Drie christelijke partijen horen bij elkaar Orthodox-joodse gemeente weigert medewerking Valt protestantenwet niet in goede aarde? Belangengroepen niet in politieke partij verweven ANDERZIJDS DIACONIE Goede resultaten zonder socialisten Een woord voor vandaag Geen amnestie voor kardinaal Mindszenty Prof. Pap naar Nederland? POTTER S „linia" en 2 ZATERDAG 23 MAART 1963 In „Woord en Dienst" be spreekt ds. G. J. Geels, te Bilt- hoven de positie van de diaconie in deze tijd. Waar moeten we, zo vragen velen zich af, in een tijd van sociale voorzieningen met al het diaconale geld naar toe. Ds. Geels zegt hierover Er zijn er die zeggen, geef alles maar aan de kerkvoogdij. Die weet niet hoe ze de eindjes aan elkaar moet knopen. De kerkvoogdij is ons aller belang. Wat zou er ge beuren als ze de predikant geen salaris meer zou kunnen betalen, dan zou toch alles ophouden? Het lijkt zo heerlijk nuchter en zakelijk als mensen zo redeneren. Maar wat is het kortzichtig enkel naar dat ene doel de kerkvoogdij te kijken. Ik ga u eens heel iets anders ver tellen. Weet u wel, dat er uitgerekend in deze tijd heel veel diaconieën zijn, waar de diakenen nauwelijks meer weten hoe ze de begroting sluitend kunnen krijgen? Om van een handreiking aan de kerkvoog dij dan maar helemaal niet te spreken! Zeker, de welvaart is er. En de financiële hulpverlening speelt in het gehele diaconale werk lang niet meer zo'n grote rol als vroeger. Maar en ik mag toch wel aan nemen, dat U iets daarvan weet deze tijd heeft andere vormen van hulpverlening naar voren gebracht, heeft de diaconieën voor de nood zaak geplaatst daarvoor deskundi gen, beroepskrachten in dienst te nemen zoals maatschappelijke werksters en gezinsverzorgsters. De diaconieën zien zich genoopt om voor een adequate hulp aan bejaar den, zowel thuis als in tehuizen, voorzieningen te treffen, die heel wat meer vragen dan voorheen. De diaconieën willen hun bijdrage ge ven in de opbouw van de nieuwe wijk, opdat men daar zou weten te komen tot het realiseren van een gemeenschap in de diepe zin van het woord. De diaconieën willen hun zorg geven aan gezinnen en alleenstaanden, aan ouders en kin deren, aan zieken en gezonden, aan armen en rijken. De diaconieën ze komen geld tekort, omdat dit alles heel wat meer vraagt dan de diaconale ar menzorg in vroeger jaren. Het zijn vooral de diaconieën in de grotere plaatsen die de vleu gels breder hebben uitgeslagen, aldus ds. Geels, die zich hebben losgemaakt van het verleden dat wil zeggen de typische dia conale armenzorg met name en zich met toewijding en enthou siasme geven aan een nieuwe en bredere taak. Maar nu doet zich de moeilijk heid voor, dat de gemeente die eeuwen gewend is geweest voor de diaconie niet meer dan een aal moes te geven, het nog maar steeds niet kan begrijpen, dat er op dit ogenblik heel wat meer no dig is wil het diaconale werk voort gang hebben, ja wat meer zegt, zich ontplooien kunnen. Ik weet wel, er zijn vele diaconieën die op dit punt de gemeente op voortreffe lijke wijze informeren en voorlich ting geven. Maar de gemeente is nu eenmaal traag van reactie, zeker als het erom gaat een gewoonte van jaren, van eeuwen zelfs, nu op eenmaal prijs te geven, u zoudt de diakenen maar eens moeten vra gen. hoeveel diaconie-centen er nu nog altijd in de collecte worden ge- deponeerdl De diakenen zitten er zelf ook mee. Dat kunt U begrijpen. De si tuatie van dit ogenblik is immers precies de tegenovergestelde van vroeger. Toen was het: de mensen gaven hun „aalmoes" (zoudt U van een „offer" durven spreken?) en op grond van wat er binnenkwam werd ook bepaald, wat er kon wor den uitgegeven. Daar hield het mee op. Maar thans heeft menige diaco nie zakelijke verbintenissen, die zij in dienst heeft, hetzij met instellin gen in het kader waarvan zij met anderen samenwerkt. Er zijn ver plichtingen die nagekomen moeten worden, wil heel dit werk niet stag neren. Er is dan ook geen sprake van, dat men dit afhankelijk kan stellen van de mate waarin de ge meente