Wie zitten er op die 780 miljoen centen? Voetgangersvereniging nog boordevol met plannen Brand gesticht in Rex-theater Heffing verhoogd voor reservefonds verse vis Agenda voor Leiden en Den Haag In tien jaar tal lose rekesten Geref. Kerkkoor Leiden bestaat 25 jaar Kleuters horen aan de hand" Door hoogconjunctuur in discrediet PTT verzoekt medewerking Leids student in arrest Leidse werkgroep Waarschuwing tegen spaarzegelbedrijf LEIDSE COURANT MAANDAG 25 MAART 1963 Maandag I Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor- ptelling „Niemand van ons", van Sieg- jfried Lenz, door Nieuw Rotterdams To- jneeL Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. I De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografen, Joop Piëete over „Kleine din gen in de grote wereld". Central, 8 uur: Jaarvergadering Expo- i Öegstgeest, Het Witte Huis, 8 u.: (Modeshow modehuis Van Strien. I Zendingshuis, 8 uur: Gezinsweekbij- eenkomst, W. Bakker over: „Leren leven met vuur". I Leiderdorp, gemeentehuis. 7.45 u.: t Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 |iur: Toneelgroep Ensemble met „Een jnaand op het land". Gebouw K- en W.. 8 uur: Het Nationale (Ballet. Diligentia, 8 uur: Erna Spoorenberg, j sopraan, en Geza Frid, piano Dinsdag r Schouwburg. 8 uur: Abonnementsvoor- stelling „Niemand van ons", van Sieg- fried Lenz, door Nieuw Rotterdams To- neel r Café Aniba, 8 uur: Tuiniers en bloe- piisten D.E.V Kleine Stadszaal, 8 uur: Wim Difssel dialezing „Tussen Kremlin en Ka- piet dial pitool". Öegstgeest, Het Witte Huis. 8 Modeshow modehuis Van Strien. Den Haag; Kon. Schouwburg, 8.15 Toneel met i- Museum Kamer- Balfoort Woensdag n jj *Men1 "Nat C- Si Pieterskerk, 715 uur: Avondgebed. Vroom Dreesmann, 10.15, 11.30, 3 en ïtf.15 uur: Lente-modeflitsen. Lakenhal. 8 uur: Weth. S. Sannes opent ïntoonstelling werk leden „Ars Aemula raturae". Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie 'tiet „Eindsprint", van Peter Ustinov. '*foor K. en O. nJ Academie, 8 uur: dr. R. B. C. Huygens te6ver „Een reis langs kruisvaardersteden |n -burchten in 1217". Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver- van Postzegelverzamelaars. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileumuit- r-voering Chr, muziekvereniging „Concor- ln| Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: NCReisV [ilmprogramma aansluitend op reispro gramma. met toelichting door de lir Ken- aedy. V LFC-terrein, 8 uur: Zilveren-molen- e «toernooi, NoordwijkHillegom. ej Nieuw-Minerva, 8 uur: Genootschap p.Nederland-Engeland, spreekster Anne rsfcolt Öegstgeest, Het Witte Huis. 8 u.: 'eWodeshow modehuis Van Strien. ^•«Öegstgeest: Witte Huis, 8 uur, le denvergadering Oranjevereniging. .q Öegstgeest: De gouden Lantaern. uur: Ledenvergadering Dierenbe scherming. uii Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Uur: Ned. Comedie met „De vrouwen van jspoje". - Ja. Gebouw K. en W.. 8,15 uur: Residentie orkest o.l.v. Willem van Otterloo m.m.v. nfiohan Otten, piano. enl Gemeentemuseum. 8.15 uur: Don en Ly layermeire. marionettentheater. af Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie pjnet „Eindsprint", van Peter Ustinov, foor K. en O. Van der Heijden, 8 uur: Jaarvergade vereniging „Koninginnedag", m Gerei Kerk, Oude Vest, 8 uur: Jubi- ;o|eumuitvoering Geref. kerkkoor oJ.v. C. 'rapanegraaff. met solisten. :e» Rijksmuseum van Volkenkunde, 2.30 u.: )e£xcursie Ned. Vereniging van Huisvrou wen. Pei Zomerzorg, 8 uur: Vola. Shell-film- •stevond. Boshuis. 8 uur:'Jaarvergadering Chris- •nvrouwen-Zuidwest. Vroom Dreesmann, 10.15, 11.30, 3 en ,15 uur: Lente-modefl itsen. Herenkledingmagazijn Penseel, HaarL la/t, 25 üur: Receptie t.g.v. ingebruik- leming nieuwe etage. Oestgeest, Het Witte Huis, 8 u.: Faarvergadering C.H.