Bij nieuw schooltype valt accent op het individu C.V.P. wil doorbreking kapitalistische structuur Een woord voor vandaag 1 Literatuurcentrum in Kameroen geopend Manifest KVP vraagt om meer ontwikkelingshulp Geen uitstel verlaging leerlingenschaal ZATERDAG 6 APRTI. 1963^ ANDERZIJDS TOCH PREKEN Het feit dat prof. P. Smits op 31 maart weer in Den Haag is voorgegaan in een kerkdienst, is voor prof. G. P. van Itterzon aanleiding tot een artikel in Hervormd Weekblad". Prof. Van Itterzon zegt hierin: Het blijft voor gewone kerkmen sen een vreemd geval. Aanvankelijk kon men menen, dat de Vrijzinnig- hervormden zó lang voortgingen met prof. Smits in hun kerkdien sten te laten voorgaan, totdat hun predikanten en hun diensten in het officiële kerkelijk leven waren m- Eeschakeld. Zij konden dan duide- jk demonstreren, dat zij tot op het ogenblik der éénwording als vere niging volkomen vrij waren en kon den doen en laten wat zij wilden. Elegant kan zulk een houding moei lijk worden genoemd. Ik schreef zelfs, dat het een gevoel van onbe hagen gaf. dat de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden hem keer op keer liet preken, terwijl zij juist met de Centrale kerkeraad van 's-Gravenhage een accoord had ge troffen. dat de drie vrijzin nige Haagse predikanten kerkelijk zouden worden ingeschakeld en dat hun kerkdiensten voortaan als offi ciële kerkdiensten zouden worden beschouwd. Intussen zijn de drie vrijzinnige Haagse predikanten op 17 maart 1963 door ds. W. Sijbrandij, praeses van de Centrale kerkeraad van 's-Gravenhage. officieel bevestigd. Als deze plechtige handeling iets heeft betekend, dan toch zeker dit, dat voortaan de drie kerkdiensten, die ten behoeve van de vrijzinnig hervormden in Den Haag worden gehouden, een officieel-kerkelijk ka rakter dragen. Men kan er „wet tig" dopen, avondmaal houdent lid maten en ambtsdragers bevestigen, huwelijken bevestigen enz. Gewone lidmaten zouden hieruit afleiden, dat prof. Smits in zulke officiële kerkdiensten niet mag voorgaan. Het breed moderamen der generale synode heeft hem im mers zijn bevoegdheden als van een emeritus-predikant ontnomen, hetgeen betekent, dat hij in een of ficiële dienst der kerk niet mag voorgaan. Dat recht bezit hij niet En nu heeft prof. Smits dus tóch weer op een Haagse kansel ge staan. Een kansel, die op 17 maart in het kerkelijk leven voor doop, avondmaal enz. enz. is ingescha keld. Dat staat dan in een krant, die met het synodaal orgaan op het in nigst is verbonden. Sterker nog: het staat op een bladzijde, waar in de benedenhoek-rechts onder het Haagse kerkzegel wordt vermeld, dat ds. W. Sijbrandij de voorzitter der Redactie-commissie is. Authen tieker kan het al niet. De vraag blijft klemmen, al- aldus prof. Van Itterzon, hoe het mogelijk is dat iemand, die niet bevoegd is een officiële kerk dienst fe leiden, dit toch openlijk doet. Hij vervolgt: Nu opperde iemand de veronder stelling, dat de dienst van prof. Smits toch geen officiële kerk dienst zou zijn. De redenering luid de als volgt: Sommige vrijzinnige kerkdiensten zullen wél officieel kerkelijk zijn, maar andere zullen dat niet wezen. In deze laatste, niet-officiële kerkdiensten zou de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den de vrije hand willen hebben en houden en zou de Centrale kerke raad niets te zeggen hebben. Het moet ons van het hart, dat zulk een redenering ons vreemd aandoet. In de pers komen soms rubrieken voor (bijv. die met advertenties en inge zonden stukken), waarboven een ieder kan lezen: Buiten verantwoor. delijkheid van de Redactie. Wie zich dan aan de inhoud mocht ergeren, moet er rekening mee houden, dat de redactie er buiten