GERARD DOU driehonderd vijf tig jaar geleden in Leiden geboren Weg naar met de franje; de wezenlijke zoeken inhoud Zijn werk bracht meer op dan dat van Rembrandt Alberts Corner volgende week open Eerste paal de grond in voor studentensociëteit NIEUWE LEIDSE COURANT 3 WOENSDAG 3 APRIL 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag LPC-terrein, 8 uur: Zilveren-Molen- tournooi, LFCRijnsburgse Boys. Meisjes-HBS, 8 uur: „Wij maken een opera" van Benjamin Britten. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Uitvoering chr. gymnastiekver. „DOS", Filmzaal Academie, 8 uur: tekenfilms van Dusan Vucotic. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Middelstegracht 91, 912 en 24.30 uur Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest, raadhuis, 7.30 uur: Raadsvergadering. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Volks zangavond o.l.v. Herman Stenz, Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Nikita Magaloff, piano. Prediker, 8 uur: Lezingencyclus Geref. bond, dr. C. Graafland, Woerden, over: „Verschuiving in de theologische achter grond van de Geref. prediking". Middelstegraoht 91, 912 en 24.30 iur: Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest: Het witte Huis, 8 uur: Oranj evereniging. Zendingshogeschool, 8 uur: prof. dr. H. A. E. van Tongeren over ,,De uitbouw van de medische faculteit van de VU" Vrüdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: Feestelijke bijeenkomst t.g.v. vijfjarig bestaan afd. „Philadelphia", spreker J. J. Dondorp. Hilversum; poppenspel „De Nachtegaal van de keizer". Kleine Stadszaal, 2.30 uur: Vereniging van Huisvrouwen. T. Hoogland over on bekende vakantiegebieden. Schouwburg, 8 uur: Albert Vogel over Louis Couperus, voor Lions Club. Wijkgebouw Levendaal, 7.30 uur: Jaar_ vergadering CHU Statenkring Ledden, drs. A. D. W. Tilanus uit Arnhem over: „De taak van de overheid t.o.v. het maat schappelijk werk." Middelstegracht 91, 24.30 en 79.30 uur n.m. bevolkingsonderzoek op t.b.c. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Venus bespied". JN de doopboeken van Leiden vinden we de aantekening, dat Gerrit Dou *- „binnen de stad Leyden" werd gebooren in den jare 1613 opten 7 Aprillis". Deze Gerrit Dou later altijd Gerard Dou genoemd is een de schilders uit de Gouden Eeuw, wiens schilderijen uitstekend werden betaald. Bedragen van duizend en meer gulden werden er in zijn dagen neergeteld voor zijn produkten, terwijl er voor een schilderij van zijn leer meester Rembrandt (en dat waren meestal grote doeken) maar enkele gul dens werd betaald. Wie was deze schilder en waarom werden bijna al zijn schilderijen naar het buitenland verkocht, zodat we er in ons land nog maar een vijftiental over hebben. Hervormden en Gereformeerden. Den Burcht, 7.45 uur: Propaganda- contactavond reserve-gemeentepolitie, toneelopvoering. De Hoeksteen, Levendaal 1, 24.30 uur: Maken Paasversieringen door kinderen. D e n H a a gKon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Im provisatie" en „Esbatement van den Visscher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met ,Oh pa, arme pa". Gebouw K. en W., 8.iö uur: Residentie- Orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. Wilhelm Baokhaus, piano, Kurzaal, 8 uur: Oscar Peterson Trio, jazzconcert. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider-aipotheék, Lammenschansweg 7, tel. 23553. De dienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt eveneens waargenomen door de Zuider apotheek. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Fanny (14 Lido (2.30, 1 en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De onover winnelijke gladiator (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Vernieti- gings-commando (18 jaar); donderdag: Onteerd moederschap. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Léon Mo rin, priester (18 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, etsen Mare Chagall als ver luchting van de Bijbel (tot 29 april). Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 juni) Aademiegebouw, Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen' tekeningen (tot 12 Lakenhal, werk leden „Ars'Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en oibiiotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uur Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 uur nm. zaterdag 25 uur; jeugd: elke woensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woen*- zaterdag van 12 tot 4.30 uur en •riidag (speciaal voor de grotere jeugd; uur '8 avonds. dag Zweedse hof was goede klant van hem Gerard Dou werd dus op 7 april Ü3 thans drie-en-een-halve eeuw •leden in Leiden geboren. Zijn va ir was Douwe Janszoon, die in het begin van de 17de eeuw in Harlingen woonde en zich in 1609 als glazenmaker glasschilder te Leiden vestigde. Zijn moeder heette Maria Jansdochter van Wassenaar en ze was de weduwe van Vechter Vechterszoon Cuyper van Strij- velt, die ook glasschilder was. Gewaardeerd Douwe Janszoon was een welvarend ian. Hij werd in Leiden zeer gewaar deerd en was jarenlang hoofdman van het glasschildersgilde. Hij had verschei dene knechts in zijn dienst en boven dien bezat hij huizen aan het Kort Ra penburg, in één waarvan hij zelf met zijn gezin woonde. De jonge Gerard had nog een oudere broer Jan benevens een halfbroer en halfzuster uit het eerste huwelijk zijn moeder. Deze halfzuster huw de met Simon van Tol, secretaris der beide Katwijken, en zij kreeg vier kin deren. Later zal één van deze kinde ren, Antonia, het huishouden doen bij haar oom Gerard Dou. Natuurlijk werd Gerrit Dou die pas veel later, toen hij beroemd was, ïaam tot Gerard liet verfransen ook bestemd om in het glazenmakers' vak te worden opgeleid. Hij moest dus eerst behoorlijk leren tekenen wilde hü een goed glasschrijver glasschilder) kunnen worden. Reeds op 9-jarige leeftijd ging Gerrit Dou bij de bekende glasschilder Bartholomeus Dolendo in de leer. Daar bleef hij ander half jaar en werd toen onder het toezicht van Peter Couwenhorn ge steld, waar hij het graveren op glas onder de knie kreeg. In 1626, op 13-jarige leeftijd nar Douwe Jansz. zijn zoon Gerrit bij zich de werkplaats „ende gebruijckte hem tot het glaes-schrijven ende Glaes- maecken, daer mne hij zijn vader goe de profijten ende diensten gedaen heeft" Bij Rembrandt Hoewel Gerrit Dou zich met hart er ziel op het glasschildersvak toelegde, bevredigde dit beroep hem niet hele maal. Hij voelde zich eigenlijk meer tol het schildersvak aangetrokken en hij kreeg zijn vader zo ver, dat hij hem bij „den konstrijcken ender wytvermaer- den Mr. Rembrandt" in de leer deed. Rembrandt was toen 22 en Gerrit Dou 16 jaar. Dat Rembrandt zijn ter werd, komt waarschijnlijk door het feit, dat zijn ouders met Rembrandts ouders bevriend waren en omdat de beide gezinnen in dezelfde buurt en tot dezelfde klasse van de bur gerij behoorden. Maar juist door deze keuze werd Gerrit Dou' een 1 belangrijkste portretschilders. Vader Dou zal echter niet hebben vermoed, nen veel later andere portretschil ders boven zijn zoon zou verkiezen, om dat hij teveel geduld van zijn modellen vergde. Rembrandt had behalve Dou ook de aankomende schilder Lievens atelier aan het werk en zij konden heel goed met elkaar overweg. Tot de modellen die veel voor Gerrit Dou poseerden, behoorden ook de vader moeder van Rembrandt. Daaraan danken wij o.a. het prachtige portret .Rembrandts moeder", die in de Bijbel leest. Ook Rembrandts vader komt her haalde malen op de werken van Gerrit Dou voor o.a. als „De Kluizenaar". Eigenaardig was, dat Dou nogal moeite had met het uitbeelden van mensenhanden; daarom liet hij ze als maar even kon weg Toen Rembrandt taferelen met figu- •n begon te schilderen, volgde Dou hem daarin na. Later keerde hij zich echter weer tot het portret, waarbij de achtergrond een tafereel werd afge- In 1631 vertrok Rembrandt naar Am sterdam, Lievens verliet ook Leiden Gerard Dou zoals hij zich van toen af noemde bleef in de Sleutel stad achter. Van dat jaar af .