Uw probleem is het onze Smallenbroek barst tegen commerciële t.v. los Televisie geen inzet van verkiezingen Splinterpartijen kontien elkaar niet vinden Vakbeweging heeft groter taak dan ooit tevoren ANDERZIJDS Regering moet buigen of heengaan AR-Partij, Uw eigen huis „Zo heb ik het niet bedoeld..." Een woord voor vandaag KLM-employé heeft scherts voorstel Koekkoek: „Ik Last van zenuwen? Felle aanval op prof. Wemelsfelder Herv.kerk te Gennep bestaat 300 jaar Beroepingswerk kom er toch" CHRYSAL boekënhoek'1 MAANDAG 25 MAART 1963 A.R. PARTIJ Ds. Chr. W. J. Teeuwen wijdt in „De Strijdende Kerk" een ar tikel aan de politieke heroriënte ring. De opmerking „wij laten de A.R.-Partij niet los" vormde de aanleiding tot zijn artikel. De be langrijkste vraag is volgens ds. Teeuwen niet of wij de partij los laten, maar of de partij ons niet loslaat. Hij zegt hierover: T\AT ZOU een partij alleen doen als zijzelf van principe veran derde. En hoe men ook oordelen mag over de interne spanningen, die in de laatste tijd in die partij aan het licht zijn getreden inzake beleidsvragen, als partij heeft zij haar beginsel niet gewijzigd naar ik weet. Intus en zijn er wel enige andere notities te maken. Een partij be hoeft haar leden nog niet los te laten wat haar solide fundament betreft van beginselen, en toch kan zij bulten de werkelijkheid komen te staan. En dan bedoel ik het zo: qua draagster van beginselen. Een partij zal altijd moeten blijven spreken tot de verbeelding van het volk. Doet zij dat niet meer. ook in de formulering van haar begin selen, dan zal zij het oor en het hart van haar aanhangers gaan verspelen. En dat lijkt ons véél ernstiger bedreiging voor de A.R.- Partij dan al dat geürm en ge- wurm over praktische beleidsvra gen. Een partij moet volkomen trouw kunnen blijven aan haar in de loop der historie geformuleerde principes en tóch kan het noodza kelijk zijn, dat zij zich bezinnen gaat op een totaal nieuwere vorm geving vanuit een der sterkste hoofd motieven van haar beglnselschat. In de onlangs gehouden openbare discussie werd geklaagd, dat de partij de „beginselen van Groen" ontrouw zou geworden zijn. Wil heoordelen hier niet de al of niet Juistheid van déze klacht, maar wel viel het ons op, dat nergens de vraag gesteld werd of in deze formulering („beginselen van Groen") nu net niet het gehele £an. i J.,2li het komen van het Koninkrijk tot uitgangspunt moe ten maken, niet slechts van haar beginselprogram, maar ook van haar praktisch politieke handelen. We zijn er niet klaar mee om te beweren, dat de partij dat natuur lijk óók bedoelt, het gaat hier met nadruk om een christocentrische po litiek en niet zoals voorheen scne- ring en inslag was een theo- centnsche politiek. Vanzelfsprekend zal geen enkele antirevolutionair er aan denken hier een tegenstel ling te gaan forceren. Die tegen stelling is er niet. Maar het is wel zo, dat het in heel mijn bijbel cen traal gaat om het genadig hande len Gods in Jezus Christus met de ze wereld. Of nieuw-testamentisch uitgedrukt: om het komen van het Koninkrijk Gods. En dat motief heeft de partij tot hoofdzenuw van haar program en praktische poli tiek te maken. De partij is van nuis uit een christelijke partij en geen theologische partij. Wanneer we nu de ding-jn zo «tellen mogen, dan wordt het duide lijk, dat er veel werk aan de win kel is. De partij zal zich moeten vernieuwen door als christelijke par tij veel meer uit te komen. Of laat ons het voor alle duidelijkheid zo mogen stellen: als partij van in „Jezus Christus verlosten". Met deze grote ootmoed hebben wij in de wereld te staan en zo alleen be staat de mogelijkheid dat de har ten van velen weer voor ons open gaan. Nog eens willen we er de nadruk op leggen, dat hier zeker Seen tegenstelling aanwezig is met e „beginselen van Groen" zo ge- zeid, die zichzelf meer evangelie belijder dan staatsman noemde. Groen heeft het altijd heel scherp ingezien, dat het in heel het staat- probleem stak, waardoor de partij n deze tijd en in deze veranderen de wereld haar aanspraakbaarheid niet alleen voor de jongere gene ratie, maar ook voor heel het volk gaat verliezen. Hierbij laten wij rusten, of het Juist is nog altijd zo met begin selen te schermen. Niet, dat wij iets tegen beginselen hebben, maar alstublieft. Als de bijbel een en kele keer over beginselen spreekt, dan wordt daar eenvoudig mee be doeld Gods wet, de openbaring van Gods