Voorhoede naar Tristan op weg J.ft eea fojHte Ky, Bidault moet nu andere verblijf plaats zoeken MEENK Indonesiërs zijn laatste weken zeer vriendelijk Ook onze luchtmacht in N.A.V.O.-kernmaclit Baan van boemerang Algerije bezorgd over kernproef in Sahara Verschijning van Newyorkse bladen aan zijden draad Israëlische agenten gearresteerd Adenauer breekt vakantie af Twingtigste eeuw de rug toegekeerd Is Cuba rijp voor een revolutie? Adenauer blijft voorlopig nog voorzitter CDU Overleg Cairo afgebroken Bruiloft zonder bruidspaar Times: De Gaulle gedeeltelijk gelijk TOCH IS HET ZO! MAANDAG 18 MAART 1963 (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere Franse premier en huidige politieke leider van de O.A.S., Georges Bidault, is door de Beierse minister van binnen landse zaken, Junker, schriftelijk verzocht een andere verblijfplaats in Beieren te zoeken in plaats van Steinbach. Bidault vertoeft daar in de villa van de Duits-Neder landse journalist Heinz von Nou- huys. Minister Junker heeft Bi dault een suggestie gedaan. Het is niet bekend, welke plaats hij heeft aangegeven. Bidault zou vandaag minister Junker laten weten, of hij bereid is om op diens verzoek in te gaan. Het afgelopen weekeinde is de politie bewaking bij de villa in Steinbach ver sterkt. ..Hiervoor is geen bijzondere aanleiding", zegt hoofdcommissaris Krampol. die belast is met de bewa king van de O.A.S.-leider. ..We doen lie ver wat teveel dan wat te weinig". Er staan bij de villa van Nouhuys thans vier in plaats van twee agenten. Bo vendien partrouilleren twee agenten door de bossen die aan drie kanten de villa omgeven. Het optreden van de agenten vereist veel takt, omdat Bidault zich als vrij man in Beieren ophoudt. Hij mag drie maanden in Beieren vertoeven zonder een verblijfsvergunning. Hierover onderhandelt Bidault nog met de Beier se autoriteiten, die zijn asiel afhanke lijk stellen van beëindiging van iedere politieke activiteit. Dit zou het einde van zijn leiderschap van de anti-gaul listische organisatie betekenen. TV-VERBOD Intussen heeft premier Robert Men- zies van Australië het verbod op uit zending van het interview met Bidault door Australische televisiemaatschap pijen opgeheven. Hij zei dat de regering hiertoe had besloten omdat er geen beperkingen wa ren opgelegd aan de kranten en bios copen. Een verbod voor televisiestati ons betekende daarom discriminatie. De film was uitgezonden door twee commerciële stations die verklaarden geen bericht van het verbod te hebben ontvangen. De regering had uitzending van het interview verboden omdat de betrekkingen met het bevriende Frank rijk daardoor naar haar mening nadeel zouden ondervinden. (Advertentie) periode dan moet U op Uw hoede zijn. Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan Neem direct en U voelt zich door tot Uw hoede zijn. INK grieppoeder ig veel beter. Ga Ugich weer helemaal fit voelt MEENK poedera helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Ala U zich rillerig voelt in deze griep- er mee doo^tc^il zich^ve^r helemaal fit voelthelpen snel en znn gemakkelijk in te nemen. periode dan moet U op Uw hoede zijn. De Algerijnse regering heeft bekend gemaakt, dat Franse plannen om In de Sahara een kernbom tot ontploffing tc brengen een ..ernstige toestand" schep pen en dat zij met het oog daarop haar ambassadeur in Parijs voor over leg naar Algiers heeft ontboden. Dit werd na een langdurige kabinets vergadering bekendgemaakt. Ook werd gezegd, dat de Franse ambassadeur in Algiers zou worden ontboden bij de Al gerijnse minister van buitenlandse za ken. Mohammed Chemisti. In