Geen Zwoorden maar daden Weer diepe kloof tussen VVD en minister Visser ónmogelijk, wij schoten niet op Russisch schip WAJANG „Neutrale" aanval op de Hallstein-doctrine Acheson lanceert nu een aanval op De Gaulle vr ht een. (bonte üi Planten en liet licht V koningin zwemt oor haar leven Wateroverlast in Hongarije Belg in Kongo bij verhoor overleden Polen: laat Bonn Oder-Neisse erkennen itfandiet bleef 12 aar verborgen DONDERDAG 14 MAART 1963 Als gevolg van antivoord bewindsman (Advertentie) ■MMS,/, '////- OPNIEUW heeft minister Vis- Oud ser .gisteren de Tweede Ka mer tegen zich in het harnas gejaagd. De Kamer liet het maar Nadat de bewindsman was uitgesproken, toonde zij niet de minste lust om nog met hem te discussiëren. De nota van de minister over de zaak-Van der I-Putten en het verslag van de Kamercommissie-Van Doorn wer den voor kennisgeving aangeno men. Achter de zaak-Van der Putten was een punt gezet. Bij de voortzetting; van het debat over de affaire-Van der Putten, ls reel kritiek ter tafel gebracht. Voor- li de wijze, waarop minister Visser Ie in eerste termijn gemaakte op- nerkingen had beantwoord had ve rnet name prof. Oud (lib.) en dr, Jruins Slot (a.r.), ontstemd. Wat was namelijk gebeurd? Nadat lnsdag de Kamerleden het hunne had- en gezegd, haalde minister Visser een an te voren opgestelde rede te voor- ichijn en begon die voor te lezen. Nor- naai is, dat een minister, alvorens met Ijn antwoord aan de Kamer te begin- en, enige bedenktijd vraagt en vervol- ens ook werkelijk ingaat op wat de Ka- ïerleden naar voren hebben gebracht, lij minister Visser niets van dit alles, lede hierdoor had hij grote ontstem- ling gewekt. In een zeer scherp, maar niètte- nin uitermate beheerst betoog wees liberale fractievoorzitter, prof. )ud, minister Visser terecht. Hij erinnerde eraan, dat hij dinsdag etracht had, begrip te tonen voor e positie van de bewindsman. Me- hierom had het hem in hoge ma- verbaasd, dat de minister op zijn ezwaren en op de discussie in de ,amer niet was ingegaan. it de bewln i meteen, zonder be- Boetekleed ontsiert de man niet (Van onze parlementsredactie) raad, aan zijn antwoord was begonnen. Er zijn er. zei hij, die hiertoe in staat zijn. Hij geloofde echter niet. dat de mi nister tot dezulken behoort. De minister had de parlementaire democratie moe- en toepassen. Hij is echter op dit punt tekort geschoten, aldus prof. Oud. Op dit dramatische ogenblik herhaal de de liberale leider, dat hij de minis ter vriendschappelijk was gezind. Die houding had hij steeds ingenomen en nam hij nu nog in. Maar vriendschappe lijkheid brengt tevens mee, dat men ais men feilen ziet deze onder het oog brengt. Boetekleed De minister had over zijn fouten ge zegd, dat geen enkele arbeid volmaakt ls. „Wij beseffen allemaal, dat wij niet volmaakt zijn", reageerde prof. Oud. Maar als is gesproken over fouten, die zouden zijn gemaakt, moet men ze ont kennen of toegeven. ,,Het boetekleed ont siert de man niet", zo citeerde hij Abraham Kuyper, die zich zestig jaar geleden in dezelfde Kamer voor het boe tekleed niet schaamde. De minister is tekort geschoten in deferentie (achting) tegenover de Kamer, concludeerde Oud. „Als een vreemde iets verkeerd doet, zal ik mij dit minder aantrekken dan wan neer het wordt gedaan door een lid van mijn politieke familie. Het optre den van de minister treft óns dieper dan anderen." Zeker, prof. Oud besefte, dat de mi nister ..op de schandaligste wijze is aangevallen" en hij had ook nu geen behoefte aan een uitspraak van de Kamer, maar