tussen pub en Twee nieuwe Cefe-films STEEDS GROTER Spel tussen heden en verleden weerspiegelt tijdgeest ZONDAGSBLAD Problemen van het concertleven DIE DE AANDACHT VERDIENEN Nederlandse bibliotheek in het Engels ZATERDAG 23 MAART 1963 De stand van zaken in het huidige concertleven is op het ogen blik onderwerp van vele discussies. Men ziet de belangstelling van het publiek verminderen, men merkt een andere samenstelling van het concertgaand publiek op, er zijn nieuwe vormen van het concert ontstaan kortom, er is iets gaandedat de aandacht verdient. Nu heeft het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht een onderzoek ingesteld naar de samenstelling van het publiek, dat regelmatig de concerten van het Utrechts Stedelijk Orkest bezoekt, en het is bijzonder interessant de gegevens van dit onderzoek nader te bekijken. Want al zal het patroon van de ene stad natuurlijk verschillen met het patroon van een andere stad, dezelfde verschijnselen doen zich overal voor. Men heeft eerst de leeftijd van de bezoekers onderzocht en daar bij vastgesteld, dat 41 procent ouder is dan 50 jaar en 37 pro cent bestaat -uit mensen tussen de 31 en 50 jaar. kere verbindingen. De vijfdaagse werkweek laat de mensen langer werken. Zij komen dus later thuis en dit .thuis" blijkt steeds De grote zaal van de Musik- verein in Wenen, tiaar de IT iener Philharmoniker onder Herbert. von Kara jan hun con certen geven, is een goed voor beeld van de concerten in „oude stijl". meer in de nieuwe woonwijken te liggen, vanwaaruit de tram- of busverbindingen langer en soms schaarser worden. Men kan een concert dan niet meer ..halen", men is te moe en blijft in huis, bij radio en t.v. Heus de televisie alleen draagt niet de schuld. Het is een com- Vergrijsd Het publiek vergrijst, zegt men dus. Jonge mensen komen niet naar de concerten. En daarmee verklaart men dan eensdeels de gestadige achteruitgang van de belangstelling, de lege zalen dus. Want. zo zegt men, de concertdi recties, de instellingen, die de concerten plegen te organiseren, hebben vergeten de jeugd, de ko mende generatie dus, naar de concertzaal te trekken. De oude re generatie verdwijnt en de le- Je zaal blijft achter. Ik geloof, at deze verklaring maar ten de le waar is. Men heeft nl. verge ten de huidige maatschappelijke toestand er bij te betrekken. Want deze in de concertzaal ont brekende generatie bestaat uit jonge mensen, die hard moeten werken, hun jonge gezinnen moe ten onderhouden en die geen tijd en geen geld hebben om concer ten te bezoeken. Wanneer zij la ter op 'oudere leeftijd een finan cieel betere status hebben bereikt en over meer tijd (hoe weinig ook) beschikken, komen zij wèl naar de concerten. Maar dan be horen zij tot de vergrijzende" categorie die dus regelmatig aangevuld wordt. Ik kom dus tot de conclusie, dat de pogingen, die gedaan worden om dit bovenbe doelde publiek (dat ligt tussen de schoolgaande jeugd met de schoolconcerten en het oudere publiek) naar de concertzaal te halen, tot mislukken gedoemd is. plex van maatschappelijke om standigheden, dat zijn invloed doet gelden. Als nog een oorzaak van de le ge zalen pleegt men de program ma-samenstelling te noemen. De weinig moderne werken bevat ten altijd dezelfde Beethoven- sonates, altijd dezelfde 5e sym fonie van Dvorak! de ander meent, dat door te veel nieuwe composities het publiek afge schrikt wordt. De Utrechtse en quête leert, dat men over het al gemeen wel tevreden is met de programmakeuze. En het U.S.O. past dezelfde methode toe als de meeste orkesten en concertinstel- ]'n««n: de nieuw, moderne com positie wordt zorgvuldig ge plaatst tussen welbekende wer ken. Langzaamaan begint het pu bliek de hedendaagse muziek te accepteren: bij Bartók en Stra- wui sky b.v. loopt het niet meer weg en de dodecafone muziek jaagt nog wel schrik aan, maar wordt toch lijdzaam aangehoord. Wat men graag aanvaardt, is on bekende barokmuziek en zelfs vóór-barokke muziek, mits in