staat en dat zij zich van meet af aan van de in houd van het bericht heeft gedistan tieerd. Zo zou het ook kunnen zijn, dat in Hervormd Den Haag in de lijst van kerkdiensten een waar schuwing was te vinden van deze aard: Buiten verantwoordelijkheid van de Centrale Kerkeraad. Dan wist iedereen, dat om de een of an dere reden de kerkeraad zich van zulk een kerkdienst afzijdig hield. Doch, hoe ijverig ik ook zoent, zulk een aanwijzing vond ik in genoemd kerkblad niet. Er is bovendien nog iets anders, dat raadselachtig aandoet. De vrij zinnige predikanten worden toch niet voor de helft ingeschakeld, om voor de andere helft buiten het kerkverband te werken? Het is on denkbaar, dat de Centrale Kerke raad en de Vereniging van Vrijzin nig Hervormden een accoord zou den hebben getroffen, waarbij wél gehandeld zou zijn over de verker- kelijking der predikanten, maar niet over de verkerkelijking van hun kerkdiensten. Want het ging toch om beide. En het zou zonderling zijn, als het accoord aldus zou lui den, dat wèl de predikanten volle dig in het kerkewerk zouden wor den ingeschakeld doch dat. bijv. ter wille van prof. Smits, de kerk diensten voor de helft niet-kerkelijk zouden zijn. Echt verenigingsdien sten. Toch weer echt apart. Het zou geen weelde zijn, als niet alleen de Haagse gemeente doch ook de gehele kerk in gro te openheid wist, hoe de zaken staan. Hoe eerder hierin klaar heid wordt gebracht, des te be ter voor het kerkelijk aanzien, al dus prof. Van Itterzon. Hij be sluit: Dr. De Jonge heeft er voor ge pleit. dat aan prof. Smits zonder meer de rechten als van een eme ritus-predikant zullen worden terug gegeven. Zelfs met een vorm van kerkelijk excuus. De vraag rijst, waarvoor dit nodig is, als, ongeacht de kerkelijke uitspraak, prof. Smits tóch preekt. Keer op keer op een Haagse kansel. Utrecht bouwt scholengemeenschap DE GEMEENTE Utrecht gaat in de nieuwe wijk „Kanalen eiland", waar in de toekomst totaal 30.000 personen komen te wonen, een scholengemeenschap bouwen. Men heeft de rector van het avond lyceum te Rotterdam, dr. G. J. Stellinga, aangetrokken om de lei ding van deze gemeenschap op zich te nemen. Reeds in september start men enkele noodgebouwen met een meenschappelijk eerste leerjaar van het voortgezet onderwijs. Hierin zul len zowel toekomstige v.h.m.o.- leerlingen als toekomstige u.l.o.-leer- lingen worden geplaatst. Zij worden toegelaten op grond van een verkla ring van het hoofd van de „afleve- Advertentie) Leider staat aan hoofd van afdeling rende" school en op grond van een schoolvorderingstest, die in samen werking met de gemeenschappelijke schoolpsychologische dienst gekozen De gedachte welke aan de stichting van de scholengemeenschap in Utrecht ten grondslag ligt is, dat het mogelijk moet zijn om zowel de horizontale overgangen (zoals bijvoorbeeld de over- fang van de afdeling ulo naar de af- eling hbs) als de verticale overgangen (zoals bijvoorbeeld van de kleuterschool naar de lagere school of van de lagere school naar de hbs) tussen de verschil lende schooltypen soepeler te doen ver lopen dan thans bij het bestaande onder wijsstelsel het geval is. De scholenge meenschap vertrouwt door verbinding de kleuterschool met de eerste klas de lagere school en van de hoog ste klas van de lagere school met het gemeenschappelijke eerste leerjaar een soepeler overgang tussen deze vormen onderwijs tot stand te kunnen bren gen. Fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG [«UNDROP Knip deze zegeltjes uit! ze helpen U op weg naar I KG GRATIS SUNDROP BANANEN Vraag Uw fruit-leverancier om de spaarkaart! Splitsing Ontslag directrice i „De Lichtenberg" De directrice van