Bouwvakkers mogen eerder de militaire dienst uit <3SS> Zermatt hield de tyfus twee maanden geheim Commentaar Ontslagplannen bij K.L.M.2800 man Om woningbouw uit het slop te halen r WILDERNIS Na langdurige vorstperiode Currie eerste Surinaamse gouverneur in Paramaribo Nieuws in één oogopslag Geen crisis om comm TV Verf met voldoening Geen concessie vóór cle verkiezingen Alle hotels sijn nu gesloten Geen inkrimping van lijnennet en frequenties Om toeristen niet af te schrikken Minister Visser uit de VVD Vakcentralen helpen Bali Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleven mijn hert in teghempoef Dinsdag 26 maart 1963, 43ste jaargang 50 dagen in de Zie pagina 7 Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen .m. 2,80, p.kww 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uur T~~iE minister van defensie heeft in verband met de situatie, die als gevolg -L' van de langdurige vorstperiode in de woningbouwsector is ontstaan, faciliteiten verleend aan bouwvakarbeiders, die thans in militaire dienst zijn en aan bouwvakkers, die in de komende maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst moeten komen. In een brief, gericht aan de stichting Raad van bestuur bouwbedrijf deelt minister Visser mede, dat hij in ver band daarmee een aantal maatregelen heeft genomen. A. CURRIE .eigen land. Voor de eerste oefening in werke lijke dienst zijn de dienstplichtigen van de Koninklijke Landmacht en de koninklijke Luchtmacht, die voor hun opkomst als bouwvakarbeider in de woningbouw werkzaam waren en die 16 april de voor hen geldende wettelij ke minimumduur der eerste oefening hebben volbracht, zullen op of om streeks die datum vervroegd huis- De heer A. Currie is benoemd tot gouverneur van Suriname. Hij is hedenmorgen door H.M. de Koningin op het paleis Soestdfjk beëdigd. Hij is de eerste geboren Surinamer, die tot gouverneur van zijn land is benoemd. Reeds sinds 19 maart 1962 heeft hij het gouverneurschap waargenomen. Bouwvakkers in mili taire dienst mogen eerder naar huis om mee te hel pen aan het inhalen van de achterstand, die als gevolg van de langdurige vorst in de huizenbouw is ontstaan. In Zuid-Afrika sluiten dd* blanken zich (ook m het parlement) nauwer aaneen nu de terroristis- tische organisatie Poqo met een opstand heeft ge dreigd. Deze opstand zou dit jaar nog uitbreken. De in Suriname geboor tige A. Currie is benoemd tot gouverneur van zijn land. Hij werd vanmorgen door H.M. de Koningin beëdigd. De tyfusepidemie in het Zwitserse Zermatt is ern stiger dan men eerst heeft willen toegeven. Men heeft eindelijk maatregelen ge troffen. De gasten moeten verdwijnen en alle hotels dienen aan het eind van de week gesloten te zijn. In geheel Zwitserland zijn 180 personen geregistreerd die in Zermatt 'n besmet ting hebben opgelopen. Bij de K.L.M. zouden plannen bestaan om 2600 man personeel te laten afvloeien. Samenwerking is tot stand gebracht met de Spaanse luchtvaart maatschappij Iberia. De behandeling van de Baarnse moordzaak, die gisteren is begonnen, werd vandaag voor de Utrechtse rechtbank voortgezet met het verhoor van de tweede verdachte, Boudewijn H. De Franse opstande lingenleider Georges Bi- dault heeft Steinebach in Beieren, waar hij enige tijd verbleef, met onbe kende bestemming verla ten. Door de Westduitse ra ketdeskundigen die m Egypte aan wapens wer ken, die tegen Israël kun nen worden gebruikt, .