Nieuwe Lekke Courant In 1967 is heel ons land op aardgasnet aangesloten Commentaar Spaanse kompels bleven in staking Barkman kent Indonesië niet, Indonesiërs wel Thans reeds 3000 kilometer pijpleiding klaar Noord-oost Nederland nog dit jaar Twee doden en vier gewonden bij autobotsing Zeilboot sloeg om: één dode Eerste baby's getrouwd..... Directeur: F. OIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvestigh is gheblev Maandag 8 april 1963, 44ste jaargang Leiden Steenstraat 37 Abonnementsprijzen 0,65, p.m-f 2,80, Kiachtendienst bezorging 18—19 Vieuws in één oogopslag Officieel is thans opge richt de N.V. Nederlandse Gasunie. Zij zal zich be lasten met de verwerving, opslag, het transport en de verkoop van aardgas enz. Een pijpleiding van 2900 kilometer is al aanwezig. Over ongeveer vier jaar zal het gehele landelijke hogedruktransportnet ge reed zijn. In de toekomst zal de Gasunie 500 man in dienst hebben. De afgelopen dagen zijn 31 anti-Castro-ballingen in de Bahama-archipel gear resteerd. Tot hen behoort de commandant van de groep Alpha 66, Eloy Me- noyo, wiens snelle motor boot door de Amerikaanse marine werd aangehouden. De groep had o.m. tot taak de guerrillastrijders op Cuba te bevoorraden. In Washington is tegenge sproken, dat Kennedy van plan zou zijn over hervat ting van de betrekkingen met Cuba te gaan onder handelen. Vanmorgen zouden in Heerlen nieuwe besprekin gen worden gevoerd over de klachten van de Spaan se mijnwerkers omtrent hun voeding en behuizing. De Spanjaarden, die ver blijven in het gezellenhuis Leyenbroek te Sittard, zijn niet aan het werk gegaan in de staatsmijn Maurits. De Russische satelliet Loenik 4 is de maan op een afstand van 8500 kilometer gepasseerd, aldus heeft het persbureau Tass medege deeld. Zij wordt nu voor lopig een satelliet van de aarde. Volgens Tass heeft de Loenik 4 een schat aan gegevens geleverd. Vol gens prof. Lovell van Jodrcll Bank is het expe riment een mislukking ge worden. De Russen zouden volgens hem van plan zijn geweest de satelliet op de maan te doen terecht komen. Bij zijn vertrek naar Parys voor het bijwonen van een vergadering van de Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie heeft de Britse minister Lord Home geen verklaring af gelegd, maar waarnemers verwachten dat hij zal trachten een verbetering tot stand te brengen in de betrekkingen tussen En geland en Frankrijk. Erich Rajakovic, een voormalige naaste mede werker van Eichmann, die jarenlang op een Oosten rijks paspoort in Milaan (waar hij een villa bezat), heeft geleefd, is ontmas kerd. Hij verblijft nu in Zwitserland, waar de po litie hem zoekt. De man, een in Triëst geboren Oos tenrijker, heeft een be langrijk aandeel gehad in de liquidatie van Neder landse Joden. Volgens een door het NIPO ingesteld onderzoek is 55 procent van de on dervraagde Nederlanders van oordeel, dat 't nieuwe kabinet eerst van al de woningnood m'oet oplos sen. Tien procent was voor een betere welvaartsver deling, een betere verde ling van het nationaal in komen en verhoging van de laagste lonen. Bij akte van notaris H. J. Ziveers is zaterdagmiddag de N.V. Nederlandse Gasunie opgericht in kasteel Oud-Wassenaar. Deelnemers in de unie zijn de Staat, de Staatsmijnen, de Standard Oil Cy. en de Bataafse Petroleum Maatschappij. Op de foto v.l.n.r.: de hoofd- directeur de heer P. M. Zoetmulder, prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, drs. A. Rottier, de heer C. R. Smit, ir. W. E. van Os, ir. L. Scheepers, en