Pionier van het piëtisme ESTELIJK DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD mm August Hermann Francke gaf het geloof handen ZIJN EEN PROBLEEM: ook voor cle predikant ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 MAART 1963 «ja» Voor U gelezen Omgang met de Bijbel, door da. W. van 't Spijker, en Ver kenningen In Romeinen, door dr. W. H. Velema. Uitgave Van Keulen N.V. Den Haag. Twee zeer geslaagde uitgaven van het ,.Ds. H. Janssenfonds". iDe allesbeheersende betekenis van de Bijbel voor de gelovige en voor de kerk wordt uitnemend belicht. Belangrijk'is de strekking dat persoonlijk kontakt met Gods Woord noodzakelijk is. Een prach tig hulpmiddel daarbij zijn ge schriften als deze toelichting op Romeinen, een bundeling van door de auteur gebonden radio-le zingen. Dat deze beide uitgaven de persoonlijke schriftlezing mo gen dienen. Hoewel ze vooral voor jongeren zijn bedoeld, zijn ze tevens zeer nuttig voor oude ren. combineerde „christelijk" en „sociaal" m (Van onze kerkredactie) Gisteren was het driehonderd jaar geleden dat August Hermann Francke werd geboren. Kennelijk heeft niemand er in Nederland aan gedacht en zijn geboortedag is ongemerkt voorbij gegaan. Alleen in Duitsland, in Halle, waar hij zijn vele Inrichtingen en weeshuizen heeft gesticht zijn vier dagen lang lezingen gehouden, waarin deze piëtist, grondlegger van het christelijk-maat schappelijk werk werd herdacht. Maar buiten Halle heeft men Francke ver geten. Misschien omdat hij een piëtist was en dat woord in onze kerkelijke kringen in onze eeuw zo'n nare bijsmaak heeft gekregen? AUGUST HERMANN FRANCKE Francke behoorde tot die man nen van de zeventiende eeuw, die begrepen dat het „recht-gelovig" zijn (met nadruk dan op „recht") niet voldoende is. Hij wilde de na druk laten vallen op het „gelovig" zijn. Hij was dankbaar voor de hervorming van de kerk, maar voelde diep in zijn hart dat her vorming zonder herleving geen nut heeft. Reeds op 24-jarige leeftijd kwam hij tot de overtuiging dat een ge loof in de leer. hoe dogmatisch en bijbels overigens, niet voldoende was. Hij kende het gebed reeds als tienjarige jongen; hij had god geleerdheid gestudeerd (zij het niet al te enthousiast); hij kon de bijbel lezen in de grondtalen en had zich in het bijzonder aan het Hebreeuws gewijd; hij had op de kansel gestaan. Maar toen hij zich voorbereid de op een preek over Johannes 20:31 „deze dingen zijn ge schreven. opdat gij gelooft dat Je zus is de Christus, de zoon van God, en opdat gij. gelovende, het Zieso, ik heb zondag weer eens de jeugddienst in eigen gemeente mogen doen en ik heb me weer eens lekker „ge nomen" gevoeld. Misschien, dat ook de gemeente zich „geno men" heeft geacht. Jeugddienst! Dan moet je ook een Jeugdpreek leveren. Dan moet je je gemeente ook aan spreken in de taal van de jeugd. Dan moet Je je gemeente niet aanspreken met „gemeente van Christus", maar met „jónge ge meente van Christus". Om bij dit laatste te beginnen: J« zegt „jonge gemeente van De Jeugddienst Is een probleem. Dat geeft een hervorm de predikant in het bijgaande artikel ronduit weer. Maar niet slechts een apostolair of kerkrechtelijk probleem, maar ook een persoonlijk probleem voor de predikant. Want als de predikant vanaf de kansel zijn jeugddienstge meente bekijkt en zijn ogen glijden over de grijze kuiven, de kalende schedels en de peper en zout-kleurige wrongen en de (vaak