Nieuwe Leiclse Courant Commentaar Mijnstaking loopt uit op akkoord Veerboot verhinderde modeshow Na schittering van het gala: Yerolme Op gedeelten rijksweg 13: max. 70 km Einde Argentijnse crisis door wapenstilstand? Prijsverlaging tv.-toestellen mogelijk? Direeteuri F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 4 april 1963, 44ste jaargang „Stentvestigh it gheblaven a Hert in teghenspoef Steenstraat 37 Giro 58936 Abonnementsprijzen Gisteravond is overeenstemming bereikt tussen de vakbonden van de stakende Franse mijnwerkers en de directies van de mijnen. De staking heeft vijf weken geduurd. De overeenkomst is nog niet onderte- Mao Tse Toeng wil niet naar Moskou gaan Waarnemers in Peking achten het on waarschijnlijk dat de leider der Chinese volksrepubliek. Mao Tse Toeng, de uit nodiging om zich naar Moskou te bege ven, zal aanvaarden, nu Chroesjtsjef hei Chinese voorstel om in Peking te komei beraadslagen, van de hand heeft gewe- In de brief, die de regering in Peking 9 maart aan het Kremlin zond en waarin Chroesjtsjef en andere Sow jetleiders den uitgenodigd voor een bezoek Peking, werd ook gezegd dat de commu- nistisch-Chinese autoriteiten bereid wa ren eep afvaardiging naar Moskou te zenden. Er stond evenwel niet in, dat Mao Tse Toeng eveneens de reis naar Moskou zou aanvaarden. Mexicaans staatsbezoek (Van een onzer verslaggevers) In de zojuist gereedgekomen „droomautobus" (die men voortaan zal gebruiken voor vervoer van hooggeplaatste en vorstelijke gasten) werden vandaag de Mexicaanse president López Mateos, zijn gemalin en zijn dochter naar De Ark gebracht, het Rotterdamse tehuis voor poliopatiëntjes. I Tevoren brachten vanmorgen om elf uur de Koningin, de Prins en prinses Irene met de Mexicaanse gasten een bezoek aan de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas". Bij het clubgebouw was burge meester mr. G. E. van Walsum ter begroeting aanwezig. Een erewacht stond opgesteld van het Korps Mariniers en de Marinierskapel onder i leiding van de kapitein der Mariniers H. C. van Lijnschoten, het geheel in ceremonieel tenue onder commando van majoor der Mariniers A. C. Dijxh'oom. Vervolgens werd de erewacht geïnspecteerd. Hierna volgde de ontvangst door de minister-president prof. dr. J. E. de Quay, de minis- I ter van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de voorzitter van „De Maas", J. P. van der Giessen. Op de Pieter Call and werd een rondvaart; langs de Parkkade gemaakt, waar de gemeerde Vlooteenheden van de Koninklijke Marine de voorgeschreven eerbewijzen brachten. Tijdens de tocht naar Verolme United Shipyards bood de regering aan 130 genodigden een lunch aan. Tot de genodigden behoorden de mi nisters van buitenlandse zaken, justitie, financiën, defensie, economische zaken, de gevolmachtigde minister van Suri name, de staatssecretarissen van bui tenlandse zaken, van O. K. en W. en defensie, de voorzitters van de Kamers, de burgemeester van Rotterdam en en kele vertegenwoordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven. Bij Verolme werden de Koningin en mevrouw pez Mateos bloemen aangeboden, als bij 't bezoek aan „De Ark", waar patiëntjes deze eer te beurt viel. Het gezelschap vertrok met De Stad Rotterdam naar Maassluis, vanwaar men per auto de terugtocht naar Den Haag aanvaardde. Op de Mexicaanse Ambassade, werd In de namiddag de Mexicaanse kolonie in Nederland ontvangen. Vanavond zal de Mexicaanse presi dent de Koningin en de Prins in kasteel Oud-Wassenaar een contra-diner bieden. Als eregasten zullen ook de prinsessen Irene en Margriet aanzitten. Zie ook pagina 9 De 65-jarige J. Franken uit Bengen op Zoom, werknemer van de N.V. Neder* horst te Gouda, is gisteren op het terrein