Met schip New York vice versa op één kooltje... Frankrijk en de Vijf dichter bij elkaar Kennedy besnoeide hulp aan het buitenland Lunik-4 zou landing op maan kunnen maken Tarsis lag in Spanje /ft een (voute Ky, 5 WOENSDAG 3 APRIL 1963 t Is nog geen koek en ei Een akkoord over de onderteke ning van de associatieovereen komst tussen de E.E.G. en de 18 Afrikaanse landen, overeenstem ming over een verdere versnelde afbraak van de douanetarieven op 1 juli en een opdracht voor werkprogramma voor het lopende jaar zijn de voornaamste resulta ten van de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap, waarop de Duitse Bonds republiek gisteren een „begii programma" lanceerde om uit de E.E.G.-crisjs te geraken. Communiqué De 20 ministers uit de zes E.E.G.- landen, die deze eerste normale raads vergadering op volledig ministerieel niveau na het „échec van Brussel" in de onderhandelingen met Engeland bijwoon den, kwamen echter niet toe aan de for mulering van de resultaten, die het Duitse initiatief kan hebben. Een ont- werp-communiqué, waarin was getracht de meningen van de zes delegaties saj te vatten, stuitte op vele bezwaren. Dit neemt echter niet weg, dat mede (Advertentie) PRODUCT VAN PIETER Venezuela schort betrekkingen met Guatemala op Venezuela heeft zijn diplomatieke be trekkingen met Guatemala opgeschort. De Venezolaanse regering heeft met al gemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin de staatsgreep, die zich zondag in Guatemala heeft voltrokken, wordt veroordeeld. In de resolutie wordt gesteld dat pre sident Ydigoras is afgezet om de ver kiezingen voor het presidentschap, die in de naaste toekomst in Guatemala gehouden hadden moeten worden, te vertragen. De chef van de militaire junta in Guatemala, kolonel Peralta, heeft de Kamerleden verboden bijeen te komen en gewaarschuwd dat iedere bijeen komst van de na de staatsgreep ont bonden Kamer valt onder de wet waar bij samenscholingen van meer dan viei personen zijn verboden. Het was ge bleken dat de afgevaardigden maandaj hadden vergaderd en een resolutie had den aangenomen waarin gezegd werd dat het parlement blijft voortbestaan. (Advertentie) Hoe "KNOBBELS aan de grote teen te bestrijden. Knobbels of zwellingen a zijn een zeer pijnlijke kwaal. Gelukkig bestaat duot, dat snel verlichting brengt. Het is de be roemde DALET Balsem. PALET Balsem heeft eeh drievoudige werking: 1. verjaagt de pijn; 2. Heft de aandoening op; 3. Ver mindert de hinderlijke opzwelling. Neem de proef met DA- LET Balsem, haar uit werking is verrassend. Bij apothekers e door een toegevende houding vai Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, op twee belangrijke Afrika Een Franse concessie, bereikt in afzonderlijk onderhoud tussen de m ters Gouve de Murville en Luns, nam de Nederlandse bezwaren weg tegen de ondertekening van het Afrikaanse ciatie-akkoord. Een datum voor ondertekening kon even/wel nog niet worden vastgesteld, omdat de Italiaanse delegatie hiertegen grondwettelijke be zwaren handhaafde en deze beslissing wil overlaten aan de na de verkiezingen optredende nieuwe regering. De anderen De Franse minister vertelaarde zioh akkoord met de tekst van een intentie verklaring, waarin wordt gezegd dat de E-E.G.