het communiqué werd er aan her innerd. dat de Algerijnse regering her haaldelijk haar bezwaren tegen kern proeven kenbaar heeft gemaakt en dat zij bijgevolg er niet akkoord mee gaan, dat ..het grondgebied van het onafhan kelijke Algerije dient als proefterrein voor kernapparaten". Een Franse atoomproef zou de Al gerijnse premier Ben Bella in een moei lijk parket brengen, omdat zijn rege ring aangewezen is op de steun van link se elementen die zich krachtig verzet ten tegen Franse atoomprocven in de Sahara. Aan de andere kant heeft Al gerije dringend Franse hulp nodig om te voorkomen dat het economische le ven helemaal in elkaar stort. De stakende typografen van de New yorkse dagbladen hebben gisteravond een voorgesteld nieuw arbeidscontract met 1.621 tegen 1.557 stemmen verwor pen, waardoor de kans op beëindiging van de staking weer kleiner is gewor den. Het nu verworpen arbeidscontract was opgesteld door de burgemeester van New York, Robert Wagner, die als be middelaar tijdens de slepende onder handelingen is opgetreden. De voorzit ter van de afdeling New York van dc typografenbond. Betrain Powers, had op aanvaarding van het voorstel aan gedrongen, waarbij hij echter opmerk te er zelf ook niet geheel tevreden mee te zijn. Wanneer het voorstel wel was aangenomen, zouden verscheidene ande re vakbonden, die bij de ingewikkelde regeling betrokken zijn, er nog hun goedkeuring aan moeten hebben gege ven. De vakbond van clichémakers heeft de nieuwe c a o. reeds met algemene stemmen goedgekeurd. De bezorgers echter konden het nog niet eens wor- den met de directies van de kranten. I De staking is op 8 december vorig jaar begonnen door de typografen. De inwoners van New York missen hun lijfblad nu al honderd dagen. Liberiaan vergaan, 29 man gered Zaterdag is het Liberiaanse vrachtschip ..Silver Valley" met een bemanning van 29 koppen ter hoogte van Leixoes. de voorhaven van Oporto, aan de grond ge lopen. Een sleepboot uit Oporto kon niet in de buurt van het schip komen, omdat de zee ruw is. De ..Silver Valley" wordt als verloren beschouwd omdat het schip op een rotsachtige grond is gelopen en voortdurend door de woeste golven ge teisterd wordt. De bemanning is later van boord ge baald. Twee hclikoptprs namen aan het wddingwerk deel. Van twee Israëlische agenten, die in de loop van deze maand door de Zwit serse politie gearresteerd werden, wordt vermoed dat zij een stille oorlog heb ben gevoerd tegen Duitse geleerden, die geheime wapens ontwikkelen voor de Verenigde Arabische Republiek. De twee agenten, een Israëli en een Oostenrijker, werden op 2 maart te Zürich aangehouden. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij een poging tot ontvoering van dr. Hans Kleinwaechter. een Duitse raketdeskun- dige. die in het grensplaatsje Loerrach woont. Van de zijde der Zwitserse politie is een Israëlisch radiobericht bevestigd, dat de twee agenten in een val zijn gelopen, die voor ze opgesteld was door de dochter van dr. Jens Goerke. een andere Duitse geleerde, die bij hetzelf de project betrokken is. Volgens deze zegslieden werden de beide mannen gearresteerd na een ont moeting met dr. Goerke's dochter Heidi in een restaurant te Basel, dat vlak bij Loerrach ligt aan de andere zijde van de grens. Heidi Goerke had de politie van te voren van haar ontmoeting met de bei de mannen in kennis gesteld. In de ta fel werd een microfoon verborgen, waarmee het gehele gesprek opgeno men werd. De beide kelners, die aan de tafel bedienden, waren Zwitserse re chercheurs. Volgens de Israëlische lezing probeer den de beide mannen mej. Goerke