Vrouw moet zich niet tot huishouden beperken Nederlaag voor Klompé door groot absenteïsme PANTER Toelating tot universitaire examens wordt geregeld Een ivoord voor vandaag Geen kerkelijke eenheid ten koste van waarheid VRUDAO 5 APRIL 1963 Woensdag stemming Bijstandswet Van confessionele fracties waren 25 leden afwezig (Van onze parlementsredactie) de 49 KVP-afgevaardigden slechts een vijftal van hen was wegens ziekte verhinderd is het vooral te wijten, dat minister Klompé gistermiddag in de Twee de Kamer bij de voortgezette be handeling van het ontwerp-Bij- standswet op een belangrijk on derdeel een nederlaag leed. Een wijzigingsvoorstel van de heer Franssen (soc.), dat zij ten sterk ste had ontraden, werd met ee> krappe meerderheid van 55 tegen 54 stemmen aanvaard. De Kamer kwam gisteren gereed met de behandeling van het wetsont werp in eerste lezing. Woensdagmid dag heeft de eindstemming plaats. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat het ontwerp met een zeer grote meerderheid zal worden aanvaard. Woensdag wordt ook de behandeling voortgezet van de motie, die me vrouw Heroma-Meilink (soc.) mede namens de KVP, de CHU en de VVD heeft ingediend en die van de rege ring een groepsregeling ter ondersteu ning van de minder-validen vraagt. Minister Klompé had nog niet de ge legenheid gehad, over deze motie met haar collega's in het kabinet overleg te plegen. Amendementen Een groot aantal amendementen pas seerde gistermiddag de voorzittersha mer. De meeste spanning wekte de stemming over het bovengenoemde amendement van drs. Franssen, dat tot doel had, de gemeenten, die de nieu we bijstandsregeling zullen moeten uit voeren, meer financiële armslag te ge ven dan in het wetsontwerp was voor gesteld. Minister Klompé liet weten, dat de ministers Zijlstra en Toxopeus, tijen, die het samen met de heer Leeuwen als enige WD'er voor de mi nister opnamen, kwamen net één stem tekort. Behalve de genoemde achttien KVP'ers waren drie van de veertien anti-revolutionairen, twee van de twaalf christelijk-historischen en twee van de drie S.G.P.'-ers op dat moment van de stemming absent. andere hoofdelijke stemming, die deze middag plaatshad. Het ging hierbü om een amendement van mejuffrouw Kok (kaUi. v.). Het wilde aan burgemeester en wethouders van de gemeenten opdra gen om, alvorens over te gaan tot in stelling van een commissie van advies, overleg te plegen met de organisaties, die op het terrein van de bijstandver lening werkzaam zijn. Dit amendement werd verworpen met 56 tegen 51 stem men. Voor stemden KVP, CHU en ARP. Groepsregelingen Over de meeste overige amende menten kon bij zitten en opstaan wor den beslist. Een amendement mevrouw Her oma-Meilink met doel. de bijstand niet te beperken tot de noodzakelijke kosten van het be staan, werd verworpen met alleen de stemmen van de PvdA, de PSP en de CPN voor. Eenzelfde lot onderging een amendement van mevrouw Hero ma om de inkomsten van minderja- Meer succes Op andere punten hadden pogingen tot het aanbrengen van wijzigingen in het wetsontwerp meer succes. Met de steun van de PvdA, CHU, ARP. PSP en CPN werd bepaald, dat niet alleen de uitkeringen van kerkelijke en particu liere instellingen, maar ook die van personen binnen redelijke grenzen niet zullen worden afgetrokken van de door de gemeente te verlenen bijstand. Zonder hoofdelijke stemming aan vaardde de Kamer voorts een amende ment van mevrouw Heromd, dat be paalt, dat de verleende bijstand niet kan worden verhaald op de nalaten schap van de gestèunde persoon als dit hardheid zou betekenen, niet alleen, zo als het wetsontwerp wilde, ten opzichte van de