C.H.U. pretendeert geen pasklare oplossingen Krijgt Valkenburg eindelijk een nieuw raadhuis? Marc Chagall, een schilder van leven en geloof Bevolkingsondersoek in Leiden goed begonnen Heel weinig bloemen op keuring in Haarlem .NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 3 APRIL 1963 Afdeling Leiden in Levendaal bijeen Rustige en heldere betogen in leden-verkiezingsvergadering /~)M TE SPREKEN in een leden-verkiezingsvergadering had het bestuur van de afdeling Leiden der Chr. Historische Unie de heren B. Buddingh te Rijswijk (Zuid-Holland) en jhr. W. H. de Savornin Lobman te Den Haag uitgenodigd. De eerste, hoofd van een school en redacteur van het Chr. Hist. Weekblad, sprak over „De Unie tussen gisteren en morgen", de tweede, luit.- kol. bij de Generale Staf en lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, over „Leiding en misleiding". De bijeenkomst, die stond onder voorzitterschap van de heer D. van der Kwaak, werd gisteravond gehouden in het wijkgebouw „Levendaal". De voorzitter wees in zijn openingswoord op de betrekkelijkheid van verkiezingsleuzen. „Wij zeggen niet toe,wat wij niet willen en niet kunnen nakomen", aldus de heer Van der Kwaak, die op een aantal punten van het Verkiezingsmanifest van de Unie (dat wij enige weken geleden in zijn geheel publiceerden red. N.L.C.) inging. De heer Buddingh 9telde, dat de Unie een typisch nationale partij is. Zij is ontstaan in en door de schoolstrijd, die een nationaal probleem was. Zij had minder oog voor de internationale ver houdingen, maar na de oorlog is dat wel anders geworden. Van neutraliteit kan nu geen sprake meer zijn. De heer Buddingh meende, dat men in tegen stelling tot het streven van generaal De Gaulle zal moeten komen tot een open Europees beleid. Geen grenzen af palende gemeenschap maar een die ge richt is op de wereld. In die wereld Is bovendien veel nood, waarvoor wij de ogen evenmin mogen sluiten. Spreker dacht met name aan Afrika. Azië en de Zuidamerikaanse landen. Wij kunnen als christelijke partij niet meer uitsluitend nationaal denken. Nederland is deel van Europa. En ieder land heeft naar eigen aard en cultuur in dat geheel zijn eigen inbreng. Naar de mening van de heer Buddingh is een louter zakelijk politiek program ma geen waarborg voor politieke een stemmigheid.. Men denkt politiek als méns en men benadert de algemene pro blematiek van zijn eigen overtuiging en visie uit. Christelijke politiek wil niet zeggen, dat wij Christus aan de macht helpen Hij IS Overwinnaar maar dat wij Zijn macht erkennen en oog hebben voor de relativiteit der dingen. WU kunnen ons niet vastleggen op één lijn. Wij zijn geroepen, aldus dc heer Buddingh, tekenen op te richten van het komende Koninkrijk. Het gaat ons niet in de eerste plaats om de macht, maar om het gesprek, niet om hegemonie maar om de dialoog. In het slot van zijn toespraak sprak de redacteur van het Chr. Hist. Week blad met betrekking tot de verstandhou ding met de anti-revolutionairen als zijn mening uit, dat de tijd nog niet rijp is om verder te gaan dan het gesprek. Gezag, geloof eii vrijheid Jhr. De Savornin Lohman bezag in zijn uiteenzetting de drie pijlers van de Unie, gezag, geloof en vrijheid. Met het gezag heeft de gemiddelde Nederlander nogal moeite. Gezagstrouw houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de over heid gelijk heeft, zei hij. Voor bepaalde persorganen kon hij uit deze gezichtshoek geen waardering hebben. De Unie meent voorts, dat bij de vor ming van een verantwoorde maatschap pij Gods Woord fundament en richtsnoer behoort te zijn. Daarin zit een essentieel verschil met het socialisme en het li beralisme, Dat veronderstelt geen pas klare oplossingen, maar wel een bena dering van de vraagsrtukken met ver stand. gevoel en geloof. Verstand alleen maakt de politiek tot een dor bedrijf. Wij hebben een taak die verder strekt dan voorzieningen met materiële mid delen. Ten aanzien van het vraagstuk van oorlog en vrede betreurde de spreker het, dat velen de vrede centraal stel len met voorbijzien van de vrijheid en de gerechtigheid. Vrede, vrijheid en Splinterpartijen kieskring Leiden Gisteren heeft de kandidaatstelling voor de Tweede Kamer-verkiezing plaats gehad. Voor de kieskring Leiden zijn be halve de grote partijen ingeschreven: de boerenpartij, de nieuw-democratische