te bepraten, om haar vader te overreden zijn werk voor de V.A.R. op te geven. Zij betoogden, dat hij waftens van mas sa-vernietiging hielp ontwikkelen, die tegen Israël gebruikt zouden worden. De agenten zullen zich voor de Zwitser se rechtbank moeten verantwoorden wegens de schending van de Zwitserse neutraliteitswetten. Bondskanselier Adenauer is zater dag uit Bonn naar Cadenabbia aan het Como-meer vertrokken. Hij wil daar vier weken vakantie houden. Voor zijn vertrek zei hij echter tegen verslagge vers dat hij maandag naar Bonn zou terugkeren om een speciale zitting van de Bondsdag bij te wonen, waarop ge sproken zal worden over het omstreden regeringsembargo op de levering van oliebuizen aan communistische landen. De Westduitse regering besloot vrijdag avond dat zij „om redenen de buiten landse politiek betreffende" niet terug zal komen van het embargo, dat dooi de NAVO is aanbevolen. De leider van de fractie van Aden auers christen-democratische unie (C.D.U.) in de Bondsdag, dr. von Bren- tano, heeft met het oog op deze bij eenkomst zijn vertrek naar de V.S. twee dagen uitgestel kelijk gisteren zijn Mevrouw Faye Pitt Jacobs uit Canada heeft een oplossing ge vonden om haar zeven maanden oude zoon mee te nemen naar de skikampioenschappen in Mont Tremblant in de provincie Que bec. De foto geeft duidelijk te zien, hoe zij die oplossing vond. Mevrouw Pitt Jacobs maakte deel uit van de nationale Cana dese skiploeg en wilde dit evene ment niet missen. Prinses Maria Pia van Italië is, zoals wij reeds meldden, op nieuw moeder van een tweeling geworden. De prinses, die ge huwd is met prins Alexander van Joegoslavië, kreeg ook in 1958 reeds een tweeling. Toen waren het twee jongens. Nu waren het een jongen en een meisje, die in een ziekenhuis bij Parijs geboren werden. Het 20.000 ton grote passagiersschip Amazon is gisteravond uit Tilbury aan de Theems vertrokken met 51 man nen, vrouwen en kinderen aan boord, die de 20ste eeuw de rug toekeren om hun eenvoudige leven op het eiland Tristan Da Cunha weer op tc vatten. ,Geld, geld, geld. Lawaai, lawaai, la waai, zorgen, zorgen, zorgen". Die samenvatting gaf hun leider, de 60 jaar oude Willie Repetto. van het le ven in het industriële Engeland. Hij en zijn mede-eilandbewoners zijn daar om blij. dat zij naar hun boerenbe drijven en vissersboten op Tristan Da Cunha 100 vierkante meter vulka nisch rotsgesteente in het zuiden van de Atlantische Oceaan kunnen te- terugkeren. „Het spijt ons niet dat wij teruggaan", zei Willie. „Engeland is goed. maar het heeft niets bijzonders. Op Tristan hoef je geen huur en geen elektra tc betalen. Aardappelen, vlees en fruit zijn er gratis. Daar betalen wij nooit geld voor." Op het eiland, dat in 1961 na een vul kaanuitbarsting ontruimd werd. wonen, slechts 70 gezinnen met 10 verschil lende familienamen. Allen gingen naar Engeland, waar van de Engelsen huizen en werk kre gen. maar slechts enkelen voelden zich er gelukkig. Zij stemden over hun toe komst. Van de 153 volwassenen beslo ten slechts vijf te blijven. De 51 die thans terugkeren vormen een voorhoede, die de akkers en de hui zen gereed zullen maken voor de rest van de gemeenschap, die later in het jaar zal terugkeren. De voorhoede heeft drie ton pootaard- appelen en kisten met gereedschap pen en landbouwwerktuigen meegeno men. De jongeren hadden grammo foons en twistplaten bij zich. Dat de beschaving ook zijn goede zijden heeft blijkt uit het feit. dat vrijwel elk ge zin een zachte springmatras in zijn bagage heeft. De jonge meisjes, die er in hun Engel se kleding keurig uitzagen, hielden