u n Ontwikkelingsgang photokina ZONDAGSBLAD I. 1» Ook de resultaten van meesterhand DODENOFFER EN EUMENIDEN ZATERDAG 23 MAART 1963 KEULEN TREKPLEISTER VOOR RE HELE WERELD sieeds meer neiging naar klein en gemakkelijk Automatisering zette zich verder door In de trein, die door de regenachtige avond naar het suiden reed, zat een levend en parmantig bewys van de stelling, dat de fotografie heel diep heeft ingegrepen in het dagel^kse leven van de moderne mens Een klein, blond, naar schatting vierjarig meisje hield op dit late uur in die treincoupé de slaap niet uit haar ogen met een prentenboek, zoals kleine jongens en kleine meisjes, dat voor enkele jaren deden, als zjj met hun ouders laat op reis waren. Vóór haar stond een doos vol met kleurendia's en die nam zjj allemaal met grote aandacht onder de loep door een tafelbekjjker met batterjjverlichting. Dit kleine voorval zou waar schijnlijk nooit genoteerd zijn, als wij niet juist op die avond op weg waren geweest naar het grootste evenement, dat de we reld op het gebied der fotogra fie kent: de Photokina in het enorme Messe-complex van Keulen. Voor de achtste maal werd daar in Keulen-Deutz langs de Rijn zo'n Photokina gehouden en meer dan ooit was deze ma nifestatie (die nog tot en met 24 maart duurt) de trekpleister voor iedereen, die als vak, of als hobby de fotografie of de ci nematografie heeft gekozen. Gigantisch Photokina, een gigantische ex positie, waar de industrie de vaak verbluffende vorderingen in een duizelingwekkende veelheid heeft getoond aan de duizenden van let terlijk overal: aan die gebaarde Indiër, die in zijn hagelwitte kle dij en dito hoofddoek sterk de aandacht trok; aan de Ameri kaanse geïnteresseerden, die in groepsverband en met hun kort geknipte broshaar, hun naam plaatjes op de revers en hun zwart-wit en kleuren-camera's schietgereed voor de buik, alles in ogenschouw namen om te zien, op welke wijze zij misschien een deel van de Europese markt, die zij al veel meer als een eenheid zien dan wijzelf, kunnen gaan verove ren mét hun produkten; aan de tientallen Japanners, die wat op de achtergrond, verlegen bijna, maar ook met de camera's in de aanslag, alle Europese nieuwighe den aan een nauwgezet onderzoek onderwierpen, en daarbij de ogen goed de kost gaven, om na te gaan. of er voor de Japanse in dustrie nog Europese ideeën te verwezenlijken (of, wat gelukkig ook meer en meer gebeurt: te ver beteren) zijn. Op de vele parkeer plaatsen rondom zag men auto's en bussen met nummerplaten uit alle Europese landen en bij de stands in de twaalf Messe-hallen hoorde men een talenwirwar van Duits, Nederlands, Engels, Frans, Italiaans, Japans en nog een paar handenvol meer. En in al die ta len zullen de woorden automati sering" en „kleiner formaat" op deze Photokina meer dan tevoren geklonken hebben. Immers de 619 standhouders, die niet minder dan 76.000 vierkante meters ten toonstellingsruimte smaakvol be zet hielden, bleken, voorzover zij tot de camera- of projector-produ cerende industrie behoorden, ook nu weer de nadruk te hebben ge legd-op een verder voortschrij dende vergemakkelijking van de hobby voor de amateur. Kleiner Automatisering en steeds gemak kelijker bediening, „zoom"-lenzen en gestuurde belichting, dat zijn de eigenschappen van de meeste nieuwe smalfilmcamera's, zowel in de duurdere als de wat goedkopere sector. Een simpele druk op de knop en men heeft gegarandeerd een puntgave kleurendia of zwart-wit- foto, of een juist belichte smal- filmscene. Die tenders was er overigens al op de Photokina van 1960 (de laatste vóór deze), maar nu was daar dan als meest