Ramp op Bali leidt tot verblijdende reacties Zeven weken bezinning Poorten van Lagerhuis begaven het bijna Grote veranderingen in de Zweedse grondwet Sacrale aardrijkskunde In een tuonbe hy Twee gironummers: 777. óf 40.000 Weer over gesprek Berlijn TOCH IS HET ZO! Groter invloed van de kiezers en parlement Franse visie op Nassau-over leir WOK-ViU. l%3 Gouverneur Debrot verleende zelf de eerste hulp De gouverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse Antillen heeft maandag np j Aruba eerste hulp verleend aan een 65- jange man. die na een vechtpartij op straat was blijven liggen. De gouverneur, die ter gelegenheid van de opening van een onderwijsinstelling op Aruba ver- bleef, passeerde de plaats waar het slacht offer op straat lag. De gouverneur, die in gezelschap was van zijn vrouw en de waarnemend gezaghebber de Cuba. stapte direct uit zijn auto en verleende de man eerste hulp t gouverneur Debrot is nl. ook medicus). Nadat de plaatselijke arts was ver schenen, vervolgde het gezelschap zijn tocht naar het hotel Aruba Caribean waar de gouverneur en mevrouw Debrot verbleven. Ik heb het hele bijbeltje, dat mijn metgezel bij zich had, uitge lezen, aldus de 21-jarige New Yorkse Helen Klaben, die (zoals gemeld) na een vliegtuigongeluk tezamen met de 42-jarige Califor-j nische piloot van het sporttoestel zeven weken lang in uiterst nood- j druftige omstandigheden in het sneeuwlandschap tussen White-1 horse en Fort St. John's in de Ca nadese provincie Brits Columbia heeft moeten bivakkeren. ..Ik weet nu. wat ik van mijn leven maken moet", aldus vertrouwde Helen na hun redding de verslaggevers toe. ,,Ik weet nu waartoe dit ongeluk dien-1 de. Wij hadden tijd voor bezinning no dig. Piloot Ralph Florees was geweldig. Geen ogenblik verloor hij het vertrou wen in onze uiteindelijke redding. Hij heeft mij een voorbeeld voor het leven gegeven." De tenen van de rechtervoet van He len Klaben moeten worden afgezet, daar zij door koudvuur zijn aangetast. Dr. J. F McCreary. het hoofd van de faculteit voor geneeskunde van de universiteit van Brits-Columbia. heeft verklaard dat mej. Klaben en haar met gezel het zes weken op een dieet van sneeuw hebben kunnen uithouden, om dat 2ij beiden nogal gezet waren. Hij geschiedenis. Zesduizend werklo- zette uiteen dat mensen het geruime j- f,,_in h _plr„ tijd zonder voedsel kunnen stellen. in-jzen' ,e Per 01 zeils dien hun lichamen voldoende vethouden- vliegtuig uit het gehéle land waren de weefsels bevatten 1 Ware veldslag met werklozen Paardevuil voor politie en leden van parlement TNE OMGEVING van het Britse U parlement was gistermiddag het toneel van de verbitterdste politieke veldslag in de moderne Dit is Helen Klaben, de 21-jarige Newyorkse, die met de piloot Ralph Flores, zeven weken moest doorbren gen in de barre kou van het onher bergzame gebied van Yukon in het noorden van Canada, nadat hun vlieg tuig tegen een berghelling was ge vlogen. Zoals wij reeds meldden, hield het tweetal het, ondanks de on voorstelbare omstandigheden toch vol, en dank zij een groot SOS-te- ken. dat zij in de sneeuw schreven, konden zij worden gered: bijna uit- hongerd, gewond en oververmoeid. samengestroomd, trachtten het j Lagerhuis te bestormen. Zij voch- ten met. de politie, smeten met I paardevuil, werden uiteengedre- ven en groepten weer samen. Het resultaat was bedroevend. Vele gewonden en agenten die tegen de grond werden geslagen: De politie te paard wist de situatie te redden. Wat oorspronkelijk