Hervormd Katwijk aan Zee ontving ds. A. Vink WINKELJUFFROUW Door Gods liefde geleidP' Herdenking ds. Visser in Pauluskerk Oegstgeest Begraafrechten worden in Voorschoten besproken Prijsdaling voor 40-plus-kaas LEERLING MONTEURS Visserijgolfjes Enorme aanvoer vandaag in IJmuiden (platvis) Kooplust op Flora Rijnsburgt? ging er niet op vooruit NIEUWE LEIDSE COURANT 4 MAANDAG 25 MAART 1963 Ds. B. C. Visser, die vorige week plotseling overleed, is vrijdagmiddag in alle stilte (zoals hij in zijn laatste wilsbeschikking had kenbaar ge maakt) op Oud Eik en Duinen te Den Haag ter ruste gelegd. „Maar er is een grens aan de stilte. Wij kunnen onze herinneringen aan ds. Visser niet terzijde stellen en daarom mogen wij nu spreken", aldus ds. G. F. Callen- bach in de Hervormde Pauluskerk te Oegstgeest, gistermorgen tijdens zijn herdenkingsprediking die als thema had het woord van Jezus: „Mijn tyd is nabij" (Matthcus 26 18). Ds. Visser was een mens die voor ieder tijd had. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkte hij voor anderen cn men moest het einde wel zien aanko men. Hij is snel opgeteerd, verteerd door de liefde van God. Wanneer Jezus zegt: „Mijn tijd is na bij". dan is dat met de tijd van de dood of die van de duivel maar de tijd van God de Vader. Er was bij ds. Visser steeds een heimelijke hunkering naar Gods heerlijk heid. Géén angst voor de dood. omdat hij wist van Gods tijd. Hij heeft ook de schamelheid van het leven cn de eenzaamheid van het be staan gekend. Maar ondanks dat kon ds. Visser zichzelf wegcijferen, omdat hij door de liefde voor God werd geleid. Het zwaartepunt van zijn prediking en zijn pastorale arbeid was dan ook steeds Gods daad voor de mens. Alle dingen bracht hij in dit verband. Omdat Jezus met Pasen zijn werk op aarde heeft volbracht, mag ds. Visser (en mogen wij) het Paasfeest vieren. Is het vreemd dat de laatste kerkdienst waarin ds. Visser voorging een Avondmaals- dient was? Een dienst als een afronding van zijn arbeid hier op aarde? In aansluiting op de prediking zong de gemeente Gezang 533: .,In Uw hoede zijn wij wèl geborgen, en schoon eerlang t oog ons breek', open gaat het op den groten morgen na deez' aardse lijdens week". Vaticaans Concilie Voor de Oegstgeester jongeren van ze ventien jaar af hoopt de heer E. Guljé. secretaris van het bisdom Rotterdam, vrijdag om acht uur in Irene een voor dracht met lichtbeelden te geven over het tweede Vaticaanse Concilie. De heer Guljé is daartoe uitgenodigd door de Hervormde Jeugdraad, de Gereformeerde Jeugdverenigingen en de Katholieke Jeugd Actie. Na afloop van de causerie is er gelegenheid tot discussie. Namens de organisatoren nodigden de heer D. W. de Haan, ds. J. H. Kap pers en kapelaan G. van Slobbe de jon geren per circulaire uit de bijeenkomst bij te wonen Oranjevereniging De oranjevereniging ..Oegstgeest' houdt op donderdag 4 april om acht uur in het Witte Huis de jaarlijkse algemene ledenvergadering Op deze bijeenkomst zullen tevens de feestelijkheden ter ge legenheid van Koninginnedag worden besproken. Burgerlijke stand Geboren: Robert Everard Cornells, z.v. A.van der Meer en J. C. Lubbe; Marcel linus Johannes, z.v. G. H. Komst en T. C. Schrijvers; Ewald Theodore, z.v. T. I. M. van de Mortel en E. I. M van Leeuwen; Catharina Petronella Bernardina Maria, d.v. A. J. M.. van Haaeteren en C. M. Borst; Eric Raymond Winifred Leopold Quirijn, z.v. A. A. van Varik en G. C. Driessen Getrouwd: R. Biomsma en M. W. G. W. Snellink; L. H. IJpelaar en C. A. van Stijn. Overleden: S. van der Steen, w.v. D. van Egmond; P. Verschoor, w.v. J. F. Spittel; H. Wassenburg; E. L. Deketh, w.v. J. C. de Vulder van Noorden; W. R. Smits. R1JPWETERING Firma G. M. Beeien 75 jaar De firma G. M. Beeien sloot zaterdag middag de herdenking van het 75-jarig bestaan af met een receptie in de de Turk te Leiden. Omringd door een keur van bloemstukken namen de firmanten H. en G. Beelen en G. Beelen Hzn., vele gelukwensen in ontvangst Er werden ook verscheidene geschenken aangebo den. VALKENBERG Mannenvereniging De mannenvereniging hield een fees telijke jaarvergadering in de zaal van de Hervormde kerk. Ds. D. Lekkerkerker sprak zyn teleurstelling