het prot. chr. zi kenhuis ..De Lichtenberg" te Amers foort, zuster Chr. Bok, is door het be stuur van het ziekenhuis met verlof ge zonden. hangende het haar per 1 sep tember aangezegde ontslag. Zij heeft haar kamers in het zieken huis moeten ontruimen. Zij is van hel ontslag in beroep gegaan bij het be stuur en heeft zich verzekerd van juri dische bijstand. Het bestuur van het zie- kenhuis is van mening, dat het perso neelsbeleid van de directrice verhindert dat het ziekenhuis over voldoende pleegkrachten beschikt. Momenteel staan een 20-tal bedden leeg. Het ziekenhuis heeft thans 350 bed den. welk aantal binnen enkele weken) tot 400 en waasschijnlijk nog vóór 1964 tot 500 zal worden uitgebreid. Het financiële tekort van ,,De Lich tenberg" bedraagt ongeveer 100.000. (Van onze parlementsredactie) MET een pleidooi voor econo mische medezeggenschap, winstdaling, rechtvaardige in komensverdeling en nieuwe maat schappijvorming doet de Chris telijke Volkspartij een beroep op de kiezers, bij de komende ka merverkiezingen hun stem uit te brengen op de heer A. Wolting. Hoewel de CVP eigen doelstel lingen heeft, acht zij de samen werking met de overige christe lijke partijen van zo groot belang, dat zij niet met een eigen lijst uitkomt, maar samen met de Ohristelijk-Historische Unie zee gaat. Haar kandidaat, de heer Wolting, majoor der infan terie, neemt de zeventiende plaats in op lijst vijf, de lijst van de CHU. De CVP sluit zich nauw aan bij het christelijk-sociale ideaal van Talma, waarbij coöperatieve gemeenschaps- en overheidsbedrijven een zeker evenwicht vormen met de grote particuliere onder nemingen. Hierdoor wil zij de kapitalis tische structuur van de maatschappij met haar vaak onbijbels materialisme te gengaan, evenals in het tegenwoordige Israël krijgt de werker dan de gelegen heid, te kiezen uit de verschillende on dernemingsvormen. het tevreden zijn met een bescheiden deel en dus een redelijke nivellering van de inkomens." De agrarische bevolking moet ten vol le delen in de welvaart. Als landbouwers bereid zijn -tot bedrijfsbeëindiging dienen zij. gezien de moeilijkheden van de over gang, met behoud van hun bedrijf de gelegenheid te worden gesteld, c proeftijd in een andere bedrijfstak door te brengen. De positie in het bijzonder ook kleine middenstander dient mede den verstevigd door betere financierings mogelijkheden. Bij het prijsbeleid dient rekening te worden gehouden met rede lijke bestaansmogelijkheden van de mid denstand. (Advertentie) VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963. Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam tel. 112535 Het grote aantal leerlingen, men kent op ongeveer duizend in de komst, zal in hanteerbare groepen den gesplitst teneinde de leerlingen in dividueel meer tot hun recht te doen komen. Zo zal bijvoorbeeld voor n.l.o., h.b.s., m.m.s. en gymnasium het ge meenschappelijk eerste leerjaar ver moedelijk een afdeling vormen met de hoogste leerjaren van de lagere school. Aan het hoofd van elk van deze af delingen staat een leider. Deze leiders zijn enigszins te vergelijken met de plaatsvervangende hoofden en onder directeuren van het tegenwoordige derwijs. Zij oefenen voor de algemene rector de dagelijkse leiding uit Zitten blijven Teneinde een van de uitgangspun ten van de scholengemeenschap: het probleem van het zitten blijven op een verantwoorde en zinvolle wijze te bestrijden en de begaafde leerlin gen zoveel mogelijk te helpen, in de praktijk te kunnen brengen, hoopt de' scholengemeenschap de eindexa mens per vak. af te nemen. In de tijd examens kunnen de leerlin gen zich dan onderwerpen aan een examen in die vakken, waarvoor