was bedoeld als een vredige demonstratie tegen de zorgelijke positie van de 700.000 Britse werklozen, liep plotseling uit ;de hand en ontwikkelde zich tot een formeel beleg van de „moeder der I parlementen". Het einde was eert felle strijd tussen de tierende me nigte en ongeveer 500 politiemannen. Onder het uitroepen van „wij willen werk" en weg met de con servatieven" liep de menigte het voetvolk onder de politie-agenten al gauio onder de voet. De wanhopig vechtende politiemannen werden te gen de massieve deuren geworpen en sommigen moesten binnen een veilige toevlucht zoeken. Helmen af Politiehelmen vlogen door de lucht en een politieman móest bewusteloos van het strijdtoneel worden gedragen. An deren liepen vrij ernstige verwondingen op. Lagerhuisleden die in hun auto kwa men aanrijden, werden gemolesteerd en ook hier moest de politie tussenbei de komen. Sommige parlementsleden probeerden vanuit vensters de mensen tot kalmte te manen, maar hun stemmen bleken niet voldoende volume te bezitten om dit geweld te overschreeuwen. Op een gegeven moment voerden de demon stranten een omtrekkende beweging uit en probeerden over de muur te klim-* men. Anderen bleven op de hoofdin gang rammen, maar werden tenslotte door de bereden politie verdreven. De betogers koelden hun woede over de nederlaag door paardemest en bran dende sigaretten naar de paarden en hun berijders te gooien.Na een strijd van twee uur trokken de demonstran ten zich terug in de zijstraten, onder het schreeuwen van ..fascistische zwij nen" en „weg met de gestapo". Zitten Zodra de bereden politie verdwenen was. gingen enkele honderden betogers op de weg voor het parlementsgebouw «en der hoofdverkeerswegen van Lon den zitten, waardoor een geweldige opstopping ontstond. Toen een der demonstranten werd geraakt door een bestelauto die zich een weg zocht door de zitters, was dat het sein voor nieu we gewelddaden. Men koelde zijn woede op elke voor bijkomende wagen, sloeg op de ruiten en schopte tegen de zijkanten. Twee Rolls Royce-wagens, die het parkeer terrein van het Lagerhuis kwamen uit rijden, kregen het zeer zwaar te ver duren. A'oio's Later op de avond verzamelden de demonstranten zich in een vergader ruimte in de omgeving van het Lager huis en vaardigden een deputatie af naar de minister van financiën. Maud- ling. en lord Hailsham, de minister die als speciale taak heeft de werkloosheid in het noordoosten van het land. waar de demonstranten voornemelijk vandaan kwamen en waar de toestand bij zonder slecht is, te verlichten. De mi nisters zegden toe de protesten zeer zorgvuldig te bestuderen. In februari bedroeg het totale aantal werklozeq 932.939, het hoogste cijfer van de afgelopen zestien jaar. Seizoenin vloeden door de strenge winter zijn ook niet vreemd aan dit hoge cijfer. De •orige week viel een daling inct bijna 20 procent waar te nemen. Het behoeft geen betoog dat vele arrestaties zijn verricht voor aanvallen n» de politie. Tijdens de grote protestmars in Londen tegen de werkloosheid ging het af en toe bijzonder fel toe. De demonstranten voor een grotere werkgelegenheid in het gehele Verenigd Koninkrijk kon den door de politie maar nauwe lijks in toom worden gehouden. Verkoudheidsbacfrren zijn als de dood voor Dit doosje betekent! protektie tegen infektie (Van een onzer redacteuren) De vulkanische uitbarsting op het eiland Bali, waarover betrek kelijk summiere berichten ons de afgelopen dagen hebben inge licht, heeft ten volle duidelijk gemaakt