UIT HET VUISTJE Na zeven weken uit sneeuw gered Blanken sluiten zich nauwer aaneen Rustige verkiezingen in Suriname Soekarno kamp Indonesische eenheid Ta een bonte h# Heeft Ben Goerion liulp Adenauer ingeroepen? De Foenix een adelaar? Hoop al lang opgegeven Weinige eten spoedig op Afkoopsom voor ir. Bierdrager Stembiljetten Nieuwe stakingen aangekondigd verwisseld Von Brentanonam zorgen V.S. weg N oord-Rhodesië tegen gesprek HOOFDPIJNPOEDERS Turkse betoging tegen vrijlating oud-president Sra-tef.jS"te hï3S S-tSsluit zich nauwer aaneen probeerde het gebouw te bestormen, na berichten dat er plannen be- Financiële „top der E.E.G. Ontmanteling Turkse en Italiaanse raketbases Belgen staken in Bredaas bedrijf Kantoren van NHM in Nieuw-Guinea overgenomen TOCH IS HET ZO! DINSDAG 26 MAART 1%5 (Advertentie) Uitgehongerd, en gewond, maar met een vaste wil om te leven zijn I gisteren een piloot en een jonge vrouw gered na zeven weken in het Noorden van Canada hij hun neergestort vliegtuig gebivakkeerd I te hebben. S.O.S. Helen Klaben. een 21 jaar oud model uit Brooklyn, en Ralph Flores, een tweemaal 7.0 oude vader van zes kin deren uit San Bruno in Californië, zijn uit de onmetelijke sneeuwmassa's van Noord Brits Columbia weggeplukt", zes weken nadat hun voedselvoorraden uitgeput waren en 19 dagen nadat de autoriteiten de hoop om beiden nog le vend aan te treffen opgegeven hadden. Flores' uitputtende driedaagse poging om een S.O.S.-sein in de sneeuw te te kenen en de toevallige waarneming van de letters door een Canadese piloot, die jagers bevoorraadde, betekenden hun redding. ,,Wij hebben de moed nooit op gegeven", aldus Flores, die een bijbel bij zich had, die beiden tijdens hun be proeving van de eerste tot de laatste bladzijden gelezen hébben. Ondanks enkele gebroken ribben was Flores erin geslaagd een schuilplaats te maken en al het nodige te doen, waar door hij en zijn metgezellin voor bevrie zing behoed werden. Miss Klaben en Flores werden van de plaats, waar zij neergestort waren, naar White Horse Yukon-territory overgebracht, waar zij in het ziekenhuis zijn opgenomen. het vliegtuigwrak een tent gemaakt. Zij hakten brandhout met een hamer en een bijtel. Zo moe Zij hadden voldoende kleding en luci fers. Miss Klaben trok vijf paar slacks over elkaar heen, maar zij had geen schoenen, omdat die bij het ongeluk ver loren waren gegaan. Daardoor en door haar verwondingen kon zij zich niet ver plaatsen. Flores moest alle werk doen. Flores linkervoet was gewond. Hij was bang dat hij bevroren was. Hij moest in het vliegtuig geholpen worden. ,,Ik ben nu zo moe", zei hij. Afgevallen De gemeenteraad van Deventer heeft gisteravond het voorstel van B. en W., het wachtgeld voor de oud-directeur van gemeentewerken van Deventer, ir. E. A. Bierdrager, overeenkomstig diens verzoek te vervangen door een afkoop som van 119.600, goedgekeurd. Ir. Bierdrager werd ontslagen, omdat hij niet paste in het beleid van B. en W. Aan een voorstel om hem een uit kering ineens te verlenen onthielden Gedeputeerde Staten van Overijssel hun goedkeuring. Deze uitkering ineens was ongeveer even hoog als de afkoop som. Daarop stelden B. en W. de raad voor ir. Bierdrager tot zijn 65e jaar in 1973 een wachtgeld toe te ken nen. In totaal was met dit voorstel een bedrag van omstreeks 196.000 gemoeid. Ir. Bierdrager verzocht daarop het hem verleende wachtgeld te vervangen door! een afkoopsom. In Paramaribo zijn de verkiezin gen rustig verlopen. Over het alge meen werd er druk gestemd. Ner gens werden wanordelijkheden ge meld. -Alleen in het district Sara- macca is. zoals gemeld een fout ge maakt met de stembiljetten. De fout werd pas ontdekt, nadat een groot aantal personen hun stem had uit gebracht. De vergissing zal weinig verschil maken voor de