langstlevende echtgenoot, maar ook ten opzichte van het inwonende kind. Tot verdriet van minister Klompé aanvaardde de Kamer, met de KVP als enige fractie tegen, een belangrijk amendement van de heer Kikkert (c.h.), dat de gemeenten ontslaat van de in het wetsontwerp voorgestelde verplich ting, een commissie van advies in te "ellen. Ze mogen nu naar eigen inzicht andelen. Een amendement van mevrouw He- >ma, om de sociale raden nog drie jaar te laten bestaan, werd door de in- dienster ingetrokken, toen bleek, dat de Kamer het zou verwerpen. Toen alle amendementen en artikelen waren behandeld, wilden enkele Kamer leden minister Klompé al gelukwensen. Ze onttrok zich echter aan de hulde; pas woensdag wordt immers over het lot van het wetsontwerp, waarvoor zij v*el ener&le heeft ingezet, de finitief beslist. rige kinderen, ouder dan achttien jaar, niet af te trekken van de aan hun ouders verleende bijstand. Schipbreuk leed eveneens de poging van mevrouw Heroma om de groepsre gelingen onder de werking van de Bij' standswet weg te halen. Zij vond, be halve bij haar fractiegenoten ook dit maal slechts steun bij de PSP en de CPN. Een latere poging om dan in elk geval nog de groepsregeling voor de werkloze werknemers en de zelfstandi gen uit het wetsontwerp te lichten mislukte Dr. De Vries voor C.N. V.-Vrouwen: Oordeel vormen „Wij zijn een nog jonge en kleine bond, maar wij hebben evenveel OVSV VOÜS iGVQYl stem als oudere en grotere en wij kunnen daarmee een eigen protes tants christelijk geluid laten ho ren!" Met deze woorden opende mejuffrouw P. van der Meulen als presidente de gisteren in Utrecht gehouden derde algemene verga dering van de Vrouwenbond van het CNV. Mr. W. C. van Binsbergen: benoemd tot gewoon hoogleraar in het strafrecht, het strafproces en de criminologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Senoritas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje Op r.k. universiteit an Nijmegen thans 4000 studenten Nijmeegse student op wiens college kaart het traditionele universiteitsstem- pel Is vervangen door de zelfgeplaatste rector-magni- Meeuwsen, die rechten gaat studeren, is de 4000ste ingeschrevene voor dit col legejaar bij de r.k. universiteit te Nij megen. Toen hij zich hedenmiddag kwam aanmelden, werd hij feestelijk ingehaald. Hem werden daarbij onder andere drie boeken van Huizinga aan geboden. In een toespraak bracht de rector- magnificus in herinnering, dat de Nij meegse unl ersiteit in 1950 de 1000ste student inschreef. De 5000ste wordt 1965 verwacht, de 6000ste nog voor 1970 en als de prognoses juist zijn. kan - 1970 de 7000ste worden verwacht. Deze zeer snelle ontwikkeling schreef de rector-magnificus vooral toe aan de grote belangstelling in Brabant en Limburg voor de Nijmeegse universi teit. waarbij nog komt dat de gehoor- tepiek in die gewesten hoger is geweest dan in de andere delen van ons land. Nijmegen moet hiermee rekening hou den en in een geforceerd bouwtempo alle voorzieningen treffen de nodig zijn om dit grote aanbod van studenten op te vangen, aldus prol Lammers. Kard. Bea eredoctor in de theologie De Duitse kardinaal Augustin Bea heeft vandaag een eregraad ontvangen aan de universiteit in Washington. De 81-jarige prelaat ontving de graad in de theologie voor een gehoor van 3.500 mensen tijdens een convocatie die werd voorafgegaan door een kleur- rijjee academische processie. „U bent een lichtend voorbeeld van de invloed die op de wereld kan wor den uitgeoefend door een rustige ge leerde", aldus William J. Mcdonald, de rector van de universiteit. De Amerikaanse kernfysicus dr. J. Robert Oppenheimer, die