dat over een ramp moet worden gesproken. Vele honderden doden, enkele honder den gewonden, niet minder dan 77.000 mensen die op de vlucht zijn geslagen en dakloos zijn, een aantal dorpen weggevaagd of zwaar beschadigd, een deel van het landbouwareaal onbruikbaar en grote hoeveelheden gewas verloren gegaan, dat is naar ru we schatting de trieste balans, die tot nu toe moest worden op gemaakt. Een balans, die zelfs nog kant kan zijn. Wie op de kaart ziet hoe betrekke lijk klein het rampgebied eigenlijk is en hoe groot het aantal vluchtenden, wordt geconfronteerd met een aan wijzing die op de dichte bevolking van dit eiland wijst. De oppervlakte van Bali is iets groter dan die van onze provincie Gelderland. Er wo nen volgens de jongste gegevens bij na 1.75 miljoen mensen, waarbij dan nog bedacht moet worden dat bijna de helft van het eiland wordt inge nomen door onbewoonbaar bergge bied. Bali de Winkler Prins zegt er van: „De schoonheid van dit eiland is wereldberoemd: het heeft veel gebergten en vulkanen. Rivie ren zijn onbegaanbaar maar belang rijk voor de bevloeiing, die op genia le wijze wordt toegepast, 't Klimaat is koeler dan op Java; de bevolking is intelligent, ijverig, vrolijk, heeft De vulkanische uitbarsting in Indonesië heeft het eiland Bali in het middelpunt van de belang stelling geplaatst. Enkele kant tekeningen by dit verschijnsel verschafte ons dr. M. Neumann van Padang te Den Haag, oud- vulkanoloog in Indonesië, toruyl dr. J. L- Swellengrebr! te Oegst- geest, werkzaam bü het Ned. Bührlgenootschap en nainv be trokken bü het samenstellen van hulpmiddelen voor hybelverlalers over heel de wereld, ons iet# ver telde over het zendingswerk op Bali, waar hy vele jaren heeft gewoond. Ten slotte verschafte men ons ook van de zijde van het IKOR nadere inlichtingen en wel over de besteding van de gelden die ter leniging van de nood op Bali binnenkomen. een mooie bouw en is zeer kunstzin nig aangelegd. Godsdienst: het Ba- lisch Hindoeïsme, prachtige tempels, wat aan de optimistische kasteverdeling. lijkverbranding Land bouw op zeer hoog peil, voornamelijk rijst. Veeteelt omvat koeien en varkens" De eerste berichten over de ramp duidden erop. dat de bevolking aan de voet van de Goenoeg Agoeng, ook wel de Piek van Bali genoemd, het gevaar aanvankelijk een uitbars ting is doorgaans pas na geruime tijd op zijn hoogtepunt niet zo ernstig heeft ingezien. Dat kan klop pen, want sinds 1843 was er bij deze vulkaan nooit meer een uitbarsting voorgekomen. Als het nu de meer in noordwestleijkc richting liggende Goenoeng Batoer was geweest, die nog in 1917 en in 1927 tot vrij hevige erupties kwam. had men zich onge twijfeld ongeruster gemaakt. 1165) Onlangs hebben we het een die de Egyptenaren 4000 jaar gelc- en ander gezegd over de heraldiek, den hebben vervaardigd en waarin waarbij allerlei termen als keel. sa- zij de gang van de menselijke ziel bel. sinopel en lazuur ons ogenblik- in het hiernamaals in beeld hebben kclljk het nodige gezag moeten in- gebracht. Dulden we deze aanschou- boezemen. En wanneer we contact welljke voorstelling aan als „sacra- krijgen met de statige heren die de- ie aardrijkskunde" of „het oudste ee wetenschap tot het belangrijkste voorbeeld van sacrale geografie", bedrijf van hun leven verkozen, zal zoals verschillende schrijvers deden, iet geen moment bij ons opkomen dan werkt dit ogenblikkelijk op ons liet onwaardige woord „totem" te gevoel van hunior en kunnen we alen vallen. Een totem