zondagsblad DAGBOEK dwaaltocht naar de dood de vrijgezellen: i i. «t i# i ai a a m m nas mm mm a abaftbs bas a. III s*s+ TE was aa a as Ég a i mm Hs a m sa baö ah m b* ju m x* m m a k sak [aoa0aw s&b m a s Wat Njoek het apen jong beleefde ZATEHDAG 6 APRIL 1963 ^Nieuws van de boekenmarkt^ met veel literair gemier Het dagboek van een aapnootmiezer. door Max Croiset. Uitgave Nijgh en Van Dltmar, Den Haag-Rotterdam. Max Croiset zegt het zo mooi in zijn „Dagboek van een aap nootmiezer": geen seksueel gemier, dat is op papier niet te verdragen". Hij heeft ken nelijk zijn best gedaan bepaal de dingen niet bij de naam te noemen, hetgeen niet weg neemt, dat het er dan toch wel van gekomen is. Zijn dagboek stelt de monologue interieur voor van een 50-jarige acteur, die een 18-jarig meisje met mooie woorden van „jij hebt talent", enz. zover heeft ge kregen, dat ze met hem is ge trouwd. Zoiets gaat natuurlijk nooit (althans in de meeste ge vallen niet) goed en nu heeft de acteur de zekerheid, dat zij hem bedriegt met een (nog oudere) regisseur Hij is daar over in zijn dagboek aan het malen geslagen. Hoewel hij zich van „seksueel gemier" heeft willen onthouden. heeft hij toch niet kunnen voorko men. dat zijn boek zelf „ge mier" is geworden, want al dit kletsen in zichzelf is en blijft nu eenmaal gemier, dat op papier niet is te verdragen. Max Croiset acht ik hoog als acteur, als auteur ook van en kele indrukwekkende toneel stukken, als dichter van enige goede gedichten eveneens, maar als in zichzelf brabbelende „aapnootmiezer" kan ik hem niet uitstaan. Niet omdat zijn levensvisie niet de mijne is, als zodanig zou ik daarvan nog kennis willen nemen maar omdat dit aanstellerig, om niet te spreken hysterisch in zichzelf praten nu eenmaal als zodanig gemier is en ge mier is altijd, hoe dan ook ook als het niet tot afschuwe lijke blasfemieën uitschiet. gemier is nu eenmaal niet te verdragen. Misschien dat men zelf er enig behagen in kan scheppen, althans er enige zin in kan ont dekken (al zou het enkel maar psychisch stoomafblazen zijn) voor een ander is gemier nooit te verdragen, allerminst op papier. Gemier, vooral literair gemier, blijft een mislukking, hoe geniaal de zinnen ook in el kaar zijn gedraaid. EV. GROLLE DE ELFDE NACHT: Goed debuut van jonge Zwitser De elfde nacht, door Otto F. Walter. Ultgar - - - - Met De elfde nacht debu teert de jonge Zwitserse auteur Otto F. Walter. Zijn boek sloeg zo aan en maakte zo'n diepe indrukdat hij er de Interna tionale Charles Veillon-prijs voor kreeg. Het is een merk waardige geschiedenis die Wal ter beschrijft. Een jongen ver liest, als hij nog zeer klein is. zijn spraakvermogen als bij ziet hoe zijn dronken vader zijn moeder mishandelt, die la ter aan haar verwondingen overlijdt. De jongen wordt bij haar familie^ opgevoed en ziet zijn vader niet meer terug. Hij (aat echter zijn vader opzoe- en in de hoop dat als hij hem ziet zijn spraakvermogen weer terug komt. De stomme meldt zich aan bij een onderneming die in de Alpen op grote hoog te een weg aanlegt. Daar is ook de vader die zijn zoon niet herkent. Niemand van de klei ne ruwe mannen-gemeenschap, die volkomen op zichzelf staat, weet iets van de historie. In hoofdstukken beschrijft Meulenhof, Am- Walter de meningen die bij de arbeiders hebben postgevat over de stomme. De jongen worstelt elf nachten lang over de vraag hoe hij zich bij ziin vader be kend kan maken. Door een vergrijp van zijn vader (dat hij op zioh neemt) moet de jongen geheel alleen een zeer Dwaaltocht