Cto. gymnastiekvereniging DOS 55 jaar Atoom, vloek of zegen? Agenda voor Leiden «i Den Haag Om 1 Vrijdag weer Paasvebo Indrukwekkende spionagefilm Verrader in opdracht NV SLAVENBURG'S BANK NIEUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 23 MAART 1963 Zaterdag Sdhouwfourg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „Een maand op het land", door I. Toergenjew. Bevrijdingskerk7.30 uur: Avondgebed ▼oor Hervormden en Gereformeerden. Den Burcht, Jacobazaal, 8 uur: Film. avond „Ons Grunnigerlaand". (Leidö Volkshui?, 8 uur: Gulturele filmavond. Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Ccmedie met „Oh pa, ar me pa". Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Franz Bauer-Theus6i met „Nabucco" van Verdi. Diligentia, 8 uur: Fernande Kaeser, piano. Kurhaus-paviljoen, 8.15 uur: La Come- die des Jeunes met „La le?on" en „Feu la Mère de Madame". Zondag Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, dr. P. L Schoonheim over Marcusevangelie. Maandag Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling „Niemand van ons", van Sieg fried Lenz, door Nieuw Rotterdams To- neeL Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraad. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur fotografen, Joop Piëete over „Kleine din gen in de grote wereld". Central, 8 uur: Jaarvergadering Expo- gé. Oegsfgeest, Het Witte Huis, 8 u.: Modeshow modehuis Van Strien. Zendingshuis, 8 uur: Gezinsweekbij- eenkomst, W. Bakker over: „Leren leven met vuur". Leiderdorp, gemeentehuis, 7.45 u.: Raadsvergadering. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uun Toneelgroep Ensemble met „Een maand op het land". Gebouw K, en W.. 8 uur: Het Nationale Ballet. Diligentia, 8 uur: Erna Spoorenberg, sopraan, en Geza Frid, piano. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvoor stelling „Niemand van ons", van Sieg fried Lenz, door Nieuw Rotterdams To neel. Café Aniba, 8 uur: Tuiniers en bloe misten D.E.V. Kleine Stadszaal, 8 uur: Wim Dussel met dialezing „Tussen Kremlin en Ka- pitool". Oegstgeest, Het Witte Huis. 8 u.: Modeshow modehuis Van Strien. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Het sein staat op moord". Diligentia, 8.15 uur: Museum Kamer orkest o.l.v. Dirk J. Balfoort. Woensdag Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Vroom Dreesmann, 10.15, 11.30, 3 en 4.15 uur: Lente-modeflitsen. Lakenhal. 8"|iur: Weth. S. Sannes opent tentoonstellingfwerk leden „Ars Aemula Naturae". Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint", van Peter Ustinov, voor K. en O. Academie, 8 uur: dr. R. B. C. Huygens over „Een reis langs kruisvaardersteden -burchten in 1217". Geref. Jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Ver- eeniging van Postzegelverzamelaars. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Jubileumuit voering Chr. muziekvereniging „Concor dia". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: NCReisV filmprogramma aansluitend op reispro gramma, met toelichting door de hr Ken nedy. LFC-terrein, 8 uur: Zilveren-molen- toernooi, NoordwijkHillegom. Nieuw-Minerva, 8 uur: Genootschap Nederland-Engeland. spreekster Anne Bolt. Oegstgeest. Het Witte Huis, 8 u.: Modeshow modehuis Van Strien. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met „De vrouwen van Troje". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residentie- Orkest o.Lv. Willem van Otterloo mm.v. Johan Otten, piano. Gemeentemuseum. 8.15 uur: Don en Ly Vermeire, marionettentheater. Donderdag Schouwburg, 8 uur: Haagsche Comedie met „Eindsprint", van Peter Ustinov, voor K. en O. Van der Heijden, 8 uur: Jaarvergade ring vereniging „Koninginnedag". Geref. Kerk, Oude Vest. 8 uur: Jubi leumuitvoering Geref. kerkkoor o.l.v. C. Hanegraaff. met solisten. Rijksmuseum van Volkenkunde, 2.30 u.: Excursie Ned. Vereniging van Huisvrou wen. Zomerzorg, 8 uur: Vola. Shell-film- avond. Boshuis, 8 uur: Jaarvergadering Chris tenvrouwen-Zuidwest. Vroom Dreesmann, 10.15, 11.30, 3 en 4.15 uur: Lente-modeflitsen. Oegstgeest, Patronaatsgebouw.730 uur: Prop. feestavond tbc-vereniging „Jong en Jolig". "en Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Don Gil met de groene broek". Gebouw K. en W.. 8 uur: Wiener Sanger knaben. West-End theater. 