immers, is slechts een smalende glimlach over Ie afbeelding van plant of dier. hebben voor die simpele Egyptena- waarmee primitieve mensen zich ren. die meenden een landkaart van rerwant achten en daarom onder- de hemel (dus eigenlijk een hemcl- verp van verering uitmaakt. We kaart) te kunnen vervaardigen, vinden dat bij Indianenstammen en hij wilde volken in Afrika en Ocea- nië. De westerse heraldikus zal hier zeker de neus voor optrekken, hoewel hij veelal zon der zich daarvan bewust te zijn in feite zijn tijd voortdurend heeft besteed aan het onderzoek van wes- Maar deze glimlach moet toch ogenblik kelijk op ons gezicht besterven wanneer we kyken naar oude westerse prenten en schilderiten. waarin de ervaringen van de menselijke ziel eveneens op sym bolische wjjze wor den uitgedrukt. Waarom? Omdat liet nu eenmaal niet anders kan. terse totems, waarvoor een hele se- Belevingen kunnen we aan andere rie van ingewikkelde woorden en alleen kenbaar maken door symbo- z.g.n. heraldieke wetten zijn vastgc- |cn cn hct hanRt uitsluitend van de steld. aard der symbolen af, of de bedoe- Dit voorbeeld komt uitnemend van ]j„g hiervan door anderen wordt bc- pas; niet om aan tc duiden dat de gespen. Duldt de westerse kunste- toon de muziek maakt, maar dat naar de vredigheid van het toekom- welgekozen woorden het begrip vor- st|ge icven wellicht aan door rond- men. Spreken we over heraldiek en fladderende duiven, de Egyptenaar wapendleren, dan zal niemand onzer symboliseert dit door een vreedza- aan hotsende wilden en een totem- mo boottocht op de kalme wateren paal denken. Gebruiken we het Van de „Hemelse Nljl". Dat wil niet woord totem, dan kost het werke- zeggen dat de Egyptenaar daarmee lijk moeite de Hoge Raad van Adel sacra|e aardrijkskunde heeft bedrc- hiermee te associëren. ven, zomin als de westerse kunste- We moeten deze sfeerverandering. naar llch aan sacrale zoölogie heeft tengevolge van een bepaald woord- schuldlg gemaakt, gebruik, duidelijk voor ogen houden bij het aanschouwen van een kaart H. Petillon Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton zijn gisteren de verkennende be. sprekingen over de kwestie-Bcrlijn hervat. Aan het gesprek namen deel de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Dobrinin en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk. Voor het gesprek begon had de Amerikaanse regering bekendge maakt, dat er geen nieuwe voorstel len zijn ingediend van Amerikaanse zijde. In welingelichte Amerikaanse kringen neemt men algemeen aan, dat minister Rusk toen hij de uitnodiging voor het gesprek aanvaarde, heeft gehoopt op een wijziging in de Russische houding ten aanzien van Berlijn. Na het onderhoud verklaarde Dobrinin dat men meningen over de kwestie had uitgewisseld en dat men hoopte spoedig weer bijeen te komen. Indon. communisten Top Moskou-Peking wordt vertroebeld De Indonesische communistische par tij heeft communistisch China en Rus land gewaarschuwd dat zij van binnen en buiten het communistische kamp sa botage moeten verwachten tegen de plannen voor een top-confcrentle tus sen Moskou cn Peking. In gelijkluidende brieven aan de Chi nezen en de Russen zegt D. N. Aidit, voorzitter van de Indonesische commu nistische partij: ,,De imperialisten en hun meelopende honden, waaronder de moderne revisionisten, willen de bilate rale besprekingen tussen de communis tische part.j van de Sowjetunie en de communistische partij van China niet zien als een belangrijke stap naar een consolidatie