het hoofd hoog toen zij aan boord gingen, hoewel zij hun tranen nauwelijks wis ten te bedwingen. De oudere vrouwen waren blij. Sommi gen hunner droegen kousen en schoe nen. die omstreeks 1816, toen zich als eersten drie Britse soldaten met hun Polynesische vrouwen op het eiland vestigden, in de mode waren, maar nu nog steeds op Tristan gedragen worden. De „Amazon" zal op 1 april in Rio de Janeiro aankomen. Vandaar gaat de groep over op het 14.000 ton metende Nederlandse vrachtschip Boissevain, dat op 10 april bij Tristan voor anker hoopt te gaan. De eilandbewoners zullen met hun eigen boten door de branding moeten gaan en vervolgens naar boven moeten klimmen om het leven te hervatten, waaraan voor altijd een einde leek te zijn gekomen, toen de vulkaan precies anderhalf jaar tevoren uitbarstte. Een zegsman uit Latijns-Amerika heeft zondag de verwachting uitgesproken, dat president Kennedy en de staten van Midden-Amerika deze week zullen be sluiten tot een gemeenschappelijke poli tiek om het communisme in Cuba „een eiland dat rijp is voor opstand en sabotage" ten val te brengen. Gonzalo J. Facio, ambassadeur van Costa Rica en voorzitter van de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten, heeft verklaard dat z.i. tot de gezamen lijke aanpak zal worden besloten op de driedaagse O.A.S.-conferentie, die van daag te San José op Costa Rica is begon nen. Dr. Conrad Adenauer zal niet aftre den als algemeen voorzitter van de christen-democratische unie (CDU). als hij in de herfst het bondskanselier schap neerlegt. Dit heeft de zakelijk voorzitter van de CDU, Dufhüs, zater dag m Kiel verklaard. Volgens hem loopt het mandaat van het voorzitterschap tot in 1964. Grondlegger Britse M*el vaar tsstaat overleden De bekende Britse econoom ïord Be- erldge Is zaterdagavond in de ouder dom van 84 jaar tc Oxford overleden. Hij wordt algemeen beschouwd als de grondlegger van de Britse welvaarts staat. Het grootste deel van zijn leven be steedde hij aan het opstellen van plan nen om de mensen te vrijwaren voor de vrees voor werkloosheid en gebrek. In de Tweede Wereldoorlog ontwierp hij het naar hem genoemde plan om „de viil reuzen gebrek, ziekte, vuil heid, werkloosheid en onwetendheid" te verslaan". Véél van hetgeen de laatste tijd in Fngeland op sociaal gebied tot stand is gebracht, was te danken aan het werk van lord Beveridge. In zijn in 1944 verschenen boek „Volledige werk gelegenheid in een vrije maatschappij", gaf hij een overzicht van de voorwaar den waaraan moet worden voldaan, wil er volledige werkgelegenheid zijn. Zijn stellingen zijn, volgens economen, de basis geweest van de regeringspolitiek sindsdien. Laatste rechter terug uit N.-Guinea TVTA EEN VERBLIJF van,zestienI ag-taj D^k'S"v'r" -I iaren op Nieuw-Guinea is I w achtte met vrij grote stelligheid, dat zaterdagmiddag de laatste Neder- m""d landse rechter, mr. J. J. de z,oete, uit Biak op Schiphol teruggekeerd. GciVOCClü Hij was tot vorig jaar landrechter in Hollandia en fungeerde het laatste jaar als raadsheer in het hof van justitie te Hollandia. Vo rige week zat hij daar voor een civiele procedure voor het laatst achter de groene tafel. Op Schiphol deelde hij desge vraagd mede, dat het hof thans ge heel uit Indonesische juristen be staat. Reeds sinds mr. L. F. de Groot in oktober naar Nederland te rugkeerde is de voorzittershamer ge hanteerd door een ervaren Indonesi sche jurist, mr. M. Soeprapto, die thans wordt geflankeerd door twee Indonesische raadsheren. Ook de procureur-generaal is een Indone siër. Over de algemene toestand op Nieuw-Guinea sprekend, zei mr. De