-kiesvereniging. i Öegstgeest, Patronaatsgebouw,730 uur: Prop. feestavond tbc-vereniging LJong en Jolig". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil pet de groene broek", i Gebouw K. en W.. 8 uur: Wiener Bangerknaben. West-End theater. 8 uur: Toon Hermans One Man Show. Diligentia, 8 uur: Trio Iitaliano d'Archi. Vrjjdag Lidwinaschool, Lammenschansweg 6, uur: Contactcommissie Kinderbescher- ning, dr. J. van der Grient over: „De Icoholist, zijn ondergang of herstel", iet film „Café Paradis". Ulo Zuidwest, 7.45 uur: Ouderavond -hr. Nat. school Obrechtstraat. In den vergulden Turk, 10 uur v.m.: Opening Vebo-Paasveetentoonstelling. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 t lur: Haagsche Comedie met „Tocht naar iet duister" (ab ati Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel- groep Studio met „Een geboren leuge- ïar". Öegstgeest; Irene 8 uur, lezing "met lichtbeelden door de heer E. Guljé tyover het tweede Vaticaanse Concilie. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering da- a mesgymnastiek- en atletiekvereniging L „Brunhilde" Antoniusclubhuis. 8 uur: Cabaretpro- ima Smit Röntgen Ontspanningsver- Donderdagavond om 8 uur geeft het Geref. Kerkkoor te Leiden ter gelegen heid van zjjn 25-jarig bestaan een jubi leumconcert in de kerk aan de Oude Vest. Medewerking verlenen Lenie Ste vens-Ridderhof sopraan, Elfriede Beyer alt, Henri Welbooren bas-bariton en Siemon de Zee orgel. Het geheel zal onder leiding staan van Chr. Hanegraaff. Ds. J. H. de Boer zal een toespraak hou den. Het programma vermeldt liederen over het kerkelijke jaar (advent, kerstmis, passie, pasep, hemelvaart en pinksteren), psalm 96, van D. Buxtehude (voor so listen, koor en orgel), verscheidene solo nummers en „Gloria" van A. Vivaldi (voor solisten, koor en orgel). Des avond wordt besloten met samenzang van het Te Deum. In het vandaag verschenen programma voor deze uitvoering komt de volgende schets van de geschiedenis van het kerk koor voor. Omstreeks juli 1937 verscheen in Leid se Kerkbode een advertentie waarin zangliefhebbers werden uitgenodigd tot een bijeenkomst. Een evangelisatiekoor werd opgericht met 30 leden, o.l.v. de heer De Maaker. Gezongen werd uit de bekende bundel van Woensel Kooy. Na een jaar was het ledental tot 50 geste gen, en de notulen vermelden dankbaar een kasbezit van f 17.-. Als dirigenten komen wij de namen tegen van: Siljée, Bulthuis, Santbrink, mevr. Harder, mej. Stoltenhof, Van Kapel en Hanegraaff, en als voorzitters de. heren Noord, De Ru. Van Tienhóven, Kromhout, Overduin en Wassenaar. In de oorlog werd, om opheffing of het lidmaatschap van de „Cultuurkamer" te ontgaan, de naam „Leidsch Evangelisatie- gramm jr eniginf Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak iv Howard". --1 Gebouw K. en W„ 8.15 uur: Concert- ibouworkest o.l.v. Eugen Jochum m.m.v. Fan Marriman, alt, en Ernst Haeflinger, K. Leidse Bestuurdersbond In het jaarverslag 1962 van de Leidse Bestuurdersbond (NVV) wordt meege deeld, dat het aantal leden aan het eind van het jaar 6883 bedroeg. De winst was 161 leden, het verlies 135. netto winst dus 26 leden. Ongerustheid wordt uitgesproken over tiet feit dat binnenkort in Leiden geen grond meer beschikbaar is voor de wo ningbouw. Wil Leiden zich als industrie stad blijven handhaven, dan zal het drin gend nodig zijn dat onze gemeente grond ter beschikking krijgt. Wij hopen, dat de omliggende gemeenten zich zullen kun nen losmaken van hun starre standpunt en dat zij zullen gaan inzien dat het be lang van Leiden ook hun belang is. Een groot aantal bewoners van de omliggende gemeenten vindt