opval lende „nieuwigheid" bijgekomen, dat vele camerabouwers het had den gezocht in een kleiner, zuini ger formaat, waardoor het opne men van kleurendia's een nog goedkopere affaire zal kunnen gaan worden. Het zgn. half-kleinbeeldformaat, waardoor men op een rolletje van 36 opnamen 72 dia's kan zetten b.v., is door vele fabrikanten aan gegrepen voor het lanceren van nieuwe modellen. Dat formaat van 12 bij 18 mm is zeker niet nieuw en er zijn tal van experts, die twijfelen, of men wel op de goede weg is, met het pousseren van nieuwe formaten. Half-kleinbeeld gaat nog op een normale klein- beeldfilm, maar een fabriek als Kodak bijvoorbeeld bracht (nog enkele weken voor de Photokina) een kleine revolutie teweeg door het lanceren van een volkomen nieuwe serie camera's: de Insta- matic, een handzaam „zak" toe stel, dat er kwam in een eenvou dige uitvoering van zo'n dertig gulden tot een vrij dure. met vol automatische belichtings-sturing en een F: 2.8 lens, die niet ver van de driehonderd gulden zal lig gen, wat de prijs betreft. Ingrijpend Die Instamatic van Kodak brengt wel de meest-ingrijpende formaatwijziging van de laatste jaren met zich. De camera kan namelijk alleen maar worden ge laden met een tot snelle paraat heid in staat stellende zwartwit- of kleurenfilm-cassette van Kodak, die het afwijkende formaat van 26 bij 26 mm heeft voor twaalf opnamen. Een groot concern als Kodak zal deze drastische stap zeker niet zonder een grondig vooronderzoek hebben gedaan en hier ongetwijfeld een mogelijkheid in zien om op de grote massa der gelegenheidskiekjesmakers te mikken. Grote speling Dat doen onze Zuiderburen van Gevaert ook. En wel op twee fron ten. Deze grote Belgische indus trie, die vooral op het gebied van de massale kleurenfotografie een groot deel van de Nederlandse markt heeft veroverd, gaat nu op twee fronten een stap verder. Neen. hier geen drastische for maatwijziging, maar wel een aan zienlijke verbetering van het Ge- vacolor-filmmateriaal, dat de toe voeging „Mask" heeft gekregen, als aanduiding van het feit, dat de juiste kleuren als het ware via een masker worden gefilterd. Boven dien is in de Belgische laboratoria de fijjnemulsié zo ontwikkeld, dat het nu mogelijk is om twee ..stoppen'! over- en onder te be lichten, d.w.z. de belichtingsspeel ruimte is heel groot geworden en garandeert zelfs met de eenvoudi ge box nog een zeer redelijke kleurweergave, voor de afdrukken op papier, die men er van krijgt. De tweede troef, die Gevaert op tafel heeft gegooid in het spel, dat de gunst van de massa als inzet heeft, wordt een in moderne vorm geving uitgevoerde vrij duur-uit- ziende camera, de Gevalux, voor twaalf opnamen 4 bij 4 cm, die een kleine vijfentwintig gulden moet kosten, eenvoudig te hante ren is en kan worden uitgebreid met een condensatorflitser, die de helft van de prijs van de camera vraagt. Ook hier dus een vrij klein, maar niet extreem klein formaat. Aan de reeks beproefde model len heeft Rollei nu ook een kléin- formaat camera toegevoegd: de Rollei 16, een vernuftig apparaat je, automatisch en met een beeld je van 12 x 17 mm. Ook bij andere merken is al eerder aangetoond, hoe verbazingwekkend de moge lijkheden zijn om van een derge- In punten Op de Photokina in Keulen toonden 619 standhouders (11 Nederlandse) alles, wat zich maar denken laat op het ge bied van fotografie en cine matografie. De automatisering op het ge bied van fotografische en cinematografische apparatuur zette zich nog meer voort. Zo kwam de Duitse Agfa met een nieuwe versie van de „Optima"- kleinbeeld, die enkele jaren terug de eerste foto-camera was, welke