Katwijks raad gaat zich op tal van punten beraden Voorzitter Boekhoven nam afscheid M. Posthumus over mulo in Noordwijk hg pfy liH li Interessante expositie ir Noord wij ks Duin ark Katwijkse Reddingsbrigade Reddingsbrigade Noordwijk had jaarvergadering EXTRA mTck£enklV VOORDELEN Voorstel aankoop gronden in V Joght" te Valkenburg Klinkenbergerpolder Warmond bekeek route spoorlijn NIEUWE LEIDSE COURANT 4 DINSDAG 26 MAART 1963 f\NJ)ER de vele zaken die donderdagavond in de raadsvergadering in behandeling komen is de aankoop van ruim 3,5 ha teeltgrond in de gemeente Noordwijk ten zuiden van de toekomstige vuilnisstortplaats aan de 's-Gravendijkseweg. De huidige eigenaar, de heer A. van der Marei te Katwijk aan Zee, is bereid de grond te verkopen voor f 2,40 per m2 en met inbegrip van een vergoeding voor pachtvrije oplevering voor totaal 86.300. In verband met de eventuele toekomstige ontwikkeling van de gemeente achten B. en W. verwerving van het gebied van belang. De percelen Baljuwstraat 34 en 34a in het saneringsgebied willen de eigenaren, de erven G. de Best Kzn, aan de gemeen te overdoen voor f 9750- B. en W. advi seren gunstig. De N.Z.H.V.M. heeft binnen de ge- meente Katwijk nog eigendommen, die de maatschappij wel van de hand wil doen. In hoofdzaak betreft het gronden aan de Zeeweg en de Sandtlaan. De grond wil het gemeentebestuur gebrui ken voor verbreding van de wegen en het haltegebouw aan de Tramstraat zal moeten verdwijnen met het oog op de verbindingsweg naar het badcentrum. In totaal zal de 7795 m2 grond met op stal kunnen worden gekocht voor f 35.000. De N.Z.H. krijgt te zijner tijd in koop 4000 m2 in 't Heen voor de bouw van een centrale garage voor 40 a 50 auto bussen. De vereniging voor gereformeerd la ger onderwijs wenst bij haar Calvijn- school aan de Randweg 397 m2 grond aan te kopen. B. en W. adviseren dit goed te keuren tegen een grondprijs van f 5 per m2. Het perceel grond met opstallen op de hoek Badstraat-Freek van Rhoon- sbraat, groot 341 m2, eigendom van de heer A. Verdoes, kan in eigendom wor den verkregen in ruil voor een even groot perceel aan de Willy Sluiiterstraat. De opstallen zullen f 40.000 vergen. De heer Verdoes verplicht zich tot latere aankoop van nog 120 m2 grond aan de Willy Sluiterstraat. Door deze transactie krijgt de gemeente opnieuw grond in het saneringsgebied. Gemeenterekening B. en W. adviseren tot voorlopige vast stelling van de gemeenterekening 1961: gewone dienst: inkomsten f 13.143.203,38. uitgaven f 13.053.921,48, batig saldo: f 89.281,90; kapitaaldienst: uitgaven t 40.986.11U4, ontvangsten f 38.433.389.07, nadelig saldo f 2.552 622,17. B. en W. stellen voor het presentie geld voor de raadsvergaderingen te brengen op f 25 per vergadering en voor de commissievergaderingen op f 12,50. Een krediet van f 2500 wordt gevraagd voor een beregen ingstoestel ten behoeve van het sportpark Nieuw-Zuid. Tot nu toe waren er drie losse sproeiers, die via brandslangen aan de waterleiding waren gekoppeld. Deze methode is duur in het gebruik. De in 1956 ten behoeve van de politie- stranddienst in gebruik genomen pa trouilleboot voldoet niet: het te water laten en het starten gaat te moeilijk, waardoor bij noodgevallen kostbare mi nuten verloren gaan. Voorgesteld wordt een motorboot te kopen zoals men bij de strandpolitie in Zandvoort gebruikt, kosten f 6030. Voor de oude boot krijgt men f 1500 terug. Het te kopen botenhuis kost f 2200. Voorts wordt voorgesteld aan te kopen een volledig voor ongeval len uitgeruste jeep. Een tweedehands jeep wordt begroot op f 3000. Brandweercommissie Gevolg gevend aan een desbetreffend verzoek van de heer H. J. Grimbergen stellen B. en W. voor met betrekking tot de kwestie omtrent de brandweer- groep te Katwijk aan den Rijn een uit zes leden bestaande commissie ad hoe in het leven A roepen. Indien dit voor stel wordt aanvaard, zal de voorzitter, tenzij de raad de benoeming aan zich wenst te houden, tot leden van deze commissie benoemen de heren A- Pronk, J. Bergman, J. van Dijk, H. J. Grim bergen, J. C. de Krijger en