landelijk® lijst, doch de districtslijst kan moei lijkheden opleveren, omdat in de ver wisselde kieskringen andere perso nen kandidaat waren. Aanhangers van de PNR (Partij der Nationalistische Republiek) had den zich maandag getooid in een vuurrood hemd of blouse met een zwarte broek of rok. Bovendien voer den velen de PNR-vlag mee, die be slaat uit een horizontale rode en een horizontale zwarte baan. De vakverenigingen van spoorweg personeel in Frankrijk hebben voor morgen weer wisselstakingen afge kondigd. Elke ploeg zal aan bet be- Een geheim agent die samenwerkt met gin van de dienst twee uur staken, de amtii-Castro guerillaatrijdmacht, heeft Van de kant van het personeel van gisteren beweerd dat pro-Castro Cuba- g-as. en elektriciteitsbedrijven wor- een luchtbasis hebben gebouwd in ,jen ook nieuwe acties verwacht. Het Precies om zes uur gister middag sloten te Paramaribo de stembureaus en werd begonnen met de telling van het aantal opgekomen kiezers. In de distric ten bleven de stembureaus open tot acht uur 's avonds. Vandaag zou worden begonnen met het tellen der uitgebrachte stemmen. Verwacht wordt dat vandaag ook nog de officieuze uitslagen be kend zullen worden. De officiële cijfers zullen echter pas over enkele dagen gepubliceerd kun nen worden. Cubaanse luchtbasis in Mexico de Yucatan-wildernis in Mexico. v..j j,. „.am gaat, dat de regering een we4 v&taïrde dat de basis rantsoenering van het las voorbe. Suhop 13 a 14 kilometer ten «resten van reidt. Dit zou mede noodzakelijk .11» Merida bevond. „Het vliegveld wordt geworden door de staking bij hel streng bewaakt door Cubaanse wachtpos- ten en er is gedurende de afgelopen paar weken nogal veel aktiviteit geweest". Hij deelde mee, dat de landingsbaan ongeveer anderhalve kilometer lang was en dat er viermotorige en propjet vlieg tuigen op kunnen landen en opstijgen. Miss Klaben heeft een gebroken lin- kerarm en een door koud vuur aange tast rechter been, maar zij was opge wekt en glimlachte toen zij met journa listen sprak. Zij vertelde wat „gezet" te l zijn geweest, toen zij neerstortte, maar I thans nauwelijks 45 kg te wegen. Zij ihad vijf maanden in Fairbanks (Alas ka! gewerkt bij het landbedrijf en als passagier voor Seattle meegereisd te I zijn met Flores' vliegtuig. Het vliegtuig j stortte op 4 febr. echter bij 31 graden j vorst neer in een bebost berggebied. Kent u Mon Chou, Kernhemse kaas, St. Paulin Wees niet een kennig: houd van méér kazen! Water. Frans-Duits verdrag: Hun kansen op lijfsbehoud leken klein toen zij neerstortten, want zij hadden geen slaapzakken, bijlen of geweren bij zich. Het enige voedsel in het vliegtuig bestond uit twee blikjes sardines, twee blikjes vruchtensalade en een doos crac kers. Zij warmden alles op voordat zij het nuttigden, maar binnen een week was alles op. „Nadien was het water voor het ont- i bijt, water voor de lunch, en water voor •w t t-| Ihet diner", zei miss Klaben. Zij hadden De Verenigde Staten zijn zich zeer wel bewust van het belang van het Atlan tisch bondgenootschap maar vragen van hun bondgenoten ook „absolute solidari teit en loyale samenwerking", zo deelde de persdienst van Adenauers C.D.U. gis-: teren mee. „Zij willen een voortzetting van de politiek van Europese eenmaking omdat een Verenigd Europa tezijnertijd j de krachtige partner van de Verenigde j Staten kan worden". De persdienst gaf de7.e verklaring uit naar aanleiding van het bezoek dat Von Brentano, de voor malige Westduitse minister van buiten landse zaken en nu voorzitter van de CjD.U.