van de Nederlandsche kabelfabrieken Al. blasserdam verongelukt. De heer Franken struikelde op de ijzeren trap en viel za ongelukkig op de trap dat de dood on- middellijk intrad. Nieuws in een oogopslag Na zeventien uur on derhandelen hebben ver tegenwoordigers van de Franse mijnwerkers en do directies overeenstemming bereikt. De mijnwerkers krijgen een grotere loons verhoging das was ge vraagd, maar laten een deel van de bonus vallen. De staking, die vijf weken heeft geduurd, heeft een enorme schade aangericht. De rebellen in Argen tinië plegen bij monde van schout bij nacht Vazquez overleg over een wapen stilstand met de minister van defensie.- Zij hebben hun posities niet weten ta handhaven. Enkele kop stukken hebben asiel ge vraagd in naburige lan- Prinses Beatrix heeft vandaag een bezoek ge bracht aan keizer Hirohito en zijn gemalin. Zij bood een zwarte wandelstok en een parfumkistje aan. Do audiëntiezaal van het kei zerlijk paleis was versierd met de kostbare traditio nele schaduwboom. In de Tweede Kamer is gisteren een motie in gediend die de regering verzoekt op korte termijn te komen met een groeps regeling voor minder-va- liden. Minister Klompè heeft geantwoord, dat op dit ogenblik van de rege ring geen beslissing kan worden verwacht. President Kennedy heeft op zijn persconfe rentie verklaard dat er nog ongeveer 12.000 Rus sen op Cuba zjjn. De aan vallen van de anti-Castro- ballingen achtte de presi dent onjuist. In een nota aan het Kremlin wordt ontkend dat de V.S. deel hebben gehad aan de be schieting van twee Russi sche vrachtvaarders. De Engelse begroting, die gisteren is ingediend, staat in het teken van „ex pansie zonder inflatie". De conservatieven hopen, dat deze begroting de tanende invloed van de regering en daarmee van de partij enigszins zal herstellen. Voor enkele gedeelten van rijksweg 13 zullen binnenkort maximumsnelheden worden ingevoerd. Deze maatregel heeft minister Korthals moeten nemen aangezien grote weggedeelten nog niet zijn vernieuwd en aangepast aan de reeds gemoderniseerde gedeelten van deze weg. Aangezien de verkeersinten siteit op dit wegvak zeer hoog is en de weggebruikers sneller rijden dan uit veiligheidsoverwegingen verantwoord ts. meent de minister tot deze snelheidsbe perking te moeten overgaan. De nieuwe regeling houdt het volgen de in: behalve de zogenaamde aftellen de maximumsnelheid van negentig tot zeventig kilometer per uur als overgang naar de bebouwde kom van Rijswijk en van negentig, zeventig en vijftig kilome ter per uur als overgang naar de be bouwde kom van Rotterdam, is een maxi mumsnelheid van zeventig kilometer per uur vastgesteld voor het gedeelte van de weg ten oosten van Delft Het wegvak wordt zowel uit de rich ting Den Haag als uit de richting Rot terdam ingeleid met een zone van onge veer 350 meter, waarvoor een maxi mumsnelheid van negentig kilometer per uur is vastgesteld. Plechtigheid en vrolijkheid wisselden elkaar af bij het staatsbezoek van de Mexicaan se presidentzijn echtgenote en zijn dochter. Boven: de Koningin en haar gasten luisteren staande naar de volksliederen gisteravond in -de Koninklijk Schouwburg gespeeld ter inlei ding van het galaconcert. Ach ter de Koningin en burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten, ziet men minister mr. J. M. A. H. Luns en zijn echtgenote; achter de heer en mevrouw López Ma teos de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en zijn echtge note; achter prins Bernhard en prinses Irene de Belgische am-, bassadeur, baron Van der Stra ten Waillet. Naast prinses Irene zat mejuffrouw Avecita López Samano, maar zij staat niet op deze foto. Wel op de andere: sa men met haar vriendin prinses Irene gefotografeerd