hij bleef het diep be Een ander punt, waarover bijna alle sprekers ontevreden waren, was het standpunt van de minister over de sa larisaftrek, die op Van der Putten tij dens zijn ontslagperiode was toegepast. De minister had geweigerd, deze aftrek ongedaan te maken. De Kamer kwam over deze aangelegenheid niet met een motie, maar de aandrang op de bewinds man bleef sterk. De heren Weyters 'kath.v), Van Lier (soc.), Oud en Bruins Slot waren van mening, dat het afge trokken bedrag alsnog moet worden uitgekeerd. Verzuim Reactie van V.S. op protest: Rusland heeft ln Washington een fficieel protest Ingediend tegen de eschieting van een Russische treiler oor Amerikaanse oorlogsschepen. Zoals de gewoonte is bij dergelijke totesten, heeft de regering van de irenigde Staten een diepgaand on- rzoek ingesteld naar het „incident", dit onderzoek heeft uitgemaakt, de Amerikaanse marine niet op Russisch schip heeft geschoten, is zal het protest van Moskou wor- n afgewezen. Het Amerikaanse ministerie van bui- nlandse zaken acht het mogelijk dat de ssische treiiler zich vorige week vrij- g in een bekend oefengebied van de ïerikaanse marine bevond. Er waren torpedobootjagers (geen kruisers, zo de Russen dachten) aan het oefenen. schoot met luchtdoelgranaten op doelwit, dat door een vliegtuig werd (Een satire waarbij het Britse ko- pgshuis is betrokken, voorkomend I een revue die vanavond in een Lon- s theater gaat lopen, is door de i kamerheer verboden. Op de tele- is zij echter al door miljoenen schets wil de gewichtigdoenerij pers en radio bij het verslaan van Anklijke reizen belachelijk maken, het spelen van het „God save queen" laat men een boot met ingin Elizabeth en prins Philip aan rd midden op de Theems zinken als uit Londen vertrekken voor een :k aan Australië. Op dat moment een verslaggever van de BBC met terste stem: Misschien kunnen de :ers onder u zien wat prins Philip, hertog van Edinburgh, tot de kapi- van het schip zegt terwijl het :t. Mij komt het voor -alsof hij zegt ■ve help, ik geloof dat wij zinken". ins Philip die marine-officier is ge ut, heeft de naam soms kruidige lerkingen te maken, die niet in het irdenboek staan.) 'enslotte laat men de commentator de BBC zeggen: „En nu zwemt de ingin met een stralende glimlach haar leven. Hare majesteit draagt kanariegeel zijden kapje". voortgetrokken. Maar de Amerikaanse schepen zijn niet dichter dan 16 km bij de plaats geweest, waar volgens de Rus sen hun treiler zou zijn beschoten. D« reikwijdte van de munitie bedroeg slechts elf kilometer. Dus van een beschieting kan geen sprake zijn geweest. Bovendien, binnen een straal van 19 km waren geen schepen aanwezig. Het zicht was goed. Het is dus uitgesloten, dat de schiet oefening voor welk vaartuig dan ook gevaar heeft opgeleverd. Het oefengebied ligt ten noordoosten van Norfolk. Volgens het Russisch protest moeten twee Amerikaanse kruisers de Russi sche treiler met oefengranaten hebben beschoten. Onmogelijk, was direct de eerste Amerikaanse reactie, als wij oefenen schieten we alleen maar met scherp. Het noordelijke deel van Hongarije wordt op het ogenblik geteisterd door overstromingen. Tienduizenden militai ren zijn ingezet om de enorme water massa's in te dammen. In het district Borsod is een gebied van 24.000 hectare ondergelopen. Grote gedeelten van de verkeersweg en naar Boedapest en naar het vakantiecentrum aan het Balaton- meer zijn door het water weggeslagen. Volgens de wegenverkeersdienst zijn zeker veertig wegen in het geheel niet meer berijdbaar. Ook een grote wijk van Boedapest wordt door het aanstor mende water bedreigd. Men heeft reeds een begin gemaakt met de ontruiming van huizen. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE Minister Visser, die van Kamervoor zitter Van Thiel ongevraagd een pauze van een klein half uur had gekregen om zijn antwoord voor te bereiden slaagde er niet in, de ontstemming weg te nemen Hij ontkende, dat er bij hem geen sprake was van respect voor het parlement. Dat hij meteen geantwoord had, was meer een kwestie van proce dure. Uit het verslag van de commissie- Van Doorn had de minister al kunnen opmaken, op welke vier hoofdpunten kritiek kon worden verwacht. Aan de hand hiervan had hij zijn antwoord op gesteld. „Ik heb ln mijn betoog wellicht ver zuimd", zei de minister, „dat Ik niet alle Kamerleden, die aan het woord zijn geweest, met name heb genoemd." Hiermee sloeg hij kennelijk de plank wel teer mis, wan', de Kamer reageer de op deze opmerking met een veront waardigd gesis. Aan deze verontwaar diging deed de omstandigheid, dat de minister zijn excuus aanbood voor dit verzuim, niets af. Ir. Visser vervolgde, dat bij hem geen sprake was van persoonlijke geprikkeld heid. Hij had in de zaak-Van der Put ten slechts gereageerd als een man, die voor het defensie-apparaat verantwoor delijkheid draagt. Ook vond de minister tegen de mening van de meeste spre kers in, dat bepaald niet kan worden gezegd, dat hij niet op alle opmerkin gen uit de Kamer was ingegaan. De heer Van Lier liet hij weten, dat hij geen bijzondere aanleiding zag om gehoor te geven aan diens verzoek, het personeelsbeleid bij defensie grondig op rijn gebreken te onderzoeken. Hij bena drukte, dat deze gevoelige zaak voortdu rende aandacht eist en krijgt. Restte nog het punt van het salaris van de heer Van der Putten. De mi nister zette uiteen, dat het zo moei- dentie en de gevestigde praktijk, dat dit geen zaak ls van de minister van defensie alleen. Niettemin toonde hij zich bereid, het probleem ter spra ke te brengen en als dit leidt tot een positief voorschrift, afwijkende van de bestaande jurisprudentie, dit ook ten aanzien van de heer Van der Putten toe te passen. Een kwartier had de minister voor dit antwoord in tweede termijn no dig gehad. Een dag eerder was hij geëindigd met te zeggen, dat het een dag was om dankbaar voor te zijn en dat de onderste steen boven was gebracht. Nu verliet hij met samen- genepen lippen de Kamer en zo hij nog geloofde in wat hij dinsdag had gezegd, niemand van de Kamerle den, maar dan ook niet één, liet blij ken, dit geloof van de minister te delen. Geen hand werd gedrukt, geen gelukwens geuit. Zo viel het gordijn over de eens zo geruchtmakende zaak-Van der Putten. Een Belgische halfbloed, José de Me dina. is zondagmorgen te Leopoldstad tijdens een verhoor door Kongolese gen darmes in elkaar gezakt en overleden. Het slachtoffer was de zoon van een in Kongo en België zeer bekende jager. Hij was zaterdagavond gearresteerd op be schuldiging van diamantsmokkel en 's nachts urenlang verhoord. Daarbij was hij' verscheidene malen geslagen en gestompt, wat uiteindelijk tot zijn dood had geleid. De Belgische ambassade in de Kongo lese hoofdstad zou nog gisteren eer. protestnota aan de Kongolese regering overhandigen en een eis voor een uitke ring aan de nabestaanden indienen. In Kongolese regeringskringen schijnt men de kwestie in hoge mate te betreuren. Men heeft er de nadruk op gelegd dat deze zaak niets met anti-Belgische of an- ti-Europese gevoelens uitstaande heeft. De