Rampeiland Bali vreest nieuwe uitbarstingen In Frankrijk nog geen oplossing Aantal doden steeg tot vijftienhonderd 7 7 7 Commerciële televisie toch in de ijskast? r Stakingen duren voort Nieuws in één oogopslag Baby gestikt bij moeder in bed NYLON ANORAKS Kandidaten Liberale Staatspartij Pyromanen uit verveling „aan het werk" (RITA) Comité Schrijversprotest schort haar actie op Nieuwe Lei cis e Courant Nederland zingt een toontje Directeur! F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet' Zie pagina 5 lager .m. 2,80, P-kw^ 8,25 Klachtendienst bezorging 18 19 uur HET Nederlandsche Roode Kruis heeft besloten zijn bekende gironummer 777 open te stellen voor giften ten bate van de slachtoffers men denke aan de tienduizenden vluchtelingen op Bali. He den werd een grote hoeveel- van de luchtmacht met 9% ton medicamenten en voedsel verwacht. REEDS 1500 mensen hebben het leven verloren ten gevolge van de uit barsting van de Goenoeng Agoeng op Bali. Hiervan kwamen er elf honderd om in het district Selar, enkele kilometers ten zuiden van de heid goederen uit Nederland krater, waar drie dorpen onder hete as bedolven werden. De autoriteiten naar Indonesië verzonden. hebben grote moeite omdat duizenden naar hun dorpen terugkeren zodra Het Roode Kruis zal mor- vulkaan maar even ophoudt met rommelen. Gisteren werd een Hercules igen een eerste zending hulp goederen, bestaande uit tien duizend kilogram kindervoe- Het Witte Huis in Washington ding, naar Bali zenden. De deelde mede dat nog géén besluit K.L.M. zal deze zending gratis was genomen inzake Amerikaanse naar Bangkok vervoeren, van- hulpverlening. Dit was in tegen- waar de Garoeda Indonesian spraak met het bericht, dat Kennedy Airways voor verder transport hulp zou hebben toegezegd. Premier zal zorgdragen. Zo spoedig Chroesjtsjef en president Breznjef mogelijk volgt een belangrijke van de Sowjetunie hebben hun hoeveelheid textiel. deelneming betuigd. j De Franse mijnstakingen duren onverminderd voort. De onder handelingen in het afgelopen weekeinde hebben geen overeenstem ming gebracht. Het gesprek is afgebroken, zonder dat een datum «>oor hervatting' is vastgesteld. De mijnwerkers zijn niet bereid, het herk te hervatten, alvorens zij onmiddellijk een loonsverhoging van elf procent krijgen, een verkorting van de werktijd en een week extra vakantie per jaar. De overheid wil acht percent geven en zelfs de elf procent,, die de stakers eisen, maar niet dadelijk. De stakers kunnen op 1 april 5.75 procent krijgen en de resterende 2.25 pet verdeeld over twee verhogingen, op 1 juli en 1 oktober. Op 1 april 1964 wil de overheid nog eens 3 pet geven, zodat dan een totale opslag van elf pet zou zijn bereikt. De rege ring wil over de kortere werktijden en de extra vakantieweek niet praten, zo lang over het loon geen overeenstem, ming is bereikt. De besprekingen werden gevoerd op basis van een rapport van de „drie wij zen", volgens wier schatting de lonen van de mijnwerkers 7.4 pet lager liggen dan bij de particuliere industrie. Ver wacht wórdt, dat het mislukken van de onderhandelingen hot overige overheids personeel. dat ook loonsverhoging wenst, een straffere houding zal doen aanne men. e correspondent van Ass. Press zag uit een vliegtuig hoe aan de zuidoost kant van de berg drie grote kronkelende hoofdstromen van lava en modder een weg naar de kust zochten. Op sommige plaatsen waren de mod- derbedden meer dan vijftig meter breed. In Soebangan bereikte de modder het dak van een een-verdiepingsgebouw. Enkele stenen gebouwen waren omge gooid, andere verpletterd. Men zag en kele mensen in het puin graven en wui ven. Op de weg van Karangasem naar het zuiden was de grote brug door een reus achtige moddergolf in de rivier Beenoe