8 uur: Toon Hermans in One Man Show. Diligentia. 8 uur: Trio Iitaliano d'Archi. Vrijdag Lidwinaschool, Lammenschansweg 6, 8 uur: Contactcommissie Kinderbescher ming. dr. J. van der Grient over: „De alcoholist, zijn ondergang of herstel", met film „Café Paradis". Ulo Zuidwest. 7.45 uur: Ouderavond Chr. Nat. school Obrechtstraat. In den vergulden Turk, 10 uur v.m.: Opening Vebo-Paasveetentoonstelling. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Tocht naar het duister" (ab Op Gouden Wieken, 8.15 uur: Toneel groep Studio met „Een geboren leuge naar". Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering da- 500 leden van de christelijke gym nastiekvereniging DOS hun best gedaan op de oefeningen voor de uitvoeringen op 2 en 3 april in de Stadsgehoorzaal. De reden van deze uitvoeringen is de viering van het elfde lustrum. Vijfen vijftig jaar heeft DOS aan een enorm aantal Leidcnaars en vooral Leidenaar- tjes lichamelijke opvoeding gegeven. Dat is dan ook de reden dat we aan dit minder spectaculaire jubileum wat ex tra aandacht willen besteden. Bovendien treedt de gymnastiek als sport toch al zo weinig op de voorgrond. Wij hebben in afwijking van andere jubilea nu eens niet met het bestuur gesproken, maar met enkele leden en zijn terechtgekomen bij Anke Plafteel (19) en Henk de Vries (19), die beiden in hun afdeling vorig jaar clubkampioen zijn geworden. Beiden koesteren een gro te liefde voor hun sport, die een hobby is, waarin ze behalve gezonde ontspan ning, ook nog een soort bevrediging in de resultaten vinden. Ze stellen beiden het turnen op prijs, zonder er teveel waarde aan te hechten en hierdoor een te groot deel van hun tijd eraan te gaan besteden. Anke en Henk de Vries hun deel in de licha melijke opvoeding van de DOS-jeugd. Anke heefit twee groepen meisjes en jongens van 610 jaar. Henk heeft ook zijn uren waarop hij de jeugd voor-turnt We bedoelen helemaal niet dat Anke en Henk nu zulke voorbeeldige jongelui zijn of uitblinken door éclatante sport prestaties. Het zijn twee enthousiaste gymnasten, die op hun manier meer of minder tot voorbeeld mogen dienen voor de jeugd. Misschien krijgt men meer waardering voor de lichamelijke opvoe ding, misschien ziet men iets beter het grote belang hiervan in. Goed werk TJEG1N april gaat DOS demonstreren -L' in de Stadsgehoorzaal. Alle (meest jeugdige) leden hebben hiervoor geoefend en er een beetje naartoe geleefd. Voor hen is het een groot gebeuren al zullen „kenners" misschien niet kunnen juichen over de sportprestaties. We menen dat er maar weinigen niert enthousiast over zo'n demonstratie kunnen zijn. Het bestuur blyft bij dit elfde lustrum op de achtergrond. Er zal zich nog wel eens een gelegenheid voordoen om ook het vele werk van voorzitter II. de Geus, van secretaresse Bep van Houten (boven dien actief turnster) en penningmeeste- resse Wil Beü te belichten. Want of het nu in de zaal aan de Van Vollenhoven- kade. de Hoge Morsweg, de Pieterskerk gracht of de Franchimontlaan is, er wordt wekelijks heel wat werk en goed werk door DOS verzet. wte Anke Platteel in oefenstand met Anke beginnen De liefde vooj gymnastiek heeft ze van haar moeder Haar zusjes Laura en Elly zijn ook op DOS, zodait het een familie aangelegenheid s geworden. Vorig jaar werd Anke clubkam pioene van DOS. Ze traint ook met de kampioenen van andere Leidse gymnastiekver enigingen in de Leidse keur- ploeg van de Turnkring voor Leiden en Om streken. Ze kan zodoende haar hobby aantrek kelijk houden