Politieke crisis is nog niet aan een oplossing toe Commentaar Dr. Mansholt hoopt toch op oplossing Oprichting Gasunie is thans in zicht Paarden moeten meer hersens hebben r "n Met de Luymes op ontdekkingsreis J Ondanks iieuws in één oogopslag Frankrijk zet kernproeven toch voort Dit weekeind de oplossing Toch geen consequenties voor het hele kabinet? W.E.U.-ministers niet bijeen Transportnet voorlopig uitgezet Burgemeester van Brielle geschorst (RITA) langdurig regeringsberaad Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 23 maart 1963,43ste jaargang „Stantvastigh is ghebleven jJ. mijn hort in teghenspoef' Zie pagina Kantoren Leiden. Steenstraat 37 Postbus 76r Telefoon 31441 - Giro 58936"****-• Abonnementsprijzen m. f 2,80, p.kw^ 8,25 Klaéhtendienst bezorging 18 19 Vie in dc Keukenhof na deze Ir en ge winter naar bloemen oekt. moet naar de kassen toe. m dan te ontdekken dat een iooie tulp dan nog „Sneeuw ster" heet.... De Franse minister voor de strijdkrachten, Mess- mer, heeft verklaard dat Frankrijk zijn proeven in de Sahara of elders zal doorzetten, ondanks de prolesten van Algerije In tussen schijnt de woede in Algerije zelf te luwen. Men wenst althans de be trekkingen op de oude voet voort te zetten. De voorzitter van het centraal comité van de A.R. kieverenigingen, dr. W. P. Berghuis, heeft ver klaard dat het van groot belang is dat de drie chris telijke partijen, A.R.P., C.H.U. en K.V.P., die sinds 1952 hebbeli samenge werkt. in regeringsver- band bij elkaar blijven. Hij 1 wees erop dat er zonder de socialisten ook goede resultaten zijn te bereiken. De socioloog prof. dr. J P. Kruijt heeft sprekend over de internationale vakbeweging gezegi, dat I een pressiegroep wordt I gedefinieerd door de ge bruikte technieken en een I belangengroep door de S doeleinden die worden na- gestreefd. In het alge- i meen achtte hij de recente kritiek op de vakbewe- ging onjuist. De Britse onderminister van oorlog, Profumo, is betrokken in een gerucht makende affaire. Zijn naam wordt genoemd in verband met het verdwij- nen van een foto-model die als getuige voor de I rechtbank moest verschij- nen in een proces tegen Ihaar ex-minnaar. Het meisje is spoorloos, de mi nister ontkent iets over haar verblijfplaats te we ten. De vergadering van de ministers van buiten landse zaken van de West- Europese Unie (de Zes en Engeland) gaat niet door. In Den Haag werd bekend gemaakt dat de Duitse mi nister Schroder meent dat er onvoldoende overeen stemming bestaat om tot een vruchtbaar gesprek te komen. Vooral Frankrijk heeft zich tegen 't gesprek verzet. Frankrijk zal zet kernproeven voort zetten, heizü in de Sahara, hetzij elreds. Dit heeft de minister voor de strijd krachten Messmer op een persconferen tie in Lyon meegedeeld, in weerwil van de protesten, die uit vele delen van de wereld zijn gehoord. Intussen lijkt het er op, dat de boos- Intussen lijkt het er op, dat de boos heid van Algerije over de ondergrondse kernproef van de Fransen in de Sahara al weer enigszins gaat luwen. Vrijdag hebben Algerijne regeringsfunctionaris sen verklaard de wensen, dat de betrek kingen met Frankrijk zullen worden voortgezet op dezelfde basis als in de afgelopen maanden. Een officiële woordvoerder zei, dat Algerije de zaak zo gematigd en zo di plomatiek mogelijk had aangepakt en hij hoopte, dat Frankrijk er in zou toe stemmen het, Verdrag van Evian te wij zigen pm verderf kernproeven in de Al gerijnse Sahara onmogelijk te maken. Staking in Frankrijk De staking van de 240.000 Franse mijn werkers duurt nu al drie weken en geheel Frankrijk hoopt, dat