weinige) jonge gezichten, dan zakt hem de moed wel eens wat in de schoenen. Dan komt hij na de dienst thuis en klimt in de schrijfmachine om zijn zo heel menselijke persoonlijke indrukken op papier te zetten. Zo zou hij nooit schrijven als hij een artikel moest schrij- s ven over de „Waarde van de jeugddienst". Maar waar- li om zou een predikant niet eens zo mogen schrijven? Al was het maar om eens zijn hart te luchten en fris te zijn om 5 zich voor te bereiden voor de volgende jeugddienst. men, maar ze gaven toe: het ver- te, en in plaats van u gaan ze schil met een gewone dienst was jij-en en jou-en! va« de jeugddienst maar op dit Christus", maar moet die jonge scheepje en het vangt meer wind' gemeente zich dan niet „genomen" voelen? Immers, dat méén j< Is me dat even een idee! Nooit meer een jeugdpreek te maken! Alleen maar het décor een pietske voor m'n niet-aanwerig-zijnde jeugd, maar een deel van m'n overigens getrouwe gehoor ont brak. Ze rullen nooit ontbreken, maar nu waren ze er niet. Als ze nu bij een andere collega ter kerke geweest zijn, dan is het mij best. Als ze tenslotte maar gaan! Maar van sommigen ben ik daar nog niet zo zeker van. Het zou best mogelijk geweest kunnen zijn, dat ze maar bij de radio gebleven zijn. Dan hoop ik voor ze. dat de Ikor-dienst nu niet net juist een „jeugddienst" is ge weest Ik heb er maar wat luchtig over geschreven. Helemaal wéér was het ook niet, want ik ken m'n gemeente. Ik wist, dat ik zeker 80 pet. ouderen in de jeugddienst zou hebben. En als ik in een ge meente kom. die ik nog niet ken, dan reken ik daar in een jeugd dienst ook maar op die 80 pet. Verkoop de „oude" kerkdienst veranderen. En klaar is Kees, ik boven 35 laar Dat is meestal maar onder het ..nieuwe" etiket heHn-l klaar He nr.oiri T.aten DOYen a Jaar' ,_ra m?e maak een preek voor dê leeftijd Tja, daar stond Ik dus zondag- 35.50 jaar. alles heel gewoon! Be- morgen voor m'n Jeugd die er gm ik met „jonge gemeente" en maar onder het „nieuwe" etiket bedoel klaar is de preek! Laten niet, want je weet, dat er mis- ..jeugddienst". De omzet is er ze me maar uitnodigen, desnoods schieei hooguit twintig procent tot Jróter door! die „jonge" gemeente behoort, de reet is boven de veertig, vijftig, ,j« zestig jaar. - --- - - - r- t t j grotendeels niet was. Mét m n zeg ik in plaats van u en uw. Je voelt je „genomen omdat jeugdpreek! Moeten de ouderen jij en jouWi dan is het Jeugdpreek Je gevraagd bent om voor de zich nu ook „genomen" voelen? voor tot 35 jaar. Als ik een ge- .Jonge gemeente te preken en Een preek voor de Jeugd speciaal! Wone dienst heb en ik kijk van zie het is voor het grootste En die gehouden voor de ouderen, de kansel de kerk in. dan heb ik deel de „oude gemeente. Zater- ja gedeeltelijk de héél ouderen! m-n gehoor maar even te taxe- dags denk je Rachel voor je te Wat moet je daar nu mee? ren. Ligt de gemiddelde leeftijd hoger dan 50, dan verschuif ik Mixture het Óécor iets naar de andere fvsiAiuiv kant. Ik zeg in plaats van „ge meente" „mijne toehoorders" hebben en zie des zondagsmor gens was het Leal Niet, dat ik. evenals Jacob, met die Lea ontevreden zou zijn. Stel je voor, dat de ouderen zou- tota,d"etoJói!