geeft. Integendeel, er wordt heel nuchter en zakelijk vastge steld: hoe dan ook, dit dient er te gebeuren, dit moet er op tafel ko men. Nu kan men stellen, dat een goe de voorlichting vanuit de diaconie aan de gemeente hier veel zal kunnen bereiken. Dat is zeker waar. Toch hoop ik, dat U me zult kunnen begrijpen wanneer ik zeg, dat het onvermijdelijk, ja noodza kelijk is, dat hier zakelijk wordt gedacht en gehandeld. Daar komt bovendien nog bij, dat men wel eenmaal per jaar een bijzondere diaconale inzameling kan organi seren en die met een goede, pak kende folder bij de gemeente kan introduceren, maar men zal dan voor de noodzaak komen te staan om het van jaar op jaar steeds pakkender en indringender naar voren te moeten brengen. Anders gaan de inkomsten naar beneden. Op den duur kan dit toch geen gezonde situatie geven. En daar om begrijp ik het volkomen en ik zou voor dit systeem graag een lans willen breken dat er dia conieën zijn, die van de leden der gemeente eenvoudig een vaste bij drage per jaar vragen. Dit ontslaat de diaconie uiter aard niet van de verplichting de gemeente uitvoerig en regelma tig over haar werk in te lich ten, haar daarin mee te laten le ven en, zoveel mogelijk ook per soonlijk mee te laten werken, al dus ds. Geels. Hij vervolgt: Een vaste bijdrage dus. Men kan het doen op de manier, waar op de diaconie in de plaats waar ik woon dit heeft gedaan: in een uitvoerig schrijven is aan alle le den der gemeente duidelijk ge maakt, wat er in de diaconie om gaat en wat daarvoor nodig is. Maar ook, wat tot nu toe moest blijven liggen. Een bijgevoegde antwoordkaart diende om de dia conie te laten weten of men bereid was, uiteraard geheel vrijwillig voortaan een vaste bijdrage van 3 promille (dus drie gulden van el ke duizend gulden jaarinkomen) voor het diaconale werk ter plaatse te geven. Het resultaat van deze actie heeft de verwachtingen van het college van diakenen overtrof fen. En men weet nu tenminste waar men aan toe is! Ik wil zeker niet suggereren, dat men nu overal, alle diaconieën die met deze problemen zitten, dit sys teem moet gaan toepassen. Ier liggen nog heel wat vragen. Dat weet ik wel. Waar het mij op dit moment vooral om gaat, is dat bij de ande re ambtsdragers predikanten, ouderlingen en kerkvoogden be grip kome voor de gewijzigde si tuatie van vele diaconieën. Opdat de broeders diakenen, wanneer zij de financiële zorgen van het werk, dat de gemeente hen heeft toever trouwd. in de (centrale) kerkeraad ter tafel brengen, daarvoor ook ge hoor zullen vjnden. HET IS van bijzonder belang, dat de christelijke partijen, de A.R.P., de C.H.U. en de Berghuis over O dacht en dan de regering toen dacht. V 7 7, 7 „J. Het tempo van de omschakeling dreigde KOmena nüOlliet *e 6"" ten koste van de economisch wc w w zwakkere volksgroepen, waar nog steeds K.V.P., 'die sinds 1952 niet meer (Van onze parlementeredactie) jJJJ V0n„Jetr^3flgn<">d het sterk" uit elkaar zijn gevallen, in re- Het antirevolutionaire program van geringsverband bij elkaar blijven, De partijvoorzitter meende, dat men ml'aer hêê^he? tempo ^"vemSze'pS: hetzij erin of erbuiten. _Dit zei dSTSeHJrtS&wto» "Sfn "IXidSiS ki"s «'"V °mdat .duidelijk over de komende kabinetsformatie. de voorzitter van het Centraal Comité van A.R. Kiesverenigin gen, dr. W. P. Berghuis, vanmor gen in zijn openingsrede op de deputatenvergadering van zijn partij in Utrecht. Dr. Berghuis wees er in zijn toespraak op, dat het heden ten dage gaat om het behoud van een georganiseerd op treden van een christelijke poli tiek. Daarbij zullen de verschil len met de C.H.U. in feite nau welijks een rol meer mogen spelen, en zullen die met de rooms-katholieken op politiek ter rein overschaduwd worden door het gevaar wat ons allen in deze tijd bedreigt de verloochening van Christus' Koningschap. Dr. Berghuis wilde over de ko mende kabinetsformatie geen voor spellingen doen. Niettemin wenste hij op enkele aspecten te wijzen. Daarbij noemde hij niet alleen het uiteenvallen van de drie christe lijke