Verkaveling Zwammerdam in uitvoering Alphense markt floreert; saterdag uitbreiding Franse scholieren gast in Alphen a. d. Rijn JJS" van Benthuizer jongeren wordt ingewilligd Het lied van de neger, boeienc In Hazerswoucle spraken boeren over melkprijs belicht NIEUWE LEIDSE COURANT II WOENSDAG 3 APRIL 1963 Men schrijft ons: Ongeveer acht jaren na de datum van aanvraag door de diverse polders Is dezer dagen met de uitvoering der ruilverkavelingswerken in Zwammer dam begonnen. Met de voorbereidende werkzaamheden is serieus gestart in oktober 1958, toen de voorbereidings commissie onder voorzitterschap van de burgemeester van Zwammerdam. de heer C. J. van Dobben de Bruyn, voor de eerste keer bijeenkwam. Na dertien keer vergaderd te hebben volg de op 22 mei 1962 de stemming. Hier bij verklaarden plm. twee-derden van het aantal eigenaren vóór deze ruil verkaveling te zijn. De totale kosten van rond 8 mil joen zullen worden verwerkt ten bate van plm. 1500 ha grasland en plm. 100 ha grond voor boomkwekerijen. iDe leiding van deze verkaveling is in banden van de op 25 januari 1963 geïn stalleerde plaatselijke commissie (P.C.). die al drie vergaderingen achter de rug heeft. Ondanks de hal, die op een diepte van 3050 cm nog in de grond zit, is vorige week een begin gemaakt met de uitvoering, die 57 jaar zal duren. Het i3 de 'bedoeling van de P.C. zo spoedig mogelijk de nieuwe wegen te doen aan leggen, zodat met de bouw van plm. 32 boerderijen 'kan worden begonnen. Zoals overal zijn er vele vragen bii eigenaren en gebruikers. Laat ieder nor maal met de bedrijfsvoering doorgaan. Ook de pachtvebhoudingen blijven be staan tot de definitieve nieuwe toedeling. Iedere gebruiker krijgt bericht als er wat op zijn land gaat gebeuren. Even tuele schade wordt aan het eind van ieder jaar vergoed. Zou iemand wijzigingen ln gebruik van zijn land willen aanbrengen, bijv. door het plaatsen van een loods of het sdheuren van grasland, dan heeft hij Sfeer ht 't gezin De Nieuwe Leidse* er in Middenstanders zagen toneelspel De leden van de Alphense Midden standsvereniging en hun dames hebben gisteren in hotel Centraal een gezellige familieavond bijgewoond. De vereniging heeft een commissie „ontwikkeling en ontspanning", die reeds een goede naam verworven had door het voorbereiden van bijeenkomsten en excursies met een ontspannend doel Namens deze commissie heeft de heer P. Houweling de avond met een kort woord geopend. HU maakte melding van onverwachte verhindering van de bur gemeester. die voornemens was de avond bU te wonen. De toneelavond werd verzorgd door „De Plankeniers" uit Naarden, een uit- stekend amateurgezelschap. Gespeeld werd het blijspel in vier bedrijven „Adèle", dat in februari ook in Leiden werd gespeeld en by die gelegenheid door ons uitvoerig besproken. Ook de Alphense middenstanders heb ben volop genoten van de wederwaar digheden van de Franse familie, waar de helderziende „Adèle" kwam om het dienstbodenprobleem op te lossen. School Da Costastraat hield spreekavonden Maandag- en dinsdagavond hebben de ouders van de leerlingen van de Da Costaschool (hoofd de heer C. Kohlen berg) met belangstelling kennisgenomen van de vorderingen van hun kinderen en van het werk in de school. Tijdens deze „spreekavonden" was er in de gang van het schoolgebouw aan de Da Costa straat êen aardige expositie van leer- lingenwerk en leermiddelen. Leerlin gen van de klassen 3 en 6 verzorgden samen een werkstuk in de zandtafel: een polderlandschap, de vierde klas bijvoor beeld bouwde als groepswerk het dorp Rhynmuyden. Iedere klas had z'n aan deel in de tentoonstelling. De heer Koh lenberg vertoonde zo nu en dan enige dia's van schoolreisjes. Behalve de ouders waren er ook vele anderen die van hun belangstelling en waardering blijk gaven. Morgenavond is de expositie nog te bezichtigen van 7.30 tot 8.30 uur. PassiebUeenkomst Morgenavond om" 8 uur zal