omdat ze steed? beter zou kun nen. Op het Aca demisch Zie kenhuis volgt ze de opleiding voor heilgymnastiek en massage, waar mee ze later spastische kinderen gaat helpen met het beter gebruiken van hun ledematen. Ook kan ze dan gymnastiek les (lichamelijke opvoeding) geven aan scholen. Deze vrij zware studie stelt ze echter hoger dan de turnsport. Het is ten slotte een hobby, zegt ze. Henk TOEN Henk de Vries 15 jaar was, raad de de huisarts hem aan eens wat aan sport te gaan doen in verband met zijn zwakke rug. Henk ging naar DOS voor de nodige (hoog nodige) licha melijke opvoe ding. Hy kreeg de smaak van deze sport te pakken, dat hij er ook iets in ging preste ren. Vorig jaar werd hij club kampioen bij de heren en bij de Open Leidse Turnkampioen- schappen be haalde hij de eerste prijs. Net als Anke heeft hij mis schien wel door ■aanraking met de hoge waarde van deze sport voor de heil- tymnastiek ge kozen. Ook hij studeert nu voor dit diploma.. Naast zijn studie heeft hij zijn geliefde tumhobby, waarvoor hij ook regelmatig traint. In oktober neemt hij waarschijnlijk deel aan de Nederland se jeugdkampioenschappen. Van zijn fa milie zijn z'n moeder, broer en zus ook lid van DOS. Voorbeeld NAAST de hoofdleider, de heer C. E. van Oort (leraar lichamelijke opvoe ding M.O.), en de heer Theo Welling, die al 49 jaar een bijzonder actief lid van DOS is, hebben ook Anke Platteel Henk de Vries in de ringen mcsgymnastiek- en atletiekvereniging „Brunhilde" Antoniusclubhuis, 8 uur: Cabaretpro gramma Smit Röntgen Ontspanningsver eniging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De zaak Howard". Gebouw K en W„ 8.15 uur: Concert gebouworkest o.l.v. Eugen Jochum m.m.v. Nan Marriman, alt, en Ernst Haeflinger, tenor. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Jacht op ontvoerde vrouwen (14 jaar). Lido (2.30,7 en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar) Luxor (2,30. 7 en 9.15 uur): Verrader in opdracht (14 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Maciste overwinnaar (14 jaar): donderdag: Liefde die duur wordt betaald. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Hart tegen hart (18 jaar) Trianon (2 en 7.30 uur): Gejaagd door de wind (14 jaar) Tentoonstellingen Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst"' (tot 3 juni). Aademiegebouwi Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen', tekeningen (tot 12 april) Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree -straat 27, maandag en woensdag van l tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag van i tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag vaD 105.30 uui Bijkantoor chr school Obrechtstraai volw. dinsdag en donderdag van 630— uur nun zaterdag 2—5 uur: jeugd: eikf -voensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag en dinsdag vari 4 tot 530 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 430 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd' van 6.30 tot 830 uur '8 avonds. Christenvrouwen Leiden-Centrum, DE wereldbevolking breidt zich zeer snel uit. Nederland heeft thans bijna 12 miljoen inwoners, Indonesië ongeveer 70 miljoen, Azië zo'n 600 miljoen en de ontwikkeling van de Afrikaanse landen zal ook gepaard gaan met een bevol kingsgroei. Het is daarom, al klinkt dat misschien vreemd, verheugend dat juist nu de ontwikkeling van de kernwetenschappen zo'n grote vlucht heeft genomen. Aldus de heer A. N. W. van de Meyaard, hoofdambtenaar van het departement van binnenlandse zaken te Den Haag, gisteravond in zijn voordracht „Atoom, vloek of zegen" voor de afdeling Leiden-Centrum van de Nederlandse Christen vrouwenbond in Rehoboth. De groei van de wereldbevolking eist een steeds grotere produktie van allerlei artikelen en daarvoor is weer een uitbrei ding van energiebronnen nodig. De voor^ raden kolen en olie slinken aanzienlijk. Dank zij de