Nieuwe Lekke Courant Minister van defensie grijpt de macht in Guatemala Groep Ambonezen zingt dr. Sjarif welkom toe Commentaar Na revolutie zonder bloedvergieten President Fuentes naar Nicaragua uitgeweken Amerika verbiedt aanval op Cuba Frankrijk wil Worms niet Russische geleerde jaar in Nederland Maandag 1 april 1963, 44ste jaargang Vertrek Prinses Beatrix vertraagd CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stanfvxligli k Zi' P3?'"" 7 mijn hert in »eghen«poef Steenstraat 37 Abonnementsprijzen CorojjalA J Coban f"»'10 T' GUATEMALA y jttiezaltenanco Z^papa ^t^M^atenan-go \HONDU*ASI r"scuinHatJ^Guatëroala* I 'SALVADOR J ïlvador i T TET Guatemalteekse leger heeft zich het afgelopen weekeinde zonder bloedvergieten meester gemaakt van de macht in de Midden-Ameri kaanse staat. De minister van defensie kwam zondag als de sterke man van Guatemala te voorschijn, nadat de avond tevoren het vijf jaar oude be wind van president Ydégoras Fuentes door het ingrijpen van het leger was afgezet. De 54 jaar oude minister van defensie, kolonel Peralta Azurdia, zal bij besluit regeren en het parlement zal worden ontbonden. In een gezamenlijke verklaring van de Amerikaanse ministeries van buitenlandse zaken en justitie, is bekend gemaakt dat alle maat regelen zullen worden genomen om te voorkomen dat Cubaanse bal lingen van Amerikaans grondgebied uit opereren tegen Russische schepen of doelen op Cuba. In de verklaring wordt gezegd, dat uit een voorlopig onderzoek is gebleken dat de acties van de groep Alpha 66 niet van Amerikaans gebied uit zijn ondernomen. Nieuws in één oogopslag Zaterdagavond laat is dr. Mohammed Sjarif. de eerste zaakgelastigde in Nederland na het herstel van de diplomatieke be trekkingen met Indonesië, in Den Haag aangekomen. Bij zijn aankomst zong een groot aantal Ambonezen hem een welkomstlied toe De werkzaamheden van de Westduitse raketdes kundigen in Egypte en de arrestatie van twee Israë lische agenten in Zwitser land hebben in Israël een belangrijk gevolg gehad. De opperste chef van de Israëlische geheime dienst heeft de regering zijn ont slag aangeboden. De voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beer- nink, heeft zich zaterdag op de algemene vergade ring van de Federatie van C.H. jongerengroepen te. Driebergen niet optimis tisch uitgelaten over het samengaan van de A.R.P. en de C.H.U. De redevoe ring van dr. Bruins Slot tijdens het televisiedebat, zei mr. Beernink, was hem te rechtlijnig, te star en te conservatief geweest. De zinsnede, dat moet worden gestreefd naar en een zo groot mogelijke ma te van zelfbeschikking voor de bevolkingen van Nieuw- Guinea is zaterdag na een emotionele en soms vinnige discussie in de algemene vergadering van de V.V.D. uit het ontwerp-urgentie- programma van deze partij geschrapt. De partij van bondskan selier Adenauer, (je C.D.U., heeft de absolute meerder heid in de deelstaat Rijn landPais verloren. De reeds tien jaar bestaande coalitieregering van de C.D.U. en de liberale FD.P. behield nog haar meerderheid. De Ver. Staten hebben alle maatregelen genomen om te voorkomen dat Cu baanse ballingen van Ame rikaans grondgebied af opereren tegen Russische schepen of tegen andere doelen op Cuba. De Middelamerikaanse staat Guatemala heeft een nieuw bewind. Het leger heeft zich hel afgelopen weekeinde zonder bloed vergieten van de macht meester gemaakt. Het par lement is ontbonden en de minister van defensie, ko lonel Parelta Azutdia, zal bij besluit regeren. „Overigens weerspiegelen deze aan vallen wel duidelijk de diepe teleur stelling van deze mensen, die naar hun vaderland, dat is het onafhankelijke Cuba terug willen, maar wfj zijn niet bereid