in Leiden zijn werk. Het geldt hier dus een economisch belang. Het moet toch mogelijk zijn dat de be trokken gemeentebesturen om de tafel zitten met ons gemeentebestuur om te komen tot positieve resultaten, en dat men zich niet te veel laat leiden door het gevoel maar door het verstand". Aldus dit jaarverslag. Leidse Chr. LTS 4de in verkeerswedstrijd De Leidse Christelijke LTS, die enige tijd geleden eerste werd in de stedelijke Veilig Verkeers-competitie, is zaterdag middag tijdens de districtswedstrijden in Den Haag vierde geworden. No. 1 werd Pijnacker. Binnenkort zal Pijn- acker meedoen aan de landelijke finale, waarna de wedstrijden in Europees ver band worden voortgezet. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Jacht op ontvoerde vrouwen (14 jaar). Lido (2 30,7 en 9.15 uur): Als twee Luxor (2,30. 7 en 9.15 uur): Verrader druppels water (14 jaar) in opdracht (14 jaar) Rex (7.15 en 9.15 uur): Maciste overwinnaar (14 jaar); donderdag: Liefde die duur wordt betaald. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Hart tegen hart (18 jaar) Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar) Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 juni). Aademiegebouw, Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen', tekeningen (tot 12 april). L>eeszaa4 en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van tot 5.30 uur; vrijdag vaD 10 tot 5.30 en in 7 tot 9 uur; zaterdag van 105.30 uui Bijkantoor chr school Obrechtstraat volw dinsdag en donderdag van 6.309 jut nm zaterdag 25 uur: jeugd: elkr voensdag 25 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio .heek Reuvens, Plantage 6; maandag ar dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en •rijdag (speciaal voor de grotere Jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. koor" veranderd in „Geref. Kerkkoor". Op de Chr. feestdagen verleent het koor medewerking aan de kerkdiensten en ook wel aan die in het Acad. Zieken huis. In december vorig jaar zongen wij in alle Leidse Geref. kerken éénmaaL Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen in 1961 mochten wij meewerken aan het jubileumconcert in het Kurhaus te Scheveningen. Samen met de" koren: „Soli Deo Gloria" uit Noordwijk en „Excelsior" uit Rijswijk (Z.H.), alle onder leiding van onze diri gent: de heer Hanegraaff. Dit concert werd rechtstreeks door de N.C.R.V. uit gezonden. Naar aanleiding hiervan wer den wij uitgenodigd naar Antwerpen te komen op 1 november 1961 om weer met de drie koren te zingen op de Koordag van het I.B.E.K. Zo heeft het koor 25 jaar lang onder wisselende leiding en met veel leden mogen zingen van Gods grote genade in Jezus Christus. Elke maandagavond repeteren wij in de Oude Vestkerk. Ieder, die met ons wil zingen is van harte welkoml Filmavond voor Leidse Groningers Zaterdag hadden in de Jacobazaal van de Burcht de leden van „Ons Grunneger- laand" een interessante filmavond. Nadat bij ontstentenis van voorzitter Kleve ring de vice-voorzitter, de heer Riks. enkele woorden aan het overlijden van de nestor van de Groninger beweging, de heer K. ter Laan. had gewijd, vertelde de heer Slis, vertegenwoordiger van het Coca-Cola concern bijzonderheden van dit wereldbedryf. Hieran volgde ten viertal films. Vooral al de kleurenfilm over het Paul Kruger- park in Zuid Afrika viel bij de weinig talrijke aanwezigen in de smaak, maar ook de films over de Expo en het in enten tegen pokken vonden een goed onthaal. De laatste film die werd vertoond „Dans naar de vrijheid" behandelde de geslaagde vlucht van een Hongaars danspaar naar het vrije we6ten. Ook deze film maakte indruk op de aanwezigen. Rest nog te vermelden dat de verto ning van de films werd