Deens „Danswijsje" werd met goud bekroond Kansen van dr. Scliröder stijgen steeds verder Indonesië zal eerst orde op zaken moeten stellen /ft &Oft£e lij. Tyfus in Zermatt eist twee mensenlevens Maatregelen onvoldoende Britten zullen zich niet aan de N.A.V.O. storen Promotie van de adelaar Griekenland krijgt 17 tv-zenders V.S. wisten positie Sowjet-duikboten Toch vorderingen Arabische eenheid „Zaak Van Meegeren" uitsluitend voor Waalse tv rrM^r. HIT stantyn d« Grote. MAANDAG 25 MAAK Eurovisie Songfestival 1963 Nederland kwam niet aan bod goede tweede, kwam daardoor ditmaal op de vierde plaats, hoewel Ronny Carroll met zijn ,,Say wonderful things" lang geen slechte beurt maak- te. Alain Barrière, de grote inzet van Het stralende Prlitnaar Tö,-^ Frankrijk, moest de vijfde plaats delen /-« f"aienae ecntpaai Jorgen,met het teenager-tje Frangoise Hardy en Grethe Ingmann uit Kopenha-'"1{. Monaco die «en pretentieloos eigen gen heeft de gouden plak van het D?pu„tinv°X,n, ,e„ .lotte als Eurovisie Songfestival 1963 met vol8,; Denemarken 42. Zwitserland 40, Italië 37. Engeland 28. Frankrijk en j Monaco elk 25. Oostenrijk 16, Luxem burg 14, Duitsland en België elk 4, Joegoslavië 3, Spanje 2, Nederland. Noorwegen, Zweden en Finland geen punten. Het merkwaardige feit heeft zich voorgedaan, dat de Scandinavische landen wel met de winnaar uit de bus kwamen, maar verder geen enkel punt je konden veroveren. een heel charmant uitgevoerd j „Danswijsje gewonnen. Voor de eerste maal in acht ja ren heeft een Scandinavisch land hard meegedongen naar de eerste plaats en die verdiend bezet. En ach, hoe jammer voor Annie Pal men, die zo uitstekend haar best heeft gedaan en zo'n heel mooie jurk had aangeschaft voor dit Europese optre de"- Niet één van de zestien, telkens uit 20 personen bestaande jury's heeft haar liedje ook maar één punt toe°e- wn een m6™3' De concurrentie was te groot, het kennen) Nederlandse liedje, hoewel heel fijn van melodie, kon zich niet meten met vele andere. Dat werd al gauw duidelijk. Hoewel de BBC ook voor Nederland met ijver de entourage had verzorgd, de porseleinen beeldjes aardig deed uit komen en de celesta op de achtergrond die het speeldooswijsje liet horen een extra microfoontje had gegeven, het J mocht niet baten. Het feit, dat Annie Palmen als tweede in de rij van zestien vocalisten optrad, toen het „vertaalde" beeld, waaraan gaandeweg met succes werd gedok- 1-terd, nog bijzonder slecht op het con- a-tinent doorkwam, speelde daarbij geen l7rol, want der traditie getrouw hadden i-de juryleden tijdens de repetities I's middags het liedje al enkele malen Nederland handhaafde met dit volko men gebrek aan succes overigens de merkwaardige plaats die ons land tot- nutoe altijd heeft ingenomen bij de jSongfestivals: of voluit aan de top, óf ihelemaal nie*J *■*- J- niet meetellend één dan wel ^geen puntje uit het vuur slepend. Maar kom, als wij de totaal-rekening jQvan de acht gehouden festivals opma kken en zien, dat ons land er twee heeft gewonnen, dan hebben wij toch nog een kwart van het geheel als winst erin de zak en dat Is genoeg om ons in e<geen geval de moed te laten ontnemen. Ie a« Trouwens, er waren meer bittere pil- "len om te slikken. De nul-plaats deelde 'Nederland met Finland, Noorwegen en aZweden. Spanje kreeg op het allerlaatst twee puntjes, België haalde er vier, eJoegoslavié drie en Duitsland.,.. O verdriet voor ijdele Heidi Brühl er zoveel voor over heeft gehad om te komen zingen in Londen, moest met luttele vier puntjes genoegen 'nemen. eI; De werkelijke strijd ging in een wa- nek-aan-nek-race tussen het bijna tot het einde leidende Zwitserland met het !6]door het Israëlische zangeresje Esther toOfarim voortreffelijke uitgevoerde 0j,,T'en va pas", Italië (Emilio Pericoli 'Tpiet het charmant geïllustreerde liedje "l.Uno per tutte") en Denemarken n' Engeland, tot nu toe altijd een heel De Nederlandse jury heeft Denemar ken mede aan de overwinning geholpen, zij gaf haar punten (men moest een 5, P een 2 en een I toe- volgt: Denemarken 5, Frankrijk 4, Engeland 3, Monaco 2 en Italië 1. Met de totaal-uitslag is de Europese jury dus na drie jaren weer eens af gestapt van de bekroning van het Franse lied, hoewel het toch nog hoge ogen heeft gegooid. Maar het Deense „Dansevise" had on miskenbare kwaliteiten. Niet alleen lag het ritme in het moderne romantische danstempo, maar het was vol vaart, me lodieus en prettig-aansprekend (ook al konden verreweg de meeste juryleden er geen woord van verstaan!) en het werd prima gepresenteerd. Grethe Ingmann kan zingen zonder opsmuk, maar overtuigend en haar man Jörgen is een bijzonder knappe gitaar speler. Het lijdt geen twijfel of zijn solistische begeleiding heeft een be hoorlijk steentje bijgedragen tot het succes. Naar deze uitzending op de late za terdagavond (ook overgenomen door de VARA-radlo) keken behalve de 16 Eurovisie-landen ook Ierland en Portu gal mee, zodat men rekende met tien a vijftien miljoen kijkers.... geen klei nigheid! De BBC had inderdaad veel werk gemaakt van de presentatie, door twee •studioruimten beschikbaar te stellen waardoor meer variatie in de opkomst van de medewerkenden werd bereikt en het al te statische werd doorbroken. Interessante spiegel- en lichteffecten boeiden het oog. Tussen beide presen tatiestudio's in zat het publiek bij mo nitors te kijken. Catherine Boyle was een vlotte en heel mooie gastvrouw en zo verliep dit achtste Songfestival dat natuurlijk achteraf wel weer kritiek zal krijgen, als uitzending zeer goed. Hilversum I. 402 m. AVRO: 16.00 Nieuws; ,48.15 Politiek programma: F.S.P.; 18.25 "Pianospel met ritmische begeleiding (gr.); t<Ï8.35 Concoursmuziek 1963; 19.00 Opera- t(fragmenten (gr.); 20.00 Nieuws: 20.05 De 7<Radioscoop; 22 30 Nieuws en mededelingen: *12.40 Actualiteiten; 23.00 Jazzmuziek; 23.55- efi.OO Nieuws. J Hilversum II. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws s*n weerberichten; 19.10 Grammofoonmuziek {voor de teenagers; 19.30 Radiokrant; 19.50 (^Volksmuziek (gr.): 20.00 Op de man af, praatje; 20.05 Licht instrumentaal ensem ble; 20.25 Droom der bevrijding, hoorspel e|2); 21.30 Grammofoonmuziek; 21.35 Tenor en piano: moderne liederen; 22.00 Parle mentair commentaar; 22.15 Planorecital: moderne muziek; 22.30 Nieuws: 22.40 Ivondoverdenking; 22.55 Boekbespreking; Nederlandse elektronische muziek: Lichte grammofoonmuziek; 23.55-24.00 GRAMMOFOONPLATENPROGR.AMMA DRAADOMROEP VANAVOND I. Richard Wagner. 1. Wesendonck llede- »n: Der 'Engel, Stehe still, lm Treibhaus, e$chmerzen. TrSume. Astrid Varnay, Sym- ihonle Orkest van de Beierse Omroep o.l.v. lopold Ludwig. 2. Siegfried Idylle. Phil- irmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Igor rkevitch. II. Johannes Brahms. Rhapso- voor alt. mannenkoor en orkest op. 53 12 min.). Christa Ludwig, Philharmonia Irkest o.l.v. Otto Klemperer. III. Anton iruckner. Symphonie nr. 7 in E gr.t. Al- ïgro moderato. Adagio. Sehr feierlich und gsam. Scherzo. Sehr schnell. Trio. Et- langsamer. Finale. Bewegt doch nicht schnell. Philharmonia Orkest o.l.v. Otto ilemperer. „Tom Poes"" voor de camera's gevierd In het AVRO-programma van mor gen (dinsdag) avond zult u o.m. kunnen kijken naar een halfuurs-uitzending. ge wijd aan het feit dat de stripfiguur Tom Poes een kwarteeuw bestaat. In binnen- en buitenlandse bladen is Tom Poes, tezamen met Ollie B. Bommel een zeer bekende figuur geworden en niet zelden worden uitspraken van deze merkwaardige bijdetijdse figuren geci teerd. Aan het programma, dat een indruk geeft van het werk van Marten Toon der (geestelijke vader van beiden) wer ken o.a. mee de musicus prof. H. An- driessen, de schaakmeester Hein Don- ner, de Amsterdamse arts B. S. Po lak en mr. A. Stempels, hoofdredac teur van de NRC. Om de opvolging van Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) I Voor prof. Erhard spreekt nog altijd j.j zijn geweldige populariteit onder het Steeds kleiner wordt de achter- Westduitse volk als de vader van het stand van minister van buiten- ..Wirtscha^^nder". Hij is beter in -i /-> i i o i --j staat in 1965 de C.D.U.