volledig zonder tussenkomst van de bezitter het juiste diafragma en dc juiste belichtingstijd opzocht. Deze (dure) Optima is nog meer geperfectioneerd dan haar voorgangers. Bij de smalfilmcamera's was die feilloze zelfwerkzaamheid van de apparatuur al lang geen zeldzaamheid meer. De „zoom lenzen" (sommige ook al me chanisch aangedreven), die het mogelijk maken een rij-effect bij de opnamen te verkrijgen, blijken hand over hand toe te Vrijwel alle grote fabrikanten van films hebben hun emul sies voor kleurenfilms sterk weten te verbeteren. Resultaten: nog betere kleurweergave, nog grotere scherpte. Er is een neiging om de apparatuur steeds kleiner en daarmee ook lichter te maken. De „zak"-camera werd door vele standhouders gepropa geerd, doorgaans toestellen met een elegante, moderne vorm, die ook appelleren aan de smaak van de dames, een markt, die zeker nog niet hele maal verkend is, want men ziet altijd meer mannen fotogra feren en filmen dan dames. Hun „drempelvrees" zal zeker ook worden opgeheven door de volledige automatiek van de nieuwe toestellen, waardoor een plaatje maken niet meer kan misgaan. Groot was de belangstelling voor de Amerikaanse Polaroid camera, die (zoals wij al eer der meldden) nu in 60 tot 90 seconden (via een chemische ontwikkeling in de camera) een kleurenfoto levert. Voor lopig zal dit geen massapro- dukt worden, omdat camera's en films aan dc dure kant zijn. Spiegelreflexcamera's (één ogig en twee-ogig) blijken zich in de populariteit der (gevor derde) amateurs te mogen ver heugen. Ze waren er bij tien tallen op deze Photokina: gevorderde amateurs en spiegel reflexen. De camera's worden kleiner en nog gemakkelijker te bedienen. De industrie mikt daarbij dui delijk op de dames, die hun toestel in de tas kunnen mee nemen en geen technische moeilijkheden behoeven te overwinnen om toch een goed plaatje te maken. Het was al sedert de eer ste (toen hog) Phokina van 1950 de gewoonte om de ve le tienduizenden bezoekers, die uit vrijwel alle landen van de wereld naar deze tentoonstellij g komen, ook het beste te touch, wat door meesterhand op liet nega tief van de legio toestellen, die geëxposeerd en gede monstreerd worden, kan worden getoverd. Ook op de Photokina van deze week ontbraken de foto-exposities toiet. Er was een speciale af deling ingericht, waar prachtige voorbeelden van fotografisch meesterschap waren tentoongesteld. Er was een serie van de beken de Magnum-groep ever ,,De menselijkheid van de mens", waarmee het werk vah het honderdjarige Rode Kruis visueel werd geëerd, er wa ren unieke prenten, die de Amerikaanse ruimtevaar ders Scott en Carpenter uit hun capsules hadden ge maakt en die voor het eerst buiten de U.S.A. werden ten toongesteld (met eeh on vergetelijke kleurenfoto van een zonsopkomst), we zagen een prachtige serie van Sa lomon ,,dc vader van de candid shot", die zijn onder werpen onverhoeds haderde en zo ongedwongen en unie ke opnamen kreeg, er was een zeer humoristische afde ling ,,Dc lachende camera" en prehten van wereldbe roemde fotografische kunste naars, die met hun werk te recht de grootste bewonde ring oogstten van de geïn teresseerde kijkers. Kent u hem? Alfred HilchI\ock presenteert lijk miniem negatiefje toch nog scherpe vergrotingen te maken. Niet zo vreemd Dat er over het geheel genomen een neiging bestaat om alles in de richting van het kleinere te dringen, is eigenlijk niet eens zo vreemd. Het kleurgevoelig mate riaal van de grote fabrieken is de laatste jaren steeds verbeterd. En natuurlijk zijn er nog altijd hobbyisten, die beweren, dat al leen 6x6 cm dia een gestoken