-s een wat gespannen ver houding tussen Israël en West-Duitsland ontstaan. Bondskanselier Adenauer is zich persoonlijk met de kwestie gaan bemoeien en heeft in zijn vakantiever blijf nadere inlichtingen gevraagd over de activi teiten van zijn landgeno- Mr. Visser, minister van defensie, zou hebben be sloten te bedanken als lid van de V.V.D. In de week van 22 tot en met 27 april gaan de NCRV, KRO. AVRO en VARA samen een week van de lichte muziek hou den. De heer Archibeld Currie is 7 maart 1889 in het district Beneden-Cottica ge boren. Hij was landmeter, districtscom missaris en commissaris van politie t< Paramaribo. Hij was lid. van de Staten en van 1950 tot 1954 lid van de regering, eerst als minister van financiën, later van economische en so ciale zaken. Tussentijds nam hu de por tefeuilles van landbouw, veeteelt en vis serij en van volksgezondheid waar. Van eind 1954 tot midden april 1955 was hij minister van algemene en van binnen landse zaken, tevens voorzitter van de regeringsraad. De heer en mevrouw Currie zouden hedenavond van Schiphol naar Parama ribo vertrekken. Den Haag verwachtte: Naar gisteravond in Den Haag werd verwacht, zou het conflict in de Tweede Kamer en de regering over de invoering van commerciële televisie niet tot een kabinetscrisis leiden, toen vanmiddag het ge schorste parlementaire debat werd hervat. Tegen het middernachtelijk uur gingen de ministers en alle opgetrommeld® staatssecretarissen uiteen, na uit de mond van minister-president De Quay het hoe en wat van de uitgestippelde beleidslijn te hebben aangehoord. Een vooraanstaand lid van de KVP verklaarde vannacht tegenover ons. dal staatssecretaris Scholten niet zou aftre den. Hetzelfde moest van de ministers Cals en Veldkamp worden gezegd. Ook staatssecretaris Gijzeis z.ou aanblijven. De reden van dit opklaren van de he mel is de prijs, die het kabinet bereid was te betalen in ruil voor intrekking van de motie.Aarden. die een wettelijke regeling van reclame in de t.v. verlangt. Regering zowel als Kamer zouden niet onwillig zijn zich op een modificatie van de motie-Kleywegt te vinden. In deze motie wordt gepleit voor een nieuwe opzet van het t.v.-bcstel. mei name voor een grote mate van samen werking tussen alle tot uitzending ge machtigden onder een overkoepelend or gaan. Duidelijk was dat de aanneming van deze motie, of een derivaat ervan, geen vrees behoefde te geven voor het van regeringswege verlenen van een zendmachtiging aan een adspirant-con- cessionaris Wel Toxopeus? Dezelfde KVP.functionaris verwachtte dat prof. Oud erop zou staan de kansloze liberale motie, die een spoedige verle ning van de zeudconcessle verlangt, in stemming te laten brengen. Indien dit niet zou gebeuren, of indien deze zou worden afgestemd, zou minister Toxo. peus, die lijsttrekker van d<i VVD is, zon der meer aftreden. Noch minister Korthals, noch minister Visser, zouden hun politieke vriend in deze stap willen volgen. Waarnemer van minister Toxopeus overigens slechts voor nog geen twee maanden zou de minister van justitie Beerman zijn. Een produkt ven de Sikkens Groep. waarts worden gezonden, voor zover zij kunnen aantonen dat zij na die da tum direct in de woningbouw zullen worden tewerkgesteld. Dit betekent dat medio april voor de huiswaarts- zending in aanmerking komen solda ten die tenminste twaalf en onderoffi cieren die tenminste vijftien maanden werkelijke dienst hebben vervuld. Dienstplichtigen van de Koninklijke marine, die aan dezelfde eisen ten aan zien van tewerkstelling in de woning bouw voldoen, zullen van 16 april tot medio september drie maanden voor het verstrijken van de datum van het einde der eerste oefening worden ontheven van de werkelijke dienst. Deze maatre gel kan echter niet worden toegepast