de heer H. J. Zweers, notaris. Zittend voor de akte, de minister van econo mische zaken, drs. J. W. de Pous. Besprekingen thans hervat TAE Spaanse mijnwerkers van het ge- zellenhuis „Levenbroek'' in Sittard zijn vanmorgen niet aan het weik ge gaan in de Staatsmijn Maurits in Ge leen, zoals men reeds verwachtte, want vanmorgen om negen uur zijn opnieuw besprekingen gevoerd over hun klach ten omtrent voeding en behuizing. On geveer 80 Spaanse kompels hadden voor de ochtenddienst moeten opko men. Zij maken deel uit van de ruin: 200 Spanjaarden, die sedert dinsdag ir staking zijn. De voorlichtingsdienst van de Staats mijnen deelt mede. dat hangende de be sprekingen met betrekking tot het al of niet aan het werk gaan van de Spanjaar den, geen tijdslimiet is gesteld. Aan het feit. dat zij vanmorgen niet aan het werk zijn gegaan, mogen derhalve geen conclu sies worden verbonden. Men verwachtte zaterdagavond, nadat vertegenwoordigers de mijnwerkers en het Spaanse con sulaat een beroep hadden gedaan op de stakers om het werk te hervatten, dat het oorspronkelijke plan. om de Spanjaarden de grens met België te zetten» uit gevoerd zal worden, wanneer zij dit niet De N.V. Nederlandse Gasunie, die zaterdagmiddag op Kasteel Oud-Wasse naar officieel is opgericht, beschikt reeds over 2900 km pijpleiding. Er moet zeker nog 1000 km leiding worden aangelegd. Hiermee hoopt men over vier jaar gereed te zijn. Dan kan heel Nederland aangesloten zijn op de voorraad van 450 miljard kubieke hoogwaardig gas, die bij het Groningse Slochteren is gevonden. De provincie Groningen zal waarschijnlijk dit jaar al het gas uit Slochteren kunnen afnemen. Vermoedelijk zal de concessie voor de winning van het gas binnenkort aan de Nederlandse Aardolie maatschappij worden verleend. Met de aanleg van de 1000 km lei ding zal dit jaar nog worden begon nen. Deze leiding zal ons land in alle richtingen doorsnijden en aan sluiten op de reeds bestaande regio nale leidingen. Deze aanleg zal enige honderden miljoenen guldens ver gen. SAMENWERKING Bij de oprichting van de N.V. zijn za terdag deze bijzonderheden meegedeeld. Zoals bekend worden het Staatsgas- bedryf en het gasdistributiebedrljf van de staatsmijnen in de Gasunie onderge bracht. Als het aardgasnet. gereed ;s wordt de levering van cokesovengas en raffinaderijgas gestaakt. Verdere parti cipanten in de N.V. zijn behalve de staat de Standard Oil Company en de BP.M. Voor de Staat tekende de minister van economische zaken. drs. J. W. de Pous Hy zei verheugd te zijn over de samen werking tussen de overheid en het Ije- drijfsleven, die tot stand is gekomen De hoofddirecteur van de Gasunie, de heer P. A. Zoetmulder en de technisch directeur, de heer A. H. Kloosterman, vertelden, dat er zo snel mogelijk een leiding zal worden aangelegd via Zwolle naar Boxtel en Bergen op Zoom. Ook naar het midden en West-Nederlar.d komt zo snel mogelijk een leiding met aftakkingen. Wil men de leidingen over vier jaar gereed hebben, dan zullen per dag enige honderden meters moeten worden aangelegd. Hoe eerder ons land op het aardgas is aangesloten, hoe beter het is. Dit hangt niet alleen af van het tempo van de aanleg van de gasleidingen maar ook van de snelheid waarmee de regionale netten en niet te vergeten de toestellen thuis op het aardgas worden ingesteld. Ook in het buitenland bestaat grote belangstelling voor het Nederlandse gas. Maar eerst moet de binnenlandse afzet worden bepaald, alvorens men over de export beslist. Over