activiteiten toe te staan die ge wapende represailles tot gevolg heb ben", zo staat in het communiqué. Van bevoegde Amerikaanse zijde ver luidt, dat Amerika ook aan bepaalde bondgenoten heeft gevraagd er aan mee te willen werken dat de ballingen van hun grondgebied af evenmin aanvallen ondernemen. De aanvallen bemoeilijken het streven van Amerika om alle Rus sische militairen van Cuba weg te krij gen, zo wordt verklaard. VLUCHTELINGEN Het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft intussen bekend gemaakt, dat aan een groep van achttien vluchtelingen last is gegeven hun activiteiten niet buiten de V.S. uit te strékken. De Ame rikaanse immigratiedienst heeft de lei der van anti-Castro-organisaties. die verantwoordelijk zijn voor de jongste overvallen, Florida als gedwongen ver blijfplaats aangewezen. Een woordvoer der van de anti-Castro-organisaties heeft echter verklaard, dat de jongste aanval len vanuit bases buiten de V.S. zijn ge- Vandaag is een fregat van de Britse marine uitgevaren voor een Karibische patrouille tegen aanvallen van Castro- vfjanden. Het schip is uitgevaren naar aanleiding van een verzoek van de Amerikaanse regering voor een zorg vuldige controle in dit gebied. Het schip, de Londonderry, heeft dertig ma riniers aan boord die de bijna hopeloze taak krijgen de honderden kleine eiland jes, waarvan er vele onbwoond zijn, te controleren. Tenslotte heeft Castro zelf ook iets van zich laten horen. Op een massabij eenkomst verklaarde hij, dat de Cu baanse regeringstroepen in iets meer dan dertig dagen meer dan zestig pro cent van de contra-revolutionaire ele menten in de provincie Matanzas heD- ben vernietigd. Over enkele weken zou de rest van de rebellen zijn uitgeroeid. Vinger gevonden in Leidschendam De rijkspolitie in Leidschendam kreeg zaterdagmorgen een melding van een „vreemde vondst" binnen. Iemand had op de Veursestraatweg een „vinger" zien liggen en stelde de politie op de hoogte van hetgeen hij niet ver van het trottoir af op de rij weg had gesignaleerd. De politie haalde het kennelijk afge- knelde lichaamsdeel en bracht het een dokter, maar deze wist er ook geen raad mee en zo belandde „de vinger' even later op het politiebureau. Van morgen werd het „lugubere raadsel" van de vinger opgelost door een telefoon tje van een aannemer uit Voorburg. Hij had het bericht in de ochtendbladen ge lezen en vertelde, dat één van zijn per soneelsleden een bedrijfsongeluk was overkomen. Daarbij was één van de vin gers van de man op een velletje na af geklemd. Onderweg is de man „de vin ger" kwijtgeraakt Rusland wil Indonesië militair adviseren De Sowjetminister van verdediging, maarschalk Malinofski heeft volgens het Indonesische persbureau Antara in rede tot de cadetten te Bandoeng klaard, dat Moskou bereid is de Indone sische strijdkrachten te adviseren ervaring door te geven, die Indonesië nuttig acht. Hij stelde uitwisseling instructeurs voor. wordende controle van ten over het land een einde zal worden gemaakt. Quatemala stond aan de voor avond van binnenlandse moeilijkheden als gevolg van pro-communistische ac tiviteiten. Het leger nam het bestuur zaterdag over tijdens een actie onder leiding van kolonel Peralta Azurdia. Er werd gedu rende een kwartier geschoten, daarna gaf iedereen zich gewonnen. Gistermorgen heerste er een volmaakte rust in de hoofdstad die alleen verbroken werd door enkele patrouillerende vliegtuigen. Ko lonel Peralta Azurdia, een man met een lange staat van dienst, heeft beloofd, dat zodra het leger zijn missie heeft ver vuld, de regering zal worden overgedra- ;n aan door het volk gekozenen. De militaire staatsgreep was het slot in een week van onrust. Op 23 maart j