verantwoordelijke elementen zullen streng gestraft worden, aldus deze krin gen. De Poolse premier Josef Cyrankie- wicz heeft gisteren tijdens een pers conferentie de Westduitsers doen we ten niet te optimistisch te worden nu tussen Polen en West-Duitsland een handelsovereenkomst is gsloten. Gevraagd of het instellen van deze handelspost in Warschau de deur zou kunnen openen voor verdere stappen naar samenwerking tussen beide rege ringen, zei Cyrankiewicz, dat volledige normalisatie van de betrekkingen met West-Duitsland alleen tot stand kon ko men als Bonn de Oder-Neissegrens er kent. Hij voegde daaraan toe, dat de overeenkomst met West-Duitsland van drie jaar op economisch gebied in Po len gezien werd als normalisatie van de betrekkingen met dat land op econo misch gebied. Het kleine Franse vaartuig Gati- nais is vanmorgen vroeg aan de mon ding van de Theems ter hoogte van Til bury gestand na een aanvaring met het 2.300 ton metende Nederlandse schip Fravizo. De Gatinais heeft schade op gelopen. Betrekkingen met Oost-Duitslancl? (Van onze correspondent in Bonn) In Bonn beschikt men over inlichtingen, dat een aantal z.g. „neutrale" landen een massale aanval wil ondernemen op de Hallstein-doctrine. Deze doctrine die zijn naam ontleend aan de ontwerper de tegenwoordige president van de E.E.G.-commis- sie in Brussel, prof. Walter Hall- stein verbiedt de bondsrepu bliek om diplomatieke betrek kingen te onderhouden c.q. aan te knopen met de landen die ook de oostzone van Duitsland als tweede Duitse staat erkennen. De enige uitzondering daarop vormt de Sowjetunle. Franse leger moet gereorganiseerd De voormalige Amerikaanse \zijn toespraak, waarin hij volgens minister van huitenlnnrlse De Gaulles Europese po- De Hallstein-doctrine heeft tot dus ver vele vooral pas-onafhankelijke staten er van weerhouden officiële betrekkingen met Oost-Berlijn aan te knopen, maar zij bevredigt ook West- duitse politieke experts niet helemaal meer. Zij is echter nog steeds een hoeksteen van de Westduitse buiten landse politiek. Nu heeft echter de communistische oostzone een plan ontwikkeld, waaraan Indonesië, Ceylon, Ghana, de republiek Mali en misschien ook nog Laos hun medewerking zouden willen verlenen. Het komt er op neer, dat deze landen die alle officieuze betrekkingen, voor al op handelsgebied, met de oostzone van Duitsland onderhouden alle tegelijk en met een slag de Duitse Demokrati- sche Republiek diplomatiek zullen er kennen en op deze wijze in een massale frontaanval de Hallstein-doctrine door breken. Het regime in Oost-Berlijn spe culeert er daarbij op, dat de bondsrege ring er voor zal terugschrikken om de Hallstein-doctrine op al deze vijf landen tegelijk van toepassing te verklaren en haar ambassadeurs c.q. gezanten uit de hoofdsteden dezer landen terug te roe pen. minister van buitenlandse zaken Dean Acheson heeft gis teren in een rede aan de univer siteit van Californië als zijn oor deel te kennen gegeven dat een Europa van de Atlantische oce aan tot de Oeral, zoals president De- Gaulle voor ogen staat, on vermijdelijk onder Russische overheersing zal komen. De wereld die De Gaulle zich als de beste voorstelt, zal volgens hem voor de Verenigde Staten de slechtste zijn. De Ver. Staten zouden „volkomen fout" handelen als zij tot een com promis met de Franse president zou den trachten te komen, zo zei hij in 'e Italiaanse politie heeft een vogel- ie bandiet, de 39-jarige Vito („de Erf") Nardeillo gearresteerd, die zich palf jaar lang in de Zuiditaliaanse rgen verborgen heeft gehouden nadat J was veroordeeld tot levenslange ge- pgenisstraf wegens moord en roof. pr zijn arrestatie was drie miljoén (bijna 19.000) uitgeloofd. 