-fractie in de bondsdag, aan de Verenigde Staten heeft gebracht. Er was «en „goede basis" gelegd voor het ko mende bezoek van president Kennedy aan de bondsrepubliek, aldus de verkla ring. De persdienst deelde voorts mee, dat Von Brentano er volgens de tot dus ver beschikbare gegevens in geslaagd was de Amerikaanse bezorgdheid over de Westduitse politiek, voornamelijk in het licht van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag, "voor een groot deel weg te nemen. Noord-Rhodesië zal niet deelnemen aan de besprekingen, die deze week in Londen zouden worden gehouden tussen vertegenwoordigers van de Britse re gering en van Noord- en Zuid-Rhodesië over de toekomst van de Centra al-Afri kaanse Federatie, waarvan beide laatst genoemde gebieden deel uitmaken. Volgens een woordvoerder van de Noordrhodesische regeringsdelegatie is dit besluit maandagmiddag genomen na een uitvoerig gesprek tussen de Noordrhodesische afgevaardigden en de Britse vice-premier Butler, die hierbij voor de Britse regering optreedt. De re den is, dat Noord-Rhodesië niet de ver zekering heeft gekregen dat het zich uit de federatie zal mogen terugtrekken. Koning Leopold en prinses Liliane van België hebben met de prinsessen Marie-Christïne en Maria-Esmeralde in Brussel een voorstelling bijgewoond van het circus van Moskou, dat daar op het ogenblik optreedt. (Advertentie) Ch wijs en de Chinese persorganen aan banden gelegd, en bevolen dat de Chi nezen zich in de stad vestigen. Dit is gedaan om een einde te maken aan de monopoliepositie van de Chinezen op het platteland. Maar op persoonlijk niveau is Soe karno voorstander van meer vrijheid. Gemengde huwelijken worden aange moedigd, ook onderling tussen de be volkingen van de eilanden, dit om los te komen van chauvinisme. Burgers van buitenlandse afkomst worden niet .gedwongen hun namen een Indonesi- ongeveer drie miljoen Chinezen!sche klank te geven. De president stel- - - - -i. de zich naar aanleiding hiervan de vraag: „What's in a name?". Maar steeds meer wordt het duide lijk dat Soekarno de geschiedenis wil mezen moeten assimileren President Soekarno is de laat ste tijd weer eens op het oorlogs pad getogen tegen de afzonder lijke status die de Chinezen in Indonesië genieten. Hoewel de de Indonesische nationaliteit hebben aangenomen onderschei den ze zich toch nog altijd in sterke mate. In het verleden was dat al zo. De Nederlanders maak ten afzonderlijke wetten, die uit sluitend op hen van toepassing waren. Soekarno heeft dit soort meervor- mige maatschappij betiteld als een poging om de verdecl-en-heers-po- litiek toe te passen, die, naar hij zegt, niet in overeenstemming is met de socialistische en op gelijk heid gerichte denkwijze van Indo nesië. Hij heeft eens gezegd, dat hij als jongeman wilde trouwen met een meisje van Chinese afkomst, maar zijn en haar familie hadden dit ver hinderd op grond van vooroordelen. Zo iets wil Soekarno in zijn „nieuwe Indonesië" niet meer hebben. Daar om is assimilatiede enige oplossing, een echte Indonesiër worden en de banden, en dit geldt voor mensen van buitenlandse afkomst, met hun minderheidsgroepen vergeten. Indonesië erkent het dubbelburger- «chap ook niet. Vele Chinezen hebben om deze reden het land ook verlaten, maar Indonesië heeft de strijd gewon nen en de Chinezen hebben de Indo nesische nationaliteit aangenomen. De regering heeft ook het gebruik van Chinese woordtekens op openbare plaatsen verboden, het Chinese onder- Onder het geroep „geen amnestie voor moordenaars" hebben naar schat ting 2.500 betogers in Istanboel gisteren geprotesteerd tegen de vrijlating van oud-president Celal Bayer. De betogers, hoofdzakelijk studenten van de universiteit van Istanboel, trok ken van de universiteit door de stad naar de bureaus van het dagblad Eni Istanboel, waar zij ruim een uur be toogden. Ruim 150 politiemannen en militairen slaagden er niet in de studenten te ver hinderen het vijf etages hoge krantege bouw met stenen te bekogelen. Op een na werden alle ruiten van het gebouw B staan later dit jaar in opstand te komen tegen de blanken. Een lid JAAYI 17GVI v.an de Verenigde party (oppo- 'l.