partij, de liberale staatspartij, de christe- lijk-nationale volkspartij, de partij eco nomisch appèl en de partij Veilig Ver keer en honderdduizend woningen per M. I. de Jonge kandidaat In de vrijdagavond in het wijkgebouw Levendaal te Leiden te houden jaarver gadering van de Statenkring Leiden der Chr. Hist. Unie zal de heer M. I. de Jonge kandidaat worden gesteld voor een bestuurslidmaatschap. De heer C. H. van de Wijngaard te Leiden, die vele ja ren deel heeft uitgemaakt van dit be stuur, heeft in verband met zijn leeftijd de wens te kennen gegeven niet herkies baar te zijn. De afdeling Leiden der C.H.U. komt nu met de kandidatuur van de heer De Jonge. Zijn verkiezing zou kunnen betekenen, dat hij het secreta riaat van de Statenkring gaat verzorgen. hage: kand. F wis- en natuurkunde: i J M Betfrotd te Leiden cn de herer Krdner te 's-Gravenhage. G Lodder t den cn C Meijer te Oegstgeetst; ka recht vormen een drieëenheid. De heer De Savornin Lohman adviseerde de aan wezigen. het hoofd koel te houden. Hij inerde aan een uitspraak van de Generale Synode van de Hervormde Kerk, dat het communisme een macht e in lijnrechte strijd met het Evan gelie moet worden geacht. Het ent het andere land werd onder commi tische heerschappij gebracht. Daantegen- werd de NAVO opgericht. Toen de opmars van het communisme tot stil stand gebracht. De dreiging is reëel, zowel de dreiging :r twee tegenover elkaar staande we reldmachten (dc atomaire bewapening) als die van liet communisme, dat zijn heerschappij graag over de gehele we reld ziet uitgestrekt. Paniek zal de op lossing niet kunnen brengen. Onze hou ding moet er een zijn van kalmte en nuchterheid. In een afstand doen van de middelen waarover men als NAVO beschikt, zag de spreker geen heil Het vraagstuk van oorlog en vrede wordt niet opgelost met eenzijdige ontwapening. In het algemeen betoogde de heer Dc Savornin Lohman dat elk probleem van enige proportie zo ingewikkeld is ge worden dat men ten hoogste een rich ting kan aangeven. Dat doet de C.H.U dan ook. Zij heeft niet de wijsheid in pacht maar kan wei zeggen dat zij vele mensen heeft die van hun visie uit len trachten te komen tot oplossing wat ons bcnart. revolutionairen zal moeten komen, For cering is niet gewenst, maar stimulering wel. „De C.H.U. gaat nuchter, zakelijk, bescheiden en fatsoenlijk haar weg, maar een diepe bewogenheid, ook tot sociale verbetering, is haar niet vreemd. Zij geen spectaculaire partij die dingt ns de volksgunst maar zij zoekt wel ns het recht voor heel het volk". Zo besloot de heer De Savornin Lohman. De heer Kooy en mevrouw Van dei- Kwaak verzorgden in deze vergadering elk een voordracht. Ongeluk op de Melchior Treublaan Gistermiddag omstreeks 6 uur is de 47- jsrige technisch-hoofdambtenaar H. Th. M. op de Melchior Treublaan vlak bij zijn woning aangereden door een perso nenauto. Hij stak met de bromfiets plot seling de rijweg over. Met een hersen schudding werd hij naar het Elisabeth- ziekenhuis gebracht. Zijn 17-jarige zoon die achterop zat, liep een schedelbasis- fractuur op en werd ook in dit zieken huis opgenomen. Biljartnieuws Bollenstreek De return biljartontmoeting tussen de districtsbesturen van de Bollenstreek Schiedam is opnieuw geëindigd in zege voor de Bollenstrekers. Het werd ditmaal in Schiedam echter een krappe re overwinning, dan enkele weken gele den in Noordwijkerhout. Met 17 tegen 15 punten toonden de Bollenstrekers zich de sterksten. Ook de bijzondere prestaties waren voor de vertegenwoordigers van de Bollenstreek. A. Warmerdam wist het hoogste particulier gemiddelde in de wacht te slepen, D. Zoet de hoogste se rie, terwijl A. Alkemade het beste mo yenne van de driebanders (1.00) behaal de. Bezoek ds. J. Kruijt aan Leiden Ds. J. Kruijt, Hervormd predikant te Lexmond, hoopt volgende week dinsdag een bezoek aan de Leidse Hervormde Gemeente te brengen. Hij is hier beroe pen in de vacature van ds. M. Ottevanger, Ds. Kruijt zal pas in de week na Pasen een beslissing ter zake van dit beroep nemen. Lezing in Oudheden Verspreide brokken samen voegen tot één beeld Gisteravond hield de conservator dr. J. H. C. Kern in het Rijksmuseum van Oud heden een lezing met lichtbeelden over het onderwerp Laat-Egyptische sculptuur (ongeveer 700 v. Chr..100 na Chr.). Lezers schrijven ons Vroeger afzwaaien De minister heeft