kennis van atoomsplitsing is het mogelijk deze slinkende voorraden aan te vullen. De wereld zou 1700 jaren toe kunnen met de energie, die door atoomsplitsing vrijkomt. Prof. dr. O. Hahn ontdekte reeds vóó- de oorlog in Berlijn dat op het moment van de splitsing van een atoom een grote voorraad energie (warmte en luchtdruk) ontstaat, die zowel een zegen als een vloek voor de mensheid zou kunnen zijn De hoogleraar trok naar Amerika, waar men zijn ontdekking ontwikkelde Men ging beseffen dat met de uit een blokje uranium van 1 kg vrijkomende energie bijvoorbeeld een groot zeeschip één jaar lang zonder tussentijds opnemen van brandstof alle wereldzeeën zou kun nen bevaren. Dat uit gesplitste uranium jodium en kobalt 60 vrijkwamen, stoffen die zeer goed in de medische wetenschap een toepassing konden vinden Bij het onderzoek naar de slijtage van autoban den, bij het persen van olie door pijp leidingen, bij onderzoekingen op het ge bied van de landbouw, bij het conserve ren van levensmiddelen en nog vele andere zaken bleken radioactieve stoffen van nut te kunnen zijn. Weinig kans Behalve een zegen, kan de kernenergie voor de mens ook een vloek zijn. Daar over sprak de heer Van de Meyaard. die zijn lezing illustreerde met dia's, na de pauze. Hij besprak de gevaren van de kernbewapening en lichtte 1 toe welke de individuele mens heeft bij het treffen van de voorgeschreven maat regelen tegen atoombewapening. Deze kansen zijn, aldus de heer Van de Meyaard, zeer gering. Hy achtte het be langrijk, dat men zich van zijn verant woordelijkheid in deze dingen bewust is. Presidente A. A. van der Kwaak- Van de Berg deelde tevoren mee dat een aantal leden van de afdeling was overgegaan naar de pas opgerichte af deling Leiden-Noord en wekte de aan wezigen op medewerking te verlenen aan de „kopjesactie" van Pro Rege, het Magdalenafonds, het dr. Albronda van der Nagelfonds, de huisvesting van congresleden van de Expogé van 26 tot 29 juni en deelneming aan de land dag van de bond op 6 juni. Zoekt u een GERO-CASSETTE van ƒ40,— of ƒ400,—. De Gero Specialist. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het Jubileum bij L.D.M. Op dindag 26 mart herdenkt de heer J. W. Cornelisse. technicus by de N.V. Leidsche Duinwater-Maatschappij, het feit dat hij 40 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Er zal op de dag van het jubileum 's-avonds van 7.30 tot 9.30 uur gelegenheid zijn de jubilaris te zijnen huize. Jan Lievensstraat 8, te feliciteren. A ANSTAANDE vrijdag wordt in Leiden de veertiende Paasvebo gehouden, zoals bekend een tentoonstelling van slachtvee- Doel ervan is het verbeteren van de vleesveestapel ten behoeve van binnenlands gebruik en export en uit gangspunt is de tegenwoordige vraag naar mager vlees, dat tóch mals is. Hoe wel de afgelopen winter ook op terrein invloed heeft gehad, valt de be langstelling voor deze Paasvebo niet te gen. Het aantal inzenders (46) is gelyk aan dat van vorig jaar; wel daalde het aantal ingeschreven dieren. Behalve door de strenge winter wordt de animo voor een expositie als deze Paasvebo mede negatief beïnvloed door de afnemende animo voor de veitweide- rij. Het Vebobestuur blijft zich echter be ijveren in zijn pogingen mede door deze exposities de kwaliteit van het vlees te verbeteren. Er wordt immers naar de mening van het Vebobestuur in ons land nog steeds teveel vlees gegeten, dat niet aan zekere kwaliteitseisen voldoet Wat het aantal inzendingen betreft (tussen haakjes de aantallen van vorig jaar): zwart bont 26 (26), roodbont 107 (114), guiste koeien 9 (19), groepen 8 (10). kalveren 21 (65), schapen 15 varkens 4 Wethouder ir. J. J. G. van Hoek zal vrijdagochtend om 10 uur tijdens een bijeenkomst in De Turk de tentoonstel ling openen, waarna mr H. A. Wilder- man. algemeen secretaris van de „Bond van vee- en varkenshandelaren" een re de houdt over de belangrijkheid van de veemarkt. De heer Joh. Karens uit Zoe- termeer zal als arbiter van de jury fun geren. 