scherp beeld op het projectie scherm kan werpen. Dat blijft een feit. Maar het staal al evenzeer vast, dat het aan de lopende band maken van dia's van deze groot te een kostbare geschiedenis is. Het normale kleinbeeldformaat is al aanzienlijk goedkoper en het halfklembeeld is nog voordeliger. Men kan het de industrie moei lijk verwijten, dat zij hoewel natuurlijk steeds rekening hou dend met de echte aan hun hob by gekleefde amateurs toch in de eerste plaats speelt op de smaak van de massa. Dat moet zij wel om een omzet te berei ken en die groeiende massa van camerabezitters en doodgewo ne plaatsjesmakers wil het zo gemakkelijk en zo goedkoop mo gelijk en daarbij nog een behoor lijk resultaat bereiken boven dien. Automatisering dus voor liet gemak. Kleiner formaat tot heil van dc beurs en ongetwijfeld een grotere omzet, want fotogra feren is nu eenmaal een liefheb berij, die al heel gauw naar meer smaakt. Was het in 1960 nog de automa tisering, die voorop stond in de propagandalawme. die de Photo- kina-bezoeker over zich heen moest laten gaan. ditmaal werd door de reclamemensen van de fabrieken in hun folders gespeeld op nog groter comfort: geen ge sjouw meer met grote tassen vol spullen, een camera in de bin- nenzak en dat is alles wat men nodig heeft. Een miniatuurflit ser er bij en men is klaar. Het streven van deze Photokina scheen er bewust op gericht te zijn. om dat aan de bezoeker „diets" te maken. Druk op de knop en het staat er goed op, stop het ding in de jaszak en loop verder naar het volgende on derwerp. Zoals gezegd: de nog steeds voortgaande verbetering van het filmmateriaal laat het minia tuurformaat (en zeker voor kleu rendia's) ruimschoots toe en daar- bij komt. dat ook de objectieven (zowel van camera's als van pro jectors) zo geperfectioneerd zijn, dat zo'n duimnagel-groot nega tief toch nog de scherpste beel den kan geven. Het 8 mm-smal- film-formaat heeft daarvoor ken nelijk model gestaan, hier wordt immers met een snelheid van 1618 beelden per seconde een zo klein beeldje voorbij het film- venster gejaagd en scherp op het projectiescherm gewonpen. dat men hier welhaast van een microscopische vergroting kan spreken. Te veel Maar toch.... dat er nu al ze ven verschillende formaten van kleinbeeld naar beneden zijn. geeft sommige insiders sterk te denken. Dat de fabrikanten el kaar opjagen om, bij wijze van spreken, leder half jaar met weer een nieuw snufje aan een camera te komen, heeft diezelf de experts de vraag doen stel len: Kan dit zo nog heel veel langer doorgaan zonder dat er fabrieken de nek breken? En kan een foto-detailhandelaar nu bijvoorbeeld de 25.Q00 gulden in zijn zaak investeren, die nodig zouden zijn, om alle nouveautés van deze Photokina in zijn zaak aan dc klanten te kunnen pre- senteren? Al die nieuwe snufjes aan een camera brengen de prijs zeker niet omlaag, want de industrie is niet meer in staat om de grote series, die daarvoor noodzakelijk zijn.i aan te maken. Men moet op zijn hoede zijn, om hetzelfde knopje, hetzelfde mogelijke, dat de concurrent zou kunnen bren gen, juist even eerder te hebben. Onstuimig Daartegenover staat, dat door die onstuimige concurrentie, door het in razend tempo elkaar de loef afsteken van Duitse. Japan se en Amerikaanse industrieën vooral in de laatste jaren nu de fotografie een reusachtige tech nische ontwikkeling heeft door gemaakt. doch men kan het wel licht ook in een te grote ver scheidenheid zoeken. Dat is evenwel de zorg niet van u en van ons. U fotografeert in de vakantie, of vaker als een echte liefhebberij en u bent er alleen bij gebaat, als u die hob by redelijk