CHRIS OVEKVOORDE ZONDAGSBLAD exposeert schilderijen in Amerika Wh m PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 23 MAART 1963 Doorzetten werd beloond (Van ome correspondent Adri Velthoen) Een jeugdige Nederlandse kunstschilder, afkomstig uit Kralingseveer bij Rotterdam heeft een uitnodiging ontvangen om gedurende twee weken zijn werk ten toon te stellen in de Amerikaanse stad Grand Rapids, in de staat Michigan. De naam van deze ondernemende landgenoot is Christoffel Overvoorde, die vijf jaar geleden naar de Ver enigde Staten emigreerde. De tentoonstelling omvat ruim zestig schilderijen, etsen en tekeningen, alle vervaardigd gedurende zijn verblijf in zijn nieuwe vaderland. De uitnodi ging om zijn werk te Grand Rapids te exposeren is bijzon der eervol, en mag zeker gezien worden als een erkenning van het artistieke werk van de heer Overvoorde. Dit springt te meer in het oog wanneer men verneemt dat de uitnodiging gedaan werd door een groep kunstenaars, die in de staat Michigan een naam heeft op te houden: de Grand Valley Artists Association, ge vestigd in Grand Rapids. Reeds eerder had de jonge emigrant- artist de aandacht op zich ge vestigd toen hij verleden zomer een eerste prijs ontving in de stad Muskegon, eveneens in de staat Michigan. De prijs zelf een bedrag van ongeveer 200 was voor de jeugdige schilder zeker het voornaamste niet, al was het natuurlijk mee genomen, want ook in het wel varende Amerika is het leven peperduur, vooral voor jonge kunstenaars, die veel en duur materiaal voor hun werk nodig hebben. Het belangrijkste was evenwel de aanmoediging, het schouderklopje van gewestelij ke autoriteiten die als het ware zeiën: Chris, jongen, ga dóór... Lef genoeg Niet dat Chris Overvoorde op een schouderklopje zat te wach ten integende :1. Hij heeft van zich zelf lef genoeg om door te zetten. Althans, dat blijkt wel uit zijn (nu 28-jari- ge) levensgang. Het was altijd weer doorzetten. Op de lagere school was dat al zo. Chris geboren op de Arkelshof te Ca- pelle aan de IJssel doch al spoedig verhuisd naar Kraling seveer was gek op tekenen. Succes voor emigrant inV.S. Geen stuk papier was ooit vei lig voor hem, noch thuis, noch op school. En hij tekende alles wat zijn hand vond om te te kenen", eens een enorme cari- catuur van meester De Kruyk van De School met den Bijbel, zo sprekend en doel-tréffead dat Chris de tekening niet naar huis mocht nemen. Meester nam hem zélf mee.... Op de Christelijke Technische School aan de Gordelweg te Rotterdam heeft Chris ook getekend, dit maal geen caricaturen maar wat stroevere onderwerpen die betrekking hebben op het nobe le vak van machinebankwer ker, een héél belangrijk vak in een omgeving waar zovele gro- gedaan, wat schilder- en teken lessen, maar Chris was op één na de oudste van een gezin van negen kinderen. In plaats van schilderen werd het kranten be zorgen: ,.De Rotterdammer" en „De IJssel- en Lekstreek". Avondlessen Chris ging werken als leer ling-machinebankwerker, meer geld, dus ook avondlessen, want Chris wist wel dat je moest doorzetten als je schil der wil worden. De diensttijd brak aan en verstreek: de fi guren in Chris' schetsboeken droegen nu baretten en epaulet ten, maar Chris' vasthoudend heid bleef dezelfde. Chris be landde bij Piet Smit waar hij een baantje had in de bank- werkerij. Hij mocht