op de weinigen, die als wapen-clectronica- monteur of als elektromonteur in werke lijke dienst zijn. De maatregel geldt evenmin voor de dienstplichtigen, die zich overzee bevinden. Om van deze faciliteit te kunnen pro fiteren dienen belanghebbende bij hun commandanten een verzoek in te dienen, Ir. C. Dooijer heeft gisteren in een safe van de Amsterdamse Bank in Bussum een bedrag van honderd duizend gulden gedeponeerd, dat bestemd is voor diegene, die voor a.s. zondagnacht 24.00 uur theo retisch of praktisch kan bewijzen, dat het door hem uitgevonden perpetuum mobile niet aan de ge stelde eisen voldoet. Op de foto zien we ir. Dooijer het pakket in de safe leggen. waarbij een werkgeversverklaring moet worden gevoegd en een bereidverklaring om gedurende 1963 in de woningbouw werkzaam te blijveh. Een en ander moet gewaarmerkt zijn door het gewestelijk arbeidsbureau. De minister zegt in zijn brief te vens soepelheid toe ten aanzien van de bouwvakarbeiders in de woning bouw, die in de komende maanden voor eerste oefening worden opgeroe pen. Bij de burgemeester van hun woonplaats kunnen zij, onder overleg ging van een werkgeversverklaring, uitstel verzoeken tot het najaar van Mr. Scholten: Sstaatssccretaris Scholten heeft hedenmiddag in de Kamer ver klaard, dat het huidige kabinet geen concessie meer zal verlenen aan een gegadigde voor het tweede t.v.-net tijdens de korte periode voor de verkiezingen. Vóór de Tweede Kamer vanmiddag bijeenkwam om nader over de pro blemen rondom commerciële televisie van gedachten te wisselen, is er op en om het Binnenhof heel wat afgepraat ook tussen politici en journalisten. Maar de ministers bewaren het stilzwijgen tot vanmiddag één uur. Ook minister Cals bepaalde zich tot vage algemeenheden. Alle hotels in het door de tyfus epidemie getroffen wintersportoord Zermatt zullen aan het eind van deze week worden gesloten. De gas ten zullen worden geëvacueerd. Do sluiting zal gehandhaafd blijven voor tenminste cén maand om een grondige desinfectering van alle ge bouwen, riolen en waterreservoirs mogelijk te maken. De toegang tot de stad zal niet worden verboden. De eerste grote hotels zijn gisteren al dicht gegaan. De gasten waren bijna allen al vertrokken en degenen die tot het bittere einde hun vakantie wilden voortzetten kregen aanzegging, dat zl) zaterdag moeten vertrekken. Het besluit betekent een verlies van enige miljoenen guldens voor deze lu- xueuse wintersportplaats. In het aan de voet van de Matterhorn liggende stadje bevinden zich 65 hotels die gezamenlijk ouderdak kunnen verschaffen aan 3650 (Van een onzer verslaggevers) Naar verluidt bestaan er bij de nieuwe K.L.M.-directie plannen voor het ontslag van ongeveer 2800 per soneelsleden. Voorts zou de directie de vloot aanzienlijk minder willen uitbreiden dan aanvankelijk het plan was. In plaats van acht tot tien nieuwe DC-8-vliegtuigen zou men nu slechts drie DC-8's voor de mid den-lange afstand willen kopen. Dit in het kader van het bezuinigings programma. Deze plannen voor de toekomst zouden donderdag worden voorgelegd aan het college van ge-1 delegeerd commissarissen. Voor inkrimping van het lünennet en vermindering van frequenties zou de nieuwe directie op het ogenblik weinig voelen. Zij zou er bij haar toekomstplan nen van uit gaan dat de bezettingsgraad groot genoeg Is om rentabiliteit te garan deren. Deze bedroeg in 1961 nog 55,8 pro cent, een percentage waarmee de maat. schappü een gunstiger beeld gaf dan con currenten als de PANAM. Lufthansa en Al Italia. Beperking van dc hoge kosten die een groot deel van de