Uw probleem is het onze WAJANG Nieuwe geloofsuitspraak' van baptisten in V.S. Liefst zeventien partijen strijden om Kamerzetels 1,50 Een woord voor vandaag S.E.R. dient Roolvinkvan repliek in advieskwestie Eclitsclieidiiigswet roept kerkelijk verzet op 2 WOENSDAG 3 APRIL 1963 ANDERZIJDS OPEN EN EERLIJK (SsPREK Prof. dr. G. P. van Itterzon gaat in het „Hervormd Week blad" in op het artikel van ds. M. de Jonge over prof. dr. P. Smits getiteld „Een verdrietige zaak". Hij zegt hier het volgen de over: NU wekt het schrijven van dr. De Jonge de indruk, dat deze „een open en eerlijk gesprek" wil. Hij licht dit toe door te zeggen: Waar in de zaak-Smits „het breed- moderamen en prof. Smits beide partij zijn. moet een derde instan tie gevonden worden, die zich ver gewist van de bereidheid van prof. Smits om mee te doen aan een ker kelijk gesprek en van de bereid heid van het breed-moderamen om aan prof. Smits de rechten terug te geven, en die probeert een dus danige regeling voor het gesprek te treffen, dat beide partijen ook werkelijk hun bereidheid kunnen tonen. Die instantie moet zo offi cieel mogelijk zijn, en in stilte wer- ken. Er zijn vast enige vooraan staande leden van de Ned. Herv. Kerk te vinden, die daar hun tijd en aandacht aan willen geven." Deze citaten roepen de volgende vragen op. Moet men uit de woor den van dr. De Jonge afleiden, dat er tot nu toe geen „open en eerlijk gesprek" is gevoerd? Hebben alle kerkelijke samensprekingen, die door of namens diverse kerkelijke lichamen met prof. Smits 2ijn ge voerd. een ander karakter gehad? Waren al die gesprekken met hem niet open? En niet eerlijk? Het is bekend, dat prof. Smits van mening was, dat zijn gedachten een zo ho ge vlucht namen, dat weinigen be kwaam geacht mochten worden die te kunnen volgen. Akkoord. Prof. Smits is niet de eerste de beste. Het is ook bekend, dat hij uitzag naar een samenspreklng met men sen, die hem wel zouden kunnen begrijpen en, naar wij menen te weten, heeft hij toch aanvankelijk de Raad voor de zaken van kerk en theologie als gesprekspartner aanvaard. De vraag rijst, waarom hij in het eerst met deze Raad wèl wilde spreken en later dit pertinent, en zelfs bot, heeft geweigerd. Moet ik uit de formulering van dr. De Jonge afleiden, dat deze gesprek ken een ongewenst karakter droe gen? Niet open? Niet eerlijk? Voorts: dr. De Jonge spreekt in het bovenvermelde citaat tot twee maal toe van „partijen". Het breed moderamen en Smits heten beide partij. Belde partijen moeten een zekere bereidheid tonen. Als ik dit lees, voel ik mij onverwachts ver plaatst in het oude geschil tussen remonstranten en contra-remon stranten, vóór en tijdens de Na tionale Synode van Dordrecht in 1618 «n 1618. De termen zijn pre cies dezelfde! De remonstranten betoogden zonder ophouden, dat de synode een „partij" was en dat zij de synode derhalve niet als rechter wilden erkennen. Het kan niemand ontgaan, dat dr. De Jon ge dit oude remonstrantse stand punt nog weer eens inneemt, als hij letterlijk van de „verhouding rechter-geoordeelde" spreekt. In de Dordtse tijd wilden de remonstran ten een andere instantie, die recht zou doen: de Staten van Holland. Ze waren er zeker van, dat ze dan een „onpartijdige" uitspraak souden krijgen. Ingewijden kun nen over dat „onpartijdig" alleen maar glimlachen, omdat het wel bekend was, dat de Staten van Hol land, die «door de remonstranten zo naarstig! werden begeerd, niet onpartijdig Varen, maar kennelijk remonstrants gezind. Waarschijnlijk zal dr.-- De Jonge kunnen plaatsen, dat wij In zijn „derde instantie" niet veel fiducie hebben. Hij heeft daarbij blijkbaar niet gedacht aan de voormalige Staten van Holland, maar heeft het oog gericht op „enige vooraan staande leden van de Ned. Herv. Kerk". Mag ik vragen wie die „enige vooraanstaande leden", dis „derde instantie" zal moeten uit nodigen? Het is duidelijk, wie daar niet toe zullen behoren. Het zou interessant zijn te weten, wie dit naar de inzichten van dr. De Jonge en dus ook van prof. Smits zouden moeten zijn. Onpartijdigen vooral! Misschien ligt het aan mij. maar ik zou in geheel Nederland zulk een „derde instantie" van on partijdigen niet weten te vinden. Bovendien is prof. Van Itterzon van mening