SCHOON M AAKSLAG Blad BENT U OOK ZO N MAN 0pen briel Voorbereid zijn om de Ragout op eigen manier winnen xsr t^:.v ZONDAG 3*1 ZATERDAG 16 MAART 1963 Voorjaars-virus waart weer rond ,,'k Zal je pakken'k zal je pakken", zei de toverheks, en zij begon de gedaante van de Nederlandse huisvrouw aan te nemen, gereed voor de grote aanval: de voorjaarsschoonmaak. Onze ficus hééft het weer: de kleine miezerige bruinrode punt van boven gaat zwellen en van onderen kruipt het hout achtige van de stam hoger, één geel blad is al gesneuveld, 't Is voorjaar. De meeuwen hébben het weer: zwarte j- kapjes op hun koppen, hoewel ze nog krjjsen om etensresten, 'tls lente. De mussenmannen krjjgen het weer, met z'n allen kwetterend ruziestokend om een vrouwtje Ook dat is het voorjaar. En bij onze huisvrouwen zyn met de verdwijning van de winter eveneens de eerste symptomen gekomen van dat ge heimzinnige voorjaars-virus: de schoon- maakziekte. Machteloos door de aanhouden de vorst hebben we wekenlang naar het aangekoekte vuil van vensters en ramen gekeken. De lage zon kwam ver in onze ka mers en toonde onbarmhartig de vuile plekken, vaal lag het ta pijt er bij, wachtend op een op- frisser. Ja, zijn we eigenlijk wel zo machteloos? Een griepgrapje van onze jongste op het kleed hielp ons uit de droom. Toen de patiënt weer schoon in bed lag, namen we dat grijnzende grapje te pakken: met een plastic em mer vol dik, synthetisch sop en een zachte borstel hebben we met een het hele kleed maar roy aal nat afgebor steld: het ging net als bij haar wassen: de eer ste keer het ergste vuil weg, de tweede sop- streek met schuim leek een toverstaf, en de bekleding van de stoelen moest er ook meteen maar aan gelo ven. De ka chel droogde 's nachts de hele boel en vrolijk riep de frisse bekleding de volgende dag: „Goedemorgen". Beg innen Kijkt u als een berg op legen de grote schoonmaak? In dit ver haal ontvangt u een aantal wen ken, die u zullen helpen er snel door te komen. Zelf behangen? Het kan gemak kelijk en het geeft veel voldoe ning. En nu het dan echt lente is ge worden, konden we meteen ,,in de rondte" beginnen. We hebben gezorgd, dat de kasten alvast ook in de portemonnaie. Voor klaar waren (overweeg eens „normale" vertrekken gaan er plakplastic op de planken: het uit één rol behang twee banen, spaart op de regelmatige papier- de restjes zijn voor boven de deur aankoop en is makkelijk schoon of onder de ramen. Bij de be te houden). En we hebben ook hanger kunt u de rollen laten af- al vast maar nieuwe gordijnen ge- randen, een plaktafel en een ge naaid, om ze straks na de gro- bruiksaanwijzing geeft hij te leen te slag direct te kunnen ophan- voor een prik. gen. Terlenka-gordijnen hebben Afwasbaar, kleurecht behang is het terrein nagenoeg geheel ver- wat duurder in de aanschaf, maar overd. Bent u niet zo enthou- kan nat afgenomen worden en siast, omdat ze zo doorschijnend die hoge prijs haalt u er dus zijn? Dat kan dan liggen aan de door de jaren dik uit. Gaat het kwaliteit: het aantal draden, om bij-plakken, leg dan de nieu- waarmee geweven werd is te wei- we rol in de zon of onder de hoog- nig, óf aan de ruimte. Om de tezon om te verschieten zie stof mooi te laten vallen is twee- je het verschil niet zo erg. Bij maal de breedte van het raam nodig. Terlenka-gordijnen zijn ver krijgbaar in breedten van één tot drie meter. Voor de onderzoom rekent u vijf tot zeven centime ter, bij Terlenka liefst dubbel, dat valt mooier. Voor