afgewisseld met een gezellige quiz. Een 52-jarlg personeelslid van het Rex-theater aan de Haarlemmerstraat te Leiden heeft zaterdagmiddag in oi spannen toestand brand gesticht op de eerste verdieping van genoemde bio> scoop. Daarna ging hij zelf aangifte doen bjj de politie. Terwijl hij hiermee bezig was. kwam juist de eerste melding binnen bjj de Leidse brandweer. Het vunr werd snel en grondig aangepakt en binnen een half nur was het bedwon gen. Een deel van de boven de buitenhal gelegen verdieping brandde uit, terwijl ook de zolderverdieping door het vuur werd aangetast. De bioscoopzaal en de filmcabine konden echter worden be houden. maar mede doordat de elektrici teitstoevoer werd vernield, moest de middagvoorstelling worden afgelast. Na het treffen van enkele noodvoorzieningen konden de avondvoorstellingen weer doorgaan. De aanstichter van de brand is in hechtenis genomen. De directe schade van de brand de gederfde ont vangsten van de middagvoorstelling dus niet meegerekend wordt op enkele duizenden guldens geraamd. Jeugddienstkoor De repetities van het Leidse jeugd dienstkoor beginnen vanavond door bij zondere omstandigheden om half 8. Lezers schrijven ons Reclametelevisie Dat het overgrote deel van het Neder landse volk voor reclametelevisie is, wordt wel bewezen door het feit, dat naar Radio Veronica door een groot deel van ons volk wordt geluisterd. Uitzonderingen daargelaten hebben wij heus geen be hoefte aan het dikwijls waardeloze geleu ter van de diverse omroeporganisaties Hoeveel mensen interesseren zich voor de eindeloze interviews. Bij hoge uit zondering is dit waardevol, maar meestal propaganda voor de desbetreffende om roep. Bovendien wordt er wel een druk gebruik gemaakt van de vele buitenland se rclame-t.v -films. En hoeveel verkapte reolame wordt ons voorgezet door de om roepen? Uit de tegenstand in de Tweede Kamer blijkt wel, dat het zuilenmonopolie boven het belang van de kiezers gaat. De kie zers kunnen tonen, dat ze het niet met de gang van zaken eens zijn door hun abonnement op de diverse omroepbladen op te zeggen; dan zullen deze organen wel anders moeten gaan praten. Leiden ABONNE B. H. PLANNEN? We lopen over hun plannen. Zolang het verkeer toeneemt, maken we plannen, want de activiteiten van de vereniging móeten wel gelijke tred houden met de ontwikkeling van het verkeer, zegt mevrouw V. I. van der Does- Enthoven, voorzitster van de dit jaar tien jaar bestaande Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgan gers. De enorme toeneming van het ver keer in de laatste jaren is dan ook de reden, waarom de 2000 leden tel lende vereniging zich in de loop van de afgelopen tien jaren sterk heeft uitgebreid. Haar activiteiten gingen een steeds ruimer gebied bestrijken. Daar waar dat nodig was sprong zij in de bres voor die groep verkeers deelnemers, die in een tijd waarin de moto alles voor zich lijkt op te eisen, wel eens in de vergeten hoek dreigt te raken. REKESTEN Talloze malen zijn rekesten de deur uitgegaan, die alle dit doel hadden: meer bescherming te krijgen voor de voetganger. Dikwijls werden daarmee resultaten geboekt. De wederinvoering van de snelheidslimiet binnen de be bouwde kom en de wettelijke bescher ming van de zebra, waarvoor o.m. de vereniging zich heeft ingezet, zijn er aar enkele voorbeelden van. Maai-, zegt mevrouw Van der Does, er zijn nog vele vraagstukken, die om een oplossing vragen. Het verkeerspro bleem is veelomvattend en heeft vele facetten. Wensen hebben we daarom nog genoeg. Meer verkeerslichten bij bejaarden tehuizen, vormen een van die wensen. Vele van deze tehuizen liggen aan druk- (Van een onzer verslaggevers) ke wegen, zegt mevrouw Van der Does, en voor