dit weekeinde een oplossing uit de impasse zal brengen. De commissie van onderzoek naar de lonen in de genationaliseerde bedrijven zou van daag verslag uitbrengen aan de regering, die daarna haar standpunt zal bepalen. Intussen werd 't leven in Parijs vrijdag opnieuw vier uur lamgelegd door een sympathiestaking van de arbeiders in de elektriciteitsbedrijven. Verkeersopstop pingen namen gigantische vormen aan. (Van onze speciale verslaggever) TTET hele weekeinde, maandag en dinsdag incluis, zal overleg tussen de *- ministers (ook onderling) en de fracties noodzakelijk zijn om een op lossing te vinden voor de politieke crisis, waarin de regering en dc Tweede Kamer door het televisie-debat zijn geraakt. Na een volle dag naarstig vergaderen tegen half één vannacht verliet het kabinet met de betrok ken staatssecretarissen Scholten en Gijzeis het Binnenhof werd in Den Haag verwacht, dat de tegen de televisie-nota gerichte moties niet tot consequenties voor het hele kabinet zullen leiden. Hoewel de laatste beslissingen nog moeten worden genomen, zou minis ter-president De Quay van mening zijn, dat hij een formule zou kunnen vinden voor het tactisch terugtrek ken uit de regeringsstellingen. De positie van de beide staats secretarissen is nog in het duister gehuld. Van de heer Scholten is be kend, dat hij er niets voor voelt te retireren. Nog gistermiddag werd dit duidelijk uitgesproken in kringen, waarmee hij de afgelopen dagen al contact heeft gehad. Twee stromingen In het kabinet hebben zich twee stro mingen geopenbaard: de een onder lei ding van prot De Quay, die het on juist vindt zo kort voor de verkiezingen nog een crisis te forceren; de ander on der leiding van minister Toxopeus, c'ie in een ontijdig aftreden van de rege ring alleen maar verkiezingswinst ziet. De eerste stroming, warin zich onder meer de ministers Zijlstra en Luns be vinden. zou aan de winnende hand zijn. De tweede stroming, die onder meer dc ministers Cals en Veldkamp f tegen wil en dank) op drift genomen heeft, zou thans duidelijk zijn Ingeperkt. De vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de West- europese Unie (dc „Zes" met Enge land) gaat niet door. In Den Haag werd van de zijde van liet minis terie van buitenlandse zaken meege deeld, dat de Duitse minister Schroder er van heeft afgezien een dergelijke bijeenkomst uit te schrijven, zoals aanvankelijk zijn bedoeling was. Er werd verklaard, dat onvoldoende overeenstemming bestond om 'n vrucht bare vergadering mogelijk te maken. Met name Frankrijk heeft zich tegen deelneming aan een dergelijke conferen tie verzet, als zou worden gesproken over de toekomst van Europa. De crisis in de Europese gemeen schap is vrijdag besproken door dr. S. I,. Mansholt. tijdens een redevoering, uaarmee hij in Delft de 115de Dies Na tal is van het Delftse Studentenkorps opende. Dr. Mansholt zag alleen een oplossing van de geschillen als over de wezenlij ke oorzaak daarvan zou worden gespro ken. Hij 'hoopte, dat het nieuwe Ame rikaanse initiatief over een multilate- Steeds meer abonnees gaan er toe over het abonnementsgeld per kwartaal te betalen. Zoals u weet bedraagt dit 8,25. Indien ook u daartoe overgaat, wilt u het bedrag dan vóór 1 april overschrijven op onze postrekening nr. 58936 of voldoen aan ons loket? Als u voor een ander betaalt, wilt u dan vooral het bezorgadres van de krant vermelden? Voor uw medewerking bij voor baat onze dank. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons een machtiging tot automatische af schrijving hebben verstrekt Administratie Nieuwe Leidsche Courant. rale atoommaoht in de Navo de weg voor die oplossing zal openen. De Gaulle heeft zijn politieke opvattingen over een Verenigd Europa duidelijk gemaakt, na melijk een derde macht (economisch sterk en met eigen atoomwapens) tus sen Amerika en het Sowjetblok in. Een afwijzende houding tegen die Franse op vatting achtte dr. Mansholt niet vol doende. Men moet er een betere concep tie voor in de plaats stellen. Hij waarschuwde ervoor, dat de kloof tussen Groot-Britannië en de „Zes" niet al te groot mocht worden. „Nu de boot drijft, moeten we voorkomen, dat er ga ten in worden geboord, die haar tot zin ken kunnen brengen," zei hij en aan het slot van zijn betoog gaf dr. Mansholt als zijn mening, dat de Europese eenheid toch zal worden bereikt, al zal dit zeker niet zonder moeilijkheden gaan In het standpunt van de Kamer is geen verandering gekomen. Als de regering alsnog zou besluiten de tegen het tele- visiebeleid gerichte moties onaanvaard baar te verklaren, zou de grote meerder heid van de Kamerleden dit rustig over zich heen laten gaan. De K.V.P. zou bereid zijn tot schippe ren, doch beslist niet op een formule.' waarmee de commerciële televisie door een achterdeur kan worden binnenge haald Kleine zaak" Hoe moeilijk de besprekingen zijn geweest, blijkt wel uit het feit dat er van gistermorgen tien uur af tot vannacht bijna half één toe met de gebruikelijke rustpauzes door het kabinet vergaderd is. Toen minister Zijlstra als een van de eersten uit de Treves-zaal kwam. zed hij tegen de wachtende journalisten: „Staan "de lieren zo laat te wachten voor zo'n kleine zaak?" „Ik dacht dat wij alléén laat wa ren," commentarieerde minister-pre sident De Quay. „Ik zeg niets," verklaarde minister Cals fcot driemaal toe. toen hem werd gevraagd, of er beslissingen waren genomen. „Wacht maar tot dinsdag tot het Kamer-debat," voegde hij er nog aan toe. Het uiteengaan van de ministers ge schiedde in een eigenaardige, doch veel betekenende volgorde. Minister Veldkamp daalde alleen de trap af, evenals de ministers Toxopeus en Visser. Pas een kwartier later kwam minister-president De Quay naar bene den, druk pratend met minister Cals en beide staatssecretarissen Scholten (ver moeid) en Gijzeis (bedrukt). Dc laatstcn waren door een kordate minister Klompé gehaald, nadat zij, achter het stuur van een grote, zwarte Amerikaan een minuut of tien op het Binnenhof had gewacht. Toen zij weer uitstapte om naar bo ven te gaan, merkte ze wrevelig op: „Ik zou een paar heren meenemen. Nou laten zij mij, een vrouw, zolang wachten." De heren, die met minister Klompé meereden? Minister Cals op de voorste bank en staatssecretaris Scholten op de achterste. De bestemming bleef onbekend, doch uit opmerkingen kon worden ge constateerd, dat het beraad tot diep in de nacht in kleinere kring is voort gezet. Dr. Max Euwe (midden) heeft gisteravond in Moskou de twee kamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Petrosjan (links) en Botwinnik (rechts) of ficieel geopend. Dc bloemen op de Keukenhof in Lisse komen tengevolge van de strenge winter slechts langzaam tot leven. De Keukenhof, die donderdag a.s. door premier De Quay zal worden geopend, ziet er nog bijzonder kaal uit. Dc Gasunie zal binnenkort wor den opgericht. Een voorlopig tracé voor het nieuw aan te leggen gas- transportnet is uitgestippeld. Dit blijkt uit het antwoord, dat dc mi nister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, mede namens de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, geeft op de schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Nederhorst (arb.). In nagenoeg