partijen een stap terug op een weg, die zij doelbewust heb ben ingeslagen. Hij wees er ook op, dat de anti revolutionairen met de socia listen een sterkere democrati sche verwantschap hebben dan met alle andere partijen. Men heeft uit het verleden een ongeveer gelijkge richte democratische strijdpositie, een sterk organisatiebesef en een ze ker idealisme gemeen. Antirevolutio nairen en socialisten kunnen in het algemeen als bestuurspartners goed met elkaar overweg, aldus dr. Berg huis. Want daarbij zal allereerst de politiek en het te voeren beleid een rol spelen. Dr. Berghuis bracht in dit verband het volgende in herinnering Bekend is, zo zei hij, dat in Neder land een zakelijk goed regeerbeleid kan worden gevoerd met gunstige resulta ten voor het volk, vooral in sociaal opzicht, zonder de socialisten. Het be leid van het kabinet kan hoog worden aangeslagen en van de regeringspartij en mag worden geacht, dat zij de po litieke lijn van het kabinetsbeleid als zodanig in de toekomst niet zullen wil- ~;n prijsgeven. Bekend is voorts, dat de regerings combinatie van thans is ontstaan, mede vanwege de zware eisen, dfe de PvdA heeft gesteld. Voorts kan erop worden gewezen, dat het kabinet-De Quay iets meer verantwoordelijkheid voor de bur gerij tot stand heeft gebracht, een ten dens. waaraan de regeringspartijen van thans grote waarde hechten. Advertentie VAKANTIEREIZEN per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963. Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam tel.112535 is geworden, dat deze richting eerst echt kan worden ingeslagen als de wo ningnood in algemene zin is opgeheven. Aan de verantwoordelijkheid van de huidige toestand van woningnood kan overigens ook de oppositie zich niet onttrekken. Zij Is na de oorlog veer tien jaar lang regeringspartner ge weest. Men moet dus samen het boete kleed aantrekken. Voor hun zware taa-k verdienen zowel de toekomstige als de vertrekkende minister van volkshuis vesting van de antirevolutionairen een bijzondere steun ln de rug, aldus dr. Berghuis. Resultaten Bekend is ook, zo vervolgde dr. Berghuis, dat de Partij van de Arbeid de koers van dit kabinet moeilijk heeft kunnen verteren, maar dat zij, blijkens de reacties van de laatste periode, ken nelijk de resultaten van het gevoerde beleid niet heeft kunnen ontkennen. Straks zal moeten blijken, of zij zich de tegenstelling tussen haar aanvanke lijke kritische verwachtingen en de concrete uitkomsten van het kabinets beleid zal weten te herinneren. Dr. Berghuis noemde nog andere punten, waarmee rekening moet wor den gehouden: de los-vaste basis, waarop het kabinet-De Quay in 1959 in zee is gegaan heeft in de praktijk eni ge niet te verwaarlozen spanningen en moeilijkheden met zich gebracht. De partijvoorzitter gaf er de voorkeur aan, dat bij de komende formatie iets meer afspraken zullen worden gemaakt dan in 1959 het geval is geweest. Tenslotte wees dr. Berghuis erop, dat de constellatie van 1959 niet tot stand is gekomen, omdat de christelijke par tijen er bepaald op gebrand waren, met de V.V.D. in combinatie te gaan. Ze ker, hij erkende, dat de liberalen het kabinet en de regeringscombinatie ro yaal hebben gesteund en dat de liberale bewindslieden een evenredig aandeel heggen geleverd voor de prestaties van het kabinet. Het is, alsof Jezus kort voor Zijn heengaan aan een aantal mogelijke misverstanden een eind wil maken. Als de disci pelen soms gedacht mochten hebben, dat zij Jezus hebben uitgekozen om Hem te volgen, dan wil Jezus daaraan radicaal een einde maken. Niet gij hebt Mij, maar Ik heb u uitge kozen en u aangewezen, opdat gij zoudt heengaan en vrucht dragen en uw vrucht zou blijven, opdat de Vader u alles geve wat gij Hem biedt in Mijn naam", zo heeft Johannes de woorden van Jezus opgetekend. Het is dus zonder meer duidelijk: Jezus zélf heeft het initiatief genomen. Hij heeft Zijn dienaren, Zijn volgelingen gekozen. Als Hij dat niet zou hebben gedaan, dan waren de discipelen nooit op de gedachte gekomen Hem te