vernield. Verder naar het westen was bijna al het groen verdwenen door de hete as en lava. Het land was grijsbruin als een denkbeeldig landschap op Mars. In verscheidene dorpen zag men geen levend wezen. Ook niet in Sebiedi waar honderden onder een deken van as zou den zijn gestikt. Van de duizenden bo men rezen alleen de stammen als be schuldigende vingers uit het huivering wekkende landschap op. De hellingen van twee grote rivierdalen waren dooi de lava zwartgeblakerd. ij de bergtempel van Bekasih, de moedertempel van Bali, stonden een paar mensen. Ernaast stond een kleine bus geparkeerd, kennelijk om de achterge blevenen in veiligheid te brengen. De De uitbarsting van de vulkaan Agoeng, d'ie nog steeds voortduurt, heeft al meer dan 1500 Balinezen het leven gekost- Vulikano- logen verwachten zelfs, dat de Agoeng nog minstens twee maanden actief zal zijn. Het Nederlandse Roo de Kruis heeft reeds een grote hoeveelheid goede ren naar Indonesië ver stuurd- Het gironummer voor bijdragen aan de hulpverlening is 777. Met het oog op het Ka merdebat over de commer ciële televisie, dat morgen wordt voortgezet, is het af gelopen weekeinde en ook vanmorgen druk politiek overleg gepleegd. Een gro te meerderheid van het kabinet voelt niets voor 'n crisfe- Welicht zal de rege ring voorzichtig een stap teruig doen, liefst in ruil voor de terugtrekking van de motieiAarden. Tijdens de deputaten- vergadering van de A.R.- partij in Utrecht kwam ook het vraagstuk van de televisie ter sprake- De heer J. Smallenbroek had felle kritiek op de regering en zei dat het kabinet moest buigen voor de meerderheid van de Kamer of moest aftreden. Mr- B W. Biesheuvel liet tijdens deze vergadering duidelijk merken, dat de heer Smal lenbroek voor zich per soonlijk sprak. Rotterdam vergaderde de P.v.d.A. en hier werd het standpunt verkondigd, dat de commerciële televi sie geen inzet mag worden van de verkiezingspropa ganda. In Eindhoven op 'n congres van de V-V.D- ver klaarde het liberale Ka merlid mevrouw Van So meren. dat haar fractie eenzelfde lijn zal blijven volgen. „Laten we maar eens kijken, hoe het 15 mei af loopt en daarna met elkaar om de tafel gaan zitten om te kijken hoe stom we zijn geweest Dit zei zaterdag een politicus, van een van de 17 splinterpartijen. Men was in Amsterdam bijeen gekomen met het doel om al die splinterpartijen te bundelen. Maar de politici- in-de-dop konden het niet eens worden en bovendien vond men het te kort dag om nog met iets deugde lijks uit de bus te komen. Het rapport van de drie wijzen be veelt voor de elektriciteits- en gasar- beiders verhogingen aan van 3.1 tot 3.6 pet en voor de spoorwegambtenaren van 4,7 tot 5,3 pet. De Franse regering heeft het rapport van de commissie aan vaard. De nog geen twee maanden oude ba by van de familie Van der L. in Den Haag is vrijdagnacht tragisch om het leven gekomen. Het meisje huilde en de moeder nam het bij zich in bed. Zij viel echter in slaap en in haar slaap is zij op het kind gaan liggen, waardoor de baby is gestikt. De vader ontdekte het ongeluk toen hij 's morgens om half zes wakker werd. In de dichtstbijzijnde telefooncel wilde hij zijn huisarts bellen, doch was het telefoonnummer vergeten. Daarop holde hij naar het ziekenhuis Westeinde. De dokter verwees de man echter naar de politie, die snel bij de woning was. De G.G.D. heeft het stoffelijk overschot van de baby naar het ziekenhuis Westeinde gebracht. geheel dubbel voor heren: 29.75 voor jongens: nq75 10 jaar LL. KI. it. p. m. tempel was donkergrijs van vulkaanas, maar leek niet beschadigd. In lange rijen brengen de Balinezen bloemen, vruchten en kostbaarheden naar de tempels om de vertoornde go den, die naar zij menen op de toppen wonen, gunstig te stemmen. Honderden gaan naar de stranden om zich te zuive ren van hun zonden. Tijdens de oprichtings-vergadering in Amsterdam van de Liberale Staats partij werd besloten in alle 18 kies kringen met een lijst uit te komen. Als kandidaten werden o.m. vastgesteld: 1. mr. L. R. J. Ridder van Rappard (burgemeester van Gorinchem); 2. prof dr. J. W. H. Uytenbogaart (Wassenaar); 3. mr. G. A. Lamsvelt (Den Haag). 