Zoete, dat deze steeds verder wordt genormaliseerd. Hij had ontzag voor de kundige improvisatie van het UNTEA-bestuur, dat toch maar zonder enige ervaring op dit nog onbekende terrein (de kwestie Nieuw-Guinea is immers in bestuursopzicht een pri meur) de zaak goed in handen weet te houden. Het was onze landgenoot opgevallen, dat Indonesië de laatste weken een uitzonderlijk vriendelijke toon laat ho ren. „Verscheidene Nederlanders, die pas enkele jaren geleden uit Indonesië naar Nieuw-Guinea zijn gekomen en wier hart nog steeds naar Indonesië trekt, gaan er nu weer eens poolshoog te nemen en dat kan gemakkelijk, want de Indonesische regering is uiterst mild met het verstrekken van visa", aldus mr. De Zoete. Pro-Nederlands Volgens mr. De Zoete zijn de Pa poea's nog onverminderd pro-Neder lands. „Zij rekenen er op. dat wij in 1969 na het referendum terug zullen komen", zei hij. „Ze verwachten niet. dat de Indonesiërs in de komende ja ren pogingen zullen doen hen verder rijp te maken voor onafhankelijkheid en dus denken ze ons in 1969 weer no dig te hdbben om de thans afgebroken opbouw in die richting voort te zetten. Leidende en andere Papoea's hebben er "bij mij op aangedrongen in Neder land de gedachte warm te houden, dat zij niet van zins zijn het zelfbeschik kingsrecht, dat hun door de Verenig de Naties voor 1969 plechtig is toege zegd. los te laten. Ik vertel dit slechts als feit en laat daarbij in het midden of die oplossing de beste voor hen zal zijn. Dat kan alleen de toekomst uit wijzen." Naar schatting zijn er thans nog een 200-tal Nederlandse ambtenaren bij hel UNTEA-bestuur in functie. Daarnaast nog een even groot aantal andere Ne- De Indonesische luchtvaartmaat schappij Garoeda voert reeds geruime tijd met Electra-machines geregelde lijndiensten uit tussen Djakarta en Biak. Met kleinere Dakota's onder houdt zij de lijnverbinding tussen Biak en Hollandia. waar men thans druk be zig is de landingsstrip te verlengen op dat ook grotere toestellen er gebruik van zullen kunnen maken. Het laatste nieuws dat mr. De Zoete uit Hollandia meebracht had hij uit de mond van dc Nederlandse vertegen woordiger bij het UNTEA-bestuur, de heer Goedhart: „Dc KLM zal in mei niet meer op B'ak vliegen. De laatste vlucht van Biak naar Nederland is vastgesteld op woensdag 24 april. Ver wacht wordt dat met deze laatste DC-8 uit Biak tevens het laatste 100-tal Ne derlanders van Nieuw-Guinea naar Ne derland terug zal komen." (Van onze correspondent) In „Het Wapen van Someren" werd zaterdagavond een zeer on gewoon bruiloftsfeest gevierd, na melijk zonder dat het bruidspaar zelf aanwezig was. Het paar In kwestie, de 28-jarige drukker Wim Vlemmis uit Someren en mej. Toos Maas uit Tilburg, trouwde zaterdagmiddag in Toorak (Australië). De familie van de bruid en bruidegom had echter nog nooit officieel kennis gemaakt met elkaar en nam zich voor om net te doen alsof het bruidspaar in hun midden was. Rond dertig bruiloftsgasten za ten zaterdagavond daarom In Het Wapen van Someren in het Peel- plaatsje Someren, gezellig bij el kaar. Het werd een gezellig feest. Het leek er soms op dat men het bruidspaar nauwelijks miste. Er werd enorm veel plezier gemaakt; er was een conferencier die h«t feest In goede banen leidde en er werden tal van voordrachten ge houden. Ook kennissen lieten zich niet onbetuigd en zonden tele grammen. Van het hele feest werd 'ce nfll mopgenomen en dlc zal aan het paar in Australië worden toe gezonden. Op die manier zal het bruidspaar toch een indruk krij gen op welke wijze hun bruiloft werd gevierd. De speciale afgezant van presi dent Kennedy, Livingston Mer chant, is gisteren in de Verenigde Staten teruggekeerd om verslag uit te brengen van zijn peiling van de Europese mening over de voor gestelde N.A.V.O.