KANKER ernstige uitdaging aan de wetenschap ZATERDAG 6 APRIL 1963 '>Vv -èi v^:" „P t w'J )^C '4 S .M" i' 4i Overwinning komt; vraag is alleen wanneer! TT ET is niet de vraag óf kanker over wonnen wordt, maar wanneer Dat zeggen de medici en de geleerden in de laboratoria, die hardnekkig strijd leveren tegen de ziekte, die ieder jaar weer méér levens eist. De ziekte, die zó gevreesd is dat de naam dikwijls niet dan huivering wordt uitgesproken. Kanker is een ernstige uitdaging geworden aan de wetenschap. Geen middel wordt onbeproefd ge laten om haar te bestrijden. En niet zonder succes. Waren nog geen halve eeuw geleden vrijwel alle kankerlijders onverbiddelijk ten dode gedoemd, verbeteringen van onderzoektechnieken en be handelingsmethoden hebben er toe bijgedragen dat vele patiënten thans blijvend genezen kunnen worden. De statistieken tonen dat aan: een van de drie kankerlijders kan nu worden gered. Een van de drie, dat wil dus zeggen dat de wetenschap tegenover meer dan 60 pet van de gevallen nog steeds machteloos staat. Want het volle dige antwoord op de elementaire vraag: „waarom en op welke wij ze ontstaat en groeit een kanker gezwel?" ligt nog steeds in het duister, hoewel verschillende on derzoekers wel enig licht op enke le facetten van dit vraagstuk heb ben geworpen. Mes en stralen Het mes en de stralen, dat zijn de wapens waarmee men de ziek te tot nu toe vrijwel alleen te lijf is gegaan. En in de loop der ja ren zijn vele technische verbete ringen ontwikkeld. Zo zijn de ra diologen erin geslaagd de stralen zodanig te doseren en te richten, dat de schade aan gezond weefsel 3tot hqt uiterste wordt beperkt. Maar gunstige uitwerking heb ben deze strijdmiddelen alleen als de tumor nog plaatselijk is en de kankercellen zich niet te veel in het lichaam hebben uitgezaaid. Is dit wél het geval, dan staat de medicus voor een vrijwel onoplos baar probleem. De wetenschap weet bovendien: men is zo goed als aan het eind van de mogelijkheden van opere ren en bestralen. Er zullen ande re therapieën moeten worden ge- den reeds enkele jaren bij de be handeling van kankerpatiënten toe gepast. Maar .geen van die mide- len is tot nu toe een radicaal wa pen gebleken. Koortsachtig wordt nog steeds gezocht naar hét middel dat de kanker in de kiem aanvalt, dat de ware oorzaak van de ziekte te lijf gaat. Maar om dat te vinden zal men eerst die oorzaak moeten kennen. En om die oorzaak te ortt- dekken zal een beter inzicht nodig zijn in het fundamentele levens proces van de cel. Daarvan weet men nog te wei nig, hoewel op dit gebied al jaren lang intensief onderzoek wordt verricht en al verscheidene opzien barende ontdekkingen zijn gedaan. Niet voor niets wordt de periode van de laatste- jaren de llijd van de biologische revolutie genoemd. De afgelopen vier jaar warden dé Nobelprijzen voor geneeskunde dan ook uitgereikt aan geleerden, die juist op dit gebied belangrijk onderzoek verrichten. Vele geheimen van het elemen taire levensproces zullen echter nog moeten worden ontsluierd. En een rationele benadering van de oplossing van de vele vraagstuk ken zal zeker veel tijd vragen. Maar, zeggen de geleerden, het is heel goed mogelijk, dat een of an dere onderzoeker die oplossing on verwacht en geheel bij toeval vindt. In de wetenschap zijn in het verleden al vele malen op de ze manier belangrijke ontdekkin gen gedaan. Vervuiling Is over de oorzaak dan weinig bekend, van de omstandigheden waaronder kanker kan voprkomen Dr. Meinsma geeft twee advie- zal Zo bijv. De weduwe en haar piloot De weduwe en haar piloot, door C. C. Winter. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amster- Over dit boek. of liever over de vertaling ervan, is reeds veel te doen geweest. De vertaler, die vermeld staat als T. de Ley is de dichter Marja. of zoals zijn eigen naam luidt Theo Mooij. Hij heeft zich veroorloofd een der fi guren in het boek te transforme ren in een criticus aan wie hij een hekel heeft cn de Arbeiders pers. die het bijtijds ontdekte, heeft toen die ongunstige figuur de naam Theodor Schön gegeven plus het beroep, dat de dichter Marja vroeger uitoefende. Boven dien heeft hij een stuk zo ver taald, dat er een soort Sinterklaas rijm ontstaat, wat de argeloze le zer echter nauwelijks opmerkt. We laten deze ..grapjes" verder terzijde en bepalen ons tot deze roman, die overigens al genoeg vraagtekens oproept. Het is de ge schiedenis van een misdadiger, moordenaar en bankrover, die in Zürich een nog jonge vrouw ont moet en haar na de teleurstelling van haar eerste huwelijk, een rus tig huiselijk geluk schijnt te wil len schenken. De trouwdag is al bepaald, wanneer zijn dubbel be staan ontdekt wordt. Het geheel geeft de indruk van een ware ge schiedenis in geromantiseerde vorm verschenen. Er zijn werke lijk goede gedeelten en dan op eens zakt het geheel af tot een soort stuiversroman. Het geheel beeld aangetoond dat vervuiling van het externe milieu van de mens als gevolg van het voort schrijden der techniek een belang rijke invloed heeft op het ontstaan van kanker. Men hoeft daarbij alleen maar te denken aan de uitlaatgassen van auto's en de verbrandingsgas sen van de industrie die het sterk kankerverwekkende produkt ben- zopyreen kunnen bevatten. Het geeft te denken dat de atmosfeer van een grote stad eenzelfde zo niet grotere concentratie van dit produkt kan bevatten dan sigaret tenrook. Met statistieken is deze invloed aangetoond. Een rapport van de Division of Air Polution van de Amerikaanse Public Health Ser vice (juni 1962) blijkt namelijk dat het mortaliteitseijfer van longkanker (dat vergeleken met 1900 tot het 30-voudige is geste gen) in de steden aanzienlijk ho ger ligt dan op het platteland. Onderzoekingen wezen ook uit dat in stedelijke gebieden in 1000 kubieke meter lucht 0,1 tot 61 mi- cogram benzopyreen voorkomt, in landelijke gebieden slechts 0,01 tot 1.9 microgram. Andere cijfers: in de steden wordt door de inwo ners 150 microgram benzopyreen per jaar ingeademd terwijl zij., die in bosrijke streken wonen slechts 0.1 microgram van deze gevaarlijke stof naar binnen krij gen. Hoe groot deze hoeveelheden streefd naar een vroegere diagno se en er zal alle aandacht moe ten worden besteed aan de pre ventieve mogelijkheden. Wat dit laatste betreft: nog dit najaar zal de stichting landelijke organisatie voor de kankerbestrij ding onder leiding van dr. Meins ma een actie starten, die speciaal op de jeugd zal zijn gericht. Men hoopt op deze manier het sterfte cijfer door longkanker te kun nen drukken, althans: mits mede werking wordt verkregen bij het uitvoeren van de actie. Het is namelijk verbazingwek kend, zegt dr. Meinsma (die sinds 1 januari directeur van het bu reau voorlichting van de landelij ke organisatie is), dat zoveel kritiek wordt geoefend op het verband dat de wetenschap legt tussen roken en longkanker. Kri tiek, die in de meeste gevallen komt van mensen die niet of minder deskundig zijn. Laat men zich eens voorstellen wat er was gebeurd als men in het verleden evenveel kritiek had gehad op maatregelen ter bestrijding van bijvoorbeeld cholera- en pestepi demieën. irdt het ontstaan t _sschoven op de luc verontreiniging alleen. Maar hoe kan men dan verklaren dat m een land als Finland waar weinig industrie is, een hoog percentage longkanker-patiënten wordt aan getroffen? Kansen De statistieken spreken toch dui delijke taal: vrouwen worden zes maal minder door longkanker aan getast dan mannen. Resultaten van een onderzoek in Amerika: van de 600 longkankerpatiënten was 1 procent niet-roker. En het Ame rikaanse kankergenootschap zegt: een jongeman die begint te roken loopt daarmee een kans van 1 op 50 longkanker te krijgen; een sterke roker heeft zelfs een kans van 1 op 15; een niet-roker daar entegen slechts een kans van 1 op 170... Dat ook de rook gewoonten een belangrijke rol spelen be wees een vergelijkend onderzoek in Amerika en Engeland. Hoewel het sigarettenverbruik in Enge land aanzienlijk lager is (2500 per man per