produktie opslokken, zou bij de nieuwe directie op de eerste plaats staan. Deze kosten zouden bij de K.L.M. niet onbelangrijk hoger liggen dan bij andere maatsohappijen. De pro duktie van een miljoen ton-kilometer eist bij de K.L.M. bijvoorbeeld 26 personeels leden, terwijl bij enkele grote concurren ten hiervoor met eens de helft van dit aantal mensen nodig ls. Ook in de verkoop zou deze ongunstige verhouding zich demonstreren: verkocht de K.L.M. in 1961 per werknemer 21.000 ton-kilometer. d® PANAM kwam bijvoor, beeld tot 50.000 ton-kilometer. Vliegers Daarom zou de directie inkrimping van het personeel een eerste vereiste achten om het bedrijf een gezondere bestaans basis te geven. Van de 2800 personeelsle den, die zouden moeten worden ontsla, gen. zouden er 250 tot het vliegend per- soneel behoren, mede als gevolg van het feit dat men dc vloot aanzienlijk minder wil uitbreiden dan de oorspronkelijke plannen waren. Of de plannen die zijn opgesteld naar aanleiding van het MacKinsey-rap- port zullen worden uitgevoerd is ech ter nog niet zeker. Eerst zal de raad van commissarissen haar toestemming moeten verlenen, terwijl ook de regering goed keuring zal moeten geven. smetting hebben opgelopen, in zie kenhuizen opgenomen. In het Zwitserse parlement zijn bezoekers. Nog meer plaats is er in d® I vfa&en gesteld. Ook in Engeland zijn chalet^ die gehuurd kunnen worden. vier n*euwe gevallen van tyfus ge- Een week geleden bevonden zich nog constateerd. Het totale aantal geval zevenduizend toeristen in Zermatt. D«|'cn in da* ,a»d bedraagt nu 43. hoteleigenaars schatten, dat zestig pro cent van de bedden nu onbezet is. Da enige plaats waar de drukte overstel pend is, is het noodziekenhuis. Het af gelopen weekeinde kwamen er weer veertien gevallen bij. Zoals bekend zijn iwee mensen aan de epidemie bezwe ken. Hoewel het besluit tot sluiting van de notels en restaurants onmiddelijk van kracht wordt, mogen zij nog tot eind deze week open blijven, omdat men de overgebleven gasten nu eenmaal niet »eg kan jagen. De hotelhoudersvereni ging heeft overigens vrijwillig tot slui ting besloten na overleg met de kan tonale gezondheidsdienst. Zoals bekend is er veel kritiek gerezen naar aanlei ding van het feit. dat de epidemie nogal zorgeloos zou zijn behandeld in Zermatt zelf. Er is zelfs sprake van ondoeltref fende en ontoereikende maatregelen. De verklaring van de medische autoriteiten van het kanton Wallis onthulde voor het eerst, dat reeds in januari de eerste tekenen van tyfus in Zermatt zijn waargenomen. In geheel Zwitserland zijn nu meer dan 180 personen, die in Zermatt be- f~)OK in onze eeuw wordt de mens, hoe vet hij mag zijn gevorderd, getroffen door een nimmer aflatende reeks van rampen. Het is, alsof hij telkens weer met de neus gedrukt wordt op dc begrensdheid van zijn kunnen en op de beperktheid van zijn aards bestaan. Nu eens hier, dan weer daar, nu eens het water, dan weer het vuur, laten de krachten zich gelden, die de Schepper zelf in de natuur heeft gelegd. Dan kan de schepping voor de mens worden tot een bitter raadsel. Thans is het in de Indonesische Archipel, waarover de verschrikking waart. Het offi ciële cijfer van de doden heeft de ander half duizend reeds bereikt. Maar nog hangt, tegelijk met de walm van het vuurspuwend gebergte, de bange onzekerheid over het eiland. Bali, rijk gezegend met natuurschoon en een oord waarheen de toerist gaarne trekt. Maar tegelijk een gebied waar de vrees heerst voor geesten en demonen. Wie er geweest is, herinnert zich de schamele, maar in deemoed gebrachte offers, vooral