-kernmacht. Vol gens Amerikaanse functionarissen is bij de inleidende besprekingen in Europa meer vooruitgang ge boekt dan in Washington werd verwacht. Kort na zijn aankomst op het vlieg veld Idle wild in New York verklaar de Merchant dat de NAVO het plan voor een gemeenschappelijke kern macht zonder Frankrijk zal doorzet ten. Merchant nöfemde de resultaten van zijn overleg bemoedigend. De BBC heeft zaterdag gemeld, dat - overeenstemming De afgevaardigden van Egypte, Irak en Syrië, die in Cairo van gedachten hebben gewisseld over een voorgestel de unie van hun landen, hebben zater dagavond het overleg opgeschort om ruggespraak met hun regeringen te voeren. Volgens een communiqué was de V.S. en Engeland men tot een duidelijke ontmoeting van standpunten gekomen, al zien waar nemers een anticlimax in deze formu lering na de koortsachtige besprekin gen van de laatste dagen. Ondanks de verzekering in verschei dene Egyptische dagbladen dat een aankondiging van de een of andere vorm van federale unie op handen is, zijn de meeste waarnemers na het le zen van het communiqué van mening dat men weinig of niets is opgescho ten. De Iraakse vice-premier en delega tieleider, Ali Saleh al Saadi, verklaar de gisteren voor zijn vertrek, dat er in beginsel overeenstemming was be reikt over een unie, maar niet over de vorm die deze unie moet krijgen. De vice-premier verwachtte dat 'het over leg over tien dagen zou worden her vat. Struikelblok zou zijn. dat Syrië blijft vasthouden aan de eis dat ieder van de drie landen zijn eigen president houdt. Nasser zou zich evenwel sterk tegen deze voorstelling verzetten, om dat het gemeenschappelijk bestuur hierdoor in grote mate zou worden be lemmerd. hebben bereikt over de multilaterale NAVO-kernmacht. Volgens dit plan zou den de V.S. vijf z.g Polarisduikboten onder bevel van de NAVO stellen, ter wijl Engeland vrijwel al zijn V-bom menwerpers ter beschikking zou stel len. Hierbij zouden de tactische lucht strijdkrachten van België, Nederland, Italië, Griekenland, West-Dultsland en Turkije worden gevoegd, terwijl andere NAVO-landen met name Frankrijk, la ter zouden kunnen meedoen. Het ge heel zou onder bevel staan van gene- raai Lemnitzer, de Amerikaanse opper bevelhebber van de NAVO-strljdkrach- ten in Europa. Zowel van gezaghebbende Ameri kaanse zijde in Washington als in di plomatieke kringen te Londen werd het bericht van de BBC. als zou in mei definitieve goedkeuring van dit plan te verwachten zijn, „voorbarig" genoemd. Er zouden nog heel wat kwesties moe ten worden geregeld. Krijgt N. van Jole 100.000 voor perpetuum mobile? Nico van Jole, de 47-jarige Rotterdam se constructeur, die zegt het perpetuum mobile te hebben uitgevonden, dient zich als derde gegadigde aan voor de 100.000 gulden, die de fabrieksdirecteur C. Doyer uit Assen beschikbaar heeft gesteld voor een bruikbare constructie van een ma chine die, eenmaal in beweging gebracht, steeds in beweging blijft. Hoewel Nico van Jole zoals hij zelf zegt het perpetuum mobile nimm heeft uitgewerkt met de bedoeling geld aan te verdienen, is hij toch bereid, na de vereiste proefdraaiing van de con structie, het geboden bedrag in ontvangst te nemen. Hij zou de 100.000 gulden wil len storten op de bankrekening van de Nederlandse Dierenbescherming. De heer Doyer zal zich evenwel tevreden moeten stellen met Van Jole's tweede constructie van het perpetuum mobile, de