A.N.A.C. breidt zich uit als een olievlek Eurovisietheater in Londen beoordeeld ronstruita dag? wasdag ronstruita DE BLAUWE TREIN Goedkoper autorijden in de praktijk David de Koning was er bij KAB: ton voor Franse stakers Residentie-Orkest biedt rustig winterprogramma i Niet tevreden WOENSDAG 3 APRIL 1963 (Van onze sociaal-economische redactie) TN Nederland is reeds gedurende een tweetal jaren een vereniging -1- automobilisten werkzaam, wier activiteiten, als de tekenen ons niet bedriegen, in de nabije toekomst wel eens van grote invloed kunnen zijn op het wel en wee van het garagebedrijf. We doelen hier op de Algemene Ne derlandse Automobilisten Club, die het ideaal van „goedkoper autorijden' niet alleen in haar vaandel heeft geschreven, maar dit ook daadwerkelijk en met groot succes in de praktijk brengt. Het merendeel der Neder landse autobezitters heeft nimmer van de A.N.A.C. gehoord, doch dit zal waarschijnlijk spoedig veranderen, omdat de vereniging, die tot nu toe min of meer in stilte werkzaam was in Eindhoven en omgeving, zeer on langs besloten heeft haar activiteiten nu ook energiek naar buiten te ont plooien. De eerste gevolgen van dit besluit doen zich reeds thans gevoelen, met name in de drie grote steden Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. In enkele weken tijds werden hier niet minder dan circa vijftienhonderd leden ingeschreven, hoewel de pro paganda nog slechts via een aantal persoonlijke contactpunten op grote kantoren e.d., waaronder de minis teries, werd gevoerd. Een sneeuwbal De A.N.A.C. is voortgekomen uit een groepje automobilisten in Eindhoven, die door gezamelijke inkoop van motor- vrij aanzienlijke korting wisten te bedingen. Het clubje groeide als een sneeuwbal. Binnen een jaar waren er tweeduizend leden en alleen al in Eind hoven en omgeving telt de vereniging thans tegen de drieduizend deelnemers. Door deze onverwachte groei kon men steeds grotere kortingen bedingen en ontstond de behoefte steeds meer „bronnen" aan te boren. De leden ont vangen bijvoorbeeld olie (merkloos, doch volgens de A.N.A.C. afkomstig goéde fabrikant) met een korting dertig tot veertig percent, (alle merken) met veertig percent kor ting, banden (alle merken) met achttien tot twintig percent korting, en antivries voor ongeveer de helft van de normale prijs. Voorts zijn via het clublidmaatschap allerlei andere artikelen als automatten, plaids, wasmiddelen, sleepkabels, repa ratiedozen, hoezen, veiligheidsgordels, zitkussens, kinderzitjes, spanningsme ters, claxons enz. tegen aantrekkelijke prijzen verkrijgbaar, evenals tal accessoires. In Eindhoven is mer middels bovendien gekomen tot een samenwerking met enkele garage bedrijven, die kortingen geven op het verrichten van plaat- en spuitwerk, keu ringen, en bepaalde reparaties. Ook be schikken de leden hier over een wel- ziene sleutelruimte, waar zij tegen geringe vergoeding van garagema teriaal gebruik mogen maken. Schuakvraag De strijd van de witte koning te gen een stel gewetenloos schaakbie- dende en dreigende lopers is het hoofdmotief van de combinatie die aan de ontknoping van dit sohaakeind- spel vooraf gaat. De studie is van de Russen W. Kalandadse en W. Neidse; zij won 1961 een eerste prijs in „Lelo". De opgave: wit speelt en wint. Diagram: Wit: Ka4, Lgl, Ph3, pi b7. Zwart: Kh4, Th8, Ld8 en e6. betreft zal gebruik worden gemaakt showrooms, die, evenals in Eindhoven en enkele andere plaatsen het geval worden ingericht in kamers of kelders van leden, die daarvoor een bepaalde vergoeding krijgen. Deze showrooms worden dan gedurende een aantal op een aantal avonden opengesteld. In Rijswijk is inmiddels een dergelijke showroom geopend. Binnenkort zal Den Haag volgen met verkoopruimten ii verse stadsdelen. Daarna komen Rotterdam, Amsterdam, Scheveningen en Wassenaar aan de beurt. Commentaar Van de zijde der georganiseerde ga ragebedrijven vernemen wij, dat het op treden