in 1954 door de Amerikaanse commissie voor kern energie ,,een gevaar voor de veiligheid van de V.S." werd genoemd, krijgt de „Fermi-prijs" voor 1963. Deze prijs, groot 50.000 dollar, is ge noemd naar de geleerde Enrico Fermi, die de leiding had van de groepi geleer- Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, strekken de tot herziening van de regeling van de toelating tot universitaire examens. Deze herziening houdt verband met de invoering van het nieuwe, op de wet op het weten schappelijk onderwijs gebaseerde, academische statuut, welke naar verwachting bij de aanvang van het studiejaar 1963-'64 op 1 sep tember a.s. zal geschieden. Zij heeft in hoofdzaak een technisch-juri- disch karakter en zal nagenoeg geen wijziging brengen in de thans bestaande toelatingsrechten, welke zijn vervat in de voorlopig gehand haafde toelatingsbepalingen van de oude hoger-onderwijswet. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het in het voornemen van dc regering ligt thans ook de mogelijkheid te openen tot invoering aan de universiteiten en hogescholen van afzonderlijke belasting- wetenschappelijke studierichtingen in de juridische en in de economische facul teit In het wetsontwerp komt een regeling voor die voorziet in de toelating tot de examens in de toekomstige fiscale stu dierichting in de juridische faculteit. In-, »n tot de examens in de genoemde stu- erichting en wel op grond van een voor tentamen Latijn, op dezelfde wijze als hun reeds enige jaren geleden toegang is verleend tot de examens in de nieuwe universitaire studie voor het notariaat. Concentratie Aangezien in het bijzonder de belas- tingwetenschappelijke studierichting in de juridische faculteit een speciale bezet ting aan wetenschappelijke staf zal eisen en anderzijds het te verwachten aantal studenten betrekkelijk gering zal zijn, is een concentratie, zoveel mogelijk aan één instelling van wetenschappelijk onder wijs, althans voor de juridische richting, gewenst. Deze concentratie is ook wenselijk voor de opleiding van de toekomstige hogere ambtenaren van de belastingdienst. Zij betekent uiteraard niet dat de andere juridische faculteiten zullen worden ver kort in hun recht examens in deze stu- Dr. D. J. A. Westerhuis overleden In de ouderdom van 87 jaar is te Arnhem overleden dr. D. J. A. Wester huis, oud-rector van het christelijk ly ceum aldaar. Dr. Westerhuis ving zijn loopbaan aan als docent aan het gereformeerd gym nasium te Kampen in 1901. Vervolgens was hij werkzaam aan het Willem Lo- dewijk gymnasium te Groningen en het christelijk lyceum te Arnhem, waarvan hij in 1917 rector werd. Dit gymnasium werd later omgezet in een lyceum. Dr. Westerhuls was bestuurslid van het genootschap van leraren aan Ne derlandse gymnasia, secretaris van de vereniging van leraren aan christelijke gymnasia en lycea en voorzitter van de vereniging van rectoren van Nederland se lycea. Hij nam het initiatief in 1920 tot oprichting van de vereniging van Ie- raren aan christelijke gymnasia en ly cea. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. za terdag worden begraven in Schaarsber- gen na afloop van een rouwdienst in de hervorm te kerk aldaar, die tw*alf. begint. aldus mejuffrouw Van der Meulen, „en wij zullen dat doen, ook al is men van christelijke zijde nog niet zo gewend aan het meepraten van de vrouw." Zij wekte de leden hartelijk op tot ac tief werken in de bond. Als vraagstuk ken bij oplossing waarvan de Vrouwen bond een taak heeft noemde zij o.m. voorzieningen voor de weduwen van vakbondsleden, de kwestie van de ge huwde werkende vrouw en de verzor ging van de achtergebleven