de bovenzoom worden enkele centimeters extra gerekend. Bovendien is een stik sel van één a twee centimeter no dig vanaf de bovenkant voor het creëren van een hoofdje". Voor kunststofvitrage is het beter om geen katoenen garens te gebruik- ken bij het naaien: de katoen krimpt in de was en hierdoor gaan de gordijnen rimpelen. Dus naaien met terlenkagaren; met de hand is mooier, met de ma chine is ook mogelijk. Terlenka marquisette is duurzaam in het gebruik en kan ge wassen worden in een sop van 60° C. Zorgt u ervoor zo min mogelijk kreukels te laten ontstaan: niet door de wringer of de centrifuge; laten lekken, en nat ophangen geeft het beste resultaat. Ook een wasbeurt zoals bij oude gordijnen u weet wel in een vierkant pakje is aan te bevelen. Waarom zouden we de dekens ook niet alvast beetpakken? Deze keer eens naar de Zelfwas, kunt u in een paar uur alle dekens schoon en droog hebben. Zijn we aan de slaapkamers toe, dan is een lek kere luchtbeurt van die dekens voldoende. Bezitten we schuimrub bermatrassen. die mogen niet eens in de zon. We kunnen de be kleding er voorzichtig afhalen en een wasbeurt geven. Behangen Vóór het behangen even de con tactdozen er af, maar dan uel eerst de zaak stroomloos maken. Denkt u er over zelf te behan gen dit jaar? Het is een leuke sport, die veel voldoening geeft. Mogen wij u voorstellen aan Justine U hebt het misschien al gemerkt: onze kok is uit uw keuken verdwenen. In zijn plaats zal van tijd tot tijd een alleraardig ste en allervaardigste huisvrouw in uw keuken verschijnen: Justine, En om maar met de deur in huis te vallen, volgt hier: Voor vier personen: vierhonderd gram speklappen in blok jes gesneden, vijftig tot vijfenzeventig gram margarine, een pond worteltjesin de lengte éénmaal doorgesneden en vier grote uien. Verder peper en zout naar smaak, een klein blik tomatenpuree met half afgestreken theelepel gemengde krui den (in flesjes te koop). Laat de margarine met de blokjes speklap goudbruin bakken en fruit hierin de in plakken gesne den uien eveneens goudbruin. Doe er dan de tomatenpuree met de gemengde kruiden bij. Even roeren, en dan de worteltjes toevoegen met twee eetlepels kokend water. Als alles aan de kook is gekomen zetten we het delsel op de pan en draaien het gas lager. We rekenen nu nog dertig minuten voor het gaarstoven, maar roeren er af en toe met een vork in. Serveer er gekookte aardappelen bij met een beetje gehakt groen bestrooid. Smakelijk eten! te kleine reparaties is scheuren van het behang beter dan knippen; over oude scheuren een reepje katoen plakken en bij een pa troon opletten dat het past als een legpuzzle. een voorbeeld van. Weet u de rech ten en plichten van huurder en verhuurder? In de rubriek „Uw probleem is het on,ze" duiken deze vragen ook steeds weer op, en al -die huiselijke verplichtingen zijn ook te vinden in het genoem de lekenvakblad. Voor trouw-, verhuis- en schoonmaaklustigen zen prettige voorlichting! Tips Even er af Het maartnummer van Doe het zelf, dat geheel aan de schoon maak gewijd is vertelt, dat we niet omzichtig om schakelaars en contactdozen behoeven te plak ken. Het schakelnateriaal kan gedemonteerd worden, desnoods alleen de kappen of afdekplaten. Het spreekt vanzelf, dat we voor alle veiligheid de betrokken groep spanningloos maken! Alle blanke uiteinden van draden even isoleren met een stukje iso latieband, en als het behang ge droogd is, en de zaak weer ge monteerd. kan de beste vakman het