ï,'nw'iin<doen!Wj; Pl*"* bro,d,r, ,n ,us. den ontbreken dan had ik daar maakt er doodgewoon een mixture terg zeg ik „geliefden" een handjevol Jongeren voor me Van. Eén lepel jong, één lepel m n gehad, dan was die jeugddienst, oud, neen. dat is niet eerlijk. qua opkomst een échec geweest, want er zit 20 pet Jong en 80 ?3 ^aar j1*1- dan *a, lK, wat ou' Nu ja. het wis, wat de leeftijd pct oud dus 1 lepel Jong en 4 le- d*rw«ta doen- *e® in plaats van aangaat, een échec, maar de oude- --■» wereld ..waereld en ik sehruik Consta teert m'n leeftijdsknobbel, dat m'n gemiddeld gehoor boven de Jaar ligt, dan ga ik wat ou- wets doen. Ik zeg in plaats van naamvalsvorm en misschien schiet ren hebben dit keurig opgevangen. n0g smaakt? Nu ja. dat viel nog Doch die Jongeren moeten zich mee. want na de dienst werd ik ook wel „genomen" gevoelen. Ze door een jongere opgebeld. Ik fiSS dichten toch een dienst te hebben dacht dat hij kritiek had op die wit met jongeren, maar als ze maar 4 lepels oud. Maar niks hoor, het —"v, even ronduit.,, zien ze. dat ze menuhem beet bevallen en „fifSS nen. Het wordt net zo iets als eigenlijk een uitzondering zijn. Meer mensen Toen ik laatst in een andere ge meente een jeugddienst had, waar rog wel wat meer jeugd aanwe zig was dan in mijn eigen ge meente, maar toch ook het meren deel der kerkgangers uit ouderen bestond, heb ik daarover een paar vragen gesteld. Ze hielden dat wilde hij me vertellen. Of er 5?*^i,;iL0Pv^ohnftnad0ïh^rf ook een pak van m'n hart viel! u J] Ik hoop. dat die knaap aan de an- het ,ne* zo ®°*d °P 125 yolt,Z? dere kant van de telefoon van die moet.de preek .ookzijn: afge val niets gehoord heeft, het zo raar geklonken hebben! Zelfde preek Ik heb eens een ouderling ho ren mopperen (het was gelukkig niet tegen mij): die dominee» hou- stemd op je gehoor! Jammer Een ding vind ik jammer: er zijn altijd nog mensen, die zo'n jeugddienst au sérieux nemen! Die boven de 35 zijnde blij ven weg. Ze blijven serieus, ze wel goed gegokt, soms nóg te laag! Maar neem het de mensen eens kwalijk, dat ze jong willen blijven. Er zijn slechtere metho den voor! Wat ik niet eens zo veel bijzonders! Mis schien alleen maar dit, dat de jeugddienst een probléém is. Dat wist u al trouwens. Misschien wist u niet, dat het ook een pro bleem voor de predikanten is. Niet afschaffen De Jeugddiensten dan maar af schaffen? Waarom? Omdat er geen jeugd komt, die er komen moest, maar omdat deze diensten meestal toch beter bezet zijn dan de gewone diensten? Ik zie het nut van afschaffen niet in. De kerkvoogden waarschijnlijk ook niet, als de collecte voor de Jeugd- dlenstkas tenminste niet te veel zog voor de kiel der kerkvoogdij wegzuigt. Neen. laat de jeugddiensten maar blijven! En de mensen vinden het wel makkelijk een gestencild blaadje met de liturgie te krijgen. Ze be hoeven dan tenminste de hele bi bliotheek niet mee te nemen: bij beltje, kerkboekje, bundel nieuwe daar nota bene elke veertien da- den 's morgens een gewone preek zeggen: daar behoor ik niet bij! gen een jeugddienst Cs avonds), en 's avonds houden ze diezelfde Die hebben nog steeds niet door, Weet u waarom? Omdat er dan preek ergens anders als jeugd- dat zo'n jeugddienst eenvoudig méér mensen naar de keric kwa- preek. Ze zeggen: Jonge gemeen- „nep" is. Zo stond ik dus zondag leven hebt in zijn naam", kwam hij plotseling tot de ontdekking Toch ging de grote Invloed van Francke op de geschiedenis van dat hij het levend geloof waarover de kerk niet uit van de katheder, hij wilde spreken, niet zelf bezat noch van de kansel. HIJ was dog- Zelf schreef hij later: „Op een malleus, noch