van de A.N.A.C. bekend is. Men staat uiteraard niet sympathiek tegen- de zich nog steeds uitbreidende ac tiviteiten van deze vereniging, hoewel tot dusver niet gebleken is dat zgn. Bo- vag-contractartikelen met korting aan leden werden geleverd. De Bovag houdt de verdere ontwikke- ng van de A.N.A.C. nauwlettend in het )g, zo werd ons verzekerd. Indien het het belang van de garagebedrijven gewenst mocht worden geacht bepaalde maatregelen te nemen, dan zal zeker worden overwogen worden stappen te Het verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeidersbeweging KAB, heeft gisteren op een in Utrecht gehouden vergadering besloten, een bedrag van 100.000,over te maken aan de chris telijke mijnwerkersbond in Frankrijk. De stand van het schatkistpapier was op 1 april (25 maart) in miljoenen gul dens: Promessen 424 (424), biljetten 2932.9 (2914.3). Oplossing damvruag Dit was <ie stand van het gisteren gepubliceerde probleem: Zwart: 8 12 18 19 20 26 30 35. Wit: 28 29 31 39 42 44 45 47. De oplossing is: Wit: 29 24 (26 x 48) 24 x 2 (48 x 34) 28 22 (18 x 27) 44 40 (35 x 44) 2 x 25 (34 - 48 gedw.) 45 40 wint. Bridge 2 C H 7 3 O B 10 9 5 4 A B 10 6 H V B 7 6 3 9 A B 10 5 2 '1 V 8 Nadat Oost met 1 klaveren heeft geopend, bereiken Noord-Zuid een contract van 4 harten (10 slagen), te spelen door Zuid. West komt uit met klaveren 5. In Noord wordt genomen met het aas- Zuid gooit ruiten 8 af. Uit de dummy wordt nu schoppen 2 gespeeld. Oost wint met het aas, maakt ruitenheer en vervolgt met een kleine ruiten, getroefd in de Hoe moet Zuid het spel afspelen? Gegeven is, dat Oost hartenvrouw- 4e tegen heeft. Kruiswoordpuzzel zonder zwart Nu ook benzine Dc activiteiten van de A.N.A.C. brei den zioh als een olievlek uit. Niet alleen zijn ook reeds complete kampeeruitrus tingen in het kortingsprogramma opge- :n en is een samenwerking aange gaan met enkele autorijscholen, die de verenigingsleden opleiden voor het ru ien tegen sterk gereduceerd tarief, doch zeer onlangs heeft de organisatie ook de „strijd" aangebonden tegen de, at genoemd wordt te hoge benzineprij- ;n. In Eindhoven bouwde de A.N.A.C. slf een benzinepomp, waar de leden hun (Duitse) benzine met een korting voorlopig acht percent kunnen kopen. Al deze Eindhovense activiteiten zul- >n nu ook ontplooid worden in diverse andere steden. Om bij Den Haag, Rot- •dam en Amsterdam te blijven: hier wordt samenwerking gezocht (en is hier daar al verkregen) met bestaande benzinepompstationhouders, omdat het in deze steden vrijwel onmogelijk is nog grond en concessies te verkrijgen voor het bouwen van eigen pompen. Voor wat de levering van olie (in blik)banden, artikelen Hor.: 1. stad in Spanje - vis; 2. tel woord - bijib. figuur - familielid; 3. scheik. element (afk.) - muzieknoot - heldendicht van Homerus; 4. dwerg- valk - scheikundig element (afk.) - halsdoek; 5 en omstreken (afk.) - gemeente in Overijsel; 6. voornaam woord - muzieknoot - telwoord (Eng.) - stapelmeester (afk.); 7. afnemend getij - gelijk - bekende afkorting; 8. zwarte - opera van Verdi; 9. schei kundig element (afk.) - boomloot - tweetal. Vert.: 1. letsel of gebrek; 2. meis jesnaam - vreemde munt. 3. dorpje in Gelderland onder Vuren - ongevul de; 4. venster - water in N.-Brabant - eerste boek van Mozes (afk.); 5. bloem - radio omroep (afk.) - artikel (afk.); 6. torenkraai (gewestelijk) - jongen; 7. meisjesnaam - denkbeeld -meisjesnaam; 8. in het jaar der we reld (afk. Lat.) - vis - reinigingsmid del; 9. werpstrik - voegwoord. Oplossing vorige puzzel 1. degen; 2. keten; 3. kever; 4. stelt; 5. drama; 6. Regge; 7. geste; 8- stoet; 9. roman; 10. vijzel; 11. de ken; 12. gebed; 13. brein. De zegswijze luidt: „De vlag strij ken". DE ZWITSERSE PLATENSPELER VOOR DE VOLMAAKTE WEERGAVE TTET Residentie-Orkest heeft zfjn pro gramma voor het winterseizoen 1963-1964 bekend gemaakt. Overziet het geheel, dan valt het op, dat niet op elk concert een