Uw probleem is het onze Neerbosch (100 jaar) wil vernieuwen: ƒ4 miljoen O Ds. J.v.cl. Schaft iverdWÊÜ\\[ opnieuw geschorst Vele festiviteiten hij jubileum Küng: R.K. Kerk heeft hervorming nodig SPORTSHIRTS eeK cio Een ivoord voor vandaag Baptisten bezinnen zich op plaats in oecumene DINSDAG 2 AJ'RIÏ. 1963 (Van een onzer medewerkers) Naar wij vernemen hebben de gereformeerde kerken van Murmerwoude en Dokkum vrij gemaakt ds. J. v. d. Schaft te Murmerwoude opnieuw ge schorst, nu voor de tijd van vier weken. Op 12 maart 1962 werd ds. Van der Schaft schorsings- waardig verklaard door de vrij gemaakte ikerkeraad van Mur merwoude, 2 juni daaropvolgend schorsten de kerken van Murmer woude en Dokkum de predikant. Eind september 1962 werd de schorsing opgeheven en 1 oktober daaropvolgend werd ds. Van der Schaft alleen voorlopig geschorst. Nu hebben beide kerken ds. Van der Schaft voor de tweede maal geschorst. Daaraan gingen vooraf tal van zittingen van de classis Dokkum in de periode van 9 februari tot 29 maart j.l over de be kende uitspraken van de particuliere sy- node van Friesland plus over een ver zoek van de kerk van Murmerwoude om het oordeel der classis tot afzetting van ds. Van der Schaft. De classis sprak uit de besluiten van de particuliere synode van Friesland over te nemen en tevens niet te kun nen ingaan op het verzoek van Murmer woude om het oordeel der classis tot af zetting van ds. Van der Schaft, aan gezien de ordelijke weg die is van een normale schorsing naar art. 79 der ker kenorde, en niet die via een zogenaam de ..voorlopige" schorsing. Met andere woorden: de classis kan pas over af zetting oordelen als er eerst een normale schorsing uitgesproken is. Murmerwoude heeft nu gedaan wat de classis als de weg aangewezen heeft. De tekst van de voorlopige schorsing is thans door de kerken van Murmerwoude en Dokkum verheven tot die van een nor male schorsing. Want de kerkeraad van Murmerwoude, in vergadering op 29 maart jl. bijeen, heeft in samenwerking met die van Dokkum besloten een voor lopige schorsing van ds. Van der Schaft als predikant van Murmerwoude, uit gesproken op 1 oktober 1962. met ingang van 30 maart 1963 om te zetten in een schorsing naar art. 79 van de Kerken orde en wel voor de tijd van vier weken. Het verdient daarbij de aandacht dat de tweede gemeente van ds. Van der Schaft, namelijk die van Oenkerk, steeds 70 patiënten plaats krijgen, terwijl te- met de kerken van Murmerwoude en de nodige recreatie ruimte Dokkum weigerde mee te doen. Ds. Van Baptisten diac. huis „Tabitha" 25 jaar Het Nederlandse baptisten diakones- senhuis ..Tabitha" te Scheveningen dat dit jaar 25 jaar zal bestaan, behoeft een aanzienlijke uitbreiding. Er zijn plannen voor een algehele restauratie in moder ne trant, waarbij tevens een geheel nieuwe vleugel aan het huis zal worden toegevoegd. Daardoor kunnen dan wordt geboden. Ook een opleiding verpleeghulp kan dan starten, zodat het werk in „Tabitha" groter perspectief krijgt. Er is leu behoeve van de grootste bouwplannen een actie op touw gezet <%m donateurs te winnen. Het is de be doeling dat dezen gedurende een aantal jaren meewerken de benodigde geld som, een mDjoen gulden, bijeen te krij gen. Aan het zilveren jubileum, zal, ook via de NCRV. aandacht worden be steed. Men hoopt, mede hierdoor, dat de Tabitha-bouw actie die voornamelijk wordt behartigd door de leden van de baptisten vrouwengroepen, weerklank zal vinden. jYEERBOSCH gaat de feestklok luiden. Straks, in de zomer, zal de vereniging (voluit: de Vereni ging Van 't Lindenhout-stichtin- gen) haar honderdste verjaardag vieren. Een verjaardag, waarop met groots feestvertoon de schijn werpers zullen worden gericht op een belangrijk stuk sociaal werk, dat een eeuw