jaar) dan in Ame rika (3195 per man per jaar) sterven er in Engeland tweemaal zoveel mensen aan longkanker. Dit vreemde verschijnsel wordt gewe ten aan het feit dat men in Ame rika de sigaret al weggooit na deze slechts voor tweederde te heb ben opgerookt. Engelsen hebben de gewoonte hun (dure) sigaret eerst te doven als deze zo goed als opgerookt is.... Ook i van het sterftecijfer door long kanker aantonen: stierven er in 1950 1100 mensen aan long kanker in 1961 was dit aantal bijna verdrievoudigd nl. 2949. Schrikbarend Naast de vervuiling van het ex terne millieu van de r ook de verontreiniging terne miljeu in bepaalde opzich ten schrikbarende vormen aan schrijft dr. P. Emmelot van het Nederlands Kanker Instituut in een verhandeling Hij wijst hierbij op bepaalde genees-, voedings-, genot- en ver fraaiingsmiddelen en industrie- produkten, die kankerverwekken de stoffen kunnen bevatten. Volgens Amerikaanse onderzoe kers bijvoorbeeld ontstond bij een aantal mannen borstklierkanker nadat zij een bepaald haargroei middel hadden gebruikt. Wat de voeding betreft: experimenteel is gebleken, schrijft dr. Emmelot, dat een tekort aan eiwitten en vi tamine B 2 het ontstaan van le verkanker sterk bevordert. Ook de bewerking van voe dingsmiddelen kan van invloed zijn op het ontstaan van kanker. Een bepaald Amerikaans merk dubbelgebrande koffie bleek bij zonder een duidelijk aanwijsbare hoeveelheid benzopyreen te be vatten. Een duidelijke correlatie tussen het nuttigen van gerookte vis en het vóórkomen van kanker van de spijsverteringsorganen werd bij de bevolking van een bepaalde landstreek in Turkije ge vonden. Zo hebben eveneens bepaalde kleurstoffen hun schadelijkheid bewezen. Voor de oorlog werd aan boter en margarine een kleurstof toegevoegd (botergeel), dat later bij de rat, onder be paalde voorwaarden, levertumor bleek te veroorzaken. Ook conserveringsmiddelen, toegevoegd aan het voedsel kun nen carcmogene vermogens heb ben. Een voorbeeld hiervan is een stof die werd ontwikkeld om te dienen als bestrijdingsmiddel van insekten op fruit (acetylamino- fluoreen). In 1941 is gebleken dat deze verbinding een sterk carcino geen voor de lever is. Overigens draagt aan de vele dubieuze ..verbeteringen" van ons voedsel, aldus dr. Emmelot, niet alleen de producent schuld. De verantwoordelijk. De laatste im mers blijkt altijd een gevoelsma tige voorkeur te hebben voor be paalde kleurnuances van zijn voedsel. De producent speculeert op deze voorkeur en werkt erop in zijn reclame. In dit verband schrijft dr. Em melot voorts: hier te lande, en elders, wordt er gelukkig in hoge mate door de overheid tegen ge waakt dat zich schadelijke situa ties kunnen ontwikkelen. Niette min kunnen de wettelijke voor schriften niet in ieder opzicht pre ventief werken, maar wél onge wenste toevoegingen of bewerkin gen tegengaan. Vele vormen Kanker is niet één ziekte. Kan ker uit zich in vele vormen. Er zijn er die vrijwel ongeneeslijk zijn. er zijn er ook, die zich veel minder ernstig doen voorkomen. Huidkanker bijvoorbeeld kan in vrijwel 90 procent van de geval len worden genezen, terwijl aan kanker van het spijsverteringska naal veel minder is te doen, al zijn de therapieën in vergelijking met een halve eeuw geleden, be langrijk verbeterd. En nog steeds worden stappen vooruit gedaan. Dank zij het in tensieve onderzoek. Onderzoek, dat vele factoren aan het- licht bracht welke het ontstaan van kanker bevorderen. Zo is bijvoorbeeld bekend dat bepaalde virussen, althans bij dieren, een rol spelen in het kan- kerproces. Vele geleerden zoeken in deze richting naar de oplos sing van het probleem. Aangetoond is ook dat stralen (röntgenstralen, radiumstralcn cn stralen van kunstmatige radio isotopen) kanker kunnen verwek ken. Uit de praktijk is in Enge land gebleken dat veel rheuma- lijders, die met röntgenstralen worden behandeld. leukaemie kregen. Ook komt deze bloedziek te bij radiologen, die geregeld met bestralingsapparatuur moe ten werken, meer voor