wil. Maar de anti-revolutio nair bezit van huis uit veel meer beginselen dan het eenvoudig bij bels spraakgebruik toestaat. Zijn beginselen zijn op grond van Gods woord afgeleide logische formule ringen. En wij hebben herhaaldelijk het festijn moeten beleven, dat som mige van die gaarne als „eeuwi ge" beginselen toch niet 10 duur zaam bleken als men bij voorkeur sinds Jaar en dag gemeend had en dleswege veilig ter zijde werden gesteld. Wat ons dan maar noopt om wat spaarzamelijker met die beginse len om te springen en er in ieder geval niet al teveel mee te scher men. Al zouden het dan ook hon derdmaal „de beginselen van Groen" zijn. ZOU HET in wezen niet om een geheel andere kwestie gaan? We moeten de tijden verstaan, waar in wij leven en wij hebben het prin cipiële woord te spreken, dat met name in deze tijd verwacht en ver staan wordt. Een partijprogram zal zeker in hoge mate aan die eis moeten voldoen. En is het dan niet zonneklaar, dat hèt grote motlel dat allen aanspreekt en dat chris tenharten bevangt, is: het komen van het Koninkrijk Gods. En om het nu maar ronduit te zeggen, wil de A.R.-Partij weer beslag krij gen op het geslacht van vandaag. kundig leven ging om een vóór of tegen Christus. Misschien is dit ook het accentverschil geweest tus sen hem de de jonge Kuyper, waar van hij in zijn brieven gewaagt Het is de cultuurfilosofische Kuy per geweest, die de partij meer op theocentrische grondslag gefun deerd heeft dan op christocentri sche grondslag, getuige ook zijn gemene gratleleer, die gebouwd werd op de leer van de souverei- niteit Gods. Het zou ons te ver voeren om hier te gaan uiteenzetten tot welke mis verstanden dit in de theologenwe- reld geleid heeft. We hebben Kuy per ook zeker te beoordelen naar zijn tijd en in verband met het mo dernisme, waartegen hij rusteloos tevelde trok. Wel degelijk ging het tegenover het modernisme toen om de volstrekte souvereiniteit Gods. Toch behoeft op zichzelf het begrip souvereiniteit Gods niet christelijk geïnterpreteerd te wor den. Een mohammedaan is evenzeer voorstander van de souvereiniteit Gods. Op zijn manier dan. Maar een christen heeft het te zijn op zijn manier. Een christen belijdt Gods souvereiniteit als een souve reiniteit van genade in Christus Jezus. Wat zich dan maar weer realiseert in het komen van het Ko ninkrijk Gods. Het is onze vaste overtuiging dat de partij in de toekomst het komen van het Koninkrijk tot uitgangs- Runt zal moeten nemen voor heel aar handelen en tegelijk tot haar politiek klimaat zal moeten ma ken. Terwille daarvan kan er heel wat „filosofie" opgeruimd worden. Hier kan het woord uit het memo rial van Pascal betekenis krijgen: God van Abraham, God van lzaak, God van Jacob, niet van filo sofen en geleerden. Dit kan ook voor een volkspartij van grote be tekenis wordon. Het belijdende volk, dat het Koninkrijk ziet komen, heeft meestal meer zin voor de realiteit in een bepaalde wereld situatie dan geleerde beginselopstel lers achter hun schrijftafel. Het enige devies waarin de A.R.- partij haar verkiezingscampagne kan voeren is: Zijn Koninkrijk ko- me. Laat men het maar aandur ven. Dan zal wel blijken dat we nog geen verlaten volk zijn. (Van onze parlementsredactie) OP DE deputatenvergadering van de A.R. Partij te Utrecht is een van de lijstaanvoerders, de heer J. Smallenbroek, zaterdag fel tekeer gegaan tegen de rege ringsdenkbeelden tot invoering (l commerciële televisie. H\j meende, dat de regering moet bui gen voor de meerderheid van de Tweede Kamer of dat een aantal bewindslieden maar moet heen gaan, met alle gevolgen van dien. Uitvoering van de regeringsplan nen of een buigen van de Tweede Kamer noemde de heer Smallen broek politiek onaanvaardbaar. Het Tweede-Kamerlid sprak deze woorden kennelijk tot ongenoegen van minister Zijlstra, die een ereplaats aan de bestuurstafel innam, en ook tot misnoegen van een van de andere lijstaanvoerders, mr. B. W. Biesheu vel, die duidelijk liet merken, dat de heer Smallenbroek voor zich persoon lijk sprak. De heer Smallenbroek legde er de na druk op, dat de antirevolutionairen niet onder druk staan van de omroepvereni gingen. „Wij zijn geestverwanten van de NCRV en dankbaar voor deze om- roep-met-de-bljbel. Commerciële televi sie is in strijd met de beste tradities van ons volk." De heer Smallenbroek zei, het stand punt van het kabinet te betreuren. De regering wist. dat de KVP en de ARP in