modern werk gegeven zal worden, zoals dit in de voorafgaan de seizoenen het geval placht te zijn. De hele tendens is wat behoudender uitzonderlijks als srtijd Bruno Maderna bracht, komt ja^imer genoeg niet voor. Alleen Pierre Boulez zal Nederlandse première dirigeren en zijn eigen werk „Doublés", dat daarvóór in Bazel de allereerste uitvoe ring krijgt, en verder wordt aan Bartok veel aandacht besteed. Voor de oudere generatie zal het weerzien met de diri gent Carl Schuricht, die na vele jaren het Residentie-Orkest in zes concerten zal leiden, ongetwijfeld veel vreugde men zal zeker ook nleuwd zijn naar de Russische dirigent Gennady Roidestwenskl, die eerst als gastdirigent buiten het IJzeren Gordijn optreedt. Hij dirigeerde inder tijd in Amsterdam het Leningrad Sym fonie Orkest. Hier volgen dan de verschillende trie's. Serie A bevat tien concerten op de woensdagavond, te verdelen in twee n vijf. Carl Schuricht opent de op 2 oktober met Haydns' 104de Symfonie, Brahms' Eerste Sym fonie en Mozart's C-dur Pianoconcert waarin de Russische pianist Emll Gilels solieert. Van Otterloo volgt op 6 november met Strawinsky's Sacre du Printemps, Lex van Delden's Sym fonie voor twee strijkorkesten en Lalo's Symfonie Espagnole met Willem Noske als solist. Aafje Heynis zingt op 11 de cember de altsolo in Mahler's Derde en op 12 februari staat Pierre Boulez'voor het orkest Zijn programma luidt Debussy's Klarinet-rapsodie en La Mer alsook „Doublés" van Boulez zelf. Wat Gennady Roidestwenskl op 18 maart zal dirigeren, is nog niet bekend In elk geval is Boris Gutnikow de viool solist. De serie AL begint op 23 oktober met Beethoven's Eroica, een van de bei de Brahms-Pianoconcerten met Claudio Arrau als solist. Charles Munch diri geert op 20 november en dan zingt Te- Berganza. Istvan Kertesz komt op 22 januari Bartok's Concert voor orkest dirigeren en Wanda Wilkomlrska speelt dan Katsjatoerian's Vioolconcert. Onder leiding van Van Otterloo zingt Helga Pilarczyk Alban Berg's Frühe Lieder Van Otterloo brengt symf. fragmen ten uit diens „Wozzek". Tot slot speelt Shura Cherkassky op 8 april de Bur- eske van Rich. Strauss op welk con cert ook Bartok's Muziek voor snaar instrumenten uitgevoerd zal worden. Serie B brengt 8 concerten op zaterdag- I. Carl Schuricht dirigeert Bruck- Negende Symfonie en Arthur Ru binstein speelt Beethoven's Vijfde Pia noconcert op 12 oktober, welk concert herhaald wordt in de Houtrusthal met dit verschil, dat Rubinstein daar Beet hoven's Vierde Concert zal geven. Óp 9 november voert Van Otterloo frag menten uit Moessorgski's Boris Godoe- nof uit met de Chinese bas Yi-Kwei Sze als solist en met medewerking van het Haagse Toonkunstkoor. Op 30 novem ber staat Charles Munch als dirigent geboekt alsook de cellist Paul Tortelier op 14 december speelt Herman J In deBBC-studio's te Londen zijn 1 dramaturgen en regisseurs van de Eurovisielanden bijeen geweest om eikaars voorstellingen van het eer- ste televisiespel in „Het grootste J theater ter wereld" te zien en te 1 beoordelen. Voor Nederland was David de 1 Koning, dramaturg van de NCRV- J televisie, aanwezig. Regisseur Ton Lensink was verhinderd te komen. „De Nederlandse opvoering werd re- delijk goed beoordeeld," vertelde David de Koning ons in een gesprek over zijn dag bij de BBC, „wij kregen van ver- schillende zijden een complimentje over de goede lichteffecten. Maar ja, aan d« top stonden wij niet." 1 U zult zich ongetwijfeld als recht-ge- J aarde televisiekijker nog herinneren. dat het ging om de voorstelling van het speciaal voor de Eurovisielanden ge- schreven spel „Van man tot man" van Terence Rattigan, in ons land op de avond van 6 december 1962 op het scherm gebracht door de NTS, onder i regie van Ton Lensink. ..Het was bijzonder interessant en boeiend om de verschillen in de diver- se opvoeringen te zien", zei David de Koning, „maar ook om de mening van de schrijver en van de