ook wel eens mee op een proefvaart, en daar heeft hij misschien een zilte smaak van over gehouden die hem de emigratiekoorts be zorgde, en hem in Amerika deed belanden. Gewoon avon tuur, meer niet," vertelde Chris uw correspondent, ter wijl hij in gebouw Cecilia, in het hartje van Grand Rapids, met grote precisie een haven- Ïezicht van Rotterdam met de iaasbruggen op de achter grond recht hing. ..En dat berglandschap in de buurt van die lamp daar," wijst Chris in tussen een van zijn (vele) vrienden aan. ..Waar vindt u bergen in Michigan, meneer Overvoorde?" waagde uw cor respondent bescheiden. Ner gens. Maar ik zag bergen op mijn huwelijksreis. In Brits Columbia wel te verstaan. Ik ben verleden zomer getrouwd, moet u weten." Vrouw helpt mee Zo zijn de onderwerpen voor de zestig werkstukken van Chris overal vandaan want Brits Columbia is zelfs voor een inwoner van de staat Mi chigan een ver begrip, onge veer even ver als de Oekraïne van Rotterdam-Kralingseveer. Alleen, men schijnt wat moeite te hebben met het terugkomen, want volgens Chris' schilderij en moet Brits Columbia een paradijselijk oord zijn. Dat is misschien mede omdat zijn vrouw, mevrouw Greta Over- voorde-Duifhuis, daar vandaan komt Doch wie verlangt van een kunstenaar dat hij objec tief is in zijn oordeel? Hij had zo'n haast om er te komen, dat hij zijn schildersdoos vergat. In de trein naar Brits Colum bia heeft hij vijf dagen op vel letjes postpapier zitten schet senEnfin, het was een heerlijke reis," sprak Chris, met één oog op een „doorkijk je in de bergen" en het andere oog op zijn vrouw, die hem een kop koffie aanreikte, en hem trouw in de tentoonstellings- drukte ter zijde stond. Chris is als schilder meer realistisch dan abstract geïn- resseerd. De Grand Valley Ar tists Association hanteert nogal straffe normen maar het werk van de jonge Nederlandse im migrant boeide het bestuur van den beginne al sterk. Al dade lijk na zijn komst in de Ver. Staten heeft Chris wat teken lessen genomen. Eerst was hij een poosje in de kost bij vroe gere straatgenoten uit Kraling seveer, de familie Koedoot. Hij vond een baan als machine bankwerker bij een flinke fa briek, Keeler Brass, en 's avonds tekende, schilderde en studeerde hij, want Chris wist wel: men wordt niet zó maar schilder. Harry Brorby, een bekend gewestelijk schil der in de staat Michigan een paar maal zo groot als Neder land bracht hem de inge wikkelde kunst van het etsen bij. Hij sloot zich ook aan bij de Ottawa Fine Arts Workshop, een genootschap van werkende kunstenaars, waar Chris, naar eigen zeggen, veel heeft opge stoken. Dubbel leven Chris moest altijd doorzetten, maar hij had lef. Overdag ging hij naar een kunstacademie, en 's avonds werkte hij bij Keeler Brass, een dubbelleven dat hij twee jaar zomer en winter heeft volgehouden, 's Morgens om negen uur schoof de vroe gere bankwerker van Piet Smit de schoolbank in, om vier uur ging de school uit, en dan had zijn hospita, mevrouw Groe- nendaal, moeder van een Gro ningse emigrantenfamilie, een warme maaltijd klaar, en om vijf uur stond Chris aan de draaibank van Keeler Brass, tot twee uur in de nacht. Als hij 's nachts thuis kwam, had moeder Groenendaal voor een warm hapje gezorgd en dan ging Chris nog een paar uur tjes schilderen, of studeren, want een artistieke geest moet steeds en veel