naar de dood, door Hans Herlin, Uitgave Bosch en Kenning N.V., Baarn. Dwaaltocht naar de dood van Hans,Herlin is beslist geen aangename lectuur. Degene, die de moed heeft, dit overigens niet al te dikke boek uit te lezen blijft achter met een gevoel van schuld, van medever antwoordelijkheid aan het lot, dat de honderden trof aan boord van de St. Louis en van andere schepen, die vóór de oorlog uit Duitsland uitvoeren met uit Duitsland emigrerende joden... die uit eindelijk ondanks ons mede leven en onze menselijkheid hun noodlot niet hebben ont lopen. Want naast medelij- len en menselijkheid ken den wij ook een ons thans onmenselijk voorkomend egoïsme. Het ergst is voor de lezer de vraag, of dit egoïsme thans werkelijk is overwon nen. Het is nog lang niet zeker of op die vraag een positief antwoord kan wor den gegeven. Dwaaltocht naar de dood confronteert ons met de in het boek niet uitgesproken stelling dat een deTgelijk egoïsme wellicht zal moeten leiden tot een volgende wereldca tastrofe. Het drama van de joodse emigranten, die een weg meenden te hebben gevon den. die uit Duitsland zou leiden, is raak, hard en zeer scherp. De vertaling is van Aize de Visser De oorlog van een arts De oorlog door Hans vi Vertaling vs ling. Uitgave De Fon tein, Utrecht. in een arU, i Lehndorff. Vie S tal- dagboekvorm menselijke omstandigheden, waaronder hij in Oost-Prui sen als chirurg moest wer ken, nadat de Russen in '44 de Duitse grenzen had den overschreden. Hoewel hij wordt bijgestaan door enkele collega's en ver pleegsters, moet hij duizen den mensen onder xhn han den laten sterven. Ook la ter in een Russisch concen tratiekamp staat hij mach teloos tegenover de ellende om hem heen. Zoals vele oorlogsromans is ,,De oorlog van een arts" een verslag zonder literaire pretentie en juist door zijn eenvoud acceptabel. Zon der valse sentimenten be schrijft Von Lehndorff zijn eigen oorlog, waarin hij tracht een werkelijk Chris ten te zijn, wanneer velen van zijn medewerkers al leen de dood nog als uit komst zien. De schrijver verheelt niet dat het bewa ren van het Godsvertrou wen in deze omstandighe den een haast onuitvoerba re opgave is, vooral omdat Von Lehndorff zichzelf als mens mede verantwoorde lijk voelt voor wat zich om hem heen afspeelt. Hij plaatst zichzelf en de zijnen niet als martelaren op een voetstuk en durft het aan ook zijn eigen zwakte aan de lezers voor te leg gen. Overigens zullen som mige lezers zich niet aan de indruk kunnen onttrek ken dat het evangelie er hier en daar wel wat te erg met de haren bijge sleept wordt. spannend met een kluwen van intriges gevaarlijke opdracht uitvoeren. Een overhangend stuk rots moet worden opgeblazen. Pas op het laatste ogenblik als de lonten van de dynamietpatro nen reeds zijn aangestoken, ziet men de vader naar zijn jongen lopen. Hij heeft hem herkend en wil hem helpen. Plotseling roept 'de jongen Vattr, Vattr... Maar op het zelfde ogenblik explodeert de rots. De oude man wordt be dolven. De jongen vlucht en meldt zioh na lange tijd bij de politie met dc mededeling dal hij zijn vader heeft gedood.. Boeiend, zonder opsmuk brengt Walter zijn verhaal. Knappe karakterschetsen en goede na tuurbeschrijvingen wisselen el kaar af. Terug naar Milaan Terug naar Milaan, door M. A. M. Renes-Boldlngh. Uitgave G. F. Callenbach N.V. Bijzonder langdradig wordt in dit boek de levensgeschie denis beschreven van Ann Sie- wart, die „een fiere vrouw" schijnt te zijn. Door een terug blik op haar leven komt de le zer er achter