|_lvyJ|JL V <111 I sitie)die kritiek heeft op de ras senpolitiek van premier Hendrik Verwoerd, heeft het parlement van haar steun verzekerd by het uitroeien van het anti-blanke ter rorisme. Het lid van de Verenigde partij. Hen ry Tucker, zei dat, hoewel er funda mentele verschillen zijn tussen de twee grote blanke politieke partijen, er geen enkel verschil bestaat tussen hen de volstrekte vastbeslotenheid dat in Zuid-Afrika geen tweede Algerije of een tweede Kenya mag komen." „Het terrorisme is een zeer ernstige bedrei ging. Wij zijn allen onder de indruk van de urgentie van deze zaak", zei hij. Sprekend over het plan van de rege ring wetten in te dienen om het hoofd te bieden aan de Poqo (de antiblanke terroristische organisatie) verklaarde Tucker te hopen, dat deze in een vorm opgesteld zullen worden die de steun zal krijgen van elk lid en aantonen „dat Ned.-Zwitserse K.v.K. wil opheffing beslag bankrekening De Amsterdamse advocaat mr. C. P. Kalff heeft gisterochtend in een kort geding voor de president van de Amster damse rechtbank namens het bestuur van de vereniging Nederlands-Zwitser se Kamer van Koophandel de opheffing gevorderd van het conservatoir be slag, dat de directeur van deze Kamer, de heer R. W. Haentjens Dekker Utrecht, op de bankrekening van vereniging heeft laten leggen. De m.i.v. 30 april wegens strubbelin gen met het bestuur ontslagen direc teur meent aanspraak te kunnen maken op een schadevergoeding van 70.000 (de helft van het salaris dat hij tot zijn 70e als directeur had kunnen verdie nen, indien hij niet was ontslagen), om dat de ontslagvergunning door het G.A.B. werd verleend op „voorgewende en valse redenen". Öp de geblokkeerde bankrekening staat nu een bedrag van ruim 60.000. De Nederlands-Zwitserse K.V.K. meent dat zij hierdoor in ern stige mate onredelijk wordt benadeeld, omdat nog slechts een paar duizend gulden voorhanden is en daardoor de werkzaamheden niet kunnen worden verricht. De vordering van de heer Haentjens Dekker noemde mr. Kalff deugdelijk. Opstand in Zuid-Afrika De blanke bevolking van Zuid- se Congres) in een interview had ver- klaard, dat een door het P.A.C. geor ganiseerde opstand „ophanden" is. Hij zelf zou het teken voor de opstand ge- Alle groepen zullen op hetzelfde Indonesië heeft bewerkstelligd, door Indonesiërs ook zijn. ingaan als de man die de eenheid van I beide partij* Het dagblad „Johannesburg Star' ecJit Indonesiërs schreef maandag, dat Leballo (de waar nemend leider van het PanAfrikaan- ien naast elkaar staan." tijdstip te horen krijgen, dat zij bepaal de objecten met geweld in handen moe ten zien te krijgen", aldus Leballo. Het hoofdkwartier bevindt zich „hier i Johannesburg, op een plaats waa.r de politie nooit achter zal komen". Vol gens Leballo zijn ruim 150.000 mensen, lid van het PanAfrikaanse Congres. De beweging, die verdeeld is in duizend krachtige onderafdelingen, is het sterkst vertegenwoordigd in de Kaapprovincie waar zij 64.000 leden heeft. Volgens het blad zijn er aanwijzingen dat Leballo de algehele leiding van het P.A.C. op zich zal nemen. Robert Soboekwe, de eigen lijke leider van het congres, zit mo menteel een gevangenisstraf van drie jaar uit. De Zuidafrikaanse minister van Jus titie, Vorster, heeft maandag in het parlement verklaard, dat alhoewel nog sabotage en gewelddaden kunnen wor den verwacht, er geen reden voor pa niek is. Er zijn „sinds vorig jaar letterlijk honderden arrestaties verricht, tiental len vervolgingen tegen leden van het P.A.C. ingesteld en honderden leden van deze organisatie zitten zware gevan genisstraffen uit", aldus minister Vors ter. Volgens hem maken de plannen van beide organisaties niet de minste kans van slagen. I