Feijenoord als eerste Nederlandse club in halve finale Europacup QUICK Economie en Financiën Nederland versloeg België met 13-1 Geen woordenmaar daden galmde lang na Reims kwam ondanks goed spel niet verder dan 1-1 en werd uitgeschakeld Hoe ze er kwamen KRÊYERMAAT SPEELDE OP SCHOENEN NO.1 Ook Benfica, Dundee en Milan in halve finale Engels voetbal Eur. voetbalbeker J aarbeurssteden Vijf overwinningen voor Ned. zwemsters Klaas Renes derde Veertienjarige sloeg man met hamer Docenten sloegen bun leerlingen Indisch Madurodam in Nijmegen Robeco bijna op miljard Geruchten over dividend Deli Pond komt tot rust 13 DONDERDAG 14 MAART 1963 WE durven u niet bij benadering te zeggen hoe laat het vannacht wai toen het zo populaire Feijenoord-refrcin „Geen woorden, maar daden: voor het laatst door de straten van Rotferdam-zuid klonk. Wel weten we dat het even voor tien uur gisteravond was toen de vreugdeuitingen de vrije loop kregen. Niet het onverneembare laatste fluitsignaal, maar de forse armbeweging richting kleedkamer van de voortreffelijke Duitse scheidsrechter Schulenberg maakte een eind aan de schier ondragelijke spanning van de laatste minuten, een einde aan alle onzekerheid. Feijen- oord had Reims niet verder laten komen dan een 11 gelijkspel en dat betekende na de 10 zege in Parijs even zo veel als plaatsing in de halve- finale om de Europese voetbalbeker; een prestatie nog nooit eerder door een Nederlandse club geleverd. We nemen ons denkbeeldig petje dan ook met een wijds gebaar af voor Feijenoord, want om zich uit een schare van dertig landskampioenen bij de laatste vier te plaatsen moet men van goede huize komen. Welaan, Feijenoord in haar huidige conditie heeft getoond een dergelijke prestatie te kunnen leveren. Bijzonder knap werk wanneer we daarbij nog even bedenken dat de Nederlandse kampioensploeg na het lastige Servette het Hongaarse Vasas en nu het beroemde Stade de Reims buitenspel zette, teams van uitzonderlijke klasse op de Europese voetbalvelden. Naast klinkende namen als cup-hou der Benfica uit Lissabon, Milan uit Mi laan en FC Dundee uiteraard uit de Schotse stad Dundee prijkt nu Feijenoord bü de laatste vier kanshebbers voor de Europese voetbalbeker 1963. De weg naar deze fraaie plaats is geplaveid door fle oersterke achterhoede van de Rotterdam mers en alleszins loffelijke doorzettings vermogen van de gehele ploeg. Knap gecoacht door de slimme tacticus Frans Fuchs heeft men het niet te ondermij nen vertrouwen in eigen kunnen kweekt dat de roodwitten uiteindelijk tot hiertoe heeft gebracht. Natuurlijk ls een supporterschare van vele tienduizen den zoals gisteravond ln het Fejjenoord- stadlon aanwezig was een enorme rug gesteun. maar uiteindelijk moeten dt spelers met hun technische gaven er tactisch inzicht de zaak klaren. Accent op tactiek Vooral op de taktiek valt in de wed strijden om de Europa-cup bijzonder scherp het accent. We schreven daarover aaan'dag reeds in onze voorbeschouwing, lou Reims de zaken anders aanpakken tai in Parijs waar was gebleken dat an met de korte combinaties niet tol zeees kwam? Reims deed het niet, al- Üans niet in de eerste helft, zodait we ■et zelf de beeld kregen als in de Franse coofdstad waar de Franse voorhoede bij inhaling vastliep in het niet te ontwar en netwerk dat de Rotterdamse verde lging heette. Mede doordat Feijenoord Feijenoord staat binnen enkele weken in de halve-finale om de luropese voetbalbeker tegenover van de clubs uit het drietal Ben- ica. Milan en Dundee. Het is uiter- ard interessant even na te gaan loe de vier clubs de halve eindstrijd «reikten FEIJENOORD versloeg in de eerste onde in Genève Servette met 31. laar verloor op eigen grond met even- ens 31. De noodzakelijk geworden be- lissingswedstrijd werd in Düsseldorf net 3—1 na verlenging gewonnen. Daar- speelde Feijenoord tegen Vasas uit oedapest. Zowel thuis als uit werd er gen de Hongaren 11 gespeeld De nvergctelijke beslissingswedstrijd 'eurne leverde een 10 zege op. In de ivart-finale rekende Feijenoord af met eims. In Parijs werd met 10 gewon en, waarna gisteravond 1—1 werd ge- leeld in eigen huis. Totaals'core uit drie edstrijden de beslissingswedstrijden ïiten beschouwing gelaten 87. BENFICA was op grond van het feit het vorig jaar de Cup veroverde