dat de kerk nooit mag toegeven, dat een breed modera men en een generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen partijen zouden zijn. Prof. Van Itterzon vervolgt: En evenmin mag ze toegeven, dat een „derde instantie" van „er.i- ge vooraanstaande leden der Ned. Herv. Kerk" als rechter over beide partijen (de partij van het breed moderamen en de partij van prof. Smits) zou kunnen gaan zitten, om dan te zien, „wat zal daar uitko men"? Wat zal blijken? Een spre kende, ook een recntsprekende kerk kan zich zeker niet binden aim de uitspraak van een arbitrage-com missie van vooraanstaande leden, die dan als neutrale instantie „on partijdig" zou kunnen oordelen. De zaak-Smits heeft jaren ge duurd. Telkens werd de zaak lank moedig uitgesteld. De ene keer was een advocaat buitenslands, een an dere keer was er een andere, even- belangrijke reden. Als dr. De Jonge van twee mijlen spreekt, ben ik van oordeel, dat er misschien wel drie mijlen zijn afgelegd. Wie zal de afstanden meten? Vast staat, dat iedereen vond, dat het wel heel lang duurde. De kerk werd er moe en ongeduldig van. En eigen lijk ook prof. Smits, of heb ik dit mis? Had prof. Smits nog maanden willen doorpraten? Dr. De Jonge betoogt, dat zijn derde Instantie zo officieel mogelijk moet zijn. Is dat geen drukfout? Bedoelt hij met: zo onofficieel mo gelijk? Want zoals het er nu staat, begrijpt niemand, wat zulk een com missie „zo officieel mogelijk" zou moeten maken. Een benoeming door de synode? Bekleed met gezag? Be voegd om een bindende uitspraak te doen? Wat voor zin heeft het dat dr. De Jonge zich opwerpt als spreekbuis van prof. Smits, vraagt prof. Van Itterzon zich af. Waarom dit alles in de krant, in de synodale pers nog wel? Vreemd is, wat hij daarop laat volgen: dat die instantie „in stilte" moet werken. Dat betekent dus: geheime gesprekken. Niets in de krant. Niets in de kerk. Dus ook: alles geheim voor het hoofdbe stuur van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden? In stilte? Maar twee alinea's later wordt voorspeld, dat dit gesprek jaren zal duren en dat de hele kerk daarin zal moeten méédenken en -spreken. Die logica ontgaat mij. Alles geheim en „in stilte". Maar het duurt jaren en de hele kerk de spreekt mee! Open en eerlijk: dat begrijp ik toch niet. Waarom heeft prof. Smits blijk baar niet zélf aan het breed mo deramen om een onderhoud ver zocht? Hij is bekwaam genoeg om zelf een brief te schrijven: Waar om moeten anderen het blijkbaar voor hem opnemen en blijft hij zelf. waar het zijn eigen zaak be treft, zwijgend op de achtergrond? Wat is daar de bedoeling van? En wat betekent het, dat noch hij, noch zijn vrienden als zijn supporters een brief posten, geadresseerd aan het breed moderamen, maar dat dit balletje wordt opgeworpen via een hoofdartikel in een synodaal orgaan? Of is er toch wèl een brief verzonden en dient dit kran tenartikel als begeleiding om kerk te prepareren op wat er straks komt? Als de hele kerk vol gens dr. De Jonge jarenlang over de zaak zal moeten meedenken en meespreken, zou de kerk. waar onder ook wij, gaarne willen we ten, wanneer wij aan dat denken en spreken moeten beginnen. Te vens zouden wij gaarne vernemen over welke concrete vragen wij dan moeten beginnen te denken en te spreken, nu en jarenlang. Dat klemt des te meer, omdat de kerk toch wel mag weten waarover dr De Jonge nu prof. Smits, en het breed moderamen, en de ge hele kerk zou willen laten denken en spreken. Over het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegneemt? Moet het in discussie komen, of wij dit getuigenis van Johannes de Do per in de prediking zullen behou den. of daaruit moeten schrappen? Of over de waarde van het gebed in onze natuurwetenschappelijke tijd met wetten van oorzaak en ge volg? Als dr. De Jonge zegt. dat het hem „bij een nadere bestude ring van zijn uitspraken en in ge sprekken duidelijk is gebleken", dat prof. Smits „gedreven wordt, door het verlangen echt modern te zijn", zal niemand hem tegenspre ken. Het kon zijn, dat anderen die „nadere bestudering" niet meer no dig hadden om tot dezelfde conclu sie te komen. „Echt modern". Dat lijkt mij In de roos geschoten. Het komt mij voor. dat het schieten niet zo moeilijk