geleden aarzelend werd begonnen en dat zich in de afgelopen honderd jaar enorm heeft uitgebreid. Het kinderdorp voor wezen en voogdijkinderen bij Nijmegen groeide tot een gemeen schap die tot ver over de grenzen de aandacht heeft getrokken. w. „j,Die belangstelling was er vooral in vergadering van de claVsls.'Na"ar I het begin. Want toen Johannes van verwacht wordt zal dan een verzoek vanj't Lindenhout een boerenzoon uit het oordeel der clas- Beuningen in 1863 de eerste wees in zijn tehuis aan de Brouwerstraat in Nijmegen opnam, was van socia le voorzieningen nog geen sprake. Hij leefde in de tijd van het réveil, in de tijd waarin de sociale bewogen heid langzaam veld begon te win net. Maar tot daden was het niet gekomen. der Schaft is vanaf de eerste schorsing zijn ambtelijk werk in Oenkerk blijven verrichten. De schorsing loopt dus eind april af. Zaterdag 4 mei is er opnieuw Murmerwoude sis tot afzetting van ds. Van der Schaft wederom aan de orde komen. Kunstgebitten In mei eerste steen T.H. Twente correspondent) onderwijs, kunsten (Van De minister van en wetenschappen. Cals. zal op 1 mei a.s. de officiële eer ste steenlegging verrichten van de thans in aanbouw zijnde Technische Hoge school Twente op het landboed „Drie- nerlo" tussen Enschede en Hengelo. Hier wordt thans al druk gebouwd aan allerlei bouwwerken, die te zijner tijd gezamenlijk de THT zullen vormen Nog deze week heeft verder de aanbe- steding plaats van de bouw van eer aantal wooneenheden op het terrein. Het betreft hier zeven woningblokken voor studentenhuisvesting. Elk blok omvat drie verdiepingen voor twaalf studenten per verdieping, zodat er in totaal ruimte geschapen wordt voor 2i denten. Op het terrein van de THT komen ook i flat komen huwde stafleden, dat 25 meter hoog wordt en 14 woningen zal bevatten. Er is voorts een bungalowplan in voorbe reiding. WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER Reumatische pijnenstopl haltl Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS Het bekende Parijse zendingsgenoot schap „Mission de Paris", waardoor in dertijd Albert Schweitzer naar Lamba- rene uitgezonden is, heeft een film kerk en zending op Madagaskar doen vervaardigen. Het resultaat, zo meldt „Critisch film- en televisiebulletin", deze opdracht is een zeer geslaagde kleurenfilm, die een goed beeld geeft van dit zeer uitgestrekte maar weinig bekende eiland en zijn bevolking. Opmerkelijk is de dodencultus va bewoners van Madagaskar, die deels van Aziatische, deels van Afrikaanse herkomst zijn. De film zal in Nederland onder de titel „Land aan het eind de wereld" door de Stichting Filmcen trum worden uitgebracht. Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet i morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbeha gen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeder werkt als een beschermend kussen en houdt boven dien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. Kinderdorp trok belangstelling tot over grens (Van een onzer verslaggevers) Hij deed meer. Hij stelde zijn huis in Nijmegen open voor de opname van wezen, een initiatief dat in 1866 leidde tot bouw van het eerste paviljoen op het terrein, waar later het kinderdorp Neer- Uitbreiding" Dat was het bescheiden begin van een werk, dat zich in de volgende decen nia stormachtig zou ontwikkelen. Ieder jaar gaf nieuwe uitbreidingen te zien. Niet alleen verrezen er nieuwe pavil joens, ook het arbeidsterrein werd ver groot. Richtten de activiteiten zich aanvan kelijk slechts op de wezen, die men geestelijke opvoeding en vervolgens een opvoeding „tot goede burgers van de maatschappij" wilde geven, na de in voering. aan het begin van deze eeuw, van de kinderwetten werden ook andere kinderen opgenomen. Kinderen van