moet plaats maken Ivoor autohandel en restaurant van het draaiboek Na vele jaren noeste pianostudie heeft het Noordwijkse meisje Mariëtte van Wijk, die thans in Parijs studeert, muzikale lauweren geoogst in Italië en Spanje. Zij en haar ouders zijn daar heel erg blij mee. Mariëtte heeft zich veel opofferingen moeten getroosten om het zover te brengen en ze is zo anders opgegroeid dan andere meisjes piano vertelde: Daarna kreeg ik les van Baey-Ouwens in Den Haag en die zei op een gegeven ogen blik tegen paps: ze doet het -wel leuk. Ik werd zelfs goed genoeg bevonden om op m'n tiende jaar in Rotterdam een Mozartconcert te spelen met een orkest maar dat vond m'n leraar niet goed. Daar ben je nog te jong voor, zei hij. En hij voegde daaraan toe, dat hij niet van wonderkinderen hield. Inplaats daarvan stelde hij als eis, dat ik op m'n veertiende jaar het niveau van het conservato rium zou hebben". Op dit moment interrumpeerde de heer Van Wijk de prettige woordenstroom van z'n dochter door te zeggen, dat zij dat peil al op haar 12de jaar had bereikt. Mariëtte, die sinds haar 17de jaar in Parijs studeert zij noemde mij namen als: Robert Casadeus, Perlemuter en Su- sanne Roche schetste me ook 963 IJEÜVE LEÏDSE COURANT J ZATERDAG 6 APRIL 1963 g Laatste buiten aan den Rijn gaat uit Leiden verdwijnen Woensdag Vakschool voor meisjes, Rapenburg 23, 2.30-4.30 en 7-9 uur nm.: Tentoon stelling, openbare lessen en modeshow. Zuiderkerk, 2.30 uur: Politiek forum middelbare scholen. Lagere land- en tuinbouwschool. 10 uur vm.: Eindles. Middelstegracht 91. 9-12 en 2-4.30 uur: tb.c.-onderzoek. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Ned. Comedde met „Mary Mary". Gebouw K en W., 8.15: Residentie-Or kest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Hansheinz Schneeberger, viool. Donderdag Louise de Coligny-H.B.S., Zweiland- laan 7.30 uur: Opening instructiebad. Middelstegracht 91. 9-12 en 2-4.30 uur: tb.c.-onderzoek. Den Haag, Kurhaus Paviljoen. 8 uur: Fièsta Gitana. Zaterdag Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur. Werkgroep Haagsche Comedie met „Es- batement van den Visscher" en „Impro visatie": 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus bespied". Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Moordver- haal, 14 jaar. Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Eddie schiet met scherp. 14 jaar. Luxor, 2.30. 7 en 9.15 uur: Voor hel altaar der liefde, 14 jaar. Rex, 2.30. 7.15 en 9.15 uur: De duivelse dr. Mabuse, 18 jaar; donderdag: Mikkie op Hawaii, Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Als druppels water, 14 jaar. Trianon, 2 en 7.30 uur: Gejaagd door de wind. 14 jaar. Tentoonstellingen Lakenhal, etsen Mare Chagall als ver luchting van de Bijbel (tot 29 april). Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst"" (tot 3 juni). Aademiegebouw, Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen, tekeningen (tot 12 april). Lakenhal, werk leden „Ars Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van tot 5.3U en van 7 tot 9 uur; dinsdag va I tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 e van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10—5.30 uu Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag •3D dinsdag van 4 tot 5.30 uur. wi dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd' van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Eddie blijken ze toch niet opgewassen. Gelukkig maar. (Knokjilm). Huwelijksgebruiken