-C.S.U. stemmen landse zaken dr. Gerhard Schroder je bezorgen dan de ijskoude dr. Schrö- in de race om het kanselierschap der. TT j t van West-Duitsland met vice-kan- de richting"™ dr. Schroder, die tijdens het bondsdag debat over het embargo op de oliebui zen nogmaals zijn politieke superioriteit boven prof. Erhard heeft bewezen. De C.D.U.-C.S.U. staat voor het di lemma een kanselier te kiezen die on der het volk populair is of eentje die de beste capaciteiten als regeringsleider meebrengt. In het eerste geval zal de keuze op prof. Erhard, in het tweede op dr. Schróder vallen. Dan zal echter prof. Erhard waarschijnlijk weigeren nog langer deel uit te maken van de C.D.M.-C.S.U.-combinatie die in 1965 zal moeten proberen de unionspartijen op nieuw een stembusoverwinning te be zorgen. Met andere woorden: de C.D.U.- C.S.U. zullen het dan zowel zonder Ade nauer als zonder Erhard moeten doen. In Athene werd een grote gala receptie gehouden door de ko ninklijke familie van Grieken land om het eeuwfeest van de Griekse dynastie luister hij te zetten. Op deze foto: koningin Frederika, koning Frederik van Denemarken, de 16-jarige prinses Anna Marie van Denemarken met haar verloofde de Griekse kroonprins Konstantijn, koningin Ingrid van Denemarken en ko ning Paul van Griekenland. Het Deense koninklijk paar woonde de feesten bij. Commentaar Jeugddienst Scholieren van de Centrale Her vormde Jeugdraad van Groot-Rotter dam hebben gistermiddag een bijzon der cachet gegeven aan de televisie- jeugddienst, door het IKOR uitgezon den en gehouden in de Laurenskerk in de Maasstad. Onderwerp van de dienst, welke ge leid werd door ds. W. R. van de Zee, was „de duivel". Met gedurfde en in dringende verbeelding werd de rol, welke de duivel speelt in het mensen leven en zelfs in de kerk, levend ge maakt doordat een der jongeren als de satan optrad in een vleiende en toch begeesterende „vóórpredïkaite" naar een monoloog van de schrijver Dosto- jewski. Ook hij bediende zich van de tekst uit Ps. 91, die de predikant later in de echte dienst voorlas en waarbij deze aanknoopte op de bedrieglijke woor den door de duivel in 's mensen oor geblazen. Ongetwijfeld zal deze symbolische verduidelijking van het gepredikte Woord op vele kijkers indruk hebben gemaakt, mede door de ernstige op roep tot bezinning, welke ds. Van der Zee in zijn preek verwerkte. In de „vóórdiensf' bespeelde een van de jongeren zelf het orgel, later was George Stam als gewoonlijk de bekwame organist. 1 NTS: 19.30 Our boy, filmpje: 19.43 Open- Itaar Kunstbezit; 20.00 Journaal en weer- iverzicht: 20.20 Politiek praat)- C.H.U. t0 30 Voedsel of hongersnood (Food or Fa- janine), film over het wereldvoedseltekort; 111.10 Het gebeurde op -klaarlichte dag (Es keschah am heillichten Tag), speelfilm (18 Ir. en ouder); 22.45-22.50 Journaal. morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; .10 Ochtendgymnastiek: 7.20 Ochtendvaria gr VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO: 8 00 lieuws; 8 15 Programma-overzicht en lichte rammofoonmuzlek; 9.00 Ochtendgymnas- 1 iek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; t -15 Klassieke grammofoonmuziek; 9.35 Wa- erstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar beidsvitaminen (gr.): 10.50 Voor de kleuters: 1.00 Voor de zieken; 12.00 Licht ensemble; 2.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor lA'oor de landbouw; 12.30 Mededelingen t.b.v. and- en tuinbouw; 12 33 Licht ensemble met angsolist; 13 00 Nieuws: 13.15 Mededelingen, Eventueel actueel of grammofoonmuziek: 13.25 Beursberichten: 13.30 Tirools ens. met angsolisten; 14.00 Utrechts kamermuziekge- I elschap: Klassieke en moderne muziek: 4 40 Schoolradio: 15.00 Met naald en schaar, iraatje voor de vrouw; 15.30 Viool en piano: nodeme muziek; 16.00 Actualiteiten: 16.30 «Voor de jeugd: 17.30 Amateursprogramma; 7.55 New York calling, lezing. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws: -.10 Morgengebed: 7.15 Muziekprogramma, e trip voor de jeugd en berichten; 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws; 8.15 Lichte grammo- oonmuziek: 8.50 Voor de vrouw; 9.40 School- •adio; 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Moderne tamermuziek (gr 10.25 Klassieke en mo- e lerne Franse muziek: 11.00 Voor de vrouw: 1.30 Lichte grammofoonmuziek: 11.50 Vol- 1 ian.... vooruit, praatje: 12.00 Middagklok - 'oodklok; 12.04 Licht lunchconcert (gr.); nieuws: 13.30 Koninklijke Luchtmacht-Kapel; r»4,00 Operamuziek (gr.); 14.35 Voor de plat- ilandsvrouwen: 14.45 Tierelantijnen: geva- Ziekenlof: 17.00 Voor de jeugd: 17.45 leursbenchten: 17.50 Regeringsuitzending: De Nederlandse Antillen in de historie, door Meyer: 18.00 Licht instrumentaal kwar- en zangsolisten: 18.20 Politieke lezing; .30 Lichte grammofoonmuziek; 18.50 Van danten en wanten weten, vragenbeantwoor- fling. Kennedy eens met minder hulp President Kennedy heeft zater dag in beginsel zijn goedkeu ring gehecht aan het rapport van de commissie-Clay, waarin een vermindering van de Amerikaan se steun aan het buitenland met minstens 500 miljoen dollar wordt aanbevolen. De hulp aan Indo nesië moet zelfs geheel worden stopgezet totdat Indonesië in eigen huis OTde op zaken heeft gesteld. Een andere bijzonderheid was de voorgestelde afkeuring van iedere hulp aan genationaliseerde onderne mingen die concurreren met de par ticuliere industrie in de landen die voor steun in aanmerking komen. President Kennedy heeft de conclu sies van het rapport formeel nog niet aanvaard. Wel zegt hij in een brief aan de voorzitter van de sommissie, generaal Lucius Clay, dat ,,u er ze ker van kunt zijn, dat uw aanbeve lingen met zorg zullen worden toe gepast in het raam van de buiten landse hulpverlening". De nieuwe directeur van het Ameri kaanse bureau voor de internationale ontwikkeling, David Bell, heeft per soonlijk de lijst van landen, waarop bezuinigingen worden toegepast, ögge-'ze moeten worden opgelost! steld. Deze lijst is geheim met één uit zondering: Indonesië. Het rapport-Clay vertolkt overigens wel de grote afkeer van de Amerikaan se publieke opinie jegens een program ma. dat de V.S. sinds de tweede we reldoorlog bijna 100 miljard dollar heeft gekost en dat het land zo veel teleurstellingen heeft bezorgd. Ten aanzien van Indonesië, dat se dert 1945 in totaal 671 miljoen dollar heeft ontvangen, wordt gezegd: „Wij zien niet in hoe dit land door de lan den van de vrije wereld hulp van bui ten af kan worden toegezegd wanneer dit niet tenminste orde op zaken stelt in eigen huis, de buitenlandse onder nemingen en schuldeisers billijk behan delt en zich op internationaal plan ont houdt van elk avontuur". Rendement Het rapport beveelt aan om minder hulp op beter verantwoorde wijze te verstrekken waardoor een groter rende ment wordt verkregen. Voor wat Euro pa betreft komen alleen Griekenland en Turkije nog in aanmerking. West-Euro pa zou de hulp aan Afrika moeten overnemen en in Azië zouden alleen de bondgenoten van de V.S. geholpen moe ten worden. Kennedy heeft voor 196364 voor 4900 miljoen dollar uitgetrokken voor hulp aan het buitenland. Het rapport wil 500 miljoen dollar over een periode van drie jaar besnoeien en de even tueel hierdoor ontstane politieke moei lijkheden zouden op diplomatieke wij- De Griekse regering heeft haar goed keuring gehecht aan een plan voor het bouwen van een televisienet in het land volgens adviezen van Italiaanse deskun digen die een tijdlang de situatie heb ben bestudeerd. Oorspronkelijk zou de bouw van een televisienet worden gefinancierd uit de gelden die Italië wegens oorlogsschade nog aan Griekenland heeft te betalen, maar daarover wordt nu met geen woord meer gerept. Volgens de Italiaanse adviezen heeft Griekenland om het gehele land van tv te kunnen voorzien zeventien zen ders nodig. Nog dit jaar zal wor den begonnen met de constructie van de hoofdzender in de omgeving van Athene. Eveneens aan de rand van de stad zullen studio's worden gebouwd. Mies Bouwman verwacht haar derde babv Mies