was. Maar als dr. De Jonge dan van prof. Smits zegt: „Hij wil de we reld, die hij als socioloog onder zoekt, volkomen ernstig nemen en empirisch te werk gaan" en ver zekert, dat prof. Smits de kerk in haar prediking wil „behoeden voor het gevaar, dat zij over de hoofden en langs de harten heen preekt" en dan de conclusie trekt, „dat de inhoud van de prediking herzien moet worden", wordt het pas goed interessant. Er moet dus een bood schap komen, waarbij de inhoud van de prediking is herzien. Nuchter gezegd: prof. Smits en zijn naaste geestverwanten nemen dus de wereld volkomen ernstig en preken zo, dat de prediking niet over de hoofden en langs de harten heen gaat. Echt modern. Echt eigentijds. Echt ingesteld op de moderne mens. Even nuchter ge zegd en gevraagd: Is het resultaat van al zijn „modern"-zijn, dat de mensen van de 20e eeuw nu met drommen naar zijn prediking ko men luisteren? Hebben nu alle kerkmensen èn 'buitenkerkelijken de overtuiging, dat dit het evan gelie is, dat wij nodig hebben? In grote ernst en zonder enige reser ve: Prof. Smits is een erkend so cioloog en weet met statistieken om te gaan. Zou hij' ook het aantal kerkgangers eens naar de modali teiten willen rubriceren? Ik zit er om te springen en hij kan het ge ven. Maar dan een statistiek voor alle provincies. En voor alle modaliteiten. En dan zo, dat hij ook links- en rechts- vrijzlnnigen afzonderlijk rubriceert. En voorts zo, dat hij confessione len en midden-orthodoxen onder geen beding door elkaar haalt. Het doet ongebruikelijk vreemd aan, als dr. De Jonge zegt: Eerst de rechten als van een emeritus aan prof. Smits teruggeven, en dan praten. Een keik, die dit zou doen, zou haar eigen rechtspraak tot een aanfluiting maken. Zit prof. Smits echt zo om die rechten te sprin gen? Hij preekt in Den Haag toch gewoon door? Of heeft hij dit ge stopt na 17 maart? Wat dr. De Jonge bedoelt met de Heilige Geest als „gesprekspart ner" is niet duidelijk. Vooral niet. als Hij dit jarenlang zal moeten zijn. Betekent dit, dat hier sprake is van de Heilige Geest, los van het geschreven Woord Gods? Want ken artikel van dr. De Jonge niet veel gelezen. Wel van de „Waar heid", maar daar kan men alle kanten mee uit. Dat behoeven theo logen elkaar toch werkelijk niet te vertellen. Er. De Jonge hoeft zijn hoofdar- woord „verdrietig" tegengekomen. Hij schrijft: „Het is verdrietig, dat dit stukje verleden het gesprek in het heden belemmert" De beslis sing van het breed moderamen heeft dus voor een brok verdriet ge zorgd. Ik heb mij afgevraagd, of ik „ergens" in het artikel de me dedeling van niemand minder dan prof. Smits kon lezen, dat hij het verdrietig vindt, dat hij zich over het Lam Gods. het gebed en de prediking van Paulus heeft uitgela ten. zoals hij dit metterdaad heeft gedaan. Van iemand, die zozeer de waarde van vreemde godsdien sten onderstreept en die zozeer pleit voor het zich inleven in vreemde religies, mocht toch vroeg of laat wel worden verwacht, dat hij spor tief en fors (of om met dr. De Jonge te spreken: open en eerlijk) erkende, dat hij zich in zijn uit spraken over het „geloof der va deren" en over wat zijn orthodoxe mede-hervormden heilig is, bepaald onwetenschappelijk en derhalve on verantwoord neeft uitgelaten. Om van andere kwalificaties maar te zwijgen. Wat zou hij er van zeggen, als wij zijn „echt moderne" opvat tingen eens met soortgelijke etiket ten gingen merken? Prof. Van Itterzon kan de open heid en eerlijkheid van het artikel waarderen, al blijft hij het ver schijnen van het artikel uiterst merkwaardig vinden. Hij besluit met „nog één positief punt": Dr De Jonge zegt, dat zowel prof. Smits als zijn gesprekspart ners (wij weten nu wie hij daar onder begrijpt!) ernstig zullen moe ten nemen, „dat het hier gaat om het hart van het belijden in de kerk". Dat zijn wij met dr. De Jonge van harte eens. Als hij ten minste ook het oog heeft op de pre diking van het Lam Gods, de rijk dom van het gebedsleven en de in houd van de prediking van Paulus. Als hij tenminste niet denkt aan de echt-moderne opvattingen van col lega Smits. Prof. H. Kling over gemengd huwelijk Dr. Hans Küng, de r.k. theoloog van Zwitserse afkomst die dogmatische theo logie doceert aan de universiteit