LUXOR. Man en vrouw zoeken el kaar zo lang de wereld bestaat. Dat dit niet overal op dezelfde manier gebeurt, toont deze documentaire, die onder de weinig fraaie kastitel „Op het altaar der liefde" iets laat zien van de huwe lijksgebruiken bij vreemde, meest pri mitieve volken. De camera snort in Ceylon, op Bali, Nieuw-Guinea, en de Trobiand Eilanden, in Zoeloeland, op de Nieuwe Hebriden, Malakka, India en Kenia. Door onze westerse ogen gezien is het leven daar in sommige opzichten verbijsterend. Maar komen er bij het uithuwelijken praktijken voor die ons met afschuw vervullen, aan de andere kant wordt toch ook duidelijk, dat men hier met mensen te doen heeft in wier reacties wij onszelf herkennen. Zo toont het filmbeeld naast onbegrijpelijke, duistere uitingen ontroerende momen ten van diepe menslijkheid. De film is interessant al wordt eeu zekere eentonigheid niet vermeden. Anderhalf uur is wat lang voor een documentaire met een beperkte opzet. Overigens hebben de filmmakers blijk baar veel medewerking van de plaat selijke bevolking ondervonden. Sommi ge gedeelten zijn duidelijk in scène ge zet. (Huwelijksgebruiken bij vreemde vol De duivelse dr. Mabuse REX Dat scenarioschrijvers van thrillers zich soms in de vreemdste bochten wringen om een voor hun doel enigszins acceptabele „plot" te verzin nen bewijst deze film. Men laat een boevenbende van een gevangenis uit opereren. De directeur is de bendelei der. Dan is er de onvermijdelijke ge leerde die catastrofale vergiften uit vindt enz. Het is allemaal zeer gezocht, zo zelfs dat we er alleen maar om kunnen la chen en niet om „thrillen". Regisseur Harald Reinl heeft met schettermuziek en sombere belichting nog wel getracht er iets van te maken. Ook had men een serie gruwelijke boeventronies bij elkaar gezocht die er wezen mocht. Gert Föbe.. Lex Barber en Daliah Lavi spelen de hoofdrollen. (Zeer matig thrillerthe). Als twee druppels water STUDIO De Nederlandse film „Als twee druppels water", is opnieuw ge prolongeerd. Men heeft hier te maken met een boeiende thriller, vervaardigd met een feilloos gevoel voor sfeer. (Thriller met oorlogssfeer). Gejaagd door de wind TRIANON De rolprent Gejaagd door de wind, is opnieuw geprolongeerd De film is een van de weinge, die niet teleurstellen, wanneer men vooraf het boek heeft gelezen, want de regisseurs hebben de scherpe typeringen, die de vroeg overleden schrijfster aan haar ro manfiguren heeft gegeven, dankbaar be nut. zodat het boek parallel loopt met Vier uur kijken vergt evenwel veel van het geduld. (Verdiende reprise). GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en wethouders van Le: den brengen ter openbare kennis, dat zi hebben besloten de Vrouwensteeg, voo' zover gelegen tussen de Breestraat ei de Aalmarkt, met ingang van hedei voor de duur van de rijbaanversmallim als gevolg van de herbouw van de so ciëteit Minerva", gesloten te verklarei voor het verkeer met alle voertuigen rij- en trekdieren en vee, in beide rich tingen. OPHALEN HUISVUIL De directeur van de Gemeentelijke Rcinigings- en Ontsmettingsdienst te Le. den maakt bekend dat, i v.m. de Goedi Vrijdag en de 2e Paasdag het huisvuil op de volgende dagen zal worden op gehaald: donderdag 11 april wordt woensdag 10 april; vrijdag 12 april wordt donderdag 11 april; maandag 15 april wordt dinsdag 16 dinsdag 16 april wordt woensdag 17 april. De oostgevel van het pand, zoals deze vanaf het kruispunt Mors