kiezen! Maar dan volgt ook direct waarom Jezus hen uitkiest, hen aanwijst. Heengaan en vrucht dragen. Dat betekent: zich inzettenzich geven voor Jezus. Als Hij ons uitkiest, dan moet er wat gebeuren. Dan verandert alles in ons ley en. Dan blijven wij er niet onverschillig onder. Dan kunnen wij niet iets of iemand anders meer kiezen. Jezus, keuze implicèert een opdracht: vrucht dragen. Om het met een ander Bijbels woord te zeggen: in elk opzicht een lees bare brief van Hem te zijn! Het is een opdracht voor het gehele leven en onder alle omstandigheden. Maar er is ook de belofte, die met het voorgaande onlosmakelijk samen hangt: God de Vader geeft ons alles wat wij vragen in de naam van Jezus. Deining Dr. Berghuis ging zo uitvoerig op dit onderwerp in, omdat deze zaak in 1960 aanleiding heeft gegeven tot een kabi netscrisis, welke crisis in antirevolutio naire gelederen een niet geringe deining heeft veroorzaakt. Als andere beleids zaken, die onrust hebben gewekt in eigen kring noemde hij de houding ten opzichte van de Nieuw-Guineakwestie en de mammoetwet. Dr. Berghuis wees in dit verband met de grootst mogelijke klem af, dat door het optreden van de Kamerfractie of van gedeelten van de fracties zou zijn afgeweken van antirevolutionaire begin selen. Er is ook niemand geweest, die dit werkelijk principieel duidelijk heeft gemaakt. Hij betreurde in hoge mate, dat door dergelijke veronderstellingen in de partij onrust is veroorzaakt. Uitvoerig ging dr. Berghuis in op de taak van de A.R. Partij in de heden daagse samenleving. Hij wees erop, dat het jongste program van actie van de A R. Partij uitdrukking geeft aan een vernieuwde aanpak der dingen. Het wil Rabbi Soetendorp is te vrijzinnig de a.r. politiek als levende christelijke politiek met beide benen plaatsen in de werkelijkheid van vandaag. Met dit program kan de partij een wezenlijke bijdrage geven tot een poli tiek, die nationaal en internationaal ze genrijk kan zijn. Bij de verwezenlijking van de erin aangegeven koers zullen de antirevolutionairen elkaar niet loslaten, maar zij zullen samen verder bouwen aan hun eigen huls, aidus dr. Berghuis tot de deputatenvergadering. (Van een onzer medewerkers) Nadat enige dagen geleden de orthodoxe rabbijnen in Zuid- Afrika met omstreeks vijftig duizend gemeenteleden besloten alle besturen en bijeenkomsten te boycotten waarin liberale rabbijnen met ongeveer twaalf duizend gemeenteleden zitting hebben of aan deelnemen heeft thans het kerkbestuur van de Nederlands Israëlitische Hoofd synagoge te Amsterdam een on geveer gelijke maatregel ge nomen. Hoewel een der opper- voorzangers van dit op orthodox- joodse basis staande kerkgenoot schap, dr. H. Bloemendal, zijn (Advertentie) Nu heeft de hovenier fö \a tijd voor U l Laat juist in deze N maanden Uw tuin verzorgen door een bevoegd hovenier. Straks ziet U Verzet tegen tolerantie in Spanje Ds. H. Fokkens te Gouda overleden In Gouda is overleden de emeritus gereformeerde predeiekaente, ds. H. Fok kens. De overledene was deze maand juist tachtig jaar geworden. Hij werd geboren in Veenwoudsterwal, waar zijn vader, de bekende ds. Willem Fokkens, predikant was. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit en werd in november 1908 kandidaat gesteld. Na eerst twee jaar als hulpprediker gediend te hebben op „Veldwijk" in Ermelo werd hij in 1911 door zijn vader te Dwingelo beves tigd. Hij diende achtereenvolgens de ge meenten van Dronrijp, Boornbergum en Hollandscheveld. Deze laatste gemeente werd ook door zijn vader gediend. In april 1951 ging hij met emeritaat en vestigde zich in Gouda. Hu was bij her haling lid van de particuliere synode van Drente en schreef in het Gerefor meerd Theologisch Tgdschrift onder meer artikelen over de pinksterbeweging De begrafenis zal plaats vinden om twee uur op „IJsselhof" te Gouda na een (Van onze kerkredactie) Nog altijd gaan er in Spanje de geruchten dat er een soort van „Edict van Nantes" op komst zou zijn met beperkte godsdienstvrij heid voor de protestanten. Hoop