besloten mensen, die werkzaam zijn in de bouwvakken, vroeger te laten afzwaaien. Voor solda ten zou de grens 12 en voor onderoffi cieren 15 maanden zijn. We zijn er alle maal wel van overtuigd, dat de woning nood een brandende kwestie is, die zo gauw mogelijk voorbij moet zijn maar dat nu een bepaalde groep van de dienst plichtige jongeren hierdoor 8 maanden korter behoeft te dienen, vind ik on redelijk. Er zijn nog genoeg andere men sen, die eigenlijk niet kunnen worden gemist in het bedrijfsleven en nu zon bevoorrechting van 8 maanden voor de bouwvakkers! Dat lijkt op niets. Als het nu om één of twee maanden ging. Het lijkt mij nuttiger de vrije zaterdag voorlopig op te heffen in de bouwvak ken. Dat komt op twee weken winst in een half jaar neer. Noordwijkerhout J. WASSENAAR Leeweg 11. Voor de verkiezingen Ais belijdend lid van de Hervormde Kerk en als lid van de partij van de arbeid wil ik, met het oog op de bij eenkomsten die allerwege voor de ver kiezingen worden gehouden, gaarne het volgende opmerken: Laten de sprekers op bijeenkomsten van christelijke politieke partijen niet te veel Gods Woord aanhalen en ver klaren „Wij alleen voeren christelijke sociale politiek", of „Gods Woord is het richtsnoer van ons beleid". Mr. W. R. v. d. Sluis heeft voor de a.r. in Lisse ver klaard dat er geen terrein in het leven is waarvan de Here Jezus niet zegt: Dat is mijn. Alles zou gedaan worden uit liefde tot Jezus. Natuurlijk sta ik als kerkelijk mens wel achter deze uitlatingen, maar ik kan niet inzien dat in de afgelopen vier jaar zoveel positiefs is gebeurd, zuiver uit Gods Woord. Er wordt te veel over God gesproken, en te weinig naar God geluisterd. Als er meer naar God werd geluisterd zou de politieke hemel wel opklaren en zou er meer licht stralen op de half mil joen gezinnen, die moeten rondkomen van 85 schoon of minder. Laten mijn geloofsgenoten en in het algemeen het christelijk volksdeel als zij ter stembus gaan eens denken aan die gezinnen. Naar mijn overtuiging voert de partij van de arbeid een zuivere sociale politiek en streeft zij naar een menswaardig be staan voor allen in naastenliefde en ge rechtigheid. Amstérdam C. J. BOUWMEESTER Aalsmeerderweg 38 Gistermiddag om 2 uur kwam de eerste Leidenaar voor het toesbei in het raam van het nieuwe bevolkingsonderzoek op tuberculose. Dokter Bazuin, de directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst, verklaarde ons vanmorgen, dat d» orVkomst büria 400 on één ineens wel heel wat te verwerken, maar het is allemaal vlot verlopen. Het prettige van het BR.-gebouw aan de Middelstegracht is, dat het zo ruim is. Bij eventuele filevorming hoeft nie mand buiten te blijven staan." Aldus In zijn korte inleiding schetste de spre ker hoe de Laat-Etgyptische beeldhouw kunst als bij toverslag in het brandpunt der belangstelling is komen te staan, sinds het museum te Brooklyn (bij New York) van 18 oktober 1960 tot 9 januari 1961 een kleine maar belangrijke tentoon stelling binnen zijn muren heeft geher- bengd, die geheel en al aan dit bhema was gewijd: er waren bij die gelegenheid in Brooklyn ruim 140 zeer representatieve stukken van Laat-Egyptische beeldhouw kunst verenigd, die voor het grootste ge deelte uit Amerikaanse musea en v< melingen afkomstig waren. Dr. Kern greep de gelegenheid aar enkele stukken van Laat-Egyptische sculptuur nader onder de aandacht brengen. Een neventhema, dat de inleider in zijn betoog had vervlochten( was de wense lijkheid om membra disjecta, losse brok stukken van beelden die bij elkaar aan sluiten, maar die zich nog in verschil lende musea en verzamelingen bevinden, WJ elkaar te brengen. Er is op dit gebied sedert de tentoonstelling in Brooklyn al veel bereikt. Collecte in Leidse Herv. kerken voor Bali Naar wij vernemen, zal zondag i.n alle Hervormde kerken van Leiden een inzameling worden gehouden ter leniging van de nood op Bali, dit op verzoek van de Algemene Diaconale Raad. De opbrengst van de eerste col lecte in de diensten, de diaconiecollec te. zal na aftrek van f 250 voor de Diaconie zelf voor Bali worden be stemd. De Diaconie hoopt uiteraard, dat de kerkgangers op deze Palmzondag diep 'n de beurs zullen tasten. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Elisabeth Johanna Gezi- na, d v K Wassenaar en A M Ammer- laan; Duko, z v P ten Hage en H Ben schop: Alex, z v P ten Hage en H Benschop: Johannes Gerardus, z v J M Tönjann en G M C Feijen; Paulus Ronald, z v G J Laagwater en S van Baren; Anneke, d v J Bleichrodt en A van Diggele; Ri chard, z v F J v d Berg en C C v d Ploeg; Saskia Johanna, d v M J Nijkamp en C J Fokke; Petrus Gerardus. z v A H Segaar en A M van Rossenberg; Hendricus Daniël, z v H J van Ulden en Z Galjaard; Marcel, z v J A Brouwer en G A Stigter. Gehuwd: J C Rinner en W A Rijn- hart. Overleden: C Zwaan, 67 jr, man; J van den Hout. 46 jr, man'; A C von Duijvenvoorde. 1 dag, zoon. Smikkelen aan de Morsweg In het pand Morsweg 40 is gistermiddag een snackbar geopend, Een heel mooie en moderne; de heer J. M. Sassen heeft er werkelijk van laten maken wat mogelijk was. Een bijzonderheid is dat hij uit eigen keuken de uitzending van koude en warme schotels verzorgt. Voor de opening bestond grote belangstelling. Legio bloemstukken maakten van de winkel een hof. De heer Sassen heeft zijn zaak Smikkelshop gedoopt. En nu maar smik- RIJNSBURG Witte gans verloren Gevonden: een skelter, kleur rood/wit; mohair sjaal kleur blauw/rood/groen: bruin-geel kinderjasje met capuchon: poppetruitje; blauw/groen geblokte sjaal; gouden trouwring; rode boodschappen tas inh, een paar schoenen; houten drie- wielige autopedlichtblauwe honde halsband met muskaton en ring: brum lederen kinderportemonnaie; sigaretten aansteker; meisjesfiets rood gelakt mét autopedbandjes; doublé damesarmband met platte schakel en veiligheidsslot: lichtlauw kinderwantje; bruine aktentas inh. hamersteel, schroeven moeren enz zwarte herenfiets merk en 'no onbekend: rode kinderhandschoen. Verloren: kentekenbewijs DD-87-82: bril met blauw montuur en lichte stre pen; bruine houten step; grijze glacé dameshandschoen; rode Marokaanse tas: damespolshorloge chroom met zwart bandje, merk Junghans; bromfiets merk Berini M 21; gouden ringetje met blauwe steen; rode damesportemonnaie inh. plm. f 17; groene kinderstep; een witte gans: rood/geel driewielig kinderfietsje; da mesrijwiel, merk Gazelle. keuring in Haarlem gezien. Het nu de fresia's en het bijgoed die de eer ste viool speelden. Bij de narcissen zagen we de mooie gele trompet Peerless Gold van de fa. G. van Rhijn, Noordwijk, terwijl de fraaie gele trompet Explorer ten tonele werd gevoerd door J. Rijkelijkhuizen, Hille- gom, en Gebrs. Doornibosoh, Sassenheim. Over de kwaliteiten van deze nieuwe aanwinst is in deze rubriek zo langzamer hand het nodige gezegd. De fa. Gerritsen Zn uit Voorschoten, liet de voorname trompet Limone zien, en daarnaast Silvretba, roomwit met fijn geel randje aan de trompet, Een bijzon der aardige narcis. De tulpen werden in hoofdzaak verte genwoordigd door de kaufmanniana's, de fosteriana's en de greigii's. We zagen deze fraaie tuintulpen van diverse inzenders. Van de nieuwere noemen we Triangel van de fa. Van Hensbergen uit Voorhout en Clara Benedict van J. C. Nieuwen- huis, Lisse. Van de „gewone" tulpen verdienden de aparte parkiet Estella Rijnveld, een tuin ontstaan door bestraling en bizar van vorm en kleur wit met rode vlammen en strepen en de teer getinte Abe Len stra van A. van Ruiten, Lisse, meer dan gewone belangstelling. Krokussen Waren er dus weinig tulpen en narcis- sen, krokussen waren best vertegenwoor- digd. Naast een groep van de fa. Van Kooten uit Breezand, zagen we een col lectie van de fa. W. P. van Eeden uit Noordwijk. waarin de fraaie ohrysanthus- typen Blue Bird, de gele Gold Locks, de Vanavond beslist de raad De raad van Valkenburg komt avond om acht uur in openbare verga dering bijeen voor de behandeling een slechts twee punten tellende agenda: aankoop grond ln uitbreidingsplan Joght en de bouw van een raadhuis. De outillage van het uit de vorige eeuw stammende raadhuis voldoet geen enkel opzicht meer aan de ei die daaraan naar moderne begrippen moeten worden gesteld. De raadzaal ont breekt. Voor het houden van een raads vergadering is het noodzakelijk de se cretarie te ontruimen. Huwelijksvoltrek kingen vinden plaats in de burgemees terskamer. Zelfs een kluis is niet aanwe zig, om van het ontbreken van een goe de archiefruimte nog maar niet te spre- Dit alles behoeft overigens geen wondering te wekken. Immers, in het uit ongeveer 500 inwoners bestaande, rustige agrarische, door tollen van de omgeving geïsoleerde Valkenburg van de