mm Uw probleem is het onze Stellingen voor tv-debat van morgen betrokken Verkoudheid ASPRO Commerciële televisie bedreigt de pers Dr. J. WDoeve aanvaardt hoogleraarsambt Prof. mr. J. C. van Oven te Leiden overleden Belangrijk Na dikwijls koortsachtige activiteit N.O.T.U. ernstig bezorgd Uitzendingen van Kaïnerdebatten Een woord voor vandaag Klankbeeld over Rab. Tagore „Elckerlyc" op de beeldbuis Vraaggesprekken met lijstaanvoerders 1 MAANDAG 18 MAART 1963 Commentaar Gisteravond zagen we in het tele visieprogramma van de NCRV de tweede door Kees van Langeraad en Didier van Koekenberg gemaakte do cumentaire over Nigeria. Nu kregen wij indrukken uit het oosten en wes ten van het land in opnieuw zeer in teressante beelden bij helder commen taar. Een boeiend geheel, dat verschil lende facetten van de ontwikkeling van het land toonde en waarin open lijk en duidelijk werd gezegd, hoe men in \miversiteitskringen over de westerse beschaving denkt en welke problemen de aanpassing daarbij op roept. Een sprekend voorbeeld van de wijze waarop westerse invloeden ge- ent worden op de oosterse volksaard leverde een ander hoogtepunt in de documentaire: een godsdienstoefening waarin het oosterse geloof, het Jood se geloof en het christendom, gepre dikt door zending en missie, op won derlijke wijze tot een voor onze wes terse ogen en oren moeilijk te volgen maar zeer enthousiast samengaan zijn gekomen. De zender Smilde had een uur sto ring, waardoor men in het noorden een goed deel miste van de eenacter „De vorstin", door Ank van der Moer geschreven naar een novelle van Tsjechow, waarin zijzelf met Han Bentz van den Berg de grote dialoog opvoerde. Een juweeltje van toneel speelkunst, waarin Ko Arnoldi en An- net Nieuwenhuyzen met fijn-afge werkte kleine rollen deelden. Als gewoonlijk werd het program ma vervolgd met een fraai kort con cert door het Amsterdams Kameror kest. Het echtpaar dat de schier einde loze reis van hun leven maakte, was nu in „de plaats, genaamd Gethse- mané", zwaar van nog altijd levende, grootse herinneringen. Een belangrijk programma voor de zondagavond jy/JORGEN begint in de Tweede vanavond CVK/IKOR/RKK: 19.30 Logboek, Jeugd- weeroverrioht; 20.20 Zendtijd politieke par tijen: Pacifistisch Socialistische Partij. VPRO: 20.30 25 Jaar televisie in Nederland; - oek; 41.13 NTS gaat liefst met groep van 47 in zee Kamer de slag om het tweede televisienet. Na een koortsachtige activiteit, die tot het laatste ogen blik heeft geduurd, zyn de stel lingen ingenomen. De posities zfón (Van onze parlementsredactie) duidelfjk. De Kamer, die morgen over een vraagstuk van het groot- dif>de w,erd tot voor kort de OTEM be- - - schouwd, een N.V., opgericht door vijf ste belang krijgt te oordelen, kan weten, wat de conseqenties zijn van de houding, die zij zal aan nemen. Formeel zal het "debat gaan om de nota inzake de Reclametelevisie, die op 22 februari 1961 is inge diend. De indieners, de christelij- ke-historische staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, mr, Y. Scholten, en de rooms- katholieke toenmalige staatssecre taris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, kwamen met het opzienbarende voorstel, de uit zendingen via het tweede tv-kanaal te laten verzorgen door een onaf hankelijke commerciële onderne ming. Gedurende natuurlijke on derbrekingen van de programma's zouden reclameboodschappen kun nen worden uitgezonden. De ad verteerders zouden geen invloed mogen uitoefenen op de program ma's. Reeds geruime tijd, voordat de nota werd ingediend, was bekend, dat de re gering werkte aan plannen voor de in voering van commerciële televisie. Het behoefde niet te verbazen, dat, zodra het gerucht ging, dat aan de televisie geld zou zijn te verdienen, de gegadig den zich op dit goudmijntje wierpen als vliegen op de strooppot. Tot op het laatste ogenblik hebben zich liefhebbers aangemeld. Als belangrijkste commerciële gega- dagbladondernemingen, enkele banken, grote industrieën en warenhuizen. De OTEM wil het tweede net verzorgen uit de opbrengst van reclameboodschappen. Kleinere bedrijven dienden zich aan in de Nederlandse Televisie Maatschap- "LIET bestuur van de Nederlandse n Organisatie van Tijdschrift-Uit gevers N.O.T.U. heeft in een tele gram aan de staatssecretarissen GIJzels (Economische Zaken) en Scholten (Onderwijs, kunsten en Wetenschappen) uitdrukking gege ven aan ernstige bezorgdheid over de gevolgen voor de Nederlandse tijdschriften van Invoering