12. V. B. Feteris (Den Haag); en 14. P. J. G. A. Ego (Rijswijk). Weer onderhandelingen over landingsrechten in Tanganyika Vanmiddag heeft de minister van industrie en handel van Tanganyika, George Kahama, die zaterdag op Schiphol aankwam, met de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer E. G. Stijkel de tot dusverre vergeefse Neder landse pogingen besproken om in de hoofdstad van Tanganyika, Dar-es-Salaam voor de K.L.M. landingsrechten te ver krijgen. Hij blijft drie dage nin ons land zal tevens onderhandelingen voeren over de vraag of Nederland bereid is tot nieuwe investeringen in Tanganyika. Vanmorgen is de 43-jarige A. van der Slikke te Stavenisse tijdens werkzaam heden in zijn molen gegrepen door een der kamraderen. Hij werd op slag ge dood. In Achthoven raakte een tankauto van de provinciale weg Montfoort- De Meern en belandde in een sloot. De Zwijndrechtse chauffeur is in de modder gestikt. Zes arrestaties zijn in de Over-Betuwe verricht in verband met een lange reeks branden, die iri de dorpen Andelst, Her- veld, Valberg en Slijk-Ewijk hebben gewoed en die, naar het onderzoek van de rijkspolitie heeft uitgewezen, werden aangestoken. Vijf van de zes arrestanten werden vastgehouden onder verdenking deze branden te hebben gesticht. In de afgelopen maanden (het begOD al in het voorjaar van 1962) branddeD op mysterieuze wijze verscheidene pan den af. En in alle gevallen was het zo. dat in de gebouwen noch mensen, noch vee huisden. Zo vielen tal van land- bouwschurcn ten prooi aan de vlammen Nog nadat de arrestaties waren ver richt, gingen (in de nacht van zater dag opzondag) een woonhuis in Valberg en een landbouwschuür in Slijk-Ewijk in vlammen op. Men neemt aan, dat dit een soort wraakoefening van de nog op vrije voeten zijnde leden van de bende was, vanwege de arrestaties van huD vrienden. Geen zekerheid over Scholten "l^ANMIDDAG om vijf uur zou de ministerraad opnieuw bijeenko men om zich te beraden over het antwoord, dat naar alle waarschijn lijkheid prof. De Quay zelf morgen middag aan de Kamer zal geven. Nog steeds was vanmorgen geheel onzeker, of een kabinetscrisis kan worden bezworen. Hoewel de meeste tegenstanders van commerciële tele visie zich afvragen, of de zaak in derdaad een kabinetscrisis waard is. schijnen zij niettemin weinig van zins verandering te brengen in hun standpunt. De uitweg uit de gespan nen situatie zal dus in eerste instan tie moeten komen van de zijde van het kabinet. In dit kabinet neemt staatsecretaris Scholten een sleutelpositie in. Het ziet er niet naar uit, dat een eventueel af treden van mr Scholten gevolgen zal hebben voor het hele kabinet. Wel zou hij, door heen te gaan, de liberale bewindslieden, in het bijzonder minis ter Toxopeus, dc gelegenheid geven, eveneens ontslag te nemen. Hiermee is echter voor de liberalen de kans nagenoeg verkeken om in de komende periode opnieuw aan de regering deel te nemen. Zij staan dus voor een uiterst moeilijke keus. Opmerkelijk is in dit verband een uit lating van de ondervoorzitter van de WD, mr. H. van Riel. Op een bijeen komst in Eindhoven heeft hij de veron derstelling, dat minister Toxopeüs zou aftreden om hiermee voor de VVD stem men te winnen, boosaardig en belache lijk genoemd. Momenteel wordt het 't meest waar schijnlijk geacht, dat de regering bereid zal zijn, een stap terug te