Bouwman hoopt in de komende herfst voor de derde maal moeder te worden. Zij zal dus voorlopig niet meer op het beeldscherm verschijnen. In mei en juni gaat zij met vakantie naar het buitenland en daarna hoopt zij, dat al haar „fans" haar met rust zullen laten. Het echtpaar Timp-Bouwman heeft reeds een zoontje en een dochtertje. Admiraal George W. Anderson, chef van de Amerikaanse marine-operaties, heeft gisteravond verklaard de zeker heid te hebben, dat de Amerikaanse marine tijdens de crisis van oktober 1962 elke Russische duikboot rondom Cuba ontdekt heeft. Hij zei, dat de marine de duikboten vernietigd zou hebben, indien daartoe opdracht gegeven was. Hoewel Anderson zei, dat de marine elke Russische duikboot in het quaran- tainegebied van 7,5 miljoen vierkante kilometer vernietigd had kunnen hebben, weigerde hij zich even gedecideerd uit te laten over de mogelijkheid van opsporing van Russische duikboten, die de Ameri kaanse kusten naderen. In een televisiegesprek zei hij, dat geen van de Russische duikboten, die ten tijde van de Cubaanse crisis opgespoord wer den, kernwapens aan boord had. Jl8.3( I Een militair heeft vrij dagmiddag in zijn woon plaats Middelbeers het eerste kievitsei in Bra bant gevonden. Hij bracht het naar de enige vrou welijke burgemeester van Nederland, mevrouw A. Smulders, die het ei vrij dagavond nog aan de Commissaris der Koningin der Koningin in Noord- Brabant, dr. Kortman, overhandigde. I De afgelopen winter was op vijf na de koudste in de statistieken van de Amerikaanse meteorolo gische dienst. Alleen de winters van de jaren 1899, 1905, 1910, 1929 en 1936 waren kouder. De gemeenteraad van Muiden heeft de zoge naamde „papklok" afge schaft. Toen het meer dan 1000 jaar oude Muiden nog stadspoorten had. werd iedere avond om negen uur de klok van de toren geluid als waar schuwing voor hen die nog buiten op het land werkten dat het tijd werd naar de stad terug te ke ren, omdat de poorten dicht gingen. Thuis ge komen at men dan een bord gerstepap en ging slapen. Deze traditie bleef ongeveer vijf eeuwen ge handhaafd. De klokke- luider gaat nu echter met pensioen en aangezien Muidens financiële positie niet erg rooskleurig is, wordt er geen opvolger benoemd. In het Zuidslavische plaatsje Osijek, dicht bij Belgrado, zijn zaterdag negen mensen in een ziekenhuis terechtgeko men na een ruzie over een vermiste eend, die met hooivorken, stokken, stoelen en keukengerei werd beslecht. De moei lijkheden begonnen toen een boer zijn zoon naar de buren stuurde om te vra gen of zij misschien het eendje hadden gezien. Het ene woord lokte het an dere uit en na verloop van tijd was de strijd in volle hevigheid ontbrand. Aan de ene kant de zoon, zijn vrouw en zijn ouders, aan de andere kant de buren met hun drie doch ters. Allen kwamen ten slotte in het ziekenhuis. Een tachtigjarige man sprong zaterdag in de buurt van Bilbao met een fikse sprong in het ijs koude water van de Ner- vion. Het was de oude man echt niet om een fris bad te doen, maar door zijn moedige daad werd zijn twaalfjarig klein zoontje gered. Ie had gekregen, maar de stem ming is radicaal omgeslagen. De ongerustheid in de Zwitser se wintersportplaats Zermatt is dit weekeinde in hoge mate toe genomen, daar de tyfusepidemie ondanks de strenge voorzorgs maatregelen ernstige vormen be gint aan te nemen. Zaterdagmor gen overleed in een ziekenhuis te Brigue, bij Zermatt, de 62-jarige mevrouw Bertha Perren, en in de nacht van zaterdag op zondag te Sion het 22-jarige meisje Marly se Dubach. Tot dusver was men af gegaan op de geruststellende ver klaringen van de gezondheids- autoriteiten, volgens welke men de epidemie nu wel onder contro- selier en minister van economische zaken prof. Ludwig Erhard. Begin maart stonden, volgens de laatst- bekende 'resultaten van een me- ningsonderzoek de kansen 24 tegen 38. In december 1961 was de stem verhouding onder de ondervraagde „representatieve doorsnede" van het Westduitse volk nog 3 tegen 54 geweest in het voordeel van prof. Erhard. Er