van com merciële televisie. Vermindering van advertenties ten gevolge van com merciële televisie heeft in de Ver enigde Staten in Engeland de ver dwijning veroorzaakt van talrijke belangrijke tijdschriften. Een soortgelijke situatie in Ne derland zou betekenen dat de prik kel tot lezen bij het Nederlandse volk zou verminderen. De demo cratische geschakeerdheid van de publieke opinie-vormende organen zou worden beknot. Niet alleen het tijdschriftwezen, doch ook de gra fische industrie zou ernstig worden getroffen. Indien besloten wordt tot televisie-re clame willen de tijdschriftuitgevers me dezeggenschap in net beheersorgaan en zodanige beperking, dat de gevolgen voor het tijdschriftwezen niet onover komelijk zullen blijken. „Indien in weerwil van onze ernstige bezwaren besloten wordt tot commer ciële televisie, sluit het N.O.T.U.-be stuur zich aan bij Me kortelings kenbaar gemaakte desiderata van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers ten aan zien van medezeggenschap, tariefstel ling, korting voor bemiddelaars en ver liescompensatie. hierbij aannemende, dat gelegenheid zal worden geboden om over de uitwerking dezer desiderata na der overleg te plegen", aldus het tele gram. Adres Ook in een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft het N.O.T.U. bestuur uitdrukking gegeven aan be zorgdheid over de gevolgen van invoe ring van commerciële t.v. „De bezorgdheid vindt zijn oorsprong in het feit, dat de televisie in zijn- door de overheid gedekte monopolie positie ernstig nadeel zou toebrengen aan reclame-media, die op de vrije markt en onder vrije concurrentie zijn ontstaan (tijdschriften, dagbladen, enz.,) zonder dat deze media zich hier tegen met gelijke wapenen zouden kun nen verweren." Als een aanzienlijk deel van de ad vertentie-inkomsten zou worden ont trokken aan de tijdschriften, zouden de uitgevers genoodzaakt zijn, de prijzen van hun bladen zodanig te verhogen, dat dit ongetwijfeld een massale af val van abonnees ten gevolge zou heb ben. Dientengevolge zou de belangstel ling van de adverteerders nogmaals verminderen en zo zouden de inkom sten van de tijdschrift-uitgevers ln eën 'dalende spiraalbeweging geraken, waarvan het eind gemakkelijk te voor spellen valt. „De ervaringen van tijdschrift-uit gevers in andere landen spreken op dit pnnt een duidelijke taal. Het mag bekend worden verondersteld, dat zo wel in de U.S.A. als ln Engeland tal van tijdschriften, waaronder verschil lende met miljoenen oplagen, zijn ver dwenen of in ernstige financiële moei lijkheden geraakt." Het is zeker, dat een groot deel van de Nederlandse pers door de ont wikkeling welke wij vrezen, ernstig zal worden getroffen. Het is bovendien duidelijk, dat de voor het grote publiek bestemde tijd schriften het zwaarst zullen worden ge troffen. De televisie is immers voorna melijk aantrekkelijk voor adverteer ders van merkartikelen en juist deze zijn tot nu toe voor het overgrote deel de adverteerders in bedoelde tijdschrif ten, aldus de N.O.T.U. De N.O.T.U. zegt dat de democrati sche geschakeerdhcld van de publleke- opinie-vormende organen ln ernstige mate zon worden beknot. Dit geldt ook bij de verdwijning van tijdschriften, die men niet tot de opiniebladen rekent. Het uitgeverijbedrijf en ook de grafi sche Industrie van Nederland zon ern stig worden getroffen. Het is nog maar enkele weken ge leden, dat de aanmelding van een nieuwe gegadigde als een bom in sloeg. Onder voorzitterschap van de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, presenteerde zich de stichting Televisie Nederland (TVN), een orgaan, dat het laat voorkomen, alsof het een representatie vormt van het hele volk. De nationale televisie, die de TVN nastreeft, zal moeten worden bekostigd door de Maatschappij voor Televisiere clame, de TER, die de reclame tussen de TVN-programma's wil verzorgen. De TER is opgericht door Zwolsmans Land- bank, het bankiersbedrijf Pierson, Hel dring en Pierson en vier dagbladbedrij ven, die ook reeds in de OTEM par ticiperen. Een aantal tijdschriftuitgevers dingt naar een concessie via de N.V. Com merciële Televisiemaatschappij Neder land en een aantal bioscoopexploitan ten heeft de vorige week laten weten, dat zij een t.v.