zij de leerstof geheel hebben doorge werkt. Voor vakken, waarin dit onderzoek bevredigend verloopt, wordt een bewijs van voldoende kennis op het niveau van de afdeling van het voortgezet onder wijs. waartoe de leerling behoort, uitge reikt. Slaagt de leerling niet, dan kan hij een volgend jaar voor de laatste maal opnieuw examen doen. Op het ogenblik, dat de cijfers voor alle vak ken. waarin hij ter verkrijging van een diploma examen moet afleggen, zoda nig zijn, dat een diploma kan worden uitgereikt, geschiedt dit op de thans voorgeschreven wijze. In twee delen. Een deel van veertig minuten wordt gebruikt voor de meer klassikaal onderwezen theorie, het overige deel van tien minuten is be stemd voor meer indivudueel werk van de leerlingen onder leiding van de docent. Dit houdt onder meer in het aange ven van de methode, waarop zij zich de opgegeven leerstof eigen kunnen ma ken, hulp bij huiswerk, beantwoorden van moeilijkheden, vooruitwerken, ver diepen van de leerstof en huiswerk ma ken. Deze tien minuten worden per klas per vak zoveel mogelijk gecombi neerd en in de middaguren gegeven (bij voorbeeld: Frans: vijf lesuren: 5 x 40 5 x 10 minuten). Zelfde leeftijd De leerlingen van verschillende afde lingen zullen in groepen van dezelfde leeftijd aan de speciale zorg van een der docenten, die als mentor optreedt, worden toevertrouwd. Deze mentoren hebben tot taak de ontwikkelingsgang van de leerlingen te volgen en te trach ten met hen samen de problemen op te lossen. „Voorzover verantwoord" •ordt in de verschillende afdelingen les gegeven in muziek, handenarbeid, tuin- arbeid, koken, expressie van woord en Het ligt ln de bedoeling aan de school sn kantoor te verbinden met een aan tal bureaus, waar de leerlingen prak tische kantoorervaring kunnen opdoen. Ook zal een flat worden ingericht, waar de meisjes kunnen wassen, koken en an dere huishoudelijk werk Ieren. De gemeente des Heren volgt ook morgen, op de laatste lijdenszondag, haar Heer op de weg naar Golgotha. „Jezus,1 leven van ons leven, Jezus, dood van onze doodzo zingtI zij haar geloof uit. De gemeente des Heren, zó bont van samenstelling, zó verschillend van aard, zó verspreid over\ de gehele wereld. Dat is altijd weer het wonder, dat in de C 7 naam van haar Heer alle verschillen wegvallen en elk lid\l van die gemeente weet: in Hem ligt al mijn heilmijn perspec- tief. De lijdenstijd bepaalt ons meer dan ooit bij dat aller- noodzakélijkste. In leven èn in sterven Zijn eigendom. Wat kan de nood in ons leven onoverkomelijk groot zijn. Gebeurt het niet, dat wij alleen maar zouden willen, dat er nu- een einde aan komt? Onze schreeuw tot God om uitkomst valt f terug op ons hoofd en God antwoordt niet. Misschien midden j in ons comfortabele leven weten wij niet \oat, waar wij het\ moeten zoeken. En Golgotha is niet meer te vinden. God sluit alle vensters en wij zoeken tastend, onze weg in de dikste duisternis. En toch: ook morgen gaat de gemeente des Heren Jezus volgen op Zijn laatste gang. Met alle lasten, met alle noden, die haar zijn opgelegd. Tot haar en tot ieder, die dit leest, komt, ondanks alles, de zeer dringende oproep van Jezus alle lasten van u af te werpen. De waarachtige bevrijding van de mens bestaat daarin, dat hij zijn lasten, van zonde en angst, van ontreddering en wanhoop, kwijtraakt aan de voet van het kruis. Steun van Brood voor het hart Voor geheel W-Afrika (Van een onzer medewerkers) Met een indrukwekkende plech tigheid is het protestantse litera tuur-centrum Voor Frans spre kend Afrika „Centre de Litterature Evangélique d'expression fran- gaise" in Yaoundé, de hoofdstad van Kameroen, geopend. Zoals be kend hoopt de