-voerde een zelfstandig bestaan, woonde in eigen huis en had een riant gelegen atelier tot zijn beschikking. Toen hij zo enkele jaren voor zich zelf had gewerkt, kreeg hij het aan bod van de maecenas Petter Spiering Silvercron, resident van Zweden in Den Haag, om alles wat hij schil derde eerst aan deze kunstkoper te laten zien. Daarvoor alleen al ont ving hij 500 gulden per jaar. Bo vendien kocht deze kunstkenner bij na alles wat Dou vervaardigde. Veel daarvan ging regelrecht naar het Zweedse hof, waar koningin Christi na de scepter zwaaide. Zij bezat een uitgebreide collectie schilderijen en zij dreef er een levendige handel in. De aangekochte Dou's bleven enkele maanden in Stockholm cn werden dan weer doorverkocht naar andere hoven of aan particulieren. Zodoende vinden we op 't ogenblik van Gerard Dou meer schilderijen in het buitenland (vooral in Scandinavië) dan in eigen land. Hij kreeg ook wel kritiek, want toen de familie Spiering zich door hem liet schilderen, moest mevrouw Spiering vijf dagen poseren voor het overschilde- hand. Dat vond zelfs zijn beetje te veel van het Naam Toch kreeg Gerard Dou in die dagen aam als portretschilder en talloze gro ten verdrongen elkaar om zich door hem te laten conterfeiten. Hij kreeg zelfs een uitnodiging aan het hof van koning Karei II van Enge land te komen schilderen. Hij sloeg deze convocatie echter af, omdat hij in eigen land genoeg verdiende en geen tijd had om er een jaar tussen uit te Tijdens het bezoek van de Engelse koning aan Den Haag van 25 mei tot 2 juni 1660, werd hem ook een Gerard Dou aangeboden, namelijk het portret n „De jonge Moeder", dat thans •er in het Mauritshuis te zien is. Dou was reeds in zijn tijd een in ternationale beroemdheid en in zo verre stond hij vrijwel alleen onder onze schilders van de eerste helft der 17de eeuw. Hij werkte voor het bui tenland als geen ander van zijn land genoten en hij kon zoveel verkopen als hij wilde. Hij was altijd thuis en liet iedereen toe. Zijn persoon en atelier behoorden daardoor tot de curiosa, die men op reis door Hol land ging bekijken en van verschei dene vreemdelingen hebben we er dan ook onze berichten over. Kort om, Dou wilde weten dat hij een knap schilder was en hij liet zich dit ook gaarne zeggen. Deze zeer zeker bij een kunstenaar an zulke betekenis allerminst onge paste zelfvoldaanheid bleek ook in z kunst. Niet zozeer, dat hü zich zelf vaak schilderde, dat deden Rembrandt en Jan Steen en anderen ook, wel de manier waarop hy zich gaf. Zyn portretten tonen ons het groeien van zijn zelfvoldaanheid. Het belangrijkste is zijn portret uit 1663, dat thans drie ee zich (gelukkig) in het Rijksmuseum te Amsterdam bevindt. We zien hem daar op uit een boogvenster op de linker elleboog leunen. Hij heeft een baret op het hoofd, een pyp in de mond heeft in een boek gele: juist opkijkt. Voor het venster blauw gordyn weggeschoven, dat rechts n een koperen roede hangt. Zyn naam en de datum staan te lezen op een papier dat onder de vensterbank is vastgehecht. Avondschool Een ander beroemd schilderij, dat ook in Amsterdam te zi „Avondschool", waarop een school meester lezen leert aan enkele kinde- Merkwaardig hierop zyn de licht effecten (brandende lantaarn en kaars) aarin hij zeer bedreven was. Gerard Dou's nisstukken, zijn kluize- lars, zijn kaarslichten, zijn dokters, zyn huiselyke taferelen en scholen zyn doro al zijn leerlingen (Gabriël Metsu, Frans van Mieris de Oude, Pieter Corneliszoon van Slingelandt, Godfried Schalcken, Dominicus van Tol) en tal rijke navolgers (Jan Steen, Adriaen van der Werff en Arnold Boonen) afgebeeld, zowel in schilderij en tekening als ets. is nog niet zo lang geleden, dat de vreemdeling in Amsterdam Nachtwacht van