gloort aan de kim. Maar in rooms- katholieke kring is niet iedereen even gelukkig met dit voorstel. Zo schreef de Spaanse priester-jezu- iet E. Guérrero in het rooms-ka tholieke dagblad „Ya" bijzonder pessimistisch over een dergelijke tolerantie-wet. Hij ziet er een ge vaar in voor het rooma-katholi- cisme. In zijn artikel somt hij de historische conflicten op die er geweest zijn tussen rooms-katholiek Spanje en protestant se landen en zegt dan dat een „gemak kelijke en vriendelijke geest van laten we (als rooms-katholieken en protestan ten) bij elkaar gaan zitten" wel eens zou kunnen betekenen dat „de rooms- katholieke eisen en verlangens niet als zo bijzonder belangrijk meer worden er varen en het resultaat geestelijke en kerkelijke onverschilligheid- zou zijn." In dit artikel wordt de vraag gesteld „Móet er gelijkheid zijn voor de wet van rooms-katholieken en protestanten? Is dit alles wat we moeten doen: De beperkingen intrekken met betrekking tot proselitisme, openbare eredienst, huwelijk, begraafplaatsen en de oplei ding van predikanten?" Kopschuw voudiger maken. Tevens is hij er een voorstander van om protestanten het recht te geven eigen scholen te hebben waar het aantal protestantse kinderen dit mogelijk maakt. In deze laatste zin zit een moeilijk heid. Er zijn in Spanje nog altijd pro testantse scholen, waar echter niet al leen protestantse kinderen gaan. De ze scholen kunnen bestaan. Zouden echter alleen maar protestantse kin deren, dus kinderen van ouders die beiden tot een protestantse gemeen schap behoren en eventueel protes tants gedoopt of in het geheel niet ge doopt zijn zoals bij de baptisten), toegelaten worden, dan zullen deze kleine gemeenschappen vrijwel ner gens meer in staat zijn om een eigen school te hebbén. Niet tevreden Maar Guerrero Is van mening dat deze beperkte vrijheden en zelfs uitge breidere vrijheden toch hen, die inter nationale druk op Spanje uitoefenen, niet zal tevreden stellen omdat hun opzet is een volledige gelijkstelling tus sen protestanten en rooms-katholieken te verkrijgen. „Totdat zij dit doel be reikt hebben", schrijft hij, „zullen zij blijven herhalen dat de individuele mens in Spanje niet gerespecteerd wordt en dat er nog altijd godsdienst vervolgingen voorkomen." Verlichting Esperanto kandidaat voor Nobelprijs Uit 13 landen heeft het Nobel-comlté in Oslo het voorstel ontvangen aan de Universala Esperanto Asocio, de orga nisatie. die de wereldbeweging voor een gemeenschappelijke internationale taal vertegenwoordigt, wegens haar re sultaten op het gebied van het nader tot elkaar brengen van de volkeren en van de bevordering van de .wereldvr*')e;oa® Nobelprijs voor de vrede voor het jaar 1963 toe te kennen, ^^r d^ ^om-stel- lers zijn ook veertien Nederlandse Ka merleden. In de Perzische stad Tabri\.zy"^1i]* dac bij gevechten tussen Mohamme daanse geestelijken en vrouwen een &"hlmmS..nï. priMter ra een vrouw om het leven gekomen. Vijftig pries- ters en vrouwen liepen verwondingen op Vrouwelijke betogers en voorstand- vrouwen bij parlementsverkiezingen. Hij toont zich wel gewillig om de huidige situatie voor de protestanten wat gemakkelijker te maken door de rerplichting op te heffen dat protestant- e militairen ook de rooms-katholieke mis bijwonen. Ook wilde hij de formali teiten waaraan protestanten onderwor pen zijn die willen huwen, wat een- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudenberg (vac J. C. Stelwagen) P. Bouw te Ede; te Kamerik (vac. P. J. F. Lamens) C. van den Bergh te Polsbroek. GEREF. KERKEN I te Delft (zevende pre S. van Bekkum te Monster en bedacht te Den Haag-Oost. Aangenomen naar Aalten P. V. v.d. Wej le Slegerswoude. die bedankte voor Broek op Langedijk en Sneek. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Harderwijk (vac. R. Slof- stra) M. Vlietstra te IJmuiden en D. van Wilsum te Dedemsvaart. Bedankt voor Vlissingen W. van Heest te Emmen. primaat van Hongarije, kardinaal Jozsef Mindszenty. die na de onder drukking van de opstand in Hongarije van 1956 een toevluchtsoord vond in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boedapest en daar sindsdien ver blijft, valt niet onder de amnestie die donderdag door premier J%nos Kadar is afgekondigd, zo heeft een woordvoer der van het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De kar dinaal kan echter, als iedere „veroor deelde misdadiger", een verzoek om amnestie indienen, aldus de woordvoer der. Hij herinnerde aan de woorden van Kadar. die in het parlement had gezegd: „Zij, die uitgesloten zijn van de amnestie, hebben de mogelijkheid om gratie te vragen, en te krijgen, op basis van een apart onderzoek van hun ge val". In gewoonlijk betrouwbare diplomatie ke kringen wordt ten sterkste betwij feld, of kardinaal Mindszenty van deze gelegenheid gebruik zal maken om een gratieverzoek in te dienen. De kardinaal zelf heeft steeds betoogd, dat hij zich on schuldig voelt en dat hij zijn berech ting ziet als een onderdeel van de strijd van het communistische bewind tegen de kerk. Volgens genoemde krin gen zal de primaat waarschijnlijk tot geen enkele stap overgaan voordat hij heeft gesproken met dr. Franz Koe- nig, de aartsbisschop van Wenen, die na Pasen een bezoek aan Boedapest zal brengen. Maar er zijn andere dingen, die wat kopschuw gemaakt hebben. Dr. Berghuis dacht in dit verband „aan de politieke ontwikkeling van het Nederlandse liberalisme, die in elk geval nogal troebel is, maar die voorts symptomen vertoont (zoals het zich niet beschikbaar stellen van minister Korthals voor de Tweede Kamer op zakelijk-po- litieke gronden en andere gebeur tenissen), die ons althans op dit ogenblik niet gerust doen zijn over V.V.D. De wijze waarop de V.V.D. zich tenslotte door het toedoen van prof. Oud alsnog voor blamage in de zaak-Van der. Putten heeft we ten te behoeden, is in elk geval een punt dat de verontrusting niet nog erger heeft gemaakt." Woningbouw Dr. Berghuis vond het onrechtvaar dig de teleurstellende ervaringen met de woningbouw aan het beleid van minis ter Van Aartsen te wijten. Hij gaf toe, dat het heeft teleurgesteld, dat de wo ningnood in de afgelopen regeringspe riode niet in veel sterkere mate C' het geval is geweest, is afgenomen dat er tot opheffing van die nood in ons land iets mis is, en iets mis is geweest met de tot nu toe getroffen maatregelen. Maar hij meende, dat men ook hpt gehele naoorlogse bouwbeleid in zijn kritiek moet betrekken en er voorts aan moet denken, dat het woningbouw beleid een kabinetsbeleid is geweest. Het is juister te erkennen, zo meende hij, dat het kabinet-De Quay, in het verlengde van vorige kabinetten, de ernst en de omvang van de woningnood niet voldoende heeft beseft. Dr. Berghuis wilde de verantwoorde lijkheid van de A.R.Partij voor het woningbouwbeleid bepaald niet uitslui ten. Ook zij heeft zich uitgesproken voor een accentverlegging van de overhelds- bouw naar de particuliere bouw. Op zich zelf is dit standpunt juist, maar in feite was voor een terugkeer tot meer nor male woningbouwverhoudingen de tijd minder rijp dan de A.R. Partij toen betekenen. Vakbeweging nader belicht TYROF dr J P Kruiit. hoog-l Wanneer hij enige kritiek heeft op de vakbeweging, niet alleen die in Neder- leraar in de sociologie aail de land dan is het deze dat zij te weinig riiksunivprqiteit te Utrecht en de hecft V0°I' Pub,ic relations voor het nj'KSumversiten ie uireoni, en ae pubUek met haar functies en taken be heer A. Vanistendael, secretaris- kend te maken. [eneraal van het internationaal medewerking had toegezegd aan de door de jongeren groep van de remonstrantse gemeente te Amsterdam georganiseerde ten toonstelling Joodse traditie heeft hij zich moeten terugtrekken. king was verkregen van joodse fami lies en joodse instelling zijn enige mani festaties verbonden. In de Arminius- kerk waar de tentoonstelling zaterdag avond zal worden gehouden zou zondag morgen na de kerkdienst een bijeen komst worden gehouden waarop opper voorzanger dr. H. Bloemendal met me dewerking van een mannenkwartet on der