-syndicaat hebben opge richt om ook een aandeel in de te ver delen koek te krijgen. In dezelfde week deed radio Veronica den volke kond, dat zij haar commerciële uitzendingen niet tot de radio wil beperken. Aan het eind van de vorige weck hebben bovengenoemde gegadigden voor het verzorgen van commerciële programma's, radlo-Veronica uitgezon derd, ln Amsterdam vergaderd. Zij rea geerden hiermee op de mededeling die de staatssecretarissen onlangs aan de Tweede Kamer hebben gedaan, name lijk dat een bundeling gewenst is van organisaties, die streven naar een on afhankelijke programmamaatschappij. De vijf zijn bereid, een dergelijke bun deling tot stand te brengen en zich ook overigens te schikken naar de wensen, die door de regering in de Nota zijn gesteld. De positie van de commerciële gegadigden ls dus op het ogenblik vrij duidelijk. via het tweede kanaal verleent. De strijd is hoog gelopen en er zijn misschien aan de verschillende zijden wel woorden en argumenten gebruikt, die beter achterwege hadden kunnen blijven. De argumenten pro en contra zijn neergelegd in talrijke uitspraken, brieven, resoluties en memorandums. Een stroom van stukken is in de loop der jaren op de tafels van de Kamer leden beland. Zij moeten kiezen, deze week. Aanhang O Dat de NTS en de omroepverenigin gen ln de Tweede Kamer een grotere aanhang hebben dan de commerciële maatschappijen, is ln de loop der jaren wel duidelijk geworden. Pro-commer- cle zijn eigenlijk slechts alleen de VVD- fractie, een aantal chrlstelljk-hlstorl- schen, een handjevol socialisten en een minderheid van de KVP-fractie. Als het gaat om een zwart-wit keus, voor of tegen de NTS, of voor of tegen de commerciële televisie, behoeft men er nauwelijks aan te twijfelen, of het NTS- standpunt zal zegevieren. Nu ls het zeer gewaagd, ten aanzien van Kamerdebatten voorspellingen te doen. Het zou namelijk wel eens kun nen zijn, dat nog een tussenweg wordt gevonden, die alle partijen enigszins te vreden stelt. Daarbij moet worden be nadrukt, dat de kans op een dergelijke tussenweg kleiner is geworden, sinds staatssecretaris Veldkamp minister van sociale zaken is geworden en op eco nomische zaken is opgevolgd door de minder krachtige drs'. Gijzels. Bekend is, dat het dr. Veldkamp er vooral om te doen is geweest, dat aan het bedrijfsleven via het tweede tv-ka naal gelegenheid werd geboden, recla me te maken, hoe dan ook. De nota, zoals die bij de Kamer is ingediend, toont een sterk economische benade ring. De indruk bestaat, dat het voor dr. Veldkamp minder belangrijk is ge weest, in welk vat deze reclame wordt gegoten. Veel kritiek Hetzelfde kan worden gezegd van hen, die de denkbeelden van de re gering afwijzen of met vrees tege moet treden. Een -sterk afwijzende houding is steeds ingenomen door de Nederlandse Televisie Stichting en de gezamenlijke omroeporganisaties. Zij willen zelf de uitzendingen op het tweede net verzorgen en menen, dat gezien de toeneming van het aantal tv-kijkers de opbrengst van het kijk geld groot genoeg zal zijn om die uitzendingen te financieren. Moet er toch reclame komen, dan zouden NTS en omroeporganisaties het liefst in zee gaan met de groep van de 47 dagbladen, die uit vrees, dat het invoeren van commerciële televisie de positie van de dagbladpers zal scha den, zich heeft opgeworpen als gega digde voor het verzorgen van de re- De typisch commerciële benade ring moet veel meer aan mr. Scholten worden toegeschreven. Hij is een van de bewindslieden voor wie een zuiver commerciële tele visie zeer aantrekkelijk is. Zijn inzicht domineert in de memorie van antwoord over de nota aan de Kamer, welk stuk werd ge schreven na het vertrek van dr. Veldkamp naar Sociale Zaken. Mr. Scholten baseert zijn standpunt op de redenering, dat het recht op vrije meningsuiting via de televisie zoveel mogelijk tot gelding moet worden ge bracht en dat het daarom niet aangaat de uitzendingen alleen door de bestaande omroeporganisaties te laten verzorgen. Welk standpunt zal zegevieren blijken uit de uitspraak, die de Kamer deze week moet doen. De zaak waarom het gaat is vooral van groot levensbe schouwelijk en cultureel belang. Men denke bijvoorbeeld maar aan de posi tie'van de NCRV, die óók in het gé- ding is. Ook politieke aspecten spreken natuurlijk mee, maar dat deze zaak tot een ernstige politieke crisis zal leiden en, figuurlijk gesproken, hoofden zal gaan kosten, lijkt niet erg waarschijn lijk. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te WijnjeterpDuurswoude (toez.): G. J. J. Liefting, te Niekerk Oldekerk. Aangenomen naar AkerslootLimmen: mr. J. v. d. Pol. kand. te Beverwijk. Bedankt voor Oldenbroek: B. Eysenga, te Barneveld. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Koudekerk a d. R;in: H. Makkinga. te Wilsum, die bedankte voor Donkerbroek. Beroepen te Maassluis (vac.-C. Mak): J. Wolven, te Urk. EVANG. LUTHERSE KERK Bedankt vöor Amsterdam-W (vac. G. Fafié); A. Johannes, te Delft. De generale synode van de Gerefor meerde (vrijgemaakt) Kerken komt vol gend jaar bijeen. De roepende kerk is Rotterdam-Delfshaven. De kerkeraad heeft thans medegedeeld dat de synode bijeengeroepen zal worden tegen 7 april 1964. Tevens wordt medegedeeld dat de stukken voor deze synode voor 1 ok tober van dit jaar aan de kerkeraad moeten worden toegezonden. RTF in proces met bioscoopeigenaars De Franse federatie van bioscoopeige naars heeft een proces aangespannen tegen de Franseomroep RTF, wegens „oneerlijke concurrentie". De zaak be gon met een kort geding, waarin de Handelsrechtbank van Parijs uitspraak moest doen. Dit kort geding werd de eigenaar van het café La Chope aangedaan door zijn buurman, de directeur van de bioscoop Les Nociambules. Op de avond van 6 januari jl. werd in de bioscoop de film „Mazarin" vertoond, maar diezelfde avond zond de televisie dezelfde film uit. Aangezien het café een televisietoe stel bezit, kon men de film daar ook zien, tegen betaling van een glas wijn of een glas bier. Dit had tot gevolg, dat het café vol zat en de bioscoop leeg was. Daarover werd de bioscoopeige naar zo boos, dat hij de caféhouder een kort geding wegens oneerlijke concur rentie bezorgde. Maar de federatie van bioscoopeige naars maakte van deze gelegenheid ge bruik, de zaken in groter verband aan te pakken en klaagde de RTF zelf aan. De federatie vraagt een schadevergoe ding van 1 miljard francs, gegrond op het feit dat door de televisie 5 miljoen Fransen per jaar niet meer naar de bioscoop gaan. De opzet is, uitzending van speelfilms via de televisie voortaan onmogelijk te maken; maar zover zal het wel niet komen. morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7 10 Ochtendgymnastiek; 7.20 Lichte gram mofoonmuzlek VPRO: 7.50 Dagopening AVRO- 8.00 Nieuws. 8.13 Lichte grornmofoon- muziek: 9 00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Klassieke grammofoonmuzlek: 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwijding: 9 35 Een boek voor het gees, te lijk leven, boekbespreking; 10.00 Lichte grammofoonmuzlek; 10 50 ^oor de 11 00 Voor da zieken; 12 00 Licht ensemble me* zangsvllat; 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor da landbouw; 14.30 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12 33 Metro- pole orkest; 13 00 Nieuws; 13.15 Mededelin gen, eventueel actueel of grammofoonmuzlek; 13 25 Beursberichten; 13.30 Dansorkest met zangsolisten; 14.00 Lichte grammofoonmuzlek 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar: 15.30 Pianorecital; 16.05 Voordracht; 16.15 Lichte grammofoonmuzlek; 16 30 Voor ae jeugd; 17 30 Lichte grammofoonmuzlek: 17.55 New York calling; Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 strip voor de Jeugd en event, actualiteiten. 7.55 Overweging; 8.00 Nieuws; 8.15 Pontifica le Hoogmis; 9 30 AmusemenUmuriek (gr 9.40 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters; lO.lo Lichtbaken lezing; 10.25 Operamuziek fgr). 1100 Voor de vrouw; 11.30 Lichte grammo foonmuzlek; 1150 VoUm.vooruit, PraMJ®. 12 00 Middagklok-noodklok: '«V«nven- taal kwartet en zangsoUsten; 12 30 Mede- de'ingc- t.b.v, land- en tuinbouw; 12.33 Draalorgelmuz; 1245 Katholiek nieuws, 13.00 Nieuws: 13.15 Platennleuws; 13.30 Pro menade-orkest cn zangsolisten: ^"n" sons de France. 14 33 Voor de plattelands vrouwen: 14.45 rierelantijnen: gevarieerd programma (herhaling van «terdag JU; 15.43 Gitaarmuziek (gr): 16.00 Voor de zie ken? '6.30 Zlekenlof; 17 00 Voor dc jeugd: 17.43 Beursberichten; 17.50 Regeringsuitzen ding: Mens en muziek ln de Nederlandse An tillen. door Dr. G D van Wengen; 18.00 ©an- '.est en xangsollsten; 18.50 mijn gcvall, vragenbeantwoording. Hilversum 1 402 ra. VARA: 18.00 Nieuws en commentaar: 18.20 Actualiteiten; 18.30 Electronisch orgel en plano: lichte muziek: 18.45 Tussen twee bevrijdingsfeesten, lezing; 19 00 Parlementair overzicht; 19.15 Rcgc- ringsultzendlng: Antilliana. Een serie klank den, samengesteld door het Bureau Voor- Ucltting van het kabinet van de Nederlandse Antillen; 19.30 Maliënkolder, hoorspel (deel 12); 20.00 Nieuws; 20.05 Melodieën-expres; het liefst werken in samenwerking met de NTS en de omroepverenigingen. De N.O.T.U., de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-uitgevers, koestert