-landen zich- niet zullen verzetten tegen de toetreding van andere dan de 18 reeds met de gemeenschap geassoci eerde landen tot de conventie of het sluiten van een andere associatieovereen komst met deze landen of het aangaan van handelsakkoorden. Voorwaarde is, dat die landen „vriendschappelijke be trekkingen" onderhouden met. de E.E.G. (met andere woorden: Oost-Duitsland niet hebben erkend) en een vergelijk bare economische basis hebben. Een tweede bepaling in de Intentie verklaring houdt in, dat met twee met name genoemde Afrikaanse landen, Ni- gerië en Tanganyika, besprekingen over speciale banden met de E.E.G. zullen worden geopend, zodra deze landen daartoe de wens te kennen geven. Ver. Staten Dan zal ook verder worden gesproken over de gemeenschappelijke standpunten, die zullen worden ingenomen bij de eer ste voorbereidende besprekingen, die medio mei in Genève in het G.A.T.T. zullen beginnen voor de conferentie van 1964 met de Verenigde Staten over ver lagingen van douanetarieven als gevolg van de „trade expansion act". De Franse minister sprak niet meer van „prealabele voorwaarden", maar van „synchronisatie" toen hij stelde, dat Frankrijk bereid is aan het overleg met de V.S. deel te nemen, doch dat de E.E.G. over een gemeenschappelijk landbouw beleid moet beschikken, wü men met de Amerikaanse regering over landibouw- regelingen spreken. E ngeland een goede gelegenheid te achten onderhouden van het contact tussen de E.E.G. en Engeland en de andere Efta- landen, waarop minister Schroder gis terochtend had aangedrongen én waarbij deze door de overige vier E.E.G.-landen was gesteund. De Franse minister liet overigens ver staan, dat „nog enige tijd" moet worden gewacht, voordat het tot een hervatting van het gesprek over de Britse toetreding tot de E.E.G. kan komen. Een grote vrachtwagen verdween in een groot gat, dat plotseling was ontstaan in de Plumstead Road in Zuidwest-Londen. Door opdooi was de bedding van de weg volkomen ondergraven en de put, waarin de auto terecht kwam, was zes meter diep. Toen het gevaarte er in stortte, werden waterleiding- en gasbuizen, riolering, electriciteits- en telefoon kabels vernield. De chauffeur bleef ongedeerd. „Verlaging nog niet voldoende" gisteren het Congres verzocht een bedrag van 4525 miljoen dol lar beschikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland. Dat is 420 miljoen minder dan oorspron kelijk was begroot. Hiermee heeft hij de aanbevelingen van de com- missie-Clay, die er op aandrong dat de hulp aan sommige landen zou worden verminderd en dat de normen voor hulpverlening zou- Advertentie HOOFDPIJNPOEDERS Russen willen robotstation observatorium in Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, heeft gisteravond gezegd te verwach ten, dat de Russen zullen probe de gisteren' gelanceerde Lu nik-4 een „zachte landing" op de maan te laten maken, of in ieder geval enkele instrumenten op de maan neer zullen laten. Zo gauw de golflengte bekend zal zyn, zal de telescoop het ruimtevaartuig gaan volgen. 1172. Gaven we de vorige keer een citaat uit het Oude Testament, waar uit de handelsbetrekkingen tussen de Phoenicische stad Tyrus en de ge heimzinnige stad Tarsis duidelijk aan het licht traden, ook vandaag zullen we een beroep op de Bijbel moeten doen en wei op het boek Je- saja (23:1), waarin de profeet zegt: „Huilt gij schepen van Tarsis, want zij is verwoest, dat er geen huis meer is, dat niemand daar meer in gaat...." Er scheen zich in Tarsis dus een ramp te hebben voltrokken, waarvan de geruchten zelfs tot in het verre Palestina waren doorgedron- Volgens prof. A. Schuiten, die zich in het bijzonder met het vraagstuk van Tarsis heeft be zig gehouden, is het aan geen twijfel on der hevig dat deze stad identiek is met de door de Grieken genoemde stad Tar- sessos waarvan de ligging aan de vroegere monding van de Guadal quivir in Zuid-Spanje moet worden gezocht. Hier werd het zilver en ko per uit het Sierra Morenagebergte gewonnen en het tin werd door de Tartesiërs zelf uit het buitenland be trokken, aanvankelijk van de bewo ners van Bretagne, later uit Corn wall. Sporen van ijzerertsbewerking zijn in dit gebied reeds aantoonbaar uit ongeveer 2500 v. Chr. en het is aannemelijk dat kort na de ontdek king van het tin op de Britse eilanden de bewoners van dit gebied er in slaagden het zo belangrijke brons te