de bewoners is het dikwijls on mogelijk veilig over te steken. De eniging zou bij deze tehüizen graag ver keerslichten met drukknop zien, zoals in Duitsland. Een ander wens: wederinvoering van de wettelijke bepaling dat automobilis ten een voor een zebra wachtende auto niet mogen inhalen en dat de zebra's met matige snelheid moeten worden ge naderd. Op stedebouwkundig gebied wil de vereniging o.m. verbreding van de vluchtheuvels en de bepaling dat deze slechts aan één kant mogen worden ge passeerd. In Rotterdam, zegt mevrouw Van der Does, heeft men voor verschei dene vluchtheuvels de beperking van rechts passeren gemaakt. Het resultaat daarvan was dat het aantal ongelukken daalde. Veiliger wegen naar de scholen staan ook op het verlanglijstje van de vereni ging. Het gebeurt nog te vaak dat kin deren drukke en gevaarlijke wegen moe ten oversteken om bij school te komen, aldu de vereniging, die aanbeveelt tunneltjes aan te leggen. Deze .tunneltjes hoeven niet kostbaar te zijn, zegt mevrouw Van der Does. In Zweden, Duitsland en Engeland wor den buizen gebruikt die maar enkele duizenden guldens kosten. Ze zjjn slechts twee meter hoog, maar dat is voor kin deren juist hoog genoeg. De straatverlichting is een ander punt. De vereniging vindt die in vele gevallen onvoldoende, evenals de door de auto's gevoerde stadslichten, die dikwijls op Visserijschap in vergadering .,Ik vind aanleiding om te zeggen dat het meer dan ooit van belang is dat lo nen en arbeidsvoorwaarden zodanig zjjn, dat het visserjjbedrjjf de concurrentie met de bcdrjjven „aan de wal" het hoofd kunnen bieden. De visserjj mag niet ach ter bljjven bjj de sociale ontwikkeling van deze tijd, wil ook het bemannlngs- vraagstuk niet nog nijpender worden dan het reeds ls". Dit zei de heer A. L. S. Lockefeer tij dens een gisteren gehóuden vergadering van het Bedrijfschap voor de Visserij. Hjj sprak deze woorden ter gelegenheid van zijn herbenoeming tot voorzitter van het Visserij schap, welke f unctie hij thans voor de derde maal (tot en met 31 jan. 1965) zal vervullen. Tot vice-voorzitter werd de heer P. Broeksma gekozen. In het dagelijks be stuur zullen voorts de heren dr. H. A. H. Boelemans Kranenburg, P. Broeksma en D. Verbaan zitting hebben. De heer Lockefeer sprak enkele woor den tot de heer A de Boon. die als lid van het dagelijks bestuur afscheid nam. Hij dankte hem voor de grote steun die hij altijd voor het schap geweest was. Als belangrijke punten stonden op de agenda een wijziging op de Verordening opvangregeling verse vis en de behande ling van een aantal voorstellen van de commissie Vakopleiding. In Nederland schijnen heel waf mensen op hun centen te zitten. Men kan zich dit aantrekken in de letter lijke betekenis van het woord, hoe wel het om de cent als pasmunt gaat en niet als grondlegger van het kapi taal. Zowel bij het ministerie van financiën als bij de PTT vraagt men zich af, waar de honderden miljoe nen centen, die in de loop der jaren in omloop zijn gebracht, zijn ge bleven. Duidelijk is dat de hoogcon junctuur er iets mee te maken heeft: de welvaart dus, die Nederlands ge ringste betaalmiddel in discrediet lijkt te brengen. Het tekort aan centen openbaart zich overal. Vooral in winkels en warenhui zen kan van een noodtoestand worden gesproken. De stunt, die een Rotter- cams warenhuis enige tijd geleden uit haalde om twaalfenhalve gulden voor auizend centen te geven, had niet alleen ae verkoopbevordering ten doel, maar ook de omstandigheid dat aan de kassa's niet tot de laatste cent kon worden te ruggegeven Concurrentie In de concurrentiestrijd maakt de cent nog wel degelijk iets uit In kruideniers zaken bijvoorbeeld wordt vaak scherp gecalculeerd