Geen Duits tv-bereik tot Nederlandse kust (3g& Stakingen in Frankrijk gaan steeds verder Motie veroordeelt regeringsplannen Scholten: „Niet op een eiland gaan zitten... Miljonair tante Lotte's grootste slachtoffer 1tet£ m£f Staatssecretaris vergist zich: iieuws in één oogopslag Verf met voldoening Kamerlid vraagt naar uitslag onderzoek Leidse mishandeling Kamer wil vinger in de pap 21 maart - lentestukje Nieuwe Leads© Courant Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stsntvastigh is gh^bleven mijn hert in teghenspoet' Donderdag 21 maart 1963, 43ste jaargang WV.HO Kantoren Leiden 'Steenstraat^'37" Pöstbus-W*""«' Telefoon 31441 -* Giro "58936 Abonnementsprijzen h. f 0,65, 1 2,80, p.kwy 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uu (Van onze speciale verslaggever) TN BONN toont men zich nogal verrast over de bewering van staatssecrc- -*• taris Scholten dat Duitsland binnenkort een zender in gebruik neemt, die tot aan de Nederlandse kust zou reiken. Dit is namelijk beslist niet waar. Nog afgezien van het feit, dat het technisch onmogelijk is met een driehonderd meter hoge, in Duitsland staande tv-mast heel Nederland'ie bestrijken, wordt de zender, waar de heer Scholten kennelijk op doelt, naar westelijke kant afgeschermd. Duidelijk is dan ook dat het tweede Duitse tv-programma slechts in het uiterste oosten van ons land ontvangen kan worden. Omdat er bovendien nog van ultra-hoog frequenticbereik sprake is, zal het tweede tv-programma zelfs een kleiner effect op Nederland heb ben dan het eerste. taatssecretaris Scholten ver- edigt de televisieplannen in de regering. Geheel rechts aatssecretaris Gijzeis, die la- r de economische aspecten elichtte, en links minister ils en voorts een deel van de a.r. en c.h. Kamerfracties. Met zijn bewering trachtte staats secretaris Soholten gisteren tijdens hei televisiedebat in de Tweede Kamer aan te tonen dat Nederland hoe dan ook, met reclame-televisie overspoeld zou worden. Het had geen zin, zo beweerde hij o.m., op een eiland te gaan zitten en de beïnvloeding van het publiek door reclame aan buitenlandse zenders en industrieën over te laten. De vergissing van de heer Scholten en ook van de staatssecretaris van eco nomische zaken, drs. Gyzels berust, naar verluidt, op een verkeerde infor matie, die door de Nederlandse ambas sade In Bonn is doorgegeven. Indien in derdaad de woorden „tot aan de Neder- •landse kust" zijn gebruikt, dan kan daar. mee niet meer zijn bedoeld dan een Het Westduitse ministe rie voor PTT, waaronder ook radio èn televisie res sorteren, heeft verklaard^ dat het geen televisiezen ders voor Nederlandse kij kers bouwt. De nieuwe zender bij Wesel krijgt een straal wijdte van zes tig kilometer. Slechts bij atmosferisch gunstige om standigheden zullen kij kers in het westen de pro gramma's kunnen volgen. E* In de nationale vergade ring van Algerije heeft premier Ben Bella gisteren aangekondigd dat zijn land Frankrijk om herzie- oc~ning van de militaire be palingen van het akkoord van Evian zal vragen. In tussen heeft Parijs gisteren ook toegegeven dat maan- r een kernproef in de ïara is genomen. Maandag begint de Utrechtse rechtbank met de behandeling van de Baarnse moordzaak, die zoveel opschudding heeft veroorzaakt. Twee jongens worden ervan verdacht een vriend te hebben ver moord. Het wordt een ma rathonzitting die waar schijnlijk de gehele week zal duren. „Tante Lotte", die in middels is gearresteerd, heeft haar grootste slag geslagen bij een Arnhem se miljonair. Hij heeft op dame een vordering van ongeveer een half niljoen gulden. In Arn- lem hebben in totaal vijf Jersonen een vordering ap de 60-jarige vrouw Zij >rdt vandaag voor' de ifficier van justitie ge leid. De Israëlische minister buitenlandse zaken, ne vrouw Golda Meir, teeft gisteren in het Isra- ilische parlement een rede jehouden, waarin zij de