Rembrandt de Avondschool van Gerard Dou liet zien. Gerard Dou heeft ongeveer 370 schilderijen en slechts een tiental tekeningen gemaakt. De meeste van deze schilderyen verblijven in het buitenland (Brussel, Parüs, Londen, Stockholm, Berlijn, Genè- ve, Innsbriick, Florence. Moskou en New York) en we hebben er in ons land slechte een vijftiental over (9 In Amsterdam, 4 in Leiden, 1 in Den Haag, 1 in Rotterdam). Gelukkig zijn daarbij wei de mooi ste (Zelfportret, Avondschool, Rembrandts moeder, Kluizenaar en De jonge Moeder). Gerard Dou was zeer „op de pen ning", hy liet zich goed betalen, was ongehuwd, een goed financier en hij liet by zijn dood op 9 februari 1675 werd hy begraven in de SL Pieters kerk in Leiden een kapitaal van f 20.000 na. Primeur aan Stationsplein A LS volgende week dinsdagochtend om 9 uur de deuren van het restau- ZL rant Alberts Corner aan het Stationsplein opengaan betekent dit een nieuwe fase in de voltooiing van heidens entree. Het grote in de vorm van een L gebouwde complex op de hoek van de Stationsweg en het Stationsplein krijgt nu wat de begane grond betreft zijn eerste bestemming gerealiseerd. De geprojecteerde winkels zijn nog geen van alle zover. De directie van Alberts Corner hoopt nu maar dat de vlak voor de ingang ge plaatste kantoorautobus van de Eltax spoedig zal verdwijnen. Voorafgaand aan de openingsdag dinsdag 9 april zullen op maandag 8 april twee maal zestig gasten zich de counter en de tafeltjes schikken kritisch te eten. Dit heeft niets te ken met een atoomreactor, die op gegeven ogenblik ook kritisch begint te worden, maar alles met het inspelen van het reeds voltallig aangeworven 25 man sterke personeel en het be proeven van de apparatuur in de prak- tyk. Bovendien wordt aan deze opening nog een attractie verbonden in de vorm van zesduizend sleuteltjes, die door werkstudenten aan willekeurige Leide- naars zullen worden uitgereikt. De be zitter van zo'n sleuteltje kan op de openingsdag gratis een kopje koffie ko men gebruiken in het nieuwe restau- Alberts Corner wordt geëxploiteerd door de N.V. Formosa, een dochteron derneming van Albert Heijn N.V. Men heeft reeds praktijk kunnen opdoen met dit soort op Amerikaanse leest ge schoeide restaurants, want in het win kelcentrum Amstelveen draait een zo danige inrichting al een jaar en in Hoogvliet is de tweede reeds geopend. Men betreedt Alberts Corner langs een cassière, die in een apart hokje troont. Het bedienend personeel komt niet met geld in aanraking maar teert slechts gebruikte consumpties op bonnen, die bij de uitgang worden rekend. Dit systeem is uit hygiënische overwegingen gekozen. In het eigenlyke restaurant valt op, dat voor een snel gebruik van eenvou dige maaltijden gelegenheid bestaat aan een grote en een kleine counter met in totaal 39 zitplaatsen. Wat een counter is kan men in de Verenigde Staten middellijk vertellen, wy moeten nog met dit zakelijke begrip vertrouwd raken. De eenvoudigste omsohryving lijkt ons een ovaalvormig blad met daarvoor vaste zitplaatsen, waar men een maal tijd kan gebruiken zonder een zakelyk gesprek te onderbreken. In totaal krygt Alberts Corner 140 zitplaatsen, met in begrip van ruim twintig in een apart zy zaaltje. Warme schotels komen kant en klaar op speciale bladen uit de keuken. Spe cialiteiten zyn Hamburgers en Pan cakes. Onder een Pancake wordt een Amerikaanse pannekoek verstaan, luchtig van samenstelling en overgoten met een zogenaamde maple syrup, een soort dunne stroop. In de keuken werkt men onder meer met elektrisch ver warmde platen, waarop droog gebak ken wordt. Men beschikt over een eigen patisserie, terwyl een liftje voor ver binding met de voorraadkamers in de kelder zorgt Interessant is het nieuwe model spoelmachine, dat in de spoelkeuken staat opgesteld. In een rek worden bak ken met vuile vaat opgestapeld, die op wagentjes uit het restaurant worden aangevoerd. Eén vaste kracht