intellectueel voedsel opnemen en nieuwe in drukken opdoen. Nu daar was Chris' leven rijk aan: aan in drukken geen gebrek, want de natuur van Michigan inspireert het gevoelige hart in alle sei zoenen. Nu is Chris al lang af gestudeerd aan de Kendall School of Design te Grand Ra pids, en heeft hij een baan als reclametekenaar bij een flinke drukkerij. Heel wat folders, prijscouranten, en boekjes heeft Chris de laatste twee jaar de wereld ingestuurd. Met een zwierige geest en lef. véél lef. heeft Chris zich door het harde Amerikaanse leven geslagen. Een wereld die aan kunste naars nauwelijks de kans geeft de huur te verdienen, en daar om heeft Chris dan ook de noodzakelijke wending naar de reclame moeten maken. Het Chris Overt>oordc op de ten toonstelling van z(jn tverken in Grand Rapids, gefotogra feerd bfj een groot doek, dat herinneringen wekt aan een Rotterdams havengezicht, maar dat door hern in Michigan werd geschilderd. OPLOSSINGEN Hieronder volgen de oplossingen der opgaven uit onze rubriek van 9 maart jl„ waarin zij onder de titel „Verle den en heden" werden gepubliceerd. 1. Tarrasch - N.N. Zó ging het vroe ger: 1. Txe5 Txe5 3.g3! f4(Ook g4 is niet beter) 3.g4ü en zwart moet ten slotte de toren in de steek laten, geld voor de huur (van een standplaats van een moderne woonsalomvagen) moet per slot ergens vandaan komen. Zo leeft Chris twee levens: met een been in de reclamewereld, en met het andere in de we reld van de kunst, een wereld waarin hij ook de Maker van deze wereld tracht te eren. Zijn ets „Christus overwinnaar", toont dat wel duidelijk, een ets die een ereplaats op de tentoonstelling heeft gekregen, en intussen reeds velen aan het denken heeft gezet. Chris wilde emigreren uit avontuur en omdat Holland zo klein was. Nu woont hij in Hol land, een kleine (25.000 inwo ners) stad, ongeveer 50 km van Grand Rapids. De emigratie heeft veel veranderd in Chris' leven: de fiets maakte plaats voor een moderne auto, de klinkhamer, hem vertrouwd van Piet Smit, werd een pen seel, maar zijn trouw aan Hol land is onkreukbaar... 2. Probleem van Sophie Schett (Bron onbekend) waarna wit gemakkelijk wint. Maar Tapper doet het als volgt: 1. Txe5 Txe5 2.g3 en nu 2. Kg6ü 3.Lxe5 Kh5!en wit kan Kg4 benevens f5-f4 niet beletten, waarna de laatste witte pion van het bord verdwenen is en dus: Remise! 2. Maderna - Stahiberg: 1Ta5ü (Indien 1. Tdlt? dan 2.Kh2! Txcl 3,Txc8 B2 4.a8D blD 5.Df3t en wit gaat winnen) 2.Txc8 b2 3.T8xc2 bxcIDt 4.Txcl Txa7 en nu ziet men wat zwart bereikt heeft: Een toreneindspel met een pion meer, dat hij keurig won. 3. Keres - Footner. Na 1. Tc8? be sliste Keres de partij prachtig met 2.Lc6ü, waarna volgde 2. De8! 3.Txf6! Lxf6 4.Lxf6ï Kxf6 5.Tfl t Kxg5 6-Dclt en zwart streek de vlag. 4. Keres - Smart en Padevsky - Por- tlsch: 1. Lh4?? g5 2 Lg3 h5ü 3.Df3 (3.Dxg5 Lh6 ofwel 3.Dh3 g4 4.Dh4 Le7 enz.) 3. h4 en de witte loper ging verloren. Een curieus geval van „her haling". EIGENAARDIGHEDEN Het drietal problemen, dat wij U in deze rubriek aanbieden rechtvaardigt nauwelijks het opschrift dat er boven staat. Zeker: de stellingen hebben ge zamenlijk een kleine eigenaardigheid (welke?), maar dit is een volstrekt uitwendig kenteken, dat met het oplos singsverloop nagenoeg niets te maken heeft Enfin, U zoekt het maar uit. We rangschikten de problemen in op klimmende