regisseurs te „De schrijver zelf was niet erg tevre- den", vertelde hij verder. „Ja. ik heb een hele tijd met hem zitten praten. Hij i was erg gehandicapt bij de keus van zijn onderwerp en de uitwerking ervan. J omdat hij zo ongeveer zestien opdracht- r gevers had. Bovendien moest hij reke- ning houden met de verschillen in men. taliteit en levensbeschouwing en poU- tieke constellatie in alle West-Europese i lartden. Ik beloof je dat zoiets geen sx- neHet6 heeft Rattigan niet erg meege- zeten ook. Als Engelsman wilde hij zijn 1 spel situeren in een televisiegebouw en J daarom oriënteerde hij zich in de eigen studio's dat wil zeggen het enorme tv-paleis dat de BBC enkele waren. De voorstelling van Zweden bijv. herinnerde bepaald aan de be roemde Bergmann-films. ik meen wat sfeer betreft. Ja, de sfeer was overall anders". „Dat moet wel bijzonder leerzaam zijn geweest!" „Ja. boeiend en verrassend was het" De regisseurs Voor de regisseurs die zich met het spel hadden beziggehouden had de ont moeting in Londen ook grote betekenis. Aan de hand van de vertoonde frag menten raakte men met elkaar in ge sprek over bepaalde tekst- en beeld bres- opvattingen. „En hoe beoordeelde men over het algemeen het stuk zelf?" „Ach, het was toch wel een eerste proefneming, hoor. Heel erg gelukkig was eigenlijk niemand ermee. Maar ja. het is ook geen kleine opgave om een spel te schrijven voor zóveel versohil- lende landen in één klap" „Vindt u dat men bij het bestuderen van de ingezonden spelfragmenten n<u een degelijke indruk heeft gekregen van eikaars prestaties op het gebied van televisietoneel?" „Niet een degelijke. Het betekende wel een benadering. Maar neem nu onze eigen voorstelling: die mag toch niet representatief voor het Nederland se televisietoneel worden genoemd. Ton Lensink kon niet op het voordeligst te. werk gaan en het stuk lag de spelers ook niet helemaal. Maar ja, de voor die avond volgens contract optredende ac teurs moesten het stuk accepteren en zo speelden allerlei factoren een rol. Hierdoor bracht Nederland het niet verder dan een redelijke opvoering. Maar het beste wat wü kunnen? In geen geval". „En is het nu de bedoeling, dat er telkens na de opvoering van een spel in .Het grootste theater ter wereld" zo'n nabespreking komt?" „Jazeker, en dat lijkt mij hoogst nut tig. Op deze wijze zal men de opvoe ringen kunnen stimuleren en krijgt men ook meer begrip voor eikaars mo gelijkheden wat de technische kant van de zaak betreft". Arme Fabri We praten nog even over de opvoe ring van het tweede spel. De Italiaan Fabri heeft het geschreven en het op nieuw in de televisiestudio gesitueerd. Het heeft de titel „Onderbroken uit zending" en de dramaturgen van alle Eurovisielanden (in Nederland die van alle vijf de omroepverenigingen) heb ben het gelezen. om tot de ontdek king te komen dat er op verschil lende punten veel te veel overeenkomst is met het stuk van Rattigan. Arme Fabri, die de opzet van zijn spel al had gemaakt toen het stuk van Rattigan nog niet was opgevoerd, heeft nu geen keus: hij moet wijzigingen aan- brengeü en dat valt hem niet mee. Gelukkig heeft hij nog enkele maan den de tijd. want de opvoering zal pas eind november of begin december a.s. KERK en Radio-interview met kernbom mevrouw Luns waarna Van Otterloo Rich. Strauss' Metamorphosen dirigeert. Op 25 janu ari geeft Istvan Kertesz met Hans Rich- ter-Haaser als piano-solist een Bartok- concert en op 15 februari dirigeert Pierre Boulez de Hohe Messe van Bach met medewerking Kamerkoor, Eva Maria Rogner, Christa Ludwig, Donald Grobe en Walter Berry. maart speelt Yehudi Menuhin vioolconcerten van Bartok en Bach en Van Otterloo brengt dan. Pijpers Twee de Symfonie. Ten slotte voert Etluardo del Pueyo op 4 april pianoconcerten van Mozart en Ravel uit. Serie C omvat 5 woensdagavondcon certen, die geopend worden op 9 oktober door Carl Schuricht. Van Otterloo brengt op 30 oktober