in de Ned. Hervormde kerk aan de Julianastraat een passie-bijeenkomst worden gehou den. Ds. W. Verwey zal een meditatie houden. Het Herv. kerkkoor en het jon genskoor verlenen medewerking. Geref. Zendlngsbond In de laatste bijeenkomst van dit sei zoen spreekt morgenavond voor de plaatselijke afdeling van de Geref. Zen- dingsbond in het IJsclubgebouw, ds. A. Vroegindewey, Herv. predikant te Vee- nendaal; aanvang half acht. Op D.V. DONDERDAG 4 APRIL hoopt voor de G.Z.B., afd. Alphen aan den Rijn, te spreken Ds. A. Vroegindewey Ned. Herv. pred. te Veenendaal. PLAATS IJSCLUBGEBOUW Aanvang 7.30 uur daar toestemming van de P.C. voor nodig. Het beste is even te schrijven naar de secretaris, de heer A. Reyneveld, Spoehvijkerlaan 1 te Reeuwijk. Pleegt men geen overleg met de P.C. dan verspeelt men z'n recht op schadever goeding. Samenspel Op twee plaatsen Is de Kon. Ned. Hei- demaatschappij in opdracht van de plaat selijke commissie met de werkzaamhe den begonnen: de Groeneweg onder Bos. koop en de nieuwe „Boerderijenweg", oostwest lopend van de Gouwe tot aan de Oud-Bodegraafseweg ongeveer 700 m ten zuiden van de spoorbaan Alphen Bodegraven. Beide wegen krijgen, dank zij een financiële bijdrage van de ge meenten Boskoop, Alphen a, d, Ryn en Zwammerdam en de Prov. Staten van Zuid-Holland êen rijbaanbrèedte van 5 m op een fundering van 6 m. Met de aanvoer van- het funderings- materiaal hoopt men een week na Pasen te beginnen. Hiervoor gebruikt men slakkenzand (een afvalprodukt by de staalfalbrikage)Direct na het storten van een laag van 3050 cm kan men er zon der meer over rijden. Het is dan ook mogelijk met de bouw van de nieuwe boerderijen te gaan beginnen. Om een rustig gesprek mogelijk te maken heeft de P.C. de directiekeet aan de Steekterwêg nr, 70a te Alphen a. d. Rijn (tel. 017262952) aangekocht. Indien nodig zal een lid van de P.C. op een nader te bepalen dag in de week hier aanwezig zijn om vragen cd. te kunnen bespreken, dit om een goed samenspel, dat voor het slagen van deze verkaveling noodzakelijk is, mogelijk te maken. Gisteren tien jaar geleden werd de Alphense goederenmarkt geopend. Men zal zich herinneren dat de instelling van deze markt destijds nogal wat voeten in de aarde heeft gehad, omdat vooral dc middenstandsorganisaties ertegen gekan' waren. Ten aagzlen van de levensvatbaar heid van de markt, zo dicht bü Leiden, waren de meningen in de raad nogal verdeeld. Men besloot dan ook tot een proefjaar. Op de eerste marktdag werden 75 kra men geteld. Er was veel publiek op de been. In het eerste jaar bleek dat he". Alphense publiek een zekere schroom om ter mark te te gaan moest overwin nen. De raad besloot een jaar later de zaterdag tot marktdag te verklaren (in plaats vain donderdag). De resultaten werden toen iets beter, maar toch nog niet om over naar huis te schrijven. In 1955 besloot men er nog twee jaar aan toe te voegen, op 'het Thorbeekeplein naast het Nulsgebouw. Toen bleek spoe dig dat men de kinderziekten de baas was geworden. In maart 1957 besloot de raad dan ook de wekelijkse goederenmarkt de finitief te maken. En eind vorig jaar konden door gebrek aan ruimte geen HAZERSWOUDE Schaaknieuws Het staat nu vrijwel vast dat M. J. Ravensberg weer het kampioenschap der schaakvereniging zal veroveren. Zijn puntenaantal wordt nu voor allen prak tisch onbereikbaar. Twee afgebroken partijen werden zon der verder te spelen gewonnen gegeven. Helmus gaf op tegen J. A. Vos en Joh, de Groot tegen Jac. v. Dorp. H. Buis speelde nog enkele zetten in zyn afge broken partij tegen Ravensberg, doch moest toen capituleren. Gedetailleerde uitslagen zijn: J. A. Vos- P. C. Helmus 1-0, Joh- de Groot-Jac. v. Dorp 1-0, B. C. Poot-J. v. d. Haven 0-1, J. Matze-H. Ruis 1-0. P. C. Helmus-J. A. Vos Vz-Vz, Jac v. Dorp-Joh. de Groot 1-0, Jac. Harkes-Jac. v. Dorp 1-0, L. v. Gor- kum-M. J. Ravensberg 0-1, Joh. de Groot- B. C. Poot 