eis stelde dat de Westduit- «e regering haar onderda- ïN,ïien zou verbieden mee te verken aan het maken Van raketten voor Egypte. Een motie die werd aange komen, maakte melding 10 tan misdadige activiteiten daaraan hel Duitse volk ►•'•els geheel schuld heeft. De 'egering in Bonn wilde ^Jtooralsnog geen cornmen- leveren. DE Arnhemse recherche heeft meegedeeld, dal .tante Lotte", die inmiddels is gearresteerd, haar grootste slag heeft geslagen bij een Arnhemse miljonair. Dit slachtoffer heeft op de ondernemende en „vrien delijke" dame een vordering van on geveer een half miljoen gulden. Of hier sprake is van oplichting is nog geen uitgemaakte zaak. In Arnhem hebben in totaal vijf personen een vordering op deze dame, de 60-jarige mevrouw C. A. S. Vandaag wordt ze voor de officier van justitie te Arn hem geleid. De politie kreeg een tip van een par ticulier recherche-bureau en kon haar in Utrecht arresteren. Ze is in Duitsland ge boren en heeft bijna een jaar in WoLf- heze gewoond. In deze tijd heeft ze een groot aantal mensen benadeeld. Alleen al in de gemeente Rcnkum heb ben zich er negentien gemeld, die bewe ren door „tante Lotte" te zijn benadeeld door oplichting, flessentrekkerij, of door het niet terugbetalen van leningen. Hoe groot het bedrag is, dat zij. op een of andere manier zich heeft toegeëigend, is nog niet bij benadering te zeggen. „Tante Lotte" slaagde er steeds in onder middenstanders en vermogende burgers kennissen te maken door haar vriendelijk en vertrouwenwekkend op treden. Zij arriveerde meestal in een taxi, die ze liet wachten. Bij een volgend bezoek bracht het lieve, oude dametje dan wel eens een cadeautje voor de kinderen mee. In een volgend stadium ging „tante Lotte", die men voor welgesteld ging houden, over tot het sluiten van leningen. Die werden dan trouw terugbetaald. Ten slotte wist ze haar vrienden en kennis sen te bewegen haar grotere bedragen te geven en dan zag men haar niet meer. Ongeveer op dezelfde wijze ging ze te werk bij haar flessentrekkerij. Haar eer ste bestellingen werden prompt betaald. Maar later bleef de betaling uit en vaak had „tante Lotte" de gekochte goederen weer verder verkocht. W ereldtheaterdag op 27 maart Wereld theaterdag zal dit keer gevierd worden op woensdag 27 maart. Wederom zal daarmee samenvallen de opening van het Théatre des Nations in Parijs. In meer dam veertig landen, w.o. Nederland, zal dan het theater worden gehuldigd als universeel uitdrukkingsmiddel van de mensheid, dat banden schept ten dienste van de wede tussen grote groepen van volkeren. In de schouwburgen zal de voor deze gelegenheid door dc Ameri kaanse toneelschrijver Arthur Miller ge redigeerde boodschap bij de programma's worden gevoegd. Het Nederlands Cen trum van het Internationaal Theater In stituut heeft deze boodschap in de ver taling van Jacques den Haan in een grote oplage doen verschijnen. Lachend toonde prins Bernhard gistermiddag de oorkonde die het geschenk vergezelde, dat hem iverd aangeboden na zijn installatie als beschermheer van Nieuwspoort. De Prins kreeg als herinnering van het internatio nale perscentrum, dat thans ruim een jaar voortreffelijk functioneert, een kristallen haan aangeboden, die enerzijds het „uitkraaien" van het nieuws symboliseert en anderzijds ge tuigt van het „glazen huis" waarin de beschermheer van Nieuiospoort leeft. (Verslag op pagina 5) Rtraalbereik, dat niet verder dan de meest oostelijke Wadden-eilanden gaat De zender, die staatssecretaris Scholten in gedachten moet hebben gehad, is die, welke momenteel bij Wezel wordt ge bouwd (driehonderd meter hoog. 500 kwu> en die Noord-Rijnland en Westfa- len een zo goed mogelijke ontvangst van het tweede programma moet garanderen Het straalbereik is echter niet op Ne derland afgestemd. De sterkte van de zender is niets groter dan die. welke reeds in Düsseldorf. Dortmund