Bruckner's Acht ste Symfonie en Jaime Laredo speelt Mozart's G-dur Vioolconcert. Jolle de Wit vertolkt op 13 november het Fluit concert van Hans Henkemans. op 27 november dirigeert Charles Munch en speelt de pianiste Nicole Henriot en op 17 december treedt Ingrid Haebler op .et een pianoconcert van Mozart. Serie D, die ook vijf woensdagavond concerten omvat, opent op 29 januari met Louis Stotjjn als dirigent en Rohan Saram als solist in Tsjaikowski's Rococo-Variaties voor cello en orkest. Willem van Otterloo dirigeert op 19 februari Hindemith's Mathis der Maler Alexander Unlnsky zal een piano concert spelen. Op 11 maart komt Gennady Roidestwenskl en Theo Olof solieert dan in Prokofief's Tweede Vioolconcert. Op 1 april treedt Willem Hlelkema op in Grieg's Pianoconcert april staat Roberto Benzl voor het Radio Philharmonlsch Orkest waar bij als soliste Edit'i Peineman, viool optreedt. Dan zal het Residentie-Orkest in april 1964 twaalf concerten in Duitsland ge- onder andere in Hannover, Karls ruhe, Stuttgart, Neurenberg en Mün- chen. Atoomschip Savannah in R'damse haven Deskundigen van de Amerikaanse Ma- ritime Administration hebben met ver tegenwoordigers van overheids- en ge meentelijke instanties te Rotterdam een eerste gesprek gehad over specifieke havqnkwesties, die zich bij een even tueel bezoek van het Amerikaanse atoomkoopvaardijschip Savannah aan het Rotterdamse havengebied zouden voordoen. srd toen zo weids uit gewerkt. dat geen enkel ander Euro pees land het stuk kon laten opvoeren: men beschikte eenvoudig niet over de schitterende outillage van de BBC-stu- viesse van Bach dios- Het 31161 moest toen duchtig wor- het Nederlands den tel*1*1. maar- en daarover waren ae n de dramaturgen in de onderscheidene 1 landen het wel eens. hierdoor won het J aan compactheid en aan waarde, i „En hoe kreeg u nu gelegenheid om 1 de verschillende opvoeringen te beoor- „Nu, alle landen dae voor een op- voering hadden gezorgd (sommige ke- ken mee over de grens, zoals bijv. Bel- gië dat de Nederlandse uitzending over- nam) hadden een fragment van 20 mi- 1 nuten lengte ingezonden en dat werd J vertoond". f „Was er veel verschil in die fragmen- 1 ten?" „Nee, en dat was erg merkwaardig, i Alle landen behalve Nederland hadden 1 de laatste 20 minuten van het spel in- J gezonden. Alleen Nederland had een i soort bloemlezing van belangrijke spel- momenten, dat werd wel geapprecieerd. J Maar doordat we telkens dezelfde teks- 22 De zon stond schitterend aan de hemel, toen Katherine de volgende morgen wakker werd. Ze ontbeet vroeg en ging aan het raampje zitten, opgetogen over het prachtige,- zon-overgoten pa- rama. De paLmen, de diepblauwe zee, de felgele mimosa vertoonden zich aan het oog der vrouw, die veertien jaar lang niets dan de sombere Engelse winters had gekend. Toen ze -te Cannes aankwam, stapte Katherine uit en wandelde op het perron op en neer. Ze was nieuwsgierig naar de vrouw in de bontman tel, ze keek van buiten naar de raampjes van haar coupé. De gordijntjes waren nog neergelaten, de enige van de gehele trein. Katherine verwonderde zich een weinig en toen ze de trein weer binnenging liep ze de zijgang door; nu merkte ze op dat de deuren van de beide coupé's nog afgesloten wa ren. De dame in de bontmantel was blijkbaar niet gewend vroeg op te staan. De oonducteur kwam naar haar toe en vertel de haar dat de trein over een paar minuten Nice zou binnenlopen. Zij gaf hem een fooi en de man verdween, en kwam pas weer te voorschijn toen de trein aan het station stopte, waarop hij haar bagage uit het raampje aangaf. Katherine stond even hulpeloos op het perron te kijken, maar een jongeman met een intelli gent gezicht kwam meteen naar haar toe. en vroeg, enigszins aarzelend: „Miss Grey, niet waar?" Katherine antwoordde dat zij dat was, en de jongeman mompelde: „Ik ben Chubby, weet u, de man van Lady Tamplin. Ik denk dat ze wel over mij geschre ven zal