ou ders, die de rechtbank de ouderlijke macht had ontnomen en (later) gezins- voogdijpupillën, bij wie een gezins voogd de plaats van een van de ouders had moeten innemen. volgd door mr. Joh. Visser die thans nog directeur is. Mr. Visser is onder meer secretaris van de Raad voor de Kinderbescherming in Dordrecht en Groningen geweest en heeft ruime er varing op dit terrein. Onder al deze directèuren heeft Neerbosch een enorme groei doorge maakt Neerbosch werd een echt dorp met paviljoens, een kapel, een school, een zwembad, werkplaatsen voor de eigen vakopleiding, een zie kenhuis en een drukkerij. Zelfs een dorpswinkel ontbreekt niet. Wat de voedselvoorziening betreft is het kin derdorp vrijwel geheel „selfsuppor ting". Men beschikt over een boerde rij met honderd stuks vee, een tuin derij en 45 hectaren landerijen. De wezen stonden alleen. Zij wj overgeleverd aan de liefdadigheid die liefdadigheid ontaardde maar al te >t Werd in de loop der jaren zelfs vaak in uitbuiting. Johannes van 't dat het aantal wezen een steeds kleh Lindenhout was een van de eersten, die nere minderheid ging vormen, dit als zei: de wees moet worden geholpen, (gevolg van het feit dat het aantal Zijn plannen_ om theologie te gaan teerloze kinderen afnam. Op het ogen blik bevinden zich in de V studeren schoof hij op zij en met zak met Bijbels op de rug ging hij de boeren langs, hield preken in schuren en wees de mensen op hun verantwoorde lijkheid ten opzichte van het alleen staande kind. 't Linden- houtstichtingen nog maar een 15-tal we- onder de 340 in het dorp opgeno men kinderen, Veertig jaar lang i De 39-jarige in Zwitserland ge boren r.k. theoloog dr. Hans Küng, professor in de dogmatiek aan de universiteit van Tubin gen, die op het ogenblik een reeks lezingen in de Verenigde Staten houdt, heeft gisteren voor een ge hoor van 6500 personen rooms- katholieken, protestanten en jo den in de universiteit van San Francisco zijn stelling verdedigd, dat de hereniging van het chris tendom, een der voornaamste on derwerpen van het oecumenisch concilie, moet beginnen met ingrij pende hervormingen in de Rooms- katholieke Kerk zelf. Hij verklaarde dat de kerk heeft ge zondigd tegen de vrijheid van de mens en dat hij op buitenstaanders vaak meer de indruk maakt van een gevangenis dan van een heiligdom van de Heilige Geest. „Zelfs iemand, die van binnen uit naar de kerk ziet merkt voortdurend op. hoe slaafsheid wordt voorgesteld als gehoor zaamheid, lafheid als voorzichtigheid. 'machtspolitiek als geestelijke dienst" zeide hij. Hij betoogde dat de R.K. kerk bij ge brek aan vrijheid op vele terreinen vei achter komt bij de protestantse theolo gie en dat een overeenkomstig gemis de r.k. pers vervelender en minder eerlijk maakt dan de wereldlijke. Als punten, die de kerk dient te over wegen, noemde hij decentralisatie van het gezag met groter autonomie voor de bisschoppen, herziening van de mis met gebruik van landstalen, afschaf- n de index van voor de rooms- katholieken in het algemeen verboden boeken, omschrijving van de betekenis de leken in de kerk, verzachting de beperkende bepalingen inzake gemengde huwelijken. Dr. Küng is de vorige herfst in Rome opgetreden als theologisch adviseur van het oecumenisch concilie en zal er. als het concilie in september wordt hervat, dezelfde hoedanigheid terugkeren. Hij een van de vier r.k. theologen die niet mogen spreken tot de studenten aan de rooms-katholieke universiteit te Was hington. Ds. Chr. van Dam met emeritaat Ds. Chr. van Dam, predikant „van de gereformeerde gemeente te Rotterdam- Zuid heeft het voornemen te kennen ge geven met emeritaat te gaan. In haar vergadering van 20 mei aanstaande zal de classis Rotterdam deze emeritaats- aanvrage behandelen. Ds. Van