soort gelijke gedachten. Keuze Het is duidelijk, dat de Kamer zal moeten kiezen. Een zeker compromis is al aan de hand gedaan door de staatssecretarissen zelf. Nadat vanuit de Kamer ln het voorlopig verslag over de nota veel kritiek op de denkbeelden van de bewindslieden was geuit, hebben deze laatste voorgesteld, de NTS voor lopig tien uur zendtijd op het tweede net te geven. De overige twintig uur zouden ten goede kunnen komen aan de commerciële maatschappij (en). Ook tegen dit denkbeeld is door de NTS en baar medestanders kritiek geoefend. De NTS en de omroepor ganisaties zien zich als een juiste ver tegenwoordiging van het Néderlandse volk en zij menen, dat het evenwicht wordt verbroken, wanneer de rege ring aan een of meer willekeurig tot stand gekomen commerciële orga nen een concessie voor uitzendingen Marimba; 22.30 Nieuws; 22.40 Noord-Hol- lands Filharmonisch orkest en solist; 23.55- 24 00 Nieuws. Hilversum II 298 m.: NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Grammofoonmuzlek voor de teenagers: 19.30 Radiokrant: 1950 Grammofoonmuzlek; 19.55 Op de man af. praatje; 20.00 Licht ensemble, met zangso list en accordeonmuziek; 20.20 Een Koning in de Himalaya, hoorspel; 2130 Klassieke kamermuziek: 22.00 Volk en Staat, parle- mentaar commentaar; 22.15 Muzikale mo mentopnamen: 22 30 Nieuws; 22.40 Avond- overdenking: 22 55 Boekbespreking: 23.05 Muzikale vraagbaak; 23.40 Volksliederen (gr.); 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18—20 UUR I, Edvard Grieg. 1. Concert voor plano en orkest in a kl. t. op. 16. Allegro motto moderato. Adagio. Allegro moderato e mar- cato. Adrian Aeschbacher. plano, Phllhar- monisch Orkest van Berlijn o.l.v. Leopold Ludwig. 2 HuUgingsmars uit ..Stgurd Jorsal- far". Cincinnati Symphonic Orkest o.l.v. Thor Johnson. n. Jean Sibelius. 1. „Finlandia", sympht nlsch gedicht op. 26. Phllharmonia Orkes o.l.v Herbert von Karajan. 2. Symphonie nJH 5 ln Es gr. t op. 82. Tempo molto modera to Allegro moderato Presto. Andante mosso, quasi allegretto. Allegro molto. Phll harmonia Orkest o.l.v. Herbert von Karajan HI. Sergei Rachmanlnov. Rhapsodle op een thema van Paganini op. 43. Margrit Weber, plnao Symphonie Orkest van Radio Berlijn l.v. Ferenc Fricsay. IV. Alexander Tsjerepnin. 10 Bagatellen voor piano en orkest op. 5. Margrit Weber, piano. Symphonie Orkest van Radio BerHJn o.l.v. Ferenc Fricsay Vrouwenprogranima .het boek" Haat de wereld de christenen nog? Een vraag misschien. Maar toch niet zo vreemd met het oog op Jezuswoord, kort voor Zijn dood op Golgotha gesproken: „Indien de wereld u haat, weet dan dat zij Mij eer dan u gehaat heeft". De eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat het tegenwoordig met die haat wel losloopt. Maar dan komt onmiddellijk en onont koombaar deze vraag: hebben degenen, die zich naar Chris tus noemen, die zich uitgeven als volgelingen van Hem, een compromis aangegaan met degenen, die Christus afwijzen zodat elk scherp kantje is weggeslepen en er voor haat van wege Christus' persoon en boodschap geen enkele reden meer overblijft? Christenen worden niet alleen geduld, maar prak tisch overal volledig geaccepteerd. Op zijn minst is er dan toch plaats voor de vraag, of de boodschappers nog wel iets doen met de boodschap'. Óf zij niet een houding hebben ge vonden, waarbij het woord en het werk van Christus volko men op de achtergrond zijn gedrongen en alle weerstanden van het Evangelie, dat niet naar de mens is, zijn verdwenen. Of op deze manier dit Evangelie een boodschap zonder in houd is geworden. Wij, die zo graag voor christenen willen doorgaan, willen voor „vol" worden aangezien en staan meestal gereed ons te verontschuldigen, als het nodig blijkt de Boodschap door te geven. Het roept immers maar weer- standen op en wat hebben we tenslotte aan die onenigheid, die zo licht in haat kan ontaarden.De wereld haat Chris tus hoe kan het dan, dat zij Zijn volgelingen met rust laat? Geschiedenis van jodendom Met een oratie getiteld: „Ver tekende beelden" aanvaardde prof. dr. J. W. Doeve vanmiddag het ambt van gewoon hoogleraar in de faculteit' der godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, waar hij onderwijs gaat geven in de geschiedenis van het jodendom in de hellenistische en romeinse tijd. Prof. Doeve ging na het behalen van de hoofdakte voor onderwijzer en het -'--tsexamen gymnasium theologie stu- •n in Utrecht en Leiden. Hij slaagde in 