hebben, maar misschien heeft ze het ook vergeten. Heeft u uw bagageregu? Toen ik onlangs hier kwam had ik het verloren en u Het geheim van door AGATHA CHRISTIE zachte weet niet wat een last ik ermee heb gehad." Katherine haalde het regu voor de dag en wil de juist met hem weggaan, toen een ze maar dringende stem aan haar oor zei „Een ogenblikje alstublieft, madame." Katherine keek om en ontdekte een n nietige gestalte bedekt was met een hoeveelheid gouden tressen. Er varen enkele for maliteiten te vervullen. Madame wilde misschien wel zo goed zijn, even met hem mee te gaan. De maatregelen van de politie. .Hij maakte een wanhopig gebaar. „Absurd, natuurlijk, maar het was nu eenmaal zo." Mr. Chubby Evans met zijn gebrekkige kennis van het Frans begreep er weinig van. „Weer echt iets voor die Fransen," zei hij. „Ze beden ken altijd weer wat nieuws. Vroeger vielen ze de reizigers aan het station noodt lastig. Maar u dient wel mee te gaan." De gids bracht Katherine tot haar verwonde ring naar een zijspoor, waar een wagon van de zoeven aangekomen trein apart was gezet. Daar binnen vond ze een voornaam uitziend heer, die beleefd opstond toen zij binnentrad. i Frankrijk vooraan „En hoe was de uitkomst?" „Nou, de opvoering van Frankrijk J stak met kop en schouders boven alle i andere uit, door het sublieme spel. Ja, i dat zijn acteurs, die Fransen! De BBC 1 had er haast een soort documentaire 2 van gemaakt, die liet het hele studio- i gebouw en al de moderne" apparatuur 1 zien. Daarbij kwam het spel dus wat J op de tweede plaats. De Italiaanse op- i voering was wéér heel anders, naar al- gemeen inzicht de minst geslaagde: zij J hadden er dik-opgelegde melodramatiek i van gemaakt en daar werd wel om ge- i laohen". J En hoe de kleine landen met eenvou- dige middelen het hebben gedaan? David de Koning zegt ervan: „Dat 1 viel reusachtig mee. Finland had een 2 heel goede voorstelling en Ierland sprong er ook uit Dat land heeft pas een jaar televisie en beschikt over heel J weinig mogelijkheden, maar wat men i had werd uitermate goed gebruikt". Heel opvallend was ook de wijze waarop de liefdesscène werd gespeeld: i „Daarin kwam nu echt de mentaliteit van de verschillende bevolkingen aan J het licht. Dat liep van fed-hartstoohte- lijk tot beminnelijk en gereserveerd, i Reusachtig interessant om te zien, om- 1 dat alle acteurs toch dezelfde tekst a voerden". i „En wat ook opmerkelijk was: het 1 verschil in kleding en huiselijk inte- 2 rieur. Ook vond ik dat de film-invloe- i den van de diverse landen merkbaar „Gaat u zitten, madame. Ik ben de commissaris J van politie, Caux." Katherine trachtte voldoende belangstelling J voor zijm gewichtige persoonlijkheid te huichelen. „Ik zou gaarne een kleine inlichting van u willen hebben." De commissaris knikte langzaam met het hoofd, ..Een inlichting?" „Omtrent de dame met wie u gisteren hebt J geluncht" t „Ik vrees dat ik u heel weinig omtrent haar zal kunnen meedelen," zei Katherine. „We heb- J ben onder het eten een beetje met elkaar ge- sproken, maar ze is een volkomen vreemdelinge J voor mij. Ik heb haar nooit te voren gezien." „En toch," zei de commissaris scherp, „bent u na de lunch met haar naar haar comparti- ment gegaan, waar u met haar hebt zitten pra- ten?" „Ja", zei Katherine, „dat is zo." „En kunt u me iets vertellen over dat ge- J sprek?" Dat zou ik wel kunnen," zei Katherine, „maar i op het ogenblik zie ik daar geen reden toe." J „Geen reden?" riep de commissaris. „O, ja, madame, ik kan u verzekeren dat er een zeer goede reden voor bestaat." Hij wachtte even en ging toen voort: „De reden is zeer eenvoudig, madame. De dame in kwestie is vanmorgen 2 dood in haar coupé gevonden." i „Dood!" riep Katherine uit. „Wat is er ge- J beurd? Een hartverlamming?" „Neen", zei de commissaris „Neen, ze is vermoord!" „Vermoord!" riep Katherine uit. „Nu begrijpt u waarschijnlijk, madame, waar- J om wij graag enige