mo derne vertaling omgezet. Ontspanning Maar een concert van uitslui tend dodecafone werken trekt he lemaal niet. Dit blijkt een aange legenheid voor de „happy few." En hiervoor zijn weer verschil lende oorzaken aan te voeren: de huidige concertbezoeker moet overdag hard werken en wil zich 's avonds niet meer extra inspan nen. Het concert wordt meer en meer een ontspanningsaangele genheid en als de muziek het de luisteraar maar niet te moeilijk maakt, dan is deze best tevreden. Dit proces is al lang gaande en daarom is de afstand tussen com ponist en publiek steeds groter geworden. Het publiek maakt zich daar over totaal geen zorg, het interes seert zich niet of ternauwernood voor wat gecomponeerd wordt. Er dit is een punt. waarover men zich meer het hoofd dient te bre ken dan over de lege concertzaal. Maar hierover hopen wij bij een andere gelegenheid terug te ko men. Dra. H. E. KOKEE- VAN DEN BERGE De concerten in de Rotterdam se Rivièra-halwaar men naar eigen wil kan lopen en zitten, vertonen de nieuwe vorm van muziekuitvoeringen. De CEFA heeft weer twee nieuwe films aan zijn inmid dels zeer veelzijdige repertoire toegevoegd: een Oostenrijks „zedendrama" en een Israëli sche oorlogsfilm. Het zijn beide films, die ondanks filmische bezwaren toch wel zoveel in houd hebben dat een uitvoerige bespreking op zijn plaats is. Het meisje Ulla De Oostenrijkse film .Beken tenis van een 16-jarige" is ge regisseerd door Georg Tressier en behandelt het probleem, dat zich in een gezin speciaal voor de kinderen voordoet, als de ouders de weg tot elkander zijn kwijtgeraakt De film gaat zover, dat de dochter van het echtpaar, dat uit elkaar dreigt te raken een moordaanslag pleegt op de minnaar van haar moeder. Ik voor mij vind dit niet een ver sterking van het overigens voor treffelijke requisitoor, dat de regisseur tegen de ontrouw in het huwelijk houdt. Dergelijke felle effecten drei gen de aandacht van de zaak waarom het gaat eerder af te leiden dan te versterken. Trou wens. ook als het in dergelijke gevallen niet tot zulke vreselijke excessen komt, is er reeds aan de kinderen, die gewoon zijn tegen hun ouders op te zien een onberekenbare, innerlijke schade toegebracht. En het gaat toch om deze, weinig spectaculaire, maar daarom niet mmder essen tiële inner 1 ij k e schade. Op een prettige, overzichtelijke wijze tekent de film de aanzet tot het conflict. Een gefortuneerd Oostenrijks zakenman heeft het te druk om zich met zijn gezin bezig te houden. Meestal is hij op reis, of anders op zijn kan toor. Zijn nog jonge vrouw ver veelt zich en zijn zestienjarige dochter Ulla groeit in eenzaam heid op. De jonge vrouw komt onder bekoring van een gladde Don Juan en de verwijdering tus sen het echtpaar neemt hand over hand toe. Op een goede dag be geeft de dochter zich naar het huis van de vriend van haar moeder. Zij heeft een revol ver (van haar vriendje) mee genomen en na een korte woorden wisseling schiet zij de man neer. De moordzaak is door de politie vlug opgelost en eerst dan oesef- fen de man en de vrouw, in welk een mateloze een zaamheid zij hun kind haar eigen leventje hebben laten leiden. Na de rechterlijke uit spraak blijven zij samen in afwach ting tot hun doch ter weer vrij zal zijn De film munt uit door een fijn zinnige psycholo gische tekening van het uit el kander geraken der echtelieden en zo het zware geschut van de moordaanslag achterwege was gebleven, dan zou deze film wer kelijk gerekend mogen worden tot de indrukwekkendste uitbeel dingen van een intermenselijkcon- flict met de daaruit voortvloei ende kwade gevolgen. In het bij- De Israëlische officier Uri en het Arabische meisje zijn de enige overlevendenDit is de slotscène uit ,£inaia". waarin alleen nog maar verscho len zijn een Arabische vrouw, haar zoontje en haar kleine baby Sinaia. De Israëliër begeeft zich naar de armoedige tent en ver bindt daar de vrouw, die door scherven van het neervallende vliegtuig in de arm is