uit over de ge ringe opkomst Het bestuur streeft naar verjonging der vereniging. Secretaris Joh. Imthorn zei in zijn jaarverslag onder meer, dat de vergade ringen vrij goed werden bezocht Inspecteur Merkelbach van de Noord- wijkse politie vertelde een en ander over het werk der politie. Ook het werk van Interpol liet hij niet ongenoemd. Speciaal sprak de heer Merkelbach in dit verband over de handel in verdoven de middelen en de uitgofte van valse bankbiljetten. VOORHOUT N.C.V.B Vrijdag zal voor de N.C.V.B. afd. Voor hout spreken dr. P. v. d. Broek met als onderweip „Verhouding van school en gezin in de opvoeding". Plaats van sa menkomst Chr. Sohool. Jac. v. Beieren- weg. aarovang kwart voor acht Doe Iets voor de bejaarden Onder het motto „Doe iets voor de bejaarden" zal de toneelvereniging Cul tuur Verheft onder regie van de heer J. Vlasveld op woensdag 27 maart om 8 uur in. het parochiehuis een opvoering geven van „Vier mannen en een meisje", een blijspel in drie bedrijven. De op brengst is voor de bejaardentocht. Het is de bedoeling, het stuk ook op een „soos"-middag voor de bejaarden te spe len. Nu de algemenen begraafplaats binnen afzienbare tijd in gebruik kan worden genomen, moeten een beheersverorde- ning en een verordening op het heffen van rechten worden vastgeste'd. Voor een familiegraf zal, als de raad de voor stellen goedkeurt, 50 in rekening wor den gebracht, voor een urnengraf 30 Het grafrecht is verschuldigd voor het verlenen of verlengen van het uitslui tend recht tot het doen begraven van overledenen in een bepaald graf. normale verlening geschiedt voor dertig jaar, en dit recht kan telkens voor tien jaar worden verlengd. Het recht dient bü dertig jaar te worden gesteld op 300 (of 200 voor een urnengraf). B. en W. achten het voorts billijk, dat voor het plaatsen van een gedenkteken of het aanbrengen van beplanting een bijzonder recht wordt geheven. Het aan tal begravingen wordt gesteld op 35 per jaar met een geschatte belastingop brengst van 7.832. Vergeleken met de exploitatieopzet van 1960 zijn de kos ten voor het eerste jaar gestegen van 33.056 tot 35.395,89. De ongedekte kosten worden 500 lager geschat tot een totaal van 27.563,89 voor 1963. VOORSCHOTEN Weekagenda Vanavond houdt het Oranje-Groene Kruis in het Gezondheidscentrum d< jaarvergadering. De agenda vermeldt on der meer bestuursverkiezing. Aftredend cn herkiesbaar zijn de heren Klooster man, Planje en Zylstra. Dinsdag, en woensdagavond draait de Voorschotense Filmliga in het Green- waytheater „Wir Wunderkinder", de iro nische film van Kurt Hofmann over het Duitsland van '40-'45 en daarna, als bij film wordt vertoond „Rembrandt", van Bert Haanstra. Woensdagavond houdt de a.r. kiesvere niging van Voorschoten in een der loka len bij de Gereformeerde kerk een ver gadering. Mr. W. Aantjes, lid van de Tweede Kamer, zal spreken over „De christelijke politiek in de praktijk". Ook belangstellende niet-leden zijn welkom. Aanvang 8 uur. Eveneens woensdagavond vergadert de Voorschotense afdeling van de Christen- vrouwenbond in een der lokalen bij de gereformeerde kerk. De heer Bouhof hoopt een lezing te houden over Tanga nyika, toegelicht met dia's. De Plattelandsvrouwen vergaderen donderdagavond in het jeugdgebouw bij de gereformeerde kerk. Er zal onder meer bestuursverkiezing zijn. Mevrouw Rodenburg treedt af en stelt zich niet herkiesbaar. Ook mevrouw Stam treedt af doch zij is wel herkiesbaar. Mejuffrouw Van Os zal een lezing met dia's houden over haar werk in het zie kenhuis te Paramaribo. Aanvang 8 uur. Zaterdagavond houdt de ponyclub New Forest in het Cultureel Centrum een bij eenkomst. Onder meer zal worden ver toond de film „Crin Blanc". Na de pauze volgt een quiz tussen twee teams van clubleden waarbij de heer G. Schölvinck als quizmaster zal optreden. Aan het slot van de avond zal de heer Bol, voorzitter van de oudercommissie, de prijzen uitrei ken. Blikschade Toen zaterdagavond een vanuit de richting Leiden komende auto nabij de Zilverfabriek linKs af wilde slaan en daartoe vooreorteerde. werd hij op dat moment aan de linkerzijde door een achteropkomende auto gepasseerd. De botsing leverde blikschade aan beide voertuigen