Dam, die 23 oktober aanstaan de 70 jaar hoopt te worden, kwam eerst op gevorderde leeftijd tot het predikambt. Hij studeerde aan de Theologische School het genootschap deelde mede. dat Ban- te Rotterdam en werd in 1947 te Wer- toe-godsdienstonderwijzer P. M. Mpuml-1kendam, zijn eerste gemeente, bevestigd, wana. secretaris van het agentschap injIr, ]ft51 vertrok hij naar Amsterdam-C. de Transkei zal zijn. |en na drie jaar naar Barneveld. Op 27 Bijbels in het agentschap zullen te-inovember deed hij intrede in zijn gen de prijs van 65 Zuidafrikaanse een-1 tegenwoordige gemeente, ten aan de bevolking van Transkei ver- Hoewel toen al achter in de zestig, kocht worden. De bijbel is reeds m ontving ds. Van Dam de laatste twee 1860 in het Kósa, de voertaal daar. in jaar nog jg beroepen. gebruik, maar er wordt nu een nieuwe vertaling gebruikt. -11 [Aantal baptisten met 209 gestegen De statistiek der Unie van Baptisten gemeenten in Nederland 1963 is uit. Hieruit blijkt onder meer dat het aantal lidmaten met 209 gestegen is. Het totaal antal bedragt nu 8828 leden. Het aantal gemeenten is met 1 terug gelopen, daar de gemeente te Schiedam zich uit de Unie terugtrok. Evenals in 1961 is ook in 1962 het aantal ontvangen attestaties groter dan het aantal afge geven attestaties. Het aantal dat uit ander gemeenschappen overkwam (31) 12 lager dan het jaar daarvoor. Er ren in 1962 115 mensen die zich ont trokken aan de gemeente, dat is 49 meer dan het jaar daarvoor. Er zijn thans nog maar 9 gemeenten, die een andere zangbundel dan „Lofzang en gebeden" gebruiken. Er zijn op het ogenblik 65 baptisten gemeenten in ons land. Twee bijzondere leden, te weten in Paramaribo en Genk: gemeenten die buiten het verband de Unie staan. Bijbelgenootschap in Transkei Het bijbelgenootschap van Zuid-Afri- ka heeft een agentschap in Umtata, de hoofdstad van de Transkei, geopend. Ds. Van Arkel. de hoofdsecretaris JlJohannes v« Lindenhout directeur geweest. Een pe riode waarin hij het werk, dat hij be gon, steeds meer zag groeien. Ook fi nancieel kwam men er beter voor staan. Moest in het begin worden gewerkt met giften, na de invoering van het kin derwetje sprong de overheid bij met subsidie, die honderd gulden per kind per jaar bedroeg. Later is die subsidie aanzienlijk verhoogd en op het ogen blik bedraagt zij een kleine veertien gulden per dag.... Wat overigens niet wil zeggen, dat er niet nog steeds gif ten binnenkomen, waaruit blijkt dat Neerbosch in ons land een algemene be langstelling geniet.' Bij het 40-jarig bestaan van de inrich tingen was er in totaal drie miljoen gulden aan giften genoteerd en nog ieder jaar wordt met de „Ncerbosch- cent" een halve ton bijeengebracht.... Na het aftreden van Johannes v; Lindenhout als directeur is de leiding irichtingen 24 jaar in handen geweest van predikanten: ds. Schrijver (uit Schiedam) en ds. Kluin. Bij de komst van het echtpaar Van Lindonk Koning kwam er echter een „scheiding en Kerk en Staat": Neerbosch werd afzonderlijke gestichtsgemeente de hervormde kerk met een eigen pre dikant als geestelijk verzorger. Direc- Van Lindonk werd in 1961 opge- elke woensdag Jxmgensmarkt prachtige no-iron kwa liteit, prettig te dragen, nieuw fantasie-dessin in 6 frisse kleuren. Samenwerking bioscoop en kerk in Duitsland Subsidie Maar, zegt de heer Visser, wensen hebben we nog steeds. Verscheidene ge bouwen zijn aan vernieuwing toe. Neer bosch heeft een nieuw ziekenhuis no- recreatiegebouw, een admini stratiegebouw en een heel nieuw pavü- Daarvoor moet zeker een bedrag van rie a vier miljoen gulden op tafel ko- len. De overheid zal hiervan een groot gedeelte voor haar rekening Die korte tijd in Gethsémane, vlak voordat Jezus door de soldaten met hun helpers wordt gegrepen, is