's Middags omstreeks 2 uur wor den de prijzen uitgereikt Jacht op ontvoerde vrouwen CASINO Dat Eddie Constantine goed kan knokken en kussen is de bioscoopbezoeker wel békend. Wat dat betreft weet Eddie ook in „Jacht op ontvoerde vrouwen" van wanten. Dat deze vrouwen bovendien het aanzien waard zyn, is evenmin een nieuwtje. Afwijkend van de vorige Eddie-films is misschien, dat de drie dames geza menlijk een flink fortuin bezitten. Om een aanvankelijk duistere reden schijnen de miljonaires grote moeilijk heden te hebben. Eddie komt erachter wie hen dwars zit en onze held schiet natuurlijk op het juiste moment te hulp. Even natuurlijk wordt hij daarvoor na afloop door de charmante Juanita Perez beloond, hetgeen hij dan ook wel met zijn slimheid en het gebruiken van zijn harde vuisten heeft verdiend. (Voor Eddie-fans) Als twee druppels ivater LIDO. De Nederlandse film „Als twee druppels water", is geprolongeerd. Men heeft hier te maken met een boeende thriller, vervaardigd met een feilloos gevoel voor sfeer.. (Thriller met oorlogssfeer). Tussen de bladzijden LUXOR Een goedgeslaagde spionage-afjaire heeft altijd iets van het ongelooflijke om zich heen. Dat is zeker het geval geweest met de spionage, die de Zweedse oliemagnaat Eric Erckson in de oorlog in Duitsland bedreef. Door de Engelse spionagedienst was Erckson tot zijn spionagewerk ge dwongen. Hij was aanvankelijk een spion tegen wil en dank, maar door het afschuwelijke wat hij in Hitierduitsland meemaakte, kwam hij later tot andere gedachten en gaf zich met volle inzet voor het levensgevaar lijke werk. Advertentie Kort Rapenburg 20, telefoon 26405 Alexander Klein heeft de belevenissen van deze meesterspion, die het onder meer mogelij maakte, dat de Geallieer den in staat waren alle olieraffinade rijen in Duitsland te bombarderen, be schreven in zijn roman „The counterfeit traitor". De film die George Seaton regisseerde lat onder de Nederlandse titel „Ver rader in opdracht". Het is een welver- telde film geworden. In het begin wat sobertjes, maar later als het ware Hit- lerduitsland gedemaskeerd wordt van een beklemmende sfeer. William Holden speelt er de rol in an Erickson. Hij is volkomen de ro- buuste, doodkalme man, die hij in deze benarde omstandigheden zijn moet. Voor ons echter was het hoogtepunt de film Lilli Palmer in haar rol van Marianne Mollendorf, de rooms-katho- lieke vrouw, die van haar overtuiging uit tot haar verzet tegen het nazidom gedreven wordt, maar zich niettemin in haar geweten bezwaard voelt omdat mede door haar spionage de Duitse burgerbevolking op een onmenselijke wrede wijze gebombardeerd wordt. De film weet haar geestelijk conflict op een diep-ontroerende wijze uit beelden. Evenzeer werden wij getroffen door de ellende van de Joodse vluchte ling die op de vissersboot in het gezicht van'de vrije Zweedse, havenom het leven komt. FEERTIG jaar geleden nam dierenarts C. van den Berg een uit de vorige eeuw stammen de praktijk in Oude Wetering over van de heer G. J. Fr os, die zelf keurings-ambtenaar bij het slachthuis in Leiden werd. Veer tig jaar lang heeft de nu 66-jarige dokter Van den Berg lief en leed gedeeld met de boeren in Alke made, Hoogmade, Woubrugge, Rijnsaterwoude en Haarlemmer meer. De plattelanders zijn deze, waar het zijn eigen persoon be treft, wat gesloten en teruggetrok ken persoon gaan waarderen. Ze gaan hem dit voorjaar dan ook huldigen, zoals u onlangs in ons blad hebt kunnen lezen. Tegen houden kan dokter Van den Berg dit niet, al zou hij dit waarschijn lijk wel willen. Slechts node wilde hij me ont vangen in zijn royale bungalow aan de Veerstraat, een heerlijk honk voor zijn vrouw en drie dochters (van wie de oudste in Leiden medicijnen studeert). Denkt u nu niet, dat dokter Van den