en Aken «taan. Driemaal „nein" Onze radio- en televisicredacteur te kent hierbij aan: De VAR A-televisie heeft gisteravond voor wat sensatie gezorgd door de „ont hullende mededeling" te ontwarren, die staatssecretaris mr. Y. Scholten gister middag in de Tweede Kamer in zijn antwoordrede deed, en waarin hij zei, dat binnenkort tot aan de Nederlandse stranden het tweede Duitse programma compleet met reclame, zou zijn te zien Twee deskundigen spraken deze mo- gelijkheid tegen. „Verslaggever Koos Pos. tema voerde daartoe twee telefoonge sprekken na afloop van het avondpro gramma. Eerst had hij prof. Holzhammer. directeur-generaal van de tv-maatschap- pij in Mainz, die met ingang van 1 april a.s. dit tweede Duitse programma gaat verzorgen, aan de lijn. Prof. Holzhammer ontkende de mogelijkheid ten sterkste. Op de vraag of het in de bedoeling ligt. dat ook Nederland naar dit pro gramma zal kunnen kijken ant woordde hij driemaal ,,nein". Het programma is volgens hem uitslui tend bedoeld voor de bondsrepu bliek, De zender in band iv heeft bovendien een kleiner bereik dan die voor het eerste programma. Voorlopig zal niet meer dan 80 pro- - cent van de Duitse kijkers het tweede programma kunnen zien. Deze mededelingen werden daarna ook telefonisch bevestigd door prof. Borde- wijk. hoogleraar aan de Technische Ho geschool te Delft, die de vraag, of er een mogelijkheid bestaat dat geheel Ne derland kan meekijken naar het Duitse tweede programma categorisch met „neen" beantwoordde. Het zou alleen kunnen, wanneer Duitsland zich daaron toelegde door toepassing van speciale plannen, of nieuwe vindingen. Om ge heel Nederland te laten meekijken zou er of aan de grens een sterke zender van meer dan ccn kilometer hoogte moeten worden opgericht, of men zou gebruik moeten maken van een vlieg tuigzender. De KRO had vanochtend vroeg in zijn radioprogramma een commentaar oo de kwestie van zijn correspondent in Bonn. die ook de onmogelijkheid van het Nederland kijken naar het tweede Duit- VERFHANDEL OEGSTGEES7 KEMPEN A KR STR 71 TELEFOON 50105 se televisieprogramma aantoonde en ver der zei, dat dit programma slechts acht minuten reclame in de vooravond zal uitzenden en dan nog indien men deze acht minuten ook kan krijgen. Er zal geen sprake zijn. dat Neder land „overstroomd" zou kunnen worden met Duitse reclame. Bovendien zouden de uitzendingen in Ijand iv alleen maar kunnen worden opgevangen via speciale antennes en op daarvoor apart ingerichte tvttoestellen. zoals algemeen bekend is. Een produkt van de Sikkens Groep. Het Tweede-Kamerlid drs. H. M. Frans- sen (soc.), heeft aan de ministers van jus titie en van binnenlandse zaken schrifte. Itfk gevraagd of de bewindslieden mede deling willen doen van de uitkomst van het onderzoek naar een beweerde mis handeling op het Leidse politiebureau. Heeft zich sindsdien een inwoner van Leiden beklaagd over onheuse behande ling door Leidse politiemannen bij gele genheid vam zijn verbalisering voor een verkeersovertreding en bij zijn overbren ging naar en verblijf in het politiebureau, en welk gevolg is aan deze klacht gege ven. aldus het Kamerlid. Zijn de mededelingen van deze Leide- naar juist, dat hij sinds zijn beklag on derworpen is geweest aan aanhoudingen, controles en processen-verbaal van een vexatoir karakter en frequentie? Ten slotte vraagt hij of het de ministers bekend is, dat het vermoeden gerezen is, dat er verband bestaat tussen de ver keersovertreding en de aanhoudingen en controles van deze Leiden jar. In het be vestigende geval vraagt het Kamerlid hieromtrent nadere inlichtingen. De zilverprijs is volgens H. Drijf hout en Zoons Edelmetaalbedrijven 20 maait verlaagd van f 147-152,50 tot f 146,50-152 de kg fijn verlaagd. (Van onze parlementsredactic) "JiyTETEEN bij het begin van de Tweede-Kamervergadering van vanmor- gen is door drs. Aarden (kath.v.) een