1-0, H. Ruis-M. J. Ravens berg 0-1. lieuwe kooplieden meer aan een s'andplaats worden geholpen. Een van de laatste voorzieningen be treft de uitbreiding van het aantal stand plaatsen. Het passen en meten resulteerde 'n een uitbreiding van 20 plaatsen. Zaterdag wordt ter gelegenheid van '.iet tienjarig bestaan van de markt een standwerkersconcours gehouden, te be- Tachtig Franse scholieren uit Co- lombelles bij Caen in Normandië be leven deze week, dank zij een initia tief van de heer C. H. Knook, hoofd van de openbare ULO-sehool aan het Thorbeekeplein. weer enkele leuke dagen in ons land. Reeds een aantal jaren bestaan er tus sen het hoofd van de Franse school, de heer Quesnel, en de heer Knook vriend schappelijke relaties waaruit een jaar lijks terugkerend bezoek van leerlingen van beide scholen is ontstaan. Het ene jaar gaan de Alphenaren naar Colom- belles en het volgende jaar is deze Franse jeugd met haar onderwijzers en hun dames op bezoek in Alphen aan den Rijn. Dit jaar was het weer de beurt aan de Alphenaren om als gastheren op te tre- Omstreeks half zes gistermiddag draai den de Franse bussen het Raadhuisplein op, waar wethouder A, J. Dekker als loco-burgemeester namens het gemeen tebestuur het gezelschap op de trappen van het gemeentehuis begroette. In de hal van het gemeentehuls sprak de heer Knook een welkomstwoord. Daarna werden de jongens en meisjes naar de logeeradressen gebracht. De heer Dekker verzocht de Franse gasten nog de hartelijke groeten aan het gemeentebestuur van Colombelles over te brengen. De inspecteur van het lager onderwUs, de heer L. Schipper, sprak ook nog enige woorden tot de gasten. Vandaag maakt men een uitstapje Morgen gaat het naar Aalsmeer, Am sterdam en Volendam. RïJISSATERWnrnE Plattelandsvrouwen van Rijnsaterwoude-Leimuiden De Plattelandsvroüwenvereniging tc Rijnsatérwoude-Leimuiden hield giste- rén een gezellige praatavond, voor eerst onder voorzitterschap van me vrouw BehrendZevenhuysen, omdat mevrouw KammengaVinke deze be stuursfunctie na zes jaar neerlegde. Besproken werd het reisdoel van dc jaarlijkse uitgaansdag, De heer Smit te Leimuiden vertoonde drie boeiende films Aan het slot werden drie door leden vervaardigde paasbakjes verloot. WOUBRUGGE Prijsjassen Aan de dinsdagavond in Het Oude Raedthuis gehouden wedstrijd klaver jassen namen 22 personen deel. De uit slag werd: 1 G. den Dolder, 5233 p, 2 Mevr. Nederend, 5138 p, 3 J. de Ruiter. 5127 p, 4 J. Piepenbrink, 4964 p, 5 C. Boer, 4838 p, 6 C. Wijsman. 4822 p, 7 Mevr. Boer, 4690 p. De laatste wedstrijd in deze beker competitie heeft plaats op dinsdag 16 Sportveld in uitbreidingsplan opgenomen TTET IS nog niet zo heel lang geleden, dat er voor de woning van burge- meester J. J. Steenbakke Morilyon Loijsen te Benthuizen opstandige jongens verschenen met in hun handen een ijselijk felle eis: „Wij ijsen een voetbalveld". Of ze daar op eigen initiatief stonden te demonstreren of dat ouderen hen daartoe hadden aangespoord, weten we niet. Wel weten we, dat die „ijs" binnenkort wel eens kon worden ingewilligd. En wat dan? Weldra moet de raad zich namelijk uitspreken over de aanleg van een sportveld, dat voldoet aan alle eisen van de KNVB. Het komt niet zo ver achter de Hervormde pastorie te liggen. E enkleuterschool zal voor de verbindende schakel zorgen. Komt er nu ook een voetbalvereniging Een hele gebeurtenis in het ortho doxe Benthuizen met zijn 1400 inwo ners en er zal ongetwijfeld menig woordje over worden gezegd in de raad. Toch zal het sportterrein er wel komen, dachten we. Maar on dertussen is er nog geen voetbalver- eniging en of die er wel zo snel zal is een open vraag. Om meer dan één redenl Een flink aantal Inwoners van Bent huizen behoort tot de Geref. Gemeente en vooral verscheidene ouderen onder hen zijn principieel gekant tegen iedere van sportbeoefening. En al heerst er onder de jongeren een wat andere