Uw probleem is het onze Voorzitterschap Unie èn fractie onverenigbaar Actie Brood voor liet liart trad voor het voetheht Mr. Van Haersma Buma tot C.H.-jongeren: Kard. Wyszyiiski tegen geboortebeperking Positie predikanten is aanmerkelijk verbeterd Een woord voor vandaag Beleid van kabinet was zegen voor ons volk 2 MAANDAG 1 APRIL 1963 (Van i kerkredactle) De actie .Brood voor het hart", waaraan vrijwel alle Neder landse kerken van Gereformeer de Gemeenten tot Remonstrantse Broederschap medewerken is zaterdag officieel gestart met drie bijeenkomsten in Amster dam, Rotterdam en Zwolle. Slechts een handjevol mensen was in de drie plaatsen aan wezig om samen een programma te maken dat gisteravond door de N.C.R.V. werd uitgezonden. Deze actie wil ongeveer 2 miljoen gulden bijeenbrengen om de lectuurverspreiding beter moge lijk te maken in Indonesië, Afrika en Zuid-Amerika. Advertentie (Spit, Spierpijn en reumatische pijnen DAMPO Alleen al Indonesië hoopt op een half miljoen gulden, omdat de christelijke uitgeverij van de lectuurcommissie van de Raad van Kerken in dat land op dracht gekregen heeft in plaats van het (toch al te kleine) lage gebouw aan de Kwitang een groot gebouw van ver schillende verdiepingen neer te zetten, of anders van deze centrale plaats te verdwijnen. Ook in Afrika, en vooral In Kame roen. waar vele Nederlanders in de zending werkzaam zijn, bestaan groot se plannen om te komen tot een lectuur - dienst die de enorme leeshonger van de bevolking wil gaan stillen. „Wij weten dat er niet zoveel men sen zijn, maar het moet in de studio de indruk wekken dat het er enkele duizen den zijn", zei da. B. Richters vanuit Hilversum tot de mensen in de drie zalen, die met elkaar verbonden waren. In Zwolle speelde de Christelijke mu ziekvereniging ter begeleiding van de samenzang. Drie zangleiders met kop telefoons op deden hun best de enkele mensen (in Rotterdam nog geen vijf tig) in de maat te krijgen. Het programma bestond uit drie vijf- minutenpraatjes vanuit de drie ver schillende plaatsen en een indrukwek kend klankbeeld over de lectuurnood in Afrika. Geen zoete broodjes TTKT voorzitterschap van Kamer- BvilinS Slot te Al fractie èn partij dient geschei- 7 7 den te zijn. Dit is noodzakelijk 77ll£' voor de manier van functioneren J o ener moderne partij. Bovendien onderstreept deze scheiding - (Van een onzer redacteuren) goed christelijk-historisch! de Echlcr; de da( ,emai)d eigen verantwoordelijkheid van fractie en partij. Tot deze interes sante uitspraak kwam zaterdag de ..D, drukinkt k,n d, l.v.nde H«r scheidende voorzitter der fe- vervangen", zei prof. dr. J. M. van deratie van C. H. Jongeren (jroe- *•-*— Zwolle. „Maar Nieuw rapport over kerk in de wereld Tijdens de tweede fase van het Vati caanse concilie, die in september be- f:int, zal een nieuw rapport in behande- ing worden genomen over de plaats van de Rooms Katholieke Kerk m de moderne wereld, zo is zaterdag offi cieel bekendgemaakt. De coördinatie commissie van het concilie had vrijdag een nieuw en nog niet definitief ont- werp-rapport over dit onderwerp be sproken. De bedoeling van het rapport is. „de veelsoortige problemen die van het grootste belang zijn voor de mens heid in het licht van de christelijke leer te plaatsen". Deze problemen variëren van „de waarde van het leven en de waardigheid van de mens. tot cultuur, vrijheid, sociale rechtvaardigheid en vrede". De coördinatiecommissie behandelde vrijdag ook een rapport van aartsbis schop Felici, secretaris-generaal van het concilie, over de manier waarop de werkzaamheden van de persdienst van het concilie zouden kunnen worden ver beterd in het licht van de ervaring die tijdens de eerste fase van het concilie is opgedaan. Laatste Nederlandse uitzending van radio-Nw.-Guinea „Radio West-Nleuw-Guinea/West-Irian ln Hollandia/Kotabaroe" heeft gister avond voor het laatst in het Nederlands uitgezonden. Met ingang van vandaag houden de Nederlandse uitzendingen met inbegrip van nieuwsberichten door het tijdelijk V.N.