dan bij andere artsen. Vreemd moge het daarom klin ken dat juist deze stralen als mid del worden gebruikt om de kan kercellen te vernietigen. Dank zij de voorzorgen, die nu mogelijk zijn, is het risico dat ook het ge zonde weefsel door de stralen wordt aangetast echter bijzonder gering. Een andere theorie noemt sto ring in de functie van het zenuw stelsel een van de kankeroorzaken. Op dit gebied worden vooral in Rusland onderzoekingen verricht. Een van de conclusies uit deze onderzoekingen is dat het dien- cephalon. een klein gedeelte van de hersenbasis, dat talrijke ver schijnselen van ons vegetatieve leven beheerst, een grote rol zou spelen in het verschijnen van kanker. Men meent deze theorie beves tigd te zien in het feit dat bepaal de geesteszieken en vooral de rt tot de weinige Contourdeelm eerde rAfscheid" z vergrauwende tendt .ending verrassende elem ien als het symbolische afscheid i de hedendaagse kunst. Voorspelt nieuw geluid een nieuwe lente omkadert veel magere kunst DELFT TOONT NU OOK TAPIJTEN „Hef Prinsenhof" in Delft herbergt weer enige honderden werken die de „Contour onzer beeldende kunst" moeten aan geven. Het is voornamelijk de omtreklijn van de abstracte kunst. Wat zich daar binnen bevindt, reikt op enkele uit zonderingen na niet veel verder dan het peil van repeteren de middelmatigheid en kan, ook al door het geringe, aantal ex posanten (slechts 45), onmogelijk een totaalbeeld geven van de stand van zaken in de niet-figuratieve sector. Nieuw op deze twaalfde Contour is een inzending wandtapijten; waar schijnlijk voor menigeen de aantrekkelijkste bijdrage aan de tentoonstelling. De weef-en borduurkunst vindt ongrijpbare titel te destilleren een interessante vertegenwoordi- zonder dat het resultaat een be ging in het werk van Anni Apol, wuste expressie inhoudt. overtuigender in weldoordach- ]e-van Gorp, ifclga' Ottenheym en" Frans Smeet. Naar ons gevoel VS™ «nJJL spant van dit zestal Smeets de kroon met zijn „Muzikale figu ren"; door boeiende vormgeving en zeer levendige kleurtoepas- sing. Wim Hussem. Na een periode van het verstilde en mystieke Zen-Boeddhistische teken, blijkt hij zich thans bezig te houden met meer europese abstracties. Deze doeken van 1963 trekken Bij de veertien abstracte schil- qua ruimtewerking en kleur ders is de oogst over het alge- levendiging de aandacht; of zij meen aan de magere kant. De echter ook innerlijke verdieping Hagenaar Kees van Bohemen behelzen, willen wij voorlopig in toont zeven verfexplosies, waar- het midden laten, voor nogal zwevende titels zijn bedacht als o.a. „Nacht over Ja pan", „Verdwaalde planeet" en „Vulkaan" om de beschouwer te suggereren dat hier sprake is van een werkelijkheidsverbeel- ding. Zwaar gekunsteld aard. want uit iedere 1 rig uitgestorte massa is Epigonisme Er is onder de geëxposeerde schilderijen veel epigonistisch en - gemaniëreerd werk, bijv. van •illekeu- Roelof Frankot. en Jaap Wage- maker. De Rotterdamse graficus Wout van Heusden komt al schil derend een bezigheid van de laatste tijd niet veel verder dan een prolongatie van zijn es- tetische vlekkentechniek. Een spel met oppervlakkige schoon heid bedrijft ook, en als vanouds, Christiaan de Moor, die esthe tisch adviseur van de P.T.T. is (hij ontwierp o.a. het recente an- ti-hongerzegel met de drie aren). Bescheiden zijn de grafische Maar al die theorieën, al die technieken gerepresenteerd. schizofrenen slechts bij uitzon dering kanker krijgen. Bij hen dit gedeelte 1 slechts tot e ontwikkeld. de hersenen Theorieën Vloeibare lucht fti graden onder het i wordt gebruikt om voor het onderzoek te const veren, (foto rechtsonder) ■fsels an het niddelen op hun waarde te testen. Hier de verblijven van Je muizen, die een uitstekende conclusies zijn slechts stellingen. De geleerden men kan nooit generaliseren. Men kan slechts zover gaan te zeggen dat genoemde factoren (en er zijn er nog veel meer) slechts een gunstige conditie scheppen voor de ontwikkeling van het kan kerproces. De