de eerste ronde vrij. In de tweede frsloegen de Portugezen de Zweedse Jmpioensploeg Norrköping. In Zweden erd het 11. maar in Lissabon won enfica met 51. Vorige week werd in kwart-finale met 21 gewonnen van "a, waarna gisteravond in Praag werd gespeeld. Totaalscore in twee edstrijdronden 83. MILAN heeft niet slecht geloot. De alianen begonnen tegen de Luxem- Tgse kampioen, die in Italië met 80 i op eigen veld met 60 werden ver- 'gen. Ook in Ipwich Town als repre- itant van het Engelse voetbal trof ilan in de tweede ronde geen tegen- inder van groot kaliber. Thuis won ilan met 30 om in Engeland met -1 te verliezen. In de kwart-finale had ilan weinig moeite met het Turkse am Galatasaray. In Istanboel wonnen roodzwarten met 31 en gisteravond t 5—0 Totaalscore in drie wedstrijd- Kien 27—2. WNDEE heeft als gelegenheidskam- 'en van Schotland opvallend goede uitaten geboekt in de bekercompeti- Het begon tegen FC Köln met een rpletterende 81 zege op eigen veld later in Duitsland met 40 te ver zen. In de tweede ronde verloren de 'ottcn met 10 van Sporting Lissa maar maakten die achterstand op i veld royaal goed door met 40 te ien, Na dit Portugese team schakelde idee in de kwart-finale het Belgi- 'e team Anderlecht uit, waarvan zeer 1 werd verwacht. Vorige week in 'ssel werd het 41 voor de Schot en gisteravond in Dundee 21. To- score derhalve 18—8. sterk verdedigend spelend het mid denveld volkomen prijsgaf, was Reims meer in de aanval, maar eenmaal bij de lijn van het strafschopgebied was er geen doorkomen aan. De soms uit twee of drie linies bestaande Feijenoord-achter- hoede klaarde alles en dat de Fransen slechts een doelrijpe kans kregen, was wel tekenend. Dat gebeurde in de 34ste minuut toen Sia-tka rechtsbuiten Vincent uitstekend van een pass voorzag, maar de snelle reactie van Pieters Graafland was voldoende om het volgende schot tot hoekschop te werken. Fransen begaafder Eerst na de rust pakte Reims de zaken energieker en veel sneller aan. De Fran sen toonden zich toen nog eens overdui- delijk technisch een begaafder ploeg, die echter volkomen schotloos was. Welis waar werden de situaties voor het doel van Pieters Graafland met name in het eerste en laatste kwartier van de tweede helft gevaarlijker, maar Reims, dat beter speelde dan in Parijs, kon toch niet ver der komen dan het nog wat verrassende doelpunt van Akesbi, dat vijf minuten voor het einde met een keurige wipbal over P.G. uit aangeven van rechts werd gemaakt. De tijd bleek toen evenweil tekort voor Reims om nog een beslissingswedstrijd tt forceren, ook al stond het legioen op dc volgepakte tribunes angstige momen ten door toen de Rotterdamse verdedi ging eerst een serie van vier en direct daarna een van drie hoekschoppen moest toestaan. Maar noch de venijnige inswin gers van Kopa, noch de voorzetten van Sauvaigc of Vincent leverden tegen de met man en macht verdedigende rood witten succes op." Feijenoord verdiende die 11 stand overigens zeker wel en daarmee ook de voortzetting van de race om de Cup aan gezien zelfs Reims eerlijk toegeeft, dat de Rotterdammers in Parijs terecht de volle winst behaalden. Daarmee is dat ene doelpunt van Kreijermaat, dat we niet lioht zullen vergeten van onschat bare waarde geworden. Overigens is in het gehele raam van de ontmoeting met Renns de goal van Kruiver, gisteravond in de 38ste minuut van de eerste helft gescoord, natuurlijk van even groot ge wicht. De balans bleef uiteindelijk im mers met slechts 21 in het voordeel van Feijenoord. Dat ene doelpunt van Feijenoord kwam niet onverwacht ondanks de verded.Yjen- de houding, waardoor men in feite zon der rechtervleugel opereerde aangezien Bennaars voortreffelijk werk leverde op het middenveld, Reims is namelijk geens- zins begonnen met een onstuimig offen sief waardoor de Rotterdammers vanaf de eerste minuut werden overrompeld. Hebben de Fransen soms gedacht de tijd te hebben? Zij hebben zich dan lelijk vengist, want reeds van meet af aan sloot de achterhoede van de thuisclub zo per fect, dat Pieters Graafland eerst na tien minuten voor het eerst de bal in handen kreeg. Over de gehele wedstrijd gezien en met name in de eerste helft is Feijen oord aanvallend zelfs nog gevaarlijker geweest omdat er veel meer met open passes werd