van Tuebingen in West-Duitsland, heeft in San Francisco op een persconferentie als zijn mening te kennen gegeven dat de R.K. kerk haar beperkingen ten aan zien van huwelijken tussen roomskatho- lieken en protestanten moet verzachten. De huidige bepaling van het kerkelijk recht dat de R.K. partner in het huwe lijk voor de „bekering" van de andere moet werken zou volgens Küng beter vervangen kunnen worden door het voor schrift dat elk van beide partijen in een gemengd huwelijk het christelijk geloof van de ander moet eerbiedigen en steu nen. De R.K. Kerk zou voorts ook de in een protestantse kerk gesloten huwelij ken als geldig kunnen erkennen. Profes sor Küng meende dat een groot aantal concilievaders deze meningen deelde. Twee Britse onderzeeboten hebben met succes een afstand van bijna 50 km onder de ijskap van de Noordpool afgelegd. Dit heeft de admiraliteit be kendgemaakt. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE plantaardig zoutloos licht verteerbaar Na verbod van „The Message of Genesis Als gevolg van de sinds 1961 bestaande meningsverschillen binnen de Unie van Zuidelijke Baptistengemeenten in de Ver enigde Staten (het met meer dan 10 miljoen leden, grootste kerk genootschap), heeft een hiertoe ingestelde commissie een „ge loofsuitspraak" (de baptisten ken nen geen vastgestelde geloofsbe lijdenis) samengesteld, om de rust in de Unie enigszins te her stellen. Een der oorzaken van de verschillen van mening was het in 1961 gepubliceerde, en sinds dien door de Unie verboden, boek „The Message of Genesis", van Ralph Elliot, professor aan het Midwest Seminary. Deze valt hierin de goddelijke inspiratie van de bijbel aan. De nieuwe „geloofsuitspraak" is een aanvulling en uitbreiding van de sinds 1925 opgestelde tekst. In een toelich ting zegt de commissie dat het geens zins de basis van 1925 aantast. Er zijn alleen enkele veranderingen aange bracht om de tekst aan te passen aan de behoeften van deze tijd. De verkla ring is geen officiële geloofsbelijdenis en draagt als zodanig dan ook geen autoriteit. Het niet aanwezig zijn van een geloofsbelijdenis bij de baptisten is niet hetzelfde als het ontbreken van dogmatische leerstellingen, aldus de toelichting. De uitspraak, die tevens dient als een informatie aan de kerken beyat 17 hoofdstukken die onder meer handelen over de opvatting van de baptist over de Heilige Schrift, de kérk en het Avondmaal. Het eerste deel handelt over de bij bel, oorzaak van de meningsverschil len in de Unie: Hierin wordt onder meer gesteld dat de Schrift door godde- Een naoorlogs recordaantal stembureaus de kandidatenlijsten voor de Tweede-Kamerverkiezin gen van 15 mei ingediend. Zeven tien politieke groeperingen nemen aan de verkiezingen deel, waar van 14 in alle kieskringen. Dit aantal is een record voor de ja ren na de oorlog- Tot dusver span de voor deze periode het jaar 1952 de kroon, toen 13 partijen de gunst van de kiezers trachtten te ver krijgen. In 1933 namen aan de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer 54 partijen deel, waarvan „slechts" 14 met suc ces. In alle kieskringen zijn lijsten inge diend door K.V.P., P.v.d.A-, V.V.D., AR.P., C.H.U., C.P.N., S.G.P., P.S.P., G.P.V.. partij Economisch Appèl. Li berale Staatspartij. Nieuw Democra tische Partij, Boerenpartij. De Li berale Unie en de partij „Veilig Ver keer en 100.000 woningen per jaar" heb ben verbonden lijsten ingediend in alle kieskringen. De Christelijk Nationale Volkspartij komt uit in de kieskringen Leiden, Utrecht, Middelburg, Nijmegen, Den Haag, Dordrecht, Amsterdam en Arnhem. In deze laatste kieskring wa ren er van de 25 vereiste handtekenin gen slechts 10 geplaatst. De C.N.V. krijgt tot en met vrijdag de gelegenheid om voor de 15 ontbrekende handteke ningen te zorgen. De lobby-groep „Referendum en ini tiatief", die onder de naam „Volksre ferendum" uitkomt heeft alleen in de kieskring Amsterdam een lijst inge- Levensgeluk Aan de verkiezingen zal ook worden deelgenomen door een onafhankelijk kandidaat, de heer G. M. A. Grol (40 Jaar) uit Blarlcum, die als enig pro grammapunt ln zijn banieren voert „een mentallteitsverbetering". HIJ be oogt te bereiken een grotere veiligheid in het verkeer, een verhoging van de