kan de hele dag vooruit zodat piekuren waar voor meer personeel zou zyn vereist hier niet kunnen voorkomen. De smaakvolle interieurverzorging heeft onder supervisie gestaan van binnenhuisarchitect H. F. Zwartkruis uit Wassenaar. Het pand is voorzien van een mechanische luchtverversing. Interessant is ook nog, dat de kassa by de uitgang is voor2ien van een auto matische geldwisselaar. Over de hele frontlengte van 21 meter komt een ter met dertig stoelen. LEIDERDORP Huisschaaktoernooi 22 en 29 april wordt een huis- jehouden in de kantine i de Touwfabrieken aan de Zyldöjk. door tot bewondering van het tech nische. Daarmede interpreteert hij artistiek een kant van onze 17de eeuwst cultuur: het element van het preciese gedistingeerde, dat eerst in ons land niet werd begrepen, maar weldra m opkwam en in het eind van de 17de 18de eeuw vooral hier bloeide. Met Hals, Rembrandt en Van Ostade behoort Dou tot de eerste baanbrekers van het moderne genre in het Holland van de 17de eeuw. Werden er voor schilderijen van Rembrandt, Van Goyen en Jan Steen enkele tientallen guldens be taald, voor een Dou liep het soms in de duizenden. Maarin 1961 ging Rembrandts doek „Aristoteles be schouwt het borstbeeld van Home rus" op een veiling te New York weg voor 2.300.000 dollar, dat is 8.280.000 gulden. Een Gerard Dou „Een kluizenaar" bracht het „slechts" tot f 35.000. J. H. Kruizinga. Technicus Dou was geen grote geest, maar een technicus by Gods genade. Men noemt hem „de grootste miniaturist van Hol land". Hy was geen mens van hartstochten en evenmin een schilder hartstochten, nooit strevend naar het geven van schelle contrasten, hoe dan ook. Hy bekoort, doordat hij ons dwingt tot bezadigdheid in het kyken en daar- Opening Parmentier De opening van de N.V. Textielfabrie ken Johan Parmentier te Dokkum is thans bepaald op dinsdag 23 april om 2 uur 's middags. Zy zal geschieden door de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous. Ook zal de burgemeester van Dokkum, drs. S. van, Tuinen, een toespraak houden. Voorzitter ARP in LEIDEN Met de nodige jolijt is gistermid dag de eerste paal de grond in dreven voor de nieuwe studenten sociëteit Minerva aan de Breestraat. iraeses van de sociëteitscommis sie, de heer S. W. Schalm, verrichtte dit stoere karwei met zwier, hoofd bedekt met een heuse brand weerhelm voorzien van de woorden .moed", „beleid" en „trouw". Na deze eerste paal gaan nog 137 palen de grond in. Het betreft hier zogenaamde pulspalen, waarin be- tonspecie wordt gestort wanneer ze zich al in de grond bevinden. Op deze manier werkend, wordt het ge wone heien vermeden, waarvan het gedreun mogelijk de omringende TAE voorzitter van de Anti-revolutionaire partij, dr. W. P. Berghuis nit Kampen, heeft gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal op een verkiezingsbijeenkomst van het provinciaal verband Zuid-Holland van a.r. jongeren-studieclubs gezegd, dat de christelijke politiek een zaak met perspectief is, wanneer men zich er tenminste rekenschap van geeft in een andere wereld te staan dan onze vaderen. Wij hebben met andere vraag stukken te maken dan ons voorgeslacht en wij zullen daarom onze eigen weg onder eigen verantwoordelijkheid moeten kiezen. Men moet zich op nieuw afvragen wat is nu eigenlijk de bedoeling van christelijke politiek en wat bedoelden onze vaderen in feite? Dr. Berghuis vestigde de aandacht op de worsteling op geestelijk en zedelijk gebied die vandaag de dag gaande Als christen is men daarbij betrokkèn, men mag zich niet dn eigen kring terug trekken. Niet de verdediging maar offensief is de strijdmethode var christen. Dus is het niet verstandig stil te blyven staan bij eigen rijke historie, maar daaruit en daarachter moet den gezocht naar de drijfveren. oude panden schade zou De palen zijn ongeveer 19 meter lang. Het werk wordt uitgevoerd door de N.V. aannemingsmaatschappij v.h. H. P. Voormolen te Rotterdam