JONGENS PANTALON Zal de school ook aan seksuele voorlichting moeten doen? KBEYMBORG WOENSDAG KBEYMBORG Interessante expositie van Jan Wolkers Tekeningen en aquarellen van Hokusai in Volkenkunde Agenda voor Leiden en Den Haag Pedagogiek Leiden NU 10.4° Agenda voor de Leidse raad Prof. A. Klasens deed opgravingen In academiegebouw te Leiden Ds. Kijne vierde 40-jarig ambtsjubileum Z.W.O. subsidieert Leids onderzoek Hu elke dag twee Duurdere accommodatie velden in Leiden-Noord Kunst uit JAPAN NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 19 MAART 196S Dinsdag Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O.- filmstudiekring, noppen-, teken- en tru cagefilms uit binnen- en buitenland, in- j leider H. Neyssel. Restaurant Van der Heijden. 2.30 en 3 uur: Modeshow modehuis De Groot. I Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: dr. J. W. Salomonson over ..Laat Romeinse 'J aardewerkschalen uit Noord-Afrika en Egypte". Stadsgehoorzaal. 8 uur. Nederlands Madrigaal Koor n.l.v. Herman Strategier I met Johannes-Passion van Bach, m.m.v. Symfonisch Kamerorkest Kantine Clos en Leembruggen. Korte Mare 28a, 7.15 uur: Ruilavond ..De Plii- lateldst". Doelenkazerne, 8 uur: Revue Telctroef H „Het is feest vandaag". Oegstgeest, Zijzaal W. de Zwijger- kerk. 8 uur: Gezinsvoorlichting, avond over eieren en k-.p I Oegstgeest Zendingshuis, 8 uur: Gezinsweekbyeenkomst, dr. G. T. Rot huizen over „Spelen of leven met vuur". Den Haag. Kon. Schouwburg. 815 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met .Niemand van ons", (ab.) Diligentia. 8'uur--Hongaars Strijkkwar tet Kurhaus-paviljoen, 8.15 uur: Anglo- American Theatre Group met Blithe Spirit" van Noel Coward Op gouden Wieken, 8.15 uur: Rodolfo Caporati, piano Woensdag De Kleine Burcht. 8 uur: De Natuur vriend. B. Léenart over: „Terrarium en zee-aquarium". Rijksmuseum voor Volkenkunde. 8 uur: Dr. P. H. Pott over: ..De Tibetaanse dui- velsdans en zijn achtergronden". Zuiderkerk. 8 uur: Arjos, A. Dron- kert over: „De onderneming en de arbei der". Geref. jeugdhuis. 8 uur: Tuinbouw en Is, Plantkunde, J. Vermande over „Kaste- 0| len in Frankrijk". a Restaurant Van der Heijden, 8.30 uur: e Leidse Assurantie Club. S. Gratama over: „Smartegeld". L.F.C.-terrein, 3 uur: Zilveren-moien- toémooi Quiok BoysWassenaar. Marekerk. 8 uur: Bijzonder Kerkewerk. Bijbelkioskavond, sprekers ds. J, M. D. van den Berg en dr. W. H. Velema. Schouwburg. 8 uur: Toneelgroep En semble met „Een maand op het land" van Toergenjew, voor K. en O. (uitgestelde voorstelling van 1 februari). Den Haag. Kon. Schouwburg, 8.15 Uur: Ned, Comedie met ..De Botteriken" Kurhaus-paviljoen. 8.15 uur: Anglo- American Theatre Group met ,3Uthe Spirit" van Noel Coward. Donderdag Stadsgehoorzaal 8 uur: Meesterserie- concert door Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Franz Paul Decker: 6olist: Malcolm Frager piano, voor K. en O. Gerzon, Breestraat 142. 8 uur: Mode show. Leiderdorp Dorpshuis, 7.30 uur: Concert Harmonie Kapel „Leiderdorp''. Oegstgeest: Zendingshogeschool, dr. J. Verkuyl over: „De functie van lec- dtuur in het geheel van de kerkelijke en missionaire activiteit". Den Haag, Diligentia, 8 uur: Strijk orkest Benedetto Marcello. Vrijdag Rehoboth, 8 uur- Christenvrouwen-cen trum. A. N. W. van de Meygaard over .Atoom, vloek of zegen". Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Nieuw Rol'erdams Toneel met „Niemand van ons." (ab.) Zaterdag Bevrijdingskerk. 7.30 uur: Avondgebed voor Hervormden en Gereformeerden, i Van der Heijden, 8 uur: Filmavond „Ons Grunnegerlaand" Den Haag. Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Haagsche Ccmedie met „Oh pa, ar me pa". Gebouw K. en W., 8 uur: Néd. Opera I o.l.v. Franz Bauer-Theus6l met „Nabucco" Jvan Verdi. Diligentia, 8.uur: Fernande Kaeser, piano. Kurhaus-paviljoen, 8.15 uur: La Come die des Jeunes met „La lecon" en „Feu j la Mère de Madame". Films Casino (2.30 en 8 uur): Koning de koningen (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Als twee druppels water (14 jaar). Luxor (2.30 en 8 uur): De langste dag (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Robin Hood en dè piraten (14 jaar), donder- dag: Onder verdenking van zedenmis drijf (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Eclips (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Taras Bulba (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Leiderdorp: apotheek Van Breest Smal- lenburg, Hoofdstfraat 47, tel. 34375. Teutoons tellingen Rijksmuseum vod Oudheden: „Het dier ?e, als motief in de antieke kunst"' (tot 3 jtini). Regionale werkplaats voor vakontwik keling van volwassenen, Rooseveltstraa 45; beroepententoonstelling, tot en met 19 maart: op 5, 12 en- 19 maart ook '3 's avonds van 7.30 tot 9 uur. dj Lakenhal, eretentoonsteUing werken gi van H. H. Kamerlingh Onnes (t./m. 17 •"J maart). Aademiegebouw, Jan Wolkers, sculp tuur, schilderijen, tekeningen (tot 12 april). Leeszaal en bibliotheek Reuvens. Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van 1 tot 5.30 uur: vrfidag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 1')5.31) uur Bijkantoor chr schoo) Obrecbtstxaai volw. dinsdag en donderdag van 6.30—a uur nm zaterdag 2—5 uur: Jeugd: elke woensdag 2—5 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en blbüo- TOEHOORT seksuele opvoeding op school te worden gegeven, of is het beter dat dit m de intimiteit van het gezin wordt besproken? Dat was de vraag waarvoor de Leidse afdeling van de Vereniging voor Peda gogiek zich gisteravond zag gesteld in haar bijeenkomst in het Logegebouw Mevrouw A. G. Tcrpstra-Gjaltema, lerares bij het nijverheidsonderwijs te Velsen, en de heer M. J. Cardozo, leraar opvoedkunde aan de Rijkskweek school te Den Haag, gaven hier respectievelijk als voorstandster en tegen stander hun mening over. De als voorstander uitgenodigde spreker, dr. G. Planting uit Amsterdam, moest wegens ziekte verstek laten gaan, maar hij vond in mevrouw Terpstra een kundig representante. Zij bracht als eerste punt naar voren, dat vele zo niet alle ouders het een moeilijke taak vinden hun kinderen goed en vooral tijdig voor te lichten. Door die vermeende moeilijkheid komt er vaak helemaal niets van. zodat het kind min of meer gesterkt door de praatjes van de straat in het seksuele leven een mys terie gaat zien dat toch eigenlijk ,,een nare zaak is waarover men niet praat" Om dit te ondervangen, kan volgens mevrouw Terpstra de school onschatbare diensten bewijzen. Goed beschouwd is het geven van voorlichting een voort zetting van de* lessen in biologie. Op de voortgezet-lager-onderwijsscholen wordt het menselijke lichaam, met inbegrip van de functies die de verschillende onder delen hebben, besproken, maar op het punt van de voortplanting en de bijbe horende lichaamsdelen laat men de leer lingen in het onzekere. Uiteraard zal de taak van de school beperkt moeten blijven tot eenvoudige voorlichting; de totale seksuele opvoe ding is en blijft een taak in het gezin, in het bijzonder voor de ouders. Mevr. Terpstra haalde in dit verband het godsdienstonderwijs op de openbare scholen aan. Daar krijgen de leerlingen een briefje mee naar huis, waarin de ouders wordt gevraagd of zij voor- of tegenstander zijn. Zij die hun toestem ming verlenen, weten echter zeer goed. dat de totale godsdienstige op voeding een taak van het gezin zal blijven. Door hun levenswandel zullen deze ouders hun kinderen een voor beeld zijn. Zo moet men ook de voor lichting op seksueel gebied zien. In Amsterdam heeft men aan de leer lingen van een v.g.l.o.