elk geval sinds 1956 hebben gepleit voor een wettelijke regeling van net te- levisiebestel. Het kabinet moet het een bevriende fractie niet moeilijk maken, betoogde de heer Smallenbroek. Hij eis te van de regering een duidelijke uit- spraak over de gevolgen van de hou ding. die de Tweede Kamer thans in neemt en trok uit de hele gang van zaken de conclusie, dat het bi] vol gende kabinetsformaties gewenst is, een aantal globale afspraken te maken. Dat is noodzakelijk voor een goede samen werking tussen kabinet en parlement. Evenals partijvoorzitter dr. W,P, Berghuis in zijn openingswoord fiad gedaan, schonk de heer Smallen broek aandacht aan het bouwbeleid. Met name aan de woningbouw moet hoge voorrang worden gegeven, ook al zou dat de overheid veel kosten. Voor de werkgelegenheid is het nood zakelijk, ook de industriële bouw te stimuleren. De bouw In de overige sectoren moet dan maar wat wach ten. „Wanneer de WD thans vraagt om meer vrijheid in de bouw. dan is dat een kreet, die het misschien bij velen doet. Maar meer vrijheid nu is in strijd met de gerechtigheid." Ook de beide andere lijsttrekkers, mr. Biesheuvel en staatssecretaris B. Roolvink, voerden het woord. De eer ste benadrukte, hoe nodig het is. dat in deze tiid christelijke politieke par tijen actief werkzaam zijn. Zowel in het verre verleden als in de afgelopen vier jaar heeft de A.R.Partij en heb ben de a.r. bewindslieden het volk rijke vruchten geschonken, aldus mr. Bies heuvel. De heer Roolvink hield een humoristisch getinte toespraak, waarin hij mr. Biesheuvel „Europese grote Barend" en de heer Smallenbroek „de keurvorst van Drente" noemde. Enthousiast Onder enthousiast applaus van de ve le honderden aanwezigen werden het program van actie en de kandidaten lijsten voor de Tweede-Kamerverkiezin gen vastgesteld. Aanvaard werd voorts een voorstel tot verhoging van de con tributie-afdracht. Dr. Berghuis wenste de nieuwe kandidaten geluk met hun plaats op de lijst en sterkte bij het vervullen van hun taak. Een woord van afscheid en dank sprak de partijvoorzitter tot de vijf vertrekkende Kamerleden, de heren Biewenga, Bruins Slot, Roosjen, Veer man en Verkerk. Dr. Bruins Slot, die benadrukte dat hij node weggaat, maar omwille van zijn gezondheid geen Kamerlid kan blijven. sprak zijn vreugde uit over de koers, die de partij blijkens de openingsrede van dr. Berg huis en het program van actie inslaat. „Wij moeten het goede behouden en voor het overige zijn een dynamische en progressieve partij." Mr. Roosjen sprak een bewogen en waardig slotwoord en ontving daarvoor een hartelijk en langdurig applaus. Hij wekte zijn gehoor op, schouder aan schouder te staan en in hechte eenheid te werken voor lijst vier, de antirevo lutionaire lijst. Op de deputatenvergadering werd bekend, dat de partij als verkiezings leus zal voeren de woorden „A.R., Uw eigen huis." Voorzitter Berghuis legde de betekenis ervan uit. De par tij richt zich in deze verkiezingstijd vooral tot hen, die haar gelederen hebben verlaten en roept hun toe, terug te keren naar hun eigen huis. Aan het slot van de deputatenver gadering richtte dr. Berghuis zich in dit verband met name tot de aan hangers van het Gereformeerd Poli tiek Verbond. ,,Er wordt op u ge wacht", zo liet hij hun weten. Staatssecretaris Roolvink: (Van parlementsredactie) Hoe vaak hebben wij de lijdensweken, voorafgaande aan de Goede Vrijdag, al niet beleefd? Hoe ouder wij zijn, hoe vaker wij als het goed is de lijdende Knecht des Heren hebben gevolgd op Zijn weg naar Golgotha. En dan kan het gebeuren, dat wij in het lijdensevangelie, zoals ons dat in de eerste boeken van het Nieuwe Testament wordt gegeven niets nieuws meer weten te ontdekken. Niets nieuws: wij kennen het verhaal, maar het doet ons niets meer. Ons hart blijft er koud en onverschillig onder. Och, wij geloven wel, dat het alles zo moest gebeuren voor ons, maar de klem is eraf. Ons besef, dat wij daar hadden moeten lopen, is ver vaagd en ah wij zingen: „Ja, ïk kost Hem die slagen", doen we dat werktuigelijk. Ons leven is zo in beslag genomen door allerlei beslommeringen (in deze jaren van stijgende welvaart misschien nog veel meer dan andersdat wij ons niet de tijd gunnen om na te denken over dé weg. die Jezus moest gaan voor ons, een weg, die eindigde in de dood, opdat wij zouden leven. Als het zo met ons is gesteld, dan zullen wij ons radicaal moeten herzien. Dan zullen wij