1950 voor zijn doctoraal examen cum laude en promoveerde in 1953 eveneens cum laude in Leiden op het proefschrift „Jewish Hermeneutics in the Synoptic Gospel and Acts". Enige jaren was hij onderwijzer bij het hervormd lager on derwijs te Den Haag en van 1950 tot 1962 predikant te Holwierde en Musselkanaal. Sinds de renaissance, zei prof. dr. J. W. Doeve bij zijn ambsaanvaarding, heb ben christenen de wetenschap van het jodendom, de judaïstiek, beoefend; in de middeleeuwen kondigde de komst van deze wetenschapsbeoefening zich reeds aan. Wanneer nu christenen zich sinds dien met de judaïstiek hebben bezigge houden, geschiedde dit in verreweg de meeste gevallen uit hoofde van de ver wachtingen,. die men koesterde omtrent 'het resultaat, dat judaïstische studiën zouden kunnen afwerpen voor de be oefening van de christélijke uitlegging der Schrift, voor wijsgerige arbeid of voor zending onder het joodse Volk. daarby ging om de beoordeling der bronnen, die moeten dienen voor de be schrijving van het jodendom van de eeu wen rondom het begin onzer jaartelling. De. eerste misstap van christelijke judaïsten vond plaats op het moment, "dat men zich van christelijke zijde in de renaissancetijd voor de joodse literatuur Twee fouten Bij de beoefening der judaïstiek door ohristenen is bevooroordeeldheid in de loop der geschiedenis twee maal in zeer ernstige mate voorgekomen, omdat het clameboodschappen. De genegenheid van de NTS voor de „47" ls wederkerig. De bladen zullen Radio en televisie zullen aandacht besteden aan de debatten die morgen en overmorgen in dc Tweede Kamer worden gehouden over de nota reclame televisie. De NTS zal dinsdagavond tussen 8.20 en 8.35 uur. direct na het journaal dus, met een samenvatting op het scherm komen en een tweede uitzending om streeks 10.40 uur verzorgen. De tele visieprogramma'a van de VPRO na 8 uur schuiven dus alle een kwartier op. Woensdag wordt eveneens direct na het NTS-journaal een kwartier uitge zonden en Indien de debatten ook die- avond nog voortduren is er nog een uitzending na het tweede journaal, om streeks 10.35 uur. De VARA wijzigt woensdagavond haar programma in zoverre, dat de rubriek „Achter het nieuws" van 8.35 tot 9 uur komt en het optreden van het Griekse ensemble „The Athenians" vervalt. over Het vrouwenprogramma, dat de KRO- televisie donderdagmiddag uitzendt, zal in verband met de Boekenweek in het teken van „het boek" staan. Aan een gesprek over dit onderwerp zullen Willy Corsari en Gabriël Smit deelnemen cn Jasperina de Jong zorgt voor „een muzikaal boekenfeestje". In opdracht van de Ned. Radio Unie heeft dr. Jef Last een klankbeeld ge schreven over Rabindranath Tagore, de Oosterse dichter en filosoof, die voor zijn werk de Nobelprijs ontving. De titel van het klankbeeld is „Een Aziaat krijgt de Nobelprijs" en Henk Schaer zal de rol van Tagore vervul len. De Illustratieve muziek wordt uitge voerd door het Omroeporkest onder lei ding van Francesco Mander, de tenor Cornells Kalkman en het Baarns Jeugd koor. De spelregie heeft Kommer Kley Het klankbeeld, dat uit drie acten b staat, zult u woensdagavond tussen 8.50 en 9.50 uur kunnen beluisteren in het radioprogramma van de VARA. De KRO heeft de wekelijkse televi sie-avond donderdag gereserveerd voor een opvoering van het middeleeuwse spel „Elckerlyc" onder regie van Frans Hoen. Het stuk werd in de tweede helft van de 15e eeuw geschreven en de dia loog is zo boeiend en veelzeggend, dat het nog altijd met groot succes wordt gespeeld. In alle eenvoud wordt het gegeven dat de mens na dit aardse leven verant woording móet afleggen tegenover God, verbeeld. Jullen Schoenaerts zal in deze televi sieopvoering optreden in de titelrol, en in de abstracte rollen ziet men Henk van Ulsen als de Dood, Jules Croiset als Gezelschap, Sigrid Koet6e als Kenisse, Leo de Hartogh als Kracht en Simone Rooskens als Deugd. (Advertentie) Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Prof. mr. J. C. van Oven, oud- minister van justitie in het kabinet- Drees en oud-hoogleraar in het Ro meinse recht aa7i de Lcidse univer siteit is zaterdagmorgen in de ouder dom van 81 jaar te Leiden overle den. Hij was al geruime tijd ziek. Prof. Van Oven, die een van Neder lands bekendste juristen is geweest, verwierf zich niet alleen in de werkka mer als theoreticus, maar ook daarbui ten grote vermaardheid. Meer dan een halve eeuw heeft prof. Van Oven het recht in de breedste zin fjediend; als journalist, als