vol van gebeur tenissen. Jezus vraagt aan de bende wie zij zoekt. Als Hem wordt gezegd, dat het om Jezus de Nazareeër gaat, zegt Jezus: „Ik ben het". En dan gebeurt er iets volkomen onverwacht. Jezus is nauwelijks uitgesproken, of de menigte deinst terug en valt ter aarde. Het is, alsof Jezus deze mensen wil in prenten, dat Hij de leiding van hetgeen hier gaat gebeuren in handen heeft. Straks zal Hij het hun nog duidelijker vertellen: Jezus behoeft de Vader maar te vragen en Hij zal legerscharen engelen zenden. Jezus doet het niet. Evenmin als Hij nu de met stokken en zwaarden gewapende menigte laat liggen. Het is de Heiland niet te doen om een demonstratie van macht en machtsvertoon. Hij heeft de Vader, na een strijd en een ongekende angst gezegd: Uw wil geschiede. Jezus weet, dat Hij niet de weg terug zal gaan, dat de opdracht zal worden uitgevoerd en dat Hij straks de Vader zal kunnen melden, dat het alles is volbracht. Maar nu moet zich nog eenmaal Gods almacht openbaren. Mensen vallen op de grond en het moet hun toch wel iets zéggen. Als zij zijn opgestaan herhaalt Hij Zijn vraag: „Wien zoekt gij?" Het antwoord wordt herhaald. En dan zegt Jezus: „Indien gij dan Mij zoekt, laat dezen heengaan". Het is niet meer nodig: de discipelen zijn zelf al vertrokken, gevlucht (Van een onzer medewerkers) lingen is niet een gebed voor „onzicht bare band", maar voor de eenheid der gemeente. De verscheidenheid die tot gescheidenheid leidt, is zonde. Verdeeld heid der gemeente is gemeenschappelijke schuld. Unaniem Is de studiecommissie van oordeel, dat de Wereldraad geen voor gestalte van de anti-christ is, zoals soms wordt opgemerkt. Toezicht op naleving van de basisformule zou de Wereldraad tot superkerk maken. De studiecommis sie heeft de Unie geadviseerd zelf als lid. uit te treden maar wel als lid te ertegenwoordigen die groep van ge- z^n;e0™bot"fJ„1rLïdS^icbhrrm'S bd^stellenden'gVMnden:" wu™ dLEÏÏ.'D&rTt algemene vergadering der Zaterdag hielden de baptisten een bezinningsconferentie over een plaats in de oecumene. Uit gangspunt was het rapport dat een studiecommissie van de Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland had uitgebracht over: «aar rcKcii.n Nederlandse baptisten en de ■ereniging zaftoch"zekërTeifIWereldraad van Kerken". Dit slordige zeven ton moeten zor-1 rapp0rt js aan de gemeenten en j meenten "die Van de belangstelling van de dui zenden oud-wezen kan de inrichting in ieder geval verzekerd zijn. Behalve uit hun jaarlijkse komst (op Hemelvaarts dag) naar Neerbosch, hebben zij die in het verleden wel laten blijken uit ge schenken. Zij waren het die ervoor zorgden dat de dorpskapel een kerkorgel kreeg en ook het zwembad was hun geschenk. Ook bij de komende jubileumviering zul len zij weer present zijn. Voor hen is een oud-wezendag georganiseerd. Die dag vormt één van de punten van het feestprogramma. Feest De rest van dit programma bestaat uit een herdenkingsdienst (op 12 juni) in de kapel, een officiële bijeenkomst, waar ook de minister van justitie bij aanwezig zal zijn. Voor de kinderen staan er eveneens festiviteiten op het programma. Allemaal zullen zij een dag uitgaan, er komt een marktfeest, er worden sportdemonstraties gehouden en er zal een historisch spel worden opgevoerd, waarin het leven wordt uitgebeeld van de oprichter van Neerbosch, Johannes van 't Lindenhout, de man die baan brekend werk begon en die straks in dankbare herinnering zal worden her- rijksweg 25 in de gemeente Wagenin- gen. Een uit de richting Rhenen komen de vrachtauto kwam op een kruispunt in botsing met een personenauto die plotseling de weg overstak. De in de personenauto zittende Nijmegenaar was op slag dood. Unie in mei a.s. te Sneek, zal namelijk het lidmaatschap