moeilijkheid, d.w.z. naar onze opvatting daarvan. Het toegiftje (een partijstelling, opga ve 4) bevat een ernstige waarschu wing aan niet al te sterke spelers om toch vooral de zetten van hun tegen standers serieus op te vatten en maar niet hals over kop te antwoorden, in de mening dat die tegenstander vast een „domoor" is. 1. Probleem van E. Gorzelak (Zabaniowiec 1955) Wit geeft mat in twee. 3. Probleem van Helen W. Baird (Hackney Mercury 1893) b c d e f g Wit geeft mat in drie. 4. Spelers onbekend (The Observer van 20-1-1963) r ÜT :ff H m X iU am ar A ■M m Wr/ li a 1 3 b c d e f g h Wit geeft raat in vier abedefgh Wit had juist Dd4 gespeeld en zwart speelde onmiddellijk en triom fantelijk sLc5. Wat volgde er? Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. SUvckoorde, Goudrelnet- straat 125. Den Haag. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. trouw staat pal, 11. rank, 12. Eede, 13. aat, 14. meent. 17. neg, 18. N.M., 19. signaal, 21. r.L, 22. Ran, 23. pol, 25. taf. 26. een, 28. ree, 30. kof fer, 31. anders, 32. rei, 33. ert, 35. Ina. 37. les. 39. Ens, 41. ra, 43. Rembang, 46. Aa. 47. als, 49. meent, 50. oma, 51. Clio, 53. aker, 54. hard tegen hard. Verticaal: 1. trant, 2. raam, 3. ont, 4. uk, 5. Sieg, 6. Anna, VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zijtak Donau, 6. vis, 11. boom, 12. lichaamsdeel, 14. meisjesnaam, 16. bijwoord, 18. beneden. 20. orient expresse (afk.), 21. bijwoord, 22. niet van hetzelfde gevoelen, 23. behoudens vergis singen (afk. Lat.), 24. muzieknoot, 26. boom, 27. geheel de uwe (afk. Lat.), 28. lied, 30. achterdeel van de hals, 32. geluid waarmee men iemand roept, 34. bijwoord, 35. familielid, 37. muzieknoot, 38. voor zetsel, 40. omslag van een boek, 41. wijnmaat, 42. water in N.-Bra bant, 43. voornaamwoord, 44. rund, 45. scheikundig element (afk.), 47. meisjesnaam. 49. bedorven, 51. de geest van de rijstcultuur (Java), 53. bijrivier van de Rhóne, 56. uitroep, 58. voorzetsel, 59. lengtemaat (afk.), 61. in oprichting (afk.), 62. hekeldicht van Vondel, 64. plaats in Limburg, 65. nevenschikkend voegwoord, 66, bloem, 69. scheikundig element (afk.). 70. beet, 72. telwoord (Duits), 73. gemeente in N.-Brabant, 75. ommegang, 76. tuchtroede. Vertikaal: 2. bekende afkorting, 3. geacht, 4. voegwoord, 5. on gaarne, 7. water in N.-Brabant, 8. op een andere wijze, 9. rijschool (afk.), 10. werktuig, 12. voorvoegsel, 13 muzieknoot, 15 gebaar, 17. tovergodin, 18. gewicht, 19. roodachtig, 20. voorvoegsel, 25. voor zetsel, 26. maanstand', 28. gave, 29. emeritus (afk.), 31. hoekbalkon, 32. rivier in Italië, 33. munt in Perzië, 34. oude vochtmaat, 36. fi guur in het kaartspel, 37. spoedig, 39. puntig voorwerp, 44. jongens naam, 46. gebod, 48. statiekoets, 50. hevige stormwind, 51. stapel meter (afk.), 52. pers. voornaamwoord, 54. althans, 55. beroemd Frans beeldhouwer, 57. tuin, 58. familielid, 60. bijrivier van de Drau, 61. zijtak Donau, 63. rustig, 67. scheikundig element (afk.), 68. voegwoord, 70. uitroep. 71. oud gewicht (afk.), 73 water in Friesland, 74 per expresse (afk.). 1. te. 8. pen, 9. ader. 10. legio, 14. min. 15. ende, 16. tap. 19. saffier, 20. lording, 22. rafel, 24. Leens, 25. tor. 26. ere, 27. nat, 29. era, 34. robe, 36. krach, 38. Sem, 39. ent, 40. baard, 42. al- la, 44. mede. 45. ante, 46. Amer, 48. sir, 50. Oka, 52. o.d., 53. ah. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2J50. Dag nichten en neven, En hoe gaat het met jullie allemaal? Druk bezig met de repetities op school? Ja jullie hebben kort geleden wel crocussenvakantie gekregen, maar over drie weken krijgen jullie alweer paasvakantie en natuurlijk ook de rapporten. Hebben juilie goed je best gedaan? Enfin, dat zullen de cijfers straks wel laten zien. Hebben jullie al gezien hoe het alweer mooi begint te worden in de natuur? De bomen gaan al een klein beetje uitlopen en het gras wordt echt ook al groen. Jullie heb ben toch wel een kaart gestuurd naar Metha de Vos? Ja meisjes en jongens nu nog wat Voortaan komen de nichten en neven van de Nieuwe Haagse- en Nieuwe Leidse Courant in één rubriek en de nichten en neven van de Rotter dammer ook in één rubriek. Er komen zoveel brieven binnen, wat tante Jos natuurlijk erg fijn vindt, dat ze echt niet allemaal meer tegelijk beantwoord kunnen worden. Maar dat geeft toch niet? Hebben jullie het raadsel van verleden week kunnen oplos sen? De grote stad is Rotter dam. De oplossing van de puzzel is verleden week al vermeld. De hoofdprijs krijgt Ada v.d, Vlugt Schiedam. De troostprijzen krijgen thuis gestuurd Gréetje van der VHst Ouderkerk aan de IJssel en Freddy v. d. Vlugt, Schiedam. Lang zullen ze leven!! Ad van de Akker, Pietie Mul der en Ada van Wijk van har te gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en ne- We gaan nu de resterende brieven beantwoorden van verle den week. Waarom schreef jij helemaal niets Rla Verschoor Rotterdam? Volgende keer schrijf je een lange brief? Wat heb jij prachtig postpa pier Gerda Verwelj Pijnacker. Geweldig dat jij tante bent ge worden. Mag je het weieens vasthouden. Ja, jij bent toch ook echt zo klein geweest hoor. Fijn dat je zo van het concert hebt genoten. Wat zijn jullie 9 febru ari verwend. Waren de films mooi? Gaat het repeteren goed Ria Verwnlf Ameide? Grappig dat jij Robbie bent Hoe heet de operette? Heb jij het zwieren nog goed kunnen leren. Nou, tante Jos vindt het heerlijk hoor, dat het vriezen voorbij is. Wist jij werkelijk niets te schrijven Marian van Vianen Nleuwerkerk aan de IJssel? Het is toch helemaal niet moeilijk? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden, Ans Viergever, Ameide. Grappig dat Ria en Wilma schoolvriendinnen van jou zijn. Heb jij nog meer zus jes en broertjes? Wat wil jij la ter worden? Nou en of tante Jos kan zwemmen. Marjolein Visser, Den Haag. Heerlijk hoor! Wan neer moet je liploma-zwem- men? Is de foto mooi gewor den? Was oma blij dat ze jul lie allemaal zag? Die Peter is een kleine grapjas hoor! Nou en of jij goed Je best ge daan hebt om de brief zo net jes te schrijven, Rick Visser, Den Haag. Ga jij graag naar school? Heb jij ook al zwem men geleerd? Waarom schreef jij niets, Klaske Visser, Voorburg? Vol gende keer krijg ik een lange brief van jou? Geweldig dat jij de eerste prijs hebt gewonnen. Cor Vis ser, Ouderkerk aan de IJssel. Hoeveel kilometer was de tocht? Schaats jij graag? Hoe gaat het op school? Krijg je nog geen huiswerk? Wat kreeg ik van jou een prachtige boekenlegger. Dlta de Visser. Nw. Lekkerland. Je hebt hem keurig gemaakt. Ik kan hem best gebruiken. Prach tig dat jij een prijs hebt ge wonnen met hardrijden op de schaats. Geweldig hoor! Hoe gaat het op sc-hool? Krijg