DE GAULLE WEER VEILIG THUIS 't Prijs voor de beste grap van 't jaar Sow j et-toestellen boven Alaska Brand en ontploffing op Woerdens station Slotverrassing: via Valkenburg Morgen: Slag om liet tweede net Tyfus slaat over van Zwitserland naar Engeland Communistische raadsleden gearresteerd CüllD Nieuws in één oogopslag Attentie Honderden politiemannen saterdag op de been Protestnota naar Moskou Dodenherdenking dit jaar mei Nieuwe Leiclse Courant Maandag 18 maart 1963,43ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven jJj Zie pagina 2 mijn hert in teghenspoet" .J Kantoren Leiden Steenstraat 37 1 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936' Abonnementsprijzen .m. f 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18— 19 uur Terwijl in het Zwitserse wintersportoord Zermatt skiwedstrijden worden gehouden, die duizenden belangstellenden uit andere delen van Zwitserland trekken, beraadt het stadsbestuur van Zermatt zich met gezond heidsdiensten over noodmaatregelen om tyfusepidemie die daar is uitgebroken de kop in te drukken. Er zijn reeds vijfenvijf tig personen in afzondering geplaatst omdat men vermoedt dat zij de ziekte hebben. Volgens een hoge functionaris van de ge zondheidsdienst in het kanton Valais staat het praktisch vast dait de geïsoleerden met tyfus zijn besmet. Hij zei dat gebleken was dat een arbeider uit de Zuiditaliaanse plaats Lecce de ziekte heeft overgebracht. Onder de in Qua rantaine geplaatsten zijn Italianen, Spanjaar den, Zwitsers, Oostenrijkers en Engelsen. Tij dens het hoogseizoen werken veel Italianen en Spanjaarden in Zwitserse hotels en winkelbe drijven, zoals bakkerijen. De meeste zieken, die naar het ziekenhuis zijn gebracht, zijn echter Zwitsers. De plaatse lijke arts voor de toeristen, dr. Cachin. zei dat er nu „volstrekt geen gevaar meer bestond". De gezondheidsdienst had direct de plaatselijke watervoorraad grondig onderzocht Het water was voor 99,93 percent zuiver. De mensen, die in een sdhool geïsoleerd zijn, zullen daar naar men verwacht zeven a tien dagen moeten blijven. In Engeland zijn tien tyfusgevallen bekend geworden onder hen die juist terug waren van een wintersportvakantie in Zermatt. In de gemeente Finsterwolde zijn op last van de officier van justitie te Groningen twee communistische raadsleden, de heren H. S. en A. B. en de heer S. K„ gemeente-ambte naar en de heer S. F., werkleider van de gemeentelijke sociale werk voorziening gearresteerd. Het onderzoek in deze zaak, waar over geen nadere inlichtingen werden verstrekt, wordt verricht door de rijksrecherche. De vier personen die zijn aangehouden, worden beschuldigd van valsheid in ge schrifte. Het betreft een commuun (niet Eilitiek) delict, aldus deelde mr. J. untendam, substituut-officier van justi tie in Groningen mede. Het overleg tussen Egypte, Syrië en Irak, dat in Kairo is gevoerd, is af gebroken om die delegaties gelegenheid te geven rug gespraak met hun regerin gen te voeren. Naar ver luidt zouden er verschil len van inzioht aan de dag zij n getreden over de be stuursvorm van een fede rale unie. Volgens de BBC zou er overeenstemming zijn be reikt over de vorming van een NAVO-kernmacht. Do Verenigde Staten willen volgens dit plan zorgen voor vijf Polaris-diuikbo- ten, terwijl de Wesiteuro- pese bondgenoten waar onder ook Nederland hun strategische lucht strijdkrachten ter beschik king stellen, De Beierse minister van binnenlandse zaken h~eft de vroegere Franse e- mier Bidault verzocht een andere verblijfplaa s in Beieren