vorige eeuw, moet dit raadhuis alleen als zetel van het hoogste lokale gaan deftig hebben gedomineerd de nederige dorpshuizen van weleer De schepping van de architect Jesse, met een sierlijk torentje, een voorname over dekte enitree, statige ramen en een som ber, ondoelmatig interieur, markeert de bouwkundige Opvattingen uit de tijd, dat een raadhuis een waardige facade moest hebben, doch dat de ruimte achter die voorgevel er nauwelijks toe deed. Er gebeurde iets In de loop der decennia is er in Val kenburg iets gebeurd: er is een dood en verwoesting brengende mei 1940 door heen geraasd: er is een Marinevliegkamp gevestigd; de tollen zijn gesloopt waar door het isolement werd opgeheven: er heeft een voorbeeldige herbouw plaats gevonden waardoor Valkenburg een vriendelijk-welvarend aanzicht verkreeg: het doorgaande verkeer Is gegroeid van enkele hondekarren en naardewagens tot 2200 a 2700 motorvoertuigen per dag; een tiental arbeidsintensieve industrieën vestigde zich ter plaatse; de tuinbouw ontwikkelt zich van vollegrondsteelt naai intensieve glascultuur; het aantal inwo ners nam toe van 500 tot 2200 (van wie ruim 50V« jonger is dan 21 jaar). Kortom: het dorpje waar eertijds het leven des landmans genoeglijk voortrolde, heeft zich ontwikkeld en ontplooid tot plaats, waar de gejaagde polsslag het Westen duidelijk voelbaar is worden. Intussen is het popperige raadhuisje weliswaar aan algehele verwoesting ont komen, doch het ls volslagen uit de tijd geraakt; niet berekend op de snelle groei in bestuur en administratie. Hoewel men reeds jaren van deze ondoelmatigheid overtuigd is. heeft zich op het standpunt geplaatst, dat eerst en vooral de herbouw van het verwoeste dorp tot stand diende te komen, eerst woningen, kerken, scholen, een dorps huis en andere noodzakelijke gebouwen, pas daarna als afsluiting van de her bouwperiode, een nieuw raadhuis. Niet goedgekeurd Reeds in 1954 stelden B en W., door ruimtegebrek daartoe genoopt, aai raad voor, het raadhuis uit te breiden met een raadzaal en een archiefruimte. Aan het daarop volgende besluit noodsprong werd echter in 1955 door G.S. goedkeuring onthouden. Terecht maakte dit toezichthoudend orgaan daar bij de opmerking, dat een investering van f 50.000 voor deze aanbouw niet nomisch verantwoord moest worden ge acht Geadviseerd werd te komen tot de aanbouw van een nieuw raadhuis. In 1959 besloot de raad een bedrag a f 300.000 uit te trekken voor de bouw inrichting van een nieuw raadhuis, op het daartoe gereserveerde terrein Castelweg-Broekweg, ln het centrum het dorp. Deze begrotingswijziging werd door G.S. in januari 1960 goedgekeurd. De daarmee samenhangende aanvraag in de minister van binnenlandse zaken financiën om verhoging van het ba sisbedrag per inwoner van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, om dc raadhuisbouw financieel mogelijk te ma ken, werd evenwel, ondanks gunstig ad- Prenten in Lakenhal rj^OEN de Russisch-Joodse schilder Marc Chagall (geboren te Witebsk in Wit-Rusland in 1887, volgens anderen in 1889) in 1910 naar Parijs kwam, vierde daar het kubisme hoogtij. Na de Fauves hadden zich een aantal schilders gegroepeerd rond Robert Delaunay, zoals Fernand Léger, Jacques Villon en Francis Picabia en via hen kwam Chagall, mede ook door zijn vriendschap met Apollinaire en Modigliani, in contact met de moder ne stromingen in de schilderkunst. Chagall echter bracht er ook zijn oosters-Joodse mentaliteit. Herinneringen uit Rusland en de werkelijkheden, die hij in Parijs vond, deed hij samensmelten in vormen, waarin het menselijkè veran derde tot een symbool van het bestaan. In zijn schilderijen bracht hij alle stadia van het leven, van geboorte tot dood. tot uiting. „Chagall werd de grote legenden- dichter van onze eeuw", zegt Werner Hoffmann van hem. Met Ensor, Redon en anderen kan hij worden gezien als de voorloper van het surrealisme, gestalte gevend aan een wereld die de kunstenaar zelf heeft opgeroepen. Gedurende de eerste wereldoorlog ver blijft Chagall weer in Rusland en na de revolutie van 1917 werkt hij enige tijd als commissaris voor de kunst in Witebsk. In deze tijd schept hij een van zijn grote werken: de muurschilderingen van het Joodse staatstheater in Moskou. In 1922 is hij weer in Frankrijk. Hij illustreert Gogols „Dode Zielen". Van dil werk tot het Oude