u niet verbeteren. Afwasbare muurverf is nog al tijd goedkoper dan behangen en met behulp van het genoemde maartnummer kan zelfs de zoon zijn eigen kamer opfrissen. Moet er beslist iets nieuws op de vloer komen of dat nu een gladde vloer bedekking wordt (praktisch in een gezin met kinderen) of een ruwe vloerbedekking (geluiddempend» dan adviseren wij u de aanschaf van het boekje „Vloerbedekking" van de Stichting Goed Wonen. Deze stichting is niet aan han del of industrie gebonden, wordt met overheidssubsidie gefinan cierd en geeft onafhankelijke voor lichting over wonmg en woningin richting. In het boekje wordt aan dacht geschonken aan de samen stelling van het materiaal, de ma ten waarin het verkrijgbaar is, alsmede kleuren, dessins en mer ken. De prijzen, het aanbrengen en de werkwijze ontbreken niet, alsook onderhoud, verhuisbaar- heid, eigenschappen en toepassing der materialen kunt u er uit op diepen. In Amsterdam, Leidse- straat 5. kost deze schat aan wa renkennis u 1,--, via de giro 401900 de som van 1,25. Een nieuwe kolenhaard? Dat hakt er ook wel in en deze aan schaf is het overwegen waard. De gewone verbruikers, zoals u en ik, vinden aardige wenken in het maandblad Goed Wonen, dat met de nieuwe jaargang groter is ge worden. Dit vakblad voor de leek is niet alleen voor dure woning inrichtingen. Het artikel Wonen met de potkachel op zolder is er En last but not least zijn er onze eigen drie tipboeken, die gra tis vele handigheden op schoon- maakgebied geven, het is een klein kunstje zo'n boek te bemach tigen. Met een tip of een nieuwe abonnee bent u een reuzepocket rijker. Ons menu zullen we maar een voudig houden en ook daarover kunnen we onze gedachten alvast eens laten gaan. Onze dierbaren kunnen we niet laten vertyonge- ren, of hun heil ergens anders la ten zoeken. Zouden we niet eens voor twee dagen aardappelen schillen, als de échte slag aan het woeden is? De tweede dag gebakken aardappels met sla van jonge spinazie, of andijvie, of aardappelpuree: heerlijk bij rau we witlof geraspte appel ge kookte biet. Ih een wip is met vlug-klaar-rijst ook een hartige en voedzame maaltijd bereid, en een pan stevige soep kan de avond tevoren al gekookt wor den. Hebt u nog een rijstebrijberg van verstelgoed ligfeen, eet u er dan vrouwmoedig doorheen voor u aan schoonlékkerland toe bent. Och, en vergeet ook niet dat bezoekje aan een vriendin, eenza me of zieke voor u écht aan de slag -gaat, want we zijn een poos je uit de circulatie. Laten zij voor al niet door onze schoonmaakwoe de lijden. Is al ons gereedschap in orde schone zemen, stevige trap leer, goede borstels van verschil lend formaat? Goed gereedschap is het halve werk! Schoonmaak kost geld en een fleurig schort (met bijpassende hoofddoek?) moet er ook nog maar af, zodat we niet als de heks op de bezemsteel in deze labiele periode door het huis wa ren. Het is ook zo'n flop, als ze aan de huisdeur aan u vragen, of mevrouw ook thuis is... Het is mezelf eens overkomen, toen we aan het verhuizen waren. Een keurige vriendin assisteerde me bij het schoonmaken en ik had in de vreugde om het nieuwe huis geen fluit belangstelling voor kle ren aan de dag gelegd. Over de kast en/of het bureau van man lief zullen we maar het zwijgen toedoen. Dat moet ieder van ons maar binnenskamers uitvechten, waarbij Blad Zij hoopt, dat u ze gevierend uit de strijd tevoor schijn komt. TIP PARADE Nog een maandje en dan valt de beslissing in het kader van deze