-bewind op. Het motief daartoe is dat er nog maar zo weinig Nederlanders in Nieuw-Guinea zijn dat voortzetting niet gerechtvaardigd is. Aan het laatste Nederlandse program ma werd een speciale aandacht besteed met een „finale"-programma van ruim een uur. Dit werd verzorgd door de drie laatst overgebleven Nederlanders bij de radio: Wuzz Rens, Wim de Vries en Kees Schaap. Bovendien werd daaraan vanuit Nederland meegewerkt door enkele oud omroepers van radio-Nieuw-Guinea. Met het beëindigen van de Nederlandse uitzending van radio-Nieuw-Guinea laatste Nederlandse publikatiemiddel daar verdwenen. Alle Nederlandse kranten en periodieken zijn namelijk reeds verschei dene maanden geleden opgehouden te verschijnen. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te De Lier (vac. H. B. Wey- land): B. Wentsel, te Oudewater; te Op perdoes: drs. A. Borman, kand. te 's-Gra- venhage. Aangenomen naar Hillegersberg-Ter- bregge: G. W. Rijksen, te Apeldoorn; naar Emmen-Engelslo: G. O. N. Veenhuizen, te Grouw-Irnsum. Bedankt voor: Anjum en Ommen (vac. H. Hortensius): G. O. N. Veenhuizen: voor Amsterdam-W (vac. J. Wiersema): G. Veeneman, te Amersfoort. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen (N-H): C. van der Weele, te Ermelo-Putten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Bruinisse: C. Woestijne, te Barneveld. oefenaar te Grafhorst (Ov.). EVANG. LUTH. KERK Drietal te Zeist: A. Duyvendak, prop. te Alphen, dr. C. J. Munter, te Groningen en A. Vermeulen, te Amsterdam. der Linden is de lectuur brood-nodig", vervolgde hij en riep de mensen op „Laten we hel pen dat nu in de taal van het heden wordt geschreven, gedrukt en ver spreid". Vanuit Amsterdam sprak dr. Okke Jager over de rijkdom aan lec tuur in ons eigen land in tegenstelling tot de nood op de drie continenten. Le zen is oorspronkelijk aren rapen ach ter de maaiers. Laten we daarom geen zoete broodjes bakken voor het hart". In Rotterdam sprak ds. J. H. Sillc- is Smitt die opmerkte dat als wij de leeshonger niet stillen, dit wel zal ge beuren door het politieke westen of oos ten. En als die het niet doen. dan is er ongetwijfeld de duivel die het zal doen. Middags werden er In de verschil lende plaatsen nog korte toespraakjes sram werd naar hui gehouden en daarna was er een foruin. Haag verzonden Od nog kleiner In Rotterdam trok het geworden kringetje dc stoelen ma; elkaar in een grote kring. Er werden vragen beantwoord en elkaar werd h ij moed ingesproken. Het hoogtepunt aldus de heer Haersma. heeft hij bijzich in de laatste decennia gegeven de C.H.U. Als geen ander heeft deze periode het karakter van de Unie bepaald. Dat was mede dui delijk een persoonlijk stempel op de Unie kon drukken is voorbij. Ook het vele studiewerk ln commissoriaal ver band. dat de laatste jaren tot stand komt maakt het thans ondenkbaar, dat één persoon zo duidelijk zijn stempel op de Unie drukt, aldus de heer Van Haersma. Uit deze rede stippen wij verder aan de mededeling dat de federatie vanwege de toenemende activiteiten over vijf jaar een vast secretriaat zal moeten hebben. Voorts, dat er «en nieuw plan is ontworpen om meer belangstellenden aan te spreken: behalve C. H. J. G.-||JQ groepen zullen voortaan ook individuelen 1 komst, zeker bij de jongeren niet lid voor de federatie kunnen worden, worden begrepen. De tijd moge er dan Tenslotte dat de heer Haersma van har-jnog niet rijp \oor zijn, het samenwer- te onderstreepte de uitspraak van hetkingsvraagsiuk mag ons niet loslaten C.H.-Kamerlid Diepenhorst, die stelt, en er dient daarbij duidelijke taal te dat men juist uit theocratische overwe-worden gesproken, gingen zo democratisch mogelijk moet zijn. In dit verband meende de spreker Belangwekkend in dit kader was ook dat de Unie daarom vooraan zal moe- nog de opmerking van mr Van Haers- ten staan als het gaat om politieke ge-ma Buma of het in dit stadium niet lijkberechtigheid van humanistische in-1 eenvoudiger en wellicht ook vruchtbaar- Tilanus in Den j stellingen, met welke andere ook. want; der zou zijn indien de dagelijkse bestu- navolgbare wij- „de strijd van christendom tegen sae- ren van ARJOS en de federatie pen, mr. B. van Haersma Buma in zijn rede die hij op de algemene vergadering dezer federatie te Driebergen hield. Hij doelde daar bij kennelijk op de figuur die «traks zal ontstaan, als mr. H. K. J. Beernink, voorzitter der C. H. Unie, dr. H. W. Tilanus in de komende parlementaire periode tV"'ond'^streept« "deuitspraak als fractie-voorzitter zal hebben opgevolgd. De nieuwe voorzitter van de C.H.J.G.