wezenlijke oorzaak ligt nog in het duister, al wordt wel meer en meer aangenomen dat het ge heim van kanker moet worden ge zocht in een reeks complexe ver anderingen, die zich afspelen in de kern van de cel. Daarom ook zijn velen van me ning dat, wil men het probleem oplossen, eerst een beter inzicht moet worden verkregen in het fundamentele levensproces van de Zoals gezegd komen er ieder jaar nieuwe (chemische) genees middelen uit de onderzoekingsla boratoria. Thans zijn ze echter nog niet meer dan voorlopers van een misschien eenmaal volledig gene zend middel. Toegegeven moet worden dat er in bepaalde geval len resultaten worden geboekt. Men is er bijvoorbeeld in ge slaagd met chemotherapie kinde ren met leukamie, die anders na enkele weken zouden zijn overle den. tot zeven jaar in leven te houden. De ziekte kanker uit zich ech- r omvang als kwalitatief. Vaardijfheid demonstreert de in Den Haag geboren Roger Chail- I loux in diens surrealistische ver beeldingen; het vlak van dc ets- I platen is echter nogal eens min- I der harmonieus benut. De pen en penseeltekeningen alsook de I houtsneden van Geertruid Char- pentier hebben enige allure die. zij het met vergrovende accen ten, winst- en moedgevende re- I latie heeft met het verleden. Versobering is merkbaar in de recente kleurenlitho's van de Rotterdammer Elenbaas. Aat I Verhoog valt op door macabere I naar obsceniteit zwemende on derwerpen. die hij evenwel met I ambachtelijke bedrevenheid I heeft uitgewerkt. I De keramische afdeling omvat' een aantal interessante stukken. I Met uitzondering van Mieke van I de Burgt, die zich in het aarde werk in sterke mate grafisch uitleeft, gaat het de overige in- I zenders louter om vorm te geven aan het materiaal. Verdienste lijke elementen tonen Sonja I Landweer, Johan van Loon, Su- I zanne Taub, Jan van der Vaart, Marijke van Vlaardingen en An- i driek Westenenk. Schrootaffaire Van het beeldhouwersfront valt I weinig nieuws te melden. Knut selen met logge stukken staal en ijzer hoort op de ambachtschool thuis. Het geëxposeerde is me- rendeels een „schrootaffaire", I waarbij we geen emotie hebben I Wij komen nog even terug op i de groep schilders voor wat be- I treft de drie figuratieven, t.w. Kees Verwey, Paul Citroen en Harm Berserik. De laatste I blijft zich herhalen in een onbe- I holpen weergave van de reali teit. Men raakt er op uitgekeken. Berseriks vijf doeken vertonen een kinderlijke zwakte. Paul Ci troen heeft vier koppen citroen- geel en trefzeker op het linnen I gehecht. Dat de geportretteerden 1 ingenomen zijn met hun fysio nomie in verf. wagen we voor- I zichtig te betwijfelen. Kees Ver- I wey, „konstbroeder" van wijlen zijn stadgenoot H. F. Boot. wor- telt als enige exposant op de I meest eervolle wijze in de tra- ditie. Zijn geaquarelleerde bloemstillevens verlevendigen de I verwachting, dat er ook in de I beeldende kunst na een grauwe „winter" een zuiverende ,,len- i te" kan volgen. „Contour 1963" biedt tot 13 mei gelegenheid, naar dit „voor jaar" te verlangen. TON HYDRA I ter i i dat i dat i and i het boek i zijn blijkt wel als een roker die elke dag sigaretten rookt per jaar gram benzopyreen inhaleert. Roken en luchtverontreiniging, het zijn de twee grote factoren, die een rol spelen bij het ont staan van longkanker. Over deze vorm van kanker, die de laatste tijd steeds meer voorkomt, heeft dr. L. Meinsma, directeur van de Centrale Kankerregistratie in Am sterdam, onlangs een proefschrift geschreven. Zijn studie, waarmee hij een beeld w geven van de overlevingskansen van kankerpa tiënten, steunde op de gegevens van een kleine 15.000 patiënten. 