geest het kon toch nog wel eens een hele toer worden een elftal te formeren, om ons maar tot de voetbalsport te beperken. Gelegenheid scheppen dit landbouwgebied met zyn rijke akkers zomaar een terrein te vinden, dat een bestemming kon krijgen als sport veld. Toch heeft de gemeente gemeend deze zaak ter hand te moeten nemen en in het ontwerp-uitbreidingsplan Zuid II, dat de raad binnenkort wordt aangebo den, is ook een sportveldencomplex op genomen. De gemeente schept hiermee dus de gelegenheid tot sportbeoefening - zonder dit te willen entameren, verzekerde bur gemeester Steenbakker ons. De jongeren worden dan in ieder geval in de gele genheid gesteld contact te zoeken met de K.N.V.B ROELOFARENDSVEEN Tulpen goedkoop aan de veiling Aan de bloemenveiling te Roelof- arendsveen beleeft men thans weer een periode van grote aanvoeren van tulpen en een toenemende aanvoer van narcis sen. Dit laatste doordat ook de rólkas- sen een woordje in de aanvoer gaan meespreken. Het ziet er dit jaar niet naar uit dat de Paasweek de gebruike lijke grote aanvoer van koude grond narcissen zal geven. Zoals bekend, be staat hiervoor in deze week altyd grote belangstelling van Duitse zijde, maar vvij betwijfelen of dit jaar wel aan de vraag kan worden voldaan. Nu er dagelijks een grote aanvoer, speciaal van tulpen, de veilingklok pas seert, is de vraag niet bepaald groot Vooral de export ligt in deze weken blijkbaar ,,op één oor", zodat 90 pro cent van de aanvoer in het binnenland moet worden afgezet. Het prijspeil is er dan ook naar. Alleen tulpen van uit zonderlijke kwaliteit, zoals Montgome ry, Apeldoorn-, Eisenhower,, kunnen het nog tot 1,50 a 1,60 brengen. Voor Rose Copland en V. d. Eerden uit de volle gronds warenhuizen, die men als zware tulpen kenmerkt, komt tot 1,10- 1,50 per bos. Het grootste gedeelte van de aanvoer wordt gevormd door de lichtere tulpen, zoals dubbele en vroege. Hiervoor moet de kweker met een prijs je van 35 tot 70 ct. per bos genoegen Ook de freesia's waren goedkoop. Een veilingprijs van 50 tot 70 ct per bos zal de Nederlandse huisvrouw voor geen problemen stellen als zij haar huiskamer met een geurend ruikertje wil opfrissen. Anemonen komen thans in grote par tijen, waarbij een redelijke prijs kan worden bedongen. Irissen zijn met een prijs van 1,20 tot 1,50 laag geno teerd. Meer belangstelling bestaat er voor de Am. anjers, waarvoor van ex- oortzijde goede belangstelling (met re delijke prijzen) bestaat. Plattelandsvrouwen Koudekerk De afdeling Koudekerk aan den Ryn- Hazerswoude (Ryndyk) van de Bond Plattelandsvrouwen kwam ln het Ver enigingsgebouw bijeen. De presidente, mevrouw Klerk-Kwakernaak, verwel komde ip het bijzonder drs. H. R. Rook maker, die deze avond zou spreken ,,Het geestelyke lied van de Noord-Ame rikaanse negers". Van deze negers kwa men de eerstën omstreeks 1700 van Zuid Afrika naar het zuiden van Noord-Ame- rika. Alles was hen afgenomen, niets brachten zij mee dan hun lied. In dezelfde tyd kwamen om redenen van godsdienstige aard veel Puriteinen naar Noord-Amerika en dezen en d gers pasten wonderlijk goed bij elkaar De negers namen van de Puriteinen hun godsdienst over en zo ontstond de reli gieuze muziek, die een bepaald ritme heeft en alleen bij speciale gelegenheden ten gehore wordt gebracht In de uitgestrekte wouden werden „campmeetings" georganiseerd, Westley veel preekte en waar blanken en zwarten tezamen zongen Na 1800 be gon de scherpere scheiding tussen blan ken en kleurlingen. Doordat mr. Wight de negermuziek op westerse manier interpreteerde ontston den de ontroerende spirituals. Sprekei merkte op, dat een neger graag commen taar hoort tydens zijn zingen, iets dat door ons juist als een onbeleefdheid wordt aangevoeld. In de negerwijken van Brooklyn worden de spirituals in de kerken gezongen en met handgeklap begeleid. De blues zijn de wereldlijke zangen van de negers. Aan de