Nederlandse chris tenheid de stichting van het li teratuurcentrum te Yaoundé te v steunen met gelden uit de op- brengst van de actie „Brood voor eoni het hart". f00® D De opening stond onder bescherm- yei heerschap van de minister van onder-- wijs van Kameroen. De heer M. Nyemb, jL voorzitter van de raad van bestuur van;V1^ het centrum, beschreef hoe het een-®" trum tot stand is gekomen en weikei Groot aantal verkiezingseisen Inkomens De vakbonden wekt de CVP op e volg van een salarisverhoging voor het ningen kunnen worden gebouwd, voorts personeel, welke nog niet in de ver-1 noemt zij „een hoge mate van gelijke pleegprijs tot uitdrukking kon worden kansen tot onplooling gebracht, aldus meldt het A.N.P. k Congres groep kleuteronderwijs N.O.V. „Regering, geen uitstel meer, - Er binnen enkele maanden m o e t een |genschaa] dje nog muurvast op 40 nlan voor de verlaging van de kleuters per leidster gefixeerd is plan voor ae veridgmg v«m uc is de belonmg voor de h00fdleid. leerlingenschaal klaar komen. Dat|ster nog niet verbeterd. Nog steeds kan, als U wilt." Met dit beroep!wordt de arbeid van de kleuterleidster opende vandaag de voorzitster van cïueïa'rzonder Ceniy"«den3 financfed de groep kleuteronderwijs der lager gewaardeerd dan die van de col- Nederlandse onderwijzersvereni- jW lii hel onderwijs. ging, mej. M. A. Weyer, het 18e; Problemen landelijke tweedaags congres vanj deze groep in het Evert Kupers-I Deze problemen zijn bij het georgani- oord te Amersfoort. If*"1 behandeling H«. uit. I blijven van beslissingen ondermijnt ech ter het vertrouwen dat de kleuterleid- De voorzitster releveerde in haaristers sinds de invoering van de nieuwe openingswoord als de voor het kleuter-sa]arisregeling hebben in de minister -honrtwisson-1 i onderwijs _wij willen, zo ^vervolg onderwijs belangrijkste gebeurtenissen: de leerlingenschaal en de wettelijke r«- wordt gedaan". geling van de opleiding als driejarige Ten aanzien van de huidige situatie dagopleiding voor de a:akte, gevolgd noemde spreekster de nog steeds te «ïHintr met een grote bassen, die enerzijds de tendens door' een eenjarige opleiding met beperkt aantal vakken voor de b-akte. „Bij het overzien van onze activitei ten over het achter ons liggende jaar moeten we helaas ook constateren, dat we in bepaalde opzichten niets hebben bereikt" vervolgde mej. Weyer. hebben het moderne kleuteronderwijs naar de bewaarschoolsfeer te trekken en die anderzijds de taak van de leid sters. welke aan haar en haar werk hoge eisen stellen, ontzaglijk verzwa Eenwordende kerk in Australië (Van'een onzer medewerkers) Zojuist is er een boekje verschenen waarin de gezamenlijke commissie van hervormden, methodisten en congrega- tionalisten zich uitgesproken heeft over de wijze waarop de drie kerken tot een nieuwe kerk zullen komen. In de diver se kerkelijke lichamen zullen de voor stellen besproken worden en over een jaar zal men dan de reacties verza melen. Misschien is het meest opzienbaren- wel de naam van de nieuwe kerk. Men spreekt van Uniting Church, de kerk die bezig is één te worden, en niet United Church, de verenigde kerk. Mot de eerste naam wordt een proces aangeduid, met de tweede zou men aangeven, dat het proces reeds afgeslo ten zou zijn. Volgens de commissie moet de kerk ook bisschoppen krijgen die geordend zullen worden door bisschoppen van de kerk van Zuid-India. Daar zijn nl. ang- likanen en hervormden in één kerk bij gekomen met behoud van bisschop pen. Hiermee is die kerk wel een spre kend voorbeeld van het zoeken naar eenheid en het doorbreken van eeuwenoude tradities. Eén van de bisschoppen in deze kerk is de van afkomst hervormde bisschop Leslie