te zoeken in plaats van Steinebaoh. Bidault vertoeft nog steeds in het huis van de journalist Van Nouihuys. Bidault zou van daar de minister laten weten of hij op het ver zoek zall ingaan. De Australische premier heeft het verbod op de uitzen ding van het beruohite in terview opgeheven. In de Tweede Kamer begint morgen het grote debat over het tweede te levisienet. De ingediende I nota van d'e staatssecreta ris mr. Y. Soho' en en dr. G. M. J. Veldkamp stelt voor de uitzending via het tweede tv-kanaal te laten verzorg v\ dgor een onaf hankelijke commerciële onderneming. Tijdens de natuurlijke ondierbrekin- g©n van het programma zouden reclameboodschap pen kunnen worden uitge zonden. De adverteerders zouden geen invloed op de programma's mogen uit oefenen, Tussen de Verenigd* Staten en Rusland hebben zich weer twee incidenten voorgedaan: Iwee Russi- 1 ache veutoenndngisvliegtui- I gen hebben boven Alaska het Amerikaanse lucht ruim geschonden en Rus land heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd dat Amerikaanse oorlogs schepen en vliegtuigen Russische schepen die op Cuba varen, blijven pro voceren. Honderden politieman nen en leden van die B.V. D. hebben zaterdag even tuele moordienaars geen schijn van kans gegeven I een aanslag te plegen op I het leven van president De Gaulle die op Huis ten Bosch de lunch heeft ge bruikt als gast van- konin gin Juliana. De Rijksvoor lichtingsdienst heeft be kendgemaakt dat de datum van het bezoek reeds drie maanden geleden was vastgesteld', d'us vóór het mislukken van de Brus selse onderhandelingen. Een 61-jarige dame van Duitse afkomst, die Tante Lotte genoemd wordt en die sinds een jaar een witte bungalow in Wolf- heze bewoont, is met de noorderzon vertrokken toen uitkwam dat zij vrienden en middenstan ders voor naar schatting f 350.000 heeft opgelicht. gespoelde I'aaseiland. Van middag is in het Zandvoortse stadhuis het uit elf man be staande 1 april-comité geïn stalleerd. Volgcjis artikel 5 van het. vanzelfsprekend ook uit elf artikelen bestaande regle ment moet een grap om voor „Als ik dat ding goed dichtdraai, behoef jij vanavond niet in bad." Zondagavond kwart voor twaalf is op het station in Woerden brand ontstaan in een werktvagon in een goederentrein, waarna een aantal lasflessen is ontploft. De brand werd veroorzaakt door een petroleum lamp. Enige werklui van een aannemingsmaatschappij, bij wie de werk- icagon in gebruik was, hadden voor hun vertrek de lamp aangestoken. Toen zij terugkwamen en de deur open deden, raakte clc petroleumlamp in brandDe werklui zagen geen kans meer de zuurstof- en gasflessen uit de wagon te halen. i Dm* w**k SPORTIEVE JASSEN voor weer en wind F0AMBACK, dus licht in gewicht en regendicht voor heren: 49.75 voor jongens QQ75 12 jaar: Oü. Wel kon men spoedig de andere wagons van de trein wegslepen. Door de ontploffing kwamen stukken hout van de wagon op het stationsplein en op het dak van het stationsgebouw terecht. Alle ruiten van het op vijftig meter afstand van het station gelegen hotel .Het wapen van Woerden" sneuvelden. Ook vele ruiten van huizen in de om trek en van het stationsgebouw moes ten het ontgelden. De brand, die door de brandweer van Woerden met al het beschikbare materiaal bestreden werd. was spoedig geblust. Het treinverkeer ondervond geen ver traging. Een juist voor vertrek gereed staande trein moest enkele minuten wachten tot het ontploffingsgevaar ge weken was. De 30-jarige Nederlander W. van der Gugten. een employé van Shell, afkomstig uit