exegeet. Hij wilde zondag wilde ik mijn preekbeurt het geloof handen geven. En dat weer afzeggen, want ik voelde bleek bovenal uit wat hij ging diep. hoe benauwd het was geen doen voor de armen. G°d te Jhebben aan Wie het hart Wekelijks kwamen zij aan de zich kon vastklemmen.... In deze deur van j.jjn pastorie voor enige He 8Cod^n7al i om aker iJl/ifcPniet ondersteuning. Zijn hart ging de God en Zaligmaker. Die ik met warm doppen voor deze mensen, kende, om redding uit deze ellen- 0 «kere dag handelde hij hun dige toestand. Toen verhoorde mij nle, by-de dcur a(, maar de Here Ik ontving m mijn hart nodigde hen uit om binnen te ko- de verzekering der genade Gods me„om hen te ondervragen naar in Christus Jezus: ,k kon Hem hu„ kennis van dE bljba! en „a,r niet alleen God, ik kon Hem ook hun gai00i. Dit „examen" was zo v.d.teleurstellend dat hij hen weke- mijn Vader noemen." Spener Enkele jaren later kwam hij lijks ging onderwijzen. De ouders gaf hij schoolgeld voor de kinde ren. maar al spoedig kwam hij tot de ontdekking dat ze het geld in aanraking met Ph. J. Spe- voor zich zelf "gebruikten. ~Er ner, die 'wel genoemd kan wor- moest iets gebeuren, den de grondlegger ven het pi- mj dacht aan ecn etisme. Deze man leefde - - de herleving van de kerk. Voor zichzelf had hij de volgende punten opgeschreven: De ver. voor gegooi voor de armsten, maar had er geen geld voor. De ge goeden in zijn gemeente voel den helemaal niets voor het feit ucil rictuiiiuut ri.rw uvwi j meuwmg van de kerk zou ko- dat hij zoveel aandacht besteed- men de aan die bedelaars. En omdat 1. door de prediking van het hij toch iets wilde doen om tot Woord Gods in zijn volheid, rij- zijn doel te komen hing hij in kelljk en aenvoudlg, aangevuld tj een „1Iec,ebu, met Besprekingen in vrome hui-u j.„j selijke samenkomsten. op met er bouen het doe! en er 2. door het algemeen priester- °nder de teksten 1 Johannes 3 schap der gelovigen. 17 en 2 Corinthe 3. door de nadruk op het feit dat iemand er 8 gulden in stopte geloot zonder liefae en zonder zei hij: „Daar moet iets dege- werken niet zalig maakt. 4. door een ware verhouding tot de afgedwaalden, waarbij men hen niet verkettert, maar dend tot andere tracht te brengen. 5. door hervorming van de theo logische studie. 6. door stichtelijk te prediken, waarbij niet mag worden ver geten dat het christendom niets anders is dan een innerlijke ver nieuwing van de mensen. lijks van gesticht worden. Dat is waarlijk een kapitaal." Hij kocht voor drie gulden boeken gedachten en 9af een arme student op dracht om dagelijks de kinderen twee uur onderwijs te geven. Het begon allemaal moeizaam. De kinderen namen de boeken mee en verkochten ze. Maar Francke zette door. En weldra school dat de gegoede burgers Spener drong bij Francke aan kwamen vragen of hij ook geen leven manier wist om tegen betaling ge- hun kinderen onderwijs te laten geven. Een verzoek van een ade- op een bijbels en in het werkzaam christendom. Het volg was, dat, toen er een univer- 1* - siteit gesticht werd in Halle waar lijke dame om de opleiding van men uit deze gedachten zou gaan haar zoon te verzorgen leidde tot doceren. Francke benoemd werd de stichting van het „Paedago- tot hoogleraar in het Hebreeuws. Tevens zou hij de gemeente van Halle dienen. gium", een instituut met een leerplan voor de zonen van ge goede huize. Weldra telde dat In- psalmberijming. Wat een gemak. Leve de