wegRijnzichtbrug zichtbaar zal zijn. Links onder de oprit naar de eerste verdieping be vindt zich het restaurant aan de waterkant. Rechts daarvan komt de toonzaal aan de Morsweg. Over een poosje restaureren langs de Rijn op Morsweg 66 (Van een onzer verslaggevers) WANNEER de rijksgoedkeuring afkomt zal Leiden op de hoek van de Morsweg en de Rijnzichtbrug een ingrijpende verandering ondergaan. Het „helaas", zullen vele generaties Leidenaars hebben gezegd) ommuurde „Bloemlust", het laatste Leidsc „buiten"' aan de Rijn zal hiermee ver- dwnijen. Dit is ongetwijfeld een groot verlies voor onze stad. Vanaf de Rijnzichtbrug zullen talloze Leidenaars wel eens een moment het typische gebouw, dat oorspronkelijk een Chinese theekoepel was, hebben gade geslagen. „Bloemlust" gaat namelijk plaatsmaken voor een autohandel, die aan de kant van de Morsweg een grote showroom gaat zetten. Aan de kant van de Rijn zal dit bouwwerk plaats bieden aan een restaurant, waardoor voor de Leidenaars veel wordt vergoed. Het zal een aantrek kelijk punt zijn om met een weids uitzicht op de Rijn te „restaureren". ver- vere voor Leiden en Den Haag Zaterdag l~e Bevrijdingskerk, 7.30 uur; Avondgebed van Hervormden en Gereformeerden. °P~ Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda- oor eontactavond reserve-gemeentepolitie. toneelopvoering. Den Haag: Kon. Schouwburg, 3 uur: ""•Werkgroep Haagsche Comedie met „Im- provisatie" en „Esbatement van den Visscher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie een-toet ,Oh pa, arme pa", elke Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Wilhelm Backhaus, piano. v Kurzaal, 8 uur: Oscar Peterson Trio, ,njjazzconcert, joe- Zondag Stadsgehoorzaal, 10.30 uur vm.: Open hap Deurwerk Herv. Gemeénte, dr. P. L. de'Schoonheim over leven, dood en opstan- U is- ding. uit- Maandag liet Bevrijdingskerk, 8 uur: Evani bijeenkomst, ds. Kappers van O m.m.v. Piet Sybrandy e.a. Van der Heijden, 8 uur: Ledenverga- van dering Ned. Reis Vereniging. Academisch Ziekenhuis, 8 uur: Viro, hgt'prof. dr. ir. E. de Vries over „Honger. ziekte van miljoenen". 1 Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Mafcthaus- |Passion van J. S. Bach, chr. gem. zang- - jreniging „Ex Animo" en Rott. Phil- harmonisch Orkest oJLv. Herman de b€" Wolff. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur- u fortograf en, derde ronde zwart-wit „Me- -j taal". i Middelstegracht 91, 9-12 en 2-4.30 uur' i Bevolkingsonderzoek op t.b.e. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8,15 hs - uur: Toneelgroep Centrum met „Nathan ver* de wijze". zerk Diligentia, 6 uur: Nel Oosthout met zijn; „Ifigeneia in Tauris". ran- Dinsdag lag, LFC-terrein, 8 uur: Zilveren Mol ,'as: toernooi, Zwart Wit '28Foreholte. ider Morsstraat 50, 10.30 uur vm.: Opening .Zelfwas". Middelstegracht 91, 2-4.30 en 7-9.30 De uur nm.: tb.c.-onderzoek. Vakschool voor meisjes, Rapenburg bij 23, 2.30:4.30 en 7-9 uur nm.: Tentoon- ont- stelling, openbare lessen en modeshow, Van der Heijden, 8 uur: Leidsche Bond be' van Huis- en Grondeigenaren. Van der Heijden, 8 uur: Kon. Ned. Middenstandsbond, Verkeer en parke- r ent Marekerk, 8 uur: Wijdingsavond Mo- ofd- lenwijk en Rembrandtwijk. Gebouw chr. soc. belangen, Oude Sin- gel 236, 8 uur: Ned. Ohr. Bond v. Over- -r? heidspersoneel, vakgroep PTT, jjgl Rijsdorp over „Moderne ontwikkeling Internationale telecommunicatie". De Doelen. 8.15 uur: St. Adelbert- vereniging, ibezinningsavond c algemeen thema. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Matthaus- Passion van J. S. Bach, chr. gem. zang- vereniging „Ex Animo" en Rotterdams Fhilharmonisch Orkest o.l.v. Herman de Wolff. Oegstgeest, Zaal W. de Zwijger, j' 8 uur: Gezinsvoorlichting, demonstra. tie en bespreking Paasrecepten. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 arl. uur: Toneelgroep Theater met „Verlos -W, ons van de Boze". J Gebouw K. en W., 8 uur: „Les com- j^j pagnons de la Chanson". t€i- Diligentia, 8 uur: Albert Vogel over Couperus. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Klein- kunstprogramma „Uit de Kunst". Grote Kerk, 7 uur: Kon. Zangvereni ging „Excelsior" o.l.v. Simon C. Jansen, „Matthaus Passion". direct aan de waterkant staan, zodat men (aan het raam althans) de gehele Rijn kan overzien. PRIMEUR ping. De linkerzijde is dus aan de Rijn kant, rechts is de Morsweg, waaraan ook een pompstation komt. Het plan voor dit bouwwerk is ont worpen door de Leidse architect Herms van den Berg in opdracht van v. d. Ma reis Autobedrtlven N.V. te Wassenaar, waarvan de Elam aan de Haarlemmer weg een nevenbedrijf is De bedrijfs ruimte zal dan ook voor laatstgenoemde autohandel dienst doen als verkoopcen trum. Het restaurant zal vermoedelijk worden geëxploiteerd door het horeca bedrijf „Marenco". eveneens een doch teronderneming van v. d. Marei N.V. THEEPLANTER? Van de geschiedenis van „Bloem lust" is maar weinig te achterhalen. Men vermoedt dat de opdracht voor de bouw van dit prieelachtig buiten is gegeven door een theeplanter, maar hoe en wanneer dit precies is ge beurd. is niet meer na te gaan. Het buiten, dat met de tuin zo'n 1800 m2 grond beslaat, doet momenteel dienst als studentenhuis. De acht inwonénde studerenden zullen echter in de toe komst een ander onderdak moeten Hoe merkwaardig de bouw van buiten ook mag zijn en hoe rustiek de aanblik van het buiten ook is, noch Monumentenzorg noch de gemeente Lei den voelt er voor „Morsweg 66" op hun lijst van „zorgenkindjes" te zetten, danks vele pogingen van vele kanten. De voornaamste reden hiervoor is w dat het gebouw hiet representatief voor welke bouwstijl ook. In ieder g< val komt er voor Leiden iets geheel nieuws in de plaats: een restaurant de Rijn. Leidse huisvrouwen in onbekende gebieden Voor de afdeling Leiden van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen hield de heer Tom Hoogland, die drie kwart deel van het jaar op pad is om mooie vakanrtieplekjes in het buitenland op te zoeken, een causerie met dia's over „Onbekende vakantiegebieden". Onge veer 85 procent van West-Europa's op pervlakte ds „onbekend", en dus kon dp heer Hoogland een keuze maken uit een ruime voorraad. Het werden Duitsland Frankrijk. Het is met de onbekende vakantie- plekjes een merkwaardige zaak. Tets waarvan men zelden of nooit heeft ge hoord, „lust" mén ook niet. Hoe lande lijker een bepaalde streek is, des te minder propagandamateriaal bezit men en dus zoveel te minder toeristen komen er. Natuurlijk kan dan juist de liefheb ber van rust en stilte er genieten: zodra teveel personen naar de „gewone" plaats jes gaan, schieten de hotel- en andero prijzen omhoog. Voor de pauze toonde de heer Hoog land een reeks prachtige kleurenbeel den van stréken in Duitsland (aan de Main, bij de Oostduirtse grens, het Fran- kenwoud vroeger Thüringerwoud - en het Beierse woud, dicht bij de Tsje- choslowaakse grens). Na de pauze zag men opnamen (en kreeg men nuttige wenken en prijsop gaven) van de streek van 300 km zuide lijk van Parijs tot aan de Spaanse grens: enkele van de 160 kunstmatig aange legde (stuw) meren, de omgeving van Languedoc, La Countine en Estaing en het rustige badplaatsje Saint Pierre-sur- Mer passeerden de revue. R.