produktle, een verbetering van de kwa de produktle, verhoging rlaglng van prijzen, verlag de belastingen, en meer welvaart oprecht levensgeluk. ,50 stemmen heb ik al in ieder ge- 1", zo deelde de heer Grol gisteren mee. Zijn lijst is ingediend in de kies kringen Haarlem en Amsterdam. Encycliek over vrede op komst Er is een nieuwe encycliek van paus Johannes op komst die gewijd is aan de vrede op aarde, (de tekst begint met ceerd worden. Deze omvat 58 pagina' druks in het Vaticaanse staatsblad Acta Apostolicae Sedis. Op het ogenblik zljri deskundigen 'bezig de encycliek uit het Latijn in de voornaamste moderne talen te vertalen. Volgens zegslieden in het Vaticaan zal de nieuwe encycliek gezien kunnen worden als een soort magna charta, die de leer der kerk uiteenzet met het oog op de vrede in de. 20ste eeuw. Maar dan op zodanige wijze, dat niet alleen de rooms-katholieken, maar ook de andere christenen en alle mensen van goede wil zich erachter zouden kunnen scharen. Volgens dezelfde zegslieden gaat de paus in zijn nieuwe encycliek, ae acht ste in zijn pontificaat, uit van de rede nering, dat er by een nieuwe oorlog noch overwinnaars noch overwonnenen zullen zijn. Hij zou d'an ook bouwen op tie in de hele wereld levende verlangens naar vrede en aan de grote wereldmach ten het terrein wijzen, waar zij elkaar al sedert de laatste wereldoorlog proberen te vinden. Dat de encycliek op witte don derdag verwacht kan worden is afge leid uit een bericht in de Osservatore Romano dat de paus op die d'ag het corps diplomatique ontvangt in de Six tijnse kapel. De paus zou dan de diplo maten de primeur van de encycliek wil len geven. lijke inspiratie geschreven is en dat het de openbaring van God zelf aan de mens „Het is een volmaakt voorbeeld van goddelijke inspiratie. De enige manier waardoor de bijbel verstaan kan wor den is Jezus Christus". Dr. Ralph Elliot heeft naar aanlei ding van het verbod van zijn boek ont slag genomen als professor aan de Midwestern Seminary. Dit raakte het vraagstuk van de academische vrijheid. In de nieuwe geloofsuitspraak wordt ook hierover gesproken. Men heeft het volgende aan de uitspraak van 1925 toe gevoegd: „In de christelijke opvoeding behoort een evenwicht te zijn tussen de academische vrijheid en de academi sche verantwoordelijkheid. Vrijheid is altijd gelimiteerd en nooit geheel abso luut. De vrijheid van een leraar aan een christelijke school wordt begrensd door de autoriteit van de bijbel en de doelstelling waardoor de school -bestaat. Willy Messerschrnitt geeft als particulier raad aan Egypte De leiding der te Augsburg in West- Duitsland gevestigde Messerschmitt- vliegtuigenfabriek heeft de juistheid ontkend van een bericht, inhoudende dat zij zakelijke betrekkingen onderhoudt met Egypte of enige officiële instantie of firma in dat land. In dit bericht was gemeld dat Mes serschrnitt medewerking verleende aan de bouw, te Holoean, in Egypte, van een krachtige straaljager. Driehonderd Duitse technici zouden ter plaatse bij de bouw van dit toestel betrokken zijn. In de verklaring van Messerschrnitt wordt ook gezegd dat indien professor Willy Messerschrnitt (die president directeur is) als particulier raad geeft, dit geen zaak is, die de leiding van Messerschrnitt aangaat. (Advertentie) di«pw*rk*nd« KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapotheek In 1 potje En toch laat Petrus zich nog één keer gelden. Het moet tot zijn eer worden gezegd. Petrus heeft een zwaard meegenomen en als de bende zich op zijn Meester wil stortenkan hij zich niet langer inhouden. Met één zwaai van zijn zwaard slaat hij het rechteroor af bij Malchus, de slaaf van de hogepriester. Is Jezus blij, dat althans Petrus het nu daadwerkelijk voor Hem opneemt? Zegt Hij: goed zo, Petrus, op u kan ik ten minste aan? Niets van dat alles. Jezus richt zich tot Petrus met deze woorden: „Steek het zwaard in de schede; de beker, die de Vader Mij gegeven heeft, zou Ik die niet drinken?" Jezus herstelt de door Petrus aangerichte schade onmiddellijk. Hij raakt het oor van Malchus aan en geneest de man, zo weet de evangelist Lucas ons te melden. En de evangelist Mattheüs voegt eraan toe deze woorden van Jezus: „Want allen, die naar het zwaard grijpen, zullen