geplaatst op de kruispunten der wegen en bedoeld als een pogen om zowel de goden mild te stemmen als om hen in boze voor nemens te weerhouden. Bali, wondermooi, maar met donkerheid in de harten. Te groter moet de deernis zijn om de ellende, die er nu is uitgestort. En het kan wel niet anders, of die deernis moet een uitweg zoeken in dc bereidheid en in de oprechte begeerte om te helpen. Ook het Nederlandsche Roode Kruis is pa raat en vandaag ar is de eerste hulp afge zonden. Maar hoe ontzagwekkend veel zal er nodig zijn, nu dadelijk al, en straks bij een pover trachten naar herstel van het geen is vernield. Er blijft dan trouwens het verdriet om wie stierven. Als volk van Nederland zijn wij met het volk van Indonesië opnieuw verbonden door vriendschap. Wat eens verbroken werd, wordt in deze weken hersteld. Vriendschap is een goede voedingsbodem voor solidariteit, zoals deze met name in dagen van zorg en nood kan blijken. Deze gelegenheid tot betoon van genegen heid is bepaald niet gezocht. Nu zij er is. behoort zij ons allen te krachtiger aan te spreken. Het gironummer van de Roode Kruis: 777. De minister van defensie, mr. Visser, zou hebben besloten te bedanken als lid van de VVD, zo wist de Volkskrant te melden. De liberale bewindsman wilde op dit bericht niet ingaan, maar in Den Haag gelooft men. dat minister Visser 'na de verkiezingen) zal bedanken als lid van de partij, in wier gelederen een zo felle kritiek op zijn beleid werd ge leverd. E7EAT depressie van betrekkelijk kleine omvang trok vanochtend via het zuiden van Engeland in snel tempo naar het oosten. Achter de storing volgt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die vanavond en vannacht met opkla ringen en zwakke wind over Nederland zal trekken. Een koude nacht zal er een gevolg van zijn. Een volgende oceaandepressie veroorzaakte vanochtend dalingen van de luchtdruk in het zeegebied ten wes cZ ZnnZ.'ZZ"SLiTi"" *°l m°'; temperaturen ,1. 0 in ons land geleidelijk meer wind vandaag of iets hogere (Ongemaakt t® veroorzaken uit het zuiden terwijl dan U i? ufr) (Opgemaakt t® de kans op regen ook weer groter wordt. In de temperatuur komt maar weinig verandering. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk opklaringen, zwakke wind en hier en daar mist. later toenemende bewolking. Kans op regen en matige tot vrij krachtige zuidelijke wind Koude Tendens dalend Het N.V.V. maakt f 10.000 over aan het Nederlandsche Roode Kruis voor de slachtoffers op Bali, de K.A.B. f 8000 en het C.N.V. heeft nog geen besluit geno men. Vanmorgen is de 39-jarige arbeider J. van W. uit Westdorpe op dc Cokes- fabriek van de ACZ in Sluiskil veron gelukt. Hij kwam terecht onder ceD transportband, die met behulp van een kraan zou worden opgehesen. Dc lus. waarin de band hing, schoot echter los en het gevaarte kwam naar beneden en trof Van W. De twaalfjarige Wllhelmina de Rl- deler is gisteren nalt negen in de De Clercqstraat te Amsterdam met haar fiets gevallen en onder het achterwiel van een passerende vrachtauto geraakt. Zü was vrijwel op slag dood. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAKRSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN' TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij ~y{pfHuis Herenstraat 34 Nieuwe R(jn 4f Zon en maan Woensdag 27 maart: zon op 6.29, onder 19 03 u.. maan op 7.52, onder 12 51 uur. maandag 1 april: eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen 27 maart: 4.25 v.m.. 16.44 n.m. HEI WEER IN EUROPA Kap porten hedenmorgen zeven uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1