- federatie. de heer J. Baarda. die even eens uitvoerig bij een mogelijke inter confessionele politieke samenwerking stilstond, zou toch wel graag over de noodzaak van het gesprek tussen Christenen uit verschillende politieke partijen willen spreken. Hij herinnerde aan de samenwerking in éen fractie in het Europese parlement en aan het ont moetingspunt: de Int. Unie van Chris ten Democraten waarbij KVP, ARP en CHU zijn aangesloten. Ja, zal men zeg gen. maar dat ligt in de internationale sfeer en dat betekent nog niet dat voor de nationale politiek dezelfde normen zouden moeten gelden. Akkoord, aldus deze spreker, maar toch geloof ik, dat in de nabije toe komst de nationale politiek steeds meer bepaald zal worden door de internatio nale en dan gaat het niet aan op in ternationaal niveau de zon te laten schijnen en zich op nationaal niveau in de mist tc hullen... Dat laatste zal vol gens deze spreker, namelijk in de toe- cularisatie en nihilisme i: g« - strijd, die alleen met geestelijke wape- of gemeenschappelijke concrete studie, nen en niet met politieke middelen mag op zouden zetten, dan principiële dis- worden gevoerd". Jcussies over^.wat de A.R. en de C.H.U. Eenheidstreven Abortus is „moord" De Poolse primaat kardinaal Wyszynski Iheeft zich in zijn zon dagmorgen in Warschau ge houden preek gekeerd tegen het streven der Poolse regering om de bevolkingsaanwas te beperken en pogingen tot geboortecontrole als „moord" veroordeeld. Dit was de felste aanval van de primaat op een officiële poli tiek der Poolse regering sinds zijn terugkeer dn december uit Rome, waar hij het 2e Vaticaanse con cilie heeft bijgewoond. Kardinaal Wyszynski trok een verge lijking tussen de politiek van genocide, de ras*er*moord, zoals die tijdens de oorlog werd bedreven, en de resultaten van een officiële politiek van abortus. „Wij kunnen nimmer vergeten wat een bepaald land in het Westen ons heeft aangedaan, welk een verschrikkelijke machine des doods en van uitroeiing werd geschapen." „Doch tegelijkertijd worden verlos kundigen en gynaecologen van hun spe cialistische taak omtheven omdat zij gèen werk meer hebben, alleen nog moord", aldus de kardinaal, die met grote be wogenheid sprak. Hij betoogde, dat het mogelijk bij de „misdaad van genocide'" op ongeboren kinderen niet zal blijven. „Grotere misdaden lopen altijd in het zog van handelingen, die aanvankelijk nauwelijks als misdaden denkbaar zijn. doch die even gevaarlijk zijn." primaat citeerde een officiële statistiek blijkens welke de natuurlijke 'bevolkingstoename van WaTschau, die in 1957 6 procent bedroeg, in 1962 was gedaald tot 2 procent. In 1956 nam het Poolse parlement een wetsvoorstel aan, waarin abortus wordt toegestaan, als deze „maatschappelijk gerechtvaardigd" is. De ziekenhuizen kregen opdracht het ondergaan van deze Opbrengst collecte voor reclassering ruim ƒ400.000.- de reclasseringscol- de definitieve resul- twintig duizend De opbrengst lecte 1962. w taten bekend gulden hoger dan in 1961 De netto opbrengst van de collecte 1962 bedraagt 476.524,15 tegen 454.149,27 1961. Verslag geref. commissies van beheer (Van onze kerkredactle) Het elfde jaarverslag van het landelijk verband van de com missies van administratie en be heer der Gereformeerde Kerken is over het algemeen zeer opge wekt van toon. Het is juist ge publiceerd in het contact-orgaan van dit verband: Administratie en Beheer. Er wordt in uitge sproken dat van de grote nood in de predikantsgezinnen, waarvan voor enkele jaren gewag kon worden gemaakt, momenteel geen sprake meer is. Ook over de nieuwe pensioenregeling meent het verband tevreden te kunnen zijn. Er is bereikt dat ook de oude- dagvoorziening van de predikanten aan merkelijk is verbeterd. Zelfs de sala rissen van de kosters zijn aangepast aan de hogere kosten voor het levens onderhoud. Op een punt is het verslag echter ta melijk pessimistisch. Van de zijde van de kosters wordt reeds enkele jaren ge streefd na.-\r een collectieve arbeids overeenkomst. Dit Is een uitgesproken wens van bijvoorbeeld de prot.