leiding van Anton Krelage liturgi sche gezangen van de sabat en joodse feestdagen laten horen. Enige dagen later zou over het on derwerp joodse traditie dr. J. Soeten dorp de rabbijn van de liberaal-joodse gemeente te Amsterdam en Den Haag een lezing houden. Het kerkbestuur van de Nederlands Israëlitische Hoofdsy nagoge is van mening dat alleen een orthodoxe rabbijn, in dit geval opperrab bijn A. Schuster van Amsterdam, be voegd is over een joods onderwerp van voorlichting te dienen. Het wenst niet dat een zijner functionarissen deelneemt aan bijeenkomsten waarop door de libe rale rabbijn zal worden gesproken. Het heeft dr. Bloemendal verboden zijn medewerking aan de manifestaties van de remonstrantse gemeente te ver lenen. Enige weken geleden moest ook oppervoorzanger B. Moskovitz zich te rugtrekken van een bijeenkomst waar op Rabbijn Soetendorp het woord zou voeren. Noch de opperrabbijn van Am sterdam de heer A. Schuster, noch de voorzifter van het kerkbestuur was be- reid een toelichting op het besluit te ge ven. Het wordt als een interne maatre gel beschouwd, waarover geen medede lingen naar buiten worden verstrekt. christelijk vakverbond, hebben gistermiddag op het lustrum van de Tilburgse faculteitsvereniging .Sooiologische kring" de vakbe weging nader belicht. Prof. Kruijt sprak over het terrein van de internationale vakbeweging Prof. Kruijt, het begrip pressiegroep ontledende, constateerde dat dit in de journalistiek is ontstaan en door de we tenschap is overgenomen. Het gaf en geeft z.i. aanleiding tot allerlei misver standen. Sociologen en politicologen zijn het er over eens dat een pressiegroep Wordt gedefinieerd door de gebruikte technieken, een belangengroep door doel einden. Prof. Kruijt die de voorkeur geeft aan de term belangengroep als in het algemeen, en dan naar zijn inzicht ten onrechte, pressiegroep wordt gezegd, meent dat de vakbeweging een belan gengroep is. Met nadruk stelde hij dat er zeer vele belangengroepen zijn: we leven in een pluralistische maatschap pij met vele gedifferentieerde belangen. Een kapitale fout die naar het oor- ;el van prof. Kruijt vaak gemaakt wordt is dat men pressiegroep en be langengroep identiek acht. Het zijn ech ter twee verschillende, die elkaar even wel wel kunnen dekken. Democratie Naar zijn mening zijn belangengroe pen, waarvan de vakbeweging er een is, onmisbaar in ons democratische bestel. Als men ze zou willen laten verdwij nen. zou dat het einde der democratie Bij een bespreking van middelen der vakbeweging als belangengroep noem de prof. Kruijt o.m. de staking en hij zei o.m.: „Niemand zal mij kun nen tegenspreken, zelfs prof. Wemels- felder niet, dat de vakbondsleiders een grote mate van verantwoordelijkheids gevoel hebben". Wilde stakingen kun nen z.i. worden uitgelegd als een blijk van wantrouwen van leden ten opzich te van leiding der vakbeweging, als een bewijs van onvoldoende kontakt. Staking, oudste middel der vakbewe ging, is zeker pressie en wel economi sche. Pressie is ook uitsluiting, boycot, kapitaalvlucht. Pressie Alle belangengroepen komen z.i. de verleiding pressie te oefenen, pres sie die wel legaal is, maar geen „fair play". De advertentie die aan de voor avond van het televisiedebat in kran ten was afgedrukt noemde hij een voor beeld van deze pressie. De ineenstren geling van belangen groepen en politieke partijen kan ge varen opleveren. Sterke grote poli tieke partijen met een klaar en ver antwoord programma, waarbij reke ning wordt gehouden met groepsbe langen. kunnen voorkomen dat de invloed van belangengroepen gaat overheersen. vakbeweging zit dc laatste jaren hoek waar de slagen vallen. Prof. De theologische faculteit van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft zich in een telegram tot de premier van Hongarije gericht met het verzoek prof. Laszlo Pap toestemming te ge ven naar Nederland te gaan. Zoals gemeld werd prof. Pap enige jaren geleden ontheven van zijn functie aan de universiteit van Boedapest. Hij werd toen belast met de zielzorg