eerste blijft nog steeds gereserveerd voor het Indonesische staatshoofd, president Soe- karno. De ton van de heer Doyer was oc spronkeljjk de inzet van een wedden schap met de Edese naturopaat Johannes Bron over de al of niet bruikbaarheid van diens aardstralenkastjes. I Een juwelier uit de Britse plaats Chippen- ham, bij wie tien dagen geleden was ingebroken, ontving zaterdag een pakje over de post waar in horloges zaten die de juwelier in reparatie had benevens een aan tal horlogemakersinstru menten. Er zat ook een briefje bij, waarin de in brekers zich op rijm verontschuldigden en dat ongeveer als volgt luidde: „Neemt u ons niet kwalijk dat we uw hele zaak onderste boven hebben gegooid, wij waren helaas ech ter, beste man, zeer be rooid". I Zes jonge Britten heb ben zaterdag op dc stoep van St. Paul in Londen gezeten en twaalf uur lang gevast om te laten zien dat zij zich zorgen maken om de honger in de wereld. In Engeland is zaterdag de week van de strijd tegen de honger begonnen. I De 35-jarige Ameri kaanse universiteitsas sistent Whilden Breen is gisteren zijn vijfde maand van afzondering in een nagemaakte ruimteeabine ingegaan. Sinds hij op 17 novem ber het vertrek waar in zich geen vensters be vinden betrad, heeft hij niemand gezien, zelfs zijn vrouw niet. De uni versiteit van Maryland, die deze proef neemt om de gevolgen van een ruimtevlueht voor de mens na te gaan, heeft medegedeeld, dat nu reeds kan worden ge constateerd dat een as tronaut tijdens een langdurige ruimtevlueht hoogst prikkelbaar kan worden, wat echter niet nadelig voor zijn werk zaamheden behoeft te zijn. Premier Chroesjtsjef heelt het Russische volk aangeraden gepofte mais en „potato crisps", de bekende gedroogde en daarna in olie gebak ken schijfjes aardappe len, te leren eten. Hij' zelf had deze westerse gerechten leren kennen tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten in 1959 en hij vond ze „smakelijk, goedkoop, voedzaam en zelfs lek ker". Dergelijke produk- ten moet men thans ook maar in de Sow jetunie gaan maken, zo meende hij. Chroesjtsjef gaf er bovendien nog een toe lichting bij hoe men ze moet klaarmaken en nut tigen. De Londense Times heeft er vandaag bij Frankrijk en Engeland op aangedron gen zich als vrienden en bondgenoten te gedragen. Het blad schrijft in een hoofdartikel onder de kop „Maak een eind aan de onhoffelijkheden", dat het „werkelijk tijd wordt dat de Engelse en Franse regeringen ophouden zich ten opzichte van elkaar te gedragen als schoolmeisjes na een kibbelpartijtje. Dit is kinderachtig en onfatsoenlijk en geen vertolking van de openbare mening in beide landen. De verschillen zijn veel te ernstig voor vertoningen van wrok. Er zijn veel Fransen zowel als Engel sen die oprecht de manier betreuren waarop president De Gaulle de onder handelingen over de gemeenschappelijke markt heeft afgebroken, maar zij wor den hierdoor niet van de gedachte weer houden dat de generaal gedeeltelijk ge lijk had met te zeggen dat Engeland, met zijn belangen overzee en zijn tra ditie, niet bereid is geheel in Europa op te gaan. Dit is geen gelegenheid voor gekwetste waardigheid, maar voor be zinning op het feit dat de Europese aan gelegenheden de laatste tientallen jaren over het algemeen goed gingen wanneer Engeland en Frankrijk samen gingen en slecht wanneer zij gescheiden waren." Greene vraagt weer toegelaten te Morden De Amerikaanse negerstudent Dewey Greene wie eerder dit jaar de toela ting tot de universiteit van Mississip pi werd geweigerd, heeft opnieuw een aanvraag ingediend, zo heeft de man die belast is met de inschrijving aan de universiteit, Robert Ellis, zaterdag meegedeeld. Ellis had Greenes eerste verzoek om toelating afgewezen, omdat de vooropleiding van de student onvol doende zou zijn geweest. Greene heeft nu een verzoekschrift ingediend bij het universiteitscomité voor toelatingen, dat de bevoegdheid heeft om de afwijzing ongedaan te maken. Zoals bekend, was de universiteit het vorig jaar het toneel van ernstige onlusten, toen James Me redith op last van de federale autoritei ten als eerste negerstudent moest wor den toegelaten. 