-school briefjes meegegeven, waarin de ouders werd ge- Waarborg-kwalltelt. Kamgaren met poly ester In grijs en multi colours. Alleen geldig 20 maart a.s. voor leeftijd 6 jaar kl.stijging p.m. theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woena dag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. vraagd of zij er prijs op stelden als hun kinderen deze voorlichting kregen. Op een enkele uitzondering na bleken alle ouders voorstander te zijn. Mevrouw Terpstra besloot haar inleiding met he: geven van een aantal praktijkvoorbeel den, waaruit bleek dat voorlichting in het algemeen goede resultaten afwerpt. Manusje van alles De heer Cardozo onderstreepte de ge dachte van mevrouw Terpstra. dal sek sualiteit en opvoeding twee niet te schei den begrippen zijn. Hij achtte echter da voorlichting geen taak voor de leraren. ,Men moet" aldus de heer Cardozo. „de taak van de school zuiver blijven zien. De leraren hebben er de laatste jaren toch al zoveel bij gekregen. Men be schouwt hen tegenwoordig, als een Manusje van alles". Hij doelde hiermee onder meer op de verkeerslessen. „Dat zou nog tot daar aan toe zijn", zei de heer Cardozo, „ware het niet dat de tegenwoordige leerkrachten er eenvoudig niet toe n staat zijn verant woorde voorlichting te geven. Zij zijn niet opgeleid om een zo zware taak als de seksuele voorlichting Is. naar behoren uit te voeren. Zü zijn In dit geval teveel autodidact. Ze proberen maar wat. En hierin schuilt een groot gevaar." Men zou hiervoor dus een arts binnen de schoolmuren moeten halen. Maar ook hieraan kleven weer vele bezwaren. Af gezien nog van de financiële gevolgen het onmogelijk een arts voor de klas te zetten. Hij heeft nu eenmaal weer geen didactische begaafdheid. Voorbeelden Dit zijn niet de enige bezwaren die de heer Cardozo heeft. Aan de hand van rapporten uit het buitenland toonde hij aan, dat het bijvoorbeeld in Zweden, waar de seksuele voorlichting al twintig jaar een vast punt van het lesrooster uil- Maandag 25 maant om 2 uur komt de Leidse raad bijeen. Agenda: Benoeming van docenten aan het Rembrandt-lyceum en de Louise de Co- ligny-H.B.S.; benoeming van leerkrach ten bij het openbaar lager onderwijs; be noeming van een lid van de raad van beheer van de Sportstichting; voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer P. A. Wisse uit zijn betrekking van hoofd van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Jacob van Campenlaan; tot het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw P. M. van Zonneveld-de Vries, uit haar betrekking van onderwijzeres aan de Marnix van St. Aldegondeschool (school voor g.l.o. aan de Maresingel); inzake het beschik baar stellen van gelden voor het tref fen van voorzieningen en het doen van aanschaffingen ten behoeve van diverse openbar» scholen in deze gemeente; in zake het vaststellen van de bedragen met betrekking tot het openbaar ge woon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs over 1961; inzake het verlenen van voorschotten op de exploi tatievergoeding aan de besturen van de bijzondere scholen voor gewoon, voort gezet gewoon en uitgebreid lager on derwijs voor 1963; inzake het verlenen van voorschotten op de vergoeding we gens kosten van vakonderwijs der bij zondere scholen voor gewoon, voortge zet gewoon en uitgebreid lager onder wijs voor 1963; Inzake het verlenen van een voorschot op de vergoeding in de exploitatiekosten voor 1963, aan de be sturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs; inzake het verlenen van voorschotten op de vergoeding wegens kosten van vakon derwijs der bijzondere scholen voor bui tengewoon lager onderwijs voor 1963; inzake het voorlopig vaststellen van de exploitatiekosten van het openbaar kleu teronderwijs over 1961: Inzake het ver lenen van voorlopige voorschotten op de exploitatievergoedingen over 1963 aan de besturen van bijzondere kleuterscholen: inzake het verlenen van een voorschot op de vergoeding, bedoeld in artikel 127 van de Kleuteronderwijswct, aan het bestuur van de Vereniging voor Christe lijke Fröbelscholen over 1963; pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs om medewerking voor de inrichting van twee lokalen ten behoeve van de her vormde kleuterschool Munnikenstraat 1: voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het vervoer van leer lingen van lagere scholen naar en van het instructiebad aan de Zweilandlaan: inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor extira aanleg- kosten en voor de accommodatie van het sportveldencomplex in Leiden- noord en van een krediet voor het plaat sen van een hulpbemnlingsinstallatie ten behoeve van het volkstuincomplex in dat stadsdeel: Inzake het aankopen van de woning Waardgracht 104 en een erf, ge legen aan de Oranjegracht: inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de aankoop van auto's ten behoeve van de politie: inzake wijziging van de leve ringsvoorwaarden van de N.V. Electri- citeitsbedrijf Zuid-Holland; voorstel in zake wijziging van het besluit tot het vaststellen van het tarief voor de ver pleging in de psychiatrische inrichtingen „Endegeest" en „Voorgeest" voor 1962: inzake het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet ten behoeve van de verbouwing van het paviljoen mannen B, de verbetering van de ingang van het paviljoen A en de vernieuwing van het meubilair c.a. van het paviljoen man nen B van de psychiatrische inrichtingen Endegeest c.a.; inzake het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de verbouwing en restauratie van het paviljoen vrouwen B en het treffen van een aantal aanvullende voorzieningen in het A-gebouw van de psychiatrische in richtingen Endegeest c.a.; tot het goed keuren van de rekeningen over 1960 en 1961 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. maakt, allerbedroevendst is gesteld met de mentaliteit van de wat oudere jeugd In Amerika, waar men ook al jaren voor lichting op de scholen geeft, is het niet beter „Men weet eigenlijk nog maar weinig van wat er in een kinderziel omgaat. Het is dus heel moeilijk een kind met een dermate moeilijk probleem te benaderen Hoe wil men dat dan verantwoord doen in klassicaal verband?", zo vroeg de heer Cardozo zich af. Hij was het er wel mee eens. dat de school ten aanzien van dit probleem een taak heeft. Maar die ligt op een geheel ander terrein. Men zou ouderavonden moeten beleggen, waarop speciaal liet probleem van de seksuele voorlichting wordt behandeld. Ten tweede zouden er verantwoorde boekjes moetpn komen, ge schreven door artsen m nauwe samen werking met pedagogen, boekjes die de kinderen mee naar huis krijgen. waa~- door het voorlichten voor de ouders een wat gemakkeüiker taak zou worden. Winstpunt Bij de discussie die od de twee inlei dingen vo'gde. beschouwde men het als een winstpunt dat er tegenwoordig ten minste over gediscussieerd wordt. Vijftie jaar geleden was dat nog niet mogelijk Er is dus begrip voor het steeds grote>- wordende (of lijkende?) probleem. Mevr. Terpstra wilde nameliik in deze hele zaak geen probleem zien Problemen is i geneigd uit de weg te gaan en dal kunnen wij in dit geval niet. In vergelijking met een eeuw geleden zün niet alleen de scholen veranderd, maar is ook het onderwijs moderner ge worden. Het heeft zich aan vele facetten van onze samenleving aangepast. Zij be schouwde de seksuele voorlichting ais een nieuw facet. Hieraan zal nog veel geslepen moeten worden, maar de „grondstof" is er. Verbouwing; vrouwen paviljoen Endegeest De directeur van Gemeentewerken heeft een plan samengesteld voor de verbouwing en restauratie van het pa-: viljoen vrouwen B van de psychiatri sche im'ichtingen ..Endegeest" c.a. e restauratie vormt het sluitstuk van een aantal voorzieningen, die ten doel hebben naast de ruimten voor de medische dienst zowel een geheel ge moderniseerd en goed geoutilleerd man nen- als vrouwenpaviljoen te verkrij gen. De kosten van uitvoering van dit plan en nog enkele andere voorzienin gen worden in totaal op 596.000 ge raamd. De Nederlandse egyptoloog prof. dr. A. Klasens. directeur van het rijksmu seum van oudheden te Leiden en hoog leraar in de egvptologle aan de Leidse universiteit, is in Cairo aangekomen