'Nardeillo zou na zi'n ontvluchting uit (gevangenis in 1951 een politieman jrmoord hebben. '^Watersnood teistert Oostenrijk Als gevolg van regenval en dooi heeft tn in Neder-Oostenrijk, Burgenland Stiermarken met watersnood te tnpen. Hier en daar hebben zich ijs- mmen in de rivieren gevormd. In «Ier-Oostenrijk zijn duizenden hecta- i bouwgrond ondergelopen. Militai- t hebben gisteren de meestbedreigde ~?en ontruimd. -n. Gisteren is de vulkaan Irazu in Costa tK|ca tot een hevige uitbarsting geko- en Een groot aantal boerderijen in directe omgeving worden door stro fin lava bedreigd. Onmiddellijk is een 6>n gemaakt met de ontruiming van lg.jtozen. Men vreest dat deze uitbarsting Trijke slachtoffert zal vergen. plantaardig zoutloos licht verteerbaar OESTERCULTUUR Het Tweede-Kamerlid de heer Th. J. Westerhout (soc.) heeft aan de ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken en volks gezondheid schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van recente mede delingen van deskundigen over de omvang van de vorstschade in de oestercultuur. Hij vraagt of de bewindslieden op het standpunt staan, dat er geen aanleiding is voor een speciale regeling. Dit deelde de minister van landbouw en visserij enige tijd geleden mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer W. P. G. Assmann (kath.v.). De minister van landbouw verwees toen belanghebbenden naar de regeling voor hulp aan zelfstandigen. De heer Westerhout 'vraagt een eventuele regeling aan te passen aan de aparte problematiek van de getroffenen in de oestercultuur. In een afgelegen streek van Australisch Nieuw-Guinea heeft men een tot nu toe onbeken de stam ontdekt. De groep, die door de stammen in de buurt de „Ghom" wordt ge noemd, bestaat uit on geveer 100 persoden. Zij wonen tussen twee berg ketens, zijn nomaden en gebruiken stenen bijlen. I In Napels heeft een 35-jarige vrouw, reeds moeder van drie kinde- reti, een vierling gekre gen twee jongens en twee meisjes. De moe der en de kinderen ma ken het goed. De man is werkloos. Prof. dr. Karl Barth ls onderscheiden met de Deense „Sonning-prijs". Deze prijs, die vergezeld gaat van een geldbedrag van 16.000 wordt ver leend wegens bijzondere verdiensten voor de Eu ropese cultuur. I Det Parijzenaars be handelen hun Mona Li sa na haar verblijf van twee maanden ln Ame rika alsof zij in het ge heel niet weg is ge weest. Er was geen ex tra belangstelling ln het Louvre, alleen maar het gewone handjevol bezoe kers van altijd. Sommi gen voelden zich verant woordelijk en keken wat nauwkeuriger om te zien of het doek soms ergens beschadigd was. In Amerika heeft de Mona Lisa anderhalf miljoen bezoekers ge trokken. Het Perzische hof heeft gisteren bekend laten maken, dat koning Frederik van Denemar ken en koningin Ingrid, vergezeld van hun doch ter Benedikte, van 3 tot 5 mei een bezoek aan Perzië zullen brengen. I Prins Bernhard is gis- waarnemers De Gaulles Europese po litiek rechtstreekser afwees dim enige vooraanstaande Amerikaan tot dus ver deed. Zoals bekend lokte Acheson in een vo rige rede een storm van protest uit met zijn opmerking dat de rol van Groot- Bnttannië als wereldmogendheid wel zo ongeveer was uitgespeeld. Men kan De Gaulle niet dwingen, een andere koers te volgen, aldus Acheson, maar hij kan het onvermijdelijke onder ogen zien en zijn houding daarbij aan passen, zoals met Algerije was gebeurd. Over