Een zestigjarige Belgi sche rentenier heeft zijn meubilair in brand gesto ken om inbeslagneming hiervan te voorkomen. Alois Defruyt had bij Brugge een houten wo ning gebouwd. Dit mag: in België zonder vergunning. Hij had echter één fout gemaakt: zijn huisje stond op een stenen fundering. Daarvoor is wel een ver gunning nodig. Hij wei gerde boete te betalen en besloot de inboedel te ver branden. Defruyt zelf had in het voorval onbegrij pelijk veel plezier en ging opgewekt mee naar Brug ge om verhoord te wor den. I Prinses Margaret zal volgende week voor een korte vakantie van tien dagen naar de Zwitserse Alpen vertrekken, maar zij zal niet gaan skieën. I Alfred Green wilde zijn moeilijkheden niet aan de politie vertellen. Hij eiste dat zijn barkeeper werd gehaald. Gewoonlijk gaat de politie niet op derge lijke eisen in. maar Al fred stond op een vooruit stekende richel van de dertiende verdieping van een 16 verdiepingen hoog hotel in San Francisco. Een politiewagen werd naar de bar gezonden die Green noemde en de bar keeper, een man met een vriendelijk en rustig ge zicht, wist Green over te halen naar beneden te komen. I De Kopenhaagse politie treft thans de laatste toe bereidselen voor het eer ste zomerseizoen van Ko- penhagens hoofdstraat, de Stroeget, als boulevard. Deze nauwe en bochtige straat van een kilometer lengte werd in november voor een proefperiode voor alle autoverkeer ge sloten, zodat voetgangers er het rijk alleen kregen. Nu heeft men ook toe stemming gegeven voor het inrichten van terras jes, het aanbrengen van zonneschermen, bloempot ten enz. I De grootste Russische rivier, de Jenissei, is gis teren getemd door het ge reedkomen van een stuw dam in Krasnojarsk in Siberië. Zes jaar is men bezig geweest. Er moet een waterkrachtcentrale komen, welke de grootste ter wereld zal worden en die in 1965 gereed is. I Het Chinese Volksdag blad heeft anderhalve pa gina gewijd aan een op dracht ran de Chinese communistische partij aan schrijvers, acteurs, musici en andere kunstenaars om /.ioh in de eerste plaats in dienst te stellen van de plattelandsbevolking, en aldus bij te dragen tot een grotere landbouwproduk- tie. Rapport over Duitsers in Egypte Bondskanselier Adenauer is zich sinds gisteren persoonlijk gaan bemoeien met de Israëlisch- Duitse controverse over de werk zaamheden van Westduitse we tenschapsmensen in Egypte. Van uit zijn vakantieverblijf aan het Comomeer, in Cadenabbia, heeft Adenauer om nadere inlichtingen gevraagd. Het is niet bekend of premier Ben Goerion van Israël Adenauer persoonlijk over de kwestie heeft geschreven. Zoals bekend is Israël niet tevreden met de verklaring van de Westduitse regering, waarin de werkzaamheden van Duitse technici in Egypte worden be treurd, maar waarin gelijktijdig wordt gezegd, dat de Westduitse regering geen enkele bevoegdheid heeft om aan deze werkzaamheden een einde te maken. De Israëlische regering beschouwt dit ant woord niet als een antwoord op de Iraë- lische eis, dat de regering in Bonn aan deze praktijken paal en perk dient te stellen, eventueel door parlementaire maatregelen. De Westduiitse regeringswoordvoerder Von Hase heeft op zijn dagelijkse pers conferentie gisteren meegedeeld, dat or geen grond bestaat om te menen dat Duitse geleerden in Egypte werken aan de ontwikkeling van de kernbom. Tot deze konkhisie was men gekomen na be studering van rapporten over hun akti- viteiten daar. De betrokken specialisten zijn allen werkzaam op het gebied van de straalaandrijving. Er werd gisteren ten overvloede nog eens op gewezen, dat de Westduitse grondwet niet voorziet In een verbod voor Duitsers op werkzaamheden Üi het buitenland. Het artikel waarin een daad strafbaar wordt gesteld die het vreed zaam samenleven der volkeren verstoort of de voorbereiding voor een aanvals oorlog ten goede komt, kan slechts dan worden toegepast wanneer deze over tredingen op Duits gebied worden ge pleegd. (Advertentie) olifant gevraagd Een OLIFANT-BORREL wordt véél De eerste zitting van de bijeen komst van de ministers van finan ciën der E.E.G.