kunt uitleven. Rede lijk qua prijs en wat de kwali teit van apparatuur en filmma teriaal betreft. Die kwaliteit was er volop op deze Photokina. Prachtige toe stellen, met op smalfilmgebied als er uit springende nieuwighe den, de fraaie Zeis Ikon „Movi- flex" 8 mm, vol-automatisch (met een automatiek, die des gewenst voor bijzondere opnamen ook kan worden uitgeschakeld, waarbij tegemoet wordt gekomen aan de wensen van vele ama teurs, die maar al te graag het zichzelf een beetje moeilijker ma ken dan alleen maar op dat knopje te drukken), een camera, waarvan de prijs niet ver van de twee mille zal afliggen en dan de Eumig C 6, evenals de Mo- viflex met een „Zoomlens" uit gerust, ook volautomatisch en de ze camera blijft onder de 500. Het is een bekende zaak, dat de smalfilmerij ook steeds meer liefhebbers gaat vinden en in de goedkopere sector kan de begin ner zeer veel van zijn gading vinden, zo veel, dat er aan een opsomming niet te beginnen valt. Ook in de Japanse afdeling (sterk vertegenwoordigd in een wat achteraf gelegen standruimte) viel veel te bewonderen op foto grafisch en smalfilmgebied. Wachtwoord Automatiek, klein, kleiner, kleinst. Zo ongeveer was ditmaal het wachtwoord van de Photoki na in Keulen. Om daarvan nog één voorbeeld te noemen: de flitsapparatuur en de flitslamp- jes, die het fotograferen onder alle omstandigheden mogelijk ma ken en bij de ontwikkeling waar van onze vaderlandse Philipsfa- brieken zo'n overheersende rol hebben gespeeld en nog spelen, wordt ook steeds kleiner, steeds compacter, zonder dat daarbij sprake is van enig lichtverlies. En nu wij het toch even over lichtopbrengsten hebben. Na de smalfilmprojectors, worden nu ook meer en meer dia-projectors uitgerust met laagvoltslampen, die een grotere lichtopbrengst en dus een betere projectie garande ren en die het warm worden en krom trekken van het dia tegen gaan. De nieuw diaprojectors zijn „koud". Ook dat is weer een voordeel, dat de voortschrijding der fotografische technieken be wijst. Behalve die neiging naar het kleine en handzame in appara- ZES KERKELIJKE MUSEA TONEN IN DEN HAAG HUN SCHATTEN van het Christendom verdient meer belangstelling JN HET HEDEN ligt het ver leden, zei Bilderdijk en hij bedoelde o.a. dat de mens van het nu de weerslag is van voorbije generaties. Deze mens zal eigen tijd en taak beter verstaan en tot rijker ont plooiing komen naarmate hij zijn winst weet te doen met hetgeen in vergleden jaren ge beurde en tot stand werd ge bracht. Dit geldt wel het meest voor het domein van de geest, waaruit denkbeelden en kunstwerken ontstaan die de tijden verduren. De mens bouwt iets op, vaak ten koste van offers, en hij be moedigt zichzelf met de gedach te dat zijn kinderen het resul taat van zijn inspanningen zullen uitbreiden of ten minste in stand willen houden. Zo behoort het ook te zijn met het erfgoed, ten deel gevallen aan een grotere gemeenschap. Triest is veelal de werkelijkheid in recent en ver verleden werd dikwijls weinig piëteitvol, ja zelfs beschamend zorgeloos om- I gesprongen met uitingen van cul tuur en kunst. 