Newbiggin, tweede secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Kerken. Evangelisatiefolder mag niet verspreid worden in stadion De N.V. Stadion Feijenoord heeft niet toegestaan dat er een boodschap over Goede Vrijdag en Pasen in hel stadion uitgereikt wordt aan de bezoe kers van de komende wedstrijd om de Europa-cup. Ds. J. Heule uit hierover zijn teleur stelling in de Gereformeerde Kerkbode van Rotterdam-C. Het hele plan rond. Een folder was ontworpen, kosten waren gedekt, en medewerkers waren er genoeg om de folders reiken. Men wilde van de verspreiding een nationale gebeurtenis maken. Zelfs de heer Kieboom, voorzitter van dc voetbalvereniging Feijenoord had zijn medewerking meteen toege zegd. Ds. Heule hoopt dat mede door de steun van de zijde van de heer Kie boom. de toekomst er niet somber uit ziet. „Misschien kunnen de plannen binnenkort toch nog worden uitgevoerd en is de voorbereiding niet voor niets geweest!" Herhalen Bij toepassing van deze organisatie van de eindexamens aan de scholen gemeenschap is het tevens mogelijk de leerlingen in meer klassen dan de eind examenklas alleen die vakken te laten herhalen, waarvan hun kennis niet danig is. dat zij het onderwijs erin voldoende resultaat gevolgd hebben. Bo vendien zal deze regeling de afdelingen van het voortgezet onderwijs dichter bij elkaar brengen. Normaal is de duur van een vijftig minuten. Om de leerlingen zo veel mogelijk individucel te kunnen benaderen, zal hiervan in de scholen gemeenschap in zoverre worden afge weken, dat elk lesuur gesplitst wordt (Van onze parlementsredactie) "l\TET een pleidooi voor een J-'A grotere bijdrage aan de hulp voor de ontwikkelingslanden be gint de Katholieke Volkspartij haar verkiezingsmanifest. Deze landen moeten zich kunnen ont plooien tot gelijkwaardige part ners. Ook kerkelijke en particu liere instellingen, die op dit ter rein werkzaam zijn, hebben récht op steun van de overheid. Voor de verdediging van vrede en veiligheid moet Nederland redelijke of fers brengen. De lasten van de verde diging dienen, zonder verspilling van geld. billijk te worden ge spreid. De KVP wijst een „pacifisme", vrije wereld als gevolg van eenzijdige ontwapening aan machtswil van het communisme overleveren, met beslistheid af. Wat de Europese eenwording betreft, streeft de K.V.P. naar het -tot stand brengen van de „Verenigde Staten 3 Europa", met een federale regering een mede door de Europese burgers ge kozen rechtstreeks gekozen parlement. Alle bij de jeugd aanwezige talenten dienen te worden ontwikkeld. WONINGNOOD Ruime aandacht wordt geschonken aan de opheffing van de woningnood. Bouw van eengezinswoningen heeft de voorkeur. Men wenst voorts, dat per jaar 45.000 a 50.000 woningwetwoningen worden gebouwd. Het subsidiebeleid moet er zorg voor dragen, dat de hu ren voor alle groepen in overeenstem ming blijven met de financiële draag kracht. Welvaart en welzijn moeten worden bevorderd door een werkgelegenheids- politiek. bevordering van het maatschap pelijk werk. gezondmaking van de land bouw. ruimere kredietmogelijkheden de middenstand, aandacht voor de inkomens van de laagstbetaalden an gelijke beloning van man en vroi De mogelijkheid om te sparen v>. duurzaam bezit dient te worden ver ruimd. Wijziging van de structuur 3 het bedrijfsleven wordt nagestreefd de werknemers in eigen bedrijfstak bedrijf medeverantwoordelijkheid medezeggenschap te geven. BELASTINGEN doeleinden het nastreeft. -r«:fnn De belastingdrukis vooral te zwaar )or ongehuwden en rrpddengroepen,- Verdere verlichting blijft: wenselijk. Wat betreft de sociale zekerheid eist de K.V.P. het volgende: voor allen kin derbijslag vanaf het