na opgravingen te hebben verricht in een gebied, nabij de Aboe Simbel-tesnpels In Nubie, in het zuiden van Egypte. Prof. Klasens heeft bü zijn jongste ar beid een meroitische nederzetting bloot gelegd. daterend uit de periode van tus sen 100 en 400 jaar vóór Christus Ook vond hij verschillende werktuigen voor huishoudelijk gebruik, zoals weefgetou wen. aardewerk en stampers. Een deel van zijn vondsten zal worden bestemd voor de Egyptische dienst van Oudheden, terwijl de rest ten goede zal komen aan het Museum in Leiden. De Leidse hoogleraar zal in novem ber nog eenmaal naar het terrein van zijn opgravingen terugkeren, voordat dit met de beroemde tempels door het wa ter van de Assoeandam zal worden overstroomd. Nu heeft prof. Klasens, daar. tezamen met o.m. twee Leidse stu denten en een fotograaf-opzichter, vier maanden doorgebracht. Het gezelschap was daar gehuisvest in een riviervaar tuig dat de Egvptlsche oudheidkundige dienst tot zün beschikking had gesteld. In de afgelopen tien jaar heeft prof. Klasens Egypte in elk „oudheidkundig seizoen" bezocht. OP HET ogenblik exposeert in de universiteit aan het Rapenburg onder auspiciën van het L.A.K. de in Oegstgeest geboren en thans in Am sterdam wonende kunstenaar Jan Wolkers. Het is een ietwat raadselachtig geval met deze veelzijdige tekenaar-beeldhouwer-auteur, want behalve zeer subtiele tekeningen vooral van de menselijke figuur en daarnaast van de simpele dingen des levens en plastieken, waarin hij beurtelings een innemende rust of een dynamische beweging weet te leggen, maakt Wolkers de laatste jaren probeersels met allerhande afval, die hij als ab stractheden van figuratieve titels zij het soms wat bizarre voorziet. Wat te denken van de „composities' met dingsigheder. als vleugelmoeren, halve of hele tapkranen, halve fietspe- da-len, tandwieltjes en ander afval van horloges, waterleidingbuizen, wasmachi nes en wat verder in zijn kraam te pas schijnt te komen? Zelf heeft Wolkers ons verteld, dat hij tot dit gedoe is overgegaan uit „inner lijke noodzaak"; het zij zo, bij elk mens zal zulk een „innerlijke noodzaak" zich anders openbaren maar als het uit vloeisel daarvan dan wordt aangeprezen als kunst, zoals in dit geval dan men houae ons ten goede kunnen wij zulk een „kunst" echt niet meer waarderen. We kunnen het dan ailleen maar zonde Ter gelegenheid van zün 40-jarig ambtsjubileum was ds. I. S. Küne met zün vrouw gistermorgen gast in het zendingshuis. Hij behoorde tot de eerste lichtingen, die daar zün opgeleid en op dezelfde plaats waar hij als jongeman studeerde werd hü nu toegesproken. Met de bewoners van het zendingshuis en ook ds. en mevrouw J. Wetsteln- van 't Veer aanwezig, acht jaar vóór ds. Kijne arriveerden zü op Nieuw-Guinea waarvan ze eerst in 1947 repatrieerden. In hen was de band met het verleden zichtbaar. In drie jonge Papoese vrou wen, die hier in Nederland hun opleiding ontvingen was het moderne Nieuw- Guinea (nu Irian) aanwezig; het waren de dochter van ds. Rumainum. de doch ter van Marcus Kaisicppo en de toekom stige echtgenote van Frits Kirihio. De waarnemend rector van de zen dingshogeschool, dr. I. H. Enklaar, waagde van de banden, die de jubilaris met de zendingshogeschool verbinden. Hy is een zeer gewaardeerde docent, die vele jongeren van zyn kennis en erva ring laat profiteren. Mr. S. C. Graaf van Randwijk sprak namens de Raad voor de Zending. Hij herinnerde eraan, dat Zelfportret van de 83-jarige Hokusai op een brief aan zijn uitgever. (Foto Rijksmuseum) ds. Kijne in 1923 door de Utrechtse Zen dingsvereniging werd uitgezonden voor de opleidjng van dorpsonderwijzers. Vele jonge Papoea's zijn daar gevormd. Byna alle leiders van het tegenwoordige Nieuw-Guinea hebben de invloed van ds. Kijne ondergaan. Hü ontwikkelde zich in de loop der jaren tot een ethnoloog, een taalkundige, een schryver en een dichter; het in heel Indonesië gebruikte gezangboek voor de kerkdienst is door hem