jeugddienst! En vindt u nu deze Jeugddienst- vlag. die deze kerkelijke lading verre van dekt zo verschrikkelijk erg? Ik niet, hoor! Er zijn wel kerkelijka vlaggetjes, die een wat minder onschuldige lading moe ten dekken! Kom ga met ons «n doe als wij... ga mee naar de jeugddienst! In februari ging een nieuwe protestantse stem de ether in. Vanuit Addis Abeba begonnen de uitzendingen van het nieuwe christelijke radiostation ,JDe stem van het evangelie". Hoge gasten waren ge komen om de eerste uitzending bij te wonen. Keizer Haile Selassie van Ethiopië verzorgde de officiële opening van het nieuwe radio, station. Deze week ontvingen we per (wat late) luchtpost de eerste foto van de opening. De voorzitter van de Lutherse Wereldfederatie (en tevens voorzitter van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken), dr. Franklin Clark Fry, begroette de keizer van Ethiopië voor het nieuwe gebouw. Links op de foto slaan twee ministers van het kabinet van deze oude Afrikaanse staat. stituut 72 leerlingen en 24 onder wijzers. Weeshuis Maar nog was Francke niet tevreden. Telkens weer botste hij tegen een nieuwe nood op en moest hij een nieuwe oplossing zoeken. De weeskinderen verga ten thuis of in hun weesinrichting al te gauw weer wat zij op school leerden, Francke ging hen onder brengen in positief christelijke gezinnen. Hij liep reeds met de {edachte rond om zelf maar een ind in huis te nemen, toen iemand met vier weeskinderen bil hem kwam, vier zusjes. Of hij maar een keus wilde maken. De keus was zo moeilijk dat hij ze alle vier nam. Spoedig waren het er negen. Al gauw bleek dat er geen geschikte gezinnen ge noeg waren om onderdak ta bie den en zo kwam de gedachte van een weeshuis op. Daarom kocht hij voor 800 gulaen een huis. Spoe dig was er een tweede nodig en Francke besloot een groot ge bouw te stichten. Het glnr allemaal niet vanself. Dan was er weer geen geld, dan reen kalk, dan geen stenen. 8oma werd hij moedeloos. Maar op een dag bracht een van de werklieden nem een oud geldstuk dat in de grond gevonden was. Op de rand stond: „Jehovs, de Stichter, bekrone het gesticht met zijn kroon", Dat was voor Francke een woord uit de hemel- Het groeide allemaal als van zelf. Nimmer was er geld, aU tijd was er genoeg. Toen eens iemand hem kwam vertellen dat de kas weer eens leeg was zei hij: „Dat is een teken, dat God helpen wil. In mijn kinderjaren kreeg ik altijd een paar nieuwe schoenen, als de oude versleten waren. Zou de hemelse Vader minder doen?" Het pietisme Is veel onheiligs verweten. Het is ook inderdaad niet vrij gebleven van vreemde smetten. Vroomheid was soms een uitnodiging tot schijnheiligheid. Maar Francke en de zijnen heb ben de kerk geleerd dat het ge loof handen moet hebben, om an deren de helpende hand te kunnen reiken. Francke heeft laten zien dat het geloof zichbaar moet wor den, dat het niet slechts „ja zeg gen" is tegen bijbelse waarheden, maar ook „ja doen" voor Gods aangezicht Aarde Het pietisme is verweten dat het zich afzonderde uit de wereld, dat het genoegen nam met eigen ele\ _e aarde vergat was niet wat Francke en de zij- geloofsbeleving, dat het voor de nemel de aarde vergat. Maar dat Groei Het gebouw kwam er. Toen Francke op 63-Jarigs leeftijd stierf telde het weeshuls 134 kinderen. Bovendien kregen daar dagelijks 200 arme kinderen en 255 be hoeftige studenten een warme maaltijd. Zijn verschillende scho len