wedstrijd. Wie van de inzenders de honderd gulden gaat winnen is nu nog een open vraag; maar op 20 april hopen wij u aan hem voor te stellen. In ieder geval dingen de heren J. van Oost uit Vlaardingen en J. Groenendijk uit Zwijndrecht mee naar dit financiële pre sentje voor hun resp. echtgeno tes en wel met een idee, waar bij een kast een rol speelt. De eerste inzender helpt klein-behuisden aan een moge lijkheid op een eenvoudige ma nier de opbergruimte wat te vergroten. In zijn drie-kamer flat is een gangetje, dat aan het einde wordt begrensd door drie deuren (een links, een ach ter en een rechts), maar twee i.p.v. drie deuren, namelijk een links en een rechts zijn ook al voldoende om er een kast bo ven op te maken. Op de pane len deklijsten van de deu ren heeft de heer Van Oost een op maat gezaagde plaat multi plex gelegd, zijnde de bodem van de kast. Vier klemmende balkjes met drempelhoeken (zie werktekening) zorgden voor de versteviging. Daar de ze kast vanzelfsprekend ook een deur moest hebben werd er op een geraamte van vijf latjes, board gelijmd, waarna dit deurtje met een piano scharnier aan het bovenste balkje werd bevestigd, zodat het naar boven open kan klap pen. De maten van de kast zijn uiteraard afhankelijk van de afstand tussen de deuren. OPBERGREK De heer Groenendijk kwam voor de dag met een opberg- rek, dat aan de deur van de gangkast een plaatsje kreeg. Die gangkast (met gas- en elektriciteitsmeter) bood daar nl. ruimte voor. Men kan er al lerlei keuken zaakjes in kwijt, maar natuurlijk-ook alle moge lijke andere spulletjes. De lengte en breedte be paalt u zelf, wél moet het ge val zoveel mogelijk aan de kant van de scharnieren wor den bevestigd, dit i.v.m. het opendraaien van de deur en het eventueel klem lopen op het kozijn. De tekening ver telt er al veel van: nodig zijn twee lange zijwandjes, daar tussen komen plankjes met nog een latje ervoor; anders rol len de pakjes e.d. bij het open doen van de kast voor uw voe ten. Aan de onder- en boven kant komen vier stukjes hoek- rek OJ4 U tlAMgMM' profiel 50/50 x3 en 50 lang met in elke flens een gaatje voor de houtschroef, zodat u het rek netjes op kunt han gen. En hierbij zullen we het maar laten, omdat een beet- Ka sombere winter een kleurige zomer, .en badmode 5" Een kleurige zomer in baddoeken en badlakens verwach ten wij, uant de fondant en pastel kleuren „doen het niet langer" in de badmode. Langs de stranden en de zwembaden zullen ue vooral blauw aantreffen, oranje en bruin zijn de blijvertjes van hel vorige seizoen, ter wijl groen niet lan ger favoriet is. Felle, donkere kleuren, naturalistische en bloemendessins fin- den we zelfs in de badstof keukendoek en het staat maar wat fleurig! De strandlakens lijken met hun non-figu ratieve dessins op gordijnstof, ook zijn er tekeningen van meeuwen en schel pen, en zelfs van het VN-embleem. En nu hopen tve maar, dat het een zomer wordt, waar van we veel tan deze plezierige bad- accessoires gebruik kunnen maken. Naai alvast de vitrage, die gloed nieuw ophangt, als de schoonmaak voorbij is. WEET u nog dat ik veertien da gen geleden de Open Brief ein digde met: dan loer ik behoed zaam in de bus: is de krant er al? (omdat Ik al weer half vergeten was wat ik geschreven had) en hoe mijn dochtertje me dan mee sleurde? Hoe groot was dan ook mijn verbazing bij thuiskomst te be merken dat niet alleen mijn be scheiden woorden over rassendis criminatie of liever: over de naaste zo en zo