de tarieven kon nog weinig Optimistisch gestemd over zijn nieuwe taak is de 43-jarige drs. C. D. Barkman, nieuwbenoemd zaakgelas tigde te Djakarta, via Moskou uit Pe king op Schiphol aangekomen. HU zal zich twee of drie weken op zUn taak moeten voorbereiden. „Ik weet nL weinig of niets van Indonesië. Ik ben er nog nooit geweest," zeide hü. Maar hy kent wel vooraanstaande Indone siërs. Zo had hy in de oorlog als Leid» student nauw contact met de huidige Indonesische ambassadeur te Washing ton, de heer Zain, en er werd gezin speeld op wederzydse vriendschap in het verzet. Vele jaren later ontmoetten zij el kaar weer in 1961, toen hij deel uit maakte van de delegatie, die in New York bij de Verenigde Naties de in ternationalisering van Nieuw-Guinea ging bepleiten, doch later heeft hij geen enkele bemoeienis gehad met Nieuw-Guinea en het herstel der be trekkingen. Zijn benoeming was een DRS. BARKMAN .optimisme. grote verrassing. Hij hoorde daarvan voor het eerst toen een journalist uit Amsterdam hem opbelde. Hy spreekt vele talen. Te LeideD studeerde hij Chinees, thans werkt hfj Uverig aan het leren van het Indone- Hij vermoedt dat hij te Djakarta de eerste tijd in een hotel zal logeren om rustig uit te kijken naar een defini tieve vestiging. Voorlopig gaat hfj zonder gezin. Ook te Peking was hU dleen. Zijn drie kinderen zijn al ja renlang in Nederland op school. Wel lig+ het in de bedoeling dat mevrouw Barkman later haar echtgenoot volgt Voorlopig zal de Nederlandse ver. tegenwoordiging klein zijn. Of er meer personeel zal komen, hangt af van de ontwikkeling der betrekkin gen. Op dit punt is hij optimistisch en hij gelooft dat er goede mogelijk heden zijn. „We zullen nieuwe con tacten moeten leggen en begrip voor elkaar opbouwen", zeide hij. worden gezegd. Deze worden bepaald door de afstand, die het gas moet af- leggen, door de hoeveelheid die wordt afgenomen en door de regelmaat van afname. VESTIGING De vestigingsplaats van de Gasunie is volgens de statuten de stad Groningen. Maar het is vrijwel zeker, dat het hoofd kantoor, dat reeds in Scheveningen is gevestigd, in het westen van het land zal blijven. De Randstad Holland wordt immers een belangrijke afnemer van het gas en bovendien zijn de contacten met de ministeries vooral in het begin zeer belangrijk. Het kapitaal van de Gasunie bedraagt4 400 miljoen gulden. Hiervan is de helft geplaatst. De staat neemt deel voor 10 petde staatsmijnen voor 40 pet. eri de Esso en Shell elk voor 25 pet. By de Een hevige autobotsing op de Ant werpsestraatweg bij Bergen op Zoom heeft zaterdagavond twee mensenle vens geëist: vier personen werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde toen een uit de richting Hogerheide komende auto een voorrijder passeer de. Op dat moment kwam juist een tegenligger aan. De wagens botsten frontaal. De bestuurder van de tegenligger, de 40-jarige bankdirecteur A. W. Biederode uit Goes en een der inzittenden, de 42- jarige T. Priester uit 'sHeer Hendriks Kinderen, waren op slag dood. De in zittende dames C. en E. de Meester uit Goes, de bestuurder van de eerste auto J. van Put en diens inzittende P. den Engelsman, beiden uit Sint Annaland. werden zwaar gewond. De bestuurder vai aan het passeren wa ly wordt opgeroepen e verschaffen. de agen, die Van s doorgereden, u inlichtingen Gistermiddag is op de Peltclaarse plas bij Den Bosch een zeilbootje, waar in twee militairen en een meisje waren gezeten, vermoedelijk door een wind stoot. omgeslagen