telden 2Ö00 leerlingen die gro tendeels om niet door 178 onder wijzers werden onderwezen. Er was een christelijke boekwinkel, een uitgeverij voor schoolboeken en christelijke boeken met. een eigen drukkerij: er was een apo theek die weldra zo beroemd was dat mensen van heinde en ver de medicijnen kwamen halen. Aan het weeshuis was een bijbeldruk- kerij verbonden en er waren zen delingen uitgezonden. nen voor ogen stond. Zijn hart was in de hemel, maar zijn voeten stonden op aarde. En jaren geleden moest een (niet christelijke) krant erken- nen: „Ook in de verbinding van overgevoelige vroomheid met practische zin, zakelijk doorzicht en koopmansplente- righeld is Francke met zijn op goed geluk drijvende stichtin gen het prototype geworden van een reeks fortuinlijke beheer ders van menslievende onder nemingen, waarvan ook ons va derland voorbeelden telt." Wij zouden het wat anders zeggen. In plaats van „op goed geluk" zouden wij zeggen „op Gods geluk". Francke leerde dat christelijke bewogenheid tevens sociale bewogenheid is. Zijn le ven was het verbindingsteken tussen christelijk en sociaal. Het zit De Gaulle niet mee - Door stakers overrom peld - Geschil met Algerije - Eenzame stem in Navo- raad HET fit generaal De Gaulle niet mee. Zijn land wordt ge- troffen door stakingen, waarvan I de kraebt hem heeft overrom peld. Er fijn nieuwe moeilijkhe den met Algerije ontstaan als gevolg van een Franse onder grondse kemproef ln de Sahara. En tijdens de vergadering van de Permanente Navoraad te Pa rijs beeft Frankrijk niet kunnen voorkomen, dat de EEG-part- ners (met Inbegrip van de Duit sers) een demonstratie van eens gezindheid gaven wat betreft de noodsaak, de Atlantische een heid te bestendigen door het ver sterken van de banden tussen Europa en de Verenigde Staten. Machteloos Toen d# stakingen In de Fran se mijnen nog niet waren be gonnen, meende de Franse pre sident de macht van de vakbon den te kunnen breken. Hij ver bood de stakingsacties en stel de strenge straffen in het voor uitzicht. wanneer de mijnwer kers zich niet aan zijn bevel zouden storen. Blijkbaar leefde De Gaulle nog in de veronder stelling. dat de-elfde mensen, die hem vorig jaar nog aan een klinkende stembuszege hielpen, ook nu wel naar hem zouden luisteren. In deze verwachting werd hij echter beschaamd. En toen de mijnwerkers het bevel van de Franse president naset sloh neer legden, stond deze machteloos. De stakers daarentegen werden zich elke dag meer van hun macht bewust. Complicotiat Nu is het voor de mijnen in het Noorden van Frankrijk een moeilijke zaak- Het loonconflict is ten slotte de belangrijkste aanleiding tot de stakingsactie geweest. Dit speelt zich echter af tegen de achtergrond van het ware probleem: de onzekerheid over de toekomst van de mij nen. De jonge mensen in de mijnstreken trekken weg naar elders en de ontvolking van de- ze gebieden heeft reeds een eco nomische achteruitgang tot ge volg gehad. Daar komt nog bij. dat men Noordafrikanen heeft moeten aantrekken om de mij nen in bedrijf te kunnen hou den. In Parijs heeft men nog niets gedaan aan deze ongunsti ge ontwikkeling, die ln de hand gewerkt wordt door de verwach ting, dat onrendabele mijnen zullen worden gesloten. Vargtlijk De Gaulle bevindt zich dus in een moeilijke positie, nu hij zich blijkt te hebben vergist in de kracht en de hardnekkigheid van de stakingsacties. Het ziet er thans niet naar