Berg niet gastvrij zou zijn de boeren weten wel beter. „Maar waarom is al die drukte nu no dig? M'n 25-jarig jubileum heb ik met plezier gevierd; dat was een groot feest. Dit veertigjarig jubi leum zie ik meer als het begin van het einde". Hoe het zo kwam, wisten we zelf even later niet meer maar ons gesprek was nog maar net op gang, of dokter Van den Berg had het over zijn diensttijd. „Alle ran gen doorlopen. Toen ik nog stu deerde. diende ik in de grote va kanties bij de infanterie, eerst als soldaat, later als korporaal en sergeant en ten slotte als vaan drig. Dat moest wel want als schooljongen had ik getekend voor het reserve-kader. Ik werd. reserve-kapitein (later majoor) bij de militaire veterinaire dienst en stak als paardenarts nogal eens wat op. Hoewel ik aan die regel matige onderbrekingen van m'n praktijk goede herinneringen be waar. kon ik er toen niet aan denken beroepsmilitair te worden. De plattelandspraktijk bood meer variatie en vergeet u niet, dat we toen juist in de tijd van het ge broken geweertje leefden". PING-PONG, deed de bel en mevrouw Van den Berg kwam vertellen, dat er een biggetje moest worden gehecht. „Loop maar even mee", mompelde dok ter Van den Berg en het volgen de ogenblik zag in zijn vaardige handen met enkele routinegrepen een stevig door een jonge boer vastgehouden pasgeboren biggetje hechten. Mevrouw Van den Berg fungeerde als assistente. De zeug zijn 40-jarige praktijk in Oude Wetering te vertellen, ,,'k Ben dankbaar dat ik dit jubileum be leven mag," zei hij, „maar het is geen verdienste, 'k Heb mijn werk gedaan zo goed en zo kwaad als het ging. Er zijn tegenvallers ge weest. Gelukkig heb ik me goed weten aan te passen aan de be woners van deze streek. Zelf ben ik in Rotterdam opgegroeid; m'n ouders hadden een boerderij aan de rand van de stad. Als kind al genoot ik van het buitenleven en daarom koos ik deze richting. Al tijd heb ik veel van planten en dieren gehouden en dat werd nog gestimuleerd op de middelbare school door de leraar biologie. T^R IS sinds ik 41 jaar geleden ■*-i dierenarts werd een jaar later kwam ik naar Oude Wete ring veel veranderd. Vroeger waren er veel meer paarden, soms wel 8 tot 10 op één bedrijf en ik had een consultatieve prak tijk. Je werd geroepen en ging eens kijken wat er was. Door de georganiseerde dierziektenbestrij- ding kreeg de praktijk een meer preventief karakter. Neem nu het mond- en klauwzeer. Eens de ge sel voor de veestapel. Nu hebben we er een vaccin tegen. En dan de t.b.c. 80 procent van de die ren was er op sommige bedrijven mee besmet, terwijl we nu een t.b.c.-vrije veestapel hebben. Ook bij de bestrijding van abortus- Bang maken we goede vorderin gen. Dit alles bracht een gewel dige administratie met zich mee maar die neemt m'n vrouw voor een groot deel voor haar reke ning." Over de nabije toekomst wilde flinke wond toegebracht. „Een dokter Van den Berg nog dit zeg- i ongelukje", bromde dokter Van gen: „Sinds januari heb ik een i den Berg terwijl hij de hechtin- assistent, dokter S. Westra. De gen aanbracht Een minuut later samenwerking is heel goed. Nu herhaalde hij die woorden maar die man er is, ga ik ineens mer- j toen was het biggetje al weer ken, dat ik graag wat werk uit i heel; behoedzaam en blij legde, handen geef. Jammer, dat m'n Nadat dierenarts C. van den Berg veertig jaar geleden een praktijk in Oude Wetering overnam, is hij voor vele boeren in Alkemade en omgeving een graag geziene en gewaardeerde ver- schijning geworden. had het roze biggetje blijkbaar een de jonge boer het beestje op wat assistent hier oude lappen in een kartonnen heeft", doos. Weer terug in de gezellige woonkamer probeerde dokter Van den Berg met zo weinig mogelijk woorden zoveel mogelijk over nog geen huis Een hoogstmerkwaardige werk- foto van de film „Verrader in opdracht"; op de voorgrond de twee acteurs William