welke moeilijk heden zij had te overwinnen en hoe de herinneringen er aan zich steeds weer laten gel den. Tot in de kleinste details wordt verteld wat Ann deed en doet, wat het verhaal bepaald niet levendiger maakt. De ont moeting die Ann had tijdens de enige buitenlandse reis. die zij met haar altijd kritische echtgenoot maakte, vormt la ter de poort tot haar geluk. Nogmaals: langdradig en ver velend. De Vrijgezellen, door Mu riel Spark. Uitgave Contact. Oorspronkelijke titel „The Bachelors". Op een zaterdagmorgen ont moet de vrijgezel Ronald Brid ges na het boodschappen doen zijn vriend de advocaat Bowles. Ze drinken samen een bier tje in een café, waar de advo caat zijn vriend een man, Pa trick Seton, aanwijst, die aan geklaagd is wegens verduiste ring. Beiden hebben ze met de zaak te maken, de advocaat treedt op voor de benadeelde, Bridges moet als grafoloog de rechtbank van advies dienen in zake een vervalste brief, waardoor Seton zich hoopt te dekken. Verdachte geeft zich uit voor medium en'heeft zo een kring om zich heen, waar van de leden zich met het pro ces en de getuigenverklaringen bemoeien. Verder heeft Seton een verhouding met een dien ster in het café, die een kind van hem verwacht. Het boek eindigt met een proces waarvan we u de afloop maar niet zul len vertellen, om de spanning niet weg te nemen, wanneer u dit boek mocht lezen. Laten we er maar dadelijk bij zeg gen dat het een heel spannend boek is. Het heet „De vrijge zellen", doch het hoofdthema is feitelijk het proces, met een 'kluwen van intriges er om heen. De handelende personen zijn allen vrijgezellen of we duwen en het is duidelijk dat de schrijfster zich bijzonder f;eïnteresseerd heeft voor de evenswijze van dit soort men sen. Op zich zelf behoefde de rechtzaak zich niet in deze omgeving af te spelen. Een tweede milieu vormt de groep van spiritisten. Muriel Stark verstaat uitstekend de kunst de levensomstandigheden van een groep te beschrijven. In „Memento Mori", had zij dit al bewezen. Daar beschrijft zij op onverwacht boeiende en openbarende manier het leven van ouden van dagen. Verder is ze er een meesteres in om de talrijke personen, die in haar roman voorkomen, bij het hoofdthema te betrekken en met elkaar in aanraking te brengen. Zo krijgen we een reeks gestalten voor ons die allen een eigen gezicht hebben, al moet gezegd dat we door die veelheid van figuren die alle de aandacht van de schrijfster vragen, toch niet al te diep indringen in hun per soonlijkheid. Ook van de vrij gezellen als groep is niet zo veel te vertellen. Zij zijn im mers zo bijzonder niet, zoals wij dagelijks kunnen constate ren. Over de geestelijke moei lijkheden, die hun staat mee brengt, of over de factoren, die deze staat veroorzaken, licht de schrijfster ons nauwe lijks, in. Wij zien tröüwens in dit boek enigen van hen in het huwelijk treden en verder leven zij bij tijd en wijle in vrije liefde. Door dit gemis aan diepgang is dit geen groot se roman, wat niet wegneemt dat hij vol rake opmerkingen en beschrijvingen steekt, want Muriel Spark heeft een scherp Als Adolf dat eens wist Het is een somber beeld, dat de schrijver aan de hand van officiële processtukken, versla gen. memoires, brieven, boek-, kranten- en tijdschriftenartike len. ons geeft van het naoorlog se Duitsland. De zwarte blad zijden aan het begin en het slot van het boek accentueren deze somberheid nog. Zelfs Adenauer ontkomt niet aan het onthullende onderzoek, dat de schrijver heeft ingesteld. Het moet ons echter van het hart, dat