Testament is dan nog maar een stap. In 1939 begon hij aan een reeks bijbelprenten, die hij in 1951 vol tooide. In die tussentijd (van 1941 tot 1946) was hij in Amerika, waar hij decors schilderde voor „Aleko" van Tsjaikowski en „Vuurvogel" van Strawinskv. Innig geloof onderwerpen hem gelukken, ligt niet al leen aan zijn artiestieke vermogen, maar vooral ook aan zijn innig geloof, aan dal chassidistische geloof in het wonder, dat het heilige niet boven de wereld wil tillen, doch alle aardse en profane dingen onder de verwarmende tegenwoordigheid van God wil brengen". (Hoffmann) Hiervan zijn de 105 etsen voor de bijbel het welsprekende bewijs en grote ont roering overweldigt de ernstige beschou wer van de prenten, die thans in volledige collectie zijn tentoongesteld in De Laken hal. Verschenen in 1956 bij Teriade Parijs met de originele drukken, kwam bij Verde in Parijs, eveneens in 1956. een boek uit, waarin de etsen ln lichtdruk zijn gereproduceerd, aangevuld met 16 kleurlitho's en 12 litho's ln zwart-wit. De verzameling eigen drukken van Chagall, die thans in De Lakenhal is ge ëxposeerd, behoort tot het bezit van mr. A. J, Guépin in Eindhoven. Eerder vorm de een deel van deze collectie een onder deel van de tentoonstelling „De bijbel in de kunst van onze tijd", voorjaar 1962 in het Van Abbe-museum te Eindhoven ge houden. Tovenaar Chagall blijkt een tovenaar met de etsnaald. Technisch bereikt hij een een zame hoogte door het „gamma ln zwart" van diepdonker en halftinten naar door gloeide lichten. Beeldkunstig en compo- r»n in wélen van het »ni- Het is ondoenlijk ln het korte bestek van deze beschouwing alle prenten de revue te laten passeren. Laten we ons dus bepalen tot naar onze smaak enkele uitzonderlijke hoogtepunten, te beginnen met de eerste in de reeks: „Dc schepping van de mens". We roepen dan gaarne de bezoeker op tot een rustige beschouwing van „Abraham en de drie engelen", de ontroerende prent „Abraham weent over de dood van Sara", bezie de ontzetting, die spreekt uit „Joseph en zijn broeders", de massa liteit in klein bestek van „De uittocht uit Egypte" en de mystiek van „De zegening van Josué". Aangrijpend is „De dood van Absalom" en prachtig van monumentale compositie „Het ojjer van Elias". Ten slotte moeten we nog wijzen op de magistrale prent „De klaagzangen van Jeremias", zeker het mooiste exempel van deze prachtige reeks. Wij hopen dat zeer velen de gelegenheid zullen aangrijpen deze uitzonderlijke col lectie, die zo zelden in haar geheel is te zien, te gaan beschouwen. De tentoonstel ling is toegankelijk tijdens de gewone uren van openstelling van het museum, tot 29 april. Wpr. Vrouwenbond Leiden-M. Mr. H. R. Goudsmit te Leiden sprak gisteravond in een zaal bij de Petrakerk aan de Surinamestraat in Leiden-Noord voor de afdeling Noord van de Christen- vrouwenbond over het onderwerp „Adop tie". Wij hebben van deze lezing van de heer Goudsmit al eens een verslag ge vies van G.S. in april 1961 afgewezen. Daarmee was men weer even ver als twee jaar geleden. Door deze afwijzing weliswaar enigs- zins ontmoedigd, meenden B. en W. tpch wegeh te moeten zoeken, om uit de be narde ruimtelijke situatie ter secretarie te geraken. Intussen was, bij gebrek andere ruimte, de burgemeesterskamer tevens nog ingericht als oudheidkamer, om archeologen en andere belangstel lenden uit binnen- en buitenland althans iets te kunnen tonen uit Valkenburgs Romeins verleden. Plannen werden ge smeed om via de bekende driehoeksruil tussen gemeente, Raiffeisenbank en kerk voogdij der Herv. Kerk, te komen tot aankoop van de pastorie dezer Kerk, teneinde die door een grondige verbou wing geschikt ^te maken als raadhu: Het was geen ideale oplossing, dat w; iedereen duidelijk, doch financieel wel aantrekkelijk. In december 1961 besloot de raad, zij het zeer gereserveerd, tot de voorgestelde aankoop. G.S. hechtten aan dit besluit hun ^goedkeuring. Zowel de kerkvoogdij als de bank verklaarden zich akkoord met deze aankoop en ruil. Hoe wel de voor deze lichamen voorgeschre ven goedkeuringen van hogere organen werd verkregen, deelde de kerkvoogdij schriftelijk mede, dat ondanks de aan vaarde taxatieprijs, zij toch genoopt werd een bedrag van f 15.000 méér te bedingen als verkoopprijs, in verband met haar bouwplannen voor een nieuwe pastorie. Tezelfdertijd bleken bij