N. Parlevliet. Een bedrag van f 40.500 is nodig om voorzieningen te treffen aan de vuilnis stortplaats aan de 's-Gravendijkseweg te Noordwijk: f 8200 voor afrastering, f3900 voor twee drijf constructies, f 800 voor een schaftlokaal, f 25.100 voor de toegangs weg. De jaarlijkse exploitatie vergt f 36.000. Wanneer ook de gemeenten Rijnsburg en Valkenburg hun vuil al daar zullen storten, zal het depot in acht jaar zijn volgestort. Verwacht mag wor den, dat in april reeds een gedeelte van KATWIJK AAN ZEE Contactavond De wijken Overduin en Zuid van de vyf-oents-actie hielden een contact, avond in de Oranjezaal van het Jeugd huis. De voorzitter van de wijk Zuid, de heer P. van DuUvenbode, heette de collectanten welkom en wees nog eens op het doel van de vijf-cents-actle. Ver. volgens liet de heer P. Ouwehand dia's zien van 'n picknickmiddag in 't Panbos. Er werd ook een wedstrijd in het her kennen van dia's gehouden tussen enkele dames en heren. Na de pauze werd het bingospel beoefend. De voorzitter van de wijk Overduin, de heer Kr. Meij- vogel, sloot de gezellige contactavond. Hoog en laag water Woensdag hoog water 4.32 u, 16.51 u; laag water 0.21 u, 12.49 u (Springvloed). de stortplaats in gebruik kan worden ge nomen. Voorgesteld wordt de Katwijkse Red dingsbrigade een subsidie toe te kennen van f 5000 per jaar per 1 januari 1963. Voor verbouwing van de noordpost over de Watering adviseren B. en W. een kre diet van f 5600 te verlenen. Voor de reconstructie van het noor delijke deel van de Rijnstraat en de Noordwijkerweg is f 188.000 nodig. In deze plannen is opgenomen de aanleg of vernieuwing van de riolering. De mo gelijkheid tot aansluiting op het ge meenteriool wordt nu voor nagenoeg al le woningen geopend; de gemeente zal de aanslultleldingen van de openbare weg voor haar rekening nemen. De rio lering zal worden doorgetrokken naar het Uitwateringskanaal. In de situatie aan de Rijnstraat zal niet veel verande ren. De Noordwijkerweg daarentegen zal wel ingrijpend worden gewijzigd, daar er trottoirs met groenstroken zullen ko men. Enkele strookjes grond zijn nog particulier eigendom. Met de betrokken eigenaren wordt nog onderhandeld. Voor de omlegging van leidingen is nog f 47.075 nodig, namelijk f 9600 voor het gasbedrijf, f 18.600 voor het waterlei dingbedrijf en f 18.000 voor het elektri citeitsbedrijf. Het bestuur van de Loidse Buitenschool heeft om medewerking gevraagd voor de uitbreiding van de school met twee leslokalen, eetzaal en keuken en voorts voor de verbouwing van de oude school aan de Duinoordweg tot gymnastieklo kaal. Een krediet van f 15.500 is nodig voor de bouw en inrichting van een afwas- gelegenheid voor vaatwerk en dergelij ke op het kampeerterrein in de Zuid- duinen. De warmwaterapparatuuir zal be staan uit tien gasgeysers. die kunnen worden aangesloten op butagas in fles sen. De verkoopgelegenheden op het ge meentelijke kampeerterrein Zuid voldoen niet aan de wettelijke eisen. Daar de keuringsdienst niet voornemens is langer genoegen te nemen mert deze wijze van verkopen, willen B. en W. een negental verkoopgelegenheden stichten, die wel aan de gestelde eisen voldoen Een kre diet van f 25.900 vragen B. en W. daartoe aan. GISTERAVOND kwam de Katwijkse Reddingsbrigade in hotel Rjche in jaarvergadering bijeen. Voorzitter Boekhoven heette in het bijzonder oud-bestuurslid C. van der Bent, die uit Nieuw-Guinea is teruggekeerd, welkom. De vereniging bestond op 23 maart 40 jaar; dc dag is in alle rust voorbijgegaan omdat het bestuur maart niet de geschikte maand achtte om naar buiten uit te treden. Er zal nog wel iets gebeuren. Op 23 maart werd een felicitatietelegram ontvangen van de Koninklijke Ned. Bond tot Redden van Drenkelingen. De E.H.B.O.