werd de staat van beleg afgekondigd na botsingen tussen regeringstroepen en groepen opstandelingen. Vrijdag werd een groots plan voor sabotage ontdekt. Wan ordelijkheden werden ook gevreesd door De Franse regering heeft de Neder landse schroothandelaar Louis Worms een verbiyfvergunning geweigerd. De heer Worms wilde zich na zijn gevech ten met de Kolen- en staalgemeenschap in het stadje Anglet in het zuiden van Frankrijk vestigen. Hoewel de Neder landse ambassade in Parijs het verzoek van de heer Worms onderst rj ide in de vorm van een nota aan het Franse minis terie van buitenladse zaken, zijn de Franse autoriteiten niet op de aanvraag ingegaan. De heer Worms heeft al een huis in Anglet gekocht. de voorgenomen terugkeer van de in bal_ lingschap levende ex-president Arevélo. In de zondag uitgegeven lcgerverkla- ring wordt onder meer gezegd, dat hel gevaar bestond dat de communisten de regering zouden overnemen. De afgezette president Fuentes zou vol gens het nieuwe bewind ,zijn gearres teerd.. Het Franse persbureau A.F.P. wist echter te melden dat hij met zijn echtgenote met een militair vlieguig uit Guatemala naar Nicaragua heeft weten te ontsnappen. Met verscheidene andere" pro-commu nistische leden van de regering is zater dagavond eveneens de kandidaat voor het presidentschap van de officiële regerings partij .Alejos" gearresteerd. Hij had vol gens Azurdia aangeboden van zijn kan didatuur af te zien en te zullen samen werken met de nieuwe regering. Dit aan bod is echter afgewezen. Bij het door zoeken van zijn woning werd namelijk een grote hoeveelheid wapens aangetrof fen waarvoor hij geen redelijke verkla ring kon geven. De Indonesische zaakgelastigde dr. Moh. Sjarif werd zaterdag bij zijn aankomst voor Hotel Des Indes in Den Haag door honderden pro-Indo nesische Ambonezen verwelkomdMevrouw Leimena uit Tiel verwel komde de diplomaat met een Hollandse bloemenkrans in de Indonesische kleuren: rood en wit. Backershagen (voorlopig) veel te groot.... DE EERSTE zaakgelastigde van Indonesië in Nederland na net herstel van de diplomatieke betrekkinken, dr. Mohammed Sjarif, is zaterdag middag laat in Den Haag aangekomen, waar hij werd begroet door de sous chef van de afdeling protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. H. F. C. Hardenberg. Een groot aantal Ambonezen zong de heer Sjarif een speciaal voor die gelegenheid geschreven welkomstlied toe. Op vragen van verslaggevers zei de nieiuce zaakgelastigde vaIndonesië in Den Haag, dat het bij de aanvang In het Franse dorp Plan du Var am zaterdag dit. enorme rots blok naar beneden rollen. Drie personen vonden daardoor de dood, zes werden er gewond, zen werden beschadigd school werd oiider puin bedolven. (Zie pagina 5). van de werkzaamheden moeilijk is prioriteiten te stellen omdat alles even belangrijk is. Het gaat erom het begrip en het vertrouwen zoveel mo gelijk te versterken, zo zei de heer Sjarif, die in dit verband wees op de telegrammen die de Nederlandse en de Indonesische minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns en dr. Soebandrio. hebben gewisseld. Dr. Sjarif toonde zich zeer getrof fen door het medeleven en de hulp die het Nederlandse volk hebben ge toond met de slaohtoffers van de ramp nen maar die van koningin Juliana en prins Bernhard mogen niet onge noemd blijven. Er zijn nooit genoeg op Bali. HU zei geen namen te kunnen woorden om uiting te geven aan de ge voelens van dankbaarheid. „MUn hart zegt in dit geval meer dan ik zeggen kan", aldus Mohammeed Sjarif. Backershagen te ver De nieuwe zaakgelastigde merkte ver der pog op dat er nog naar een gebouw voor dc ambassade moet worden gezocht. In antwoord op de vraag of hU