waren geweest, maar dat een geweldig opschrift op de voorpagina hen tot zwakke echo had gemaakt van de uit spraak der Synode der Ned. Herv. Kerk. De verbazing betrof echter al leen de gelijktijdigheid. Wat de inhoud aangaat, die was voor bei de in één u-oord vervat: Uw naaste. Het is begrijpelijk dat het door denken over deze uitspraak enige verontrusting geeft, vooral als dit donken zich sterk op het persoon lijk vlak beweegt. En is het nu niet aardig dat in de Open Brief juist dat persoonlijke vlak aan de beurt kan komen met persoonlijke briefschrijvers en -schrijfsters en met een persoonlijk antwoord, terwijl de Synode in algemeen heid. nimmer persoonlijk wor dend. tot het doordenken, het in nerlijk verward en bekommerd zijn, stimuleerde? Het mooist vind ik het hier in een brief van een vader van een overigens nog heel jong dochtertje, waarin deze goe de man uitroept: „ik ben het hele maal met u eens, met die naaste, met dat hand-toesteken, met de christelijke liefde, ik wil ieder die van een andere huidskleur is dan ik met alle begrip en openheid te- gemoettreden. Maar als hij om mijn dochter komt nee, dat verbied ik. Waarom? Omdat een samengaan van twee zo verschil lende mensen mijn fantasie totaal te boven gaat. Zó verschillend kun je niet gelukkig zijn." Ik stop hier even. al wil ik nog aan het verhaal toevoegen dat briefschrijver als oorzaak ziet dat zijn vrouw en hij elkaar al van de lagere school kenden, 200 M. van elkaar woonden in hun jeugd, dezelfde HBS bezochten, ja zelfs hetzelfde vak studeerden en dat hij, naar hij zegt, wil toegeven dat deze omstandigheden het hem misschien wat moeilijk maken begrip op te brengen voor een ge- lukkig leven van mensen die niets, of weinig, met elkaar gemeen hebben. Maar ergehs is een grens. JA, ergens is een grens. Vroeger heb ik een meisje gekend, ik weet warempel niet meer wie (oude dag, soms een zegen) dat me vertelde dat zij een los-vaste verkering die veel beloofde had verbroken toen zij zag dat de jon gen in kwestie zijn mes aflikte. Ergens is een grens. Mijn brief schrijver is vooral bang voor leef gewoonten. Als je die niet kent van de ander, ben je niet bij hem „thuis", in die richting bedoelt hij het. Zo' dochtertje in een om geving die haar niet accepteert met haar gewoonten, z'n schoon zoon altijd anders dan anderen nee, dat gaat niet. En toch. briefschrijver, toch is het niet die grens die u aan het schrijven zette. Niet de grens. Maar de vrijheid. Grenzen liggen in het persoonlijke vlak, grenzen zal uw dochtertje later zelf wel bepalen. Dat hangt er van af hoe u haar opvoedt. Daarmee bedoel heb in mijn nabijheid eens een jeugdvriendschap gekend die wat ik hier bedoel duidelijk illustreert: in een klas van de lagere school zaten een domineesdochtertje en een timmermanszoon. Beide uit prachtige gezinnen. De jongen had een openlijke adoratie voor het meisje. Hij gaf haar kleine rolletjes pepermunt, een popje van schelpen, een speldje voor haar haar. Zij gaf hem heel soms iets terug. Een notitieboekje, een reep. Zij speelden bij haar, bij hem. bij ons op zolder. Ze werden groter. De jongen, zo op het oog schrander ?n kordaat, had zwaar te worstelen met de leerstof. Hij moest de vierde klas overdoen. En toen hij met moeite in zes kwam, wipte het meisje naar het gymnasium. Hij,ging een jaar la ter naar de ambachtsschool. Wel. we verhuisden. Het domi neesgezin vertrok, een maand la ter gingen wij. Maar de kinderen van de drie gezinnen