Nieuwe LeMse Courant Den Haag houdt zijn beide stations Commentaar i flmtotia NO] Ontslagen 200 Spanjaarden toch nog niet huistoe Bezwaren van G.S. afgewezen Toch geen akkoord in Argentinië FEIJENOORD-BENFICA Prinses Marijke heet voortaan Christine Vrijdag 5 april 1963, 44ste jaargang Melkstroom CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Kantoren Leiden ^^2. Steenstraat 37 Postbus' 76'*' - Telefoon 31441 -v Giro 58936 Minister keurt plan Bezuidenhout-C goed (Van een onzer verslaggevers) TVE minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, U heeft het wederopbouwplan Bezuidenhout-C goedgekeurd. Den Haag 1 houdt dus twee stations. Vanmorgen om tien uur heeft de minister het be ll sluit getekend en dat medegedeeld aan burgemeester en wethouders van de Residentie. Met de bouw van het nieuwe station Staatsspoor, dat onge veer op dezelfde plaats komt als het huidige station, zal spoedig worden begonnen. Tussen de gemeente en de N.S. wordt dezer dagen een contract over grondverkoop getekend. De N.S. zullen een bedrag van ruim f 20 miljoen aan de gemeente betalen als tegemoetkoming in de kosten van het wederopbouwplan Bezuidenhout-C. Het eerst zullen de emplacementen worden gelegd. Hiervoor zijn de tekeningen al geruime tijd gereed. Het station Hollands Spoor blijft' gehandhaafd voor het doorgaande verkeer tyssen Amsterdam en Rot- tèrdam. Dit station zal echter een geringere betekenis krijgen dan te genwoordig. De verschillende vraag stukken betreffende de spoorlijnen IJET lot van Argentinië, waar dinsdag twee opstandige generaals, gesteund door de marine, een greep naar de macht deden, om te verhinderen, dat hij de komende verkiezingen de peronisten weer een kans zouden krijgen, hangt nog aan een zijden draad. Weliswaar hebben dagenlange ingespannen onderhandelingen tussen de rege ring, gesteund door leger en luchtmacht enerzijds en de „contactman" van de opstandige marine, schout-bij-nacht Vazquez anderzijds, geleid tot enige overeeenstemming, doch het is nog geenszins zeker dat de rebellen met de voorwaarden akkoord zullen gaan. Zij weten zich gesteund door een groot aantal oorlogsbodems, waaronder een vlieg- dekschip, die in de haven van Porto Belgrano liggen, hun vuurmon den gericht op de regeringstroepen. Deze hebben zich op last van hun bevelhebber, generaal Ongania, in een gordel op vijfenvijftig kilo meter afstand om de rebellenbasis ingegraven. Nieuws in één oogopslag Minister Van Aartsen heeft het plan-Bezuiden- hout-C voor Den Haag goedgekeurd. Dat betekent dat de Residentie twee spoorwegstations behoudt (al zal een nieuw station het huidige S.S. vervan gen). De Staatsmijnen beslo ten tweehonderd Spanjaar den die in staking waren gegaan wegens de slechte kwaliteit van het eten naar huis te sturen. De Staatsmijnen zegden toe de klachten te zullen onder zoeken op voorwaarde dat de Spanjaarden weer aan het werk zouden gaan. Dat is niet geschied. De maat regel wekte bij de andera Spaanse arbeiders in Lim burg grote ontstemming. De opstandelingen in Argentinië hebben hun laatste basis moeten opge ven. Na een dag van moei zame onderhandelingen blijft de toestand verward Volgens onbevestigde be richten zou de strijd tot nu toe slechts aan drie mensen het leven hebben gekost. Bij de voortgezètte be handeling van het ont- werp-Bijstandswet in de Tweede Kamer heeft mi nister Klompé een kleine nederlaag geleden- Beu wijzigingsvoorstel van de heer Franssen, dal beoogt de gemeenten meer finan ciële armslag te geven, werd zeer tegen de zin van aanvaard. De Russische Loendk-4, die drie dagen geleden is gelanceerd, zal blijkens een mededeling van Tass geen zachte landing" op de maan maken. De Loenik zal de maan op korte al- stand passeren. Westerse deskundigen geloven even wel dat een landing op de maan nog steeds mogelijk Na de langdurige onderhandelingen in Buenos Aires verscheen vandaag een communiqué waarin