het gehele land zal aard gas voor openbare voorziening be schikbaar kunnen worden gesteld als de plannen zijn verwezenlijkt. Volgens minister De Pous zijn geen berichten binnengekomen omtrent on zekerheid bij gemeentelijke en provin ciale besturen over de regionale opzet van de aardgasvoorziening en de aan passing van de organisatie van de distri butie van het aardgas aan de nieuwe situatie, ontstaan na de jongste aardgas vondsten. Het belang van het tot stand- komen van efficiënt werkende regionale distributieorganen onderschrijft de mi nister voorzover daaronder worden ver staan streekgasdistributiebedrijven. Naar zijn mening is het gewenst, dat bij de distributie van aardgas in kleinere ge meenten concentratie in grotere distri butie-eenheden plaats heeft, als dit kan leiden tot lagere kosten en meer ratio nele bedrijfsvoering. Voor vervolg zie pagina 15 HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 3450.- importeur De burgemeester van Brielle, de heer D. M. van Zwieten, is door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor de tijd van één maand geschorst uit zijn functie. Dit besluit werd genomen in verband met een onderzoek, dat door de rijksrecherche is ingesteld. Tot de over enkele dagen te verwachten benoeming van een plaats vervanger wordt de functie waargenomen door wethouder mevrouw L. M. van den Boogerd-Neecken. 0OK IN DE POLITIEK werpen belang rijke gebeurtenissen haar schaduw vooruit. In mei vallen de Kamerverkie zingen; vandaag houdt de A.R. Partij haar deputatenvergadering, deze voor deze par tij zo typerende bijeenkomst die voor haar zovele herinneringen betekent aan haar voormannen uit het verleden. De rede die de heer Berghuis vandaag heeft uitgesproken is een goed staal van wat men in onze tijd van een betoog als dit. op goede grond verwachten mag: een overzicht van ccn weldra afgslotcn pe riode, een overzicht dat tegelijk het karak ter draagt van een verantwoording, voorts een heldere ontleding van de huidige poli tieke situatie, en voorts enkele opmerkin gen die betrekking hebben op de eerst komende tijd. Wat betreft de bijna afgesloten regerings periode vastgesteld mag dan worden, dat het kabinet-De Quay over het alge meen een gelukkig beleid heeft gevoerd. Op een begrijpelijkerwijze aarzelend begin Is een verheugend herstel gevolgd. Een van de belangrijkste conclusies waartoe beschouwing van dit beleid ons nu reeds leiden mag is, dat het mogelijk is geble ken. een sterke sociale politiek te voeren ook zonder dat er socialisten in het kabi net zitten. Wat dat aangaat had men ons destijds van socialistische kant nogal som bere voorspellingen gedaan, die echter niet houdbaar zijn gebleken. Met betrekking tot de kabinetsformatie na de binnenkort te houden algemene verkie zingen valt nog weinig zinnigs te zeggen. De heer Berghuis heeft zich dan ook. en geheel terecht, beperkt tot enkele globale opmerkingen. Het zou van weinig respect jegens het Nederlandse volk getuigen, in dien de politici nu al aan het formeren zouden slaan, nog voordat het volk zelf zich heeft uitgesproken over zowel het gevoerde als 't te voeren regeringsbeleid Deze zaken liggen derhalve nog open. Onze indruk is. dat ook de voorzitter van de A.R. Partij ze in zijn deputatenrede meer open heeft gehouden dan hij in een nog niet ver verleden wel heeft gedaan. Hij had zich namelijk met nogal duidelijke re serve uitgelaten over het betrekken van de socialisten in het regeringsbeleid. In zijn betoog van nu valt een passage op, waarin zekere trekken van overeenkomst worden geconstateerd tussen anti-revolu tionairen