-cursus in samenwerking met de B.B. verloopt naar wens. in mei worden de examens afgenomen. Het zwemonderricht heeft vooruitgang ge boekt nu ook in Wassenaar wordt ge zwommen; in Leiden wordt om de veer tien dagen met 70 leden beneden de 14 jaar gezwommen en in Wassenaar elke vrijdagavond met 40 leden boven de zestien jaar. Dit brengt financiële offers met zich. er wordt met verlies gewerkt. Aan de gemeente is dan ook het verzoek gedaan om hogere subsidie, evenals om een betere outillage aan de Noord-post. Uit het jaarverslag van secretaris J. Mostert bleek dat het aantal leden 534 bedraagt. De opleidingen onder leiding van de heer De Kon ink hebben tot goede resultaten geleid: aan 2 personen werd het diploma kustwacht C uitge reikt, één dame behaalde het diploma B en negen het diploma kustwacht A, Tevens behaalden zeven personen het diploma A zwemmend redden, 16 ver kregen het strandwacht-jeugdbrevet en één het tweede jeugdbrevet. Twintig kinderen zwommen met succes voor het diploma A en tien voor het diploma B van de Zwembond. Het strandwerk ging ondanks het slechte weer door. Als vaste wachten fungeerden mevrouw Vooijs en mej. Dubbeldam en de heren Dubbeldam. Bouhuijs. Guijt, Ouwehand en Prins. Aan de Noordpost werd 227 maal E.H.B.O. verleend en aan de Zuidpos' 329 maal. De aantallen vondelingen wa ren respectievelijk 70 en 181. Het aantal reddingen (genoteerd) resp. 3 en 2. Be treurd werden echter 3 verdrinkingsge vallen Uit het jaarverslag van penningmees ter C. Plulmgraaff bleek dat er een na delig saldo van f 1610.32 is. De vergade ring ging met de begroting voor 1963 akkoord. Afscheid De heren A. Parlevliet. E. Wouda en W, C. O. Boekhoven braden als bestuurs leden af. De voorzitter zei zich over zijn aftreden ernstig te hebben beraden, Een periode van weer 3 jaren wanneer hij eventueel door de vergadering worden herkozen, vond hij gezien zijn leeftijd te lang. Ook in verband met zijn reis van zes maanden naar Canada zov hij niet kunnen deelnemen aan de be- sprekingen met de gemeente en de ju bileumviering van de vereniging.. Het bestuur stelde voor deze avond geen nieuwe voorzitter te kiezen, (zodat rustig kan worden uitgezien naar een nieuwe), dooh wel een bestuurslid voor de duur van een jaar Wordt de nieuwe voorzitter uit het bestuur gekozen dan kan het te benoemen bestuurslid 3 jaar aanblijven, doch wordt deze buiten het bestuur gekozen dan zal het terug moe ten treden De heren A, Parlevliet en E. Wouda werden herkozen en de heer S. Visser werd in het bestuur gekozen De heer E. Wouda, voorzitter van de propagandacomtnlssle besprak de plannen voor het komende badseizoen. In juli zal de vereniging haar 40-jarlg jubileum vieren. Er zal een grote demonstratie worden gehouden, waaraan ook zullen medewerken dc Duitse Marine. Belgen en Engelsen. Ook zal de prestatietocht weer op het programma staan In de nazomer zal voor de leden een feestavond worden gehouden. Tot slot bracht de voorzitter dank aan de leden voor het vertrouwen dat zij in hem hebben gesteld. In 1935 w :d hü in het bestuur opgenomen als vice- voorzitter. doch reeds op 20 maart 1936 nam hij het voorzitterschap op zich door het plotseling overlijden van dr. Eikelen. boom. Op 1 juli 1938 kwam er verande ring in het bestuur. Door verschil van mening trad het gehele bestuur af en werd de vereniging geleid door een geheel nieuw bestuur. Op 30 september 1948 werd de heer Boekhoven weer als voorzitter gekozen. De heer E. Wouda dankte voorzitter Boekhoven voor het vele werk dat hij voor de K.R.B. heeft gedaan en als dank boden de dames P. A. Wassenaar-Liesveld en G. Korswagen-Koelewijn bloemen voor mevrouw Boekhoven en een foto album en filmbenodigdheden aan. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen HILLEGOM Floral ia-vereniging De herkenningswedstrijd van de hya cinten is deze keer niet doorgegaan we gens de moeilijkheden met het broei- materiaal door de weersomstandigheden. Ofschoon de tulpen ook niet mooi waren was de inzending toch voldoende om do heer G. Smakman Hzn te Lisse de eerste prijs te bezorgen en daarmede kreeg hij de wisselbeker voorgoed in zijn bezit. De uitslag was: gevorderden: 1. C, Smak man Hzn, wisselbeker: 2 W Ruigrok, Hillegom, zilv. medaille; 3. Th. A. Dobbe, De Zilk, bronz. medaille. Verder verwierven de volgende per sonen het diploma: te Hillegom. Th. Lieverse, P. Goemans Jzn, B. van Leeu wen, T. van Kampen, J. van Tongeren. T. Beelen, C. Meskers. N. Ras en H Meskers; te Lisse: H. Nieuwenhuis, G van der Poel, B, van der Poel. R van Diest en Ch. Weijer§; te Bennebroek' H. van der Aar en J. Lommerse. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Vanavond half acht spreekt voor de Gereformeerde Gemeente in het gebouw aan de Remisestraat student W. Verhoef uit Capelle aan den IJssel. LISSE Jaarvergadering „Kindervreugd" Gisteravond werd in de zaal van „De Morgenzon" in De Engel de jaarverga dering gehouden van de speeltuinvere niging ..Kindervreugd" De heer J. N. Boekei bracht zijn jaar verslag uit. Het speelmateriaal kon in het afgelopen jaar aanmerkelijk worden uitgebreid. De penningmeester, de heer J. van Duin, kon meedelen, dat er een voorde lig saldo was van netto f 173,02. De bestuursverkiezing bracht een be langrijke wijziging, aangezien de voor zitter, de heer Buschman, zich niet her kiesbaar kon stellen. Het bestuur stelde voor de heer Jac. Slobbe tot voorzitter te benoemen, waarmee de vergadering akkoord ging. De heer J. van Duin werd herkozen, terwijl als nieuw be stuurslid werden toegevoegd de heren J. Grimbergen en J. van Rooijen. Tot lid van de kascommissie 1963 werden be noemd de heren A. van Staal en A. Dof- ferhoff. De vereniging nam afscheid van de heer Buschman. Meegedeeld werd nog, dat de speeltuin op 16 april zal worden geopend. A. R. kiesvereniging Vanavond houdt de AR. kiesvereni ging de jaarvergadering in De Witte Zwaan, 8 uur. Chr. overheidspersoneel Gisteravond werd in De Witte Zwaan de feestelijke jaarvergadering gehouden door de afd. Lisse van de Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel onder lei ding van de heer J. Varkevisser. Mevr. Ten Hagen-Verduyn uit Hille gom verzorgde een lezing over haar reis naar IJsland. Zij had een prachtige serie kleurendia's meegebracht, waardoormen een duidelijke indruk kreeg van de in woners van IJsland en hun levensge woonten. Als bijzonderheid kon zij mee delen. dat zij dezer dagen iemand uit IJsland had gesproken die vertelde, dat de narcissen en crocussen op IJsland al in bloei staan door de zachte winter die men daar heeft meegemaakt Voorzitter Varkevisser meldde nog, dat de collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" f 11,- had opgebracht. Gemeente-avond Geref. Kerk De Geref. Kerk houdt woensdag een Gemeente-avond in „Salvatori" 8 uur. Ds. A. K. Krabbe te Hillegom zal vertel len over zijn reis naar Israël. Er komen ook allerlei zaken die het gemeentelijke leven betreffen aan de orde. OP een druk bezochte bijeenkomst met de ouders sprak het hoofd van de Chr. mulo te Noordwijk, de heer M. Posthumus, over het onder wijs op de school. De overgang van de lagere school naar de mulo betekent voor de jongens en meisjes een hele stap. Zij zien niet meer steeds dezelfde persoon voor de klas, er is soms een wisseling van lokaal en er staan nieuwe vakken op het lesrooster. De heer Posthumus vond het niet nood zakelijk, dat de jongelui op de lagere school reeds Frans en Engels krijgen. Zelfs schuilt daarin een gevaar. Men meent de stof wel te kennen en na een paar maanden loopt men vast. Bij de opleidingen voor het mulo diploma kan men drie onderdelen onder scheiden: het diploma A (handel), hel diploma A (met wiskunde) en het B- diploma, terwijl het ook nog mogelijk is op het diploma A een aanvullend diplo ma (wiskunde) te krijgen. Voor hen die verder studeren is zeker het diploma B nodig. Komt zoon of dochter echter bij vader in de zaak of op kantoor, dan kan Afscheid bij huisvrouwen van Noordwijk In het Hof van Holland werd gister avond de jaarvergadering gehouden de afdeling Noordwijk van de Ned. ver eniging van Huisvrouwen. Mevrouw A. van Gilse-van Geldermalsen, die van de oprichting af presidente is geweest, deel de mede haar functie beschikbaar te zullen stellen. In intieme kring zal van de presidente afscheid worden genomea De secretaresse, mevrouw Fuite, bracht het jaarverslag uit. Hieraan ontlenen we dat de afdeling momenteel 158 leden telt. De financiële toestand is gezond, al dus deelde de penningmeesteresse, me vrouw Alkemade, mee. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat gekozen werd in de vacature mevr. Urlus, mevr. Beuk-de Groort ei de plaats van mevr. Gilse, mevr. Groen- Nieuwenhuizen Segaar. Hierna werd een handwerktentoonstel- ling gehouden van de leden. De sugges tie werd gedaan jaarlijks een dergelijke tentoonstelling te houden, waaraan alle huisvrouwen van Noordwijk kunnen deelnemen. f~ÏP de jaarvergadering van de Noordwijkse Reddingsbrigade, die gister- avond in De Zeeleeuw werd gehouden, richtte voorzitter E. de Groot hartelijke woorden van afscheid tot de heer J. van der Bent, die na een langdurige staat van dienst zijn mandaat als bestuurslid ter beschikking had gesteld. De heer De Groot zei dat de heer Van der Bent zeer veel voor de Brigade heeft betekend. Jarenlang heeft hij het werkend deel van de Brigade op zijn schouders getorst en hij heeft dit alleen kunnen volhouden door een enorm enthousiasme en grote liefde voor de brigade. Een erelidmaatschap werpt hij ver van i zich, al heeft hij het verdiend maar wij wensen toch uiting te geven aan onze waardering en bewondering voor zijn werk. De heer Van der Bent zei in zijn dank woord dat dit besluit hem enerzijds niet gemakkelijk was gevallen. Hij had toch doorgezet omdat het hem niet gehe >1 naar de zin ging in de brigade. De acti viteit van de leden (de goede niet te na gesproken) is veel te gering, met name van de jeugd, en daarom nam hij afscheid van wat hij zijn levenswerk kan noemen Bij de opening verwelkomde de voor zitter in "T bijzonder erelid A. Passchier Hij deelde mede dat een ander erelid, de heer S. Verloop voor het eerst sinds lange tijd wegens ziekte een vergadering niet kon bezoeken. Er bleek een uitnodiging te zijn ont vangen van een lid van een Duitse zwem- veroniglng uit Langcnberg. Deze stelde een uitwisseling voor tussen Duitse en Noordwijkse reddingsbrigadeleden. Er bleek hiervoor wel animo te zijn, zodat werd besloten nader contact op te ne men. Het zal echter niet mogelijk zijn de Duitse gasten in de zomer te ontvan gen, geprobeerd zal worden dit in sep tember te doen. Secretaris B. H. de Jong zei in zijn jaarverslag dat 1962 een duur jaar was voor de brigade. Er is een buitenboord motor stuk gedraaid, er is schade aan materiaal en posten. De strandwach; functioneerde naar behoren en ook de zwemcursussen in het Golfbad bleken een succes. Dat kan helaas niet worden gezegd van de EHBO-cursussen. waar voor te weinig animo bestaat. Hierbij steekt zeer gunstig af de activiei terzake In Noordwljkerhout. waar een bloeiende cursus is. Leden van de brigade hebben in het afgelopen jaar ook meegedaan aan bondsevenementen. Penningmeester A. N. Wijnnobel weea eveneens op de grote uitgaven die ge daan zijn. Helaas is het ledental terug gelopen van 1288 tot 1154. zodat het voeren van propaganda nodig is. De kascontrolecommissie bepleitte bij monde van de heer H. Bogenk enkele o.a. in bleu, rose en geel. 9-12-18 mnd 6.50 TeHwJ* zeer wijd, modern geplisseerd rokje. Vele kleu ren o.a. koren, wit. TtbHuJui "[Zhleiditi ongenspantalon in diverse .moderne kleuren. NATUURLIJK, BABY- KLEUTER- EN KINDERKLEDING KOOPT MEN BIJ C&A *-vV financiële reorganisaties, welke het be stuur nader zal bezien. De propagandacommissie rapporteerde dat de feestavonden geslaagd waren, on danks het minder goede weer. Er was een batig saldo van f 300. Hoofdleider M. P. Viool bracht vervol-1 gens verslag uit. Een 30-tal personen; volgt momenteel een cursus voor het zwemdiploma A of B. Voorts heeft de heer W. Smit een «40-tal jongelui, opge leid voor een jeugdbrevet. Het zwembad bij de golfbanen leverde 59 zwemdiploma's voor de deelnemende Jongelui op. Er is in het afgelopen jaar geen opleiding geweest voor strandwacht en voor de EHBO-cursus was helaas on voldoende belangstelling. De heer L Hazenoot heeft een aantal jongelui d» eerste beginselen van de EHBO bijge bracht. De strandposten waren dit jaar goed bezet en de proef reeds zondagsmorgens te beginnen is geslaagd. Ook de demon stratie. in samenwerking meit de K.N.Z.H Reddingmaatsdhappij en de vliegbasis Valkenburg, is bevredigend verlopen. De voorzitter constateerde dat de ver leden jaar ingevoerde decentralisatie der werkzaamheden van de technische commissies tot aller genoegen is ver lopen. De contributie werd gehandhaafd op f3.50 per jaar. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat de heren J. Koemans en M. Peen worden volstaan met de handelsrichting. Behaalt men dan voor bepaalde vakken goede cijfers, dan heeft men tevens het middenstandsdiploma in de zak. De heer Posthumus besprak verder de behandeling van de leerstof. Dit gebeurt in de eerste klas geleidelijk, in de twee de gaat men wat dieper op de stof in en in de derde tracht men te komen tot be heersing van de leerstof, het zelfstandig herkennen van de moeilijkheden en het oplossen daarvan Niet zelden treft men daar een tijdelijke Inzinking aan. De ouders dienen in zo'n geval de jongelui te steunen Vervolgens behandelde de heer Post humus verschillende aspecten van het studeren, dat draait om twee belangrijke punten: concentratie en werkplanning. Wat dit laatste betreft merkte hij op, dat het verkeerd is het huiswerk tot het' laatste ogenblik uit te stellen Bromfietser kwam te vallen De heer H. Steenvoorden, wonend ir. een schip aan de Leidschevaart, kwam bij het SJC-terrein op de Lageweg met zijn bromfiets te vallen. Hij werd met een zware hersenschudding naar het Aca demisch Ziekenhuis <te Leiden overge bracht. Zilver bij Electrolasch Maandagmiddag werd in de conferen tiekamer van de Nederlandse Electro lasch Maatschappij de heer W. van Gro-; ningen, de baas in de ketelmakerij, ge huldigd wegens zijn zilveren jubileum; bij dit bedrijf. Directeur Hofman sprak hem waarderend toe, overhandigde een stapel telegrammen van relaties, een bloemstuk namens de directie en een ge schenk onder couvert. Ook adjunct-; directeur Stokman gewaagde van een prettige samenwerking en toonde veel waardering voor het werk van de heer Van Groningen. Bedrijfsleider Provoost verklaarde datj de jubilaris, als er iets mis is, desnoodij tot de hoogste top doorklimt. maar goedj moet het komen. „U moppers wel een* maar uw werk is goed". De bedrijfsleider van de afdeling! Sittard, de heer Zwemmer, memoreerde' een tijdvak van tien jaar samenwerking en ook de heer De Bie, voorman ketel-, makerij, had waardering voor zijn baas, „ondanks de buien", en bood namens dr mensen van deze afdeling boeken aan.! Het overige personeel had, samen met de afdeling Oude Wetering, gezorgd voor een bloemstuk en enveloppe. Als laatste sprak namens de beambten' de heer Van Nes: „U wilt altijd vooruit en komt daardoor wel eens in conflict maar wat u presteert heb ik steeds be wonderd en ik denk daarbij speciaal aan wat u tot stand hebt gebracht bij hel montagewerk bij de zoutindustrie". H; bood een elekrische melkkoker en een draagbare radio aan. De Stalen Band ver hoogde de sfeer met een bloemstuk. Tot slot volgde het gebruikelijke jubi leumdiner bij Van der Heijden. Morgenavond om 8 uur komt de ge meenteraad van Valkenburg bijeen. D* agenda vermeldt onder meer: voorstel tot wijziging van de bezoldigingsveror. dening 1960; voorstel een gemeente werkman aan te stellen; vaststelling pen sioengrondslagen; voorstel toekenning voorschot voor 1963 aan kleuter- en la gere school benevens vaststelling van de vergoeding voor de kleuterschool over 1962; voorstel f 493.80 beschikbaar 1e stellen aan de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs voor de aanschaf van een projector; voorstel toekenning premie woningverbetering; bijdrage in kosten van doortrekking elektriciteitslijn naar glasbedrijven aan de Woerd en Achter- werden herkozen. In de vacature J. van der Bent werd gekozen de heer C. J van Zeist. De heer M. P. Viool werd herkozen als voorzitter van de tech nische commissie. Als leden van de financiële commissie werden gekozen de heren Th: Admiraal, H. Boyenk en W Smit, als leden van de commissie ver zekeringskas werden mevrouw G. de Jong-Muller en de heren B. de Beer er. W. Smit herkozen. Bjj de rondvraag deelde de heer Viool mee dat op de scholen in Nootdwük