hoogleraar n Groningen, daarna in dezelfde func tie te Leiden, als minister van justitie, als oprichter en medewerker hoofdre dacteur van het Nederlandse Juristen blad en als beoefenaar van de weten schap lh algemene zin na het neerleg gen van zijn openbare functie. Romeins recht Prof. Van Oven aanvaardde op 11 maart 1925 het hoogleraarschap in Lei den met een oratie over „De betekenis van het Romeinse recht voor de studie van het hedendaagse privaatrecht". Hij bekleedde deze functie tot zijn emeri taat in 1952. Enige jaren later in 1950 werd hij geroepen tot het ministers ambt. Als opvolger van dc plotseling overleden mr. Donker bekleedde hij het ambt van minister van justitie van fe bruari tot oktober 1956. Reeds eerder was hij hoogleraar weest te Groningen, waar hij het meins recht doceerde en daarvoor was hij redacteur buitenland van het- Nieuws van den Dag. Deze journalistieke arbeid heeft hij later voortgezet in het Neder lands juristenblad waarvan hij de mede oprichter was. Talrijke wetenschappelijke artikelen en boeken verschenen van zijn hand. Zo schreef hij het „leerboek van het Ro meins privaatrecht", „Overzicht van het Romeins privaatrecht" en „De bekoring van de rechtsgeschiedenis". Oud-minister Na zijn professoraal emeritaat, werd prof. Van Oven nog geroepen om het land te dienen. Hij volgde de plotseling overleden minister mr. Donker op in het kabinet-Drees als minister van Jus titie. Die functie bekleedde hij van fe bruari 1956 tot de nieuwe kabinetsfor matie die in oktober van dat jaar tot stand kwam. Prof. Van Oven was toen reeds 74 jaar. In die korte periode moest hij boven dien nog enige tijd de ministersporte feuille van binnenlandse zaken (van Beel) beheren. Juist toen kwam de grondwetsherziening in de Eerste Kamer aan de orde, die hij moest verdedigen. Hij werkte ook aan de vernieuwing van het Burgerlijk Wetboek, waarin hij onder meer de hoofdstukken over uitgevers overeenkomsten heeft ontworpen. ging interesseren. Onder de druk van een toenmalige wijsgerig-dogmatische be- langstelling ging men grote waarde hech ten aan betrekkelijk jonge gegevens, waar- in joodse mystiek-wijsgerige gedachten ge formuleerd waren. Men concentreerde de aandacht op de zogenaamde kabbala, en meende daarbij, dat de wortels van de kerkelijke dogmatiek reeds in het begin onzer jaartelling konden worden aangetoond. Vanuit deze mening smeed de men argumenten tegen de „ongelovige Joden". Men zag daarbij over het hoofd, dat deze argumenten ontleend waren aan geschriften, die circa 1200 jaar jonger waren dan het Nieuwe Testament en die niet door het gehele jodendom als gezaghebbend aanvaard werden. Nog in de eerste helft der vorige eeuw konden pnblik&ties van deze aard verschijnen, aldus prof. Doeve. Pseudepigrafen De tweede misstap, die tot een verte kend beeld van het jodendom der Nieuw- Testamentische tijd leidde, werd omtrenf de laatste eeuwwisseling begaan. Sina de renaissance-tijd had men geschriften leren kennen, die voor en in de tijd van Jezus en Zijn apostelen door joden ge schreven waren, waarvan de inhoud van groot belang was om bepaalde proble men. die het Nieuwe Testament opwerpt, zuiverder te kunnen beoordelen. Door de vorderingen der oriëntalistiek waren deze geschriften, de zogenaamde pseu depigrafen, tegen het jaar 1900 voor nieuw-testamentici goed toegankelijk. De liberaal-christelijke ideeën van en kele vertegenwoordigers van met name de Duitse bijbelwetenschap voerden er toe, dat in gezaghebbende kringen deze pseudepigrafen werden aangezien als bronnen, waaruit men kon leren, wat het jodendom van de nieuw-testa- mentische tijd werkelijk geweest was en waartegenover de synagogale literatuur slechts als tweederangsgetuigenis schouwd moest worden. Dat de groten uit het Nieuwe Tes tament, in de eerste plaats Jezus zelf, zeer nauw verbonden waren met allerlei dat in die synagogale literatuur aan de orde komt, ontging hun, die zo oordeel den, zo zei prof. Doeve. Ook menige voorbarige conclusie getrokken uit het materiaal, dat sinds 1947 in de on van Chirbet Qumran ontdekt draagt bij tot vertekening van het beeld van het jodendom uit de eeuwen ron dom het begin onzer jaartelling. Voor de VPRO-televisie zal drs. F. K Hoogendijk donderdagavond 18 april vraaggesprekken houden met zes lijst aanvoerders van politieke partijen dl« deelnemen aan de Tweede Kamerver kiezingen op 15 mei. Deze lilsttrekkers zijn dr. G. J. Veld kamp (KVP), de heer J. G. SuurhoB (PvdA), mr. E, H. Toxooeus (WD), de heer B. Roolvink (ARP), mr. H. K J. Beernink (CHU) en de heer H. J- Lankhorst (PSP). Dr. ir. P. H. Hermans, directeur vat11' het instituut voor celluloseonderzoek t< Utrecht, dat verbonden is aan het een traal researchinstituut van de Algemene Kunstzijde Unie N.V., is wegens ziMr grote verdiensten door de senaat van d< Johannes Gutenberg universiteit te Maim q benoemd tot eredoctor in de natuurwe tenschappen. De erepromotie zal dewta zomer plaats hebben. Vraag: Is het waar, dat Catherine Valente en haar show voor radio en TV enige maanden geleden 75.00 ver diend hebben? Antwoord: Dit ls wel mogelijk. Zij berekent ongeveer 1000 per minuut voor haar zelf en dan nog iets voor haar broer en andere medewerkers. Verzoek van lezer: Waar is het ge dicht te vinden, dat begint met de re gels: „WIJ wachten 't verscheiden van 't oude jaar, Van 't nieuw de geboorte, het begin. t w Och, 't is even een verglijden maar dende grens bleef) t ene Jaar uit, 't andere ta." toegestaan, omdat De maker is waarschijnlijk Jan Waanders. Vraag: Te Rotterdam kost een heel ruin brood ongeveer 43 cent, een melk wit 59 cent, in het dorp X (enige tien tallen kilometers verder) kost dit re6p., 48 en 65 cent. Zijn deze prijzen geoor loofd? Antwoord: Op verschillende plaat sen gelden verschillende tarieven. Wel ke tarieven uw bakker mag berekenen, wordt bepaald door het bedrijfschap voor het bakkersbedrijf in overleg met de minister van economische zaken. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeg gen, hoe ik vlekken uit linoleum kan krijgen? Vermoedelijk zijn het kalk- spatten, die. uitgebeten zijn. Antwoord: U kunt kalkvlekken ver wijderen met verdunde azijn. Is het li noleum erg uitgebeten, dan zal een wasbehandeling vermoedelijk niet af doende zijn en dan kunt u het best een nieuw stukje linoleum inspljkeren. Vraag: Bij do huurverhoging van 31 maart 1960 vroeg de verhuurder van ons huis huurverhoging aan (het was namelijk een oude woning, waarvan de huur onder de voor die gemeente gei- J"J_ ----- en deze werd hem wij het huis zo mooi opgeknapt hadden, b.v. boardp'afonds, douchecel, tegels van 'de schoorsteen, betimmering van een vochtig uitge- Vraag: Mijn vrouw verricht enkele ochtenden in de week bijwerk en ver- dient daarmee ongeveer 560 per jaar bruto. Daarvan wordt jaarlijks 60 loonbelasting ingehouden. Nu zou ik graag van u willen weten of dit netto bedrag van 5000 ook bij mijn inkom sten wordt berekend en er dus ook hogere inkomstenbelasting bgtaald moet worden. Antwoord: In uw geval is de bij ver inkomstenbelasting. De van haar ingehouden loonbelasting wordt wel met de door u verschuldigde inkom stenbelasting verrekend, indien u in de inkomstenbelasting valt. Vraag: Gaarne zou ik enige aifleidin- gen Van de naam Clirlstiaan willen hebben, als meisjesnaam. Antwoord: De vrouwelijke vorm van Christiaan is Christina en roepnamen ziin: Christiana. Christien, Stien, Tine, Tim, Tineke, Ina, Ineke. Vraag: Enige maanden geleden heb ik 21 gestort om een geldlening van 1600 te krijgen, namelijk 16 plus 5 voor een spoedbehandeling. Hoewel ik die laatste 5 had betaald om binnen een week geholpen te worden zoals was toegezegd kreeg ik pas 23 da gen later bericht, dat miin aanvraag was afgewezen maar dat ik in aanmer king kon komen voor een spaarkrediet. Op de door mij opgegeven informatie adressen was in het geheel nlot ge ïnformeerd. Het spaarkrediet hield ln dat ik elke week 7,70 zou moeten storten en na verloop van tijd soms jaren aan de beurt zou zijn voor een uitkering van 1600. Vele malen heb Brieven, die niet vooralen zijn an naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke worden gesteld. ik geschreven waarom ik 23 dag« moest wachten en waarom ik ge® geldlening kreeg, maar ik krijg slechi de formulieren van de instelling geen antwoord. Antwoord: U woont in een gro plaats, waar een gemeentelijke kredif bank is en waar vele bona fide barvW 2 persoonlijke leningen verstrekken mi u kredietwaardig is. Waarom schri; P1 u dan aan onbekende instellingen, ver afgelegen plaatsen zonder dat weet of deze instellingen bona fide W of niet? U doet er goed aan geen ov« fe eenkomst van spaar verzekering te slu dr ten, voordat u goede informaties he< mi ingewonnen. Niet alleen de geldg^vi kc moet op de hoogte zijn van uw kreda ap waardigheid maar u moet ook op dé hoogte zijn van de instelling of persoc ffl: die u igeW aanbiedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2