op. Ontruiming Molen laan 3 Op 30 juni 1961 besloot de raad het pand Molenlaan 3 aan te kopen van de weduwe J. van Turenhout-van Nieuwen- huijzen en dit perceel werd op 15 sep tember 1961 vrij van pacht of huur door de gemeente aanvaard. De be woonster heeft inmiddels de door haai aangekochte woning Veurseweg 84 be trokken, maar in het pand Molenlaan 3 zijn achtergebleven haar voormalige personeelsleden mej. H. A. van Nieuwen- huijzen en de heer J. Korenhof, die daar het bakkersbedrijf uitoefenen. Ofschoon daartoe niet verplicht, heeft het ge meentebestuur hun een driekamerflat aangeboden. Zij wensen echter een woning met bedrijfsruimte, maar B en W. achten de gemeente daartoe niet gehouden. Op 13 februari 1963 is in opdracht van B en W. bedoelde personen gelast het pand te ontruimen, maar daaraan geen gevolg gegeven. Het college stelt de raad voor thans over te gaan tot het instellen van een rechtsvordering tot ontruiming. Adresboek De samenstelling en druk van een adresboek voor Voorschoten heeft uit gever F. L. Oostendorp een tekort op geleverd van ruim 2000. De gemeente zou tot een maximum van 1000 in de uitgave participeren, zodat voor de uitgever een restant-deficit van 1.059,04 zou overblijven. Gezien de factoren die kostenverhogend hebben gewerkt, stel len B. en W. voor in dit tekort nog 500 bij te dragen. Woningbouw B. en W. schrijven aan de raad, dat de uiteindelijke toedeling voor wat het richtgetal voor de premiebouw betreft toch als teleurstellend moet worden ge zien, nu ongeveer 45% der premiewo ningen voor marinepersoneel moet wor den gereserveerd. De realiseringsmogelijkheden van het woningwetcontingent laten zich op dit moment als volgt aanzien. Daarbij moet echter worden gesteld, dat op het wo- ningwetcontingent voor 1963 reeds een voorschot tot 29 woningen was verkre gen ten behoeve van de bouw van 36 woningwetwoningen, in Vlietwijk II in aanbouw bij de Fa. J. Noorlander en Zn. Mede door de schriftelijke medede ling dat in overleg met de Minister var Maatschappelijk Werk ten laste van dt desbetreffende provinciale reserve voor 1963 een extra contingent van 25 wo ningwetwoningen aan Voorschoten toegewezen ten behoeve van de huis vesting van gerepatrieerden, kan plan tot de bouw van 56 woningwet woningen in Boschgeest, voor welk doel reeds een voorbereidingskrediet werd gevoteerd, geheel worden gerealiseerd. Er resteert alsdan nog een woningwet contingent voor 4 woningen, voor de besteding waarvan de gedachten eerste instantie uitgaan naar een zestal bejaarden-woningen, te bouwen In aan sluiting aan bovenbedoelde 56 woning, wetwonlngen. Zodra het investeringsbedrag voor een aula bekend zal zijn, is het mogelijk een regeling van de rechten voor het ge bruik hiervan op te stellen. Nieuwe huisvesting Openbare Werken Sinds 1959 is de buitendienst van de dienst Openbare Werken tijdelijk ge huisvest in een loods van de heer W. J. Olsthoorn aan de Molenlaan. Door de aankoop van het voormalige Marine- Opkomst Centrum doet zich nu de ge legenheid voor de dienst een betere huisvesting te verschaffen. De kombuis van het hoofdgebouw met bijruimten de smederij zijn op niet-kostbare wijze doeltreffend te veranderen. De kosten hiervan zullen in totaal 10.700 bedragen en B. en W. stellen de raad voor dit krediet ter beschikking te stellen Douchecellen In complex VI Van de 44 woningen aan de Wijngaar denlaan, Prins Bernhardlaan en Ko ningin Wilhelminalaan waren indertijd 18 woningen door twee gezinnen be woond. Thans is dit aantal duplexwo. ningen gedaald tot 14. Vier huurders, die de woningen inmiddels in hun geheel ter beschikking hebben gekregen, heb ben verzocht op de eerste verdieping de keukenruimte te mogen ombouwen tot douchecel. B. en W. hebben hierte gen geen bezwaren. De kosten worden begroot op 790 per woning; de vergoeding zou op 1,20 per week komen. B. en W. stellen de raad voor een krediet van 3.160 be schikbaar te stellen. Voorts geven zij in overweging thans reeds een principe uitspraak te doen in die zin, dat tegen inwilliging van dergelijke verzoeken (betrekking mebbend op de overige wo ningen in het genoemde complex) geen bezwaren bestaan. Uitkeringen Armenwet In december 