waarbij de inzitten den in het 20 meter diepe water ge raakten. Een buurjongen van de 21- jarige militar F. Schumann slaagde erin deze te redden en in veiligheid te brengen evenals het 14-jarige meisje W. Bergmans uit Den Bosch. Voor de militair F. van Rooy uit Den Burg (Texel) kwam hy te laat. Het stoffelijk overschot is nog niet geborgen. De 45-jarige boomkweker Ph. Groo- endorst uit Boskoop is bij een onbe waakte overweg in Alphen aan den Rijn vanmorgen onder een trein gekomen en gedood. De heer Grootendorst reed op een bromfiets. overneming van het staatsgasbedrijf en het gasbedrijf van de staatsmijnen ko men de 335 erknemers in dienst van de Gasunie. De personeelsbezetting van de Gasunie wordt in de toekomst op 500 man geschat. Voordat minister Toxopeus bo venen prof. dr. A. Vondeling zaterdagavond voor de V.P.R.O.- telévisie „op de degen" gingen, moesten zij beiden eerst onder het mes. Dat wil zeggen, zij moesten zich in de schmink-kamer op het televisielicht laten voorbereiden. Gisteravond beweerden de Staatsmijnen echter met grote stelligheid het tegendeel. De „afkoelingsperiode" die tot vrijdag ingesteld, blijft in ieder geval tot middag gehandhaafd. Het is zelfs niet uitgesloten, dat de werkweigeraars nog enkele dagen respijt krijgen om hun hou ding te herzien. Er hebben zich het afgelopen week einde geen incidenten voorgedaan. Op een persconferentie zeiden de Span jaarden, dat al hun landgenoten in he gezellenhuis in Brunssum, „De Egge' zich bij de stakers hadden aangesloten. Deze honderd kompels gaven voor ziek te zijn. In totaal zouden dus thans 300 Spanjaarden aan de staking deel nemen. De Staatsmijnen hebben echter nadrukkelijk ontkend, dat ook hun ont slag zou zijn aangezegd. Dit is wel moge lijk, wanneer zU langer dan drie dagen van het werk wegblijven. Het produktie- verlies als gevolg van de absentie van de Spanjaarden in de Maurits is niet noe menswaard. zo verzekerde ingewUden. Een 72-jarige arts. K. Zand- bergen, in Capelle a.d. IJssel, die zaterdag het feit herdacht, dat hij zich veertig jaar gele- den in deze plaats vestigde, ontving bij het begin van zijn huldiging cadeaus en felicita- c ties o.a. van de twee eerste ba- S bies die hij veertig jaar gele- I den ter wereld had geholpen. J De grootste verrassing was c wel. toen beide babies, de nu 5 veertigjarige heer J. Schouten en de eveneens veertigjarige mevrouw G. F. Schouten-Hoo- s gendijk, die resp. op 29 april l c en 3 mei 1923 werden geboren, vertelden, dat zij met elkaar in het huwelijk zijn getreden! Communisten nog niet in Indon. kabinet De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft op een atudentenby eenkomst te Djakarta ge zegd, dat Indonesiëë geen communisti sche staat zal worden „zoals door ze kere buitenlandse kringen wordt ge weerd". De minister van verdediging Nasoetion, zeide dat een coalitieregering Indonesië een onwezenlijke droom is. 0NS LAND is niet rijk aan bodemschat ten. Zo hebben wij 't altijd geleerd. De vondst echter van de enorme hoeveelheid gas in het noorden van het land is van een aard, dat de aardrijkskundeboekjes een wezenlijke aanvulling behoeven. Hoe groot was allerwegen de verrassing, toen van deze vondst mededeling kon worden gedaan. Na de even onverwachte als aan gename ontdekking heeft men niet stil gezeten. De regering heeft zich beraden op de meest wenselijke vorm van exploi tatie. het daartoe vereiste lichaam is in het leven geroepen, en nog dit jaar kan in het noordoosten van ons land uit de