voor de luidspreker in de Frans Hals zaal van het Rijksmuseum. Drs. Barkman naar Nederland Drs. C. D. Barkman, de nieuwe zaak gelastigde te Djakarta, wordt volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken, zondagavond met de K.L.M. uit Moskou op Schiphol verwacht en zal zich in Nederland enige tijd voorbereiden op zijn post. Veilig verkeer in Enschede Het is in geen jaren in Enschede voor gekomen dat het eerste kwartaal is ver lopen zonder dodelijke verkeersongeluk ken. Over 1963 is dit echter het geval. In dezelfde periode over 1962 moest men acht doden in het verkeer betreu ren, in het gehele jaar twintig. Schout-bij-nacht Eladio bevelhebber van de Argentiji vloot die gemene zaak met de rebel len gemaakt zou hebben, heeft gis teravond overleg gepleegd met do Argentijnse minister van defensie. Astigueta, over het sluiten wapenstilstand. Volgens doorgaans welingelichte krin gen zou hij zijn bevel aan de vloot de haven van Buenos Aires binnen to stomen, ingetrokken hebben. De bevel hebbers van de regeringstroepen zouden het er onderling niet over eens men onvoorwaardelijke overgave rebellen moet eisen of met hen koord moet sluiten, dat hun de gelegen heid biedt hun gezicht te redden, opstand is zoals bekend begonnen onder leiding van generaal Benjamin Menen- dez. Menendez zou zich bij de vloot ge voegd hebben nu zijn aanhangers niet in geslaagd zijn om, op Mar del Plata na, een belangrijke basis in han den te houden. Voor het bestands-overleg begon, was beridhit dat de vloot van plan was om de bases van de regeringstroe pen in Buenos Aires te bombarderen. De minister van oorlog, generaal Ratten- bach, zei gisteren tegen verslaggevers, dat de rebellerende marine-eenheden hun operaties gestaakt hadden. In Buenos Aires zijn geen opstandelingen meer. De Gisteravond om kwart voor negen is op een niet beveiligde overweg bij Best een bestelauto in botsing gekomen met een goederentrein. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto werd zwaar beschadigd. Een aantal trei nen had 30 a 40 minuten vertraging. scholen zijn open en het zakenleven gaat normaal door. Zestien marine-offi cieren zijn naar Montevideo gevlucht en hebben daar asiel gevraagd. Twee kapiteins van het leger en zes luite nants vluchtten over de grens naar Chili en vroegen daar asiel. Prinses Beatrix smulde van Japans gerecht Prinses Beatrix heeft gisteravond ge dineerd in het Tokiose restaurant Han- nyaen. Tot de vele gerechten behoorden rauwe schijven Zeebrasem in sojasaus met mierikswortel. De Prinses prees ds bekende Japanse rijstwijn. Na het diner zag de Prinses een „Noh"- toneelspel, dat van Chinese oorsprong ls. Het spel in dansvorm was gebaseerd o,p een legendarisoh verhaal over de ver maarde 12de eeuwse krijgsman Taira- Noh-Kagekiyo, Vanmorgen heeft zij een bezoek ge- bracht aan keizer Hiro hito en keizerin Nagako van Japan. Nadat de Prinses een boodschap van koningin Juliana en prins Bernhard had overgebracht, overhandig, de zij het keizerlijk paar een schildpad den wandelstokje en een parfumdoosje. Daarna bezocht zij het Japanse rijksmu seum. Vanmiddag zat de Prinses aan, aan een door minister-president Ikeda aange boden lunch in zijn ambtswoning. Na de lunch bracht de Prinses een be zoek aan de baby-afdeling in de kraam. Inrichting van het Japanse Rode-Kruis, ziekenhuis. Later op de middag werd voor haar in het officiële gastenverblijf een demonstratie van bloemensohikken gegeven. Vanavond wordt de Prinses een banket aangeboden in het keizerlijk paleis. kend maar alleen door de vakbonden ge parafeerd. Men wil met de onderteke ning wachten tot alle mijnwerkers in de betrokken kolenbekkens van de overeen komst op de hoogte gesteld zijn. De