inlichtingen van u zouden hebben." „Maar haar kamenier kan stellig Wordt vervolgd IN een wel krachtig, maar natuurlijk veel te kort gesprek heeft een fo rum onder leiding van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst gisteravond voor de NCRV-televisie het netelig vraagstuk van „de kerk en de kernbewapening behandeld. Er werd uitgegaan van twee punten: het herderlijk schrij ven waarin de Hervormde synode in 1953 een volstrekt afwijzend stand punt heeft ingenomen tegenover kern bewapening en een korte film van de Amerikaanse televisie over de moge- lijkheid van het lanceren van Polaris- raketten uit onderzeeboten die twee maanden achtereen ter voortdurende oefening onder water blijven. Deze film werd aan het begin van het ge. sprek vertoond. De meningen in het forum bleven tegenover elkaar staan en juist hier door werd, zoals de gespreksleider aan het einde opmerkte, wee uime stof tot nadenken en onderling gesprek aan de kijkers verstrekt. Prof. dr. G. C. van Niftrik verdedig de het standpunt dat het bezit van kernwapenen de macht van de Russen onder de duim houdt en de vrede be veiligt. De opdracht die in dit bezit ligt verankerdis niet het gebruik van de wapenen, dat een vernietiging van de mensheid teweeg zou brengen en waarvan iedereen een afschuw heeft, maar de afschrik die men er het oosten mee inboezemt. „Ik beschuldig de synode van gebrek aan naastenliefde door dit geschrift", aldus prof. Van Niftrik, „indien wij in het westen geen kernwapens beza. ten zouden anderen het gelag betalen". Dr. K. Strijd (Kerk en Vrede) stelde hier tegenover of in dit geval het doel de middelen nog wel heiligt en 'of er in kernbewapening nog wel iets van Christus' leer is terug te vinden. Zo niet, dan is zij daarmee afgewezen Er staan nog andere middelen ten dienste om de vrede te bewaren Mr. I. N. Th. Diepenhorst noemde enkele van deze middelen die ook in de V.N. zijn erkend: het vormen van een internationale politiemacht en hel opstellen van een internationale rechtsorde. De toenadering op het ge bied van de controle op de kernproe ven tussen oost en west achtte hij een stap oP weg naar de vrede, die geba seerd moet zijn op gerechtigheid. Dr. M. Groenenberg nam het ge- schrift van de synode nog geheel voor zijn rekening, wanneer dit zegt dat de vrede wel dient te worden beschermd maar dat kernwavens er niet zijn om het leven te beschermen doch om het te vernietigen en daarop kan de kerk niet meer „ja" zeggen: hier is een grens gepasseerd. Nadat prof. Niftrik had gesteld wel ke gevaren ook de kerk bedreigen wan neer ooit een totalitaire staat de over. hand zou krijgen merkte mr. Diepen horst op dat het standpunt van de synode vrij eenzaam is gebleven. Dr. Strijd meende dat juist de kerk plan- nen zou kunnen aanvoeren om de ure. de te beschermen maar prof. Van Nif trik zeide, dat de kerk dan eerst de macht moest hebben. Zonder macht, die op zichzelf goed gebruikt niet zon- dig is, heeft geen plan kans op slagen. Dr. Strijd hield vol dat het probleem van de kernbewapening nog niet wer- kelijk van christelijk belijden uit door licht is. De vraag is, of dit zogenaam de beveiliging smiddel van de vrede niet in strijd is met het christelijk ge loof. „Die vragenzo merkte prof. Van Niftrik op, „zijn er altijd geweest, ook al toen het buskruit werd uitge vonden. Wat wij nodig hebben is een internationale rechtsorde die het ons mogelijk maaktte leven met de atoombom. Indien de Hervormde cy- node daartoe had opgeroepen zou het beter zijn geweest." Prof. Diepenhorst besloot het ge sprek met de opmerking, dat het mis. schien zou lijken alsof de kerk niet worstelt met dit probleem maar zij doet dat in wezen zeker. „Zij heeft echter negentien eeuwen nodig gehad om tot oplossing van het negervraag- stuk te komen, zij is nog steeds niet helemaal klaar met de positie van de vrouw en hoe kan men haar dan tn nog geen 64 jaren laten veslissen over het probleem