nauwkeuriger becijferingen, de verbouwingskosten (van pastorie tot raadhuis) aanvankelijk ge raamd op f 129.000 aanzienlijk hoger uit te vallen. Onverantwoord Ofschoon men deze uitwijkmogelijk heid toch nog meende te moeten aan houden, ls een en ander voor B. en W. thans aanleiding de raad voor te stellen, definitief van de aankoop af te zien, daar van een verantwoorde investering geen sprake meer zal kunnen zijn. Het lijkt ogenschijnlijk, dat men daarmee weer ls teruggevallen op het uitgangs punt van vóór 1954, doch er is intussen wel iets gewijzigd op het punt van dc gemeentelijke financiële draagkracht De aanhoudende pogingen in de rich- ng van al deze plannen, heeft de ge meente geen windeieren gelegd. De mi nisters van binnenlandse zaken en finan ciën verhoogden, met ingang van voor de lasten van raadhuisbouw de uit kering voor de gemeente met f 2,62 inwoner. Gebaseerd op het aantal ii ners van dat jaar (nl. 1900), betekende dit een gekapitaliseerd bedrag van f 162.000. Bij het huidige inwonertal f om streeks 2200) is deze gekapitaliseerde bij drage reeds aanzienlijk hoger. en W. hebben zich Intussen nader beraden over een zo doelmatig mogelij ke raadhuisbouw. Daarbij heeft men uiteraard overleg gepleegd met de ge meentesupervisor, professor Wieger Bruin en kennis genomen van de leidraad in zake raadhuisbouw van de Vereniging Nederlandse Gemeenten. De conclu sie is, dat een raadhuis, voldoende de daaraan te stellen eisen in de ge meente, waarvan het Inwonertal tot ma ximaal 4000 zal kunnen groeien, een In houd van omstreeks 2660 m3 zal beho- te hebben, om daarin naast raadzaal, oudheidkamer en secretarie, ook het bu- gemeentewerken cn de nodige chiefruimten en commissiekamers te herbergen. Dit raadhuis kan komen op dc gereserveerde ruimte aan Castchvcg Broekweg. Schetsontwerp Overeenkomstig het schetsontwerp komt de ontwerper hiervan tot een ra mingssom, inclusief centrale verwarming en verhoogd met inrichtings- en bijko mende kosten van f 450.000. Aangezien sedert 1960 voor raadhuisbouw is ge reserveerd en het oude raadhuis zal wor den verkocht, zal maximaal f 400.000 ten laste van de gemeente komen. Bij 50-jarige annuïteit tegen een rente percentage van 41/4, komt deze investe ring overeen met een jaarlijkse kapitaal- /an ongeveer f 19.000. Gerekend naar het huidige aantal inwoners, bedraagt de dekking, verkregen uit de verhoogde uit kering uit het gemeentefonds ongeveer f 8.000. zodat ten laste van de gewone dienst zal komen ongeveer f 11.000 Naarmate de groei van het inwonertal neemt dit bedrag echter van jaar tot jaar af. Uitgaande evenwel van de volle kapitaalslast van f 11.000, kan dit in het der begrotingen normaal worden opgevangen, daar deze telkenjare slui ten. met een bedrag van omstreeks f 18.000 voor onvoorziene uitgaven. en W. menen de raad te moeten voorstellen te besluiten tot de bouw van een nieuw raadhuis, overeenkomstig het de raadsleden toegezonden schetsont werp. Wanneer de raad daartoe vanavond besluit, dan zullen B. en W. zo spoedig mogelijk met de raad in overleg tre- E. Bowles en ten slotte een blauw witte schoonheid, Lady Killer. Van deze firma noteerden we ook de zeer voorna me, rijkbloeierode krokus Weldenii Fairy, prachtig blauw van tint. Een krokus die men zelden ziet, maar die niettemin een juweel voor de tuin is. KI. de Jong. Arrdijk, liet weer fraaie lelies zien - Enchantment en Harmony 0.m. opvallend door forse, rijk met bloemen bezette stengels en zo te zien, volkomen gezond. De fa. Walter Blom Zn, Hillegom, bracht het charmante irisje Histriodes major en K. Warmenhoven, Hiljegom, liet zien welke beste kwaliteit amaryllis hippeastrum hij weet te kwe ken. Voor het overige was het al fresia wat de klok wenste te slaan. Naast een col lectie grocrtbloemige nieuwigheden van Konijnenburg Mark te Noordwijk, waarin we zagen de geel met oranje ge tekende Telstar, de forse gele Gold Rush met de zware stengels, de violetpurperen First Lady en de citroengele Good Luck, plaatste M. C. van Staaveren uit. Aals meer de prachtige Royal Gold, extra van kwaliteit, en bracht de fa. Wülfinghoff uit Rijswijk een elite collectie voor -het voetlicht. In hoofdzaak aanwinsten van de fa. Rijnveld uit Hillegom, waarvan we noemen de fraaie rode Red Pearl, de grote gele Odensee, de aparte karmijn rode Pandora en lest best de zachtrose