1962 is in de raad ge vraagd na te gaan of er aanleiding be staat de uitkeringen krachtens de Ar menwet te herzien. B. en W. hebben nieuwe normen vastgesteld. De belang rijkste wijzigingen zijn: uitkering aan echtpaar of twee personen van 36 op 39 per week, aan alleenstaanden van 24,50 op 26, brandstoffentoeslag van 150 op 165 per jaar, en als nieuw element een vakantietoeslag. Dit vraagt voor 1963 een extra uitgaaf van 5.500. Bovendien zijn in de afgelopen strenge winter extra toeslagen verstrekt) zodat hiervoor nog een krediet van 9.000 noodzakelijk wordt geacht. Koudetoeslag B, en W. stellen de raad voor het ge- meentepersoneel een koudetoeslag verlenen van 50 per persoon en voor de uitkering in aanmerking te doen ko. men personeelsleden met een inkomen beneden de weistandsgrens van 8.650. Bovendien wordt voorgesteld geen kor ting toe te passen indien reeds een uit kering is gedaan voor werkzaamheden in de buitendienst tijdens de vorstpe riode. Verhoging subsidie Het college van B. en W. stelt voor de subsidie voor muziekvereingingen met ingang van 1 januari 1963 tot een bedrag van 7,50 per werkend lid per jaar te verhogen, en het vaste bedrag op te voeren van 300 tot 550. Hierdoor zal elke verenigng een jaarlijkse sub sidie genieten van ongeveer 950. De toneelverenigingen en zangkoren zien hun subsidies stijgen van 75 tot 120. Bovendien wordt de aanmoedigingssub sidie voor het deelnemen aan een con cours of toneelcompetitie, als de raad het goedvindt, verhoogd van 25 tot 50. Bouw van loods M. H. Honig te Wassenaar heeft een verzoek ingediend voor de bouw van een loods aan de Rouwkooplaan heeft zich bereid verklaard voor weg aanleg 210 m2 grond af te staan om niet Bovendien heeft hij 5000 betaald voor de aanleg van een straat en riolering. B. en W. stellen de raad voor deze transactie te bekrachtigen. Verwarmingsketels Bij de rijkspolitie zijn in gebruik de percelen Leidseweg 95 en 97. De cen trale verwarmingsketel voor deze per celen behoeft vermeuwing, waarvoor B. en W. een krediet vragen van 5.200. (Van een medewerker) De Leeuwardense beurs noteerde vrij dag voor de Goudse kaas onveranderd ƒ2.03, terwijl voor de 40+ kaas de prij zen met twee cent terugliepen tot 1,91 en 1,93 voor resp. Edammer en brood kaas. De prijs van de Goudse kaas ligt nu ongeveer op het bodemniveau, terwijl door de goede vraag de prijs van de 40+ kaas daar nog rond 6 cent van ver wijderd blijft. Het is niet of nauwelijks te verwach ten dat de prijs van de Goudse kaas zich meer dan enkele centen van de bo demprijs zal verwijderen, in de loop van dit jaar. Dat was ook vorig jaar het geval en er is vooralsnog voldoende reden om dit jaar eenzelfde ontwikkeling te verwachten, temeer nu het effect van de verhoogde produktieheffing de handel weinig zal aanlokken tot „opzet" over te gaan. In het algemeen rekent men in han delskringen dan ook met een inlevering op minstens gelijke schaal als in 1962. In het algemeen is de export weinig bevre digend, hoewel de 40+ kaas daarbij voor alsnog een uitzondering maakt! Ook de binnenlandse afzet beweegt zich binnen het haam van de normale routine-aankopen. De produktie stijgt zeer snel. In de week tot 9 mrt werd volgens CBS-cijfers 3328 ton kaas geproduceerd, wat ca 13% meer is dan in de voorafgaande week en slechts 3% minder dan vorig jaar! De afleveringen van melk liepen in die week met 5,3% op en waren daarmee ca 7% beneden vorig jaar. De produktie van melkpoeder bedroeg Iets meer dan de helft van vorig jaar! Een lichtpunt is dat het verbruik van drinkmelk tot nu tot ca. 3 pet. hoger is dan vorig jaar. Dat betekent dat het per-hoofd-ver bruik -iets stijgt, wat een alleszins be vredigende ontwikkeling genoemd kan worden. De produktie van koffiemelk was zelfs 18% groter dan vorig jaar. De boter- produktie blijft aanzienlijk bij vorig jaar ten achter. Produktiecijfers (CBS) Kaas: In tons resp. volvet, 40+; Boter; 3-9 maart 1963 1) 2205. 1099, 1237; 4—10 maart 1962 2468. 956, 1516; vergel. l962-'63 resp. -11%, +16%. -16%. 1) Voorlopige cijfers. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Dinsdag hoog water 3.48 uur, 16.08 uu laag water 12.02 uur. Ds. A. Vink deed gisteravond in de Nieuwe Kerk van de hervormde ge meente te Katwijk aan Zee zijn in trede in zijn nieuwe gemeente. De vacature van de wijk Zuid-West is hiermee vervuld. Ds. J. J. Polder vaart van Scheveningen verrichtte de bevestiging. Het thema van zijn pre diking was „de verheerlijking op de berg". De predikant liet in zijn ver kondiging twee duidelijke lijnen zien, die van de verheerlijking en die der vernedering. Het was een fout van de discipelen dat zij alleen oog hadden voor de lijn van Christus' koningschap. Zij verzet ten zich tegen die van Zijn sterven; zij zagen Christus nog niet altijd als hun Borg, Die voor hun schuld betaalt. De Gemeente moet er ook op toezien, dat zij de lijn van Zijn lijden niet voorbij gaat. Er is maar één weg tot de vol komen verlossing. Zich richtend tot ds. Vink merkte ds Poldervaart op: houdt de juiste relatie tussen wet en Evangelie in het oog. Hierbij is ook de zelfgemaskerde vrome mens niets, maar Christus alles. Zelfs de vrome gevoelens moeten wijken voor het ene fundament dat gelegd Is; in dit alles moeten wij naar Hem horen. Het is niet de vraag of u tegemoet komt aan de wens van een modaliteit maar of u Christus predikt. De prediking waar in Gods kracht in zwakheid wordt vol bracht, zal soms miskenning tot gevolg hebben, maar weet dat vóór uw kruis- dragen Jezus Christus heengaat, aan Wie is gegeven alle macht in hemel en op aarde. De verheerlijking op de berg was tijdelijk; de Gemeente wacht een ongestoorde eeuwige heerlijkheid. In het klein Met een prediking over Daniël 2 vers 28: „Maar er is een God in de hemel Die verborgenheden openbaart" ver bond ds. Vink zich in een geheel be zette Nieuwe Kerk aan zijn nieuwe Ge meente. De predikant zette uiteen, dat men dit woord kan horen als een te rechtwijzing, als een bemoediging en als een beslissing. Nebukadnezar had vele afgoden, produkten van menselijke wijsheid. Hoe hoger in aanzien, des te meer wijzer in goden. Het wezenlijke van deze machteloze menselijke glorie is, dat deze door hemzelf zijn gecreëerd. Dit gevaar lopen wij allemaal. Wij hebben ook onze goden. In deze tijd van technocratie zijn wij allen een Nebukadnezar in het klein. Dat brengt mee, dat wij God steeds minder kun- nen ..gebruiken". Dit woord breekt VOOR DIREKT GEVRAAGD: BAKKERIJ D. VAN EGMOND VOORSTRAAT 41 KATWIJK AAN ZEE TELEF. 2874 GEVRAAGD bij GARAGE DEN HOLLANDER OPEL en CHEVROLET SERVICE KATWIJK AAN ZEE Aanmelden: persoonlijk Voorstraat 92 of telefonisch 2276. alles bij ons aan stukken. Daarom riep de predikant op tot een wegdoen van de afgoden van onze vleselijke begeerlijkheid, onze hebzucht en ons egoïsme. Maar God blijft met ons bezig. Dat is de troost. Hij gaat ons verborgenheden openbaren. Een verborgenheid die voor onze vastgelopen levens van het grootste belang is. Het grote geheim van God is ons in Christus, in de Gekruisigde ge openbaard. Hij is de Knecht Gods tot zaligheid. In Hem zien wij, dat onze wijsheden van geen waarde zijn. Christus is Gods oplossing voor de wereld. Helaas is Nebukadnezar halverwege blijven staan op de weg van de aan vaarding van het heil. Dat is een mo gelijkheid die ook ons bedreigt. Maar het is bemoedigend, te mogen weten, dat w\), 20 wij ons verlaten op het ver bond van God, geenszins zullen om komen. De steen uit de droom zal eens alle koninkrijken vermorzelen. Christus zal eens gloriëren. Met de oproep deze verborgenheid te zoeken en te leren kennen besloot ds Vink zijn prediking. Na de dienst werd nog gesproken door de consulent, ds. W. A. B. Hagen In de Oranjezaal werd nog een be groetingssamenkomst gehouden. Daar waren onder anderen de kerkeraad van de wijkgemeente. de cenitrale kerkeraad. de kerkvoogdij en notabelen regenten van het gast- en weeshuis, ri'ngcollega's en afgevaardigden van de classis, het bestuur van de zondagsschool en de Vijf-centsactie, de zendingscommissie en de jeugdraad, het bestuur van de Her vormde scholen, de kerktelefooncom missie, collectanten, kosters en organis ten. Ds. Vink is, zoals wij in een voor stukje enige dagen geleden al hebben gemeld, gekomen van Vriezenveen. DE IJslandse visserij heeft in 1962 recordvangsten geboekt. In dat jaar werd niet minder dan 820.000 ton