van de moderne bewa pening? Wij mensen zullen zelf hele maal niet het juiste antwoord hierop kunnen geven, maar wij kunnen wel God vragen om klaarheid". Ongetwijfeld hadden wij gisteravond te maken met een van de interessant ste forumgesprekken, ooit voor de te levisie gevoerd en w\) mogen wel aan- nemen dat er in vele huiskamers nog heel lang is nagepraat. Dank zij dit goede gesprek. Ageeth Scherphuis Introduceert in het AVRO-vrouwenprogramma „Avro- dite" morgenmiddag (donderdag 4 april) een nieuwe rubriek, waarin „vrouwen van bekende mannen" worden geïnter viewd. De eerste gaste zal zijn mevrouw E. C. Luns-van Heemstra, de echtgenote van minister Luns. „Avrodite" is tussen 3.05 i in de ether F eijenoord-Benf ica op televisie De NTS zal op woensdag 10 april een reportage uitzenden van de voetbalwed strijd Feijenoord-Benfica in de halve finale om de Europa-cup. Herman Kuiphof zal het commentaar spreken. In verband met deze uitzending zal de NCRV-televisie haar programma wijzigen. Dat ziet er dan als volgt uit: 7.30-8.00 uur film „Alles draait om moe der", 8-8.15 uur journaal en weerover- zichi 8.15-9 uur eerste deel voetbal wedstrijd, 9-9,10 uur NCRV met im pressies oyer de eerste helft van de wedstrijd, 9 10-10 uur tweede helft van de wedstrijd, 10-10.10 uur even napra ten over de kamp, daarna tot 10.40 uur de quiz „Zoek de zin op", dan tot 10.50 uur dagsluiting „Ecce homo" en tot be sluit het tweede NTS-journaal. vanavond Hilversum I 402 m 1®00 v d kinde ren 19 10 Herinneringen aan Seid er-avond Joods progr VPRO- v d. jeugd VARA: 20.00 Nws '20.05 Ramblers Hit Parade 20.30 Reportage Staatsiebezoek Z.E dr. Adolfo Lopez Maiteos, pres. van de Ver. Staten van Mexico 20.50 De Adelaar en de slak hoorspel 21.45 Promenade-orkest en zangsoliste 2230 Nws 22.40 Kaf en koren, wekelijkse notities 22.50 Klass. en moder ne muziek (opn.) 23 5524.00 Nwb. Hilversum II 298 m 19.00 Nws en weerpraatje 19.10 Op de man af, praatje 19.15 Leger des Heilskwartier 19.30 Ra diokrant 19.50 Licht Instrumentaal kwar tet 20.05 Oude claveclmbelmuz (gr) 20.1s Vocale en Instrumentale groepen en so listen 21.00 Lijdensoverdenking 21.30 Om- roepork en zangsolist: moderne muz 22.05 Nederland verzoet het Ethiopische leven, klankbeeld over de Nederlandse suiker ondernemingen In Ethiopië 22.20 Ierse liedjes (gr) 22.25 Staatsiebezoek 1 jrdenkin president vai i Mexico 22.30 Na klanken (gr) 23.25 Lichte gra TELEVISIE Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.0o Nws 7,lo Ochtendgym 7.20 Lichte gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 815 Programma-overzicht, Aansluitend: lichte gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Klass gram 9.35 Waterstan den 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeldsvi- "l (gr) 10.50 V d kleuters 11.00 Huis- jke zak< 1.45 Level instrumentaal ensemble en zangsolisten 12.30 Meded ten behoeve van land. en tuinbouw 12.33 Dansorfcest en zangsolis ten 13.00 Nws 13.15 Meded. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Licht Instrumentaal ensemble 14.00 slfal, opera (1 eaet). 8.00 Nws 18.18 Par- 2.35 Meded ten behoeve van land- 30uw '2.38 Gram 12.50 Staatsle- /an Z.Exc. dr Adolfo Lopez Ma- ïsident van de Verenigde Staten extca 13.00 Nws 13.15 Draalen lichte gram 13.40 Wissewassen. zondag jl). NCRV: .40 Gewijde muziek Latijns-Amerikaans orkest 16.00 Bijbellezing !62o Cello en plano: moderne muziek 16.50 Klass gram 16.55 V d Jeugd 17.30 Schoolzang 17.40 Beurs berichten 17 45 Carmina: instrumentale bewerkingen van llcder.>n en dansen uit heden en verleden 18.05 Lichte gram 18.15 4.30 d vrouw. NCRV: Pauze 15 30—15.45 weg naar morgen. 14.45 V V d k euters 19.30 Ondi wetensehapplijk programma. NTS: Journaal NCRV: 20.20 Memo 20 30 Film- kader 20.58 Spel van liefde en toeval, comedie 22 5 Onder vier ogen. Interview 22.45 Samenzang. NTS: 22.50—22.58 Jour-

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7