moge aan worden herinnerd, dat de kanselier van West-Duitsland door het parlement moet worden ge kozen, dus een parlementaire meer derheid zal moeten hebben. De kan didaat wordt echter gepresenteerd op voordracht van de sterkste poli tieke partij, die nog altijd de C.D.U. -C.S.U. is. De fraktie van deze par- tij heeft oudminister van buiten landse zaken dr. Von Brentano te- samen met de secretaris-generaal der C.D.U. dr. Dufhues opgedragen een kandidaat te zoeken. Volgens een in Damascus verschij nend blad zou er in Caïro bij de mlÊÊÊÊÊKÊ besprekingen voor een Arabische fe- w»7" dir«'id"atie tussen Egypte, Syrië en Irak na het uitbreken van de epidemie geile-toch j vooruitgang rijn geboekt, ten, maar nu durven de mensen hun kin- - 6 J -s deren zelfs niet meer buiten te laten spelen. In vele gezinnen wordt alleen nog maar mineraalwater gedronken en ge bruikt men alleen voedsel uit blik. Een groot aantal Inwoners twijfelt er niet meer aan, dat het waterleidingsysteem verantwoordelijk Is voor de snelle uit breiding van de epidemie, hoewel er mo menteel een onderzoek aan de gang is en de resultaten daarvan nog niet bekend zijn. Zermatt wordt thans hoe langer hoe meer een dode stad. De skiterreinen lig gen verlaten en de toeristen verlaten de plaats in groten getale. In de noodhospi talen te Zermatt, waar ongeveer zeven tien mensen liggen, zijn artsen, verpleeg sters en vrijwilligers dag en nacht in touw. De artsenvereniging van het Zwitserse kanton Wallis Is van oordeel, dat de over heid onvoldoende maatregelen heeft ge nomen ter bestrijding van de tyfusepide mie, die dit weekeinde in Zwitserland twee levens heeft geëist. Vandaag begint een groep artsen in Zermatt met een onderzoek van alle in woners. Camera's in de Tweede Kamer De NTS zal dinsdag (morgen dus) een rechtstreekse reportage geven van de voortzetting van het debat in de Tweede Kamer over de nota reclame televisie. De uitzending begint om 1 uur. 's Avonds zal, direct na het NTS- journaal, weer een samenvattend ver slag worden uitgezonden. Ook over de radio zal men de ge beurtenissen in de Kamer kunnen vol gen. in die zin dat de landen het eens zijn geworden over enige fundamen tele beginselen. De punten van overeenkomst zouden zijn en ieder land zou elk punt nog na der moeten uitwerken: 1. De toekomstige drievoudige unie zal federaal zijn onder een president en zal openstaan voor Algerije en Je men. eventueel met militaire en econo mische verdragen. 2. Het socialisme zal worden aan vaard als economische en maatschappe lijke grondslag, terwijl alle politieke organisaties, die voor Arabische een heid en socialisme zijn, worden toege staan. Dit brengt automatisch een ver bod van de partijen van het oude stem pel en de communisten mee. Inmiddels is een Algerijnse delegatie onder leiding van de minister van oor log, kolonel Boumedienne, in Caïro aan gekomen voor besprekingen over de toekomstige federatie. In Syrië zijn in totaal 74 personen, die allen deel hebben uitgemaakt van het bewind na de afscheiding van Sy rië van de VAR. van hun burgerrech ten vervallen verklaard. Daartoe beho ren ex-president El Koedsji, ex-premier El Azem en generaal Zahreddin. Journalisten hebben het vermiste Engelse model Christine Keeler zon dagavond aangetroffen ten huize van een Amerikaan in Madrid. Het 20-jarige meisje verblijft in het huis van de Amerikaan Paul Mann. die zij „niets anders dan een vriend" noemde. Miss Keeler wilde liever niet spre ken over haar vlucht uit Engeland. Naderhand heeft de Britse consul ln Madrid, Sedwick Jell, een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt dat een tus- senpersoon uit naam van miss Keeler de Britse zaakgelastigde in Ian Samuel benaderd heeft in verband met even tuele schikkingen voor haar terugkeer naar Engeland. „Stalen buizen" conflict met V.S.? Engeland heeft de NAVO dui delijk gemaakt dat het zich niet gebonden acht aan de aanbe velingen om geen buizen met een grote doorsnee aan de Sowjet- unie te leveren. Dit is van welin gelichte zijde