van de internationale com munistische beweging. „Zij zullen alles op alles zetten om de bilaterale besprekingen tussen uw twee partijen, en ook de bijeenkomst van alle marxistisch-leninistische par tijen ter wereld in de war te sturen." Na negen jaren van voorberei ding heeft de commissie voor her vorming van de Zweedse grond wet gisteren een ontwerp voor een nieuwe grondwet ingediend ter eventuele vervanging van de „basiswetten" die sedert 1809 aan het Zweedse staatsbestel ten grondslag liggen. De voorgestelde hervormingen behelzen enerzijds vergroting van de invloed van het kiezerskorps op het parlement en anderzijds ook een versterking van de positie van het parlement zelf. De voornaamste voorgestelde veran dering is het prijsgeven van het twee- Kamersysteem. In plaats van een Eer- gens niets mee te maken had) blijft ste Kamer met 151 senatoren en een open Tweede Kamer met 232 afgevaardigden zou volgens het voorstel van de meer derheid van de commissie een enkele Kamer van 290 leden moeten komen van wie 230 worden gekozen in de hui dige disctricten en 60 via partijlijsten die in zes landsdelen met ongeveer ge lijk bevolkingsaantal worden uitge bracht. Een tweede wijziging zou zijn het om schrijven in de grondwet van het se dert het midden van de vorige eeuw in de praktijk reeds gevolgde parle mentaire beginsel. In de nieuwe grond- wettekst zou uitdrukkelijk moeten wor den vastgelegd dat de koning, alvorens een ministerpresident te benoemen, overleg moet plegen met de voorzitter van het parlement en de leiders van de politieke groeperingen. De koning moet dan de andere ministers «benoemen op voorstel van de premier. Een motie van afkeuring (wat thans niet bestaat) te gen een minister zou diens heengaan ten gevolge moeten hebben en wanneer de motie tegen dc minister-president is ge richt zou het gehele kabinet moeten af treden. Ten derde zou volgens het nieuwe grondwetsontwerp het merendeel van de besluiten, die thans nog de sanctie van de wekelijkse „ministerraad onder voor zitterschap van de koning" behoeven voortaan door de betrokken minister of de gewone kabinetsraad genomen kun nen worden, zoals overigens in de prak tijk reeds geschiedt. Wat de troonsopvolging betreft zou de minimum leeftijd van 21 op 25 jaar ge bracht worden. Als er van het huidige vorstenhuis nakomelingen van maar schalk Bernadotte geen opvolger zou zijn, zou de voorzitter van het parlement voorlopig regent worden. De kwestie van eventuele uitroeping van de republiek (waar de commissie overi In een artikel in het gisteren ver schenen numyier van het maandblad van het Franse ministerie van defensie, gewijd aan de in december te Nassau tussen de Verenigde Staten en Enge land gesloten overeenkomst, is de be wering vervat, dat de Verenigde Staten erin hebben toegestemd hun raketten uit Europa terug te trekken, in ruil voor een zich terugtrekken van de Rus sen uit Cuba. Volgens dit artikel zou het doel vatii de overeenkomst van Nassau zijn de onafhankelijkheid van Engeland op kern gebied te beperken, en tevens de Thor- raketten uit Engeland en de Jupiter- raketten uit Turkije en Italië terug tela trekken. li Onder het voorwendsel de Italiaanse en Turkse verdediging te willen moder niseren (rekken de Verenigde Staten u zich handig terug, terwijl zij zich tege lijkertijd het voorrecht van een even tueel ingrijpen voorbehouden", aldus de commentaar verder. Een kaartje van Bali, dat qua oppervlakte iets groter dan Gel derland is en ongeveer 1.75 mil