het resultaat van deze speurtocht ons een eenzijdig en dus vertekend beeld geeft van de werkelijkheid. We zijn dan ook erg blij met het voor woord van Matthieu Smedts. waarin hij o.a. schrijft: „Het gevaar van een dergelijk boek. waarin de schrijver zelf geen conclusies uit de feiten trekt, is dat de lezers de situatie te somber zullen zien. Ondanks de verontrustende verschijnse len blijkt toch telkens weer dat het Duitse volk als geheel het nationaal-socialisme afwijst en geen behoefte aan een nieuwe Hitier heeft. Zolang Hitler's oude bewonderaars leven, blijft waakzaamheid geboden, want hun rancunes blijven. Maar het gevaar van hun kant wordt elk jaar kleiner". Als men het boek zo leest, loopt men niet het ge vaar te denken, dat Hitier toch nog gelijk zal krijgen Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goud- rclnetstraat 125, Den Haag. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, welke wij U in onze rubriek van 23 maart jl. voorzetten onder de titel „Eigenaardigheden der stelling". Die kleine „eigenaardigheid" bestond hierin, dat men in drié van de vier opgaven twee paarden resp. twee lopers onmiddellijk boven elkaar kon aantref fen. Maar wij voegden er eerlijk aan toe, dat deze eigenaardigheid weinig of niets met de oplossing te maken had. 1. Probleem van Gorzelak: 1. Ka5 a6 2. Kb4 a5 3. Kxc3 a4 4. Lb2 mat. En niet 1. Kb5? wegens 1 a5! 2. Probleem van Schett: Sleutelzet 1. Da6! En de rest vindt U zelf wel. 3. Probleem van Helen Baird: 1. Dg7! Kc6 2. c5 enz. Of 1. Kxc4 2. Dd4t 4. Stelling uit „The Observer". Op 1. Lc5? volgde: 2. Pe7t Kh8 (Indien 1. Lxe7? dan natuurlijk 2. Dxa4) 3. Txh7t Kxh7 4. Thl mat! n abed«2gh Wit speelt en wint oog.... en een scherpe pen. Op vallend is in deze roman weer haar gevoel voor humor, of liever ironie. Want naarmate wij vorderen met de lectuur blijkt ons steeds meer dat alle personnen óf dwazen, óf slecht aards en lafaards zijn, alles op gematigde wijze, uitgezon derd dan een enkele misdadi- gersfigpur. In zoverre is het boek dus typisch „modern", dat het voornamelijk oog heeft voor de zwarte in dit boek eerder de grijze-en komi sche zijden van het menselijk bestaan. De betere eigenschap pen van de mens blijven ver borgen. Waarschijnlijk is het een Engelse, misschien ook een vrouwelijke trek dat de schrijfster zeer sober is in de beschrijving van de liefdesver houdingen. Er is slechts één integere figuur, die van de epilepticus Ronald Bridges, de hoofdper- persoon van het boek feitelijk, een tragische figuur, met me degevoel en inzicht getekend. Zou het toeval zijn dat hij Rooms-kathollek is? Of zou de schijfster dit bedoeld hebben? Dan zou zij een positief ele ment aangewezen hebben in vereldje van verdoolde zie- Winnend combinatiespel Het Engelse schaaktijdschrift „Chess" publiceert al jarenlang een rubriekje waarin geslaagd combinatiespel uit re cente toernooien onder de loep wordt genomen. Aan dat rubriekje zijn de voorbeelden ontleend, welke wij U dit maal ter oplossing voorzetten. Aanlei ding om er bijzondere commentaar bij te geven is ditmaal niet aanwezig. U kunt zonder meer aan de slag gaan. m abcdetgh Wit speelt en wint. 1 t% M a a s m si V 1 Wb L 0 abcdefgh Wit speelt en wint. Dag nichten en neven. Meisjes en jongens, nog een weekje en jullie kannen heerlijk van de vakantie gaan genieten. Mmmm! Ik zou ook nog best naar school willen, hoor! Heb ben jullie al plannen gemaakt? Verschillende neven en nichten schreven me, dat ze fijn gaan logeren in de paasvakantie. Jullie bof fen