1 Veel verloren IVele scheppingen, voortgeko men uit diep religieus besef, gin- Igen voor ons en het nageslacht verloren. De reconstructie van het verleden vertoont op menig punt de hiaten van het onbe kende of geeft een onvolledig beeld. Oorzaken zijn er legio: plundertochten, brandstichtin gen en oorlog en zomaar dom onbegrip voor onvervangbare I Deze „Visitatie" ontmoe ting van Maria en Elisabeth komt voor op de linkervleu gel van een altaarstuk, om streeks 1410 gemaakt door een onbekende Middelrijnse meester. Men lette op het samensmelten van devotie en realisme. schoonheid. Voor al wat voor gaande generaties diende om er het leven mee in te richten of er diepere zin aan te geven. Eeuwenlang stond de kerk, dus het geloof, voor de ganse samenleving centraal. En de beeldende kunst was als het ware medium tussen God en ge meente. De kunstenaar maakte niet zijn persoonlijke ervarings wereld en drijfveren visueel, doch was „illustrator" van de heilige boeken, die zijn tijdge noten niet konden lezen, of gaf gestalte aan het godsdienstig be leven van zijn dagen, ook in Ter gelegenheid van de Boeken- als het ware als een Nederlands week „Europa en het boek" tekstboekje bij de oud-Griekse komt liet Piraikon Theater uit tekst, die het Piraikon Theater Athene de laatste twee delen van brengt. Voi,0giC "?rriiZU\0p- Men dat Aischulos op 67- voeren. Op -9 maart in de Am- jarige leeftijd in 458 vóór Chrls- sterdamse Stadsschouwburg en tuS Zljn trilogie geschreven heeft daarna op enkele andere plaatsen. om deJ Athenfrs Iraan te herinne- SDeciaal voor deze eeleeenheid ren' ,hoe het 3116,1 vei"gaat, die te- heSt df^mmisste^otieToh lectieve Pronaffanda van hpt Ne- Klutaimnestra brengt met haar derlandse B&k d/ veiling dfe ™™u"r.AiE's,ho! haar uit Tr0* dr. P. C. Bout™ van beide delen 5S? Aga™e™»™ gat: „Doodenotfer" en „Eumeme- 5™. kal„Ie""' voorwendsel den" en die in Boutens' verzamel- de werken (uitgave Enschede/ ,gMdï, a,~ Boucher, zijn opgenomen in een Aigisthos om- Een .Anna te drieën" uit de vijftiende eeuw. Van dit Noordnederlandse snijwerk werd de polychromie (alge. meen gebruikelijke beschilde ring) verwijderd. Het is af komstig uit een kapel in Leuken-Weert. Dit voorbeeld van vakmanschap demon streert in zijn beschadigde toestand de noodzaak van deskundige conservering. voorwerpen die in het kerkelijk ritueel werden gebruikt. Wij. mensen van de twintig- I ste eeuw, gevoelen, denken en I handelen anders dan onze voor ouders, in welke verandering I de Reformatie verstrekkende in- I vloed heeft gehad. Toch kunnen 1 wij, indien we althans het he- den van het verleden uit willen I verstaan, de erfenis van dat I verleden niet voorbijgaan. De speurders om wille van we- I tenschap of pure schoonheidsbe- leving, weten de weg wel. Bui ten deze kleine kring echter is I de kennis en de belangstelling zeer gering. Van onze rooms» katholieke landgenoten kent waarschijnlijk de meerderheid I niet de bisschoppelijke musea en hun kostbaar bezit. Hoe moet I het dan wel gesteld zijn met de overigen? Zorgelijk bestaan I Naast het in vakkringen be- I roemde Aartsbisschoppelijk Mu- seum te Utrecht (de belangrijk ste kerkelijke verzameling in I geheel Europa), telt ons land bisschoppelijke musea in Haar lem, 's-Hertogenbosch, Breda I en Maastricht. De Oud-Katholie- I ke Kerk heeft haar eigen mu- seum, eveneens in de Domstad. Al deze bewaarplaatsen van I kunstwerken en andere voor- I werpen die een functie hehben gehad in de geloofsgemeenschap, I leiden een zorgelijk bestaan. I Slechte behuizing, constant geld gebrek. tekort aan deskundige I krachten voor conservering van I de schatten en de educatieve taak van het museum, zijn de I voornaamste knelpunten. Iedere weldenkende Nederlan- I der met belangstelling voor on- ze beschavingsgeschiedenis I l ongeacht of hij tot een kerk- genootschap behoort dan wel bui- tenkerkelijk is zal onderschrij- I ven dat kerkelijke musea ertoe zori aan wei om- - zal onderschrij- I ike musea ertoe bijdragen, de ontwikkelingsgang van het Christendom der Lage I Landen te volgen. Ook indien de 1 interesse uitsluitend gericht is op de ambachtelijke bedreven- I