onze sleur moeten doorbreken. Of dacht u soms, dat God genoegen neemt met mensen, die alleen op de zondag in de kerk zitten te luisteren naar een lijdenspreek, maar die in de week doen en spreken, alsof Jezus voor hen niet bestaat? In deze lijdens weken zullen wij ons meer dan ooit hebben te onderzoeken, of wij ons met ons hele bestaan betrokken weten bij wat er eenmaal is gebeurd in Gethsémane en op Golgotha. „Zo bedoelde ik het toch echt niet", verklaarde staatssecretaris Roolvink zaterdag na afloop van de A.R. Deputatenvergadering in Utrecht. Tijdens zijn toespraak had hij zijn gehoor opgewekt, te stemmen op nummer vijftien van de antirevolutionaire lijst, burge meester Schakel uit Hoornaar. Hij had ln zijn betoog een groot aantal woordspelingen ingelast en een ervan luidde, dat tussen de beide lijstaanvoerders de heren Smallenbroek en Biesheuvel die respectievelijk veel in Assen en ln Straatsburg vertoeven, een verbindingsman, een schakel moet worden gelegd. Welnu, nummer vijftien van lijst vier draagt dc naam Schakel, zorg dus, dat hij ln de Kamer komt, aldus de heer Roolvink. Wie schetst zijn verbazing, toen na afloop van de deputatenverga dering bulten op straat folders werden uitgedeeld, waarin werd aanbevolen op de heer Schakel te stemmen. Het was een gebaar van het comité van verontruste antirevolutionairen, die menen, ook nu nog met hun activiteiten te moeten voortgaan en de heer Schakel de enige figuur op de a.r.-lijst achten, die aan hun wen sen beantwoordt. „Zo heb ik het niet bedoeld", zei de staatssecretaris. Hij had slechts willen zeggen, dat cr op 15 mei 15 antirevolutionairen ln de Tweede Kamer moeten wor den gekozen. Met de grootste na druk verklaarde de heer Roolvink. dat hij van deze folder-ultdelerlj niets afwist, dat hij de aotle van de zogenaamde verontrusten be treurt en dat hij zich volstrekt van de activiteiten van deze groep distancieert. (Advertentie) Mijn ha rdt's Zenuwtabletten helpen U er overheen Studenten zendings I conferentie In vertiand met het 35-jarlg bestaan van de studenten Zendings Commissie zal van 18 tot 21 april aanstaande een grote studenten zendings conferentie in het Zendingshuis te Oegstgeest gehou den worden. Het thema van de conferentie luidt: „Christendom, van uitdaging tot dag vaarding". De vragen die hieruit ont staan, zullen belicht worden onder an dere door prof, dr. J. C. Hoekendijk: De kerk als barrière voor de verkondiging" pater S. Jelsma: „De bijbel en de men selijke nood"; bisschop St. Nelll, angli caans bisschop en zendeling in Zuid-In- dia: Secularisatie in Afrika en Azië". Onder leiding van een aantal deskun digen zullen op de conferentie een aantal groepsbesprekingen plaatsvinden over onder andere messianisme en syncretisme. Inlichtingen over deze con conferentie te verkrijgen bij de Neder landse zendingsraad in Amsterdam. Suurhoff tijdens P.v.d.A.-congres „De Partij van de Arbeid zou het betreuren als de kwestie van de com merciële televisie de inzet wordt van komende verkiezingen, want er zijn belangrijker dingen", zo heeft vanmiddag de partijvoorziiter, de heer J. G. Suurhoff, verklaard op een bijeenkomst in de Rivièrahal in Rot terdam, waarmee de socialistische verkiezingscampagne werd ingezet. De heer Suurhoff zei overigens toch te verwachten dat de V.V.D. „commerciële tv als verkiezingsleuze zal gebruiken." treft heeft prof. Wemelsfelder zich der meer beroepen op het resultaat van de door de overheid gevoerde politiek van volledige werkgelegenheid. Verzuim ,,De Nederlandse vakbewe ging heeft nog nooit zulk een veelomvattende taak te vervullen gekregen als thans. Zij heeft ta ken die haar meer dan ooit in aanraking brengen met regering en parlement. Dit vloeit voort uit de emancipatie der vakbewe ging en uit het institutionele ka rakter dat zjj na de tweede we reldoorlog heeft gekregen." Dat heeft drs. P. C. W.