Sweet Seventeen, die zes kloeke bloe men per kam open had. Een juweeltje. Zakenjubileum aan Haarlemmerstraat Het Emaillehuis(N. Oudshoorn) aan de Haarlemmerstraat bestaat negentig jaar. Gistermiddag werd dat gevierd met een receptie in de zaak die mede ter gelegenheid van dit lustrum geheel is gemoderniseerd. De heer Oudshoorn vertelde ons dat hij het vierde geslacht Oudshoorn ver tegenwoordigt, en dat zijn 22-jarige zoon. P. Oudshoorn, die ook in de zaak werk zaam is, 't vijfde geslacht belichaamt. Let terlijk dus „van geslacht op geslacht". Interessant is ook, dat deze zaak is ge vestigd op de plaats waar eens het „soep huis" van het vroegere Huiszittenhuis (Oude Rijn) was. Negentig jaar geleden begon ene Oudshoorn aan de Groenesteeg een win kel in pannen, potten, klompen en nog veel meer. In 1936 werd de zaak m het pand Haarlemmersteeg 265 voortgezet, ln 1941 op Haarlemmerstraat 165b en in 1943 kreeg de heer Oudshoorn er num mer 160 bjj voor de haarden- en kachel verkoop. De naam „Emaillehuis" bestaat nog wel maar het heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een zaak in huishoude lijke artikelen in de breedste zin. Er bestond veel belangstelling voor het feest van Oudshoorn. Mensen en bloemen zorgden voor een prettige dag. T ooiikunstenaars vergaderden De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereniging heeft haar jaarvergadering in hotel Central gehou den. Een verheugend groot aantal léden was opgekomen. Van de aftredende bestuursleden werd prof. dr. E. W. Sohallenberg herkozen": In de plaats van de niet herkiesbare secre taresse Marie Veldhuyzen, van wie de afdeling hartelijk afscheid nam, werd Pauline Zondag gekozen. Het bestuur van de afdeling bestaat nu uit: I. Arïbo, voor zitter, prof. dr. E. W. Schallentoerg, twee de voorzitter, Pauline Zondag, secr., M. L. Opdam, penningmeester, L. Stevens, alg. adj. De heren H. Brier en H. Hazeloop brachten als leden van de kascommissie hulde aan penningmeester M. Opdam voor zijn financieel beleid, HILLEGOM Damclubsuccessen Met veel bravoure won de Hillegomse dansclub het „Vierderpetoernooi" voor de eerste maal. Een tweede belangrijke ge beurtenis voor de club is het feit, dat het lid N. van Hal in de wedstrüd om het persoonlek kampioenschap van Ne derland gaat meedingen naar de titel. Het is een bijzonderheid dat aan deze wedstrijd wordt deelgenomen door een lid van een club met een zo gering aan tal leden als „Hillegom". In de strijd, die op 5 april begint, spelen de veertien bes te dammers van Nederland. De eindstand van het „Vierdorpen- toernooi" is: Hillegom 6. 4, 2. 0, 10 pnt; Rijnsburg 6, 4, 1, 1. 9 pnt; Noordwijk 6, 1. 1. 4, 3 pnt; Sassenheim 6. 1, 0, 5, 2 pnt. De prijsuitreiking heeft te Hillegom plaats op woensdag 17 april oni half acht in het clubgebouw huize „Weltevreden" Theorie en Praktijk Dinsdag 9 april om 8 uur houdt de vereniging van oud-leerlingen der Ryks Middelbare Tuinbouwschool te Lisse, „Theorie en Praktijk", een bijeenkomst te Hillegom in hotel Flora. De heer T. Kralt, bestuurslid van P.V.S„ zal een lezjng houden over: „Het grote verschil'in het broeien van tulpen ln verscheidene lan den". KATWIJK Rijkspostspaarbank Gedurende de afgelopen maand werd aan het postkantoor te Katwijk aan Zee bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f90.576,90 en terugbetaald f 118.861.13 In dezelfde periode werd aan het hulp- postkantoor te Katwijk aan den Rijn bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 47.577,71 en terugbetaald f 43.129,49. Hulpactie gezin Ruys uit Heesch afgesloten De financiële hulpactie ten bate van het gezin H. Ruijs uit Heesch is gister avond afgesloten. In totaal is een be drag van f 28.000 bijeengebracht. De opbrengst van deze actie was be stemd om de heer Ruijs een hartopera- Amerika te kunnen laten onder gaan. Zoals bekend is de heer Ruijs later overleden. VALKENBURG Ouderavond Bestuur en personeel van de Chr. school houden morgen in het Dorpshuis een ouderavond. Mej. Kraaykamp, in- spectrice voor kinderzorg in de classis Leiden, hoopt een causerie te houden. Aanvang 8 uur. Burgerlijke stand Valkenburg Geboren: Jacobus, z v J. van der Plas 1 P. G. van der Zwart; Elisabeth Maria, v T. van der Vijver en J. H. Kinkel; Piéter Jacobus, z v P. J. van der Spek en A. Lit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4