groepen. Niet alleen de ongehuwde vrouw heeft haar eigen plaats in de vakbeweging, ook de gehuwde, die via de arbeid van haar man in het arbeidsproces is ingescha keld. „Er behoort," zo zei mejuffrouw Van der Meulen, „niet buiten ons om beslist te worden over lonen en prijzen en de talrijke andere vragen die zich voordoen, dat is niet juist. Er moet algemeen overleg zijn en dan zullen wij meevech ten, niet met de vuist, maar met de geest." Bij de bestuursverkiezing werden me vrouw M. Lamsma-Visser uit Utrecht en de heer J. van Rheenen herkozen. De dames A. Hartman-Boevé uit Zoeter- meer en G. M. van der Ham-Lafeber uit Roermond mochten niet worden her kozen. In haar plaats koos de verga dering de dames T. de Vries-van Kam men uit Dokkum en M. A. van Pruis- sen-Jongens uit Haarlem. Remmingen Het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw M. Lamsma-Visser, sprak vaon een zekere tevrcdenhoJi over hei werk van de bond en grote Ingenomen heid met de geslaagde kaderscholing, maar was pessimistisch over de groei van het ledental. Wel worden er telkens nieuwe afdelingen opgericht (men telt er nu 25), maar het ledental der af delingen stijgt niet voldoende. Ook wordt de propaganda geremd o.m. door het graag kijken naar de televisie, door een hier en daar optredende ver- gardermoehe'.d en het feit dat hulsvrou wen niet altijd in de gelegenheid zijn haar gezin 's avonds in de steek te la ten. Maar, zo zegt het verslag, voor één vergadering in de maand kan toch de echtgenoot de taak van moeder 's avonds wel eens overnemen. De financiën van de Bond, hoewel voudig en voor een groot deel nog gewezen op subsidie van het CNV, staan er gezond voor: men sloot het boek jaar zelfs met een batig saldo. Bij de voorstellen was er een van de afdeling Leeuwarden, waarin gepleit werd voor „een vrouw in het hoofdbe stuur van het CNV". De vergadering toonde grote bijval en daarom zal men het CNV hierover benaderen. Leidsvrouw Aan het einde van de middagverga dering sprak dr. De Vries uit Amster dam over de taak van de vrouw in de christelijke vakbeweging. Deze zei dat man en vrouw samen als het ware een soort wipplank bezetten, die in evenwicht moet zijn om de samenle ving in stand te houden. De vrouw moet daarom in het volle leven staan en zich niet inkapselen in haar huishouding. De tijd waarin men de vrouw onderge schikt achtte aan de man is voorbij: zij is mede-arbeidster in gezin en maat schappij en wanneer zij zich ten volle ontplooit wordt zij de leidsvrouw voor man en kinderen. Beroe pi ngswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Puttershoek: C. de )ng, te Welsum, (Ov.)); naar Stadska aal: J. A. Geusenbroek, te Barsinger- horn. GEREF. KERKEN Beroepen te Delft (7e pred. pl.): K. Welbedacht, te 's-Gravenhage-O. Beroepen te Pernis (vac. J. H. van Halsema): J. Melse, te Oenkerk(Fr.) Aangenomen naar De Lier (vac. H. B. Wijland): B. Wentsel jr., te Oudewater. GEREF. GEMEENTEN Beroepen to Meliskerke en Woerden: P. Blok, te Dirksland. universiteit, In welker grote juridische faculteit deze studie het best kan worden ingebouwd. Te zijner tijd zal tot geleidelijke op heffing van de Rijksbelastingacademie te Rotterdam worden overgegaan. Bond geref. vrouwen thans 24.208 leden Op 1 maart van dit jaar stonden er 24208 leden ingeschreven bij de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigin gen in Nederland. Deze zijn verdeeld over 880 verenigingen. Het ideaal van 25000 leden dat vorig jaar bij het 25- jarig bestaan van de Bond was gesteld is dus nog niet bereikt. „De gereformeerde vrouw" het bonds orgaan meldt dat het aantal leden het afgelopen