lakoniek gezegd werd: „De partijen zijn het eens gewor den over de voorlopige voorwaarden die een wapenstilstand mogelijk maken". Volgens betrouwbare kringen zou de regeringszijde een onvoorwaardelijke overgave van de marine als basis voor het bestand hebben geëist. Voorts zou den de opstandige marineofficieren en burgers berecht moeten worden en de sterkte van de zeemacht moeten worden teruggebracht tot 2500 man. Men gelooft, dat zich in Porto Belgra no onder leiding van admiraal Rojas tienduizend mariniers en tweeduizend burgers bevinden, terwijl de sterkte van de regeringsstrijdkrachten op achttien duizend man wordt geschat. Deze heb ben verdragend geschut en tanks bij zich. Intussen verlaten ongeruste bur gers het gebied, terwijl geestelijken bij beide zijden op zelfbeheersing aandrin- De regering schijnt in een opzicht aan de eisen van de opstandelingen te willen voldoen. Zij zou schout-by-nacht Vaz quez hebben beloofd, dat aanhangers van ex-president Peron uit openbare ambten zullen worden geweerd. Een grote hin derpaal was echter een andere rebellen- eis, namelijk het heengaan van presi dent Guido en medezeggenschap van de marineleiding in de regering. De grote tegenstander van de marine in het conflict is het leger. Deze zou de kracht van de marine eens en voorgoed willen kortwieken door haar mariniers bij de landmacht in te delen en de mari neluchtvaart over te hevelen naar de luchtmacht De gewone burger schijnt aan het con flict geen deel te hebben. Het dagelijkse leven in Buenos Aires ging de afgelopen week zijn normale gang en de politieke pai-tijen houden zich afzijdig. (Advertentie) en het wegennet in de Haagse agglo meratie vragen nog om een oplos sing. Hierover zal, aldus de minister, nog nader overleg tussen de betrok- In het besluit van de minister word! gezegd, dat de tegen het wederopbouw, plan ingediende bezwaren terecht door de gemeenteraad ongegrond zijn ver klaard. In samenhang met het beslui! heeft de minister voorts zijn goedkeuring gehecht aan de onteigening van een aan. tal panden tussen de J P. Coenstraat en de Schenkweg. Dit zijn woningen, die ln de eerste fase van uitvoering van hel wederopbouwplan liggen. G.S. en N.S. De minister heeft voor het nemen van zijn besluit, precies op de laatste dag van de daarvoor wettelijk vastgestelde termijn inlichtingen en adviezen ontvangen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de minister van verkeer en waterstaat en de Ned. Spoorwegen. Ged. Staten meen den, wat, het stationsvraagstuk en de daarmee samenhangende verkeersproble men betreft, aanzienlijke voordelen te zien in de totstandkoming van een cen traal station, ongeveer op de plaats van het Hollands Spoor. Hoewel, aldus minis- ter Van Aartsen, deze oplossing nader bestudeerd zou moeten worden, liet het zich volgens Ged. Staten niet aanzien dat de kosten van een dergelijke stabioD zeer veel hoger zouden zijn dan die. welke met de uitvoering van het plan Bezuidenhout-C zijn gemoeid. (Voor vervolg Pa9- Sneeuw in België Centraal- en Oost-België snei Onder de vele voorrechten, die prinses Beatris: op haar reis door Azië geniet, behoort het poseren met haar Japanse gastheer en gastvrouwe voor de persfotografen. Links keizer Hirohitorechts van de Prinses keizerin Nagako (in Kimono) in het keizerlijk paleis te Tokio. Prinses Beatrix bood het keizelijk paar, toen zij het de groeten overbracht van koningin Juliana en prins Bernhard, een schildpadden wandel stok en parfumdoosje aan. Nachtelijk beraad bij Staatsmijnen T~\E Staatsmijnen hebben gisteren besloten 200 Spaanse arbeiders, die -L-' dinsdag het werk hebben neergelegd, naar Spanje terug te zenden. De Spanjaarden hadden voornamelijk klachten over het eten, dat zij krijgen het gezellenhuis „Leyenbroek", waarin zij zijn ondergebracht, over de huisvesting en hun verdere verzorging in dit gezellenhuis en verder had den zij enige klachten over het