motie ingediend die een absolute veroordeling van de regeringsplannen tot invoering van de commerciële tv inhoudt en die ongetwijfeld met grote meerderheid door de Kamer zou worden aanvaard. De motie werd behalve door de indiener ondertekend door de heren Kleywegt (soc.), Bruins Slot (a.r.), Kikkert (c.h.), Kranen burg (soc.) en De Kort (kath.v.). In de motie wordt de regering ver docht, alvorens over te gaan tot ver lening van een concessie aan anderen dan de bestaande concessiehouders (NTS en omroepverenigingen), een wetsontwerp in te dienen, waarbij de voorwaarden voor een concessie verlening worden geregeld op een andere grondslag dan die van de re geringsnota. Voorts wordt de regering gevraagd, de Kamer in een nieuwe nota mee te delen, onder welke voorwaarden de uitzending van reclameboodschap pen zou kunnen worden toegelaten. Verwezenlijking van de ln de motie neergelegde wensen houdt dus in, dat, als er in de nabije toekomst reclame in dc tv komt, deze reclame-tv niet door een commerciële onderneming zal wor den verzorgd. In tegenstelling tot staats secretaris Schotten zijn de indieners van de motie van mening, dat niet de rege ring, maar de Kamer heeft te beslissen op welke wijze in de toekomst van het huidige teievisiebestel kan worden af geweken. Deze stelling werd gisteren door mr. Scholten met klem bestreden. Tweede motie Namens 'de socialistische fractie is door de heer Kleijwegt nog een tweede motie ingediend. Deze motie sluit aan bij de door de heer Kleijwegt in eerste instan tie verdedigde denkbeelden om te komen tot een nieuwe opzet van het tv-bestel. De indinere acht het gewenst, dat in het tv-bestel een grote mate van samenwer king tussen alle tot uitzending gemach tigden tot stand komt onder een over koepelend orgaan. Dit orgaan zou met inschakeling van andere culturele en maatschappelijke or ganisaties in een eigen zendtijd ook zelf standig tv-programma's moeten kunnen maken. In een zodanig open tv-bestel zou de coördinatie van de programma's op beide netten verzekerd moeten zijn. Het is duidelijk, dat deze motie tot doel heeft, iets van de denkbeelden van een nationaal programma te verwezen lijken zonder daarbij commerciële televi sie binnen te halen. haar commerciële plannen te weinig re kening heeft gehouden met het bestaan de. Hij zei, niet beangst te zijn voor het nieuwe, maar het bestaande niet te wil len aantasten, zeker niet door een bestel, waarbij het orimaat van de cultuur ge vaar loopt. Daarom nam hij het staats secretaris Scholten zeer kwalijk, dat deze de tegenstanders van de commerciële tv angst en behoudendheid had verweten. (De vergadering duurt voort) FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 4f Vanmorgen vroeg reeds was het verkeer op de Franse spoorlijnen danig in de war door de twee-uursstakingen van het spoor wegpersoneel, dat op deze wijze voor de derde achtereenvolgende maal een actie voor meer loon voert. De vertragingen op de be langrijke treinverbindingen waren aanzien lijk. Frankrijk ontving vandaag ook geen post wegens een vier-en-twintig-uursstaking van zijn PTT-beambten. Voorts staken vandaag de arbeiders van de staalindustrie in Lotharingen en, gedurende verschillende perioden, dc metaalbewerkers in het gehele land. In Parijs veroorzaakte de staking van de arbeiders van de elektriciteitsbedrijven gis termiddag een complete chaos. De onder grondse lag volledig stil en ook de meeste treinen naar de voorsteden reden niet meer. Er ontstonden enorme verkeersopstoppingen doordat de verkeerslichten niet meer werkten. Cafés en winkels kwamen in het donker te zitten. De staking, voor hogere lonen, duurde van twee tot zes uur 's middags. Op de grote lijnen vertrokken vanuit Parijs treinen met stoomlokomotieven of dieselmotoren. Op de Fa- rljse effectenbeurs werd het werk met behulp vian kaarsen voortgezet. Terwijl Parijs