joen bewoners telt. Rechts, dus uiterst oostelijk op het eiland, ligt de Goenoeng (berg) Agoeng die tot uitbarsting is gekomen. De pijlen geven de rampgebie den aan. Werkend Is de Agoeng dan een slapende vul kaan? Zeer zeker niet, de vulkanologi- sche dienst van Indonesië rubriceert hem wel degelijk onder de werkende. Het kriterium is namelijk geenszins zo als zo vaak ten onrechte wordt aange nomen, de tijd (de Krakatau heeft in 1883 van zich doen spreken en hoe... nadat hij 200 jaar lang ogenschijnlijk dood was geweest), maar het kriterium is het al of niet uitstoten van gassen. In de krater van een niet uitgestor ven vulkaan bevindt zich gloeiend ge steente. de haard of magma geheten, waarin de gassen a.h.w. zijn opge propt. Wordt de spanning van de gas sen in deze magma groter dan de druk van boven, dan zoekt dit gas zich een uitweg. Dit kan periodiek, dus om de zoveel tijd. gebeuren, maar de prop die de gassen tegenhoudt kan ook zo sterk zijn dat de gassen tot bijzonder grote spanningen worden opgevoerd. Komen deze spanningen op een gegeven ogenblik los, dan is er sprake van een uitbarsting. Deseismografieis een van de middelen waarmee kan worden nage gaan of er spoedig een uitbarsting op komst is. Gas dat zich een uitweg naar bovan zoekt gaat namelijk gepaard met bepaalde trillingen, welke met seismo- grafische instrumenten kunnen worden gemeten. De Japanners, die een bijzon der effectief werkende vulkanologische dienst hebben, bedienen zich ervan. De 2.9 t i 1 m e t e r s, een soort water pasinstrument en die op diverse plaat sen van de helling der vulkaan worden geplaatst, kunnen ook aanwijzingen voor een op handen zijnde eruptie ge ven doordat zij het het door gassen enigszins omhoog komen van het vul kaanlichaam registreren. Het onderaards gerommel dat met erupties gepaard gaat is vóór een uit barsting zintuiglijk meestal niet waar te nemen. Vandaar, dat men zich hier voor al weer van instrumenten kan be dienen. een soort „telefoontjes" die er al vroegtijdig melding van kun nen maken. Alleen gevaarlijkste Over al deze genoemde instrumenten wordt in Indonesië echter niet beschikt; wel is er de van oudsher bekende men selijke bewaking. Niet evenwel bij alle werkende vulkanen in Indonesië. Men moet de situatie niet bagatelliseren: In donesië heeft 128 werkende vulkanen, die ook niet in het verleden tijdens het Nederlandse bestuur nimmer al lemaal worden bewaakt. Nog niet zo lang geleden deelde een Indonesische vulkanoloog mee. dat men zich thans beperkt tot de bewaking van de ge- vèarlijkste vulkanen. In de berichten is vaak gesproken over lavastromen, die tot de dood van honderden mensen zouden hebben ge leid. Dit kan echter niet het geval zijn. want een lavastroom beweegt zich door gaans uiterst langzaam voort, kan dus wel dorpen, die nu eenmaal niet ver plaatsbaar zijn, verwoesten maar be hoeft geen mens te treffen omdat hij kan worden ontlopen, zeker in Indonesië waar een lavastroom over het afleg gen van één kilometer maanden kan doen. Bedoeld moeten zijn de modderstro men, die als bandjirs mens en dier. dorp en veld hebben overspoeld. De eruptie is namelijk gepaard gegaan met enorme asregens die in de wijde om geving. maar vooral ook op de berg hellingen moet zijn gevallen. Deze as. vermengd met regens welke op de berg hellingen vallen, kan bijzonder brede modderstromen doen ontstaan die met donderend geweld naar beneden komen en alles meeslepen en loswoelen wat op hun weg komt. Zij kunnen dóórdringen tot punten die 60. 