-chrlste- UJke Kostersverenlgüig. Het verslag zegt dat deze wens als een gevolg van de constructie van het kerkelijke leven wel een illusie zal blij ven. Maar troostend zegt het verslag letterlijk: „Het mag als een vrucht van de arbeid van het verband worden ge zien, dat verscheidene kerken de sala riëring in meerdere mate dan voorheen ln overeenstemming hebben gebracht met de aard van de werkzaamheden en de daaraan bestede tijd". Groei Minder enthousiast is het verslag evenwel over de groei van het landelijk verband -zelf. Deze is niet bijster groots. Het aantal aangesloten commis sies Is tussen april 1962 en maart 1963 toegenomen met 16, maar „het tot nu toe bereikte resultaat van 56 procent van alle kerken bevredigt nog niet." Er zijn nog een tachtigtal zeer klei ne kerken (met minder aan 200 leden) geen lid. maar de geringe omvang van hun materiële belangen maken het waarschijnlijk niet nodig om zich aan te sluiten. Maar er zijn nog zeker 250 kerkeraden of commissies van beheer die wel in aanmerking komen voor aan sluiting. Ook wordt er in het jaarverslag ge klaagd dat slechts een viertal provin ciale afdelingen in het afgelopen iaai regelmatig vergaderingen belegd heb ben. want de belangstelling bleek goed en deze vergaderingen wonnen nieuwe gezondheid de artsen instructie abortus toe te staan als de „moeilijke levens omstandigheden der patiënte het nood zakelijk maken dat zij de operatie on dergaat." Tal van Poolse doktoren zijn rooms katholiek en op godsdienstige gronden tegen abortus gekant. In Steenwijk Christ.-geref. en vrijgemaakt samen naar de kerk (Van onze kerkredactle) Ook in Steenwijk hebben de christe lijke gereformeerde en de gereformeerde (vrijgemaakt) kerk elkaar gevonden, ook al gaat de overeenstemming daar nog niet helemaal zo ver als in Eindhoven, Wel is besloten om van tijd tot tijd ge meenschappelijke kerkdiensten te beleg gen. Dat zal dan in het bijzonder gebeu ren op tweede feestdagen of op week dagen. Reeds in 1959 hebben deze beide ker ken uitgesproken elkaar te erkennen als ware kerken. Nu is verklaard dat het „onderscheid van opvatting dat t.a.v. ver schillende zaken nog bestaat toch niet dien aard is dat het een samengaan beide gemeenten op de duur zou mogen verhinderen". Erkend wordt dat wederzijds bepaalde accenten anders worden gelegd. Daarom willen de kerken nu „op de weg naar de beleving van de eenheid" de eerste stappen zetten. De eerste ge meenschappelijke diensten zouden op ijdag en op tweede paasdag wor- gd. Frida Katz (77) ere-lid N.C.V.B. overleden Op 77-jarige leeftijd Is te Aerdenhout ■erleden mevrouw dr. C. F. baroi Mackay-Katz, die als Frida Katz eei kende figuur is geweest ln de Neder landse politiek, de vrouwen- en de vre ibeweging en de advocatuur. Jij is op 29 juli 1885 te Amsterdam ge boren. Zij studeerde aan de universitei' te Amsterdam in de rechtswetenschap pen. In 1916 promoveerde zij op een proefschrift, getiteld „Van het weder rechtelijk gebruik van electrische ener e en de wettelijke middelen daartegen' Kort daarop vestigde zij zich in Am sterdam, waar zij waarnemend griffier van het gerech'-hof aldaar was. Zij voel de zich aangetrokken tot de Christelijk Historische Unie en werd in 1920 lid V3n het hoofdbestuur. In 1921 werd zij lid van de gemeenteraad van Amsterdam, wat zij 16 Jaar is geweest en in 1922 werd zij lid van de Tweede Kamer. Zij was zeer gezien om haar kennis van het strafrecht en zij heeft dar ook in vele commissies op het gebied van het straf recht zitting gehad, oa, in de commissie die een rapport uitbracht over een nood zakelijke verbetering van de vrouwen gevangenissen. Op dit rapport heeft me vrouw Mackay sterk haar stempel ge drukt. In 1937 trad zij in het huwelijk met C. W. F. baron Mackay. destijds burge meester van Ermelo. Deze is in 1955 over leden. Mevrouw Mackay was erelid van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond en van verscheidene christelijke vereni gingen op het gebied der vrouwenbewe ging. het Jeugdwerk en de vredesbewe- Uitvoerig is door verscheidene spre kers ingegaan op het punt samenwer king: door bovengenoemde referent, door de voorzitter der Unie. mr. H. K J. Beernink en door de nieuwe voorzit ter. de heer J. Baarda. Moet er een