en dan wordt het inderdaad ten kwestie van centen. Indien de oent als pasmunt echter op dood spoor wordt gebraoht, dan moet gevreesd worden, dat de prijzen naar boven worden afgerond in de bekende tafel-van-vijf-reeks, die 't kleinste kind al kan opdreunen. (Van onze speciale verslaggever) Hier en daar hoort men fluisteren dat mensen, die bij dit laatste belang hebben, de centen verdonkeremanen Men wijst in dit verband op andere welvarende landen, waar de tegenhan ger van de cent reeds lang verdwenen is. Ook daar is hij niet meer in tel en waarom zou zoiets niet in Nederland kunnen gebeuren? Op dit moment is het echter beslist niet in het belang van de winkelier de centen, die hij ontvangst, op te potten Zoals reeds hierboven is gesteld, wordt in de prijzenpolitiek hier te lande nog altijd met de cent gerekend. Op z'n zachtst uitgedrukt, maakt het op de klant een slordige indruk, als hij, wegens gebrek aan pasmunt, één of twee centen bij de verkoper moet laten zitten. Waar blijven de centen dan wel? Officieel zijn er slechts vermoe dens Hier is het een vader, die zich van de centen in z'n portemonnaie ontdoet (en deze vervolgens in de spaarpot van z'n kinderen stopt), daar is het gewoon een vrouw, die uit een soort verzamelwoede han delt („je merkt er niks van en na een paar jaar heb je een heleboel"). Van vele patates-frites-kraamhou- ders zegt men wel dat ze de cent pas gaan tellen, als ze er een em mer, of zelfs een teil vol van heb ben Hoe 't ook zij, de cent in het Neder landse betalingsverkeer is schaars en blijft ook schaars. Dit laatste heeft de PTT geconstateerd, nadat enkele weken geleden besloten was ontheffing van ver zegelen van zakken met duizend centen te verlenen aan degenen, die ter inwisse ling van hun pasmunt naar de postkan toren gaan. Hoewel men dacht hierdoor particulieren aan te trekken, is dit in de grote steden tot nog toe niet het geval geweest. De centen, die het Rijk weer boven water wil brengen, blijven zoek. We horen het iemand al zeggen: Laat „ze" er dan zoveel maken dat er geen tekort meer ls. Welnu, men kan zeker niet zeggen dat Nederland slecht in z'n centen zit. Er zijn thans 780 miljoen in omloop, terwijl er. onder normale omstandigheden, elk jaar 50 miljoen worden bijgemaakt Dat men thans van abnormale omstandighe den mag spreken, blijkt wel uit de om standigheid dat de Rijksmunt dit laatste getal thans verdubbeld heeft. „Je moet op de kleintjes letten." „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weert." Het zijn overbekende gezegden, die in een tijd van welvaart veel van hun intrinsieke waarde lijken te verlie zen. Misschien beseffen de „centenzit- ters" nog op tijd dat ze zichzelf be nadelen, als het tekort zó groot wordt dat ook in Nederland tot de afschaf fing van de geringste pasmunt wordt overgegaan. Uiteindelijk zijn we ook van het halfje afgekomen. Reserve uitgeput Gevreesd wordt, dat wegens de grote aanvoer van wijting, waarvan steeds een groot deel doordraait, het opvangfonds voor verse vis per 31 maart '63 uitgeput zal zijn, zodat er vrijwel geen reserve meer is voor de eventuele doordraai van grote hoeveelheden in de komende maan. den. Het voorstel om de maximale heffing ten behoeve van dit fonds van f 0.02 tot f 0,05 per kg te verhogen, werd aanvaard. Op een tweede voorstel om een apart fonds in te stellen voor dichte wijting, die de laatste tijd veel door spanners aan de markt wordt gebracht, vangsten die vaak op de vismeelfabriek terecht komen, werd door de vergadering na uitvoerig overleg niet ingegaan. Men vreesde dat er op die manier zoveel fondsen als er soorten vis en schepen zijn, zouden kun nen ontstaan, waardoor het solidariteits principe van de