1157) Niet alle boemerangs hebben precies dezelfde vorm, en zij be schrijven ook niet alle dezelfde baan. De verschillende boemerangs die bij de Inboorlingen van Nieuw- Zuid-Wales, Queensland en West- Australiè in gebruik zijn, behoren tot het type dat naar de werper te rugkeert, maar in Mtdden-Australië kent men een boemerang die niet terugkeert. Het eerst bedoelde wa pen, dat voorname lijk voor de jacht op vogels en klein wild wordt ge bruikt, Is natuur lijk het belangwek kendst. Dc nlet- terugkerende boe merang is echter veel gevaarlijker cn wordt niet alleen gebruikt voor het jagen van men sen en groot wild, maar kan ook die nen als strijdknots en zelfs als slag zwaard, dank zij de scherpe zijkan ten. Om dc daartoe geëigende boemerang het terugkerende effect te verlenen, moet het wapen, met dc holle kant van de knie naar voren en de sterke welving naar links, met grote kracht worden geslingerd, waarbij aan het wapen een zo groot mogelijke rotatie moet worden ge geven. Hierbij dient gezorgd te wor den dat dc rotatle-as bijna maar niet volkomen loodrecht staat. Horizontaal weggeworpen, of on der een hoek van 30 a 45 graden, vliegt de boemerang dan recht voor uil, maar buigt na 10 of 20 m naar links en stijgt al draaiende omhoog, beschrijft een grote boog, begint tc dalen en komt gevaarlijk op dc wer per af. Gaat alles goed, dan behoeft degcen die het wapen geworpen heeft niet opzij te springen, want het ding suist links van hem voor hij, stijgt iets naar boven en valt ten slotte loodrecht achter de rug van de werper op de grond. Is de man links, dan speelt een en ander zich in spiegelbeeld af. Bovendien kunnen alle mogelijke variaties voorkomen, die aan het hierboven weergegeven beginsel echter niets afdoen, maar de meester-werper een breed terrein verschaffen om zich in alle mogelijke en onmogelijke worpen te bekwamen. Het is begrijpelijk, dat de eigen aardige baan die de boemerang be schrijft, berust op de werking van dc schroef en dat de rotatie, die door dc werper aan het wa pen wordt gege ven, daarom het be langrijkste deel van de worp uitmaakt. Het verschijnsel zelf is door deze aanduiding ïch'er niet verklaard. Het Is algemeen bekend, dat een ronddraaiend lichaam weerstand ver toont tegen verandering van het draaivlak, zodat de met kracht ge worpen, draaiende boemerang, de tendens heeft te volharden in een bepaalde richting. Deze kracht neemt echter tijdens de vlucht af, waardoor op een gegeven moment andere omstandigheden de overmacht krijgen en zullen leiden tot een verandering van het draaiïngs- vlak. En verandering van het rota- tievlak voert tote verandering van de vliegrichting. Over het zwaartepunt en de speciale vorm van het wapen, waardoor wisselende weer standen optreden, spreken we ge makshalve niet eens, omdat het hier uitsluitend gaat om het principe en niet om een wiskundige verhande ling (die we niet eens zouden kunnen opzetten). Over de wiskunde die hierbij te pas komt, moeten we echter toch nog iets zeggen. H. Pétillon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6