Nederlandse C.D.U. ko- len? Zo vroeg de heer Beernink zich af. Hij meende deze vraag, althans on der de huidige omstandigheden, ontken nend te moeten beantwoorden. De Duit- C.D.U. is duidelijk een program- partij en geen beginselpartij, zoals KVP. ARP en CHU zijn. In het na oorlogse Duitsland was aan zo'n partij behoefte, maar in Nederland, waar de scheidslijn Rome-Reformatie op de par tijvorming zeer duidelijke invloed heeft gehad, liggen de verhoudingen anders. De historisch gegroeide toestanden kan en niet buiten beschouwing laten. Bij veel KVP-jongeren bespeurde de heer Beernink de neiging om in de rich ting van een Nederlandse C.D.U. te gaan. De oorzaak meende hij in het zich ontwikkelen van de KVP tot program- partij, te moetet)zoeken, hetgeen daar, met narrie na de oorlog valt te consta teren. En van r.k.-zijde hoort men dan vaak de opmerking maken dat eerst A.R. en C.H. maar eens bij elkaar moeten komen. De kans daarop leek mr. Beernink a het t.v.-debat in de Kamer zeker niet groter geworden. De redevoering dr. Bruins Slot bij die gelegenheid de spreker te rechtlijnig, te «tar te conservatief geweest en deed Beernink zeggen dat vele Christe lijke Hlstorlschen er moeite mee zou- geestelijke C.H J.G.'s praktische projecten geboren. Of het elkaar willen vinden de o menische gedachte speelt hier ook rol op de lange duur misschien zal kunnen leiden tot samengaan in een partij, achtte de heer Beernink overi gens een mogelijkheid die hij geenszins wilde uitsluiten: „op het ogenblik acht ik de vorming van een Nederlandse CDU onmogelijk, maar niemand kan zeggen hoe het er over 10, 25 of 50 jaar zal voorstaan", C.N.V. geeft acht mille voor Bali Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft besloten een bedrag van 8000 gul den beschikbaar te stellen voor de slacht offers van de vulkaanuitbarsting op Bali. De regering van Indonesië hoopt 400.000 van Bali's drie miljoen inwo- een nieuw bestaan te kunnen ver schaffen op Celebes. de Molukken en misschien ook Sumatra. De overheid is oordeel .dat Bali te dicht bevolkt ..Ti degenen wier dorpen en akkers door de vulkaanuitbarsting verloieu zijn gegaan, te blijven voeden. Andore vraagstukken Uit al hetgeen hierboven over samen werking of eenheidsstreven is geme moreerd leide men echter niet af. dat hier bijna uitsluitend over zou zijn ge sproken. Integendeel mr. Beernink ging op niet minder dan vier andère actuele vraagstukken uitvoerig in. Om te beginnen op het Landbouwschap, ït zozeer in de belangstelling is geko- ien na Hollandsche Veld. Bij zijn uit- --ettinj» hierover noteerden wij de vol- dachte en waardevolle ad uiteenlopende agrarische onder werpen. Jammer is, dat de regering zo vaak afwijkt van de adviezen inzake de garantieprijzen in de landbouw. Was dat niet het geval, dan zou het Land bouwschap heel wat méér populair zijn. Over de belastlngwcnsen van de Unie: „Afzwakking van de progressie ln de inkomstenbelasting, speciaal voor middengroepen en ongehuwden. Een verhoging van het bedrag waaronder geen belasting behoeft te wórden be- taald. Waarbij de Unievoorzlttcr zich bovendien de opmerking veroorloofde dat in EEG-verband ernstig rekening worden gehouden met een ver schuiving van de belastingdruk ln de richting van indirecte heffingen, zoals de omzetbelasting". Inzake het contact met communisten, bijv. via jeugdcongressen: „Dat kan, mits men maar mensen naar deze con gressen zendt die hun mannetje staan, die geestelijk op het contact met com munisten zijn voorbereid. Alleen dan kan er sprake zijn van een behoorlijke en nodige geestelijke wapenen zijn u-'uitwisseling Spanje en E.E.G. Over het vraagstuk van eventuele toe treding van Spanje tot de EEG: „Zo lang Spanje begrippen als democratie en vrijheid niet als algemene begrip pen aanvaardt, zolang geloofsvervolgin gen en censuur plaats hebben, verdient dit land geen plaats in EEG-verband". De huishoudelijke vergadering, die za terdagmorgen werd gehouden leverde nogal wat mutaties in het bestuur van de federatie van C.H.J. G.'s op. Mr. B. Haersma Buma, burgemeester van Workum, trad af als voorzitter en werd opgevolgd door J. Baarda uit Sneek. De penningmeester, drs. D. W. Hoonakker uit Amsterdam stelde eveneens zijn mandaat