uit. dat hij het op een werkelijke krachtmeting zei laten aankomen. De vraag is voorts, of hij de belangen van de Franse economie op net spel wil zetten door te traenten, het uithoudingsvermogen van de stakers op de proef te stellen. Ziet hij van dit laatste redmid del af. dan blijft alleen de mo gelijkheid van een vergelijk over. Meer dan eens heeft de Fran se president in de afgelopen ja ren bewezen, op een vroeger in genomen standpunt te kunnen terugkomen, wanneer dat niet houdbaar blijkt te zijn. En tot- duaver heeft zijn prestige niet onder dergelijke politieke reu zenzwaaien geleden. Kernproef Wat minder dramatisch is het meningsverschil met Algerije over de proef met een kernwa pen in de Sahara, die els een integrerend deel van Algerije wordt beschouwd, ook door Frankrijk. Een Jeer geleden werd dit overigens vastgelegd in het akkoord van Evian les Balns. Dit verdrag heeft Frankrijk het recht gegeven, nog vijf laar de militaire bases in de Sahara te gebruiken. Er staat geen bepa ling ln, waarin wordt gezegd, dat het beproeven van kernwa pens voortaan een verboden zaak zou zijn. Formeel heeft Frankrijk dus het recht, zijn kernwapens ln de Sahara te beproeven, zonder dat de Algerijnse regering zich er over hoeft te beklagen, dat deze proefneming een aanslag op de soevereiniteit van Algerije Is. Bovendien hebben we hier te maken met een ondergrondse kernproef, waarvan bekend ls, dat zij geen radioactieve afval verspreidt. Gesprek We hebben hier wat Algerije betreft vooral met een prestige kwestie te maken. De soep wordt ook daar gelukkig niet zo heet gegeten, als ze wordt opgediend. Want na de aanvankelijk nogal felle protesten tegen de voorge nomen Franse kernproef volgde woensdag een tamelijk gematig de reactie. De Algerijnse rege ring besloot geen kernproeven meer op haar grondgebied te zullen toestaan, zo werd ge meld. Zij zou daartoe met Frankrijk In contact treden voor het openen van besprekin gen over herziening van de mi litaire bepalingen van de ak koorden van Evian, die onver enigbaar zouden zijn met de on afhankelijkheid van Algerije. Naar verluidt heeft Frankrijk nleta tegen het houden van der gelijke besprekingen. En bet ziet er dan ook naar uit, dat belde partijen tot een vergelijk kunnen komen. Hetgeen niet be tekent, dat Frankrijk de serie proefnemingen, die maandag be gonnen Is, niet eerst zal afma ken. Noodzaak De Algerijnen moeten zich wel tegen de Franse proefnemingen op hun grondgebied keren, wil len zij zich niet compromitte ren in de ogen van dc Afri- kaanse en Aziatische landen. Aan de andere kant moeten zij rekening houden met het feit, dat zij nog steeds in grote mate van Frankrijk afhankelijk zijn en dat voorlopig nog wel willen blijven ook. Daar staat tegen over, dat de Gaulle de bezwa ren van de Algerijnen niet zo maar naast zich neer kan leg gen, omdat zij waarlijk niet al leen staan in hun verzet gegen de kernproeven. De Franse president moet ln Wordt het Polynesische eiland Mangareva in de Stille Oceaan het nieuwe Franse proefterrein. bet eigenbelang van Frankrijk ook rekening houden met de ge zindheid van de andere rondom de Sahara gegroepeerde landen, waarvan een groot gedeelte nog nauwe banden met Parlja onder houdt. En daarom ls het te ho pen, dat generaal de Gaulle naar een oplossing zoekt, die zij het wellicht niet op korte termijn ook de Algerijnen kan bevredigen. Afwijzing De vergadering van de