opvangregeling verloren gaat Wel werd nog een amendement op het eerste voorstel aangenomen, waarin wordt vastgesteld dat de heffingen kun nen worden bepaald naar soort vis en be werking daarvan. O.m. werd de kwestie van een eventuele splitsing van het fonds verwezen naar de commissie opvangfonds verse vis, die daaromtrent een advies zal uitbrengen. Vakopleiding De voorstellen van de commissie vak opleiding betroffen voornamelijk een examenprogramma en toelatingseisen voor het diploma stuurman en kapitein voor de zeevisvaart. In de vergadering kwam in het bij zonder de vraag naar voren of er een af zonderlijk examen voor stuurman en ka pitein moest worden ingesteld ofwel één examen (voor stuurman) waarin ook de eisen voor het schippersdiploma zijn op genomen. De stuurman, zo redeneerden enkelen, moet immers ten alle tijde de taak van de schipper kunnen overnemen. Anderen meenden dat in verband met de ontwikkeling van de visserij, waaraan de exameneisen dienen te zijn aangepast, de taak van een schipper zo veel meer omvattend is en wordt dan die van een stuurman dat een splitsing van de exa mens noodzakelijk is. Over de voorstellen van de commissie vakopleiding heeft de vergadering zich gisteren nog niet uitgesproken. Op de volgende vergadering zal het punt nader aan de orde komen, terwijl het dagelijks bestuur zich eventueel via de commissie zal beraden op de praktische uitvoering van de examenprogramma's en haar con sequenties. De Leidse politic heeft in de nacht van zaterdag op zondag, een 22-jarige student gearresteerd, verdacht van dief stal van een scooter. Bij huiszoeking vond de politie nog een vrij grote hoeveelheid goederen, waarschijnlijk ook afkomstig van diefstal. Verscheidene van deze goe deren. als horloges en koffers blijken uit studentenkamers te zijn weggenomen. Leidse scholier trof man in oog mei bukskogel Een 14-jarige Leidse jongen schoot zondagmiddag omstreeks twaalf uur in de omgeving van de Bachstraat in Leiden Zuid-West met een luchtdrukpistool op een voorwerp. HU miste en het kogeltje ketste tegen een lantarenpaal, waarna de 28-jarige Leidse chauffeur H. M. van Leeuwen erdoor in een oog werd getrof fen. Hij moest in de oogheelkundige kliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. enige afstand nauwelijks zichtbaar zijn. De vereniging hoopt dat het voorstel van de minister om de bepaling in te voeren dat auto-stadslichten tot op 200 meter duidelijk zichtbaar moeten zijn, spoedig Nog een wens: een wet, die bepaalt dat de kleuter aan de hand hoort, niet alleen op weg naar school, ook bulten de schooluren. In enkele jaren tjjds is het eveneens onverantwoord gewor den de kleuter alleen over straat te laten gaan, zegt mevrouw Van der Docs, die voorts wijst op de noodzaak dat de zebra's worden verbeterd, zal worden bekrachtigd. Bij regenachtig weer zijn vele van de oversteekplaatsen slecht te zien. Er wordt nog steeds gezocht naar een goe de markering. In Amerika gebruikt men sinds kort plastic verf, waarin glasparels zijn verwerkt. Daarmee zijn uitstekende resultaten geboekt. Ook in Nederland wordt geëxperimenteerd, want de kwa liteit van de meeste zebra's hier is on voldoende. VOORLICHTING De vereniging laat geen gelegenheid voorbij gaan deze wensen naar voren te brengen. Door middel van rekesten en door middel van voorlichtingsavonden, die overigens in de eerste plaats zijn bedoeld om de mensen in het verkeer op te voeden. Dat is noodzakelijk, zegt mevrouw Van der Does. Eigenlijk moet die opvoeding al bjj de wieg beginnen. Op het ogen blik ls men al zover dat verkeersopvoe- dlng verplicht is in de hogere klassen van de lagere scholen. Uitbreiding van deze opvoeding is echter noodzakelijk, vindt