maar hoor. We zullen hopen dat de zon niet verstek laat gaan en dat jullie lekker bruin worden en uitrusten kunnen. Als het mooi weer is kunnen jullie mooie fietstoch ten maken, want echt er zijn zoveel mooie plekjes, die jullie nog nooit hebben gezien. De natuur is dan ook prachtig als alles een klein beetje uitloopt. Zij jullie maandag (1 april) nog erg gefopt? Hoe gaat het met de repetities? Is alles al voorbij? Hebben jullie het zwaar te verduren gehad? Jullie schrij ven je rapportcijfers toch wel? De oplossing van de puzzel is: beer, ballon, bergen, bijen, bijenkorf, bel, bier, boek, bo men, bladeren, bloem enz. De hoofdprijs gaat naar Harrie Goosens Den Haag. Van jou kreeg ik ook al zo'n mooie tekening Lcnie van de Eijkel Rijnsburg. Hartelijk be dankt. Wil jij een nichtje wor den? Hoe heet jouw boek? Be dankt voor de foto hoor! Nu weet ik precies wie jullie zijn. Hebben jullie heerlijk van de pannekoeken gesmuld? Mmmm! Wat zullen jullie genie ten van de paaspudding. Waar heb je de koekjes van gemaal- Morgen ben jij jarig Rietje 1e Rijn. al een Kruiswoord-puzzel Gelderland. 21. gebogen. 22. honigbij. 23. maanstand, 24. eenhoevig zoogdier. 26. gewicht (afk.), 27. overdracht van een wissel, 29. no bele. 31. gindse. 32. jongensnaam. 34. ik (Lat.), 35. niet gevuld, 37. bende, 39. niet vergezeld, 41. lidwoord (Fr.). 42. lichaamsdeel, 43. meisjesnaam. 45. vordering, 46. aanwijzend voornaamwoord. 47. voorzetsel, 48. onbeduidend, 50. mijnheer (Ind.), 52. slim (bargoens), 53. als. 34. hor., 55. landtong, 56. streep op de grond waarbij men begint met een of ander spel, 57. glijvoertuig, 60. nauwe opening, 61. oude lengtemaat, 62. verstand, 64. lidwoord (Fr.), 65. telwoord (Duits). 66. j| 74. bijrivier niet gevuld. Verticaal: 1. deel 4. einde, 6. in het jaar onzes J te gekeperde wollen stof. 10. maanstand, 11. proces, 12. meci m Lapland. 13 uitgedorste halmen, 15. aanwijzend voornaamwoord, 17. oude lap, 20. gemeente in Gelderland, 25. gedeelte ener erfenis. 27. oer. 9ft F.uropeaan. 30. pret, 31. hooggelegen, droge zand- voornaamwoord, 85. ink, en te. Europeaan, 48. klinknageltje, 49. niet dicht opeen staande, 51. t voegsel, 52. gemeente in N. Brabant, 54. rivier in Duitsland, 56. vroeger: een soort rechterlijk ambtenaar, 57. lange rij, 58. zijtak Fulda. 59. insluiting ener vesting. 60. nauwe opening, 61. gravure, 63. insektenetcr. 54. tegenstelling van hoge, 67. meisjesnaam, 69. leeftijd (Fr.). 71. bekende afkorting. 73. voorzetsel. i huis. 2, rijstbrandewijn. 3. duinvallei, s Heren (afk. Lat.), 7. puistje, 8. lich- OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. paars, 5. kim, 7. draak, 11. haas, 12. ido, 14. oor. 16. Anio, 18. Ain, 20. Eer de 23. ten. 24. vr, 25. net, 27. Toe, 28. sak. 30. R.D 31.'Me den. 33. staal, 34. Ld, 36, toman, 38. naast. 39. ar. 40. Ob. 42. Ce res. 44. mat, 45. ha, 46. arre, 48. gemet, 50. pils, 52. Ans, 53. deren. 54. dra. 55. tent, 57. ge nie. 59. oase. 61. ed; 62. bak ,63 enkel. 66. To. 67. dm, 68. toren, 69. tabel, 71. ma, 73. noten. 75. pegel. 76. op, 78. ten. 79. hap 81. lis, 82. bd. 83. ree, 85. na dat. ,87. mee, 88. Nedc. 90. ara, 91. aak, 93. poel. 94. nevel. 95. kor. 96. Griek. Verticaal: 1. pair. 2. aan, 3. as. 4. si, 5. koet, 6. mode. 7. dr. 8. Aa, 9. ant. 10. kier. 11 Havel. 13. de. 15. o.e., 17. onder, 19. medoc, 21. rol, 22. haast. 25. net, 26. temet, 28. staat, 29. ka'. 32. nar, 33. samen. 35. dor. 37. negen, 39. aal, 41. brand, 43. se rie, 45. hiaat, 46. art, 47. ent, 49. meent, 50. pro, 51. sté, 53. kap, 65. legio, 67. Doorn, 68. tot, 70. les. 72. Andel. 