onvoorstelbaar grote bel het eigen gas worden betrokken. Daarna zal de eerst komende jaren over heel het verdere land het gebruik allengs kunnen aanvangen. Zeker is reeds, dat de vondst niet weinig gaat betekenen voor onze industriële ont wikkeling. Maar ook zelf zal de exploita tie van het gas een eigen industrie uit maken. Het vereist een omvangrijke or ganisatie en ook met de beroepskeuze bij voorbeeld zal men zich op de nieuwe situatie kunnen instellen. Naar gasfitters zal. om slechts hen te noemen, grote vraag ontstaan, er valt te zijner tijd immers heel wat nieuw aan te sluiten. We mogen ons telkens weer opnieuw ver wonderen om de rijkdommen, die in de aarde zijn neergelegd en waarvan de ont dekking nieuwe perspectieven opent. Het behoort tot de taak van de mens om de schepping te ontsluiten. Welnu, er is alle eeuwen door heel veel te ontsluiten ge weest. De ene bron van energie na de andere kwam de mens ter beschikking. Helaas kan het feit van de ontdekking niet altijd tevens het juiste gebruik ervan garanderen. Men denke aan de ontdekking van de splitsing van het atoom, een ont dekking die onpeilbare mogelijkheden in zich heeft, doch waarvan de beheersing de macht van dc mens te boven dreigt te gaan. Bij heel de groei die de wetenschap in onze dagen te zien geeft zal de mens de wetenschap, een afhankelijk schepsel te zijn en te blijven, niet kunnen verliezen. Een gebruik van de schepping, dat door dankbaarheid is gestempeld, zal aan alles wat de aarde de mensheid schenkt en nog schenken gaat, steeds de juiste bestem ming weten te geven. (JÜTA) „Hebt u nog behoefte aan wat „arbeidsvitaminen", pap?" T\E oostlijke stroming, die gedurende het weekeinde droge continentale lucht uit Duitsland aanvoerde, is tn de nacht van zondag op maandag snel In kracht afgenomen. De barometerstand begint nu langzaam te dalen, omdat een depressiesysteem tussen de Azoren en de Golf van Biskaye zijn invloed over West-Ewropa uitbreidt Dit heeft tot gevolg, dat de wind in ons land naar zuidoost draait en iets vochtiger lucht wordt aangevoerd. Hierdoor zal van. nacht en morgenochtend plaatselijk mist voorkomen. Overdag is het weer aan vankelijk nog zonnig, maar later kan e' wat bewolking in de hogere niveaus binnendrijven. De regenkansen blijven de komende 30 uur klein. De afgelopen nacht kwam hier en daar nachtvorst voor. De kans daarop is de komenae nacht te verwaarlozen. De Bilt verwacht tot hedenavond: Droog weer met In de nacht en och tend plaatselyk mist. Morgen overdag aanvankelijk zonnig, later meer bewol king. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Vry zacht. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 9 april: zon op 5.50 u„ onder 19.26 u.: maan op 19.51 u onder 6.39 u "s Avonds volle maan. Tendens dalend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Pos zou heengaan Uit betrouwbare bron te Paramaribo verneemt Ass. Press, dat mr. dr. R. H. Pos. gevolmachtigd minister van Suri name in Den Haag. zijn ontslag heeft aangeboden. Men verwacht dat het ont slag ditmaal zal worden aanvaard. Als opvolgers worden genoemd, oud-minis ter-president dr. J. Ferrier. en premier mr. S. D. Emanuels. wiens kabinet we gens de verkiezingen zal aftreden. Zaterdagavond is het 2-jarig zoontje van de heer Berends uit LobitJi-Tolka- mer (Tuindorp) bij het spelen in een roeiboot, in de vluchthaven aldaar ver dronken. Het lijkje werd later door de vader gevonden. Berlijn Frankfort

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1