-K. vakschool Leiden Sfeer lijdt onder ruimtegebrek In het jaarverslag 1962 van de rooms- katholieke vakschool voor meisjes (Gal gewater 1) wordt meegedeeld, dat de school op 31 december 1962 door 832 leerlingen werd bezocht, namelijk 490 voor de opleidingen en 342 voor de cur sussen. Er kwamen 506 leerlingen uit andere gemeenten. De technische en didakiische kant het onderwijs ondervinden nog steeds veel moeilijkheden door gebrék aan les lokalen en opbergruimten voor appara ten en leermiddelen. Hoe groot het be grip hiervoor is bij directie en docen ten, de goede sfeer lijdt eronder, te meer omdat de toekomst wat betreft de bouw van de tweede school nog steedf weinig uitzicht biedt. Tussen de bladzijden Moordverhaal CASINO Inderdaad is Moordver haal (Crimen) een moordgeschiedenis, maar dat wil niet zeggen dat de kijkers naar deze film de koude rillingen over de rug zullen gaan. Integendeel, men krijgt wat plezierig amusement te zien, waarbij nogal eens de draak wordt ge stoken met de Italiaanse opgewonden- Dat pleit voor regisseur Mario Came- rin, maar ook voor de acteurs Mario Alberto Sordi, Vittorio Gassman, Ber nard Blier en Silvana Mangano. Het gegeven is simpel: enkele Italia nen worden door hun eigen schuld, maar toch ten onrechte van moord verdacht. De politie laat zich echter niet om de tuin leiden, ontmaskert de leugens en spoort ook de ware daders op. Over het algemeen is dit alles met vaart in beeld gebracht slechts hier en daar wordt er iets te lang Uitge sponnen waardoor men zich er kos telijk mee kan amuseren. (Vermakelijk) Eddie schiet met scherp LIDO Zo langzamerhand weten de lezers van de filmrubriek wel, wat ze van een film met Eddie Constantine kunnen verwachten. Eddie slaat zich overal doorheen. Dankzij zijn vuisten en zijn revolver redt hij zich uit de meest precaire situaties en als beloning is er altijd wel een lief meisje,, dat hem hel pen wil de vermoeienissen van het vechten te boven te komen. Deze keer rolt Eddie na de oorlog in Griekenland een Nazi-bende op. Zijn te genstanders zijn niet mis, maar tegen Nog spiegelt „Bloemlust" zich op rustige dagen in het glanzend oppervlak van de Rijn. Binnen afzienbare tijd zal echter de „Leienaar" op deze plaats een kopje koffie kunnen drinken, daarbij zijn blik mijmerend over dezelfde Rijn laten dwalen. J. van der HEIJDEN van de NederL Veren van Adviseurs Rijndijk 103a. Leiden Telefoon 23405 Wijziging in Leidse vuilophaaldienst Door Goede Vrijdag en Pasen zijn de volgende wijzigingen aangebracht in dp vuilophaaldienst te Leiden: donderdag 11 april wordt woensdag 10 april en vrijdag 12 april (Goede Vrijdag) wordt donderdag 11 april; maandag 15 april (tweede Paasdag) wordt dinsdag 16 en dinsdag 16 wordt woensdag 17 april. Op de woensdagen 10 en 17 april kan geen extra vuil worden opgehaald. De eerstvolgende gelegenheid daartoe is dus 24 april. Passiewijding in Marekerk De wijkgemeenite van de „Molenwijk" hoopt in samenwerking met de „Rem brandtwijk" dinsdag 9 april in de Ma rekerk om 8 uur een Passiewijdïng te houden ter voorbereiding van de vie ring van de Goede Vrijdag en het Paas feest. Ds. J. M. D. van den Berg zal de meditatie houden, Henk