je wel een mooi rapport? We zullen eens kijken of jij tante Jos niet meer vergeet om te schrijven. Corrie van Vliet, Rijswijk. Wat wordt jouw klei ne zus al groot. Ze kent jou natuurlijk op een prik. Heb jij al veel kaarten van de mees ter gekregen.? Mmmm, wat hebben jullie een groot feest gehad. Je had zeker wel prach tige slingers gemaakt? Be dankt voor je mooie tekening hoor! Fijn dat jij tante Jos weer schreef. Piet van der Vlist, Schiedam. Van jouw zus en broertjes kreeg ik ook zulke mooie kaarten. Allemaal harte lijk bedankt hoor! Geweldig dat jij alleen met de trein mee mag. Ben je nog nooit in een verkeerde trein gestapt? Oina en opa vindep het natuurlijk fijn dat jij hen zoveel komt op zoeken? Griezelig hoor zo'n ge heimschrift. Wie heeft het ge maakt? Heb jij nog een prijs gewonnen? Dat was natuurlijk een mooi gezicht al die auto's op de IJs sel. Grectje van der Vlist, Ouderkerk aan de IJssel. Wa ren er veel ijsbrekers? Krijg jij een mooi rapport? Ben jij nu weer beter. Adje Vlot, Hardlnxveld-Giessen- dam? Wil jij een neefje wor den? Hoe heet jouw kleine zus? Heb jij veel geschaatst? Hoe heet jouw vriend? Fijn dat ik weer een brief van jou kreeg, Agues Voerman, Ridderkerk. Jij bent erg ver wend hoor! Het is prachtig postpapier. Is „Annemieke" mooi? Fijn hoor. dat jij blok- fluitles krijgt. Wat mag je alle maal al spelen? Jij bent ook al zo verschrik kelijk verwend, Ada van der Vlugt, Schiedam. Heb je mooie plaatjes gedraaid? Wat plak je allemaal in je plakboek? Leuk dat je vriendinnen geweest zijn. Hebben jullie veel pret gehad? Wordt de petticoat mooi? Ge weldig dat jij zo kan naaien. Zijn oma en opa al geweest? Zijn al jouw verlangens in vervulling gegaan, Freddy v. d. Vlugt, Schiedam? Griezelig hpor een pistool! Is je fiets mooi geworden? Allemensen wat heb jij veel vrienden uitge nodigd. Zijn ze allemaal ge weest? Wil jij een nichtje worden Jo ke Vogelaar Monster? Je moet dan voortaan echt wat meer schrijven hoor! Zo moeilijk is het toch niet? Jammer dat jij tante Jos aan het vergeten was Hans Vons Den Haag. Gelukkig dat ik nu weer een brief van je kreeg. Prachtig dat jij zelf een zoemer hebt ge maakt. Krijg jij veel huiswerk? Wacht je niet meer zo lang met schrijven? Allemensen wat ben jij ver wend Ada Voogt Blaaksedük. Heb je de nieuwe mantel al aan gehad? Zijn de boeken van Mie- ke mooi? Je kan nu weer veel boeken krijgen met zo'n mooie plank. Zijn je vriendinnen nog geweest? Grappig dat jouw stem op de bandrecorder is vastgelegd Nan ny v. d. Voorst Koudekerk aan ct<£c(<t<i)S0K»<Scï<®0SciH3cS0f<S<#0K»c§aK^^ Meisjes en jon gens, wat staan er veel voorwer pen op deze teke ning! Er is van alles op te zien. Wat jullie nu moeten doen? Minstens 7 voor werpen opzoe ken, die met de letter B begin nen en de oplos sing inzenden voor dinsdag 26 maart. de Rijn. Wat zal jouw zus blij zijn als ze het hoort. Fijn hoor, dat jij nu een ook een schaats- diploma nebt. Heb jij ook nog iets moois gemaakt voor de ouderavond? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Anneke v. d. Voorst Koudekerk aan de Rijn? Wat ging jij laat naar bed? Het was natuurlijk een groot feest. Jouw zus woont maar ver weg hoor! Moesten jullie nog iets doen op de ouder avond? Jullie boften maar dat je vroeg naar huis mocht Lida Voortst, Koudekerk aan de Rijn. Welk versje heb je gezongen? Jij bent dus ook al tante. Hoe veel kilometer moest je schaat sen om je diploma te halen? Bedankt voor je tekening Truus de Vos Rotterdam. Ja jij stuurde een mooi verhaaltje in. Als er plaats in ons hoekje is wordt het geplaatst hoor! Wü je een nichtje worden? Hoe gaat het "hu met jou Me tha de Vos Streefkerk (tijdelijk Utrecht) Mag je al gauw naar huis? Jij hebt mooi postpapier gekregen hoor! Krijg je veel post? Mag je de zusters weieens helpen? Wat kreeg ik van jou mooie tekeningen Akke Vriesma Den Haag? Volgende keer schrijf je een lange brief? Grappig dat jullie twee poes- „js hebben Hans van Vugt Raamsdonksveer. Jij bent wel erg verwend hoor! Hoe heet het boek? Zijn je vrienden nog ge weest? Zo gauw ging het toch niet dooien? Je hebt nu toch echt wel veel kunnen schaatsen. In welke klas zit jij? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Ankie van Vuuren Sprang-Capelle. Hartelijk wel kom bij de nichten en neven. Je mag elke week schrijven maar je bent om de drie we ken aan de beurt Heerlijk dat zo fijn met je kleine vriend de tuin kon spelen. Wat wil jij later worden? Heb je al plan nen gemaakt. Heb je veel geschaatst Lyda in Vuuren Maassluis? Wat heb je in de crocussenvakantie gedaan? Heb jij al verkeersexa- men gedaan? Hebben jullie pappa erg ver wend Jannie van Waay Hazers- woude? Had je mooie slingers gemaakt? Nou en of jij al groot wordt. Woont oma dicht bij jul lie? Ze is natuurlijk wat blij als je haar komt opzoeken. Jij bent erg verwend hoor! Krijg je veel huiswerk? Maart is voor jou wel een feestmaand. Was het groot feest op Es- dra's verjaardag Jan van Wa- geningen Emmeloord? Jij krijgt al een grote broer hoor! Hebben jullie veel pret gehad? Ga je nu rolschaatsen? Wisten jullie niets te schrijven Lcny IValrave Rilland-Bath en Dik Frits en Goof v. d. Water Beesd? Heb jij genoten van het ijs Dik van Waveren Lisse? Jammer dat jij helemaal niets schreef Freddy van der Wees. Zoetermeer. Volgende keer krijg ik een lange brief? Hebben jullie een mooie plaktekening gemaakt, Wim van der Wel Rijswijk? Geweldig dat jij een prijs hebt gewonnen met tekenen. Maak je voor tante Jos ook eens een mooie tekening? Hoe gaat het op school? Waarom schreven jullie niets Rla en Lenie van Welle, Rotter- lam? Zo moeilijk is het toch niet? Volgende keer krijg ik een lange brief? Hebben jullie al een wande ling gemaakt Adri Wessels, Dlnteloord? Je moet natuurlijk goed trainen. Jullie hebben grootse plannen hoor! G dat jij zo'n mooie beloning hebt gekregen. Is het boek mooi? Be dankt voor je lange gezellige brief hoor! Fijn dat jij oma zo goed helpt. Heb je je fiets mooi opgepoetst? Heerlijk dat je misschien ook naar het kamp mag Willy van de Wetering, Den Haag. Heb je een mooi opstel gemaakt? Jam mer dat jouw vriendin gaat ver huizen. Gaat zij ver weg wo nen? Wat heb jij, mooi post papier. Heb jij een fijne verjaardag gehad. Siieneke van de Wetering Oud-Beijerland? Zijn je jgyrien- dinnen nog geweest? Hebben jullie veel pret gehad? Zijn al je wensen in vervulling gegaan? Hadden jullie de klas mooi ver sierd, toen de meester jarig was? Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Aukje de Wit Hoogvliet? Hebben jullie al gauw een uitvoering van de zang? Wat zingen jullie alle maal? Krijg je elke dag huis werk mee? Ik miste jouw brief Jannie dc With, Groot Ammers? Hoe komt dat? Je bent toch niet ziek? Volgende keer schrijf je weer een lange brief? Volgende keer krijg ik van jou een lange brief Jan Wondergem, Zoetermeer? Niet vergeten hoor! Van jullie ook Wilma van Wös- n, Rotterdam en Hennie van Wijk, Sleeuw!jk? Wat ben jij verschrikkelijk verwend Wilma Zaalberg, Lei den. Geweldig zo'n mooie lange broek. Hebben jullie veel pret gehad? Hoeveel jaar werd jouw broer? Wil jij een nichtje worden Corrie Zanen Alblasserdam? Wat is een schommelende spaar pot? Prachtig dat jij al zoveel op de handwerkles hebt ge maakt? Doe je het thuis ook weieens? Leuk dat jij nog zo'n kleine broer hebt. Ja, jij hebt wel goed kunnen leren schaatsenrijden. Wil jij ook een nichtje worden Mieke van Zante Hcrwljnen? Je moet dan dc volgende keer wel een langere brief schrijven hoor! In welke klas zit jij? Hoe heet jouw vriendin? Natuurlijk mag jij ook schrij ven Janny van Zante, Herwij nen. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. In welke klap zit jij? Moet jij zaterdags niet naar school? Jammer dat jij niets schreef Aafke Zeeman, Monster? Vol gende keer wel? Wat fijn dat ik zo'n mooie foto van jou kreeg Yvonne v. d. Zeeuw, Lelden. Hartelijk bedankt hoor! Nu heb ik ook tegelijk jouw poes gezien. Nou en of tante Jos naar de lente ver langt. Je hebt nu je hart op kunnen halen met het schaat senrijden. Fijn dat het zo goed ging. Je moet nu weer een poos je wachten, hoor! Waarom schreef jij niets Wil lie Zoetcwelj, Rotterdam? Fijn dat ik nu toch weer een briefje van jou kreeg Nelly Zon neveld Maassluis. Krijg jij al zo veel huiswerk mee? Hoe is ver leden week dinsdag het examen geweest? Heb je het goed ge maakt? Grappig dat jij briga dier bent. Waar moet jij staan? Bij de Rijksweg of op de dijk? Was de film mooi? Je hebt na tuurlijk erg genoten van de rij toer. Van jou kreeg ik ook al geen brief Pleter van Zoomeren Al phen aan de Rijn. Hoe komt dat? Wil jij een nichtje worden Aga tha Zwaanswijk Den Haag? Fijn dat jij je mamma al zo goed kan helpen. Knap hoor dat jij al handschoenen kan breien. Schrijf je voortaan wanneer je letter aan de beurt is? Grappig dat jij nog zo'n kleine zus hebt. Gaat het zwemmen goed? Wanneer mag je diplomazwemmen? Hoe gaat het met jouw kleine zus Nelleke Zijderveld Gorln- chem? Heb je al van het mooie weer genoten? Ja, je hebt nu wel kunnen leren schaatsenrij den hoor! Hoe gaat het op school? Zijn de foto's mooi geworden Imy Zijlstra Den Haag? De juf was natuurlijk erg blij met jouw brief. Hebben jullie genoten in Friesland? Wat waren oma en opa wel blij dat jullie hun een bezoek kwamen brengen. Hoe gaat het met het buurmeisje? Is ze alweer thuis? Jannie Roza stuurde mij dit versje in, luister maar. Slaapmutsje O jij kleine luie rakker Slaap je nog? Kom word eens wakker! Is me dat een luiheid, kind. Nee dat gaat zo niet hoor vrind! Hoor je niét de vogels fluiten? Sta eens op en kom naar buiten, alles schittert in de zon. Dat je zo lang slapen kon! Hoor je 't niet, klein elfe kindje? Je krijgt vast geen enkel vrindje, Hoor je 't niet? Slaap dan maar door Wel, je bent een slaapmuts hoor! Meisjes en jongens dc brieven bus is helemaal leeg. Jullie zor gen natuurlijk weer voor een vol le. De letters A t.m. D zijn de ze week aan de beurt. Tot de volgende keer nichten en neven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 16