bedrijf. Vanmorgen echter trokken zij de ontslagbrieven weer in gedurende de verdere onderhandelingen, aldus het Spaanse consulaat. middellijk worden ontslagen. Daar de arbeiders bleven weigeren weer aan het werk te ggan, hebben de Staatsmijnen het besluit genomen de mannen te repatriëren. Deze wilde staking" zoals de Staats mijnen het noemen, begon dinsdag avond, toen de nachtdienst plotseling van de mijn wegbleef. De bedrijfslei ding wist aanvankelijk niet, wat er aan de hand was, want de Spanjaarden hadden nog geen klachten laten horen. Woensdagmorgen nam de bedrijfslei ding contact op met de vertrouwens mannen der Spanjaarden. Dit overleg resulteerde in de opsom ming van een aantal klachten, vooral met betrekking tot de verzorging in het gezellenhuis. Nadat van de zijde van de directie van Staatsmijnen was medege deeld dat de klachten zouden worden' onderzocht indien de Spanjaarden on middellijk aan het werk zouden gaan, bleven zij bij hun besluit het werk niet te hervatten. Toen de stakers ook giste ren er nog niet aan dachten aan het werk te gaan, besloten de Staatsmijnen de arbeiders te repatriëren. In de loop van de dag zouden zij naar Spanje te rugreizen. Toen echter bekend werd, dat de ont slagbrieven waren ingetrokken, volgde er van gisteravond elf uur af, tot van morgen half zeven een intensief overleg, zo zei een woordvoerder van het Spaanse consulaat. „Alles hangt er nu van af of de stakers zich hierna bij hun ploegen zullen melden", zo besloot de woordvoer- der vanmiddag. De maatregelen van de Staatsmijnen hebben bij de overige Spaanse arbeiders in Limburg er waren er in totaal 350 bij de Staatsmijnen en voorts werken er Spanjaarden bij de particuliere mijnen ernstige ontstemming teweeggebracht. Het is niet uitgesloten dat de andere Spaanse mijnwerkers uit solidariteit werk zullen neerleggen. De staatsmijnen hadden deze klachten te zullen onderzoeken en bij gebleken redelijkheid ervan hieraan tegemoet te komen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de Spaanse arbeiders weer aan de slag zouden gaan. Zoudij zij niet het werk hervatten, dan zouden zij on- Het ging er gisteren gemoedelijk toe in de Mexicaanse ambassade in Den Haag, waar president López Mateos, zijn in Nederland verblijvende landgenoten ont ving. Het zesjarige Mexicaanse meisje Giovanna Korporaal, raakte onmiddellijk in een gezel lig gesprek met haar president. Dat zij het. hart van López Ma teos had gestolen, mag wel blijken uit deze charmante foto. Noch het ministerie van sociale zaken, noch dat van justitie heeft bemoeienis gehad met het ontslag van de Spanjaar den, zo delen deze departementen mede. Het ministerie van justitie zei voorts, dat de uitwijzing contractueel kan zijn x gelegd, voor het geval van ontslag, ook eventueel bevolen zijn door de bur gemeester van Sittard als hoofd va plaatselijke politie. Hij kan een dergelijke uitwijzing bijvoorbeeld bevelen bij voor verstoring van de openbare orde of de betrokkenen geen middelen bestaan meer hebben. AAN DE OP 15 MEI te houden verkie zingen voor de Tweede Kamer zullen, naar tlians is gebleken, niet minder dan zeventien partijen en partijtjes deelnemen, zij het niet alle over het gehele land. Het is een groot getal, maar ook hier is de grootheid nog geen reden tot blijdschap. Een democratisch staatsbestel, zoals wij dat kennen, is zeker het beste dat zich denken laat. maar een bijkomend euvel is. dat het ook aan diegenen een kans geeft, zich te laten gelden, die in feite niets an ders hebben te bieden dan lege briefjes. Men versta ons wel. Wij hebben op zich zelf niets tegen kleine partijen. Zij kun nen hinderlijk zijn voor de grote, maar dat is nog geen reden om hun bestaan tc betreuren. Ook de grote zijn overigens als regel klein begonnen. Onze parlementaire geschiedenis heeft steeds kleine partijen te zien gegeven, van welke niettemin mocht worden vastge steld, dat zij temidden