bleven schrijven; het waren er samen zestien en er zaten heel wat trou we vriendjes en vriendinnetjes bij. De jongen en het meisje schreven elkaar niet. Toen later het meisje eens bij ons logeerde en ik informeerde of zij nog wel eens van hem boorde, zei ze, even aarzelend: „ja, laatst liet hij zijn zusje aan mijn zusje vragen of ik met hem „corresponderen" wou. Ik heb nee gezegd. Weet u, niet omdat ik nu rechten ga studeren of hooghartig wil zijn of zo, maar ik ben bang, Bang dat ik zal neer zien op een taalfout, of op zijn verhalen. Ik durf het niet. Ik wil eerbied voor hem bewaren; hij wordt vast steengoed in zijn werk, dehkt u niet?" Ik heb geantwoord dat ik overtuigd was dat hij „steengoed" zou worden als vak man, en dat is mijn overtuiging. Maar verder heb ik gepeinsd over grenzen. Over: hoe vol eerbied in het domineesgezin steeds moet zijn gesproken over het andere ge- *in, hoe vol genegenheid het spe len van de kinderen is bekeken, hoe wijs de ouders van de jongen zijn geweest door hun kind zijn eigen weg te laten vinden. Wat moeten wij allen elkaar door en door vertrouwd hebben, in wat wij zeiden achter eikaars rug, in wat we aan tafel met de kinderen be spraken. in wat er duidelijk werd over rijk, nu ja, een 'beetje welge steld, en een beetje minder, en arm, over wat in het ene gezin mogelijk was en in het andere niet. dat later het kind zélf een grens kon trekken, zonder heibel of verbieden of angst van ouders voor „andere leefgewoonten" en dan een grens die als het ware in eerbied en zuivere her innering wegsmolt. TS hier dan niets mogelijk? Ja, A heel zelden. Het kan. Er is niets onmogelijk. Leefgewoonten kunnen ophouden van belang te zijn, rang en stand en ras en geld kunnen wijken. Maar daar de westerse mens, ook de westerse christen, in de richting denkt als hij denkt van de tweezaam- heid van de mens, van een hij en een zij die in volkomen overgave aan elkaar eerst recht een „hij" en een „zij" worden, en zo huwe lijk, gemeenschapvormend, zijn, «met excuus voor modewoorden), daarom zal men altijd eerder aan „gelijke" mensen denken, gelijk in rang of ras of geld of vul maar aan, en zelden aan „ongelijke". Wat blijft er echter over als wij al dit persoonlijke doorstre pen? Als de vader ervaart dat, naarmate hij aandachtiger op voedt hij minder zal verbieden en meer in vrijheid zal kunnen laten kiezen? Dit: een absolute nede righeid Dit: dat er geen verschil is tussen de een en de ander. Dit: dat ik mijn facade prijsgeef. Die drie zinnetjes vragen nade re toelichting, dat moet, met twee brieven in de hand over ne derigheid, over elkaar vertrou wen, maar de volgende keer. Immers, voor discriminatie kun nen we bij onszelf, treurige on- derscheidmakers, terecht. Maar voor nedefigheid, voor het „aller dienaar" willen zijn, moeten we naar Eén Die zichzelf ontledigde. En die timmermanszoon in Naza reth werd. je doe-het-zelver met deze sug gestie in de hand (en de krant,.) er wel uit zal komen. ..enzo n vrouw In de olie. Natuurlijk denkt u al aan de schoon maak; misschien bent u er reeds een beetje mee bezig! Ontdekt u dan dat de haken van uw overgordijnen nogal roestig zijn geworden, ren dan niet om nieuwe, maar stop ze een dagje in een bakje met sla-olie. Dat deed mevrouw E. M. van Rij-Boschman uit Dor drecht ook. Na het olie-bad af wassen en roestvrij kunnen de haken weer tot de volgende schoonmaak dienst doen. Spons er over. 