en socialisten. Het is een wat an dere toon, al zijn we geneigd ook hierin toch niet meer te zien dan de inderdaad geboden en eveneens inderdaad wenselijke openheid. Wellicht kan tot die openheid bijdragen de ervaring, dat inmiddels ook het libera lisme zich sterker ontpopt als iets dat min der tot geestdrift vermag te verleiden. „Pap, ik kan toch niet in bed blijven liggen, terwijl de brandweer juist om de hoek bezig is?" In een groot deel van ons land vroor het vanmorgen een tot vier graden, ge volgd door een storingsfront dat vandaag met veel bewolking en een plaatselijk buitje passeert. Hiermee werd iets minder koude lucht aangevoerd, maar de temperatuur blijft de komende dagen flink beneden nor. maal, zodat er van lenteweer geen sprake De hogedrukgebieden blijven een be langrijke rol spelen en zullen morgen ook weer voor zonnige perioden zorgen. De nachtvorstkans blijft vrij groot. Ook na zondag blijft het nog te koud, zodat wij de komende dagen kachel nog winterjas kunnen missen. De Bilt verwacht tot zondagavond: Wisselcnd bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en west. Vannacht in het algemeen lichte vorst. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 24 maart* zon op 6.36. onder 18.58; maan op 6.37, onder 17.34. Tendens stijgend Hoogwater Schcveningcn 24 maart: 2,18 vjm.; 14.35 njn. 25 maart: 3.01 v.m.; 15.18 n.m. HE7 IVEER l/V EVKOPA Hnpporten hedenmorgen zeven uiu D. Heidér Ypenburg Vliss. Eeldc Dc Bilt Twente Eindhoven Maandag 25 maart: zon op 6.34, onder Zd. Limb. 19.00; maan op 7.02, onder 19.00. 25 maart Nieuwe maan. TNTELLIGENTIE hangt sa men met het hersenge- bond ontvouwde gistermiddag deze gedachte in een gezel wicht. Tenminste, bij de mens schap van heren, die zich dit is dat zo. Zo ook bij 't paard, wel terdege moesten aantrek- psychiaters aan te pas komen grotere concurrentie, die het ken: paardefokkers. Het was Hebben psycho-technischc paard ondervindt vande de de in Den Ilaag bijeengeko- tests uitgewezen, dat dc trek- motor en de landbouwtrek- men Koninklijke Vereniging paarden eens iets aan hun al- ker. Allerlei mensen houden „Het Nederlandse Trek- gemene ontwikkeling moeten rich bezig met de verbetering Paard". gaan doen? Ir. Van Logten- van de trekker. Wil het paard stijn maakt hierover bepa~Id de concurrentie daartegen Waarom paarden met méér geen grapjes. „We moeien volhouden, dan zal moeten Een nieuwe taak voor paardefokkers: Tracht paar den tc fokken met een groter herscngewicht. Een land- bouw-econoom, ir. G. W. van Logtenstijn, van dc Noordbra bantse christelijke bocrcn- quotient van de Nederlandse ter herscngewicht," was zijn het paard zelf, als de met trekpaarden dan zo bedroe- mening. Aldus wilde hij een paardekracht werkende ma- vend. Moeten er misschien antwoord geven op de steeds chines kunnen worden aange- aa" m tAm°" J'~ past. Daarom beval ir. Van Logtenstijn aan een mogelijk heid te zoeken voor het op voeren van de intelligentie van 't paard. „Hi-hi-hi-hi-hi" klonk het plotseling door de vergadering van de paarde fokkers. Op de gang had een hersens? Is het intelligentie- paarden lokken met een gro- worden nagegaan hoe zowel paard staan luisteren Helsinki Stockh. Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchcn ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw bew. zw. bew. gh. bew sneeuw zw. bew h. bew onbew. zw. bew 1. bew zw. bew zw. bew. zw. bew gh. bew onbew. 1. bew. gh. bew gh bew. regen 1. bew zw bew. gh. bew. gh bew gh.bew. 1. bew. sneeuw sneeuw regen zw. bew zw. bew. l'. bew. 1. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1