70 km en meer ver wijderd zijn van de bergvoet. Men kan zich voorstellen welk een nood. een chaos er thans heersen in het gebied ten zuiden, ten zuidoosten en ten noordoosten van de vulkaan. Duizen den daklozen wie het eenvoudig aan al les ontbreekt. Het Nederlandse Rode Kruis heeft, zoals men reeds weet, al enkele zendingen babyvoedsel en tex tiel gestuurd, omdat men uit ervaring weet dat daar „sowieso" behoefte aan is. Wat daarnaast nodig blijkt te zijn zal zo spoedig mogelijk door het Indo nesische Rode Kruis worden bericht. Inmiddels heeft ons Roode Kruis het bekende gironummer 777 opengesteld voor giften ten bate van de tienduizen den vluchtingen. Verblijdend zijn de eerste reacties van ons volk er wordt met liefde en véél gegeven! Niet minder verblijdend is dat het IKOR zondag jl. ook een klemmend beroep op alle landgenoten heeft gedaan om te geven. Ook hier stromen de gif ten binnen cn bleek dus het beroep niet tevergeefs te zijn geweest. Wie via IKOR wil bijdragen kan storten op het gemakkelijke nummer van de „Wilde anzen". no. 40000 te Hilversum. De Stichting Oecumenische Hulp aan Ker ken en Vluchtelingen zorgt via de In- terchurch Aid in Genève dat het geld goed besteed en snel ter plaatse aan gewend zal kunnen worden. Nederlandse dominee Wie zondag geluisterd heeft naaT de IKOR-uitzending zal misschien ver baasd zijn geweest te vernemen dat op Bali nog altijd een Nederlands predi kant vertoeft: ds. H. J. Visch die te Den Pasar (hoofdstad van Bali) ver blijft op verzoek van de Protestantse Kerk van Bali, welke ruim 5000 ge meenteleden omvat. Over het ontstaan van deze kerk nog even in vogelvlucht het volgende. De eerste zendingspoging op Bali werd in de jaren zeventig van de vorige eeuw ondernomen. Nadat één der zendelin gen was vermoord werd Bali door de overheid tot „gesloten gebied" ver klaard. evenals Atjeh en Bantam. Pas in de jaren dertig van deze eeuw kreeg een Amerikaans zendingsgenoot schap toestemming een Chinese evan gelist naar Bali te sturen, uitsluitend voor het werk onder de aldaar verblij vende Chinezen. Via het werk onder de Chinezen, die vaak met Balinese vrou wen getrouwd waren ontstonden echter onwillekeurig ook contacten met Bali nese families. Uitvoerig is in die tijd gediscussieerd over de vraag of Bali voor de zending tout court gesloten gebied moest blij ven In bepaalde, ook sommige amb telijke kringen, deed de opvatting op geld dat het heersende cultuurpatroon op Bah geen westerse inmenging, hoe dan ook gedoogde. Een opvatting die later werd gelogenstraft. Ook al mocht dan de zending niets doen. toch kreeg het Christendom door allerlei „toevalligheden", vaste voet onder een aantal Baliërs. Bijvoorbeeld doordat bewoners van het eiland el ders in Indonesië, o.a. op Java en Am- bon met het Christendom in aanraking kwamen cn daartoe overgingen. Hier moest leiding aan gegeven worden. Het was prof. dr. H. Kraemer, destijds op Oost Java werkzaam, die de oplossing vond: de Oost Javaanse kerk zou één en lafer zelfs drie van zijn voorgan gers naar Bali zenden teneinde daar PLATENSPELERS voor de beste weergave! IMP.: N.Y. NAHO - PRINSENGB655 - AMSTERDAM Speciaal geconstueer- de afvalbakken met kleurige blikvangers, spandoeken en oproepen via de geluidsinstallatie vormen de kern van de experimentele actie „Op geruimd staat netjes", waarin Hamovc-Hengelo de eigenaresse van het JaJidgned 't Zand en dc stichting recreatie gaan samenwerken om ver ontreiniging van het landgoed tijdens