vervaardigen. Voorzag Tartessos oorspronkelijk het gehele Middellandse-Zeegebled van deze waardevolle metalen, toen de Phoeniciërs deze beschaving in Zuid-Spanje hadden ontdekt, sticht ten zij omstreeks 1100 v. Chr. de stad TOCH IS HET ZO! Gades, die we kunnen beschouwen als een factorij, in het leven geroe pen door dezelfde motieven als die, welke tot de stichting van Batavia hebben geleld in de tijd van de Oost- Indische Compagnie. Na de stichting van de Phoenici sche factorij Gadcs behoefde Tarses- sos nog nauwelijks handel met de Middellandse Zee te drijven, want dit werd geheel door de Phoeniciërs overgenomen. Het is echter waar schijnlijk dat de bewoners van Tar tessos zelf de scheepvaart met het noorden, dus met het tlnland, in handen hielden. De Phoenicische volksplantingen aan de zuidkant van Spanje, op de Ba learen en op de noordkust van Afri ka waren echter niet voldoende om het handelsmonopo lie te verzekeren. Om nu te verhinde ren dat de Grieken de Zuilen van Her cules zouden passeren en het handels gebied van Tartessos zouden ontdek ken, brachten de Phoenicische zeelui in gesprekken met hun Griekse colle ga's het praatje in de wereld dat nie mand de Straat van Gibraltar kon passeren, want dat daarachter de ver schrikkelijke Okeanos begon, de hui veringwekkende rivier zonder begin of einde; dat men in dat gebied aan alle verschrikkingen was overgele verd; dat men van de aarde af zou zeilen en al dergelijk fraais meer. De Griekse opvatting, dat voorbij de Zuilen van Hercules de onderwe reld begon, is daarvan een overblijf- Met dat al zijn we nog steeds niet toegekomen aan de ramp die zich over Tarsis heeft voltrokken. (Nadruk verboden). H. Pétllon Ook het hoofd van een Russisch observatorium heeft in een vraagge sprek laten doorschemeren, dat deze Lunik-4 of een van de volgende ruimtevaartuigen een robot-observa torium op de maan zullen laten neer komen. Het is de bedoeling dat de raket drie en een halve dag na de lancering de maan bereikt, dus vrijdagavond. De ra ket werd niet afgevuurd van een ruim testation, dat eerst in een parkeerbaan om de aarde was gebracht, welke me thode tot nu toe werd gebruikt. De laatste trap is in een baan om de aar de gebracht en daarna op weg naar dc maan gezonden. Een Russische specialist op het ge bied van elektronica, Siforof, heeft verklaard, dat met de Lunik-4 scher pere foto's van het maanoppervlak zullen worden gemaakt en de hoogte van de maanbergen en de diepten van de kraters preciezer zullen worden ge meten. Een en ander zou kunnen klop pen met de theorie, dat de Russen van plan zijn zeer binnenkort op de maan een station in te richten. Alle toestellen aan boord werken nor maal. Gistermiddag bevond het ruim te vaartuig zich reeds op een afstand van 50.000 kilometer van de aarde. II Russen hebben, zoals bekend, reeds drie raketten naar de maan gelanceerd. Een daarvan vloog er langs, zette de tocht in de ruimte voort en werd de eerste satelliet die in een baan om de zon kelde. De tweede vloog op de ma: pletter en de derde cirkelde er heen en zou foto's van de donkere kant naar de aarde hebben gezonden. De Amerikanen hebben ook al met succes een raket, de Ranger, op de maan gebracht. Deze moest ook foto'i naar de aarde zenden, maar gaf de ge gevens niet door. Dinsdag is te Cairo van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de Amerikaan Ellsworth Bunker, die als speciale vertegenwoordiger van presi dent Kennedy optreedt, in Cairo bespre kingen voert over de toestand in de grensgebieden van Jemen en over een geleidelijk terugtrekken van de Egyp tische troepen in dat land. Bunker is maandag j.l. in Cairo aangekomen. Hij zal doorreizen naar de Jemenitische hoofdstad Sanaa. den worden verstrakt, In 'januari nog toegrootte Kennedy de hulp aan het buitenland op 4945 mil joen