31 procent- Uit de conclusies blijkt dat na vijf jaar 25 procent van de man nelijke en 37 procent van de vrouwelijke patiënten nog in le ven was. Dat wil zeggen dat ge middeld 31 procent van de pa tiënten vijf jaar na de behande ling nog leefde, of wel: een op de drie kankerpatiënten. De betere kansen van vrouwen wijt dr. Meinsma aan het verband dat er tussen roken en longkanker be staat én aan de slechte prognose van longkanker. gemeen geneesmiddel waarschijn lijk wel niet zal worden gevon den. Voor de toekomst belooft dc chemische behandeling evenwel veel. Een moeilijkheid is dat men veel chemisohe middelen, die kankercellen radicaal vernieti gen, niet kan gebruiken omdat ze ook voor het gezonde weefsel vergiften zijn. Om dit bezwaar te ondervan gen zijn proeven genomen met bepaalde stoffen, die een gre finiteit hebben voor kankercel len. Door het geneesmiddel aan deze stof te binden wordt dit rechtstreeks n,a, Een kankercel, in dit geval i tumor in de borstklier i een muis. Op de foto ziet n de cel 60.000 maal ver leid. zodat aan ander weefsel geen schade wordt aangericht. Maar veel verder dan het expe rimentele stadium mee nog niet. Preventie Is de aanwezigheid van kan ker aan te tonen voordat deze al in een zodanig stadium is dat de ziekte zich duidelijk bekend maakt? Ja, zeggen de geleerden, in principe wél. Maar in de prak tijk komt men voor de moeilijk heden te staan van een zeer om vangrijke methode, die een op- ""L sporingsonderzoek op grote schaal laa™ dat in de weg staan. kankervorm die bij vroegtijdige behandeling de beste resultaten geeft. In verscheidene vrouwenklinie- Kf: ken. heeft men dank zij dit on derzoek vele vrouwen tijdig kun nen redden. In Amerika stelt men al enige tijd bij bepaalde bevol- gsgroepen een onderzoek in: werd al het vrouwelijke leger- personeel onderzocht, waarbij op de ruim 6000 vrouwen in enkele tientallen gevallen baarmoeder- kanker werd ontdekt. Ook bij routine-onderzoeken, zo als op t.b.c„ wordt herhaaldelijk kanker ontdekt, meestal longkan ker. Dank zij hygiënische maatrege len is men er voorts in geslaagd bijna alle beroepskankers te on derdrukken, die vroeger vaak op traden bv. bij arbeiders in anili- nefabrieken en de uraniumgroe- Een Duitse arts heeft eens ver aantal kankers zou kunnen terugbren- Tóch worden op het gebied gen. cytologisch onderzoek al gunstige kingen verband houden (galste- resultaten geboekt. Vooral bij nen, maagzweren, darmpoliepen, baarmoeder-kanker. een ziekte moedervlekken). Ontdekt is na- waaraan vijf van de 1000 wille- melijk dat bij deze afwijkingen in keurige vrouwen lijden. Dit is de sommige gevallen een neiging tot gezwelvorming is waar te nemen Duidelijk is wel gebleken dat hoe eerder men de kankerdiagno se kan vaststellen, hoe gunstiger de kansen op genezing zijn. Strijd gaat voort De strijd tegen kanker gaat voort. Overal ter wereld wordt met grote vasthoudendheid ge vochten om de gevreesde ziekte haar geheimen te ontfutselen. Ne derland heeft daarin een belang rijk deel. In het Antoni van Leeu wenhoekhuls aan de Amsterdam se Sarphatistraat wordt deze strijd nu bijna een halve eeuw ge leverd. Naast de kliniek (70 bedden) be schikt men er over een laborato rium dat met de modernste appa ratuur is uitgerust. Bij de behan deling wordt o.m. gebruik gemaakt van een machtige en kostbare co- balt-bom, die uniek is in Europa. Het apparaat wordt bediend aan de hand van een gesloten televisie circuit waardoor de doktoren, die de apparatuur dagelijks moeten bedienen, zelf buiten de werkings sfeer van de gevaarlijke stralen blijven. Voor het wetenschappelijk on derzoek staat in het Antoni van Leeuwenhoekhuis o.m. de elektro nenmicroscoop ter beschikking van de onderzoekers, die bij hun vorsen nauw met elkaar samen werken en contacten onderhouden met geleerden elders in de we reld. Gezamenlijk wordt gewerkt In de strijd tegen de ziekte, die al leen in Nederland al meer dan 20.000 levens per jaar eist. Het is een strijd met wisselend succes: er worden resultaten geboekt maar evenzeer zijn er de teleur stellingen. Maar men vecht door, want men is er van over tuigd dat op zekere dag het doel zal worden bereikt. Het is immers niet meer de vraag óf de kanker zal wor den overwonnen, maar wan neer En dat kan over 25 jaar zijn, maar evengoed volgende week

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13