eerste kind, een defitiniteve arbeidsongeschiktheidsver zekering, afschaffing van de loongren zen in de werkloosheidswet en de ziek tewet, een volksverzekering tegen zwa re geneeskundige risico's, verhoging van de ouderdomsuitkeringen met ver laging van de pensioengerechtigde leef tijd van ongehuwde vrouwen tot zestig jaar, moderne inrichtingen voor revali datie en verpleging van chronisch ken en gehandicapten. Tenslotte wordt gepleit voor een dern verkeersnet en ruimere subsidies voor dc verkeersorganlsaties. Dc re creatiemogelijkheden moeten worden vergroot, vooral door de aanleg vai ■neer sportvelden. Geref. (vrijg.) werkt niet mee aan N.B.G.-dag Aan dc interkerkelijke bijbeldag die door de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenootschap te Stads kanaal is voorbereid zal de gereformeer de kerk (vrijgemaakt) in die plaats niet deelnemen, aldus meldt het Friesch Dagblad. Reden daarvoor is dat de kerkeraad van deze kerk van oordeel is dat het organiseren van een dergelijke dag niet tot de competentie van het Nederlands Bijbelgenootschap behoort e: dergelijke dag onwillekeurig in het hui dig oecumenisch streven zal worden Ork IWil J K alle in het Frans gepubliceerde boeken)ï322 een vergelijkende studie van die boe ken, waarbij speciaal moet worden na- gegaan, wat hun nut is voor Afrika; L het doorgeven van de bijbelse boodschap Jüey via radio, televisie en film; voorts de Sch vorming van boekverkopers, journalls- dinj ten en literatuur-secretarissen; de uit gave van boeken ,die nodig zijn voor B de evangelisatie en het onderwijs; het leren schrijven en lezen voor jongeren "U® en volwassenen; de publicatie van bla- ®-n den; het maken van vertalingen voor V kerk en zending; de verspreiding van der: boeken, die de moeite waard zijn. a Ds. Paul Fueter, de directeur van hetjj?ro centrum legde de nadruk op de samen-'"® werking, die men er wil bevorderen:. s samenwerking eerst tussen alle protes-'Pas tanten van Afrika, maai- ook samenwer-'-'ver king met de regering. Hij vermeldde, hai dat de protestanten 10 pet. van de be- Wo volking van Frans-sprekend Afrika v,or- t- ,it gebied 5 miljoen Jtaa IV .protestanten a Bei tóe Ontwikkeling- De. „voorzitter van, het' Kamemëiisc blij Belgehootsch'èp, de he'e'r Mallo "leidde ds. Ype Schaaf in. Ds. Schaaf gaf een over zicht Van de ontwikkeling Van het werk der bijbelgenootschappen sinds zijn komst in Yaoundé in 1959. In die perio de is de verkoop van bijbels met spron gen omhoog gegaan, maar de vraag, die ds. Schaaf ook nu weer stelde, was: wat doen ze met die bijbels? Zonder christelijke literatuur kan de bijbel zijn werk niet voldoende doen. j De minister van onderwijs bracht de gelukwensen van de regering over. De regering is zeer blij, dat het centrum er is en dat het zo goed aansluit bij 23, hetgeen de regering zelf ook wil: ont- ste wikkeling en cultuur aan de bevolkingi i brengen. Hij dankte ook voor het be- yg, grip, dat de mensen van het centruml hebben getoond voor het belang van sa- menwerking met de regering. De rege'i 011 ring is dankbaar, dat men juist Yaoun- rei dé heeft gekozen voor dit centrum, want 1 Kameroen (waarvan Yaoundé de hoofd- Ier stad is) is een ontmoetingspunt in Afri- ka, omdat dit land Frans, en Engels* gej sprekend is. Hij sprak ten slotte dé b wens uit. dat men het gehele gebied van literatuur in de beste zin van het "V woord zal willen gaan bestrijken. 