- M. Bo- gaers, directeur van het wetenschap pelijk bureau van de K. A. B. en lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. als zijn mening ten beste ge geven op de tweedaagse conferentie over de hedendaagse functie van de vakbeweging die in Tilburg is ge houden. Drs Bogaers merkte o.m. op dat zijn visie op de taak der vakbeweging wel enigszins afweek van die onlangs door prof. Wemelsfelder verkondigd „in zijn geruchtmakende rede". Hij constateer de dat gedurende de laatste jaren door hoogleraren en sociologen onderling vol komen diametraal tegenover elkaar staande visies zijn verkondigd over deze taak Hij zei er behoefte aan te hebben de stellingen van prof. Wemelsfelder uit- yoeris van commentaar te voorzien. Een ernstig verzuim ls, naar de me ning van de heer Bogaers, dat prof. Wemelsfelder heeft nagelaten te vermel den de oorzaken die aan het zo lang durig kunnen realiseren van deze poli tiek ten grondslag liggen. De verwe zenlijking van het belangrijke doel van „full employment" is ons niet ln dc schoot geworpen "n als een van de oorzaken mag en moet z.l. worden ge- opzlcht van de vakbeweging. Mede opzicht van de valbeweglng. Mede hieraan, maar niet uitsluitend. Is het te danken dat het streven naar die werk gelegenheid geleidelijk aan ls geworden tot een der algemeet aanvaarde cen trale doelstellingen van het sociaal-eco nomisch beleid. Het is juist de vakbeweging geweest ie. met het oog op dat doel, bewust Bij de liberalen is er de hoop op die wijze de tweedracht in de party te herstellen, aldus de heer Suurhoff. Als een aanduiding in die richting zag hij uitlatingen van minister Toxopeus dat er of een regerings crisis komt of dat de regering haar plannen doorzet. „In beide gevallen zal het effect hetzelfde zijn", aldus de heer Suurhoff. Ook de socialisten zijn voorstanders van een tweede televisienet, maar dan zonder commerciële maatschappij. Want schijn bedriegt: de consument moet toch de reclame betalen. De heer Suurhoff acht de televisie een te belangrijk medium om in de handen van de commercie te kunnen leggen. Er zijn dingen, die men niet aan een winststreven ondergeschikt mag maken: volksontwikkeling en cultuur. Hij zei dat de socialisten dat standpunt niet in nemen omdat zij onder druk staim van omroepverenigingen of omdat zij het huidige bestel zo ideaal vinden. Maar het gaat om de verdediging van bepaalde volkswaarden. Het standpunt van de Partij van de Arbeid is: een open televislebestel, waar aan ook andere organisaties kunnen deelnemen, mits zij aan objectieve maat staven voldoen; de realisering op korte termijn van een tweede net; een nau were samenwerking tussen de omroep verenigingen: en een nieuw orgaan uit de N.T.S., culturele en maatschappelijke organisaties, dat eigen programma's in eigen zendtijd zal brengen. Het tweede net moet er komen en het komt er ook. zei de heer Suurhoff in dit deel van zijn betoog. Hij vond dat minister Veldkamp zich teveel met de commerciële televisie had geëngageerd. (Van een onzer medewerkers) Ter gelegenheid van het feit dat het dit jaar 300 jaar geleden is dat het kerk gebouw van de hervormde gemeente in het Noordlimburgse plaatsje Gennep werd opgericht, wil de kerkeraad te Gennep dit unieke feit op plechtige wij ze herdenken. De overigens sober te houden feeste lijkheden beginnen op zaterdag 11 mei. Dan wordt er een kerkconcert gegeven door het bekende Rotterdams Christelijk "ongenskoor onder leiding van de heer Wederik Velders. De organist van de ;emeente te Gennep, de heer Evert _chut begeleidt het koor met orgelspel. Onmiddellijk na afloop van het kerkcon cert zal de kerkeraad een receptie hou den in een der zalen van hotel De Kroon. Zondag 12 mei vindt er een plechtige kerkdienst plaats. Het herdenkmgsfeest krijgt op vrijdag 17 mei een intiem ka rakter wanneer er een feestavond plaats vindt voor de leden van het protestant se bolwerk in Noord-Limburg. De thans oude kerk te Gennep, werd jebouwd in de jaren 1661 tot 1663 en »ekostigd door gelden die bijeen werden gebracht door de toenmalige predikant in de Republiek der Zeven verenigde Nederlanden die intertijd zogenaamde collecterelzen ondernam om de bouw te kunnen financieren. Het bijzonder fraaie kerkgebouw heeft een Barokgevel, iets dat voor ons land haast zeldzaam te noemen is. Het ilaatsje Gennep werd rond 1600 tot het .ïertogdom Kleef gerekend en stond des tijds onder leiding van de keurvorst van Brandenburg. NED. HERV. KERK Beroepen te 't Zand (Gr.) en Godlinze (fcoez.): L. E. Emmen, vicaris te Voor schoten; te Vlaardtogen (vac. P. Zijl stra): G. Biesbroek, to IJsselmuiden; to Kamperland: A. v. d. Ban te Eikerzee— Scharondijke; te Vriezerween (vac. A. Vink): A, Sjollema, te Well en Ammer- zoden. Bedankt voor Woerden (vac. dr. C. Graafland): G. Biesbroek, te IJssel muiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Nijbeets: J. A. H. v. d. Vinno, te Eikenhof (Z.