Backers hagen terug wilde, zei Sjarif dat hU dit gebouw te ver van de stad gelegen vond. Het was bovendien ook veel te grooi voor hem alleen. Toen men hem vroeg: ..Maar op den duur?", antwoordde de vrUgezel Sjarif lachend: .Jk heb nog altUd hoop". Nadat dr. Sjarif zich in Hotel des In- des had teruggetrokken, werd hU no. toegesproken door een viertal vertegen woordigers van de organisatie uit woon oorden voor Ambonezen. Deze Ambo nezen kwamen uit de Golflinks bU Arn hem en verder uit de woonoorden van Weel. Randwijk en Vaassen. Ook was een groep kinderen met roodwitte vlag getjes aanwezig, terwijl een paar man nen een spandoek droegen met de woor den „Selamat Datang" (welkom). Na deze begroeting maakte de heer Harden berg zUn opwachting bU de heer Sjarif. Klachtendienst bezorging 18—19 uur TTOEZEER het liberalisme een innerlijk verdeeld huis is, heeft laatstelijk de algemene vergadering van zaterdag laten zien. Tegen de zin van het hoofdbestuur in heeft een meerderheid een belangrijke in greep gedaan op het verkiezingsmanifest. Een uiterst pijnlijke situatie en in het bij zonder teleurstellend voor de heer Oud« juist nu hij bezig is afscheid te nemen. Er is in alle partijen wel eens wat. Ook in de confessionele. Maar het verwijt dat men wel tot de confessionele partijen richt dat zij innerlijk niet één kunnen zijn om dat zij op onvoldoende basis te veel uit eenlopende figuren in zich moeten ver enigen, verliest niet weinig van zijn over tuigingskracht, wanneer men op de andere partijen let. Vooral de liberale partij vertoont een beeld van verscheurdheid. Verscheidencn die daarvoor niettemin in aanmerking schenen te komen, hebben al te kennen gegeven, dat zij geen prijs stellen op een kandidatuur. Bekend is, wat een liberaal bewindsman van zijn partijgenoten heeft moeten verduren. De commerciële televi sie. waaraan men daar zo hecht, zal, ver moeden wij, nauwelijks in staat zijn iets te redden. De innerlijke verdeeldheid op belangrijke punten van regeringsbeleid is daarvoor onder de liberalen te sterk, en te duidelijk zichtbaar. Zoals gezegd, ook elders is er wel eens wat. Maar bij de liberale verdeeldheid zit het pijnlijke in de oorzaak. Deze oorzaak is namelijk het negatieve waardoor de partij zich kenmerkt. Hoog op geeft men van de vrijheid. En niemand zal betwis ten, dat de vrijheid een uiterst belangrijk goed, een levensbehoefte, is. Maar het komt erop aan, wat men met de vrijheid doet, hoe men haar besteedt, welke inhoud men haar geeft. Op dat punt nu laat de liberaal ons in de kou staan. Dat is dan ook niet het punt, waarop binnen de liberale partij het twisten aanvangt. En dan twisten in de zin van ruzie maken. De heer Oud heeft de zaak, zij het met moeite, nog bijeen weten te houden. Maar reeds zwerven enkele splinterpartijen als satellieten om de partij heen. En binnen de algemene vergadering zelf is nu ook de verdeeldheid onverhuld aan de dag ge treden. Verrassend is dit alles niet. In een partij als deze is de verdeeldheid als het ware ingebouwd. Maar de aandacht verdient het toch wel. Aan wie trouwens zou het kun nen ontgaan? C «ITA niet kwalijk, is dat rietje bezet?" Was naar Engeland uitgeweken (Van c i onzer verslaggevers) Sinds zes weken verblijft in ons land een Russische geleerde, die twee jaar geleden politiek asiel in Engeland heeft gevraagd. Een woord voerder van het ministerie van jus titie heeft meegedeeld dat aan de heer Oleg Lenchefsky een werk- en verblijfsvergunning voor een jaar is verleend. Dc woordvoerder wilde niet meedelen waar de 50-jarige ge leerde werkzaam is, maar naar ver luidt is hij in dienst van het T.N.O. In een chemisch laboratorium in Delft zou hij experimenteren met