Voorburg, is om het leven gekomen bij een auto-ongeluk bij Chester in Engeland. Een tweede Neder lander, de bij Ketjen werkzame 35-ja- rige p'. de Groot, uit Amsterdam, werd bij het ongeluk ernstig gewond. De Russen hebben eens geprobeerd hoe de reactie van dc Verenigde Staten zou zjjn, wanneer zfj op afgelegen plaat sen het luchtruim zouden schenden, zo was de reactie van deskundigen van het Amerikaanse ministerie van defensie. De Amerikanen proberen, aldus het blad. onze zeelieden te intimideren om hen te bewegen van koers te veranderen. Inmiddels zouden volgens niet-be- vesfigde berichten, die afkomstig zijn van Cubaanse ballingen in Miami con tra-revolutionairen op Cuba zware strijd leveren met Russische militai ren. Kortgeleden zou zich een gevecht hebben voorgedaan bij Cienfuegos. De Russen zouden hier zware verlie zen hebben geleden. Bij een andere botsing in de buurt van Batabano, in het zuiden van Cuba, zouden zeven Russische soldaten zijn gesneuveld. President en mevrouw De Gaulle hebben afscheid genomen. De stoet heeft zich in beweging gezet. Ko ningin Juliana en prins Bernhard begeven zich weer naar binnen- De Prins heeft vertrouwelijk de arm om de schouder van zijn ge malin geslagen, terwijl zij de trap pen van Huis ten Bosch weer be stijgen. jVEDERLAND krijgt een prijs voor de beste grap van het jaar. Deze prijs wordt ieder jaar op de eerste april in Zandvoort uitgereikt. Het trofee is een 31 cm hoog bronzen beeldje op een mar meren voetstuk, een verkleind model van het verleden jaar op 1 april bij Zandvoort aan- een prijs in aanmerking te beeld in Zandvoort, active- wes, dc directeur van de kunnen komen geestig en ring van de eerste april-vie- V.V.Y. en Touring Zandvoort origineel zijn. zich in Neder- ring in Nederland en regi- J. B. Th. Hugcnholtz. Max land hebben afgespeeld en stratie en analyse van. wat Tailleur. Jacques Heetmau. niet nadelig of kwetsend voor met een vreemd woord wordt radioverslaggever te Maas anderen zijn. genoemd, de practical joke. tricht, Roel Renssen, plaats vervangend hoofdredacteur Het comité van elf heeft Leden van het illustere co- van het N.T.S.-journaal. en ook een doel: zorg voor dc milé zijn: Toon Hermans, Jan dc Boer, dichter te Gro- welstand van het 1 april- hotelexploitant N. W. Bou- ningen. T\E depressieactiviteit op houdt nog steeds aan. Ee die over Ierland in noordelijke trok, veroorzaakte vandaag weer regen In ons land. Een volgende depressie zal morgen het weer nog niet direct be ïnvloeden. In verband daarmede worden enkele tijdelijke opklaringen verwacht, maar hier en daar kunnen ook nog en. kele buien voorkomen. In het tempera, tuurverloop komt weinig verandering maar aan de kust en in het noorden van het land zullen door vrind uit zee de temperaturen iets lager zijn. De grens tussen het zachtere weer in West-Europa en de vorst in Noord- en Midden-Europa verplaatste zich door de depressieactiviteit iets naar het oosten. De minimumtemperaturen in het vorst- gebied werden tijdens liet weekeinde minder laag. In Polen en Zuid-Zweden vriest het nu niet meer dan matig. In Inland echter daalde de temperatuur de afgelopen nacht hier en daar tot 30 33 graden onder nul. S ration De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreide d'Helder opklaringen en hier en daar enkele buien. Ypenburg Over het algemeen iets lagere tempera- Vliss. turen. Matige, tijdelijk krachtige wind. aanvankelijk tussen zuidoost en zuid- west, later tussen zuidwest en noordwest. Eindhoven (Opgemaakt om 11.15 u.I Zd -Limb. Helsinki Zon maan Dinsdag 19 maart: zon op 6.48. onder Kopenhagen 18.50 u.. maan op 3.18, onder 11.32 25 maart: nieuwe maan. Tendens stationair Hoogwater Schevenlngen 19 maart: 8.47 v.m.; 21.31 nm. HET WEER IN EUROPA Kupporten hedenmorgen zeven uur Aberdeen m regen Londen regen z A'dam motregen zzo Brussel gh. bow. z Luxemburg regen Parjj! Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt München Zürlch Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaceio Madrid Mallorca Lissabon bew. zzw 6 h. bew. zw 4 regen z 2 gh. bew. n I motregen o 1 mist ono 2 gh. bew. ozo 1 regen nnw 2 regen windstil motregen wrw 2 gh. bew ozo 2 Rh. bew windstil on bew. windstil zw. bew. nno 5 zw bew. i windstil zw bew.' ono 1 h. bew wzw 4 mistl windstil gli. bew.1 w 3 (Van onze speciale verslaggever) 's Werelds zwaarst bewaakte man zo kan president Charles de Gaulle van Frankrijk ondertussen wel worden genoemd kan tevreden zijn over de Haagse procureur- generaal mr. D, J. van Gilse. Met een vindingrijkheid en een ijver, die, op het punt van de beveiliging van een per soon. in Nederland nog nooit zijn gezien, heeft de laatste het door de OAS bedreigde staatshoofd in de gelegenheid ge steld zonder risico in de Residentie te lunchen als gast van koninging Juliana. Honderden politiemannen heeft hij hier toe op de been moeten brengen, om nog maar niet van de leden van de militaire bewakingsdiensten te spreken. Daar naast nog tientallen, juist door hun onopvallendheid opval lende burgers, die tot de Binnenlandse Veiligheidsdienst, of de verschillende recherche-apparaten behoorden. Een globale beschrijving van de getroffen veiligheidsmaat regelen is als een kaleidoscopische beeldenreeks, waarbij de lange figuur van de in jacquet gestoken generaal volkomen in het niet valt. Hetzelfde kan gezegd worden van de leden van het Koninklijk Huis en van de hoge functionarissen, onder wie minister Luns, die met de heer en mevrouw De Gaulle aan het in Huis ten Bosch aangerichte noenmaal aanzaten, ken, welke zijn gevoerd, en die de tragische door Frankrijk Nóg verder geredeneerd, geldt dit ook voor de open gesprek- begeerde breuk in Europa tot onderwerp hadden. Staatsieportret in Huis ten Bosch, kort nadat president en mevrouw De Gaulle waren ge arriveerd. Terwijl H.M. de Koningin zich met de Franse president onderhoudt en Z.K.H. prins Bernhard met mevrouw De Gaulle, staan op de achtergrond de prinsessen Irene Mar griet en Beatrix. Aan de wand het schilderij waarop twee dochters van Frederik Hendrik stadn afgebeeld. Na de zogenaamde beschieting van een Russische treiler door Ameri kaanse oorlogsschepen de vorige week hebben zich inmiddels weer twee incidenten voorgedaan tussen de Verenigde Staten en Rusland: 1. Twee Russische verkenningsvlieg tuigen hebben boven Alaska het Amerikaanse luchtruim geschon den. De V.S. hebben een protest nota naar Moskou gestuurd. 2. Rusland heeft op zijn beurt de Verenigde Staten ervan beschul digd, dat Amerikaanse oorlogs schepen en vliegtuigen Russische schepen, die op Cuba varen „blij ven provoceren". Het blad Vodny transport (vervoer te water) somt zelfs een reeks gevallen op, waarin Russische schepen door Ameri kaanse oorlogsschepen en vlieg tuigen zijn gehinderd De twee Russische vliegtuigen dron gen vrüdag ongeveer 50 km het Ameri kaanse luchtruim binnen. Zij vlogen met een snelheid van 560 tot 640 km per uur op een hoogte van 4000 tot 8500 meter. Het ene toestel vloog 25 minuten binnen het Amerikaanse luchtruim en het an dere gedurende 