derhandelingen hebben dinsdag woensdag tezamen zeventien uur duurd, De mijnwerkers, die een loonsverho ging van elf procent waarvan acht pro cent met onmiddellijke ingang hadden geëist, hebben een aanbod van zeseneen half procent onmiddellijk en zes procent over twaalf maanden gespreid, dus totaal van twaalfeneenhalf procent, vaard. Er zal een voorschot van honderd frank worden verleend, in termijnen te rug te betalen. De regering heeft in prin cipe een vierde week betaalde vakantie per jaar aanvaard. De staking heeft Frankrijk ongeveer vier miljoen werkdagen gekost en 200.000 ton kolen per dag. Onder de nieuwe overeenkomst zullen in september de salarisschalen opnieuw worden herzien. Vragen Tweede Kamer: Het Tweede Kamerlid mevr. De Roos- Oudegeest (P.v.d.A.) heeft vanmiddag ln de Tweede Kamer de volgende gen gesteld aan de minister van ei mische zaken over de winstmarge bij de handel in tv.-toestellen. Is het aannemelijk, dat bij recht streekse import van tv-toestellen koop tegen de gebruikelijke coi tenprijs een zodanige marge wordt noten, dat bü ieder toestel wel twee wasmachines cadeau kunnen worden gegeven, zoals een koopman uit Almelo voor de economische politierechter at daar moet hebben verklaard? Kan de minister mededelen, welke marges bij de handel in televisietoestel len gebruikelijk zijn? Acht de minister deze marges niet dermate hoog, dat daardoor de consu mentenprijs van televisietoestellen op een uit het oogpunt van algemeen be lang te hoog niveau wordt gehandhaafd? Is de minister bereid maatregelen te overwegen, die kunnen leiden tot eei opvallende verlaging van de prijs vai televisietoestellen? Rotterdams bureau belast met bouw van „Het Dorp" Het bestuur van de stichting Het Dorp heeft bekendgemaakt, dat het ar chitectenbureau van prof. ir. J. H. van den Broek en de heer J. B. Bakema te Rotterdam met de bouw van Het Dorp te Arnhem zal worden belast. Daggeld verlaagd Naar wij vernemen, wordt het daggeld 4 april van 1V< tot 1 pot verfaagd. Op 27 maart was het reeds verlaagd van 1% tot IV* pot. TN DE COMMUNISTISCHE wereld duurt de onderling gespannen toestand voort Na een periode van even openhartige als felle wederzijdse verwijten had Mao van China zijn Russische collega voor een be zoek naar Peking uitgenodigd. Chroesj tsjef immers was toch voornemens, een reis naar het Verre Oosten te maken en kon dan onderweg de Chinese hoofdstad aandoen. Chroesjtsjef heeft liet al laten afweten met een tegenuitnodiging aan de Chinees voor een bezoek aan Moskou. Dat deze gaan zal, is wel uitgesloten. Chroesjtsjefs motivering voor zijn weige ring is duidelijk, maar tegelijk doorzich tig. Hij zegt: het is de beurt van de Chi nees om hier te komen, ik ben de laatste keer In Peking geweest. Formeel heeft hij gelijk. Maar wat de Chinees voor had en de Rus wist dit drommels goed was niet het gebruikelijke routinebezoek, doch een uitspreken van de meningsverschillen, zoals deze intussen levensgroot waren ont- Op de achtergrond van heel het geschil, en ook van de weigeringen om uitnodi gingen van de ander te aanvaarden, ligt de vraag: wie zal de leider zijn in de com munistische wereld, Moskou dan wel Pe king? Peking heeft voor. dat het een on versneden communisme belijdt. Geen wa ter in de wijn. geen compromis met het kapitalisme. Chroesjtsjef. wiens politiek door opportunisme en realisme wordt in gegeven, is tot ingrijpende compromissen, tot belangrijke inschikkelijkheid, bereid gebleken. Het water tussen Moskou en Peking is nu blijkbaar te breed en te diep geworden, dan dat voorlopig nog toenade ring, desnoods nog maar letterlijk geno men, mogelijk schijnt. Daarnaast nemen de geruchten toe, dat Chroesjtsjef zelf zich in eigen omgeving