van een kleine doch uitgestrekte gemeente. Op 15 januari jongstleden werd hem me degedeeld dat hij ook dit kerkelijk ambt moest neerleggen. Hem werd een zeer kleine uitkering van de diaconie in het vooruitzicht gesteld. De theologische faculteit in Utrecht be roept zich thans op het feit dat prof. Pap in Utrecht gestudderd heeft en daar cum laude promoveerde. Men doet een beroep op premier Kadar zijn me dewerking te verlenen aan het continu eren van het wetenschappelijk werk van prof. Pap in Nederland. Advertentie De in de Kruijt herinnerde in dit opzicht aan re devoeringen en uiteenzettingen van o.m. de professoren Van Esveid, Wit- teveen en Wemelsfelder. Hij ontkende niet dat erkennen van waarheid in die kritiek voorkomen, maar in het alge meen acht hij ze onbillijk en onjuist. MENTHOLPILLEIS Tc den hoest en Keelpij- Uitwerking frappant Verhuizen is: stof in je haren, tien gebroken nagels en een krakende rug. Verhuizen is af scheid nemen. Maar verhuizen betekent ook iets nieuws opbouwen. En dat kan, zelfs in kleine din gen, heel boeiend zijn. Toen wij, op de ruïne van wat eens onze huis kamer was, onze laatste thee dronken, bracht de post twee welkom-brieven uit ons nieuwe dorp. Een charmante gedachte: er wordt al over je gepiekerd, er wordt al rekening met je gehou den. De eerste brief, die ik open maakte, kwam van een wijnhandelaar. Hij had zichzelf in artistieke kleuren laten fotograferen in zijn wijnkelder en stuurde ons nu zijn conterfeitsel toe. Hij zag er zo op de foto in zijn groene botte liersvoor- schoot of hoe zo'n ding ook heten mag in drukwekkend uit. In romantische woorden deed hij in zijn prospectus een verhaal over het edele en kloeke van zijn wijnen. Vanaf de foto hief hij een zeegroene roemer met sprankelende Moe zelwijn en adviseerde met veel omhaal van woor den alle wijnen uitsluitend bij hem te betrekken. Dan volgde er een ferme reeks wijnkastelen in Frankrijk, waar hij persoonlijk wijn gaat proe ven. Tenslotte en dat ontroerde mij bijzonder beloofde hij mij een waardig welkomstge schenkzodra wij ons in onze nieuwe woon plaats gevestigd hadden. Ik vind dit een aardige geste en een actieve reclame en ik zal zeker zo gauw mogelijk eens een fles spuitwater gaan ha len om te controleren of het blauw van 'smans ogen inderdaad zo diep is als de koele bergme- If o-etang.e,£s ren, die mij vanaf de foto toelachten. Ik kan het eigenlijk niet geloven. Het stralende groen van zijn schort kan ook beslist niet zo ongekreukeld zijn als op de folder, er zullen best vlekken op zitten. Diep in mijn hart vind ik die man natuur lijk ook een beetje gek. Ik vind, dal hij, com pleet met bokaal in de hand en verkoops-glim- lach op zijn mooi gezichtgewoon voor aap staat. Maar als hij op deze manier klanten weet U trekken, moet hij dat zelf weten, niet waar? De tweede welkom-brief maakte mij een beet je timide. Een beelderige folder liet mij een even beelderige school zien op een idyllisch plek je. Smetteloze klaar-overtjes bezetten het zebra pad vlak bij het schoolplein. In een zakelijk kort briefje maakte ik kennis met bestuur en leer krachten van de gefotografeerde school. Natuur lijk is dit plaatje ook mooier dan de werkelijk heid. De prunus, die uitbundig staat te bloeien, doet dit tenslotte ook niet meer dan, vak weg, twee weken per jaar. En de zon schijnt niet ie dere dag tussen de veelbelovende heesters door. Wij praten als het zo uitkomt graag wat dier baar over de schoolstrijd en over de offers, dii onze vaderen brachten om hun kinderen naai een christelijke school te kunnen sturen. Welnu die mooie folder kwam van de actieve openbari school. Dat stemde mij wat timide. Verhuizen is boeiend. Hoe zullen je buren zijn! Hoe de dominee? Hoe reilt en zeilt het kerkelij) leven? Lopen ze harder dan „de achttien" oj langzamer dan „de 64"? Allemaal boeiende vra gen. Ik weet nog niets: Alleen: de wijnboer de openbare school waren zeer actief. Vreemdt gewaarwording. MINK VAN RIJSDIJK,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2