vernomen. Daar mee zou de in bepaalde Westduit se kringen levende vrees dat Engeland de levering van buizen aan de communisten wenst over te nemen, bewaarheid worden Zoals bekend hebben de Ver. Staten de landen van de NAVO gevraagd te verhinderen dat hun staalindustrie olie buizen met een grote doorsnee aan de Sowjetunie levert, aangezien deze van militair belang zijn. Engeland zou thans hebben laten weten, dat het de wette lijke macht mist om Britse metaalbe drijven te verbieden handel met de Sowjetunie te drijven. Daarmee is het verschil van mening tussen Engeland en de V.S. over de han del met communistische landen weer acuut. Engeland, dat grotendeels van uitvoer afhankelijk is, heeft er altijd op aangedrongen, de ljjst van beper kingen zo klein mogelijk te houden. Het voelt er dan ook niets voor oliebuizen aan het verbod toe te voegen Als de berichten uit Engeland inder daad op waarheid blijken te berusten dan doen zij regelrecht afbreuk aan het argument van de Bondsregering dat eenstemmig gevolg moet worden gegeven aan de aanbeveling van de NAVO. Bovendien was dit een van de argumenten waarmee de Bondsrege ring de socialistische oppositie tracht te te overtuigen. De Sowjetunie heeft er de V.S. van beschuldigd, dat zij in het belang van de „machtigste oliemonopolies" handelen door de pogingen de leverantie van sta len buizen aan de Sowjetunie te torpe deren. De V.S wezen er echter nog eens op dat buizen met een doorsnee van 50 centimeter en meer zeer belangrijk militair materieel zijn, gezien een uit lating in een Oostduits blad, dat het buizennet, dat de Sowjetunie verbindt met vier Oosteuropese landen, van be- langs is voor de verdediging van die landen. Er wordt verder nog op gewe zen, dat de aanbeveling van de NAVO niet bindend is en te eigener beoor deling van ieder land. Tot tweemaal toe heeft de Waalse televisie de uitzending van een program ma, gewijd aan „De zaak Van Meege ren" moeten uitstellen wegens bezwa ren. gemaakt door Nederlandse recht bank-autoriteiten en door de familie Van Meegeren. De RTB-televisie had enige tijd ge leden wel toestemming gekregen om in Delft opnamen te maken, maar de ten- denz van het programma waarin dus een overzicht wordt gegeven van het werk van Van Meegeren die de Vermeer stijl naschilderde, de ontdekking daar van en het verdere verloop van de ge beurtenissen die daarop volgden, lokten de bezwaren uit. Er is veel en lang onderhandeld tus sen de betrokkenen in België en Neder land. Er gold ook nog een ander be zwaar: de RTB had het plan dit pro gramma, waaraan zeer veel moeite en kosten ten grondslag zijn gelegd, te exporteren naar Nederland. Frankrijk en andere landen die er belangstelling voor mochten tonen. Tenslotte is men overeengekomen, dat de documentaire éénmaal voor de Waal se televisie, in Franse versie, mag wor den uitgezonden en in geen geval geëx porteerd. Ook de Vlaamse televisie zal de uitzending niet met Nederlandse ver taling mogen overnemen. Vaarwel, televisie! zegt Dinah Shore De AVRO zal op de avond van woens dag 3 april nog eens een van het Amerikaanse network NBC overgeno men Dinah Shore-show uitzenden, maar dat zal dan wel de laatste of bijna de laatste zijn. Want Dinah Shore, die bij na tien jaar lang aan de Amerikaanse tv-hemel schitterde als de ster-gast vrouw, heeft de televisie vaarwel ge zegd. Zij heeft aan haar show. door grote concerns gesponsord, schatten ver diend en nu vindt ze het welletjes. Di nah is nu 42 jaar en wil zich verder aan haar gezin gaan wijden. Zij heeft twee dochtertjes, Missy van 15 en Jody van 9 jaar. Alle pogingen van de NBC Dinah voor de adverteerders en voor de kijkers te behouden, zijn op niets uitgelopen. Wan neer wij haar dus op het Nederlandse scherm krijgen te zien als gastvrouw van o.a. Frank Sinatra (die er nooit genoeg van krijgt al is hij de 60 gepas seerd), Bessie Griffin en The Gospel Pearls, zit zijzelf als hulsmoeder ge zellig thuis. De Franse televisie heeft een film ge maakt van de slag bij Stalingrad in de tweede wereldoorlog, maar deze was dermate tendentieus, dat de regering de uitzending verbood. De RTF heeft toen aan de film ge knutseld en de uitzending alsnog laten doorgaan. In het commentaar werd echter gezegd, dat de Russische solda ten voordat zij hun aanvallen op de Duitsers deden „rijkelijk van de wodka genoten". Hiertegen heeft Chroestsjef protest aangetekend bU de Franse regering. 