in een tamelijk moeilijke positie bevindt. Hij zou veel tegenstand hebben, die hem naar een meer onversneden communisme tracht terug te dringen. Dit laatste is niet verrassend. Stalin placht zich op een meedogenloze wijze van zijn tegenstanders te ontdoen. Chroesjtsjef volgt een ander beleid, hij laat hen in leven, geeft ze verre posten, maakt ze belache lijk. Maar dearmee is hij niet van,'hen af. Reeds de aanwezigheid van China, dit voorbeeld van een orthodoxe leer, vormt voor Chroesjtsjef een bedreiging-! Hij heeft gelijk, dat hij er niet heen gaat/ Een tegen- uitnodiging kon hij gemakkelijk verzen den; die zou vermoedelijk toch niet wor den aanvaard. Maar of de Rus daarmee ook binnens lands uit de problemen is? Chroesjtsjef zal in twee opzichten onder druk blijven staan. Aan de ene kant zijn het de onver droten communisten, stoer en steil in de leer, de dogmatici, die als zodanig het voordeel hebben van Consequent te zijn. Aan de andere kant echter zijn er degenen die iets geproefd hebben van de grotere vrijheid, zoals deze pnder het nieuwe be wind is geproclanjeerd. De kunstenaars hebben er reeds kansen in gezien, en al zijn ze inmiddels weer gekapitteld, wie eens aan de vrijheid heeft geroken, komt .van het verlangen ernaar niet meer los. Hoe Chroesjtsjef zich in deze situatie hou den zal? Het volgen van zijn beleid zal alleen al boeiend zijn. Want bekwaamheid kan hem niet worden ontzegd om 90k in grote moeilijkheden staande te blijven. Hij heeft Stalin overleefd. Hij heeft zich weten te redden uit het Cubaanse avon tuur, waarin hij zich ontijdig had gestoken. Ook nu 'zal hij handelen naar bevind van zaken. Wel mag men zich afvragen, wat voor de langere duur zijn bedoeling zal zijn. E'EN hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het zeegebied ten westén van Ierland tot Spitsbergen, breidt Zich uit over Noord-Skandinavië. Een storing zal zich de komende vierentwintig uur naar onze omgeving verplaatsen. Het blijft daardoor overwegend bewolkt weer met enkele buien. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Tendens dalend HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Zwaar bewolkt met énkele verspreid voorkomende opklaringen en plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in tem peratuur. Matige tot zwakke verander lijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 5 april: zon op 6.( maan op 15.27, onder 5.20. Dinsdag 9 abril volle ma HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 april: 1.07 v,m.; 13.28 njn. I, onder 19.19, JjJf Bi,t DE VEERDIENST Vlissin- plaat kwam vast te zitten. De vaartuig Terneuzen, van een extra afvaart plaats om geen mannequins waren ver- singen—Breskens is gis- automobilisten onder de pas- «oord gehaald, 's Avonds om deze en andere gedupeerden schenen. De honderden be termiddag volkomen in de sagiers wilden bij hun wagen tie" 'iep de p«nses te helpen. langstelienden voor deze war gelopen doordat om- blijven, maar de overige nas- c.nt™ d® haven van vIis- ,T°t de evenementen, die show konden echter's avonds SP singen, de vertrekhaven, als gevolg van de stranding de voorstelling biiwonen streeks half twee de Prinses sagiers (enkele honderden) weer binnen. De tweeënze- van de Prinses Beatrix niet daar de meisjes inmiddels Beatrix, een van de boten werden met diverse boten, ventig automobilisten, die bij konden doorgaan behoorde waren gearriveerd. De pia- van deze dienst, in de buurt o.a. de reddingboot President voertuig waren geble- een modeshow in Terneuzen, nist ontbrak evenwel nog van Breskens op een zand- Wicrsma en het betonninrs. dic middags zou worden steeds. Ook hij was bij zijn vindstil 3 -1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1