verenigingsjaar groeide met 249. Zes verenigingen hebben hun lid maatschap opgezegd. Er doen zich, aldus het bondsblad, een paar „typische" gevallen voor. Bij voorbeeld in Zuid-Holland werd een winst geboekt van 10 verenigingen, ter wijl er maar een ledenvermeerdering van 15 was. Dit is voor een groot deel aren door splitsing v Belastingtarieven, voorzien van aan tekeningen door drs. W. P. den Turk. Dertiende herziene druk. Uitgave Kooij- man's Uitgeverij en Handelsonderne ming. Barendrecht. Marius Blok bij de tommies, door Herman H. Koch. In AP-jeugdserie. Illustraties Frits Behrendt. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Voordat het winter wordt, door G. Mulder. Vertaling Aize de Visser. Twee- half I de druk. In BK-boekenkring. Uitgave Bosch en Keuning N.V.. Baarn. Maar ook in het sociale leven en het werk der naastenliefde heeft zij haar taak en daarom moet ook. het CNV de vrouw steeds meer inschake len in het overwegen van problemen en informeren naar haar oordeel. Man en vrouw gelijkwaardig, beide burgers van het koninkrijk Gods deze wereld, de gerechtigheid op hoog peil houdende in dienst aan de naas te, dat is het ideaal. Het ware partnerschap moet ook het gezin doordringen: de ouders staan niet meer in machtspositie tegenover hun kinderen maar hebben de taak zich ir te leven in de aspiraties van de jeugd, ook al begrijpen zij hun liefhebberijen niet zo gemakkelijk. Dat de vrouw in haar sociale bezig heden eens van huis is, achtte dr. De Vries niet zo'n ramp en het is een ze gen, wanneer zij dan met haar man die thuiskomt van zijn werk in het volle le ven, ook als een echte partner spreken kan over zaken van meer dan huishou delijk belang alleen. (Advertentie) Ds. F. J. S. Roeimainoen terug uit Djakarta Dominee F. J. S. Roemainoem, dc voorzitter van de synode van de Evan gelisch Christelijke Kerk in Nieuw-Gui- nea, is van zijn tweede bezoek aan In donesië in Hollandia teruggekeerd. Hij zei in een praatje voor Radio-Hollandia, dat de papoea's, die de politieschool in Soekaboemi bezoeken en de papoea scholieren in tal van andere Indonesi sche plaatsen, die hij had bezocht, het allen uitstekend maken. Ds. Roemai- noem vertrekt eind deze maand op nieuw naar Djakarta om te overleggen over de samenwerking tussen de Indo nesische en papoease kerken. Ook zal hij daar spreken over de verhouding Van schoolkinderen gaat ruim helft naar tandarts Ongeveer 52 procent van de 1.454.000 leerlingen die in ons land de lagere scholen bevolken nam op 31 decémber 1962 deel aan enigerlei vorm van ge organiseerde tandheelkundige verzor ging. Dit blijkt uit het verslag van de directeur schooltandverzorging dat gis teren werd besproken op de algemene ledenvergadering van de vereniging - oor sociale tandheelkunde in Utrecht. Uit deze cijfers mag men, volgens het verslag, niet zonder meer afleiden dat nu ook 52 procent van de school jeugd een gesaneerd gebit heeft. Ener zijds volgt een deel van de kinderen die bij de derzoekend schooltandarts niet op, defzijds staat daar tegenover, dat vele regelmatig hun huistandarts bezoeken. In 715 van de 982 Nederlandse ge meenten wordt momenteel iets aan schooltandverzorging gedaan. Per kind worden jaarlijks 1.7 k 1,8 gaatjes in ÉHr'tn en kiezen gevuld. Voor het thans de jaar worden de kosten per deel nemend kind geraamd op bijna dertien Dat is dus Kajafas, de hogepriester van het jaar, een man, die het eerste deel van het onderzoek naar het optreden van Jezus moet leiden. Kajafas, die over deze zaak wat heeft gefilosofeerd en tot deze conclusie is gekomen: „Het is nuttig, dat één mens sterft ten behoeve van het volk". De man