van ons volksleven iets fundamenteels vertegenwoordigen. Ook wie zich tot deze kleinere partijen niet voelt aangetrokken, zal als goed de mocraat willen erkennen dat de mogelijk heid daartoe open moet blijven. Een partij als die der Staatkundig-gereformeerden bijvoorbeeld Iaat zich uit onze volksver tegenwoordiging niet wegdenken. Neen. onze bedenkingen gaan tegen aller hande groepjes met armetierige programs als zodanig al niet getuigend van veel respect voor het Nederlandse volk. Ook ditmaal heeft blijkbaar met name het libe ralisme aanleiding gegeven tot het ont staan van splintergroepjes, geboren als regel uit een overwegend negatief pro test en met de enkele bedoeling om het maar eens te proberen. Het aantal partijen dat zich, alle bijeen genomen. thans heeft aangediend is als zeventien het grootste sinds de bevrijding. Het droeve record van 1933 is nog lang niet gebroken. Toen waren het er zelfs vierenvijftig, maar dit cijfer behoeft nog niet te worden benaderd, wil men niette min van mening zijn dat het getal van nu ook reeds aan een al te hoge kant is. Het is een kwestie die ons allen ter harte behoort te gaan en waarvan ook de gro tere partijen zich moeten afvragen, of zij er zich niet iets van behoren aan te trek-, ken. Het is trouwens ook hun eigen aan trekkingskracht die hier in het geding is. Vulkaan werkt op Lombok Na de ramp op Bali wekt de werk zaamheid van de vulkaan Goenoeng Rin- djanii op Lombok bezorgheid. woensdag 10 april nü 'n Aristona kopen voor dit èn de komende voetbalfeesten: Finale Europa Cup èn Cup Final! T?EN in kracht toenemende noordoos telijke tot oostelijke luchtstroming zal ook morgen vrij koude lucht aan voeren met vrij veel bewolking en plaatselijk ook nog enige neerslag. De ze stroming wordt, veroorzaakt door een hogedrukgebieddat zich steeds verder over Skandinavië uitbreidt, terwijl gelijktijdig een hogedrukge bied boven Frankrijk en Spanje nog in diepte toeneemt. In de koude luchtdie de agelopen nocht boven ons land aanwezig was, kwamen tijdelijke opklaringen voor, waardoor de tempe ratuur plaatselijk lot even onder het vriespunt daalde. Door deze afkoeling vormde zich ook hier en daar mist voornamelijk in het zuiden van het land. Door 4e krachtiger wind en meer be wolking zal de komende nacht de tem peratuur op de meeste plaatsen boven het vriespunt blijven. Tendens stationair Hoogwater Sclieveningen 6 april: 1.55 v.m.; 14.12 n.m. HET WEER IIS EVROPA De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opkla- Rapporten hedenmorgen zeven uur ringen en bier en daar enige neerslag. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige, langs de Wadden- vellicht tijdelijk liarde wind tus- station oost. (Opgemaakt te kust 11.15 uur). Zaterdag 6 april: zon op 6.06, onder 19.20. Maan op 16.34, onder 5.43. Dinsdag j 9 april: volle maan. Prinses Marijke wil voortaan om persoonlijke redenen met dc naam Christine worden aangesproken en aangeduid, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. De officiële voornamen van de jongste Oranje-telg luiden: Maria Christina. Dc roepnaam van de Prinses wordt dus Christine (met een „e", terwijl haar officiële tweede naam op een „a" eindigt Red.j. De Koningin heeft beslist, dat de naamsverandering zal ingaan, wanneer de Prinses na Pasen naar het Amersfoorts lyceum gaat. Voor heen bezocht dc Prinses de middelbare meisjesschool, verbonden aan bet Baarns lyceum. In het programma van de lunch met de Mexicaanse president López Ma teos woensdag in Huis ten Bosch kwam haar nieuwe naam voor het eerst in de openbaarheid. gesteun». if |ls d"lil sE|f« hfbëw. gh. bew. windstil windstil windstil 7 2 0" 7 0 0 7-0 0 8 1 1 7-2 1 7-2 2 zw. bew! E1 3 0 2 2-6 0 5—0 regenbui h. bew. 6 1 0 8 -0 0. gli. bew. hagelbui zw bew. 7 1 0. ïï™5 13 4 3 regen j? j 11 1 0 71 0. 3 0 0 13 9* 8 4 13 ÏÏSKii 9 1 0 i3 3 0 15 8 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1