doen en toe te zeggen, dat zij voor de verkiezingen, dus tijdens de zittingsperiode van het hui dige kabinet, geen concessie voor com merciële televisie zal verlenen. Hier mee ondergraaft zü de voor haar zo ge vaarlijke motie van de KVP-eer Aarder, die mede wordt gesteund door de PvdA, de ARP cn een aantal christelijk-histo- rischen, In belangrijke mate. De betekenis hiervan is dat reclame in de tv als beleidszaak voor het vol gende kabinet zal worden aangewezen. Dat hierdoor niet alleen de verkiezin gen, maar ook de kabinetsformatie zelf zal worden beïnvloed, is buiten kijf. Staatssecretaris Scholten, die zich als een terrier in het commerciële-televisle- vraagstuk heeft vastgebeten, zou van daag moeten beslissen of hij zal aan blijven of aftreden. Tot vanmorgen toe bestond de indruk dat hij voor het laat ste zal kiezen, ondanks het feit dat hij door zijn geestverwant, minister De Fous, die tegen commerciële televisie is. onder druk zou zijn gezet. Mocht ondanks een meer tegemoet komende houding van de regering de Kamer spijkerhard blijven, dan mag een kabinetscrisis niet uitgesloten wor den geacht. De KVP-ministers Veld kamp en mejuffrouw Klompé zouden tegenover bet, partybegtuur van de KVP hébben verklaard, dat zij zich niet zonder consequenties als minister naar huis laten sturen. Minister Klompé zou in dit geval niet voor de KVP als lijst trekker in het Oosten van ons land cn minister Veldkamp niet als lijstaanvoer der in het Westen willen uitkomen. Voor de regering doet zich nog feen andere moeilijkheid voor, nl. de liberale motie, die is ingediend, en waarin een spoedige concessieverlening wordt ge- eist. Een verwerping hiervan door de Kamer zou nog altijd een sterke afkeu ring van het regeringsbeleid inhouden. De VVD voelt er niets voor, deze motie in te trekken. De KVP zou de Kamer willen voor stellen, eerst over de kansloze liberale motie te stemmen, alvorens te beslissen over het lot van de motie-Aarden. Overlevenden na de uitbarsting van de Goenoeng Agoeng op Bali, bezig hun meegenomen bezittingen op vrachtwagens te laden. De foto werd zaterdag genomen. Vooral op het eiland is het reddingswerk thans in volle gang. (Radiofoto) Sjarif woensdag naar Nederland De nieuwe Indonesische zaakgelastig de in Nederland, de heer Moh. Sjarif, zal volgens het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken woensdag van Djakarta naar Nederland vertrekken. Heden zou hij uit Nieuw-Guinea naar Djakarta reizen. Mijn vader is nu at voor de derde keer bezig met hetzelfde verhaal. Het zal dus niet lang meer duren, voordat we naar binnen kunnen gaan om naar de televisie te kijken." Vlak voor de Boeken week IfEN langgerekt gebied van hogelucht- druk strekt zich uit van de Azoren via de Alpen tot in de Balkan. Ten noorden ervan ontwikkelen oceaande pressies een grote activiteit. Ze dringen door tot in Scandinavië en hebben bo ven de Britse eilanden en de Noordzee krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden doen ontstaan. Vanochtend be reikte het regengebied van een front, dat in deze zuidwestelijke stroming mee beweegt, ons land. Achter het front be vindt zich lucht van polaire oorsprong, die een enigszins onstabiele opbouw heeft. Er komen plaatselijk buien voor, zodat het weer In ons land morgen veranderlijk zal zijn. In het temperatuur- verloop zrjn geen grote veranderingen te verwachten. Vorst in de nacht zal niet meer voorkomen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, t(j- Op uitnodiging van de staatssecre taris van Onderw., K. en Wetensch., mr. Y. Scholten, heeft een tweede onder houd plaatsgevonden tussen hem en enkele functionarissen van het mi nisterie enerzijds en zeven vertegen woordigers van het actie-comitc Schjj- versprotest cn van