1111 Beroepingswerk GEREF. KERKEN (Advertentie) Lijm snel en zonder klemmen met Ceta-Bever SN ELFIX ^§0 Ds. B. Wcntsel jr. te Oudewater heeft nog geen beslissing genomen inzake het P* beroep naar De Lier. Dit in tegensteH ling tot wat wij gisterren meldden. c' „Moeder, moeder", loeide mijn dochter, de trap afstormend als een steppepaard. „Moe der...." In eenzelfde draf vloog ze de kamer bin nen. „Oh, ben je hier. Heb je even tijd voor iets héél blijs?" Wel, daar had ik tijd voor, ik snakte er zelfs naar, want de knollen in haar maillot, die ik poogde te dichten, werkten nogal deprimerend. Bovendien werd ik nieuwsgierig. Als mijn doch ter praat over iets blijs moet ik altijd op mijn qui vive zijn. Ze komt soms met een stuk glas als iets heel kostbaars aansjouwen, echter ook weieens met een zwerfkat, of zoals vorige week met een beurs, waarin enkele honderden guldens zaten. Mijn nieuwsgierigheid groeide nog meer, toen ik merkte dat haar ogen een broeierigheid had den. die ik niet thuis kon brengen. „Ga maar mee naar mijn kamer, dan mag je het zien." Hand in hand beklommen wij klossend de nog steeds naakte trap ook in ons nieuwe dorp is de stoffeerder geen dravende uitslover. Op een stoel tegen de kast stond iets, bedekt door een oude lap; het was kennelijk een schil derij. „Ben je benieuwd?" vroeg ze. „Geweldig", antwoordde ik naar waarheid. Ik zag haar zenuwachtig aan haar jurk frie melen en ik vroeg mij weer af wat er toch met haar aan de hand was. Ze is helemaal niet zo nerveus van nature. Bovendien zijn we allemaal gewend aan het feit dat ze de meest abnormale dingen mee naar huis sleept. Maar waarom keek dat kind dan toch zo eigenaardig? „Nou, keer je om, ogen dicht. Ik ga het onthul len." Ik gehoorzaamde, tot ze commandeerde: „Ja kijken." Wat ik toen zag verblindde en verbijsterde me. „Weet je hoe ze heten?" vroeg ze. Ik knikte stom. Ifaetang.&êó en Orchidedendoceerde ze. ..Orchideeën", verbeterde ik automatisch. Inderdaad, voor mijn oog bloeiden op grof lin nen de monsterlijkste zuurtjes-rose orchideeën, die ik ooit gezien had. Er achter was een stuk opzichtige batikstof gedrapeerdwaarop van wege de lokale kleur een niet veel lieflijks voorspellende kris geprikt was. Aan de andere kant deed een rijstkom zijn best het geheel flink oosters te houden. Ik vond het een griezelig staaltje huisvlijt, dit duidelijk in tegenstelling tot de schepper van het product, die; zich niet geschaamd had zijrii signature er fors onder te kalken. Mijn dochter keek me hoopvol aan. „Mooi hè?" „Geweldig", loog ik, „maar hoe kom je eraan?') Toen werd dat glimmertje in haar ogen, dat ik; ut maar niet thuis kon brengen, dieper en raadsel achtiger. Uitdagend en toch verlegen zei ze: t „Van Wim. Flip en Wim hadden het, samen bij] een vuilnisbak gevonden. Ze wildenf het allebei hebben. Toen zijn ze er om gaan vechten. Nou en Wim is de sterkste hè. die won." Ze klakte bij die herinnering waarderend met haar tongi „Nou, die Wim is lekker stoer hoor, hij toon en had dus het schilderij. Tja.... enne nou heb ik het, hè. Van Wim. Hij vindt me aardig", kirdé En ineens begreep ik alles, het glimmertje, hel kirren, de zenuwen. In mijn dochter van nauwe lijks zes lentes was de oer-Eva wakker gewor- den. Wim en Flip, nieuwe vrienden uit de buurt, sportieve knapen van wel twaalf jaar al, had den gevochten. Om haar En ze wist het. Ze keek me aan alsof ze juist een zeer geslaagd huwe- lijksaanzoek had gekregen. t „Dol. hè moeder?" glimlachte ze zuchtend! Want dat doet een vrouw, als mannen om haat 8 knokken. Glimlachen en zuchten. „Reuze dol, kind. Ga nu maar lekker rol schaatsen." j, En ik? Wel, ik zuchtte ook. Ik, onnozele hals; dacht dat het nog jaren en jaren zou duren voor- r dat Amor met zijn enerverende gedoe begon. Maar welke moeder glimlacht er toch niet bij s als Eva wakker wordt in een vrouwtje van zes Mink van Rijsdijk. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2