-Afrika); te Ens (N.O.P.): W. F. Koele, te 2e Exloërmond; te Ommen (vac. H. Hortensius); G. O. N. Veenhuizen, te Grouw-Irnsum. Aangenomen naar Suawoude: D. van Santen, kand. te Schipluiden; naar Bue nos Aires: S. S. van Dijk, laatst pred, te Nieuw-Guinea, te Ermelo. Bedankt voor Curasao (vlootpredi- kant): S. S. van Dyk, te Ermelo; voor Broek onder Akkerwoude en Oldeboorn: D. van Santen, te Schipluiden. GEREF. KERKEN (VriJgem.) Bedankt voor Axel (2e pred.pl.): H. J. de Vries, te Bedum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ede: J. J. Rebel, te Haar lem-N. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te H.I. Ambacht: P. Blok, te Dlrksland. Vrijdag 1 maart werd onder de oud leden van het gereformeerd jeugdwerk een korte actie gehouden ln het kader van de actie „Heb het hart eens", Op en na die eerste maart heeft deze actie feestalbum-oudleden reeds meer dan een ton opgeleverd. De oud-leden gaven „We zijn met al die splinterpar tijtjes bezig bij voorbaat elkaar de hah af te snijden. We hebben allemaal een winkel gehuurd door onze namen bij de kiesraad te la ten registreren en nu hopen we maar dat er klanten komen", ver zuchtte zaterdag de lijstaanvoer der van een kersverse politieke partij tijdens een in Amsterdam gehouden bijeenkomst van een aantal splinterpartijen, die bij el kaar waren geroepen door de Amstelveense K.L.M.-employé G. A. A. Evers, die in een lobbygroep tot een bundeling wilde geraken van de ah paddestoelen uit de grond verrezen 17 splinterpartijen. Dit beraad liep op niets uit, om dat de aanwezige politici-in-den-dop niets voelden voor de beginselen van de heer Evers. „Het is daarvoor te kort dag", werd geklaagd. Een an dere splinterpoliticus was het daar- mee eens. „Laten we maar eens kijken hoe het 15 mei afloopt en daarna met elkaar om dc tafel gaan zitten om te kijken hoe stom we zijn geweest", stelde hij voor. Het grootste knelpunt voor de wel algemeen geprezen gedachte van bun deling bleek het gemeenschappelijk be- Slnsel te zijn. Afgesproken werd. dat e splintergroeperingen nog intern over. leg zullen plegen en daarna de heer Evers zullen laten weten of het nog zin heeft het gezamenlijk beraad voort te zetten. „Maar er komt toch niks van terecht", voorspelde hij. „Ze willen al lemaal in de Tweede Kamer zitten, ze denken alleen aan hun eigen belange tjes". klaagde een ander toen hij het Weine rokerige zaaltje van hotel Po len verliet, waar twee en een half uur lang over en weer werd gepraat, waar door tenslotte zelfs een babylonlsche spraakverwarring onstond. Eén ding stond vast: voor de volksreferendum- gedachte van de heer Evers voelde men weinig. Evenmin voor zijn voorstel om de aanhangers van de acht in de Twee de Kamer vertegenwoordigde partijen toch de kans te geven een voorkeur voor de gedachte van een volksreferendum uit te spreken, door op de laatste kan didaat van hun lijst te 'stemmen. Het aanbod van de heer Evers de kandida ten van de 17 splinterpartijen op zijn lijst (Volksreferendum en initiatief) on der te brengen, waardoor volgens de heer Evers de kans 'op een zetel veel groter wordt, werd van de hand gewe zen. Klein groepje Voor de bijeenkomst had de heer Evers uitgenodigd vertegenwoordigers 1 gi voor zover nu bekend is 104.423,82 voor van de Nationale Unie, Economische Ap- het zendingsjeugdwerk in Rwanda. pèl, de Liberale Vrije Burgers, de Li berale unie, de Liberale Staatspartij, i de Nieuwe Democratische partij, het J Legioen van bejaarden en gepensioneer- den, de Europese christendemocrati- Uu, sche unie, het Gereformeerd Politiek L.a Verbond, Veilig Verkeer en 100.000 wo- r ningen. de Vrije Democratische Unie, to llet Senioren Convent, Woningbouw, PT Vrije Boeren en de Christelijk natio- nale volkspartij. De vrije boerenpartij B°F van boer Koekoek had een brief ge- schreven dat ze niets voor het beraad voelde „omdat we toch in de Kamer S komen". Veilig verkeer ontbrak we- pte: gens „technische bezwaren". Het gezel- frie schap bestond uiteindelijk uit 11 man- J,ee nen. twee vrouwen. initiatiefnemer q Evers en een ANP-verslaggever. Lj< Associaties pitc Nadat de heer Evers, ondanks talrij- q ke interrupties, de kans had gekregen Mo zijn denkbeelden over coördinatie uit- een te zetten, ontspon zich daarover Lur een verward debat. Het voorstel van "jj( de heer Ever6 om op zijn eigen lijst r (Volksreferendum) de eerste acht plaat sen te laten bezetten door namen vanDrh personen, die associaties zouden opwek ken aan de