v. d. Wiel ver leent medewerking met declamatie en ouderling Servaas zal de samenkomst inleiden. Deze samenkomst is bedoeld voor alle belangstellenden TT ET BLONDE Noordwijkse meisje Mariëtte van Wijk (19), dat kort geleden als pianiste suc cessen oogstte in Barcelona, was dezer dagen voor een korte rust periode thuis in het glasrïjke huis van haar ouders op het uiterste puntje van de Koningin Astrid- boulevard. Mariëtte vond het heerlijk weer uit te kijken over de zee en de duinen en haar va der en moeder om zich heen te hebben, vertelde ze me. Haar vader en moeder onder braken ons gesprek nu en dan. Hoteleigenaar Van Wijk om me duidelijk te maken, dat zijn doch ter eigenlijk veel te bescheiden is en bij voorkeur alles naar de voor haar nadelige kant afrondt, zijn vrouw om me te zeggen, dat ze misschien nooit aan de pianisten loopbaan van hun dochter waren begonnen als ze van tevoren had den geweten hoe anders dan an dere jongeren hun kind daardoor zou opgroeien. Daarom is mevrouw Van Wijk- Hagenbeek haar vader was Geref. predikant in Vlaardingen nu dubbel trots op het ere diploma, dat Mariëtte uit Spanje meebracht en op de zilveren me daille. die zij al eerder verover de op een concours in Viotti Ver- cilli in Noord-ltalië. waar 36 na tionaliteiten waren vertegenwoor digd. „Toen ik zeven jaar was, zeiden paps en mams: je krijgt pianoles," zo begon Mariëtte haar verhaal en ze zei dat op een manier alsof ze zich die woorden van haar ouders nog precies herinnerde. „Een dorpslerares gaf me les maar op zekere dag logeerde de eerste violiste van het London Symphony Orchestre in ons ho tel. Die hoorde me spelen en vroeg aan onze kinderjuffrouw: Van wie is dat kind? Daar moet aan dacht aan worden besteed!" T~)AT IS ook gebeurd. Moet u U maar horen wat Mariëtte over haar verdere leven-achter-de- de keerzijde van haar muzikale medaille. „Weet u wat wel ver velend is", vertrouwde ze me toe, „ik heb geen normale opvoe ding gehad. Een half jaar zat ik op de meisjes-h.b.s., maar dat ging niet meer zonder m'n pianostu die te verwaarlozen. Ik kreeg toen thuis privéles in de talen en daar profiteer ik nog van want nu geef ik in Parijs Engelse les en als tegenprestatie krijg ik gra tis te eten. Later zorgde vader e.r voor, dat ik in Den Haag op de internationale school kwam, voor ambassadeurskinderen en zo. Ik kwam op de Amerikaanse afdeling Het ging er om, dat ik wat meer contact zou krijgen met jongelui, maar ik studeerde zo hard. dat ik weer in de knoei kwam met m'n pianostudie. Die lerares in Parijs heeft me gewoon overrompeld. Ze wil alles uit ie halen wat er in zit en ik studeerde wel 7 tot 8 uur per dag. Ten slotte kreeg ik last van m'n rug en dat betekende: terug met vakantie naar Noordwijk. waar ik iedere dag werd gemas seerd. Maar ook dat is weer voor bij en ik ben blij, dat ze me in Parijs zó hard hebben aanpepakt. dat ik in Barcelona het Diplome d'Honneur kreeg. Want het is boksen op zo'n concours De jury ziet je niet; je zit achter een gor dijn en ze weten de eerste keer ook niets van je zodat ze je pre cies zo streng beoordelen als iemand van bijvoorbeeld 35 jaar". We daalden wat trappen en trapjes af naar het souterrain, waar in haar eigen kamer een grote vleugel stond te wachten op de vaardige handen van Mariëtte. „Dit is voor het eerst, dat ik speel in mijn vakantie", babbelde Ma riëtte door het klikken van m'n camera heen. d&r

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3