gewond. A'ls hij daarmee bezig is komt een Egyptisch verkenningsvliegtuig je eens poolshoogte nemen. Me nende, dat er geen overlevenden meer zullen zijn van het Israë lisch straalvliegtuig, daalt het vliegtuigje en de beide Egypte- naren worden in een vuurgevecht gedood door een Israëlische offi cier, Uri, die toevallig daar in de buurt zijn patrouille is kwijt geraakt. Thans gaan de beide Israëliërs onvermoeibaar het buitgemaakte Egyptische vlieg tuigje startklaar maken. Zij zien zich wel genoodzaakt de Egypti sche vrouw en haar kinderen mee te nemen, omdat zij hun on derdak heeft verleend en des wege door de Egyptenaren als verraadster wordt beschouwd. Helaas het vliegtuigje is niet zo sterk, dat het hen allen mee kan nemen. Tijdens de start stort het neer, waarbij de Israëlische piloot, de Arabische vrouw en haar zoontje het leven laten. Al leen de officier Uri blijft een zaam achter tezamen met de Ara- F.en s<;ène uit „Bekentenis t an een 16-jarige"Barbara Frey (ids het meisje Ulla) en Michael Hinz als haar vriend Hans). Bewijs Een bewijs hiervan heeft b.v. het Algemeen Haags Comité on gewild geleverd. Het Algemeen Haags Comité heeft o.a. ten doel DE MACHT YAH HET WOORD De Prix Femina viel dit jaar de mensen met de „smalle beurs" ten deel aan een jong auteur, goedkope uitvoeringen (concert, toneel, ballet etc.) te verschaf fen. In de loop der jaren beeft dit streven tot een merkwaardig resultaat geleid. Want het is meer en meer gebleken, dat de mensen met de „betere beurs" lid van het A.H.C. en van de pcrsoneelsconcerten (die dezelfde doelstelling hebben) zijn gewor den om van de goedkopere con certen te profiteren en dus niet meer naar de gewone, duurdere gaan. Immers, verschil in program ma-samenstelling is er niet.- En waarom zouden zij immers zes gulden betalen, als zij het zelfde concert voor aanzienlijk veel minder kunnen beluisteren? Ziedaar nu een van de redenen van de lege zalen bij de gewone concerten! Deze A.H.C concerten en per- soneelsconcerten zijn, meen ik de nieuwe vormen van het huidige concertleven gaan worden. Men zal ze in elke stad onder andere benamingen vinden. Men gaat blijkbaar graag met elkaar sa men gezellig naar een concert en men wil zich blijkbaar ook niet druk maken over de pro- !"«r,na3rthUe'nenoI!CnbeS- Ï5. ïépaaM^üid heef. gefixeerd misschien voor hen nog belang h„ hujs en tracllt te concretiseren. Hij leidt zijn Yves Berger, voor zijn eerste ling, de roman Le Sud. Zijn boek wil de groei geven van een jonge man, eigenlijk nog een jongen, naar de volwassen heid, de overgang van een ge droomde wereld, in het verle den liggend, naar de werkelijk heid van deze tijd. De vader De naamloze jonge man. verteller zelve, is opgegroeid op een landgoed in Zuid-Frankrijk, als zoon van een notaris, burge meester van zijn dorp. Deze man leeft, voorzover zijn ambtsbezig heden het hem toelaten, in het verleden. Hij weigert de moderne maatschappij te aanvaarden. Geen telefoon in zijn huis, geen auto in een garage, maar in het koetshuis een sjees, waarvoor de oude merrie Isabelle wordt ge spannen. Een onberedeneerde voorliefde heeft hem ertoe ge bracht zich te verdiepen in de stu die der Indianendialecten en in de lectuur van alle mogelijke boe ken die vertellen over het Ameri kaanse leven in de kolonistentijd. beginnend bij de 16e eeuw en halt houdend in 1842, dus juist voor het startpunt der industrialisatie. In het bijzonder de Zuidelijke staat Virginia deelt in zijn gunst, zo zelfs dat zijn dochter naar haar is genoemd. Eigenlijk voelt deze man zich alleen thuis in een droomwereld die hij op een bepaald punt en schuwt dromerijen. Als de moeder des gezins, een grijze fi guur op de achter grond. sterft, treedt een grote verandering in. De zeventienjari ge iongen zal met zijn drie jaar oudere zus ter naar Montpellier gaan om zich voor te bereiden voor het gymnasiale eindexa men, terwijl Virginia de studie in de me de dicijnen begint aan de universiteit. Broer