gedicht. Ook was ds. Kijne een be kend dirigent, die met koren van de zanglustige en goed zingende Papoea's grote resultaten wist te bereiken. Voor alles wat hü deed voor land en volk van Nieuw-Guinea is de Raad voor de Zending zeer dankbaar, ook voor de adviezen, die hy nog telkens verstrekt In zijn dankwoord herinnerde ds. Kü ne eraan, dat hü in 1923 in een voor Nieuw-Guinea desolate tüd het eiland bereikte Hü vond er een residentie in liquidatie en werkers, die geen uitzicht meer hadden. Het woord uit de Bijbel, dat prof. dr. J. A. Cramer, de voorzit ter van de Utrechtse Zendingsvereniging hem bü zün afvaardiging in het wükge- bouw Irene te Oegstgeest heeft meege geven: „dit is het werk Gods. dat gü gelooft in Hem, Die Hü gezonden heeft", is hem echter de jaren door bügebleven en heeft hem in zün werk geleid. Hü heeft op Nieuw-Guinea mogen ervaren, dat God door mensen, die geloven, gro te dingen kan doen. Mogen er veel van zulke mensen op Nieuw-Guinea gevon den worden, nu het land een nieuwe tijd is ingegaan. De Nederlandse Organisatie voor zul- ver-wetenschappelük Onderzoek heeft de werkgroep voor nucielnezuren in het bio chemisch laboratorium van de rüksuni- versitcit in Leiden een subsidie verleend voor een onderzoek naar de rol van de nucleinezurcn bü de biosynthese van eiwitten. Nadat buitenlandse onderzoe kers men denek aan de Nobelprüswin- naars Ochoa en Kornberg reeds ver scheidene jaren met de bestudering van deze zuren waren bezig geweest, is de belangstelling voor de nucleinezUren thans ook in Nederland sterk groeiende. Onderhoud Leidse scholen Dit jaar achten B. en W. een groot aantal voorzieningen en aanschaffingen ten behoeve van diverse gemeentelijke scholen noodzakelijk. De voorzieningen betreffen aanschaffing van meubilair, vernieuwing van gordijnen, aanschaffing van speel- en ontwikkelingsmateriaal, verbetering van vloerbedekking, betege ling van gedeelten van schoolterreinen enz. De met een cn ander gemoeide kosten worden geraamd voor het Stedelük Gym nasium op 7550, voor het Rembrandt- lyceum op 9600, voor het g.l.o. op 67.986, voor het b.l.o. op 1500 en voor het kieuteronderwüs op ƒ44.911. vinden, dat een Begenadigd kunstenaar, als Wolkers in zijn vroegere werk toont te zijn, zich tot zulke modernistisch» experimenten laat verleiden. Jan Wolkers '.35) studeerde beeld houwen aan de Rijksacademie te Am sterdam en bij Zadikine in Parys. In Lei den exposeerde by reeds eerder werken van zijn hand op de lustrumtentoonstel ling Tijdsbeeld in 1960. Werken van hem bevinden zich in het Stedelijk Museum van Amsterdam, en in Katwijk (tufstenen beeld aan de technische sdhool), Kruiningen fwaters- aoodmonument)Groningen en Zaandam. In de oorlogsjaren werkte hij als onderduiker bij Ars Aemula Natu rae. Ook als auteur geniet Wolkers bekendheid. Hij publiceerde verha len in Podium, Tirade en De Gids. Tn 1961 verscheen een verhalenbun del „Serpentina's Petticoat", gevolgd in 1962 door een roman „Kort Ame rikaans", waarin hij zijn tijd bij Ars beschrijft. Eind 1963 zal door de to neelgroep Studio een toneelstuk van zijn hand, „De Babel", worden op gevoerd. De op een bepaalde manier interes sante tentoonste ling eendeels door het grote talent dat er uit 6preekt, ander deels door de geschetste ontwikkelings gang van deze kunstenaar, werd gister middag geopend met een korte inleiding van de auteur prof. G. K. van het Reve. De tentoonstelling duurt tot 12 april as. Aankoop aan Oranjegracht en Waardgracht Aan de gemeente zün voor een bedrag van 2.850 in totaal te koop aangeboden: a. de wonng met erf, staande en gele gen aan de Waardgracht 104, groot 37 ca; b. een erf gelegen aan de Oranje gracht, groot 73 ca. Het bezit van de percelen is voor de gemeente van belang in verband met de toekomstige sanering van dit stadsge deelte. T^OOR de aanleg van het sportvelden- complex in Leldon-noord (3 voetbal velden) stelde de raad indertüd tot een totaal bedrag