ter beschikking en kreeg als opvolger F Mooy. eveneens uit de hoofdstad. Tot vice-voorzitter werd ge kozen de heer E. Bleumink te Utrecht. Tijdens de rondvraag was er nog enige discussie over het namens de C.H. Jongeren Groepen doen van poli tieke uitspraken door het dagelijks be stuur. Bezwaren over de daarbij ge volgde procedure resulteerden ln een door de vergadering aanvaard voorstel, dat het dagelijks bestuur aanbeveelt het dat naar wegen dient yOOR EEN STRAKS te formeren kabinet zijn er twee mogelijkhe den: het zet het beleid in hoofdlij nen van het kabinet-De Quay voort of het doet dat niet. In het eerste geval is de combinatie van deelne mende partijen nauwelijks van be lang. Ik ben zelfs geneigd in 'at geval te zeggen: hoe meer zielen hoe meer vreugd. In het tweede ge val echter kan ik mij niet inden ken, dat de anti-revolutionairen dan opnieuw hun medewerking zullen verlenen. Want het is mijn vaste overtuiging dat het beleid van de afgelopen vier jaren een zegen voor ons volk is geweest". Deze uit spraak deed prof. dr. J. Zijlstra za terdagmiddag op een verkiezingsbij eenkomst. belegd door het Provin ciaal verbond Zuid-Holland van de tot betere Het gaat nu geheel volgen* de plannen, die Judas heeft opgesteld. De organisatie klopt en in de hof van Gethsémane vindt de ontmoeting plaats tussen Jezus en de verrader, die vergezeld is door een afdeling soldaten, dienaars van de overpriesters en de Farizeeën. Niets mag aan het toeval wor den overgelaten. De afspraak luidt: Judas zal Jezus kussen en dan kan Hij worden weggevoerd. Het „Wees gegroet, Rabbi" uit de mond van de verrader moet Jezus als een huivering wekkende vloek in de oren hebben geklonken. Hij weet wie en wat Judas is, maar nog tracht Hij hem vast te houden. „Vriend, waartoe zijt gij hier?", zo luidt Zijn vraag. Verwij tend, maar toch is op dit ogenblik de band nog niet volledig doorgesneden. Vriend, in dit uur en onder déze omstandig heden Maar er is voor Judas geen weg terug meer. De duivel heeft bezit genomen van deze mens en als Judas al antwoord had willen geven, dan is daarvoor nu geen gelegen heid meer. „Toen traden zij toesloegen de handen aan Jezus en grepen Hem." En nog is de beker van het lijden voor Jezus niet vol. „Toen lieten al de discipelen Hem alleen en vlucht ten." Alle discipelen, ook Petrus. Zo gaat onze Heiland Zijn laatste gang, verlaten van God en mensen. In de meest vol strekte eenzaamheid zal Hij nu de opdracht van de Vader uitvoeren. Alle vrienden zijn gevlucht en het kruis ligt al gereed. Zullen wij ook maar heengaan? Of zullen wij blijven, bij Jezus, in het uur van de naderende dood? Prof. Zijlstra inRotterdam: CH-jongeren in tv-kwestie achter Scholten (Van een onzer redacteuren) Pas indien de Ionen van de laagst betaalden met spoed opgetrokken werden (met als graadmeter de toonaangevende c.a.o.'s) en ook de sociale voorzieningen op basis hier van zouden worden opgetrokken en aangepast zou sprake zijn van rechtmatige verdeling van de wel vaart. Aldus één der uitspraken in een manifest dat C.H. Jongeren za terdagavond na langdurige beraad slagingen te Driebergen hebben vast gesteld- In totaal omvat dit manifest een tien tal punten. Zo wordt over de woning bouw olm. gezegd dat ernstige overwe ging verdienen financiële maatregelen voor het terughalen van Nederlandse bouwvakkers die in Duitsland werken en het nemen van maatregelen om meer bouwvakkers uit het buitenland naar Nederland te krijgen. Voorts zou het nuttig zijn indien gemeenten meer zeggenschap werd toegekend teneinde tot een optimaal benutten van onzs bouwcapaciteit te komen. In het manifest wordt ook ge pleit voor een geleidelijke vermin dering en afschaffing van de ge meenteclassificatie en adhesie be tuigd met het meerderheidsstand punt der C. H.