dus met alle mogelijke onge makken te kampen laad besprak het kabinet, onder voorzitterschap van president De Gaulle, dc toestand die is ontstaan door de golf van stakingen die zich over het land heeft uitge breid. De Franse protestantenbond riep alle christenen op „te bidden voor een rechtvaar dige regeling" en deed een beroep op de rege ring erop toe te zien dat alle arbeiders een behoorlijk bestaan hebben. Mijnwerkers van het steenkolenbekken van Cevennes in het zuiden hielden gisteren een „mars" naai- Nimes met zestien rijtuigen en tweehonderd auto's. In Parijs demonstreerden enkele duizenden ambtenaren voor het ministe rie van financiën. Het grondpersoneel van Air France had gis. teren voor een halve dag het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor een kor tere werkweek. .ikwii Bolletje/' Replieken Drs. Aarden handhaafde in tweede ter mijn het bezwaar, dat de regei-ing met Kon. Ned. Papier zal 17 april 12 (vo rig jaar 12) °i> dividend voorstellen. Thomassen en Drijver declareert IJ april 20 (20) °/o dividend contant en l )°/o in aandelen uit de onbelaste agio- reserve. 1'/ANDAAG, 21 maart is de lente begon nen. Om 9.20 uur vanmorgen kwam de zon weer recht boven de evenaar te staan. Nu is het weer van de laatste twee weken voorjaarsachtiger geweest dan vandaag op deze eerste lentedag. De de pressies zijn nl. in de richting van Frank rijk gaan trekken waardoor de wind noordoost is geworden, In Skandinavië en Rusland is de winter met matige tot strenge vorst nog steeds aanwezig. Een deel van deze koude lucht wordt nu naar ons land geblazen met in de komende nacht kans op wat lichte vorst. Ook overdag blijft het veel te koud bij tem peraturen die slechts 1 a 2 graden boren het vriespunt komeit. Wel heeft het weer een wat stabieler karakter gekregen en de regenkansen zijn klein geworden. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking, hier en daar mist en slechts op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Overwegend matige noordelijke wind. Aanhoudend koud weer met van- nacht temperaturen plaatselijk iets bene den het vriespunt. (Opgemaakt te 1115 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 22 maart: zon op 6.41, onder 18.55; maan op 5.36, onder 14.50. Maandag 25 maart: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 22 maart: 0.37 v.m.; 13.01 n.m. Tendens stijgend tlli'l WEER IN EUROPA Happarten hedenmorgen zeven uur li IN (Van een onzer verslaggeefsters ..Schrijf eens een lief lente-stukkie," riep de chef-redacteur vanmorgen opgewekt, terwijl hij bibberend, gewapend met een dikke sjaal, de redactie betrad. „Het is 21 maart. Een lente-stukkie voor de voorpagina We hebben de verwarming iets harder gedraaid, maar na een uur kon het elektrische kacheltje wel uit. Hel weerbericht liet op zich wachten De Bilt had er kennelijk moeite mee. We staarden naar buiten, wachtend op in spiratie. De lucht grauw. Mensen met winterjassen, een sombere blik naar de juichende lente-etalages van de modemagazijnen. Een lente-stukkie. Toen kwam De Bilt op de telex: Op enkele plaatsen lichte sneeuw.van nacht temperaturen plaatselijk iets beneden het vriespunt". We hebben de kalender maar omgedraaid, met de grauwe kant van het karton naar ons toe. „Waar blijft ons lente-stukkie?" vroeg onze chef. We zijn er maar niet aan begonnen. D Helder Ypcnburg Vlifs. Eelde Dc Bilt Twenthc Eindhoven Zd-Llmb. Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene AJaccio Madrid Mallorca Lissabon gli. bew. gli. bew. gh. bew gh. bew gh. bew. mist miBt m. regen onbew. 1. bew. zw. bew. gli. bew. gli. bew gh. bew. gh. bew gh. bew. gh. bew. regen regen zw. bew. h. bew. gh. bew motregen gh. bew, regen niet ontv. 1. regen 1. regen niet ontv. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew onbew. windstil .4 -16

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1