heid en het artistiek vermogen, waarvan deze musea prachtige I voorbeelden tonen, is het geen vraag of men zich moet beijve- I ren voor instandhouding van het i moeizaam verworvene. Iedere I generatie is dit aan verleden en toekomst verplicht. Bedoeling bui. herfruk hat lich, laten zien. £aT«amen me, De nieuwe Instamatic van Kodak, een toestel voor het afwijkende formaat van 26 bij 26 mm. tuur en accessoires, was er niets klein aan deze Photoki na, want wie na één dag wan delen, kijken, stilstaan, be wonderen, lopen, stilstaan, waaivw slenteren de aanvechting kreeg diep "respect "moet 'hebben, gebracht door haar zoon Orestes. Deze wraak, gezworen bij het graf van Agamemnoon is het the ma van „Doodenoffer". Orestes handelt niet uit eigen wraakzucht, maar onder de goedkeuring van Phoibos Apolloon. Hij handelt dus op aanwijzing van een god. Toch neemt dit niet weg. dat hij zijn moeder heeft vermoord. Zal nu een moedermoord ongewroken blijven, vragen de Erinyen zich af, de wraakgodinnen, door Aischulos euphemistisch de Eume- niden genoemd (de weiwillenden). Pallas Athene moet in dit vraag stuk haar vonnis vellen. Dit is het onderwerp van de „Eumenie- den". Orestes wordt do Pallas Athene Vrijgesproken, maar ook de Eumenieden worden door haar geëerd en krijgen van de godin een eigen altaar, want deze wraakgodinnen komen op voor wat recht en orde moet heten onder goden en mensen. Zij zijn als het ware de stem van het ver ontruste en verontrustende gewe ten. P. C. Boutens is er in geslaagd de fijnste nuanceringen in de tekst van Aischulos in een prach tig, metrisch Nederlands over te zetten. Een werk. waarvoor men j zijn schoenen zo ver moge lijk van zich te schoppen, had bovendien het gevoel, dat hij een gelijke prestatie had ge leverd als de befaamde het geen niet wegneemt, dat menig een met Boutens' duistere taal moeite zal hebben. tekstboekje" dus wel minder ge schikt. Op de planken zal Boutens km-torht die door de «minrec het wel nooit doen- daarvoor li? Ül.JZZ handiger v.rfter. tie van president Kennedy zo'n furore heeft gemaakt. dig. IHet probleem is, hoe een idea- I le toestand is te verwezenlijken. 1 Dit vraagstuk, alsook de nood- zaak van doeltreffende maatre- I gelen, dringt zich op aan de be zoekers van de boeiende en leerzame tentoonstelling „Kunst uit kerkelijke musea in Neder land", die tot 29 april te be- I I zichtigen is in het Haags Ge- I meentemuseum. Vele oude schatten komen bij- I zonder mooi tot hun recht in I deze moderne omgeving. Er zijn I schilderijen, beeldhouwwerken, handschriften en boeken, en I voorbeelden van smeed- en I weefkunst ten behoeve van de eredienst. Uit het bezit van de I zes musea is een selectie ge- I maakt die meer dan driehon- derd kunstwerken en andere voorwerpen omvat. Het heeft binnen dit kader geen zin. aan het geëxposeerde kunstkritische beschouwingen I te koppelen en een opsomming van kunstenaars en hun werk kan voor niemand interessant zijn. Het gaat hier om de op zet. nl. meer bekendheid te ge- ven aan hetgeen uit het gods- I dienstige leven van eeuwen voor I vernietiging werd behoed en, zonder het in woorden uit tc I drukken, te pleiten voor betere I conserveringsmogelijkheden. Hoeveel er (pas in de laatste I honderd jaar) werd gepres- I teerd door particulier ijveren de geestelijken die bij hun kerkelijke overheden vaak niet I minder weerstanden onder vonden dat bij civiele magis- t traten daaromtrent geeft drs. H. J. A. M. van Haa- ren in de beschrijvende en goed I geïllustreerde catalogus een wetenswaardig overzicht. TON HYDRA I Ev. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13