vis aangevoerd. Dit is een stijging van 15.5 percent in vergelijking met 1961 toen er „slechts" 710.000 ton werd gevangen. En dan te bedenken, dat er in het verslagjaar vier maan den werd gestaakt door de trawlvissers. In de produktie van 1962 neemt de haring met 473.000 ton de belangrijkste plaats in. In 1961 brachten de IJs landse vissers 147.000 ton minder aan. Toch was er voor wat sommige vis soorten betreft geen reden tot juichen. Er werd bijvoorbeeld 10 percent minder kabeljauw gevangen dan in het voorafgaande jaar. Met de enorme aanvoer van 1962 heeft men niet in de maag gezeten. Het grootste gedeelte werd uitgevoerd. De opbrengst was ruim 220 miljoen gulden. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag ongeveer 130 schepen in de vissershaven. Zij kon den niet allemaal lossen. De meeste KATWIJK AAN ZEE Amusanto amuseerde In de UNI-zaal te Katwijk aan Zee trad zaterdagavond het gezelschap Amu- santo op met een gevarieerd programma. Heeft men zich vóór de pauze met het muzikale programma kostelijk geamu seerd, niet minder was dit het geval met de hierna onder motto „Geef acht" op gevoerde schetsjes. Het was zowel voor de leider als de muzikanten een prettige ervaring, dat zovelen van hun belangstelling deden blijken. Veel goeds werd op een ge paste manier naar voren gebracht deze avond. Inzamelingen Het giftenlijstje van de afd. Geref. Bond heeft opgebracht f 430.50. De huis- aan-huis collecte van de EHBO afd. Kat wijk heeft opgebracht f 409,55. De extxra collecte in de Herv. Kerken ten bate van de Diaconie heeft opge bracht f 1511.30. In deze collecte bevond zich een gift van f 100. Weekagenda Maandag: Oranjezaal jeugdhuis, 20 uur, contactavond vijf-cents-actie wij ken Overduin en Zuid; zaal Irene, 19.45 uur, bijeenkomst gereformeerde man nenvereniging Wijsheid door het Woord, de mannenvereniging Amos 5 vers 6 en de hervormd-gereformeerde mannen vereniging Calvyn. Dinsdag: hervormd verenigingsgebouw, 20 uur, vergadering hervormd-gerefor meerde mannenvereniging Calvijn. Woensdag: wijkgebouw Abeelplein, 19.45 uur: wijkavond wijkgemeente Overduin, Lijdensmeditatie door ds. A. Makkense uit Katwijk aan den Rijn; Zaal bij de Oude Kerk, 19.45 uur: ge combineerde jaarvergadering knapen- vereniging Timotheüs, Obadja en Ben jamin Vrijdag: hotel Ridhe, 20 uur: jaarver gadering Ko-Plu Ko,; zaal 4 jeugdhuis. 20 uur: bijbelstudieclub Amos 5 vers 6a. Aanbesteding uitbreiding Visserjjschool Vrijdag heeft het architectenbureau ir. J. Jonkman en P. van Dorp uit Leiden namens het bestuur van de „Vereniging ter bevordering van het onderwijs op het Visserijbedrijf betrekking hebbende" een openbare aanbesteding gehouden voor het uitbreiden van de bestaande Visserijschool aan de Sluisweg met drie lokalen. Voor deze aanbesteding schre ven vier aannemersbedrijven in. Van hoog naar laag luidt de uitslag: Helling- man's Aannemersbedrijf, Haarlem, f 174.000; W. Hennipman, Leiderdorp, f 167.500; C. van Osnabrugge, Voorscho ten, f 155.900 en M. van Duyn, Katwijk aan Zee, f 160.000. De gunning is-nog aan gehouden. De IJslanders willen zoveel mogelijk profiteren van de rijke haringvangsten. Hier en daar gaan echter ook voorzich tige stemmen op die waarschuwen tegen een ongebreidelde uitbreiding van de industrieën. Men wijst op de ontwikke ling in Noorwegen. In dat land verrezen na een paar goede haringjaren de vis- meelfabrieken als paddestoelen uit de grond. Nu het met de grote vangsten is gedaan, moet de ene fabriek na de andere haar deuren sluiten. Op IJsland betreurt men het zeer, dat de haring voor een groot gedeelte een weinig eervol lot in de vismeelfabrieken is beschoren. Veel liever zou men de zilveren stroom tot conserven verwer ken. Hiervoor zou een opbrengst ver kregen kunnen worden die ongeveer zevenmaal hoger is dan die voor de vis meel. Op IJsland heeft men niet de man kracht die nodig is om de duizenden tonnen haring ingeblikt te krijgen. In het hoogseizoen worden de scholen ge sloten. Zelfs de studenten moeten dan helpen bij de verwerking. De visserij is voor IJsland bijna het enige middel van bestaan. Niet minder dan 97 procent van de totale uitvoer bestaan uit vis- seryprodukten vaartuigen hadden