door het zwaard omkomen". Het moet voor Petrus een ontgoocheling zijn geweest. Zijn dapperheid wordt niet door de Meester geac cepteerd. Hij wordt teruggewezen, ja zelfs gewaarschuwd. Waarom toch?, zo vraagt men zich af. Jezus zelf geeft het antwoord: Hij moet de lijdensbeker tot de bodem uitdrinken. Het zou zo eenvoudig voor Hem zijn de Vader te vragen Zijn engelen te sturen. Maar Jezus weet, dat dan het plan van de Vader tot redding van de wereld niet gerealiseerd zal wor den, dat dan de duivel de overwinning boekt. Dat trekken van het zwaard door Petrus hoe goed ook bedoeld kan gevaar meebrengen voor de uitvoering van Gods plan met de wereld. Daarom wordt Petrus op zijn nummer gezet. Hij moet weten, dat hij met zijn optrediet de raad van God dient. De Sociaal Economische Raad heeft een brief aan staatssecre taris Roolvink gezonden, waarin hij bezwaren maakt tegen een' aantal opmerkingen die de staats secretaris op 19 maart in de Eer ste Kamer heeft gebezigd. Op die dag werd de begroting 1963 van sociale zaken en volksgezondheid behandeld. De Raad zegt dat de staatssecre taris tijdens die behandeling hem in gebreke gesteld heeft terzake van de behandeling van de adviesaanvrage over wettelijke regeling van het mi nimumloon. De S.E.R. heeft nu opge merkt het te betreuren dat staats secretaris Roolvink in een openbare vergadering verwijten heeft geuit 'in een vorm waarin deze door de Raad moeten worden afgewezen. In de brief die de Raad aan de staats secretaris heeft gezonden geeft hij een samenvatting van hetgeen zich rond de Ds. A. J. Noordewier overleden Op 67'jai-ige leeftijd is te Driebergen overleden ds. A-. J. Noordewier, emeri tus predikant der gereformeerde kerk van Staphorst en Rouveen. Ds. Noordewier werd in 1923 in zijn eerste gemeente bevestigd. Hij stond daar 27 jaar. Toen vertrok .hij in 1950^ naar Staphorst en Rouveen. Deze ge-" meente diende hij tot 1 oktober 1960. Op die datum werd hem emeritaat verleend. De begrafenis is vastgesteld op vrij dagmiddag 5 april aanstaande om twee uur op de nieuwe algemene begraaf plaats te Driebergen. Britse kerkelijke leiders hebben gisteren een voorgestelde wet waarbij echtscheidingen in Enge land gemakkelijker zouden wor den, aangevallen. De Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury heeft zich aangesloten bij de roomsxkatholieke geestelijkheid en vele protestanten in een ver klaring waarin gezegd werd dat deze nieuwe maatregel de men sen zou aanmoedigen om het huwelijk minder serieus op te vatten. Het ontwerp dat nu door het parlement behandeld wordt, voorziet er in dat een paar na zeven jaar van elkaar geschei den geleefd te hebben, zonder veel moei te echtscheiding zou kunnen krijgen. De verklaring luidde onder meer: „De huwelijkswetten van de staat in dit land waren tot dusverre'gebaseerd op de ver onderstelling dat het huwelijk voor het leven aangegaan wordt en niet slechts op wens van de betrokken partners ont bonden kan worden". „In de vervulling van onze plicht de christelijke betekenis van het huwelijk hoog te houden, zijn wij bezorgd over het welzijn van de staat en het volk. Tegen woordig zijn een kerkelijk huwelijk pn zelfs een huwelijk voor de wet één in de veronderstelling dat de twee partners een verbintenis voor het leven aangaan". „Wij geloven dat er een toenemende neiging zal bestaan om deze verbintenis minder serieus op te vatten, als het bij de wet toegestaan zou worden deze ver bintenis te verbreken op wens van beide partnèrs". „Bovendien, zal wanneer echtscheiding wettelijk wordt toegestaan nadat de partners enige tijd van elkaar geschei den hebben geleefd, druk worden Uitge oefend om deze vereiste periode te ver korten", aldus de verklaring. Momenteel is echtscheiding in Enge land alleen maar mogelijk wanneer over spel of wreedheid in het huwelijk bewe zen is. (Advertentie) Ceta-Bever transparante kieurlak MFnfl MFY Cil»; tl prachtige kleuren, wotervostl IlLUlMVICA NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: J. A. de Waard, te Meerkerk. Bedankt voor Leerbroek (toez.): A. J. Mulder, te Meteren en Est. GEREF. KERKEN Beroepen te Coevorden (2e pred. pl.): C. A. Verhoog, te Winaum (Fr.). Aangenomen naar Amsterdam-Z (vac. wijlen