-Kamerfractie in de televislekwestie, zijnde het rege- geringsstandpunt. Over het bestrijden van de honger in vele landen wordt o.m. gezegd dat bi laterale hulp de voornaamste methode zou dienen te zijn voor hulpverlening. Immers: hulp van land tot land bevor dert de goede verhouding tussen de vol ken en waarborgt tegelijkertijd doelmatige besteding. Andere punten uit het manifest zijn de vrede, Indonesië (ernstige overwe ging zou, indien Indonesië dit wil. de associatie van dit land met de EEG- partners verdienen), de rassendiscrimi natie. collectieve voorzieningen en de ontwikkelingslanden. Over laatstgenoemd punt wordt gezegd dat door het verle nen van beurzen meer studerenden uit deze landen aan onze onderwijsin stellingen zouden moeten worden toe gelaten. Hun zouden ook andere facili teiten (begeleiding van studie; mogelijk heden scheppen voor snelle acclimatise ring e.d.) moeten worden verleend, Gistermiddag is door de conferentie gangers ten slotte diepgaand van ge dachten gewisseld over het voor en te gen van christelijk democratische sa menwerking, zowel in nationaal als in internationaal verband. Arjos in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Prof. Zijlstra zei ln zijn uitvoerige rede te hopen, dat het beleid van het zittende kabinet de inzet zal zijn van de komende verkiezingsstrijd. Die strijd moeten wij niet uit de weg gaan, ook niet om de dingen, waarover wij niet tevreden zijn. Wij mogen ook gerust breed uitmeten de dingen waarover wij terecht voldaan zijn. Dat is ons demo cratisch recht, zoals het ook het demo cratisch recht van de oppositie is het omgekeerde te doen. Spreker gaf toe dat dit kabinet niet vlot van start is gegaan. Aanvankelijk bleken er nog al wat mensen geschrokken van deze stap. Mede onder de suggestie van een mee dogenloze socialistische kritiek vroegen velen zich af of een loonpolitiek zonder socialisten wel mogelijk was. Die loonpolitiek is inderdaad een moeilijke zaak geweest, maar men kan het kabinet daar niet om kritiseren. Het heeft onder de moeilijkst denkbare omstandigheden een stap gedaan op het En i de landen om ons heen moeizaam zoekt naar een formule, die de algemene begrenzing van de loonbe- weging aangeeft en tegelijk de vrijheid van bedrijfstakken recht wil doen, die zal toegeven dat wij in Nederland in dit opzicht verder zijn dan ij enig an der land ter wereld- Ondanks alle socialistisch rumoer, dat overigens het laatste jaar duidelijk is verstild, mogen wij stellen ,dat dit kabinet cr ln geslaagd is de betalings balans gezond te houden en een ste vige deviezenreserve aan tc leggen; bo vendien heeft het voor de laagstbetaal den meer gedaan dan ooit tevoren ge daan is, zonder dat daarmee gezegd wil zijn dat de problemen rond de la ge Inkomens zijn opgelost. Als de P.v.d.A. zegt. dat wij de con junctuur hebben meegehad, dan is dat niet billijk. De hoogconjunctuur is een gevleugeld paard waarmee men snel ver kan komen. Maar het moet be teugeld worden en dat is onder dit ka binet gelukt. Laat de oppositie maar zeggen of zij terug wil naar de alge mene loonronden nu zij vier jaar heeft gezien hoe verkeerd het allemaal ging. Maar ik ben er van overtuigd dat dit beleid zal worden voortgezet door een volgend kabinet, ook als daarvan even tueel socialisten deel uitmaken." De waarde van veel socialistische kritiek wordt duidelijk in Vara-uitzen- dingen als ,,85 gulden schoon." In dit verband vroeg prof. Zijlstra of iemand onder zijn gehoor dit soort uitzendin gen „vijfenzestig gulden schoon, bij voorbeeld" ooit vijf jaar geleden had gezien of gehoord. Wat de positie van de P.v.d.A. bij de komende formatie betreft zei prof. Zijlstra dat het hem niet onmogelijk leek. dat ook de socialisten weer re geringsverantwoordelijkheid zullen gaan dragen. Geleidelijk heeft de P.v.d.A. een aantal kenmerkend socialistische desi derata overboord gezet en is vergroeid van êen socialistische tot een radicaal- liberale partij, die voor de a s. verkie zingen als Sjibboleth voor socialistische politiek zal stellen het primaat van de collectieve voorzieningen boven de voor zieningen van de individuele sector. Het is te hopen, dat dit ook duidelijk in de verkiezingsstrijd gezegd zal worden. Over de problemen in eigen kring zei prof. Zijlstra ten slotte nog dat men te laat begonnen is de denkstructuur van de vorige eeuw aan te passen aan de problemen van onze tijd. Dat confes sionele partijen funest zijn voor de de mocratie, ontkende hij. „Als niemand meer weet heeft van de problemen van vandaag, zullen onze kinderen zich nog afvragen hoe zij naar de Bijbel in het staatkundig leven moeten staan; zij zullen dan