platvis aan boord, naar schatting in totaal 400.000 kilo tong. Een enorme hoeveelheid dus, ongeveer de helft werd naar de dinsdagmarkt verwezen. Voor rondvis zorgden onder meer de IJM 15 Emma met 610 kisten, de SCH 171 Cornelis Vrolijk Fzn met 900 kisten en de SCH 261 ndememlng 1 met 800 kisten. Zondagavond liep bo vendien binnen de SCH 135 Cornelia Maria, die met 700 kisten in de ruimen de eerste IJslandse reis besloot. Protest Schotse vissers hebben via de staats, secretaris voor hun land de Britse rege ring laten weten geen genoegen meer te nemen met de permanente aanwezig heid van buitenlandse vissersschepen in de vaderlandse territoriale wateren. Vooral Franse, Poolse en Duitse traw lers nemen het volgens de Schotten niet zo nauw met de visserijgrenzen. Zij eisen, dat buitenlandse schepen die zich in de territoriale wateren bevinden on verwijld worden opgebracht. Ook zouden zij graag zien, dat de visserijzone tot op 12 mijl uit de Schotse kust werd ver lengd. Een doorn in het Schotse vissersoog is vooral de aanwezigheid van een grote Franse trawlervloot van 40 tot 50 sche pen. De Fransen gebruiken netten met een nauwere maaswijdte waardoor veel nog niet tot ontwikkeling gekomen vis wordt gevangen. Of dc Britse regering gehoor zal geven aan de Schotse ver. langens valt nog te bezien. Zelf stelt zij zich op het standpunt, dat een uit breiding van territoriale wateren door andere landen niet te gedogen is de voorgenomen Deense maatregelen opzichte van Groenland hebben al felle protesten tot gevolg gehad en daar om zal zij er niet zo snel toe overgaan een dergelijke stap voor de eigen wa teren te nemen. KATWIJK Gevestigde en vertrokken personen Gevestigd: M. L. van Gulik, v. Den Helder n. Dahliastraat 6; L. D. van Duyn, v. Singapore, n. Meidoornstraat 5; L. C. Bouhuys, v. Nieuw-Guinea n. Meidoorn straat 51; A. M. de Vries, v. Ede n. Drie plassenweg 17; E. Nanning, v. Den Haag n. Drieplassenweg 17; W. Koudijs, v. Sneek n. Badstraat 3; J. H. de Kat, v. Zeist n. Boulevard 23; Th. E. Duinkerk, v. Ned. Antillen n. Drieplassemweg 17; G. de Bruin en gezin, v. Den Haag n. Rijnmond 137; C J. Schrumpf v. Den Haag n. Nachtegaallaan 16; D. F Stapel, v. Tunisië n. Boulevard 134. Vertrokken: W. O. B. Agema, v. Ane moonstraat 1, n Rotterdam; K. Ouwe hand, v. Meerbrugkade 76 n. Voorscho ten; M. Th. Rozenburg, v. Drieplassen weg 17 n. Breda; P. van Duijvenvoor- de. v. Sluisweg 36a n. Amersfoort; C, Varkevisser, v. Vinkeweg 29 n. Rijns burg; P. van Elk. v. Duinstraat 84 n.Z' - - - - hi Leiden; J. van Elten, v. De Waal Male- fijtstraat 129 n. Rijnöburg; J. de Groot, v. Boulevard 20 n. Leiden; Fh. Keyes, v,' Pioen'hof 12 n. Ierland; J. Alford, v. Pi oenhof. 12 n. Ierland; W. M. M. L. Wel-ti sing. v. Drieplassenweg 17 n. Breda M. J. J. de Jong v. Drieplassenweg 17 n. Leiden; J. T. G. Boezaard, v. RijnJ straat 9, n. Leiden. 's KATWIJK AAN DEN RIJN" Weekoverzicht van de mi groenteveiling Zoals werd verwacht was de aanvoeiy van waspeen aan de Katwijkse groen- teveiling weer groot. Er kwam 648.000va kg aan de markt, tegen 758.000 kg vo,{" rige week. Doordat de vraag minderjj* was, lagen de prijzen ook op een lagerjn niveau. Bovendien was er nogal bewe-ge ging in de noteringen. De export daalde van 60 pet tot 54 pet. Engeland was niet graag in het kopen, de grote in-ï?' voeren uit Noord-Amerika hadden we)Zv invloed op de situatie. Duitsland was onze voornaamste afne-jo mer. De aanvoer van peen uit het zuljgr den van Europa en uit Algerië neem|d'' toe, wat de concrrentie zal vergroten»1 België neemt matig peen af. De prijs-®! noteringen van A en B zijn ongeveein gelijk. Hier en daar is ook enige vorste schade. jhe De noteringen: A extra 9,90 tot 16do AI 7 tot 15,30; All 2,50 tot 10,30Pf B extra 11,60 to* 14.20; BI 9 to!..1 f 15,10; BI grof 1,90 tot 5,90; felR' 1,80 tot 5,50. Voor de industrie ginj' 10 pet weg. We verwachten een onge veer gelijke aanvoer, wellicht iets meef~~ optreden van vorstgebreken. We geloj yen niet in grote prijsstijgingen, fl Het oogsten van schorseneren kWaiï* nu goed op gang, de aanvoeren stege! li dan ook. Opmerkelijk was het grot K percentage Katwijkse schorseneren da voor export (West-Duitsland) was