dollar. In een speciale boodschap aan het Congres wordt nu .gezegd, dat tot deze besnoeiing kan worden overge gaan zonder dat aan de nationale be langen ernstige schade wordt berok- De eerste reactie van het Congres was er een van applaus. Later zeiden enige vooraanstaande Congresleden, dat het niet waarschijnlijk is, dat Ken nedy de 4,5 miljard dollar die hij vraagt, zal krijgen. Men is van mening, dat er (nog iwel een kleine 400 miljoen af kan. Vooral van republikeinse zijde was er nogal wat kritiek. De president is ingegaan op de aanbevelingen, die een commissie onder leiding van generaal Clay, de voormalige opperbevelhebber van Berlijn, heeft gedaan. Hierdoor zal de hulp aan sommige landen wor den verminderd of zelfs helemaal worden stopgezet. In dit verband wordt Indonesië meermalen ge noemd. In de V.S. is men van me ning, dat landen die zelf in staat zijn om een bloeiende economie op te bouwen, maar dit, ondanks rijke bodemschatten niet doen, niet in aanmerking komen voor verdere De landen die minder economische en militaire hulp zullen ontvangen, worden in het voorgestelde programma niet ge noemd. Het nu ingediende bedrag vergt bijna 600 miljoen meer dan vorig jaar: 3120 miljoen voor economische bijstand (516 miljoen meer dan vorig jaar) en 1405 miljoen voor militaire hulp (80 miljoen meer). India meer Bij dit laatste bedrag is rekening ge houden met de toegenomen behoeften van India in verband met de dreiging van China. Latijns-Amerika valt kennelijk niet on der de landen die minder hulp krijgen. Voor Zuid-Amerika in zijn geheel is 325 miljoen meer aangevraagd. Voor ande re landen, waaronder India, Pakistan en Nigerië, is 86 miljoen meer gevraagd. Deze landen voldoen, volgens de Ame rikaanse regering, aan de hoge normen van eigen inspanning en fiscale en eco nomische vooruitgang, zodat Ameri kaanse hulp voor het bereiken van al gehele zelfvoorziening voor deze landen Een van de uitgangspunten van het Amerikaanse hulpprogramma is, dat andere geïndustrialiseerde landen meer moeten bijdragen in de kosten van in ternationale ontwikkelingshulp. Reactoren kritisch - wat IS dat? (Van een onzer redacteuren) De afgelopen dagen hebben we in de krant weer berichten kun nen lezen over enkele mijlpalen in de ontwikkeling van de vreed zame toepassing der atoomkern wetenschappen in ons land. Ge doeld wordt op het nieuws dat drie kernreactoren, namelijk in Petten (de Krito, een reactor met zeer laag vermogen, be doeld als „researchinstrument" voor een te bouwen Nederlandse scheepsreactor); te Delft (voor onderwijsdoeleinden) en te Wa- geningen (voor onderzoekingen op landbouwgebied) spoedig kritisch worden. Petten is namelijk al kritisch; Delft en Wageningen hopen dat voor Pa sen te Zijn- Volkomen begrijpelijk als de gemid delde krantelezer zegt: Wat is dat nu weer: het kritisch worden van een reactor" en deze berichten verder laat voor wat ze zijn, omdat ze hem te ingewikkeld vóórkomen. In zekere zin heeft zo'n lezer, aldus redenerende, ge lijk; aan de andere kant is het toch wei nuttijg en misschien zelfs wel nood zakelijk dat hij van enkele grondbegin selen der toegepaste kernenergie op de hoogte komt, net zoals hij in hoofdlij nen wei weet hoe bijv. een stoomma chine en een verbrandingsmotor wer- Vandaar, dat hieronder eens een po ging gedaan zal worden iets over de toegepaste atoomkernwetensdhappen te vertellen, alsmede over het duizeling wekkende toekomstperspectief dat „ato men in dienst van de vrede" openen. Atoomk e r nwetenschappen, ja, daar gaat het over. Velen weten nog wel van hun schooltijd wat een atoom is: het kleinst mogelijke deeltje van een element, een oerstof, dat nog alle ei genschappen van die oerstof hééft. Lange tijd heeft men gedacht, dat men atomen niet meer verder zou kunnen ontleden het Griekse woord „ato- mos" wil zoveel zeggen als ondeelbaar maar... dat bleek toch wel het geval te zijn. Enkele berichten over de voortgaande ontwikkeling van de toegepaste kernenergie, officiëler en ook juister I de ontwikke ling van vreedzame toepassin gen der atoomkernwetenschappen geheten, vormden voor ons een aanleiding op populaire wyz« enkele hoofdlijnen van deze ma terie te behandelen. Bronnen daarvoor vormden enkele boekwerken, o.a. Wy le ven pas vijf seconden, van Georg Popp en dr. H. Pleticha, De greep naar het atoom, van Otto Willi Gail, Het tijdperk der a- toomenergie van Carl Friedrich von Weizsaeker, alsmede mate riaal ons tijdent een cursus voor journalisten door het Reactor Centrum Nederland ter beschik king gesteld. Ten laatste was het de heer A. H. Lindhout, hoofd publiciteits bureau van het R, C. N., die zo vriendelijk wai zijn kritisch oog over by gaande regelen te laten gaan. Het ontzagwekkende vermogen van die energie kan met enkéle voorbeelden zeer indringend worden duidelijk ge maakt. In een cent, zo'n klein koperen muntstuk, schuilt een energie die over eenkomt met 25 millioen Kwh; anders gezegd: met de energie uit drie of vier van die centen zou een grote stad on- geven een jaar lang van elektrische stroom kunnen worden voorzien! Een ander voorbeeld. In een stukje steenkool ter grootte van een erwt is zóveel energie aanwezig, dat daarop een grote Oceaanreus heen en weer van Rotterdam naar New York zou kunnen varen. Zo zouden nog vele andere spec taculaire voorbeelden kunnen worden genoemd, die stuk voor stuk ongeloof waardig lijken maar dat toch be paald niet zijn. Soort zonnestelsels Atomen zijn dus wèl deelbaar; de we tenschap ziet er thans een soort minus cule zonnestelsels ih, met als middel punt niet de zon, maar een kern, de atoomkern. Hoe klein het atoom moet zijn kunnen we ons wel enigszins voor stellen. Om duidelijk te maken hoe veel kleiner nog de atoomkèrn is, zon den we ons een atoom even zo groot moeten voorstellen (in een biljoenma- llge vergroting)dat de Utrechtse Dom er in zou passen. Hebt u dat? Welnu, dan is de atoomkèrn in dit geheel een korreltje ter grootte van een envt. En het wordt nóg spannender, want in die oneindig kleine kern, of liever: in alle kernen van alle atomen is 99,98 pro cent van alle „stof", van alle materie opgehoopt. Blijft die stof altijd stof? Neen, de beroemde Albert Einstein heeft de geniale visie (gehad op theoretische gronden aan te tonen, dat stof of ma terie in kracht of energie kan worden omgezet en omgekeerd, hetgeen atoom geleerden later op praktische gronden hebben bevestigd. En aangezien 99,98 procent van alle materie in alle atoom kernen is opgehoopt, volgt hieruit dat ook praktisch alle energie van het heelal besloten ligt in de kernen van de atomen. Daar hebben we dan het be grip kernenergie. Een stukje steenkool zo groot als een erwt zou als wij het wer kelijk helemaal in energie kon den omzetten voldoende zijn om de grootste oceaanreus over de Atlantische Oceaan te bren gen en weer terug... (tekening, overgenomen uit het boek Wij (Advertentie) Knip deze zegeltjes uit! ze helpen U op weg naar I KG GRATIS SUNDROP BANANEN Vraag Uw frult-leverancier om de spaarkaart! Natuurlijk vraagt men i wordt deze energie dan niet gebruikt? Het antwoord is: omdat de wetenschap vooralsnog niet in staat is die energie uit de genoemde stoffen vrij te maken. Echter is er de gerechtvaardigde hoop, dat dit op den duur wel zal gebeuren! Wèl met uranium Want niet voor niets zijn er in de we reld en hebben we in Nederland kern reactoren. De wetenschap is er im mers in geslaagd de sleutel ite vinden die althans de in de uranium- atoomkern opgehoopte energie kan vrij maken. Iedereen weet wat een geweld daarmee kan worden ontketend (de atoombom) en tóch betekent dit nog maar een bescheiden