ongetwijfeld dezelfde moeilijkheden hebben als wij nu. Maar zij zullen, ook voor de keuze van hun partijformatie geleid worden door een beginsel, dat duurzamer is dan welk concreet probleem van vandaag ook", zo besloot prof. Zijlstra. spreide plaatsen, zoals Delft. Texel en heeft ondergaan. Hoe het komt, dat ge- Morgens heel vroeg eerd verandering is ontsnapt, lie koningin Wilhelmina deel ik u r de. dat deze familie wel vertegenwoor digd is_geweest i nooit jnsequent over de hele linie. Vraag: Hoe verwijdert men vlekken benzine-olie van een bromfiets- jongen, de luilak, op een open laag wel door"*dë zoon wagentje of op een bod op wielen. Aan van uc Uu.»c ».w..Hrins. De vader van het einde van de optocht worden er olie- prins Hendrik, Friedrich Franz II, had bollen gegeten. Onderweg wordt wel tank? ppznnPRn van: Antwoord: Vlekken op de tank moet u verwijderen met wasbenzine. De tank mag niet warm zijn -n; een" dochter. Van 'twee gezongen broers van prins Hendrik zijn er g< afstammelingen. Van een broer 1« een dochter (prinses van Reuss). Van de oudste broer! Friedrich Franz III. leven nog kleinkinderen op i tete F. F. Half tien mag lk die luilak nog niet Vraag: Waarom schrijft men gegeten ÏII, Cecilië. Luwde met de Duitse kroon- niet gegeerd prins. Diens zoon en echtgenote waren Antwoord: Dit Is ij de begrafenis geëerd. ?n veel voorkomen- de vraag. Lange tijd is het geëten ge verschenen boek een en ander hertog van Mecklenburg. Over dergelij ke vragen kan men het beste de Duitse adelsboeken lezen i.e. FürstenhSuser, derlands, dat een jaarlijkse almanak, die ter inzage Toen zei i liggen in de leeszaal van de Koninklijk» Toen hij Bibliotheek ln Den Haag. ouders spraken van geten. als eten bedoelden. Eeuwen terug trokken toch al veel met vuur. Indien de vlekken al enige krijgen zij toch niet meer dan de uit- tijd aanwezig zijn, bestaat er kans, dat kering voor gehuwden (ieder de helft), niet meer weggaan. Spuiten is de Ook bestaat de mogelijkheid, dat de U kunt de handelaar vrouw niets krijgt, als zij nog geen 65 .k stellen, want tanken jaar is. Wend u om Inlichtingen tot de zonder morsen is heel moeilijk. Vraag: Wat te doen met een 30 Jaar oude leren fauteuil, die nooit in de was - Het raad beste is hen te vragen, voorzichtig te zijn en na het tanken de tank met een schone doek op te wrijven. De was gaat «r dan af, dus u moet dat ook bijwer- het Middelne- ken. Vraag: Iemand van boven de 65 gezet i had: „Doe hi geat". i bedoelde: jaar. die trekt i bruin afgeeft, muur ui ae was zetten vrezen we zal tot gevolg hebben, dat het af geven doorgaat maar dan vettig. Tivoltooid deelwoord geten gedacht: Dal van naar man, aocn mei went Vraag. Wanneer wordt het luilakfeest toch niet 20n(jer ge; het is toch scheiden, krijgt maar de helft i inrichting verpleegd wordt, ter- Antwoord: Zoals u schreef, Is de 4" reeds gescheiden leefde stoel al die dertig jaren niet ingewre- doch niet wettelijk ge- ven. Dat is niet goed. Het leer wordt gehouden en kunt tellen? Antwoord: Het luilakfeest begint om 3 uur in de nacht van vrijdag op za terdag voor Pinksteren. De herkomst en de betekenis zijn niet geheel duidelijk. Het is voornamelijk in gebruik ln de mand kon naga; ook geven, gaf, gegeven, en dus maak te men er van eten, at. gegeten. En zo J hebben mensen, die netjes Nederlands krijgt van oensdag zal haar stoffelijk overschot op de n-'euwe begraafplaats te Nunspeet Zaanstreek, te Amsterdam (lees Querl- vorm moest ter aarde worden besteld. 'do), Haarlem, en nog ln enkele ver- J de werkelijke Eten is het enige woord niet, dat dergelijke invloeden de te droog op den duur en dan zullen u Is dit juist, of is het zo, dat kleine barstjes ontstaan. waardoor degene, die alleen staat, de uitkering schllvertjes aan huid en kleding blijven krijgt van een alleen staande? Indien kleven. Volgens onze mening zal u die ik goed geïnformeerd ben. is het dan stoel eerst moeten afnemen met lauw niet zo dat de alleenstaande 2/3 van water en azijn. Daarna moet u deze iek. Als h de stoel i echtelieden worden beschouwd als on- vetten met de was, die daarvoor in - gehuwd. Als beiden 65 jaar zijn, dan leerwinkels te krijgen is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2