bi stemd, namelijk 85 pet van de 28.00 kg. Over het algemeen genomen was d^-. exportvraag niet zo erg hoog. De notes'- ringen waren zeer goed: AI f 101, AII 14 tot 38. B I 45 tot 7$ B II 16 tot 42. C I 32 tot 56 CII 19 tot 34. j Witlof was aardig genoteerd: eerstL soort 115 tot 123, tweede soort tot 95. Rode kool van 48 tot 6£° gele kool 69. sla van 13 tot 39, uiefk 1,90 tot 3,50 per kist van 20 kg e<2) selderie van 23 tot 27. Geslaagd P® Aan de zeevaartschool te Amsterdaigx slaagde voor het examen iadar-waacj) nemer de heer P. van Apeldoorn. Collecte De voorjaarscollecte voor de zendinL in de Hervormde Gemeente gehoude^c heeft 741,27 opgebracht. DE kooplust van de Rijnsburgse bloemengrossiers is er de laatste weöB niet op vooruitgegaan. Vooral voor tulpen was bepaald weinig belangP stelling. Op de zaterdag in Rotterdam gehouden grossiersmarkt schijne'E de tulpen wel bijzonder moeizaam verkocht te zijn. De tulpenprijs brokl kelde dan ook vorige week weer iets verder af, maar hij blijft toch noj N altijd op een lonend niveau. Koude-bak-tulpen en -narcissen komen thaifcaa in redelijke porties onder de veilingklok. Ze zijn wat vlugger dan <k* warme-kasbloemen en de handel legt er dan ook graag een paar dubbeltj^1» per bos méér voor op tafel. [es. Bovendien is het overgrote deel van de warme-kastulpen besmet met pokken, hetgeen de kopers uiteraard ook niet aanspoort tot het geven van hoge prijzen. De binnenlandse handel is nog niet op dreef, maar ook de exportactititeiten liggen niet hoog. Zwitserland neemt wel heel wat narcissen af, maar voor tulpen heeft dit land weinig belangstelling. Duitsland houdt zijn grenzen voor tulpen gesloten, maar narcissen nemen onze oosterburen in ruime hoeveelheden af Tulpenprijzen De tulpenprijzen variëren van 80-140 ci per bos. Er zijn wat uitzonderingen: Apeldoorn (140-175) Queen of the Night (230-250) Bartigon (130-165) Brilliant Star (50-80). Koude-baktulpen worden aangevoerd in de soorten Van der Eer den en Remagen; ze worden afgedrukt voor 125-165 ct per bos. Koude-baknarcissen als Carlton en Unsutpassable brengen 90-125 ct per bos op en dat is minstens een kwartje per bos meer dan de warme-kas narcissen. Overigens: het zit wel goed met narcis sen dit jaar. Blauwe Druifjes krijgen belangstelling voor 45-60 ct per bos. De betrekkelijk kleine aanvoer hyacinten wordt uit de markt genomen voor 8-22 ct per stuk of 75-115 ct per bos. De (hoofdzakelijk blauwe) krokussen brengen 3-6 ct per stuk op. Een goede prijs. Ook de anjerkwekers hebben met prlj- zen van 20-35 ct voor dit produkt geen klagen. Tweede soort kost 8-16 ct per stuk. Geplakte anjers 15-25 ct. De weinige rozen die men ziet, gaan van de hand voor 20-46 ct per stuk. De fresiaprtft ligt iets boven de gulden per bos. De soorten zijn: Snow Queen (90-140 f per bos) Golden Yellow (80-125) Marij'A (110-135); Saphier (115-140); Orat jezon (110-130). J Gerbra's gaan vlot weg voor 20-30 per stuk. De Anemonen-aanvoer neerl nu wel wat toe, maar de prijzen bleve J zeer hoog voor dit produkt: le kwalite 9-16 ct per stuk, korte Anemonen 7-f.ió ct per stuk. De omzet bleef ook de afgelopen wei, Iets boven die van vorig jaar. De da| omzetten variëren van f 95000 f 115.000. Reumacollectc Deze week zal huis-aan-huis word® gecollecteerd voor de reumapatiënten.F Groenteveiling Dc aanvoer van waspeen was voriï' week wat groter. Nu er meer peen vit de putten komt, blijkt steeds duidelijk<hi dat dc vorst veel schade heeft veroo^. zaaki. Er zyn maar zeer weinig partijs die geen vorstschade hebben opgelopet In sommige gevallen ls dc schade ze? groot. Dc handel ln waspeen verliep stroef. In het begin van de week wi_ nog wel bevredigende prijzen te makejf maar dinsdag zette een prijsdaling i Tegen het eind van de week was vraag williger, zodat de prijs zich hef,2-3 stelde. Voor A I noteerden we maandag v#4.o 52 tot 65 cent per kg. later van 29 tot !1 en tegen het eind van de week van 44fc', tot 57 cent Voor B I waren de prijzf van 51 tot 59 cent, van 38 ij tot 50 e 54 tot 63 cent per kg. Enkele partijtjes knolselderij ginri weg voor prijzen tussen 25 en 50 cent t stuk' fdin

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4