begin, als men denkt aan de stromen energie die nu nog niet kunnen worden vrij gemaakt. Die sleutel heet neutron, een elek trisch neutraal deeltje, waarvan er één of meerdere in een atoomkern kunnen voorkomen. Juist omdat het elektrisch neutraal is kan dit neutron als een projectiel in een atoomkern worden geschoten (hoe dit gebeurt, laten we gemakshalve buiten beschou wing). Het neutron is dan in staat de atoomkern open te breken (kernsplij- ting), waardoor energie, atoomenergie, dan komen daar weer neutronen uit vrij die op him beurt èndere atoom kernen kunnen raken om deze te splij ten, enzovoorts. Er is daarbij dan spra ke van een kettingreactie, dus een re actie die zelf weer nieuwe reacties van dezelfde soort teweegbrengt. Om het effect hiervan te kunnen be grijpen stelle men zich zo'n ketting reactie eens met steentjes voor, die op een berghelling liggen. Eén steen tje komt in beweging en stoot tegen een ander, deze twee stoten weer te gen twee andere en zo worden het er respectievelijk 18, 32, 64, 128, 256, 512, 1024, enz. Bij het twintigste treffen zijn er al een miljoen steentjes in beweging gekomen.... Hetzelfde gebeurt dus bij de kernsplijting, als er sprake is van het ontploffen van een atoombom. Wil men de kernenergie echter vreedzaam benutten, dan zal zo'n ket tingreactie èfgeremd moeten worden. De toegepaste wetenschap doet dit met behulp van z.g. regelstaVen, die er voor zorgen dat er juist zoveel neu tronen werkzaam zijn dat de kettingre actie niet ophoudt en langzaam ver der „smeult''. Deze beheerste kettingreactie vormt het hoofdprincipe van een kernsplij- tmgsreactor. Men brengt er uranium van een bepaalde (splijtbare) soort in, waarbij de splijting aan de gang wordt gebracht door botsing van eén neutron met een atoomkern, die een ketting reactie oproept welke door regelstaven ji t--i x derhalve sprake betekent dus géén veranderde produk- tie van elektriciteit, maar „alleen", dat de turbines door een andere soort energie, de kernenergie zullen wor den aangedreven. Ook de voortstu wing bij schepen (aandrijvingsreacto ren) is een realiseerbare mogelijk heid onder de huidige omstandighe den. Andere reactoren zijn proefreac toren (voor de research) en broed- <rf aanmaak reactoren, (die kunstmatig splijtbaar materiaal kunnen produce ren, zoals plutonium) Atoomcentrales kunnen lange tijd energie leveren zonder „torandstoftoe- voer". Alleen moet de installatie van tijd tot tijd „schoongemaakt" worden, omdat er zich door de atoomsplijting splijtingsprodukten (afval) in opho pen, die de installatie kunnen verstop, pen en de capaciteit ervan beperken. Wat de praktische toepassing van de kernenergie betreft komen, zoals ge zegd, vooralsnog alleen elektriciteits centrales en schepen ervoor in aan merking. Het enorme gewicht, de be veiliging en de kosten zijn er voorna melijk de oorzaak van dat we voor lopig nog wel niet zullen kunnen spre ken over atoomauto's, atoomlocomo tieven en atoomvliegtuigen. Met de toepassingsmogelijkheiden van atoomenergie bevinden we ons nog maar in het voorzichtige experi mentele stadium. Maar men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen dat het gebruik van kern energie in de industrie eens algemeen zal wonden en dat hier vooral onge kende perspectieven liggen. Dat zal ook nodig zijn want de ener- giehonger in de wereld neemt bij wij ze van spreken elke dag toe. Tot op heden bezigden wij waterkracht, steen kool en olie als energiebron. Ook al zou de wereldsamenleving nog lange tijd vooruit kunnen met deze bronnen en dat is bepaaldelijk het geval! niet voor niets protesteren schei kundigen nu al vele tientallen jaren tegen het gebruik van hoogwaardige brandstoffen zoals steenkool en olie, omdat voor andere doeleinden zeer waardevolle stoffen er niet uitgehaald