J. M. Mulder): J. P. Haspels, te Apeldoorn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Harderwijk (vac. R. Sini stra): M. Vlietstra, te IJmuiden. Dr. J. W. Bruins curator V.V.) overleden TUdena een vergadering in Den Haag is gistermiddag plotseling overleden dr. J. TV. Bruins, arts te Deventer. Dr. Bruins werd in 1904 geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en aan de Rijksuniversite t te Utrecht. In 1931 vestigde hij zich als huisarts in Deventer en in 1943 promo veerde hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de medicijnen op een proefschrift over „Kinderen schizophrene ouders". Dr. Bruins heeft onder meer een boek geschreven over „Huwelijkskeus en na geslacht". In 1949 richtte hij mede op de Nederlandse anthropogenetische ver eniging. Hij was voorzitter van de in 1959 opgerichte vereniging van tweelingen, in welke kwaliteit hij enige tweelingen- congressen organiseerde. Voorts was hij medewerker van het orgaan van de pro testants-christelijke artsenorganisatie „So- teria" en lid van de commissie van an- thropogenetica van de Koninklijke Aca demie voor Wetenschappen, en van de commissie van de Koninklijke Neder landse maatschappij ter bevordering der geneeskunst, welke commissie een rap port uitbracht over de kunstmatige in seminatie bij de mens. Sedert 1962 war dr. Bruins curator van de Vrije Universi teit en docent aan het instituut voor pre ventieve geneeskunde te Leiden. Ooi was hij president-curator van het „Bau- dartius lyceum" in Zutphen. adviesaanvrage heeft afgespeeld. De raad zegt dat de toenmalige minister van sociale zaken op 2 juni 1959 advies gevraagd heeft over een wettelijke re geling van het minimumloon. Een door de Raad voor dit onderwerp ingestelde commissie van pre-advies constateerde in haar eerste vergadering dat op grond van de bepalingen van het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945, de (wettelijke) mogelijkheid tot vaststel ling van een minimumloon aanwezig is. Beantwoording van de vraag of daar naast een afzonderlijke wettelijke rege ling voor minimumlonen tot stand zou moeten komen bleek ten. nauwste sa men te hangen met he«| stelsel van loonvorming dat wordt vrorgestaan. In de tijd van de adviesaanvrage, zo stelt de Raad, was dat stelsel van loonvor ming nog volop in discussie. Niet persoonlijk In de opmerkingen die de staatssecre taris heeft gemaakt, zo zegt de Raad, komt tot uitdrukking dat hij niet offi cieel op de hoogte geweest zou zijn van de gang van zaken bij de adviesaanvra ge. Als de bewindsman hiermee wil zeggen dat hij niet schriftelijk of per soonlijk op de hoogte gebracht is, is het juist, zo zégt de S.E.R. Hij wil gaarne erkennen dat dit had kunnen gebeuren. Dat het niet gebeurd is vindt onder meer zijn oorzaak in het feit dat het tijdens de besprekingen van de advies aanvrage in de commissie een ministe riële vertegenwoordiger aanwezig ge weest is, die toezegde dat hij zo nodig de minister gaarne op de hoogte stellen van hetgeen in 1 leeftr De Raad besluit met te zeggen dat hij hoopte dat het de staatssecretaris dui delijk zal zijn, dat hij ernstig behoefte had aan een wederwoord op hetgeen de bewindsman ln de Eerste Kamer heeft gezegd. De Raad acht het juister dat Indien hij inderdaad in gebreke geweest zou zijn wakr hij de staatsse cretaris niet persoonlijk schriftelijk heeft Ingelicht de bewindsman de Raad een rappel had doen toekomen, dan dat hij de raad in het openbaar in gebreke stelde. VN-commissie veroordeelt ra ssenscheiding De V.N.-commissie voor de rech ten van de mens heeft gisteren een ontwerp-verklaring goedgekeurd waarin de rassendiscriminatie in de wereld wordt veroordeeld,. Deze ver klaring zal ter goedkeuring worden voogelegd aan de zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Na ties van dit jaar. In de „verklaring en conventie over de uitroeiing van alle vormen van ras sendiscriminatie" wordt gezegd, dat „zonder uitstel zowel een eind moet worden gemaakt aan de politiek van rassenscheiding en met name aan de apartheidspolitiek als aan alle vormen van rassendiscriminatie en afscheiding die uit een dergelijke politiek voortvlioei- In de verklaring staat verder onder meer, dat discriminatie op grond van ras, kleur of etnologische afkomst een belediging voor de menselijke waardig heid is en moet worden veroofdeeld „als een loochening van de beginselen die vervat zijn in het Handvest der Ver. Naties, als een schending van de rech ten van de mens en de fundamentele vrijheid, geproclameerd in de univer sele verklaring van de rechten van de mens en als een obstakel voor vriend schappelijke en vreedzame 'betrekkingen tussen de volken". Vraag: Als de man 65 jaar is en A.O.W.