het Europa van de Atlantische oceaan tot de Oeral" zei hij dat de hui dige bewapening van het Russische deel van dat Europa zo superieur is aan die van West-Europa dat men elke hoop op een evenwicht in dit gebied wel kan la ten varen. Het Franse leger kan daar vol gens henr zeker niets aan verande ren, moet na alle opstanden, deser ties en veroordelingen van hoge offi cieren eerst op geheel andere leest worden geschoeid. Het afschrikwekkende effect van Franse onafhankelijke kernstrijdmacht zinkt bij die van de Ver. Staten of de Sowjetunie in het niet. aldus Acheson ,,In feite ligt de zaak zo. dat Frankrijks militaire positie werkelijk hoogst zwak is, en dat dit waarschijnlijk nog wel geruime tijd zo zal blijven". De Amerikaanse oud-minister zei, dat hij in uitlatingen van officiële Franse zegslieden de hoop had bespeurd dat aan de Amerikaanse tegenwoordigheid in Europa een einde zou komen maar dat de Amerikaanse bescherming gegaran deerd blijft. Dit achtte Acheson volkomen ondenk baar, want dan zouden de Verenigde Staten, zo zei hij, Europa moeten ver dedigen tegen de onvermijdelijke gevo|. gen van De Gaulles politiek over heersing door de Sowjetunle terwijl zij geen enkele invloed op of een aan deel in Westeuropese aangelegenheden zouden hebben. Commentaar In officiële kringen te Parijs geeft men als enige commentaar op deze anti-Fran se rede „dat Acheson een particulier ls". Politieke waarnemers in de Franse hoofdstad zeggen, dat Acheson een on juist beeld geeft van de Franse politiek. Frankrijk, zo zeggen z(J, wenst helemaal niet het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Europa. Als de Amerikanen ooit de zware defenslelast in Europa moe zouden worden wat Frankrijk niet hoopt moet West-Europa over een doeltreffende eigen defensie beschikken. Vandaar dat Frankrijk streeft naar een eigen kernstrijdmacht. Meer nog dan de inhoud van Achesons toespraak heeft het tijdstip in Parijs de aandacht getrokken. Zij valt samen met! het bezoek aan Europa van president! met het ridderschap in Kennedy's afgezant voor militaire zaken de orde van de Distel, Livingston Merchant, en kort voor het die eewoonliik slechts i bezoek van Adlai Stevenson. Amerika'sl aan leden van hf! ki ncrmanen^ vertegenwoordiger bij de .7 h!ï ko" I VN. De anti-Britse rede die Acheson ninklijk gezin wordt ver- enige tijd geleden in West Point hield, leend. Iviel kort voor de conferentie in Nassau. I Tlialidomide-proees kan jaren duren De president van een Hamhurgse recht bank welke een els tot schadevergoeding tegen de UuPse fib van b°t Kal meringsmiddel thalidomide behandelt heeft woensdag verklaard dat het pro ces „zeker jaren zal duren". De eiser stelt dat zijn vrouw door het gebruik van thalidomide in 1961 een misvormde baby ter wereld heeft ge bracht. Hij vraagt 30.000 mark schade vergoeding. Het is het eerste geval "au deze aard voor een Duitse rechtbank De president zei dat er geen sprake kan zijn van een proefproces daar in elk ge val afzonderlijk moet worden uitgemaakt of thalidomide de oorzaak van misvor mingen is. Verder is nog niet vastge steld of de fabrikant. Chemie Gruenon- thal uit Stolberg, nabij Aken, de schade lijke gevolgen voor baby's kon voorzien. Walter Ulbricht heeft, volgens infor maties in Bonn, dit plan voorgelegd aan Chroesjtsjef, toen deze begin februari ter gelegenheid van het 6e partijcongres der S.E.D. in Oost-Berlijn vertoefde. Hij zou er zijn goedkeuring aan hebben ge hecht. Nog na de verbreking van de betrek kingen met Havanna had de reser.ng in Bonn