een praatje zal worden gehouden over do zee en alles wat daarmee verband houdi De eerste causerie zal worden gegeven aan de school met de bijbel, Nieuwe Zeeweg, op 6 april aanstaande door de heer M. Plug of door de heer M. P. Viool Voorts was een uitnodiging ontvangen een dergelijk praatje te houden op de ouderavond van een van de Leldse lagere scholen. Oook deelde de heer Viool mee, da' de heren Caspers en Passchier zich be reid verklaard hadden weer een cursus strandwaoht te houden. Ten slotte kwam nog een groot aantal huishoudelijke zaken aan de orde, waar bij onder meer bleek dat het bestuur druk bezig is met de voorbereidingen voor de aanschaf van een walkie-talkie, het geschenk van de Noordwijkse bur gerij bij het 40-jarig jubileum van do brigade. weg; voorstel een commissie van bij-, e stand voor agrarische aangelekenhedea p te benoemen en vaststelling van de ver- is ordening regelende de samenstelling en werking van deze commissie; voorstel subsidieverlening aan de oefenklasse Valkenburg van de reserve-rijkspolitiei jj voorstel aankoop gronden voor uitbrea- dingsplan ,,'t Joght". Dit uitbreidingsplan werd op 23 au gustus 1962 vastgesteld. Het heeft de in-j stemming van de provinciale commissie j voor de uitbreidingsplannen. Vooruitlo-j pend op de verkrijging van de goedkeu-; ring, hebben B en W aan de centrale commissie voor onteigeningsvergoedin-|18 gen te Rotterdam opgedragen een taxa-] tie uit te brengen met betrekking tot de. w waarde der aan te kopen percelen, d«| je eventuele bijkomende schaden voor dejv, eigenaren, de pachtersvergoedingen en de belastmgschaden van de eigenaren en, gebruikers. De eigenaren en gebruikers van d» K gronden hebben met ulwondering van mevr. dr. W. P. Frijllnck. zich gewend v' tot een bureau voor grond- en onteigejr® ningszaken te Leldschendam. Bü een sal v| menspreking van B en W met vertegen! di woordlgers van dit bureau is volledig»! overeenstemming bereikt. Het totale be«|co drag van de waarden en vergoedingenfgr werd bepaald op f 486.733,30 voor d«|m 5,3445 ha. in eigendom en of gebruik vanm de gezamenlijke eigenaren en pachters, y£ Ten aanzien van dc grónd van dr. FrU- llnck, die de behartiging van haar be langen in banden had gesteld van een taxatiebureau te Boskoop, werd even-;za eens overeenstemming bereikt, een be drag van f 10.080,-. Intussen zij de bereidverklaringen van eigenaren en gebruikers of pachters op één na binnengekomen. In de begroting van 1 oktober '62. be horende bij de exploitatieberekeninr voor het plan ,,'t Joght", was een bedraj voor aankoop van de gronden, compleel met alle daarop betrekking hebbend» schadeloosstellingen enz., van f 525.000, uitgetrokken. Spreekbeurt Donderdag om 8 uur spreekt in d< zaal De Vries voor de Herv.-Geref. evan gelisalie ds. Stelwagen te Zwijndrecht. Onder voorzitterschap van de beer C. W. He|)l kwamen de stemgerechtigde in gelanden van de Klinkenbergerpolder in vergadering bijeen. De voorzitter her dacht het overlijden van de heer P. H. A. Rosenwald. Hierna kwamen de kaarten ter tafel waarop de vermoedelijke route van de nieuwe spoorweg Den Haag—Amsterdam is aangegeven. Wanneer deze spoorlijn wordt aangelegd, zullen hierdoor ver scheidene bedrijven worden versnipperd. Ook de waterafvoer moet dan geregeld worden. Het bestuur zal de ontwikkeling van dit plan nauwlettend blijven vol gen. Van het Hoogheemraadschap Rijnland was een schrijven binnengekomen, waar in enkele plaatsen worden aangegeven, waar de kaden te laag zijn. Aangezien dit uitsluitend gedeelten betreft die niet bij de polder in onderhoud zijn, is met de onderhoudsplichtigen herstel overeenge komen. De rekening over 1962 sluit met een batig saldo van f527.83. De polderlasten zullen over 1963 f 15 per ha bedragen Wegens het aftreden van dè heer L. P. Heemskerk, die wegens overschrijding van de leeftijdsgrens niet voor een her benoeming in aanmerking kwam, werd als nie'uw bestuurslid gekozen de heer M. C. Koot De voorzitter bracht dank aan de heer Heemskerk voor wat hij gedurende 24 jaren voor de polder heeft gedaan. De bemaling