en zuster zullen on der één dak wonen. Geleidelijk aan wijkt nu de vaderlijke invloed terug voor Virginia's sterke per soonlijkheid, die hem tot oen man wil om bouwen die het leven aanvaardt met de wisseling der tijden cn de naoorlogse maatschappij. Als hij geen vriend vindt on der zijn medescholie ren. brengt ze hem in contact met haar stu diekameraden. Maar het resultaat is even negatief. Aanvaardbaar is dat er zodoen de een sterke band ontstaat tus sen de jonge man met zijn gees telijk verstopte leven en zijn zus- YVES BERGER tekenen van de wereld van schijn en droom. Inderdaad, dit boek wórdt geschreven het is gro tendeels wat we nu lezen maar het is tevens de oorzaak van con- 1 -. I1C. 19 WYCU9 ier. die hem altijd omringt, een fl|cten tussen de jaloerse Virgi. genegenheid die ongezonde ele- nla cn de auteur in de dop, die kan opnemen. aj z|j„ aandacht en vrije tijd geeft moest deze ge- de scbrijverij. zich rijker is) over de plaatsbespre king. Men krijgt alle» keurig net jes thuis of op het kantoor be zorgd. Is nu bij deze categorie van het publiek de bedoelde „tus sengeneratie" ruimer vertegen woordigd? Dat is inderdaad het geval, al is dit slechts in geringe mate. Toch wordt ook hier, bij deze goedkope uitvoeringen, een ach teruitgang in de belangstelling opgemerkt. Werkweek En dan komen wQ bij een an dere factor van onze maatschap pij, nl. de vijfdaagse werkweek cn de steeds langere zoon in deze wereld binnen en vindt in hem een gewillige leer ling en trouwe navolger wat lec tuur en ideeën betreft. Huisonder wijs sluit omgang met andere jon gelui van zijn leeftijd en stand uit. Gezamenlijke, lange wandelingen in avond en zelfs nacht kweken een nauwe symbiose tussen deze twee. Het duister verdient de voorkeur, want de vader leert zijn zoon alles te wantrouwen wat zintuiglijk waarneembaar is. Al leen het woord mag de dingen op roepen. De zuster Virginia is immuun voor dit on derwijs. Ze bezoekt het lyceum in de naburige stad, bemint de exac- moeilij- te wetenschappen en veraf- menten in Evenwel. negenheid leiden tot een onbe streden incestueuze verhouding. Vele gesprekken worden uitlopend op concrete daden, door voerd over de eventuele inhoud Zoals dat met veel eerstelingen het geval is, zo ook hier: het werk is ongelijk. Het eerste gedeelte is I uitstekend. Berger vertelt niet al- I leen, hij schept een eigen klimaat. Zuid-Frankrijk leeft in deze blad- I zijden, maar daaronder ligt als ie vervaagde eerste tekst van een palimpsest de Zuidelij- I lee Noord-Amerikaanse staat Vir- I ginia met de Indianen, de bisons en de kolonisten: tussen deze twee I werelden rijdt de cabriolet van de L notaris door de nacht. Van veel minder gehalte is het tweede gedeelte van het boek. De lezer ziet verwonderd naar de donkere vlek die de auteur er zon der enige noodzaak op werpt. Niets in het voorafgaande had hem erop gewezen dat de jonge man door een zo ongeremde sek suele drift werd beheerst dat hij natuur- en zedenwet op zij zou schuiven. Datzelfde geldt voor Virginia, die we trouwens in het eerste gedeelte veel minder ont moeten. Het incest-motief komt in de literatuur voornamelijk voor als tragisch element dat zijn eigen straf meebrengt of een en kele maal als teken van verwor ding, van verdierlijking. Hier valt daar niets van te bespeuren. De zuster weet geen beter middel om haar broer los te trekken uit zijn gespiritualiseerde leven als de zin nelijke verleiding en ze stuit daar bij niet op tegenstand. Zo wil het de gedachtenconstructie van Ber ger tegen al het voorafgaande in: ze is dan ook reeds om literaire redenen onaanvaardbaar. zonder wordt men getroffen door het spel van Barbara Frey als de zestienjarige dochter Ulla. Werkelijk een buitengewoon sympathieke verschijning. Een betere vertolkster had Georg I Tressier zich voor zijn film niet kunnen wensen. De Israëlische film, die de ICEFA uitbrengt heet „Sinaia" en is geregisseerd door Ivan Len gyel. een Israëliër, van