worden. Verspilling. Immers: door verbranding van steenkool bijvoorbeeld komt slechts 2,7 miljardste deel van de in deze brandstof opgehoopte energie vrij: het verbranden van steenkolen is dus eigenlijk een enorme energieverspil ling! De industrie kan de steenkolen bovendien zo goed voor andere doel einden dan verwarming goh ruiken. Men denke aan het fabriceren van plastic, nylon, kunstmest, medicamen ten, zeep, kleurstoffen, parfum enz. welke men tegenwoordig allemaal uit steenkool weet te „toveren". Kort en goed: met de ontwik keling van de kernenergie zijn we nog maar aan het begin van een lange weg. Een weg die zó veel gezichtspunten biedt, dat de draagwijdte ervan in de verste verte nog niet kan worden over zien. (Advertentie) wordt beheerst. Is van zo'n beheerste kettingreactie reactor, dan zegt men, dat die reactor kritisch Is het antwoord op de vraag aan het begin van dit artikel gesteld. Hierbij komt energie vrij, die de techniek aldus ten nutte maakt door deze in de vorm van warmte te ge bruiken. Warmte-installaties Energiereactoren zijn dus in feite niets anders dan warmte-installaties die oververhitte damp leveren voor het aandrijven van turbines van gro te elektriciteitscentrales. Het Ne derlandse kcrnenergiecentraJe-project AEG TURNA WASAUTOMAAT I De politie in het Ame rikaanse plaatsje Ro chester is het beu bij het geringste opstootje het verwijt naar de oren geslingerd te krijgen: politie trad weer te ruw op. Een radicale op lossing is, dachten de functionarissen, een van de dienaren van het recht op te leiden tot filmer. Onopvallend zal de politic-artiest zich nu in het vervolg tussen de bewogen massa wagen ter verzameling van eventueel bewijsmate riaal als er eens ellende van mocht komen. I Hoop daagt voor hen die (op de kruin) kaal beginnen te worden. Een hoogleraar van de universiteit van Los An geles is er namelijk in geslaagd nog aanwezige haargroei langs de ran den van het hoofd over te plaatsen naar het midden. Er moeten wel kleine gaatjes in de schedel worden geboord, maar professor zegt dat het niet .bijzonder pijn lijk is, wel langdurig: ongeveer drie maanden. I Een juffrouw die zich voor een rechtbank in Cairo moest verant woorden omdat haar dansen niet netjes ge noeg waren, vroeg de beoordelende instantie haar een kleine demon stratie toe te staan. De rechtbank zag daarvan af. Ook een verzoek om een speciale commissie in het leven te roepen, die de dansen zou kun nen beoordelen werd niet toegestaan. Tenslot te werd de zaak gesepo neerd „wegens gebrek aan bewijs". 1 In Arkansas heeft ene familie Cope een bij zonder telefoontoestel, 's Avonds, zo tegen kof fietijd, begint het toe stel plotseling te belleto. De Copes rennen toe en staan telkens weer voor aardige verrassingen. Nu eens is IJsland aan de lijn, dan weer China of een atoder ver oord. Deskundigen van de te lefoondienst („wij zullen de storing binnen enkele ogenblikken verholpen hebben") hebbeto de Copes nu aangeboden een ander nummer te nemen. De Copes kun- nen hun vermaak ech- j ter niet meer missen. De bedelaars ito Cairo zitteto in zak en as om dat de regering het be delen heeft verboden. Personen boven de acht tien jaar, die volkomen valide zijn en toch wor den betrapt, gaan zes maanden achter slot en grendel. Is meto niet he lemaal fit, dan kost het drie maanden. Ook is voorzien in de vinding rijkheid van de bede laars; wie kinderen be neden de leeftijd van achttien jaar voor zich Iaat „werken" krijgt eveneens de maximale straf. Voorwassen, wassen en 5x spoelen geheel automatisch in roest vrij edelstaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugeni SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine en was. Vraag het voordelige ca— Skip fffffl] Service- ?aJ W pak. s i f-ë

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5