Holden (links) en Ulf Palme (rechts), die in de film de beide heren op de achtergrond spelen: Eric Erick son (links) en Max Gumpel (rechts). Deze „historische" foto werd genomen op het terras van het Victoria-restaurant in Stock holm, toen daar de opnamen voor deze film begonnen. Uiteraard doen zich diverse ongelofe lijke taferelen in deze film voor, maar men moet diep respect hebben voor de wijze, waarop George Seaton de sfeer in het oorlogvoerende Duitsland heeft weten te treffen. Een spionnage-film, die Vanwege zijn menselijke bewogenheid zeer de aandacht vraagt. (Sfeervolle spionage-film). Hart tegen hart STUDIO Uit een kwade wortel schiet een goede plant op. Ho» dit zich afspeelt, heeft Jacques Doniol-Valcroze in beeld gebracht in zijn film Hart tegen hart (Le cqeur battant). Een jonge kunstschilder vat genegen heid j)p voor een meisje, dat hij eerder heeft geholpen door als verbindingsscha kel op te treden met haar getrouwde min naar. een Chileense diplomaat. De Chileen zoekt opnieuw contact met het meisje, maar de schilder zegt, dat zij geen In teresse meer heeft. Daarentegen wekt hij bij het meisje de Indruk, dat haar vriend haar weer zal ontmoeten op het eiland, waar zij de vorige maal hun vakantie doorbrachten. De jongeman begeleidt het meisje, voor wendend opnieuw als haar amant op te treden, maar met de bedoeling haar liefde te verwerven. Dat lukt ten slotte en de diplomaat die tegen het einde toch nog komt opdagen, schikt zich in het onver mijdelijke. De omstandigheden waaronder deze nieuwe liefde ontluikt, zijn niet bepaald fris en ook niet bepaald aannemelijk, maar Doniol-Valcroze blijkt een dermate knap filmer, dat hij zelfs de zonderlingste situaties aanvaardbaar weet te maken. Hij schept een poëtische sfeer, waarin de hoofdpersonen nochtans het contact met de werkelijkheid niet verliezen. Fran- coise Brion en Jean-Louis Trintignant zijn als het J^nge stel Dominique en Fran cois echt-levende mensen met wie men zich verheugt, dat het onverkwikkelijke drama waarin zij waren verstrikt een zo gelukkig einde vindt. (Modern sprookje). Gejaagd door de wind TRIANON. De succesvolle trilogie van Margaret Mitchell: Gejaagd door de wind, die even succesvol werd verfilmd, beleeft in Leiden een reprise. De film is een van de weinige, de niet teleur stelt, wanneer men vooraf het boek heeft gelezen, want de regisseurs heb ben de scherpe typeringen, die de vroeg- overleden schrijfster aan haar romanfi guren heeft gegeven, dankbaar benut, zodat het boek parallel loopt aan de film. De catastrofale omwenteling die de Amerikaanse burgeroorlog de vorige eeuw in Zuid-Amerika bracht, en haar schokkende sociale gevolgen vinden in boek en film een knappe uitbeelding. De film heeft één nadeel: hy is te lang. Ruim vier uur zit men in de bioscoop, voordat de geschiedens een einde heeft gevonden; hoe boeiend het gegeven ook is en hoe verantwoord de weergave op het witte doek, vier uur kijken vergt veel van het geduld. Wij kunnen ons echter voorstellen, dat ondanks dit euvel, velen deze rolprent nog eens willen gaan zien. vooral zij, die eerst na het bioscoopbezoek tot het lezen van de roman kwamen. lEen verdiende reprise.) Maciste overwinnaar REX. Bijna onafgebroken draaien in de bioscopen de films in kleuren en cinesmascope die in het oude Egyp. te spelen. En het lijkt wel of met elk nieuw Egyptisch avontuur het peil ver- der daalt. Wat regisseur Carlo Campogalliani in deze Franco-Italiaanse produktie toont ls ronduit lachwekkend. Een enigszins redelijke beoordeling valt dan oofc niet te schrijven. Het gegeven en de manier waarop dit is uitgewerkt, de camera voering en de decoropbouw zijn diep bedroevend om maar te zwijgen over de wijze, waarop de geoliede beefcake Marc Forest af en toe in het beeld stapt en zijn kunstjes verricht (Belachelijk).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3