Joegosla vische afkomst, die o.m. assisteer- Ide bij de regie van de Israëlische film „Heuvel 24 antwoordt niet". Ivan Lengyel heeft zijn stof ge- I kozen in de oorlog tegen Nasser, toen het Israëlische leger on weerstaanbaar optrok in de Ne- Igeb-woestijn. Het is de regisseur evenwel niet om deze oorlogsda den te doen geweest, maar veel- eer om de menselijke aspecten, die een oorlog ook met zich meebrengt. Een Israëlische piloot I stort met zijn straaljager neer in de verlaten woestijn tussen Israël en Egypte. Hij komt terecht bij een verlaten Bedoeïncntent, Bij J. F München „Künstlcr een zeer schenen, bij benadering valt te zeg gen hoevelen er op hebben ge wacht. Schrijver en samenstel ler Richard W. Eichler heeft namelijk een speurtocht onder nomen door het Duitse taalge bied om bewijzen te verzamelen voor de stelling (die gelukkig niet alleen de zijne mag heten) dat de figuratieve kunst niet niet dood is. Berger in In de lange gesprekken staan interessante opmerkingen over de creatieve kracht van woorden Jie het verleden kunnen oproepen, de tijd fixeren en het leven in hun nuchtere woorden van het boek. waarbij de twisten ban slaan, maar ze zouden eer weergegeven alsof het de natuur- niet ontbreken. Eindelijk, de dis- lijkste zaak ter wereld betrof. En cussies en de felheid van Virgi- ie damesjury van de Prix Femi- nia moe. keert de jonge man te- ia zag la deze scabreuze passa- rug naar de familiebezitting, waar mV"air;io'uom™toch essay dan in Ondanks de zwakke plekken ges geen reden om het boek op- hij moet vernemen dat zijn va- zij te schuiven. der enkele uren geleden is orage- Vermoedelijk hebben ze veron- komen bij een verkeersongeluk, dcrsteld dat voor de auteur Virgi- De sjees is aangereden door een nia meer de vertegenwoordigster auto met tragische gevolgen. De is van de moderne levenstrant die symboliek der feiten is duidelijk: door héar beslag wil leggen op het moderne leven maakt korte de naïeve jonge man. dan een metten met de achterblijvers, de wezen van vlees en bloed. dromers. Een tweede, beter bedacht mid- De zoon blijft op het landgoed del om de jonge man te rukken cn neemt het beheer op zich. Met uit de wereld van zijn kinder- en Virginia is alle contact verbro- jeugdjaren is hem er toe te bren- ken en zo krijgt in de strijd tus- gen al wat zijn leven tot nu toe sen vader en zuster de eerste nog heeft gevuld neer te schrijven in een kans te overwinnen na zijn een boek dat een afscheid zal be- heengaan. gezegd worden dat Yves Berger, achtentwintigjarige leraar in het Engels en momenteel verbonden aan het uitgeversbedrijf van Gras set, echte schrijverskwaliteiten bezit en de woorden weet te han teren als gewillige instrumenten Mogen in volgende werken hij noemt al de titel van een tweede boek moreel besef cn goede smaak hem niet ontbreken. V.D. PANNE Le Sud. Uitga- Een close-up ran Barbara Frey, die een hoofdrol speelt in de Cefa-film „Bekentenis van een 16-jarige". bische baby Sinaia. Met dit kind op z(jn arm trekt Uri door de woestijn naar Israël, waar hij veilig aankomt. Het is een prachtig, haast ly risch verteld verhaal, dat een ontroerend beeld geeft van de verschrikkelijke toestanden, die een oorlog met zich brengt De film is niet zo sterk als Ivan Lengyel waarschijnlijk gedroomd heeft, maar de bedoelingen van de regisseur komen desniettemin wel over: de menselijkheid weet van tijd tot tijd zelfs in de meest barbaarse oorlog de grenzen, die volken en rassen scheiden' te overwinnen. Hoewel beide films niet be- 1 paald filmische uitschieters zijn, passen zij terdege in het werk I van de CEFA. Dat men deze films op het repertoire nam is I vanuit dit gezichtspunt zeker verklaarbaar en te billijken, ja te waarderen. Beide films hebben een verto- ningsduur van ongeveer 100 mi nuten en toegankelijk voor boven I de 14. I EV. GROLLE. f „Bibiiotheca Neerlandica" wordt de verzameltitel van een collectie Nederlandse boe ken, die door samenwerking- van de Londense