onder architectuur van het Rotter damse architectenbureau Boks, Eijkélenboom en Middelhoek. Men '.ft ernaar in anderhalf jaar klaar te zijn. Bouw en inrichting gaan f 2.450.000 kosten. Het gebouw, wordt vier verdiepingen hoog en in de voorgevel zijn een balkon en loggia opgenomen „ten behoeve van een beter contact met de burgerij". Foto N. van der Horst Beginselen Zeker, christelijke politiek bedrijven is niet enkel een kwestie van christe lijke gezindheid. Het beginsel, het pro gramma is het hart van de christelijke politiek. Maar dat wil nog niet zeggen, dat honderd-en-één zaken tot beginsel moeten worden verheven. In het ver- leden is de ARP niet helemaal aan het gevaar van verstarring ontkomen. Er is een denkpatroon ontstaan afgestemd op situaties in het verleden en de neiging kwam op, elk sohakeltje in dat patroon tot beginsel te verklaren. Dat is niet juist. Dat we dit gevaar hebben onder kend, mag als een zegen worden be schouwd. Ontdekt is. dat we ons van de franje moeten ontdoen om ons juist sterker op de wezenlijke zaken te rich ten. Ontkomen aan de verstarring, er op lettend niet naar de andere kant over te slaan, staat de ARP midden in deze roerige wereld met een bood schap die ook voor dit aardse leven perspectief inhoudt. Bij zyn voorbeelden om aan te tonen, dart wy in andere termen denken dan onze vaderen noemde dr. Berghuis ook het streven naar één reformatorische party. Wy kunnen nooit vrede hebben met die verdeeldheid. Wanneer het gaat om het samengaan van ARP en CHU moeten wy niet in de eerste plaats let ten op de geschilpunten, maar op de vraag: is dit gescheiden optrekken in het geheel van de wereldsituatie bezien nog wel verantwoord? Dat de CHU niet zo toeschieteiyk is, kan, aldus dr. Berg huis, voor een deel aan ons zelf liggen. Zelfonderzoek in deze is geboden. Na de koffiepauze werden in cabaret- styi politieke noten gekraakt. Dr. A. Veerman, oud-voorzitter van de Arjos en Tweede-Kamerlid, besprak tenslotte de propaganda-actie. Ook in dit opzicht is er veel veranderd. De tyd van de grote debatavonden en van de feestmu ziek ligt alweer ver achter ons. Thans staart de discussie, het gesprek, in het middelpunt. Men is meer bereid naar elkaar te luisteren en dat komt de tole rantie, de geestelijke vryheid, ongetwy- feld ten goede. Het recht zijn opvatting in het openbaar te verkondigen is een groot goed. Dr. Veerman stond stil bij ten- denzen die aan dit recht afbreuk wil len doen, waarbij hij zich op actueel politiek terrein begaf en onder meer de aanval op de zogenaamde zuilen aanstipte. Hoewel aan de byeenkomst een zo groot mogelyke bekendheid was gege ven (er waren byvoorbeeld zesduizend folders verzonden) was de belangstel ling heel matig. Er waren ongeveer vyftig mensen aanwezig. Vakschool voor meisjes houdt tentoonstelling De vakschool voor meisjes aan het Rapenburg zal op 9 en 10 april een ten toonstelling houden, 's middags van 2-30 tot 4.30 uur en 's avonds van 7 tot 9 u Op de tentoonstelling kan men zien welke opleidingen aan deze huishoud school kunnen worden gevolgd. Werk ui leerlingen zal van iedere opleiding •n duidelyk beeld geven. Ook zullen er openbare lessen worden gegeven in allerlei vakken die op school worden onderwezen, zoals koken, naaien, handenarbeid, bloemschikken. Bovendien kan men een modeshow bezoeken, waar de leerlingen hun zelfgemaakte kleding stukken aan de bezoekers tonen. Een kopje thee met een koekje, natuurlijk de leerlingen zelf gebakken, zal zeker smaken, na of halverwege de rond gang door de schooL 1 men iets mee naar huls nemen, de leerling-verkoopsters bieden in hun markitkraampje allerlei door leerlingen vervaardigde produkten aan. Heeft men kleine kinderen voor wie er thuis geen oppas is, kinderverzorgsters zullen ze gezellig bezig houden terwyl men de tentoonstelling bezoekt. Ieder is welkom op de tentoonstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3