74. rad. 77. peen, 79. haak. 80. paar. 82. beek, 84. Ede, 85. nr, 36. Ta. 87. moe, 89 e.v., 90. al, 92. kg. 93. pi. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- ODlossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2.50. gestuurd Rlnle van Ës Leider dorp en Tineke de Kooier Kou dekerk aan de Rijn. Lang sullen ze leven!!! Ada Brandwijk, Rieteke Gran- dia, Paula de Jongste, Jannie de With en Imie Zijlstra van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. We gaan nu naar de brieven kijken. Jouw brief was de vorige keer te laat Rob Eggink Voorschoten. Schrijf je de volgende keer op tijd? Heb je goed je best ge daan op school? Wist jij werkelijk niets te schrijven Albrecht van Egmond, Rijnsburg? Volgende keer krijg ik een lange brief? Natuurlijk mag jij meedoen Irene van Egmond Den Haag. Hartelijk welkom hoor! In ke klas zit precies jarig' voor de vakantie gem Jouw mamma kan nu wel heel vlug een mooie trui voor jou breien, Yvonne van Egmond Den Haag. Vind je het leuk om het t jij? Wanneer ben jij •ig? Heb je al plannen akantie gemaakt? te kennen? In de vakantie kan je toch genoeg uitslapen, Yvon ne? Hoe gaat het op de hand werkles? Heb je al veel moois gemaakt? Jouw broer heeft rr aardige meester hoor Rina van Egmond, Rijnsburg. Gaat het goed met hem? Dat is niet best, dat je een barst in een t je van Je pols hebt hoor! Zit het gips er nog steeds om? Bedankt voor de mooie foto's hoor. Tan te Jos is er erg blij mee. Wat heb Jij grappige tekeningen ge maakt. Hoe gaat het op school? Waarom schreef jij niets Dlck van Elsas Den Haag, Volgende keer krijg ik een lange brief? Heb Jij nog meer zusjes en broertjes Joke v. d. Ende Sche- veningen? Straks, als het mooi weer wordt, kan jij heerlijk van de zee en het strand genieten. Wat zal jij bruin worden. Ga jij ook op een voetbalclub Wlm van Es Leiderdorp? Jij kan mooie fietstochten maken in de vakantie. Jouw meester boft maar hoor, dat hij zo'n mooie reis heeft gemaakt. Zijn de dia's mooi? Zou jij ook wel zo'n .-eis willen maken? Hoe gaat het met de koolmeesjes? Bedankt voor je mooie teke ning Rlnle van Es Leiderdorp. Je hebt het mooi gedaan. Wat erg dat jouw twee voortanden zijn afgebroken. Hoe kwam het dat je viel? Praohtig dat jij een medalje hebt gekregen. Jammer dat je een blaar kreeg op je biel. Meisjes en jon gens, wat speelt die slangenbe zweerder er lus tig op los. Je ziet de slang, van letters, gewoon omhoog kringe len. Oef, griezelig hoor! Hij is er helemaal niet bang van, en vindt het blijkbaar wel leuk. mag. Kopen jullie mooie bloe. men voor haar? Wacht je niet meer zo lang met schrijven? Morgen veel plezier hoor! Ko men je vriendinnen ook? Jammer dat jij niets schreef Klaasje de Frey Lelden. Vol gende keer wel? Jij ook Anne Fortuin Monster Hoe maak jij het nu Harry Goosens Den Haag? Krijg je al gauw vakantie? Hoe gaat het op school? Waarom schreef jij helemaal niets Astrld Goutier Den Haag? Uit deze letters S plaatsnamen op zoeken. Helemaal niet moeilijk, hoor! Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 9 april? nichtje Hazers- woude. Hartelijk welkom hoor! Natuurlijk kan jij ook brieven schrijven. Alle begin is moeilijk hoor! Heb je veel pret bij Ria gehad? Leuk dat jij poppenkast moest spelen. Is alles goed ge gaan? Fijn dat ik weer zo'n lange brief van je kreeg Miep de Groot Hazerswoude. Heb je veel repe tities gekregen? Leuk dat jij vriendin bent met Jopie. Wat zal dat een mooi schortje wor den. Handwerk jij graag? Jij boft maar met een eigen kamer. Heb je al veel boeken? Ja je moet echt nog even wachten Jouw vorige brief was te laat Marianne Guit Katwijk aan Zee. Wil jij een nichtje worden? Jij hebt dus wel gesmuld op de ver jaardagen. Ga jij weieens naar de zee kijken? Jouw vorige brief was te laat Anja Havelaar Den Haag. Na tuurlijk mag jij een nichtje wor den. Hartelijk welkom hoor! Wordt het kussen mooi? Nou en of handwerken een mooi vak is. Hoe heet jullie poes? Jij bent erg verwend hoor op je ver jaardag. Koos mag ook een neef balclub? Hebben ze jou zc fopt? Natuurlijk mag jij ook nichye worden Gretha Iter- IJnsburg. Hartelijk welkom Jij hebt maar een knappe vader hoor! Het ls mooi postpapier. Zijn je vriendinnen nog geweest? Jammer dat jij niets schreef Marian Jansen Den Haag. Vol gende keer wel? Hoe komt het dat jullie zoveel rij krijgen Tryny Jansen Rljn- saterswoude? Jullie boffen maar i. word je dan ook port? Bedankt voor het gedicht hoor! Waarom schreef jij niets Suus e Jong Lelden? Volgende :rijg lk een lange brief? Heb jij gisteren een fijne dag ehad Nellie de Jong Den Haag? •ijn je vriendinnen nog geweest Leuk hoor dat jouw grootmoe ook op je verjaardag is. Blijft - lang? Woont ze ver weg? Als wilt leren zwemmen, wordt je gezicht ook weieens nat hoor' Dat geeft toch niet? Zwemmen beter? ileM Natuurlijk mag jij de puzzel psturen Ellic Kaat Naaldwijk Wil jij een nichtje worden? G: Hóe broer hebt. weieens met hem wahdelen' b je genoten aan het strand'. Jammer dat jij niets schreef Jannie Kamerman Lisse. gende keer krijg ik toch wel lange brief? Geweldig wat héb jij films gezien, Eddie Klerks Rijs wijk. Heb je genoten? Ga jij graag naar films kijken? Heb je al veel met het electro-spel gespeeld? Hoe heb Je de reperi- ties gemaakt? Krijg jij wel een ~iooi rapport? Prachtig dat jij tante bent ge- orden Evelien Kloet Den Haag. Hoe voel je je nu wel? Heb je Robbie al eens mogen vasthouden? Heb je ei verjaardag gehad0 Je er niets over. Zijn je nog geweest? Heb leuke chrijft iend.n- worden hoor! Wist jij niets te schrijven Ronald Heufke Den Haag? I Hartelijk welkom bij de nich- Iten en neven Jan van der Horst Dein Haag. Hoe gaat het nu met mamma? Mag ze al lopen? Leuk dat jij een kanarie hebt. Wat zal z'n huisje wel blinken. Zingt hij veel? Schrijf jij voortaan je naam en adres onderaan de brief An neke Iterson Rijnsburg? Harte lijk welkom bij de nichten en neven hoor! Dat wordt groot feest op 25 april. Moet je nog versjes leren? Ga jij op dé korf- Hoe de wandelmars? Heb je ge noten? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Johan Koek Den Haag. Je kan dan tenmins te ook in aanmerking komen voor een prijs. Prachtig dat jij al zoveel medaille's hebt. Ga je graag wandelen? Ga je in de vakantie nog fietstochten ma ken? Leuk die crocusjes. vind je DOOR MIEKE DEN OUDEN Als je eens wist wat een "joek wist er soms geen raad mee. Hij was wel de kleinste van de fa milie, maar ook de ondeu gendste. En dat kwam, omdat hij voor niets en niemand bang was. Als de andere aap jes in het grote woud op de vlucht sloegen wanneer ze de tijger hoorden grommen, dan kon je er zeker van zijn, dat Njoek achter bleef en vanuit de hoogste boomtakken zijn plagerijen en scheldpartijen omlaag schreeuwde. Totdat de tijger, wild van woede., hoog tegen de boom opsprong en brulde, dat alle dieren van het woud op een veilige af stand nog stonden te sidde ren. Maan Njoek zorgde er al tijd voor, dat hij nèt op tijd, met een honend geschater, naar een volgende boom