de vereniging. Het verkeer eist elk jaar opnieuw té veel doden. Daar moet wat aan gedaan worden, zegt mevrouw Van der Does. De vereniging gaat dan ook met veel werklust het tweede decennium in. Haar activiteiten hoopt zij nog verder uit te breiden. Met enkele nieuwe jubileum folders wil zij de aandacht vragen voor de belangen van de voetgangers zowel als voor kennis van de verkeersregels. Voor dit doel staan nog verscheidene andere plannen op het programma. Om deze plannen te bekostigen is een speciaal jubileumfonds opgericht. Uit breiding van activiteiten vereist nu een maal meer financiële middelen. Tot nu toe was men aangewezen op de donaties van de leden en de gemeenten die plaatselijke afdelingen (vrijwillig) steu nen. Binnenkort verwacht de vereniging echter ook rijkssubsidie, wat een nieu we stimulans zal zijn om de werkzaam heden met kracht voort te zetten. De Ratel had geslaagde filmavond Het geheim van de grote belangstel ling voor het jaarlijkse „De Ratel-film- festlval" is niet moeilijk te raden: het programma omvat bekroonde films die leerzaam zijn. Aan het programma van zaterdagavond in het Leidse Volkshuis ging een korte toelichting van de voor zitter van de werkgemeenschap, de heer C. L. Marks vooraf, waarna de eerste van de vijf kleurenfilms, de door Evert van Moerkerken vervaardigde rolprent „Wadlopers", succes oogstte. Van Moer kerken besteedt in zijn film veel aandacht aan de wonderlijke wereld van fauna, flora en zandformaties die tweemaal per etmaal bij de Waddeneilanden zicht baar wordt Ook maakt hij duidelijk dat het „wadlopen" een sport is die slechts door ervaren lopers kan worden be dreven. Nadat In „Dagen mijner jaren" de cine ast Max de Haas (ook maker van o.m. „De ballade van de hoge hoed") zijn filmvisie op de vergankelijkheid had ge geven, kregen de toeschouwers een beeld-verhaal van de gevarieerde Am sterdamse bedrijvigheid in Reinier Meyers „Er is muziek in Amsterdam". Na de pauze volgde de bekroonde film ..Rembrandt, soh.'lder van de mens" van Bert Haanstra. die deze rolprent maakte In opdracht van het ministerie van on derwijs. kunsben en wetenschappen. Aan het slot van de film laat Haanstra alle door Rembrandt vervaardigde zelfpor tretten langzaam en in chronologische volgorde zien. zodat duidelijk de sporen van de tijd op het gezicht van de schil der zijn te lezen De eveneens bekroonde Haanstra- film „Delta phase 1", waarin men een Indruk krijgt van de spectaculaire dijk- dichtingen na de stormramp van 1953, besloot deze filmavond. De heer Marks bedankte de heer A. Verlind voor diens medewerking aan de bijeenkomst. Gisteren is uit Leiden een -werkgroep vertrokken onder leiding van de ameri- kaan prof. H. Ewright jr., geoloog aan de universiteit te Minnesota, die gedu rende drie maanden een geologisch on derzoek in Perzië zal verrichten. Als botanicus neemt daaraan deel de heer M. Jacobs, wetenschappelijk ambtenaar by het rijksherbarium te Leiden, die de vegetatie en flora zal bestuderen en met het inzamelen van planten is belast. Een andere deelnemer is dr. W. van Zeist van het archeologisoh instituut te Groningen, die het palynologisch on derzoek voor zjjn rekening zal nomen, onder meer door het doen van boringen in meerafzttingen. De Leidse politie verzoekt hen, die zich geroepen voelen in contact te treden met het spaarzegelbedrijf Veronica te Amsterdam (gevestigd aan het Rokin) eerst met haar contact op te nemen, en wel met de afdeling Recherche. Het ge noemde spaarzegelbedrijf dat via win keliers zecgls onder het publiek wil brengen, blijkt namelijk niet in staat te zijn aan zijn betalings verplichtingen te voldoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3