-landen in Baden-Ba-, den is gisteren geëindigd. De minis ters hebben zich vooral bezig gehou den met de voorgenomen harmonisa tie van de belastingen in de E.E.G. De kwestie van de buitenlande inves teringen in de E.E.G., met name die van Amerika, kon wegens tijdsgebrek niet worden behandeld. De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, zal deze zaak vandaag ech ter weer aan de orde stellen. Marjolin, vice-voorzitter van de EEG- commissie. heeft de ministers verze kerd, dat de commissie voor juli con crete voorstellen zal doen toekomen aan de zes regeringen voor de economische politiek op korte termijn van de EEG, over de middelen tot gelijktijdige be strijding van de inflatie-tendenties in Europa en van een vertraging van de eocnomische bedrijvigheid. In het werk programma van de commissie komt overigens een belangrijk punt voor waar aan de Westduitse minister van econo mische zaken, Erhard, een hartgrondi ge hekel heeft, namelijk planification (het maken van plannen), een van de voornaamste pijlers van de economische politiek van de Europese commissie. i Waarschijnlijk zal lord Home in het kader van de bijeenkomst van de minis-1 ters van de Seato die in april in Parijs! zal worden gehouden, voor het eerst na de Brusselse mislukking zijn Franse! ambtgenoot Couve de Murville ontmoe-j ten. Privé-gesprekken zullen echter niet gehouden worden. De Washington Post heeft gisteren ge meld, dat de op basissen in Turkije en Italië gestationeerde Amerikaanse Jupi- eofrter geen commentaar willen leveren. Het blad voegde aan zijn bericht nog toe, dat deze ontmanteling mogelijk maakt het „tot dusver geheim gehouden" feit bekend te maken, dat de Jupiter- raketten in Turkije eerst in juli vorig jaar volledig operationeel waren geworden en die in Italië pas een jaar daarvoor. Verleden jaar maakten de Turkse en Italiaanse regeringen bekend, dat met de Verenigde Staten was overeengeko men dat de raketbases zouden worden ontmanteld. Een datum voor de terug trekking der raketten was toen echter niet vastgesteld. De strategische taak van de raketten in NAVO-verband zal worden overgeno men door in de Middellandse Zee opere rende Amerikaanse Polaris-onderzee- boten. aardgasbedrijf ito Lacq. De journalisten in het Zuiden van het land hebben een waarschuwingsstaking van 24 uur aangekondigd voor het ge val de onderhandelingen met de direc ties morgen/dinsdag mislukken. Zij eisen een salarisverhoging van 20 pro cent, verkorting van de werkweek en meer vakantie. De metaalarbeiders van Parijs en omgeving krijgen voortaan vier weken betaalde vakantie per jaar. Een over- I eenkomst in deze zin zou vandaag te Parijs worden getekend door vertegen woordigers van vakverenigingen en particuliere werkgevers. De leiders van het communistische a van het r.k. vakverbond en van de onderwijzers- en studentenbonden heb ben verklaard dat zij zonodig een „mas sale actie" zullen ontketenen ter verde diging van het recht om te staken. Zij roepen voorts op meer geld bijeen te brengen voor de stakende mijnwerkers. Ongeveer 60 Belgische arbeiders van bij de Bredase bierbrouwerij „De drie hoefijzers" hebben doorfcniddel van een ongeorganiseerde proteststaking hun ontevredenheid willen betuigen over het feit, dat kinderbijslag aan Belgische arbeidskrachten naar Nederlandse nor men wordt uitgekeerd. Gisteren zijn de Belgen niet op het werk verschenen. Bij de bedrijfsleiding hebben enkele woordvoerders verzocht de Belgische kinderbijslagregeling toe te passen. De Belgen