slin gerde. En als de apentroep soms bij het meer aan het drinken ravotten was en één van hen ontdekte iets, dat op een boomstam leek en in het wa ter aan kwam drijven, dan waarschuwde hij angstig gil lend, dat de ouwe krokodil er aan kwam en iedereen maak te dat hij wegkwam. Behalve natuurlijk weer Njoek. Die bleef nieuwsgierig aan de kant van het meer staan en gooide met steentjes naar dat gevaarlijk drijv-nde ding, dat dan ineens een wijdopen bek kon tonen met tanden om van te gruwen. Maar Njoek schet terde brutaal zijn scheldwoor den tegen de naderende vijand en probeerde warempel om steen of een stronk hout in de gapende muil van het ondier te werpen. En daarna rende hij om het hardst het bos weer in. niet Theo Koelé Den naag? Het gaat nu echt mooi worden in de natuur. Jammer dat het zolang koud blijft. Jij krijgt wel een looi rapport? Volgende keer krijg ik een lange brief Jos Koen Den Haag? kerk aan de Rijn? Voortaan moet ik de brief echt eerder hebben hoor! Dat worden ge wichtige dagen 23 en 24 april. Heb je al goed geoefend? Heb al wandelingen gemaakt? last van blaren gehad? Tante Jos kan toch niet naar alle nichten en neven gaan, Ti neke? Wist jij niets te schrijven Renny Krol Den Haag? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Piëta Kruger Katwijk. Hartelijk welkom hoor! Ben je al weer beter? Leuk hoor een tweeling. Tante Jos heeft ook twcelingnichtjcs. Het zijn boe ven hoor! Hoe gaat het op De vader en moeder van Njoek hadden hem al wel dui zend keer gewaarschuwd, dat het nog wel eens verkeerd met hem zou aflopen. Maar dacht je, dat dat apenjong daar naar luisterde? Wel neen! Hij trok alleen maar lelijke gezichten en pruttelde wat van „Njoek-njoek-njoek". En zorgde onderwijl, dat hij goed uit de buurt bleef, anders liep hij zó'n draai om zijn oren op, dat hij zowat uit de boom tui melde. En dan ging hij maar weer op avontuur uit. Slingerend van de ene tak naar de andere en van de ene boom naar de andere, kwam hij heel snel door het grote oerwoud heen. Zijn vriendjes konden hem meestal niet eens bijhouden. Weet je, welke streken Njoek nog méér uithaalde? Hij sloop wel eens héél zachtjes, werke lijk geluidloos, tot achter een slapende olifant, om hem dan heel hard aan dat dunne zwieperige staartje te trek ken. Maar voordat de wak- kergeschrokken kolos precies wist wat er gebeurd was, klonk er van de boomtoppen al een schril apengelach. Som mige olifanten probeerden dan kwaad die boom om te trek ken met hun sterke slurf. Maar de belhamel was dan al lang naar een volgende boom gesprongen. En zeg nu zelf, je kunt als olifant toch niet voor niets zo'n stelletje bomen uit het bos rooien? En toch was Njoek niet al tijd zo'n kwajongen. Gelukkig niet. Het gebeurde zelfs wel eens. dat door zijn flinke hou ding een ander dier gered werd, want Njoek was wel een slimmerd, hoor. En daar wa ren papa^ en mama-aap heus wel trots op. school? Ga je weieens naar de zee kijken? Wat zal jij bruin zijn van de zomer. Hoe gaat het met jou Irene Krul Monster? Heb jij geen ehad? Ben jij een nichtje griep gel van Marijke? Heb je veel repe tities gehad? Schrijf je de vol gende keer je rapportcijfers? Wist jij echt niets te schrij ven Marijke Krul Scheveningen? Ik heb jouw lange brief niet gekregen Willy Kuiper Den Haag. Vergeten? Meisjes en jongens de brieven bus is helemaal leeg. Zorgen jullie voor een volle? De letters L t.m. R zijn deze week aan do beurt. Dag nichten en neven, tot dc volgende week,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16