-pensioen geniet, en de jongere vrouw in loondienst is, maar nu door een ernstige ziekte niet meer bekwaam Het contract wordt op de oude te werken, kan zij dan na het waarden voortgezet. Wie de rioolbelas- Waarschijnlijk heeft hij het contract liet laten zien toen hij dit vroeg. Antwoord: Dood breekt geen huur. meen geldt de regel, dat men valt on der de sociale voorzieningen van het land, waar men werkt en niet van het land. waar men woont. De regelingen in België veranderen nog wel eens. zo- het ziekengeld, invalid!- ting betaalt, wordt bij verordening be- dat het veiliger is zich meteen tot het paald. De polderlasten betaalt de eige- door naar. Als het contract daarin verande ring brengt, dan bestaat de mogelijk- heid, dat de huur te hoog is omdat be- de erfenis. Nu ophouden teitsrente vragen? Antwoord: Deze vrouw kan zich het beste wenden tot de bedrijfsvereniging welke zij nu haar uitkering ont- genoemde adres te wenden. Vraag: Bijna een jaar geleden stierf Ik heb recht op i vangt. Deze vereniging is gerechtigd de paalde lasten, die ten laste van de eige- verkoop bij hypotheek op liditeitswet in werking als plegen te komen, door de huur- huis. Alle geld moest op 1 december der worden betaald. In dat geval zou bij de notaris zijn. Wanneer kan ik dit die wel r haar de huurder aan de huuradviescommis- geld zijn. De rente moet worden aange- bepalingen niet vraagd bij de raad van arbeid. Vraag: Kan een het huis in 1943 van haar broer geërfd leeft, de huur op dezelfde voorwaar den voortzetten? Het voor de oorlog ge sloten contract bepaalt, dat de straat- en grondbelasting door de eigenaa wordt betaald, ma lasten, ook de nog hoog is, m.a.w. of het extra-last voor de huurder huiseigenares, die de huurprijs is verdisconteerd. Vraag: Hoe hoog is de A.O.W. in het geld België voor gehuwden en weduwen? gen en c Antwoord: Voor arbeiders, die in Ne- men ten derland wonen en in België werken, werkelijk geldt dat zij onder Belgische sociale dan nog kan het met dat alle andere voorzieningen vallen, zolang zij daar bij neven belas- werken. Daar deze regelingen ten dele gestorven krijgen? Of betaalt de notaris, hem dit goeddunkt? Is er hier- bepaalde tijd? Is de rente van voor de erfgenamen of voor geen pensioen heeft, voor de oude dag sparen zonder een lijfrente te kopen of een levensverzekering te sluiten en toch een bedrag van 3600 voor de inkom- stenbelasting aftrekken? Op welke Antwoord: De notaris is verplicht voorwaarden kan men effecten of deel- •fgenamen af te dra- nemingen in beleggingsfondsen kopen aftrek? Het gaat er om dat het 1 december binnen erfenis, waar nichten, of kinderen van nichten betrokken of c verlies moeten afkopen, indien i verzekering is gesloten. tingen, door de huurder worden gedra- anders zijn dan in Nederland, moeten zijn, soms lang duren eer de zaak gere- Antwoord: Wat u wilt, kan fiscaal geld de notaris met de betaling niet. De 3600 aftrek wordt slechts wordt voortgezet. Kan de huurder ?eren de rioolbclasting en polderlasten te betalen omdat men op het woning bureau heeft verteld, dat de rioolbelas- trent de ting door de eigenaar wordt gedragen? terugkeer deling Belgische zaken van arbeid te Breda, Daar kan men volledige inlichtingen geven ook om schriften. die gelden bij kan beginnen, vooral als niet allen be- leend de raad reikbaar zijn of medewerken. Het beste daarmf is eens rustig op het kantoor van de notaris te spreken en na te gaan, wel ke moeilijkheden de afwikkeling in de ter Nederland, In het alge- weg staan. betaalde lijfrentepremies of gelijkgestelde premies voor kapitaalverzekeringen met lijf'-ente- clausule. Do lijfrentetermijnen zijn la ter weer met inkomstenbelasting be last. De door u gespaarde effecten niet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2