Navo raad moet de Gaulle ook wel heel wat te zeggen hebben. Dc uitspraak met betrekking tot versterking van de banden tui- sen Europa en de Verenigde Sta- ten die slechts door ae Fran sen van de hand wordt gewezen kwam neer op een eenstem mige afwijzing van het streven van de Franse president, ver wijdering in het westelijke bond genootschap te veroorzaken. De houding van West-Duitaland moet voor de generaal wel zeer teleurstellend zijn geweest. Dat kon ook baast niet anders, nu Adenauer door zijn partijgeno ten tot de orde is geroepen en het met de politieke escapades van de oude kanselier wel ge- daan lijkt te zijn. Het ls op het ogenblik eigen lijk al niet zo belangrijk meer, op welk tijdstip de Westduitse Bondsdag overgaat tot ratifica tie van het Frans-Duitse ver drag. De betekenis van dit tus sen de Gaulle en Adenauer ge sloten akkoord ls thans weer tot normale proporties terugge bracht. Bindmiddol Overigens moeten we de waar de van de eensgezindheid op de Navo-conferentie van deze week niet overschatten. De gelederen zijn opnieuw gesloten en Frank rijk heeft dit niet kunnen ver hinderen. De multinationale kernmacht, waarover men het in grote trekken eens is geworden, hangt echter nog voor een be langrijk deel ln de lucht. Wil er van een werkelijke samenwer- king sprake kunnen zijn, dan moet er van tevoren overeen, stemming bestaan over de poli tieke en militaire strategie van de Navo, over de verhouding kernwapens conventionele be- wapening, over de beslissingsbe voegdheid binnen de Navo en over de taak, die aan elk der ledenstaten toekomt. Zolang men het daar (met of zonder Frankrijk) niet over eens geworden is, kan de mul tinationale kernmacht zoals zij nu nog maar op papier exi steert slechts als een tijdelijk (hoewel op zichzelf belangrijk) politiek en militair bindmiddel worden beschouwd. Improviiotio Deze multinationale kern macht draagt alle kemmerken ven een improvisatie, die niet de basis mag zijn van de westelij ke verdediging. Met name het (volgens insiders door West- Duitsland geïnspireerde) denk beeld, voorlopig te volstaan met het uitrusten van koopvaardij schepen met Polarisraketten, maakt een zwakke indruk. Het zou dan ook volkomen begrijpe lijk zijn als de Europese lan den bij nader inzien toch de voorkeur zouden geven met Po larisraketten uitgeruste onder zeeër», die veel minder kwets baar zijn. Hoe dan ook, do gezindheid van de Navopartners (met uit zondering van Frankrijk dan) is hartverwarmend als men ze projecteert tegen de achtergrond van de door generaal de Gaulle Een klein deel van de vele duizenden protesterende Franse stakers. veroorzaakte disharmonie. De gelederen zijn gesloten. Moge dit voor de Franse president, die het nu ook zonder de steun van Adenauer moet doen, aanleiding zijn om zijn houding met be- trekking tot de samenwerking binnen het westelijke bondge nootschap te herzien. Prins Nicolas Obolenski, verzetsheld, officier in het Legion d'Honneur, rosette de la Resistance, is in de Russische kerk te Parijs op 62-jarige leeftijd tot orthodox priester gewijd. Zijn besluit om priester te worden nam hij na het bericht, dal zijn vrouw prinses Vera Obolenski, op 4 augustus 1944 door de nazi's was neergeschoten. Hij moest echter in het onderhoud van zijn oude moeder voorzien, die 2 jaar geleden gestorven is, zodat hij nu pas zijn belofte kon nakomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14