weet zelf niet welk een diepzinnige waarheid hij hier uitspreekt! Men zou bijna denken, dat het hem vóór alles gaat om het behoud, om de redding van het volk, dat het volk reddeloos verloren is, als Jezus nog langer gelegenheid krijgt Zijn leer te prediken. Wat een zorgen om het volk! Misschien beschouwt deze Kajafas Jezus als een concurrent en wil hij Hem op deze manier uitschakelen. Laten we ons maar niet teveel in moge lijke overwegingen van deze hogepriester verdiepen. Zijnl conclusie mogen wij onderschrijven maar dan op een totaal andere wijze dan Kajafas bedoelt. Het is nuttig, dat deze éne Mens sterft voor het volk. Daarvoor kwam Hij naar de wereld, daarvoor werd Hij in alles solidair met de mensen. Het behoud van het volk, van de mensheid, van u en van mij. ligt in Zijn sterven op Golgotha. Kajafas heeft waarschijnlijk toch wel iets begrepen van de achtergronden van Jezus' komst en optreden. Hij heeft toch wel iets aangevoeld van de zo ken nelijke vervulling der profetieën uit het Oude Testament Maar hij wenste de feiten niet te aanvaarden. En zo komt het ook hier tot een volstrekte omkering van begrippen: wat\ Kajafas verstaat onder behoud van het volk, is de radicale ondergang. Dat échte behoud is een gevolg van het offer, dat de Zoon des mensen bracht. Dr. Gravemeyer tot Prot. Nederland: (Van een onzer redacteuren) VOLHOUDEN". Dat was het kernwoord in de toespraak, die dr. K. H. E. Gravemeyer gis teravond hield in de Oude Kerk te Scheveningen. De oud-algemeen gedelegeerde van de Ned. Her vormde Kerk voerde het woord in de bijeenkomst ter herdenking van het veertigjarig bestaan van „Pro testants Nederland", van welke vereniging hij een der oprichters was. De tachtigjarige predikant merkte op dat het mogelijk z'n laatste toespraak in het openbaar was. Kennelijk voelde hij zich gedrongen een waarschuwend geluid te laten horen. Zich bewust dat velen hem z'n woorden kwalijk zullen nemen, zei dr. Gravemeyer, dat men op kerkelijk terrein een eenheid nastreeft, die ten koste van de waarheid gaat. Er bestaat echter eenheid, juist door de waarheid en het is die eenheid, die moet worden beleefd. Onze tijd wordt gekenmerkt door warring der geesten. Daarom wekte spreker op tot volharding in de leer der apostelen, tot volharding in de gebeden en tot volharding in het getuigenis van Jezus Christus. Dat ls het werk van de Heilige Geest, waardoor de gemeente pas waarlijk gemeente is. Voordat dr. Gravemeyer het woord voerde, had het hoofdbestuurslid van de jubilerende vereniging, de Haagse Hervormde predikant ds. L. Lagerwey inleidend woord gesproken. Er is, :ei hij, enige moed voor nodig om dit jubileum te vieren. Een vereniging als „Protestants Nederland" heeft de Nieuwe stappen van Vaticaan t.o.v. Kremlin verwacht (Van onze kerkredactle) Er zit een wijziging in de verhouding tussen het Vaticaan en Moskou in dc lucht. Herhaaldelijk is reeds gewezen op een veranderde mentaliteit bij belde partijen ten opzichte van elkaar. Als het Amerikaanse weekblad „Time" gelijk krijgt, gaat er nog meer veranderen. In het jongste nummer bericht dit blad dat kardinaal Bea. die een bezoek brengt ^an de Verenigde Staten, tevens als onofficieel bemiddelaar op treedt tussen het Vaticaan en het Witte Huis. Hij zou een bezoek brengen aan hoog geplaatste regeringsfunctionarissen in Washington om uit te leggen waarom het Vaticaan zijn politiek ten opzichte van het communisme aan het wijzigen is. Het is niet onwaarschijnlijk dat zij te- ïns mede zal delen welke volgende stappen vanuit Rome genomen zullen worden. Zo citeert „Time" kardinaal Bea, die tegen een vriend voor zijn ver