voelen zich tekort gedaan omdat, zoals bedrijfsleider dr. C. H. Schnellen van „De drie hoefijzers" ver klaarde, er inderdaad aanmerkelijke verschillen tussen de Belgische en de Nederlandse regeling zijn voor arbeids krachten met drie of meer kinderen. (Advertentie) plantaardig zoutloos zuiver van smaak Alle bankkantoren van de Nederland- sche Handelmaatschappij op Nieuw-Gui nea zijn met ingang van gisteren overge nomen door de Bank Indonesia die be loofde de zaken op dezelfde voet te zul len voortzetten. Over deze overneming was kort geleden reeds overeenstemming bereikt tijdens onderhandelingen in Dja karta maar pas zaterdagmiddag kwam daarvan de definitieve bevestiging af. Voor de meeste inwoners van Hollandia was het dan ook een grote verrassing toen de naam N.H.M. van de bank ver dwenen was en was vervangen door „Bank Indonesia" en voor het gebouw de roodwitte vlag wapperde. 1X64. Van de vogel foenix vertelden hoornvogel zich verjongd heeft en ln de Grieken en later de Romeinen, een nieuwe gedaante is opgetreden, dat hij de gedaante van een arend Dit is ongetwijfeld aardig gevon- had en met purperen en goudkleu- den maar in verband met de vogel rige veren was getooid. Eens ln de foenix lijkt deze verklaring naar 500 jaren bracht deze vogel uit Ara- niets. De neushoornvogel lijkt geen bië het lijk van zijn vader ln een el zier op de adelaar en komt boven- van mirre naar de tempel van de dien in heel Egypte en Arablë niet zonnegod Re in Heliopolis. Tevens voor. De Egyptenaren kenden de wordt van dit dier verteld dat hij heUige vogel bennu; dat was een zichzelf verbrandde op een nest van soort reiger die als de ziel van Re specerijen als hij zijn einde voelde werd beschouwd. Wanneer men nu naderen, waarna hij weer verjongd dit dier als symbool van de zon uit de as herrees. In de 16de en 17de eeuw had men in het westen wei nig moeite met dergelijke vreemd soortige verhalen, die grif geloof von den, alhoewel som mige schrijvers reeds stekelige op merkingen hier- (Re) opvat, ls het begrijpelijk dat hij uit het oosten (Arabië) komt en telkens opnieuw uit vlammen moet ver rijzen. Naar aan leiding van de ver halen die de Grie ken In Egypte over deze heilige vogel hebben gehoord, ls waarschijnlijk de le- vogel foenix ont- zü zich de ade- ogen hebben ge- over lieten horen. Maar toen de on- gende over de derzoeklngen op allerlei gebieden staan, waarbij een wat wetenschappelijker basis jaar voor hadden gevonden, ging inen zich houden de vogel die zHn eens afvragen welke werkelijk be- ren verliest, welke echter weer staande vogel In de oudheid toch aangroeien, zodat hij als symbool eigenlijk voor de vogel foenix werd der onsterfelijkheid gold. Oorspron- aangezlen. In een nog niet zo lang keüjk als zonnesvmbool, kwam hij geleden verschenen werk waarin op ook voor als attribuut van de hoog- populaire wijze alle levensraadselen ste godheid. Bij de Grieken was hij in een handomdraai worden opgelost bijv. de heilige vogel van Zeus en en verklaard, wordt met klem van komt daarom vaak op oude Griekse redenen betoogd dat het mannetje munten voor. van de neushoornvogel als de hoofd- «„-.kIh-i, u„„„ persoon van de foenlx-lcgcnde moet Kaafj in^. J1 gehand- orden gerlrn, «moesten dit k"k,V' dier tijdens de broedtijd met irote bo,k wordt 1,:rnrrlle- relfopnffrrlng het In een boomholte 1 verstopte vrouwtje vervorst, sood.r r h s>™bo'l,'rt een ogenblik >,n richr.lf te denken. t dJ. Het mannetje vermagert tn de re pe- n, r heeft, so rted. sterk en .iet er uit of rijn w? Venray. laatste uurtje geslagen heeft. Wan- deïtjku het hte™ i. neer het goed doorvoed, wtjfje ten glhr.ehr ""rt slotte weer te voorschijn treedt, zou dit de Indruk wekken of de neus- (Nadruk verboden), H. Pétlllon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7