de neu'rale en neutralistische landen gewaarschuwd, dat een erken ning van het regime in Oost-Berliin in de toekomst niet alleen de verbreking van de diplomatieke maar ook van de economische contacten tengevolge zal hebben. termiddag met een gerings-Friendship te ruggekeerd op de vlieg basis Soesterberg. Zo als bekehd vertrok de Prins op 19 februari voor een reis van enke le weken naar de repu bliek Tsjaad en de Cen traal Afrikaanse repu bliek. Koningin Elizabeth van Engeland heeft de Australische premier Menzies onderscheiden Hoewel iedereen ervan overtuigd en nu blijkt, dat juist de blauwe ls dat licht een belangrijke rol speelt straling in dit opzicht actief is, zelfs in het leven van de planten, zijn bij lage Intensiteiten. De stengel die toch slechts weinigen zich bewust zich naar het licht richt, groeit aan van de overwegende betekenis die de de belichte zijde minder dan aan de aard van de lichtstralen op de vor- schaduwkant, waardoor de kromming mlng van de plant heeft. Zeker, het naar de blauwe lichtbron wordt ver- zonnetje geeft lekker warmte, waar- oorzaakt. aan de meeste planten wel behoef- We kunnen dus van het blauwe te hebben, en we weten ook, dat licht geen bijzonder groclkrarhtige het bladgroen door lichtstralen wordt invloed verwachten. En inderdaad gevormd, want onthouden we de Is uit verschillende proeven gebleken planten het licht, d an wordt bet dat planten die onder blauw lic ht opgroeien, een ge drongen uiterlijk krUgcn en korter en steviger van vorm worden dan bij wit licht van gel(jkc Intensiteit. De strekkende werking van de plant hl(jkt In I-,,„j hoofdzaak door ln- I'r.">de.tr.l«n te «orden bewerkstel- llgd. Planten, voornamelijk door in frarode stralen helicht. zien er dan ook uit als uit de krachten geschoten slungels, in scherpe tegenstelling tot hun stevige, gedrongen soortgenoten, die onder blauwe belichting zijn op gegroeid. pp het hele leven ven Ie plant en e™6"1"""31' ls„Cch! eventueel nop op haar nakomelingen. 5" V*°t."",r*V'ole"f •'"'f Voort, blijkt ook de llchtlnten.ttelt bet ,I0n cbt "lels *eb 'Kf" s van belans te aljn, en de belichting,. 'C' opgewekte licht, dal duur, evenals de kleur van hel llrht. «««nkw.m "tel Dat I, gebleken nlt de sorgvuldlge ff' be hooggebergte, proeven, die jarenlane rijn genomen blbck V"™ *k<« In de laboratoria van Philips, In sa- 'vhadelljk! En hel nltravlotel- menwerkinp met de Landbouwhoge- '""'If f, ?sc (""".Keltl school te Wapeningen. de aapvlaklc. bleek nuttig, noch .cha ttel I. uiteraard niet de bedoeling ?ellJk »'d"r foclcnde plan- hier In te gaan op de veelvuldige Wellicht ^erover nog niet het Idpl.fn urnnrfl nn.n.nlrnn t.l - - vraagstukken die sieh hierbij voor doen, aangezien voor vandaag uit sluitend de Invloed van de verschil lende kleuren van het licht onze be langstelling he-ft. Planten richten zich naar het licht, bladoppervlak reduceerd en de kleur wordt bleek geel tengevolge van de carotenen. Door bet bladgroen wor den de bladeren in staat gesteld met behulp van het licht sulkers en zet- melcn te vormen. Deze kennis wel gemeengoed, al zouden we daar mee niet willen beweren, dat de op papier zo eenvoudige, maar in de praktijk uiterst ingewikkelde om zettingen in liet blad, geen gehei men meer hebben. Het zonlicht heeft echter niet al leen invloed op het bladgroen, maar laatste woord gesproken, want tot nu voornamelijk naar het uiter lijk van de planten gekeken. Weet li, tussen twee haakjes, dat ook een plant zich kan overeten? H. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9