trek uit Rome gezegd zou hebben: „De Verenigde Staten zijn op het ogen blik boos. Ik ben bang dat ze spoedig nog bozer zullen worden." tijd niet mee; men spreekt alom over eenheid en verbroedering, ook met de kerk van Rome. Al is het een en ander misschien wel veel veranderd, in wezen is de rooms-katholieke kerk dezelfde geble ven. Wij worden geroepen om het ons in de reformatie toevertrouwde pand te bewaren en te verdedigen. Dankbaar maar ook ootmoedig herdenken we het dat we weten dat ook wij ons steeds op nieuw moeten bekeren. Ds. B. van Smeden, chr. gerefor meerd predikant te Amsterdamver zette zich tegen de opvatting dat „Protestants Nederland" eigenlijk uit de tijd is. Zoals het in de aard van het rooms-katholicisme ligt om heer sende kerk te willen zijn, zo ligt het in de aard van het protestantisme om te getuigen van Jezus Christus als de gene, aan wie alle macht is gegeven, in de hemel en op de aarde. Wij worden er toe opgeroepen om volken tot die koning te trekken. Het gaat er niet slechts om dat de kerk protestant is, ook ons volk moet pro- waarbij Jezus Christus ons beloofd heeft dat Hij met ons is, alle dagen van ons leven. Tenslotte zei ds. Van Smeden dat het getuigenis van „Protestants Nederland" ook een persoonlijk appel inhoudt Anti-papisme De laatste spreker, ds. J. W. Verbey, gereformeerd predikant (vrijgemaakt) te Den Haag-Loosduinen, had er geen bezwaar tegen dat „Protestants Neder land" anti-papistisch wordt genoemd, mits hiermee geen roomsenhaat wotdt bedoeld. Ds. Verhey wilde slechts in lie zin anti-papist zijn, dat hij in de laats van (anti) de menselijke dwinge landij van het leergezag (papisme) de vrijmaking door Jezus Christus stelt. Na afloop was er in de consistorie ge legenheid tot gelukwensen. ONTVANGEN BOEKEN Reisgids West-Duitsland II, van Hes sen tot Beieren, door Wil de Kreuk; Met zeven kaarten elf foto's. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. En Jezus schreef in 't zand, door Ger- rit Achterberg, Zevende druk. Uitgave Bert Bakker/Daamen N.V., Den Haag. In de zeventiende eeuw vroeg men in ons goede land niet ten huwelijk, maar werd men ten huwelijk gegeven, althans in gegoede kringen. Met joffer Machteld, de kleindochter van de eerzuchtige koopmansvrouw Geertrui gaat dit niet zo eenvoudig. De joffer is niet manziek; het dienstbetoon aan armen en zieken gaat haar zeer ter harte. Mevrouw Geertrui denkt reeds gefaald tc hebben, als haar dienstbode Brechtje met een listig plan op de proppen komt. Na veel vijven en zessen volgt „loon naar werk": Machteld trouwt met de jonge, rijke koopman Louis Geertsen de Mardon en de slimme Brechtje wordt hun' maerte. Een boek, dat meisjes en jonge vrouwen graag zullen willen lezen. Zuster Gon onder de tropenzon, door Inger Austveg en Ruth Nissen—Drejer. Vertaald uit het Noors door K. van der Geest. Zuster Gon- serle, Uitgave La Rlvlère en Voorhoeve, Zwolle. De p; rectie-ai Parijs om de Franse taal te leren; haar echtge noot is predikant in Londen. Zij steunt anderen met raad en daad Dan wordt Kaare overgeplaatst naar Port Soedan en na enige maanden volgt Gon haar man. Ook daar komt zij in contact met allerlei mensen aan wie zij hulp kan ver lenen Samen met Kaare zorgt zij er bovendien meekrijgen. In Parijs en Soedan beleeft Gon avonturen, die ons echter niet vermochten te boeien omdat Gon daaruit steeds weer „probleemloos" te voorschijn komt. Van haar gevoels- en gedachtenleven wordt de lezer maar weinig gewaar. Niet alleen door de weinig doorleefde sfeer- en karaktertekenin gen, maar ook door de geringe aanspreekbaar heid van de schrijftrant werd „Zuster Gon onder de