een te houden motorcross te voorkomen. Vorig jaar werden 150 manuren be steed om na afloop van het populair motorsport evenement de rommel op te ruimen- Prinses Soraya, die eerder deze maand een kontrakt heeft getekend met dc Italiaanse film producent Dino de Lau- rentiis, is gisteren per vliegtuig naar Miinchen vertrokken. De ex-vrouw van de sjah van Perzië verklaarde niet te weten wanneer de opnames voor haar eerste film zullen beginnen. „Ik ver moed dat de producent mij de datum later zal meedelen". I Een Noors blad bericht te gisteren, dat de Rus sen spoedig voor de pro vincie Finmark in Noor wegen televisieprogram ma's zullen gaan verzor gen. Hiertoe bouwen de Russen een televisiesta tion in Nikkeli, een in dustriestadje bij de grens, op voormalig Fins grondgebied. I Een Moskous dagblad meldde gisteren dat een 44-jarige deserteur uit de Tweede wereldoorlog zich kort geleden ge meld heeft na zich 21 jaar te hebben schuil ge houden. Hij had die 21 Jaar doorgebracht in erin schuur achter de hut van zijn zusters. Daar de straf in 1957 ver jaard was, heeft men de man op een colletieve boerderij werk gegeven. I Een Brit heeft drie we ken geleden een visgraat ingeslikt, die in zijn keel bleef steken. Hij vond het maar lastig en pro beerde met een tanden borstel de graat te ver wijderen. Dat lukte maa de tandenborstel bleef toen vastzitten. Dat gaf de doorslag: toch maar naar het ziekenhuis. Een inkttekenbigetje van Leonardo da Vinei (slechts vijf bij tien cen timeter), is gisteren op een veiling in Londen voor 147.000 gulden van de hand gedaan. Met recht: klein maar fijn. i nodige leiding te geven. Aldus geschiedde. Zonder „bewijs" Deze inheemse) zendelingen hadden namelijk géén „bewijs van toelating" van de gouverneur-generaal nodig: hun werk werd door de overheid gezien als onderlinge kerkelijke hulpverlening. Ten slotte mocht ook een Nederlander, in dienst van het Nederlands Bijbelge nootschap naar Bali (ds. Th. B. W. G. Gramberg). In de afgelopen oorlog werd de Pro testantse Kerk van Bali zelfstandig. Ze heeft een eigen synode en is aange sloten bij de Indonesische Raad van Kerken. Hoewel klein van omvang ls de kerkelijke gemeenschap in deze Hin doe-samenleving zeer levendig en hecht. Er is een gestadige, zij het lang zame. groei. Ds. Visch verkeert al bij na tien jaar op Baü. na er ook al van 1948 tot 1950 werkzaam te zijn geweest. Overigens mag uit dit „uitstapje" alsmede uit de hulpverlening aan Bali door het IKOR via de Stichting Oecu menische Hulp aan Kerken en Vluch telingen geenszins worden afgeleid dat die hulp uitsluitend ten goede zou ko men aan leden der Prot. Kerk van Ba- li. Deze hulp is, evenals die van het Roode Kruis, bestemd voor ALLE ge troffenen. In feite doet het er dus niet toe of men zijn giften aan het Roode Kruis dan wel aan het IKOR afdraagt. Wèl willen we besluiten met het volgende gedeelte uit de op roep die zondag door de luid sprekers klonk: „In 1953 was het Indonesië dat ondanks de poli tieke barrière tusen beide landen Nederland mede hulp bood na de februariramp. Nu, tien jaar later, treft Indonesië een nationale ramp, nadat de verhouding Nederland-Indonesië een dieptepunt heeft doorge maakt, en beide volken aan het begin staan van een nieuw tijd perk. Een beter bewijs voor een werkelijk goed begin dan on middellijke hulp aan de naaste op Bali, is moeilijk denkbaar. Hier liggen kansen; Sla daarom een krater in uw portemon nee

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5