't Heeft lang geduurd, mevrouw Rotte veel, maar hier zijn we dan toch met een tipje van u. Deze Leidse lezeres wil u nl. attent maken op het kreukvrij ma ken van nauwe rokjes zonder dat er een strijkijzer aan te {ias komt. Die nauwe geval- en „rimpelen" aan de voor kant nu eenmaal in negen van de tien gevallen als we ze een dag aan hebben, 's Avonds even aan de binnen kant een flink vochtige spons er over gehaald en de volgen de dag is uw gekreukte rok weer een glad exemplaar. Appels bewanen. Daar we over het algemein de brieven „eerlijk", dat is Tiaar volgor de van binnenkomst afhande len (een enkel dringend uitzon deringetje daargelaten), zitten we met het advies van me vrouw J. R. W. Geers-Ooms uit Boskoop niet helemaal in het goede seizoen. Maar wel licht vindt u het iets om te ont houden wat deze brief bevat 't Betreft het bewaren van ap pels; deze gaan bij mevrouw Geers altijd een wasketel of een melkbus in. Bus of ketel goed afsluiten en de appels blijven maandenlang mooi. Verf-vlekken. Nadat er bij mevrouw A. Meyer-Doornbos uit Leiden was geverfd zat zij met een paar lelijke verfvlek- ken op het vaste kleed. De vlekken waren ingedroogd en lieten zich maar moeilijk weghalen. De oplossing bleek het inwrijven met zachte zeep. Deze bleef er een nacht op zit ten en werd de volgende dag met een mesje weggeschraapt. Toen nog een beurtje met ter pentine en ook dit euvel was weer achter de rug. Desnoods kan bij hardnekkige verfvlek- ken deze methode nog eens worden herhaald. Geruisloos. Zou er zo vraagt de heer W. Rijsdam uit Oegstgeest wel iets zo hinderlijk zijn als het knar sen van (een houten ledikant in de nachtelijke stilte? Nou. ik weet nóg vervelender dingen, maar toegegeven, prettig is 't niet. Daarom maar gauw door gegeven wat er op dit gepiep werd gevonden. Op de koppen van de zij schutten kwam een dun stukje rubber imet canvas (van de schaft van een oude rubberlaars). Daar waar de haken van het bed er door ko men werd het rubber ingesne den. Het rubberplaatje had dezelfde maat als de kop van de zij schut en werd met klei ne spijkertjes bevestigd. Ook controleerde deze lezer nog even de schroeven en zette er, waar nodig, langere in. Resul taat: de familie draait zich nu geruisloos om. 9 Op de kachel. U kunt na tuurlijk sinaasappelen even in het warme water houden om ze vlotter van hun schil te ontdoen. Nu de kachel (nog) brandt is het ook handig daar de vruchten eventjes op te leggen. Mevrouw Pronk uit Loosduinen verzekert u dat de oranje appeltjes dan even snel geschild kunnen worden als mandarijnen. 'TIS JAMMER. MAAR.. De inzendingen van de volgende lezeressen zijn meestal al gepubli ceerd. Dat is het geval met brie ven van mevr. Van D L. uit Pa- pendrecht; mevr. B. M, D uit Leerdam: mevr. C. de N. te Den Haag; mevr. L. de K.-W. te Rot terdam: dhr. M. de H. te Den Haag. mevr. D. S.-van D. te Schiedam; mevr. A. V.-S. te Ba- rendrecht; mevr. A. de J. te Rot terdam: mevr. A. A. D.-N. te Den Haag ('t spijt me beslit. maar dat is de opzet van deze ru- Vfk ,ni*t' aI begrijp Ik uw re- actie!); mej. L. M. te Dordrecht, mevr J. G. O.-den H. te Oude Wetering (vëe hadden al zeer veel kacheltips gehad) en de heer B. A. v. d. H. te Rotterdam Iedere gepubliceer de „Bent u ook zo'n man"-inzending dingt automatisch mee in de wedstrijd: „Win hon derd gulden voor uw vrouw". Voor iedere tip en elk doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keu ze). 1- - - -I-,—ir^vMV>rt,>rin.an.nr^inn.n.n

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15