van dé Wereldraad van Kerken nader overwogen worden. Ter oriën tering en voorbereiding hiertoe belegde de commissie voor vor ming en dienstbetoon der Unie deze bezinningsconferentie,- die stond onder leiding van de voor zitter dezer commissie, ds. N. J. van Beek te Alkmaar. Gezien de grote belangstelling stelde ds. Van Beek in zijn openingswoord vast. dat hier een belangrijke zaak aan de orde was. Deze conferentie zou geen beslissing brengen, maar in de diskussie zouden de deelnemers elkaar dienen in wederzijdse voorlichting. Ds. Van Beek achtte hét van groot belang, dat de baptisten zich meer 'bewust worden wie zij zijn als. christenen en baptisten in de wereld en in de christenheid. Minderheidsrapport Ds. S. J. Zijlstra van Eindhoven licht te zijn minderheidsrapport toe waarin hij de Unie en de gemeenten adviseert zich geheel van de Wereldraad van Ker ken te distantiëren. Aan- de hand van diverse bijbelteksten waarschuwde ds. Zijlstra voor vermenging. Een scheids lijn is nodig. De gemeente leeft in een bijzondere periode waarin ze de geesten moet beproeven of deze uit God zijn. In deze tijd van compromissen vervagen de grenzen. Het gaat om de ene bruids gemeente van Openbaringen 19. De ge meente van Christus is èèn, waartoe alle gelovigen behoren. Naar deze een heid moeten we streven. Op het ene fundament van de bijbel. Dan is er ondanks verscheidenheid een wordende eenheid in Christus. Toelichting Twee opstellers van het rapport gaven nader toelichting. Ds. Van Dam te Sneek, die vermeldde dat het rapport de dag tevoren ook was besproken in de ver gadering van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, zag als ele mentaire vraag die naar de nieuwtesta mentische gemeente van gelovigen. Aan de éne kant is er smart over de ver deeldheid dezer gemeenten en aan de andere kant verlangen naar de ène ge meente. Het was z.i. de taak van de baptisten om in de oecumenische con tacten naar voren te brengen dat de gemeente hier primaire gestalte in de plaatselijke gemeente vindt. De gemeen- niet onzichtbaar. Het gebed van de de eenheid van zijn volge- Heer Discussie Een forum bestaande uit de inleiders en de predikanten F. E. Huizinga, Hen gelo; Ph.. Lindeman, Groningen en R. J. Vóórhaar te Vroomshoop, ging on der voorzitterschap van ds. Van Beek in óp véle vragen uit de vergadering. Deze vragen betroffen velé facetten var. het totale probleem. Van het forum uit werd gewezen op dc wijziging van het klimaat tussen de kerken. Er was een tijd waarin er geen contact toestond met met gelovigen uit andere kerken. Maar het is nodig om in elkanders1 geestelijke overvloed en inzichten te delen. We mogen ons niet onttrekken aan het waaien van de Hei lige Geest en het denken van alle ge lovigen. Door de contacten met anderen wer den de baptisten in hun geloofsovertui ging verdiept vanuit hun gedrevenheid naar de gestalte van Christus' gemeente. Aan dit waagstuk der confrontatie mos ten we ons wagen. Een ander lid van het forum waarschuwde dat toet waarheids element niet verloren mag gaan en meende dat de Wereldraad veel meer wenst dan alleen maar gesprekscentrum Het bl(jkt dat het forum unaniem van gevoelen was dat de baptisten zich niet mogen onttrekken aan contacten inet andere kerken en andere gelovigen. De gemeente is incompleet. Er mag geen verraad aan de waarheid, gepleegd wor den, noch een compromis gesloten worden ten bate van de eenheid. Met de erken telijkheid van de brede oriënterende be sprekingen besloot Ds. Van Beek deze geanimeerde conferentie. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen als pred. in algemene dienst voor het gevangeniswezen: D. v. d. Werf, te Sneek. te Rotterdam-Vreewijk (vac. Joh. Gerritsen jr.): P. B. W. Polvliet. verblijvend te Hilversum, te Krimpen ad. IJssel (nevenpast.): J. H. Vlijm, te Goedereede; te Bussum (vac. J. A. G van Zanten): J. Tammeling, Kouduin. Aangenomen naar Sellingen (toez.); H. Kremer. te Zevenhuizen (Gr.). Bedankt voor Maarssen (2e pred. pl.): J. van Wier te Putten; voor Stavoren: J. A. Scholten, vic. te Meppel. Geref. Kerken Beroepen te Andijk: G. Brouwer, te Zaandam; te Broek onder Akkerwoude: A. Borman, kand. te 's-Gravenhage; te Beverwijk: H. Riezebos, te Luttelgcest; 1 te Rotterdam-C (vac. F. Vroon); H. Hcu- le, te Leiden. Bedankt voor Spijkenisse (2e pred. pl.) G. Oppedijk, te Dokkum: voor Heerde en O-W-Souburg (vac. P. O. Bohlmeijer): L. C. Rietveld, te St. Pancras; voor Mep pel (vac. J. van Tuinen): J. Nieuwsma, te Oude-Pekela. dat de huurder dringende repara- ïoet dulden, maar voegt er aan toe, dat wanneer deze meer dan veer tig dagen duren, de huurder recht artikel i i Duits blad „Kir belasting indien, kom ik dan merking voor teruggave lasting? Antwoord: U is belastingplichtig vooi predikant *voor" füm^en SJSfffW. 3WÖ& Wilken de vorming van werkgroepen, '"-ko™{>n belas^ineDli^htie61 huwelljk 11 die er samen met bioscoopdirecties naar z belastingplichtig, ioudtn moeten streven het aantel waar- Valt u in de inkomstenbelasting, b. devolle films in het bioscoopprogramma als uw echtgenote na baar h en de belangstelling voor deze films on- loontrekkend (niet loondervend, der het publiek te vergroten. dan wordt u voor het totale inkomen In enkele wijken, zo meldt „Critische van u en uw echtgenote na haar hu- Film Érf Ik ben in oktober 1962 ge- geheel of gedeeltelijk naar het zo veel waa mijn vrouw was loondervend hogere ongehuwdentarief berekend, dan ties huwelijk en ik viel voor kan het zijn, dat meer loonbelasting net in de inkomstenbelasting, was ingehouden dan ten slotte aan in- aangifteformulier inkomsten- komstenbelasting is verschuldigd. Dat heeft op evenredige vermindering in aan- verschil krijgt u dan terug. Valt u om de huur. De huurder 1-an dit dus loonbe- de een of andere reden niet in de in komstenbelasting, dan krijgt u niets Vraag: Door een brand is een huur huis onbewoonbaar geworden, behou- vuil aangenomen, dat hij niet schuldig is aan de brand. Vraag: Wij hebben een oud Perzisch tafelkleed, nog geheel gaaf, dat dens één kamer, geborgen zijn. Moet huur betalen of een gedeelte tot alles bij De opzichter eist vol- Hoe met welke middelen i bij. Ik vond z moet ik het schoon maken' Antwoord: Wanneer u het kleed niet stomerij in behandeling wilt ge- waarde hebben deze zegels ven. xan u het beste een behandeling hebbers? met droogschuim toepassen. Hiervan toen ik mijn paperas- Welke lief- i Ham- welijk Antwoord: In dit geval, waarin het zal het kleed beslist opknappen huis onbewoonbaar geworden is, kan brengt geen risico's met zich mee de huur doen verbreken, doch kunt een droogschuimapparaat bij visie bulletin", van Ham-1 welijk aangeslagen volgens het gehuw- kerkelijke zijde dergelijke dentarief. Daarmee wordt verrekend de hieraan heeft de huurder niet veel ten- groepen in het leven geroepen enloonbelasting, welke van u is ingehou- zij hij een ander huis kan krijgen, goede samenwerking met bios- den I coop-directies ontstaan. drogist kopen. Vraag: Ik heb zo 25 tot 30 iaar ge het leden 40 postzegels van 9 cent gekocht, haar huwelijk. Is deze Burgerlijk Wetboek. Dit bepaalt welis- Ze zijn nog ongefrankeerd. Ik sluit er het gehele jaar Antwoord: Dit is een roodoranje ze- het gel van koningin Wilhelmina met zwart U cijfer 9. Hét behoort tot de normale iw serie frankeerzegels van 1926-1939. De catalogus vermeldt een waarde van 2.25 ongestempeld en 1.75 gestem peld. Deze waarde-aanduiding is slechts een richtlijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2