van ƒ262.486 beschikbaar. N de voor wisselende tentoonstellingen bestemde zaal in het Rijks museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat te Leiden kan men van heden af een aantal tekeningen en aquarellen zien van 'de wereldberoemde Japanse kunstenaar Katsushika Hokusai (17601849). Van zijn veelom vattende werk zijn vooral de kleurenhoutsneden prenten en boekillus traties in het Westen bekend geworden en vorig jaar nog heeft men b.v. de beroemde gezichten op de berg Fuji in al hun glorie in Amsterdam kunnen bewonderen. Toch leert men Hokusai in zijn veelzijdigheid en in zijn grootheid eerst goed kennen, wanneer men ook zijn schilderingen en tekeningen in het gezichtsveld betrekt. Vooral in de penseeltekeningen open baart zich de kunstenaar in een on bewaakt ogenblik niet zoals hij zijn wil of zich voordoet te zijn, maar on herroepelijk zoals hy- is. Voor Hokusai geldt dit in zeer bijzondere mate. Zijn schetsen en ontwerpen vormen in de meest letterlijke zin van het woord zijn dagelijks 'handschrift' en juist zoals bij een Rembrandt of by een Van Gogh komt de man aohter het werk ons het meest naby door de wyze waarop hy in tekeningen telkens weer het leven en daarmee zichzelf betrapt. Hokusai moet duizenden schetsen heb ben gemaakt, maar duizenden ook zul len door zyn spreekwooordelijke slor digheid, door brand en onachtzaamheid verloren zyn geraakt. Van het weinige, dat anderen liefdevol bewaarden, bezit Nederland maar een zeer klein deel. Daaruit is nu een seleotie tentoongesteld. Het hoogtepunt is en blijft het zelfpor- tiet van de 83-jarige Hukosai op een brief aan zyn uitgever. Het is een der weinige, authentieke zelfportretten van de meester. Ook de tekst van de brief kon thans worden gelezen en vertaald. Maar ook de schilderingen maken een Integrerend deel uit van Hokusai's oeuvre. En hiervan is zo mogelük nog minder in Nederlandse collecties aan te treffen. Daarom mag het Rüksmuseum voor Volkenkunde zich gelukkig prüzen, dat zich bü het vele, dat Fh. F. von Sle- bold in 1830 uit Japan mee terugbracht ook een album met 16 aquarellen be vond. waarvan thans wel met zekerheid vaststaat, dat ze van Hokusai's pensee) zün. Voor het eerst na 130 jaar wordt daarvan nu een deel tentoongesteld De expositie is geopend dagelyks van 10 tot 17 uur; op zon. en feestdagen van 13 tot 17 uur. Bü de aanleg van deze velden, die thans vrüwel is voltooid, is het in verband met de waterstand nodig gebleken een elektrisch gedreven volautomatische on- derbemalingsinstallatie aan te brengen. De kosten van deze extra voorziening en nog enkele bükomende werkzaamheden bedragen ƒ5045. De grond bleek voorts een nog ongunstiger samenstelling en structuur te hebben dan was verwacht, zodat een grotere verschraling moest worden toegepast dan was voorzien. De hieruit voortvloeiende kosten bedragen 7050. In het krediet van 262.486 was voor de accommodatie van de velden een be drag van ƒ41.500 begrepen. Zij zal aan hogere eisen moeten voldoen dan aan vankelijk was aangenomen- B. en W. hebben voor de accommodatie een plan doen opstellen. Het omvat naast de nodige paden, afrasteringen, doelpa len, ballenvangers e.d.. onder meer een eenvoudige tribune-accommodatie voor 2000 a 2500 toeschouwers, een stenen kleedgebouw, waarvan het dak tevens dienst doet als overkapping voor de zit- txibune, drie kassahuisjes en een rijwiel stalling. De totale kosten worden ge raamd op ƒ351.955. Het aanbrengen van de onderbema- tingsinstallatie voor de sportvelden in Leiden-noord heeft nadelige gevolgen voor de toch reeds zorgen barende wa terhuishouding van het aangrenzende volkstuinencomplex. Om voor de volks tuinen een geschikte waterstand in de sloten te verkrügen. is het noodzakelijk bij de bestaande bemalingsinstallatie, de molen by de spoorbaan ter plaatse, een hulpbemalingsinstallatie aan te brengen. De kosten daarvan bedragen 7450.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3