hand van grammofoonplaten T\E POSITIE van de West-Nederlandse consumptiemelker is buitengewoon moei- lijk. Er mag niet langer worden berust in een melkprijs die in vergelijking tot overig Nederland veel te laag is. Dit vormde het hoofdmotief, waarom leden van de C.N.T.B., de Hollandse Maatschappij van Landbouw en de L.T.B. uit Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn gisteravond in het Hervormd Verenigings gebouw in Hazerswoude luisterden naar het betoog van de heer A. P. Hilhorst uit Soest, lid van de veehouderijcommissie van het Landbouwschap en plaatsvervan gend bestuurslid van het Produktschap Zuivel. Burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen: „Niet entameren' De heer Hilhorst ging in op de voor geschiedenis van de toestand, waarin de boer anno 1963 zich bevindt. „Na de oorlog genoot de industrie van meet af prioriteit. Aan de bouw van wonin gen werden subsidies toegekend ten einde de industrieëlen aan zoveel moge lijk arbeidskrachten te helpen. In onze branche werd een zuivelfonds in het leven geroepen, in 1958 werden wij ge bonden wat de prijsstelling van de melk betreft, maar al met al moeten we acht tien jaar na de tweede wereldoorlog in gevondenheid onze produkten afzetten. En dit geldt dan vooral in de veehoude- het Westen," aldus de heer Hilhorst. wees voorts op de invoering van de standaardisatie van de melk tijdens de Duitse bezetting. „Dit zou, naar later bleek, een blijvend onderdeel van de lkafzet vormen. Door de gebonden heid van de boeren aan de overheid heeft een en ander geen vruchten afge- Verdeeldheid Ook besteedde hy aandacht aan het feit dat in 1958 in West-Nederland de melkprijs twee cent hoger lag dan ln de overige gebieden. „Onderlinge verdeeld heid was er debet aan dat aan deze situatie een eind kwam. Het gevolg was: de prys kwam hier 2% cent lager dan elders, ofwel: het gemiddelde inkomen van een boer (inclusief zaterdag- en zondagarbeid en de werkzaamheden van vrouw en kinderen) kwam op f6300. En hjerby vielen dan nog enkele kosten te berekenen." „Dat er inzake het probleem van do inelkprys geen oplossing is gevonden, valt voor een groot deel te wyten aan de onderlinge verdeeldheid van de vee houders in West-Nederland," zei de heer Hilhorst naar aanleiding van de bespre king die er tussen het Produktschap en de minister van Landbouw en Econo mische Zaken had plaatsgehad in ver band met de situatie in de melkprUzen- aangelegenheld. „Het Landbouwschap richtte zich tot de volksvertegenwoordiging. Resultaten waren nihil: vijf procent van de bevol king is in de steek gelaten (genoemd percentage maakt deel uit van de boe renstand in ons land). Een gezamenlijke aanpak is nodig." Tydens de discussie voerde de heer Wynja van de melkonderneming Leer dam het woord. „De particuliere fabrie ken staan achter de C.M.C. war meerprys kan worden verhoogd" Begrijpelyk was, dat de heer Hilhorst hierop met hem in discussie trad inzake de praktijken van de particuliere be- Verscheidene vragen omtrent het door het Landbouwschap tot stand gebrachte en de samenstelling van dit schap pas seerden dc revue. In elk geval beweer de de heer Hilhorst niet afkerig te zUn van een meer evenredige vertegenwoor diging van boeren in het schap. OEGSTGEEST A.R. kiesverenigi was bijeen De A.R. kiesvereniging „Nederland Oranje" te Oegstgeest hield gisteravond haar ledenvergadering Nadat voorzitter L. v. Veen de vergadering op de gebrul- kelijkc wyzc had geopend las dc heer Van den Bos de notulen en de ingeko men stukken. Hierna kreeg dr. W. F. v. Gunsteren uit Wassenaar gelegenheid zUn onderwerp: „Nederland in de inter nationale politiek en wereldeconomie" te behandelen. De AR. is gegroeid door de stryd voor het onderwys en het sociale vraagstuk. Onze politiek is altyd naar binnen ge keerd geweest. Wy moeten ons nu anders richten dan onze voorgangers deden aldus spr. Politiek gesproken was