vertegenwoordigde partij- (Pastoor, Arbeid, Vrijman, Colijn, P Christiaansen, Mossou, Staat cn Vree) V vond men wel grappig maar niet 1.15 eerlijk tegenover dc kiezers. Het plan l van de heer Evers was namelijk datjen deze mensen, zo zij gekozen zouden^ worden, hun zetel toch niet zouden ac- - (Advertentie) SNIJBLOEMEN VOEDSEL GEEN WATER MEER TE VERVERSEN 10 ct. p. pakje voor I I. water ZET BLOEMEN NOOIT IN KAAL WATER cepteren, waardoor automatisch no. 9Le( aan bod zou komen. „En dat ben ikVoo of Iemand uit ons midden, als we ten-, minste dc kandidaten van alle splin- terpartijen over de kieskringen op deze? e lijst verdelen. (n De vergadering eindigde zoals zij G was begonnen: zonder een gemeen-ïen schappelijk beginsel. S Voor de garderobe vonden twee par-voe tijen elkaar. „We zouden best kunneniia' samengaanfluisterden ze elkaar ln F en verdwenen naar het restaurant. |iln De Naamloze Vennootschap, numme:'0^ februari/maart 1963, bijzonder nummer K ewijd aan het open ondernemerschapjjec ltgave H. van der Marcks Uitgevers-Bol maatschappij N.V., Roermond. O Die van ons, door Willy Corsary. Ne-Moc gende druk. Uitgave H. P. Leopold N.V.J q Den Haag. gen Contra naturam. bedenkingen tegen q het onlangs verschenen boek De homo* sexuele naaste, door prof. dr. G. Af, Lindeboom. Overdruk uit Geloof en We-6C™ tenschap. Uitgave Kleijwegt, Loosduii u -?n. Mui" Gods verkiezing in Christus, door dsfro J. van der Haar. Uitgave N.V. De Ba- G nier. Utrecht. Drk Recreatie, orgaan van de Stichtinjloh Recreatie, contactcentrum voor open; G luchtrecreatie, vakantiebesteding en na^er tuurbehoud, Laan van Meerdervoort 2a: 's-Gravenhage. Mijn stad is bang voor morgen, dooi c, Robin Cranford. Vertaling Margrit dj-p. Sablonière. In Corona-reeks. Uitgave Pi G. Kroonder, Bussum. fv; Tiara Tahiti, door Geoffrey Cotterelli, Vertaling H. S. Lansen. In CoronaF^f reeks. Uitgave F. G. Kroonder, Bussurn. G De Roos van Dekama, door JacoHUI van Lennep. Bewerkt door Johan vaft Nieuwenhuizen. In Kramers' pocket reeks. Uitgave V. A. Kramers, Haag. Oosthoeks Encyclopedie, deel 12, Pe z sach-Romulus. Uitgave N.V. A. Oostevo hoeks Uitgeversmaatschappij, Utrecht. Drie vrienden, Menno ter Braak, T Marsman en E. du Perron, door W. 1 M. E. van Leeuwen. Studies en heria neringen met portretten en facsimile!-' Als Phoenix-pocket. Uitgave W. pen? jeket R DeExc tver Haan, Zeist. ïaa: O de verantwoordelijMieid heeft aanvaard aid niet populaire maatrege- na-oorlogse periode, stringen- roeri van comuicu™«i --7- Wat de werkgelegenheidssituatie b«- zijn in de wereld. len uit c-„r- te beheersing loonniveau direct na de tweede wereldoorlog, de consumptiebe perking 1951 die op dat moment iets onmenselijks scheen, de bestedingsbe perking 1957. Het zijn allemaal voor beelden van een vakbewegingsbeleid die. naar uit gesprekken met buiten landse collega's bleek, nog steeds vrij De V.V.D. Tijdens de derde sociaal-economische conferentie van de V.V.D. in Eindhoven heeft het lid van de Tweede Kamer, mevrouw V. G. van Someren-Downer gezegd, dat wanneer de Tweede Kamer zich dinsdag tegen het Plan van de re gering uitspreekt, zij niet handelt vol gens de wens van het Nederlandse volk. Volgens haar is de V.V.D. de enige par tij. die trouw is gebleven aan haar prin cipe: een onafhankelijke televisie. De V.V.D. zal in haar rechtlijnig beleid 1 deze voortzetten. Aan het eind van de conferentie zei mr. H. van Riel, dat de Tweede Kamer fractie van de V.V.D. en de liberale ministers zich de komende dagen bij de bepaling van hun houding niet laten he in vloeden door de komende verkiezingen. Later werd meegedeeld, nadat overleg was gepleegd tussen de liberale bewinds lieden en Kamerleden, dat de Kamer fractie niet van haar standpunt zou wijken. Vraag: Heeft het wel zin een mist lamp aan te schaffen vnor de auto (kosten 40) of is het meer naam dan daad? Antivoord: Het heeft wel zin een mistlamp aan te schaffen als U 's avonds n bij mist rijdt. De mist lamp heeft het voordeel niet zo sterk te verblinden en in de mist geeft deze een beter zicht dan de dimlichten, daar de lamp lager geplaatst is en als het ware onder de mistbanken door schijnt. Tevens is de gele of blauwe gloed min der verblindend voor u zelf omdat an- ders een deel van de lichtstralen door de mist wordt teruggekaatst en u zelf dus ook kan verblinden. De A.N.W.B. geeft u uitgebreide voorlichting over dit probleem. Vraag: Is het juist dat