21 minuten. De vliegtuigen waren bij de Koeskok- wimbaai, ten noorden van de Aleoeten. boven het Amerikaanse gebied gekomen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie deelde verder mee. dat de toe stellen met radar waren waargenomen. Onmiddellijk stegen Amerikaanse vlieg tuigen op om de Russen te onderschep pen. Maar tot een treffen kwam het niet. In de Amerikaanse protestnota wordt gesproken van de „eerste duidelijke schending" van het Amerikaanse lucht ruim door Russische vliegtuigen. De Amerikaanse regering spreekt de ver wachting uit, dat de Russische regering alle noodzakelijke maatregelen zal tref fen om herhaling (e voorkomen. President Kennedy, die zijn weekeinde doorbracht in Palm Beach, heeft geen commentaar gegeven op het Incident. Wel gaf de gouverneur van Alaska. William Egan. commentaar. En dat liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De gouverneur zei: Langs de westkust van Alaska bestaat onvoldoende bescher ming Eskimoleden van de Nationale Garde zijn de enige militairen In dit ge bied. „Wij schreeuwen om bescherming, aldus de gouverneur, maar wij schiinén met het Pentagon nergens te komen". Omdat de schrijvende pers bij Huis ten Bosch werd geweerd op het vliegveld Ypenburg werden na moeilijke en urenlang ge duurd hebbende pleidooien slechts enkele persbureaus toegelaten moest een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst de journalisten vertellen hoe de voorname gasten gekleed waren. Dit was voor de Koningin een grijs complet met een witte hoed, voor mevrouw De Gaulle een blauwzwarte robe met een zwarte hoed en voor prinses Beatrix een lichtbruin complet met een brui ne hoed. Prinses Irene ging in het lichtrood, prinses Margriet in het bruin. De Prins had zich gestoken in een donker kostuum, waartegen het witte gipsverband om z'n linkerhand (ski-ongeval) scherp contrasteerde. Dit jaar zal de dodenherdenking niet op 4 mei, maar op 3 mei plaats vinden. De vierde mei valt namelijk op een zaterdag, waardoor de Joodse landgenoten niet aan de herdenking op De Dam in Amsterdam zouden kunnen deelnemen. Van de balzaal (ontvangst) ging het naar de oranjezaal (aperitief), vandaar naar de witte zaal (lunch) en ten slotte naar de blauwe en groene salon (koffie) De witte zaal dit vertelde de woord voerder van de RVD overigens niet droeg een voor deze gelegenheid bijzon dere symboliek in zich. De luchters zijn namelijk van Venetiaans glaswerk ge- maak^ terwijl de grote lichtkroon (het kon bijna niet erger!) van Engels kristal vervaardigd is. Dit, mét de Hollandse voorjaarsbloemen op tafel, zomede het servies van Sèvres-porcelein in I door president Carnot aan koningin Wil- helmina ten geschenke gedaan gaven de bijeenkomst, waarin minister Luns ruimschoots de gelegenheid zou hebben gehad om met de Franse president van gedachten te wisselen, wel een actueel tintje. Nu de veiligheidsmaatregelen, waarvan pers en publiek alles zagen. De bewa kingsdienst van het vliegveld Ypenburg had de honden aangespannen en het ma chinepistool omgehangen. Op de ver- keersrotonde van Ypenburg, op die van Voorburg en op de aan de vliegbasis grenzende rijkswegen wemelde het van politie-auto's, motoragenten en naast het gezondheidszadel van een zeker merk fiets lopende rechercheurs in burger. (Voor vervolg zie pag. 5) Benoemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, P. J. Groenland te Haarlem, gezagvoerder op het vlagge- schip van de N.V. Stoomvaart Maat schappij Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1