tropenzon" een nietszeggend verhaal. Van der Geest had zich de moeite van het vertalen en La Rlvlère en Voorhoeve zich die van het uit geven kunnen besparen. VOOR T T i J GELEZEN: nisneming waard. Het is prettig, dat het boek nu ook in de pocketreeks van Kramers is opge nomen, compleet met de originele tekeningen van O. Veralby. Johan van Nieuwenhuizen zorg de voor de bewerking. Wij hebben het met ons exemplaar niet helemaal getroffen; er ontbra ken wat bladzijden aan; maar dat zal een on gelukje zijn. Het meisje van Lagprlöf. Uitgave Baam. „Het meisje van de Veenhoeve" is een prach tige novelle van Selma Lagerlöf, de in 1940 over leden Zweedse schrijfster, die vooral beroemd geworden is door „Gösta Berlings" en haar nog altijd moeilijk te overtreffen kinderboek „Niels Holgerson's wonderbare reis". Dit verhaal van haar hand is niet zo bekend, maar uit de ont roerende geschiedenis van het meisje Helga, dat zich zelf volkomen weet weg te cijferen door een sterke liefde, blijkt toch ook onmiddellijk weer het grote talent van de schrijfster. De be levenissen van Helga en Gudmund Elandsson zijn op zich zelf heel simpel, maar de ver haaltrant, de karakter- en vooral de sfeerteke ning maken het boekje tot een waar literair kleinood. Het geheim van het koninkrijk, door Helmut Thlellcke. Uitgave N.V. Gebr. Zomer en Keu ning, Wagenlngen. Vooral dank zij de In Nederland van zijn boe- Ken verschenen vertalingen is de Duitse theo loog, prof. dr. Helmut Thielicke, ook hier popu lair geworden. De uitgave van „Het geheim van het koninkrijk" (Das Bilderbueh Gottes), dat Jezus' gelijkenissen behandelt, is dan ook nau- velijks een waagstuk te noemen. Integendeel, de uitgever kan verwachten, dat ook dit boek vlot verkocht zal worden. Thielicke ziet namelijk kans de oude boodschap zo te brengen dat velen er zich door aangesproken voelen. Overigens streeft hi) geen enkele maal naar een goedkoop effect. Zijn exegese is nooit speculatief, maar vaak verrassend in haar toepassing, al heeft die steeds dezelfde grondtoon: het met blijdschap wijzen op „het geheim van het koninkrijk". Dr. R. Bakker zorgde voor een mooie vertaling. Het vak van de politieke tekenaar is een moei lijk. De gave van het kunstenaarschap en het politieke inzicht in de problematiek van het he den schijnen slechts in weinige gevallen samen te gaan. Bij Behrendt is dat het geval. Deze publicatie bevat een selectie van een honderdtal politieke prenten. Het is niet de eerste verza meling van zijn werk, maar een voortzetting was gerechtvaardigd. Een tekening zegt meestal meer dan een lang verhaal; ook deze verzame ling is daar om het te bewijzen. vrouwen ingeschakeld in de industrie, de kinde ren veelal aan hun lot overgelaten. Overal heerst de honger. Sadako is een meisje van vier jaar, als de atoombom op Hiroshima valt. De directe gevolgen, het bestaan van wie in leven zijn ge bleven. de zwarte markt, de moeite om op gang te komen, het willen leven van de jeugd Karl Bruckner beschrijft dit minder als aanklacht dan om het zinloze te laten zien. Dat mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Basenau dit boek bekroond met de Oostenrijkse staatsprijs voor 4""'--ij- aanbeveling Door de opvoeding die hem van zijn moeder ten deel valt groeit in deze door J. de Boer van Strien vertaalde roman de hoofdfiguur op tot een persoonlijkheid vol innerlijke verdeeld heid. Het ontbreekt in dit boek niet aan botsing" en spanning. Mede door de tekenin van de na tuur in een woeste en eenzame streek hebben we hier van doen met sombere doch tegelijk aan grijpende lectuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2