Neder_ land altijd neutraal Onze economische gmg liet de heer Rookmaker allerlei liederen beluisteren. De platen van Amalia Jack son boeiden de aanwezigen het meest Meegedeeld werd, dat op 14 mei het jaarlijkse reisje wordt gemaakt. V oetbalvereniging vierde feest De voetbalvereniging Koudekerk hield gisteren de eerste van een tweetal feest avonden in het Verenigingsgebouw, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. De zaal was goed bezet. In zyn ope ningswoord herinnerde voorzitter Van Kempen eraan, dat de vereniging met 17 leden werd opgericht. Tevoren was reeds tweemaal een poging gedaan tot oprich ting van een voetbalvereniging te bomen, maar de beide pogingen waren mislukt. Thans, aldus de mede-jubilerende voor zitter. staat de gehele gemeente achter ons. Dit is weer duidelijk tot uitdrukking gekomen op de zaterdag gehouden re ceptie. Dank werd gebracht aan het Gemeen tebestuur, dat steeds de vereniging ter- wille is geweest. Men herdacht een viertal overleden leden, de heren M. Byleveld, Jac. Hak- kenbrak, J. Ketel en H. van Vegten. Een byzonder woord van welkom sprak de heer Van Kempen tot trainer Wouters en tot ere-lid W. de Jong. Dank bracht hy ook aan de heren J. Zweeris sr en S. van Klaveren voor het vele werk voor de vereniging verricht bij het gereedmaken van het terrein. Bei den werd het ere-lidmaatschap aange boden. De heer Zweeris kreeg tevens een taart. De feestbus die de heer Van Klaveren beheerde, bracht voor de pen ningmeester een verrassing: 300, De voorzitter van de feestcommissie, de heer J. Colijn, bracht de gelukweneen van alle leden over aan de met de ver eniging meejubilerende bestuursleden, de heren P. van Kempen, voorzitter, tweede voorzitter B. van Vegten en G. van Klaveren, commissaris. Ook hun werd het ere-lidmaatschap aangeboden. Hierna trad op het cabaret- en Varié tégezelschap Florida uit 's-Gravenhage, onder leiding van Kees Nouens. Uit her haalde bijvalsbetuigingen bleek, dat de aanwezigen het gebodene zeer op prijs stelden. Bij de glasfabriek in Nieuw-Buinen :ullen 150 personeelsleden zonder werk komen door de sluiting van één van de twee ovens. Het concern de verenigde glasfabrieken, waartoe dit bedryf be hoort. is in de gelegenheid hen werk te bieden in de glasfabrieken te Schiedam, Leerdam en Maastricht. Voor zover de betrokken werknemers hiervan geen ge- bruik zullen maken, zullen ze onder een speciale ontslagregeling vallen. vrijheid in internationaal verkeer vooral, eindigde bij de Tweede Wereldoorlog. Hierna werd ons land met de neus op de buitenlandse politiek gedrukt. Engeland is altijd bereid geweest offers te brengen Wat ziet men nu. Frankrijk (welvarend) wijst Engeland (met economische pro blemen) de deur. Europa moest in '45 kiezen, zich aaneensluiten of kiezen voor Amerika of Rusland. Wij zeggen: eerst economisch samenwerken. Engeland heeft zich altyd afzydig gehouden, maar wil nu. ook door zyn moeilykiheden toe treden tot de EEG Hoe meer landen in deze gemeenschap verenigen, des te groter worden onze belangen. Van de gemeenschap profiteert Italië echter wel 't meest. Wij kunnen haast niet meer buiten de EEG. De buitenlandse handel is de helft van ons nationaal inkomen Ons lot wordt door het buitenland be paald en wy moeten onze weg vinden i internationaal verband. Bovenal moeten wij echter ohristelyke politiek voeren en deze houdt niet op by de grengen Hierop moeten wy onze gedachten en gevoelens afstemmen Wij hebben hiervoor onze verantwoordêlyk- heid tegenover God en onze medemen- Het verschil AR-CH speelt hierin geen rol. Er zyn nieuwe taken en mogelykhe- den als wy evangelische politiek voeren, aldus spr. en dat wil de AR bevorderen. Na de pauze werd er ruimschoots ge bruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Hierna sprak de voorzitter een woord van dank en werd dc vergadering gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11