het bestuur der Vereniging van Letterkundigen an derzijds. Zonder vooralsnog tot prin cipiële overeenstemming te zijn ge komen, bleek men elkaar op een aantal praktische punten te kunnen vinden, zo deelt het ministerie van O., K. en W. mee. De verlangens van de letterkundigen inzake herziening van de auteurswet en vrijstelling van omzetbelasting zou de staatssecretaris bij de desbetreffende be windslieden bepleiten. Het ministerie streeft ernaar, de maat- regelen ten behoeve van de letterkundi gen dc komende jaren uit te breiden. Mr. Scholten heeft toegezegd een eventueel initiatief van de Vereniging van Letterkundigen om te komen tot een pensioenfonds, waaraan ook de overheid bijdraagt, gaarne In studie te nemen en aan de Raad voor de Kunst voor te leg gen om advies. Op instignatie van de staatssecretaris zal ten spoedigste overleg worden ge opend teneinde nog dit jaar tot een ont werp te geraken betreffende statuut en werkwijze van een te stichten Fonds voor de Letteren. Hierin zou de overheid een deel van de voor letterkundige doelein den beschikbare gelden storten, terwijl als verdere bronnen van inkomsten onder andere in aanmerking komen, bijdragen van hot bedrijfsleven voor zover dit met produktie en de distributie van het bock te maken heeft en een deel van de op brengst van het uitleenrecht zodra dit eventueel zal zijn ingevoerd. Op grond hiervan ls de staatssecretaris meegedeeld: Het Comité SchrUverspro- test en het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen hebben besloten de actie cn alle daarmee samenhangende maatre gelen op te schorten tot de begroting 1964 zal zijn gepubliceerd. Het akkoord betekent, dat de aan de boycot deelnemende schrijvers van nu af vrij zijn in jury's en commissies zit ting te nemen en prijzen, reisbeurzen, opdrachten enzovoort te aanvaarden. Het staat hun óók vrij de openings avond van de Boekenweek en het Boe kenbal op vrijdag a.s. te Amsterdam te bezoeken Steeds meer abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal te betalen. Zoals u weet bedraagt dit 8,25. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u het bedrag dan vóór 1 april overschrijven op onze postrekening nr. 58936 of voldoen aan ons loket? Als u voor een ander betaalt, wilt u dan vooral het bezorgadres van de krant vermelden? Voor uw medewerking bij voor baat onze dank. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt. Administratie Nieuwe Leidse Courant Tendens dalend deljjkc harde wind tussen zuidwest en noordwest. Minder koude nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als van- Zon en maan Maandag 25 maart: zon op 6.34, onder 19.00, maan op 7.02. onder 19.00. Maandag 25 maart: nieuwe maan. Hoogwater Schevenlngen 26 maart: 3.41 m.m.; 16.01 n.m. HM WEER IN EUROPA Happarten hedenmorgen zeven uur Temper. Station Wcers. sesteldh. If if li .d Jl D. Helder regen zzw 14 5 2 0.3 Ypenburg gh. bew. wzw 10 8 2 0 Vlissingen gh. bew. 8 6 2 Eelde zw. bew zw 12 7 2 0 De Bilt zw. bew zw 7 6 Twente zw. bew. zzw 6 7 0 Eindh. zw bew. 8 7 0 Zd.-Limb. zw. bew. zzw 10 5 0 Helsinki onbew no 4 1 -19 Stockh. ozo 6 2 -2 2.1 Oslo niet ontv. Kopenh. regen 8 6 1 Aberdeen 1. bew. windstil 9 1 0.5 0.0 Londen regen zw 11 12 4 A'dam gh bew. zw 11 8 Brussel zw. bew. zzw 6 7 Luxemb. 1. bew zw 3 4 Parijs h. bew 3 7 Bordeaux mist windstil 11 Grenoble onbew windstil 8 Nice onbew. n 6 14 Berljjn zw bew zw 6 5 Frankfort zw 3 6 MUnchen onbew zzw 4 s ZUrich onbew 2 Genève onbew w 1 Locarno onbew. 3 Wenen onbew zzw 4 Innsbruck onbew 1 7 Belgrado onbew. zzw 2 3 0.2 Athene zw. bew' no 3 18 10 2 Rome Ajaccio 1. bew h. bew ono 0 2 2 14 15 0 Madrid 1. bew. windstil 13 Mallorca 1. bew. no 4 12 15 Lissabon onbew. 3 7 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1