het ontzilten van zeewater. Dc heer i dc s deskundige op het ge- vaterzuivcring. De autoriteiten en de werkgever de Russische ingenieur hebben nadere mededelingen geweigerd op verzoek van de geleerde zelf. Deze wil namelijk voorkomen dat hij. evenals z'n landge noot Goloeb twee jaar geleden, onder druk van Russische diplomaten komt te Ook in Londen, waar hij in april 1961 politiek asiel vroeg, toen hij er in op dracht van zijn regering een cursu de techniek van de drinkwatervoorzie ning volgde, trad hij niet in de open baarheid Zijn verblijf in de Britse hoofdstad werd eerst in bredere kring bekend nadat hij een open brief aan Chroesjtsjef in de Sunday Telegrafh had laten publiceren. In deze brief ver zocht hij de Russische premier zijn w Valentina en beide dochters An- 25) en Maria (16) toestemming te geven naar Engeland over te komen. Eerder had de geleerde per brief en telegram geprobeerd met zijn gezin in contact te komen. Hierop kreeg hij een brief terug. Daarna hoorde hy niets meer. Geschenkzendingen werden zelfs teruggestuurd. Ook op zijn open brief aan de Russische premier kreeg Lency. zoals Lenchefsky zich laat noemen, geen antwoord. Alleen zijn vrouw schreef hem een kort briefje, maar de Russische geleerde meent dat dit schrijven door officiële instanties voor haar was opgesteld. In de brief sprak zij namelijk van een ernstige misdaad die Lenchefsky had begaan door uit te wij ken. Omdat de Russische geleerde in En geland moeilijkheden begon te vrezen met Russische diplomaten en andere landgenoten, vertrok hU anderhalve maand geleden naar Nederland, waar h(j inmiddels een werk- en verblijfsver gunning voor een jaar heeft gekregen. De ingenieur, die in Rusland bekend stond als een loyaal lid van de commu nistische partU, maar zich nadrukkelijk een christen noemt, denkt hier rustiger te kunnen werken dan in Engeland. f\M een depressiegebied boven Italië stroomde zondag met noordelijke winden koude lucht naar ons land, waarin de temperaturen nergens hoger werden dan 5 graden. In deze lucht kwam veel bewolking voor, welke ons de afgelopen nacht voor nachtvorst be hoedde. Een in betekenis toenemende rug van hogedruk die van de oceaan kwam. be reikte vanmorgen ons land. De noordelijke wind nam daardoor af, maar de bewolking hield vanmorgen nog stand. In Engeland en op de Noordzee kwam een smalle zone met opklaringen voor. Boven Ierland en Engeland arri veerde echter een oceanisch fronten- systeem met bewolking en regen. Dit frontensysteem komt langzaam nader bij, waardoor de kans op regen in ons land morgen toeneemt. De temperatuur die zondag een dieptepunt bereikte, loopt weer wat op. Dc Bilt verwacht tot dinsdagavond; Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk Ypenb. enige regen of motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. De Bilt Iets hogere temperaturen overdag. TwenUu (Opgemaakt te 11.15 uur). f2??Vj ZON EN MAAN Tendens stijgend Dinsdag 9 april: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 2 april: 9.25 v.m.: 22.17 n.m. HET WEER IN EUROPA iaftporten hedenmorgen zeven uur D. Helder I< <4 II Dinsdag 2 april. Zon op: 6.10, onder Osli 19.14: i op 12.06, onder 3.41. Zd.-Limb. Helsinki Stockh. Op de AfsluitdUk in Wonseradeel is zaterdag een personenauto door nog on bekende oorzaak over de kop geslagen Dc drie inzittenden werden eruit geslin gerd. Een van hen. dc zeventien-jarige T. P. uit OudebildtzUl, kwam om hel leven. In het ziekenhuis moesten worden opgenomen de 27-jarige bestuurder H S. uit Leeuwarden en zUn 19-jarige plaatsgenoot S. R. K. Dekker is be- gh. bew. gli. bew. onbew. Frankforft gh. 1 april zijn ambt l

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1