uitgeverij William Heinemann Ltd. en A. W. Sijthoff te Leiden, tot stand zal komen en waarin niet min der dan zestien delen zullen gaan verschijnen. De Nederlandse en Vlaamse lite ratuur is door het betrekkelijk kleine taalgebied slechts zeer zelden tot wereldliteratuur uit gegroeid en daarom verdient het initiatief van deze beide uitge verijen zeker de aandacht. Het is de bedoeling, dat de „Bi biiotheca Neerlandica" de En gels-lezende wereld een inzicht gaat geven in de voornaamste voortbrengselen van de Neder landse letteren. De zestien delen zullen worden afgerond met een korte geschiedenis der Neder landse en Vlaamse literatuur. In april zullen reeds twee delen verschijnen. Als eerste boek is gekozen: „De Waterman" van Arthur van Schendel en het tweede zal worden: „Van oude menschen, de dingen die voor bijgaan", dat Louis Couperus ;- 1906 schreef Lchmans Verlag te s onder de titel und Werke" nuttig boek ver- waarvan zelfs niet moderne monumentale kunst be strijkt een tijdvak van ongeveer zestig 'aar (van Antoon Derkin deren tot aan Th. Kurpershoek in 1946). Het boekje behelst daar van een beknopte schets met il-i lustraties van voorlopend werk. Een „Brief aan een bouwmees ter" van Berend Hendriks gaat vooraf aan de door Cor van Wee- Ie artistiek gemaakte foto's van kunstenaars en hun creaties (in mentaliteit dan die waarvan (allo- 2wart-wit). Aan de hand van al- ze abstracten en non-figuratieven beeldingen in kleuren zou men zich getuigen. - natuurlijk een beter beeld hebben Evenals in het Duitse taalgebied kunnen vormen van de prestaties leven ook hier te lande Uinste- Een andcr nadMl ls „fgejien var naars die veelal met meer geest bet hinderlijk bladeren achter ir en vakbekwaamheid dan menige het boekje), dat de samenstel- bewierookte modernist. werken ]ers slechts zeer summiere in- als „kinderen van hun tijd1 Voor lichtingen verstrekken, deze getrouwen verdient Eichlers moedgevend voorbeeld navolging. Eichlef brengt ons in contact met ongeveer negentig eigentijd se schilders, beeldhouwers en gra fici uiteraard een aan de om vang van zijn boek gebonden se lectie uit een aanzienlijk grotere groep. Aan iedere kunstenaar zijn twee pagina's gewijd: enerzijds, bij foto of zelfportret, een korte beschrijving van leven en werk wijze, aan de andere kant de re- produktie van een typerend werk stuk. Alle genres zijn vertegenwoor digd. o.a. portret-, naakt-, land schap-, dier-, stilleven- en religi euze motieven. Veertig afbeeldin gen zijn. meestal over de gehele pagina, in kleuren opgenomen. Samenvattend dient gezegd, dat Eichlers boek veler overtuiging bekrachtigt, dat de expressies van zich aan de realiteit houdende kunstenaars terdege hedendaags kunnen zijn en dus mede de geest van onze tijd weerspiege len zij het vanuit een andere Teken aan de wand „Teken aan de wand" is een dubbele pocket in de serie „Zwar te Beertjes" van Bosch en Hals Aan de reeks goede kunstpoc kets die eveneens door A. W. Bruna Zoon te Utrecht worden uitgegeven, zijn werkjes toege- en Zoon te Utrecht. De opzet ge lijkt enigszins op het hiervoor be sproken boek. Gereproduceerd zijn werken van 51 Nederlandse beoe A. W. Bruna voe8d over Jeroen Bosch kunst: wandschilderingen, muur mozaïeken, reliëfs, beglazingen e.d. Gesteund door het Prins Bern- hardfonds heeft de Vereniging van deze kunstenaars de uitgave Voor het eerstgenoemde deeltje toelichting van Anthony fenaars van de monumentale Bosman, die de redactie voert over de gehele serie, en Wim A. L. Beeren heeft de tekst geschre ven bij de gereproduceerde wer ken van de Haarlemse meester. De nieuwe afleveringen handha- z - ven de uitstekende reputatie van samengesteld met het doel. in- deze „galerie" in pocketvorm zichi te geyen jn het wezen alsook vooral voor wat betreft de vaak in de ontwikkeling van deze kunst opmerkelijk goede in de laatste vijftien jaar. De voorgeschiedenis van kleurenrepro- H.I

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18