kwam, na de strenge winter, weer spoedig op gang, zodat de waterstand niet te hoog werd. Dief bestolen Gistermorgen kwam een 16-jarige jon geman uit Oegstgeest bij de Leidse poli tie schoorvoetend aangifte doen van dief stal van zijn bromfiets. H\j voelde niet zoveel voor het doen van aangifte, maar zijn vader had hem ertoe aangespoord met het oog op de eventueel van de verzekering te ontvangen vergoeding. Al spoedig bleek waarom de jongen zo aanrzelend optrad. Hij bleek de brom fiets namelijk in Juni van het vorig jaar zelf ook te hebben gestolen. Onmiddel lijk werd hij ingesloten. VALKENBURG Burgerlijke Stand GEBOREN: Wilhelmina Johanna d v J W B Owel en W J Zandbergen; Ro land z v G P de Ridder en A Oudshoorn. ONDERTROUWD: C F Nieman 32 j te Leiden en M van Tol 32 j. „di. lat In IJmuiden proef met gemeente-fust Morgen wordt in IJmuiden een proe met zogenaamd eenmalig fust genomen Dit houdt in dat de handelaren r' meer zelf voor hun kisten hoeven zorgen, maar dat kisten van 25 en kg. door de gemeente worden gelevei (tegen ongeveer f2 per kist), die be Laald worden bij de afrekening van d gekochte vis. De proef zal maar dag duren In visserijkrin-gen staat mei sceptisch tegenover dat experiment daar de vishandelaren tot nu toe hui kisten zelf veel goedkoper konden krij gen. TN de uiterst moderne en mooie, doch wel wat afgelegen jeugdherbei *- „De Duinark" in het Langeveld wordt deze week een tentoonstellin gehouden van beeldhouwwerk, tekeningen schilderijen, keramische pro dukten en houtplastieken. Het zal wel niet zo dikwijls voorkomt dat in een trekkersverblijf een expositie van kunst in haar verscheiden vormen wordt gehouden. Dat is echter voor „De Duinark" niet zo vei wonderlijk als men weet dat de „vader" van deze pleisterplaats, Wii Schuurman, een verdienstelijk schilder blijkt, die dan ook samen met o' beeldhouwer Lo Molenaar, Francine Timmers (keramiek) en Herman Erb (houtplastiek), de expositie heeft ingericht. Lo Molenaar uit Noordwljkerhout is in onze omgeving geen onbekende meer. Reeds eerder schreven wij over zijn werk en bovendien leidt hij de boetseerklas van Ars Aemula Naturae. Werk van grote afmeting toont hij wei nig. Hij houdt zich bij kleinplastiek, waarin hij zijn figuren met grote liefde en kunstvaardigheid vorm geeft ln soms wat weelderige, maar altijd vloeiende lijn. Zijn naaktjes zijn decent en subtiel, zijn koppen doorwrocht met liefde en aandacht voor het detail. Lo Molenaar verliest zich niet in het gewild-modernc; zijn werk toont een gedegen, we zouden willen zeggen ouderwets-degelijk vak manschap. Ook het werk van de jeugdige Francine Timmers toont reeds een vergevorderd kunnen, dat echter nog niet tot volle rijp. held is gekomen. Ze beheerst de kerami sche techniek ambachtelijk gezien maar het komt ons voor dat ze het expe. rimentele stadium, het zoeken naar een geheel eigen vorm, nog niet te boven is. Dat maakt haar werk soms nog wat onvoldragen, doch ze zal de .schone vol einding" wel bereiken, zij het dan mis schien na een enkele zijsprong. Wim Schuurman, die het initiatief t deze tentoonstelling „ln eigen huis" hee genomen, exposeert tekeningen en sch: derwerk. Zijn werk is nogal dualistis van karakter, het zweeft ergens tuss het figuratieve en het abstracte, zonó zich in enige richting bepaald uit spreken. Ook ln zijn kleurwerking ko: dat tot uiting, een strak-doorgevoerde li is er niet. Dat neemt niet weg dat er u stekende composities te zien zijn, nu zijn schildersdrift leeft zich uit in et veelheid van onderwerpen er stijlen. Ten slotte wijzen we op het houtwf van Herman Erbé. eveneens amateur Jeugdherberpvader, namelijk te Soe Hoewel hU de houtbewerking pas st een paar Jaar beoefent, komt hij tot geslaagde resultaten. Hü weet de strt tuur van zün materiaal soms op gertf neerde wijze dienstbaar te maken aan proaukt, dat onder zyn handen vandt komt. Al met al een niet grootse, maar i« ressante expositie, die tot en met het mende weekeinde duurt on te zien is v v.m. 9-12, n.m. 1-5 en 's avonds 7-10 u;

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4