de rente- spaarbrieven van de Bank voor Neder- landsche Gemeenten, uit 1952 welke thans ruim 165 noteren, in 1964 a'fge- lost worden tegen de koers van 200? Antwoord: De bezitter van deze ren tebrieven kan vervroegde aflossing vra gen op 1 mei 1963 150 pet.. 1 april 1967 a 180 pet., 1 april 1971 k 210 pet. De Bank kan slechts vervroegd aflossen op 1 april 1967 k 185 pet, 1 april 1971 k 210 pet. en de normale eindaflossing is 1 oktober 1974 250 pet. Vraag: Voor de aansluiting van een nieuw tuinbouwbedrijf heb ik een rij- slag(laan) laten aanleggen voor f 3000. Nu hebben ze mij verteld, dat dit een waarde vermeerddering van bet be drijf is, dus dat bovenstaand bedrag bij het vermogen komt. Mijn twijfel is of dit wel waar is. Ik redeneer zo: Als ik zo'n rijslag niet had, zou ik mijn bedrijf niet normaal kunnen uitoefenen als b.v. voor auto's met mest en voor mijn veilingtrans port. Daarom dacht ik dat zo'n rij slag deel uitmaakt van de bedrijfson- kosten, zodat ik de 3000 van mijn inkomsten zou kunnen aftrekken. Antwoord: De fiscale waarheid ligt in het midden: Inderdaad is de weg een bedrijfsmiddel, waarvan de kos ten in beginsel ten laste van het be drijf moeten komen. Wanneer dit be drijfsmiddel zijn nut echter in ver scheidene jaren afwerpt, mag u het niet ten laste van het eerste Jaar 'te vens jaar van aanschaf) brengen, doch u moet die lasten over al die jaren verdelen door ieder jaar af te schrij ven, wat het bedrijfsmiddel in die ja ren in waarde achteruit gaat. En ln dit laatste schuilt nu het an- geltje. Behoudens uitzonderingen wordt de weg in het geheel niet verbruikt en gaat hij dus niet in waarde achter uit. En dan bedraagt de afschrijving dus ook nihil, wat er dus op neerkomt, dat de weg een waardevermeerdering is, die gedurende de gehele bedrijfs voering intakt blijft en die aan het eindo volledig kan worden verkocht. De onderhoudskosten mogen wel in rekening worden gebracht. Vraag: Wie zijn de staatshoofden van de volgende nieuwe staten: Sene gal, Mali, Frans Kongo, Maladiven, Samoa, Jamaica, Trinidad en Tobago, Algerije? Antwoord: De staatshoofden zijn: Van Senegal president Léopold Sédar Sengkor, Mali president Modibo Keita, Kongo Brazzaville president Fulbert Youlon, terwijl president van Kongo Leopoldville is Joseph Kasavubu, Al gerije minister president Ahmed Ben Bella, Maladiven (Brits protectoraat) ruler Sultan Al Amir Moh. farid Didi, West Samoa Their Highnesses the Head of State Tupua Tamasese Mea'Ole, CBE en Malietoa Tanumafili, CBE., Trinidad en Tobago prime minister dr. E. Williams, Jamaica prime minister Sir Sit Alexander Bustamente. Vraag: Hoe kan ik vlekken van thee met suiker uit een wit wollen kleedje verwijderen? Met een wasmiddel ging het niet. Antwoord: U kan theevlekken verwij- deren met citroensap of citroenzuur, op gelost in heet water. Daarna goed uit spoelen. Vraag: Wat is voordeliger: Na over komst uit Canada cn vestiging in Ne derland zeker kapitaal in Canada be legd te houden, waar 15 pet. belasting verschuldigd is, of in Nederland, al waar 25 pet. belasting wordt geheven? Of zou men dan nadat men in Canada 15 pet. betaald heeft, in Nederland nog 25 pet. moeten betalen? Antwoord: Tussen Canada en Neder land bestaat een verdrag ter voorko ming van dubbele belasting. Ten aan zien van dividenden en interesten is Brieven, die niet voorzien zijn I van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. het volgende bepaald. 1. Dividenden en interesten zijn beginsel slechts in de staat, waar genieter woont, belastbaar, dus onï hankelijk van de vraag, waar de bjUur trokken effecten liggen. iet 2. Wordt echter door een der statl O een belasting op dividend of op interf jro< aan de bron geheven (dit wil zegg ïaa: bij de maatschappij, gevestigd in O nada of in Nederland, die het ulmet keert), dan vervalt dat recht niet dtfovc het bepaalde onder 1. Niet belangrijk ls dus waar de fecten liggen, doch wel kan het vi schil uitmaken waar de betrokken ma schappij gevestigd is. Woont men Nederland dan kan men (wat belasti betreft) in het algemeen beter eftë ten van Nederlandse maatschappij® - bezitten en omgekeerd. Voor in dei ij landen gevestigde maatschappijen v schilt alles dan nog weer al naar wetten van die landen voorschrij* dat wel of niet dividendbelasting wop G geheven en in hoeverre buitenlandffTeb daaraan onderworpen zijn. Nar

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2