11» zegt daarbjj, dat het algemeen bekend is dat het drinken van wodka in het Rode leger streng verboden ls. Met dit commentaar, aldus de protestbrief, wordt afbreuk gedaan aan de roem van de Russische oorlogshelden. Voor de Surinaamse kust is ter hoogte van de Coppenamerivier, de „Phullis Mace". een schoener uit Brits Guyana, gezonken. De schoener had 300 vaten vliegtuigbenzine aan boord. Van de 6 opvarenden konden 4 personen zich in veiligheid brengen. Verdronken zijn de 40-jarige kok Ben Ruben en de 20-jarige Ace Kelly. Naar verluidt sloeg de schoener lek, waardoor zij snel water binnenkreeg en zonk. Door zich aan de mast vast te klam pen konden de vier geredden het leven behouden. Vrijdag werden zij opgepikt door de Surinaamse lichter „Marowijne". 1163. Aan de leeuw worden voor- bij de Perzen, wier koning Cyrus in treffelijke eigenschappen, zoals de 6de eeuw v. Chr. de gouden ade- grootmocdlgheid en dapperheid toe- laar met uitgebreide vleugel als le- gekend, zodat het wel begrijpelijk ls gerteken koos. Ruim twee eeuwen dat de vechtersbazen uit vroeger later verhuisde het teken met de tijden dit dier hebben uitgekozen om Ptolemaeën naar Egypte, waar de kwaliteiten in het gevecht tot uit- Romeinen de adelaar als legerteken drukking te brengen. Als koning der leerden kennen en de vogel tot dieren is de leeuw bovendien het attribuut van Jupiter en zinnebeeld zinnebeeld van de vorstelijke macht, van de Romeinse staat maakten, waardoor we dit symbool dus voor- Verdere promotie van de adelaar namelijk in de bo- lag in het ver- gere regionen zul- schiet, want h» len aantreffen. En „crd s,„u. Inderdaad vertelt hcl svmbool v,„ d. Homerus dat koning TtflPH BW Romeinse keiier. Al.memno» ren 1 11 tol de tijd van Con- men verklaarbaar Maar het dier had ls, omdat er nog ln een lange reis voor de 4de eeuw v. Chr. de boeg. Van het leeuwen in Grieken- Byzantijnse R»k land leefden. verbreidde h» zich over Euro- Dit dier kwam vroeger ook voor Pa- waa? ^ij in de middeleeuwen In Palestina en omliggende gebie- aanvankelijk alleen als vaandclver- den en was dan ook het stamteken siering werd gebruikt. Sedert keizer van de oude Chaldeeën, van de He- SigUmund werd hij ln Duitsland breeuwse stam Juda en het persoon- cchter voortdurend gevoerd als wa- lijkc teken van koning Davld. Aan- Penteken en ging vandaar naar Rus- gezien de leeuw ln historische tijden 'and. waar hij sedert 1472 voorkomt, in onze streken niet voorkwam (een Napoleon heeft de adelaar als uit de Zeeuwse wateren opgevist 'Offerteken gevoerd cn een halve hielbeen Is afkomstig van de reeds eeuw later heeft Napoleon III de vo- lang uitgestorven grottcnleeuw cn £cl in z'in ranK willen herstellen, wijst dus geenszins op de aanwezig- 'naar ln 1870 vond dit een einde, held van dit dier ln recente tijden) Bezien we de omzwervingen van spreekt het vanzelf dat de leeuw als dcze wapendieren, dan moeten we wapendler eerst laat in ons land tot de overtuiging komen dat het wordt aangetroffen. Pas ln de 12de voeren van deze tekens niets met eeuw, dus na de eerste kruistochten de afstamming van de verschillende doet deze heraldische figuur dan ook v°'ken te maken heeft, gelijk een be- zljn Intreden In de Nederlanden, in Paalde groepering ter staving van verschillende streken van Duitsland een vreemde theorie betoogt, en in Engeland. Met de adelaar ls overigens nog Iets bijzonders gaande, waardoor hij De heraldische adelaar Is een ge- gelijkenis vertoont met de vogel foe- heel andere weg gegaan; als zinne- ntx. beeld van kracht werd hij het sym bool van vorsten en wel het eerst (Nadruk verboden). H. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5