gewerkt, hoewel het spel van' de Rotterdammers niet tot die hoogte rees als in Parijs. Mogelijk kwam dit door het niet volledig fit zijn van Kreijermaat die nog al eens moest worden bijgesron- gen door Kerkum. Klaassens daarentegen w-as in voortreffelijke vorm. Mede door zijn toedoen kwam er in de 12de minuut die mooié kans voor Kruiver nadat Bouwmeester keihard had ingeschoten en Barreaü de bal niet vast had kunnen krijgen. Het leverde echter niet meer op dan een hoekschop. Vier minuten later moest Hiegel echter op de doellijn red den nadat Barreau door een nieuwe knal van Bouwmeester was gepasseerd Kruiver schoot in Kopa mocht dan alle passes puntgaaf afwerken, hü kon toch niet dc gaten maken die nodig waren om kansen te scheppen voor zijn medespelers zoals Kruiver die in de 38ste minuut kreeg. Een hoekschop werd door Wendling af geslagen, maar de bal werd meteen door Kraay geretourneerd. Moulyn ving deze op dc Fransen beweerden in buiten spelpositie en plaatste deze meteen door aan Kruiver, die vrijstaand laag en hard Inschoot (1—0). Reims raakte volslagen gedesillu sioneerd, kwam na de rust weliswaar sterk terug, maar moest ondanks de grote druk op. het doel van PG in het eerste kwartier toezien hoe de snelle uibvallen van Feijenoord meer gevaar opleverden. Mogelijk waren er ook doelpunten uit gekomen wanneer de dit keer minder op dreef zijnde Bouwmeester wat sneller afstand van de bal had gedaan en wat meer aandacht had geschonken aan de goede positie die Kruiver steeds innam. Nu bleef het bij een verraderlijke draai- bal juist over de lat van v.d. Gijp en enkele sublieme acties van Moulijn die onbenut bleven. De zaak zou als een nachtkaars zijn uitgegaan als Reims niet in het laatste kwartier met man en macht in de aanval was gegaan. PG stopte echter in de 35ste minuut fraai een schot van Vincent en stak menig maal zijn vuist op het juiste moment onder de bal, zodat een hoek schop wat lucht bracht. Even dreigde de Feijenoord-plannen nog te mislukken toen Akesb: plotseling raak schoot, maar gedragen door de luide aanmoedigingen- hielden de Feijenoorders stand om ten-1 slotte opgeslokt door niet te stuiten sup porters op de schouders van de kleffe grasmat als het terrein die naam ver diend te worden gedragen. FEIJENOORD: d. Pieters Graafland, a. Kerkum en Veldhoen; m, Kreijermaat, Kraay en Klaassens; v. Kruiver, Ben- naars, v.d. Gijp, Bouwmeester en Moulijn. REIMS: d, Barreau; a, Wendling en Hiegel; m. Siatka, Kaelbel, Rodzyk; v. Vincent, Akesbi, Kopa, Soltys, en Sau- vage. Weer drie landen voor UEF A-jeugdtoernooi Griekenland heeft, door woensdag in Ankara de Turkse junioren (16-18 jaar) met 11, te weerstaan, zich geplaats' voor het eindtoernooi in Zuid Engeland. De Griekse jeugd had de eerste wed strijd met 21 in het voordeel beslist. Ook België zal in Engeland worder vertegenwoordigd. De Belgen hadden in Namen niet het minste ontzag voor hun opponenten uit Luxemburg en wonnen, na een 11 ruststarid, met 81 In Luxemburg hadden de Belgen reeds met 31 gezegevierd. De Italiaanse juniores (16-18 jaar), hebben zich woensdag in Rome even eens geplaatst voor het UEFA-toernooi, dat rond Pasen in Engeland zal worden gehouden. De Azzuri-jeugd versloep Spanje in het Stade Flaminio met 32 na bij rust reeds met 2—0 te hebben voorgestaan. De eerste ontmoeting was in een gelijkspel (2—2) geëindigd. Advertentie FEIJENOORD - REIMS IJSHOCKEY IN STOCKHOLM Nederland heeft woensdag de ver wachte eerste overwinning behaald in het toernooi om het wereldkampioen schap ijshockey.' Onze landgenoten ver sloegen de wel heel zwakke Belgen met 131 en deze cyfers vormen eigenlijk nog slechts een kleine afspie geling van het enorme overwicht van de Ned. spelers, die ettelijke maler verzuimden doelrijpe aanvallen me1 een treffer af te ronden. Voor dit duel „tussen de allerzwak sten'' was een laagterecord toeschou wers naar het stadion gekomen. Slechts 80 dapperen waren getuige van de bij zonder eenzijdige wedstrijd. Dc beste spelers aan Nederlandse kant waren Leo van Dijk (5 goals), Snoeck goals) en Rudy Bakker. De overige doelpunten kwamen van de stick van Wil Ooms (2), Dummy Smit, de enige niet-Hagenaar van het gezelschap, Van Oei en van achterspeler Wil van Dom melen. Eerst in de negende minuut van de tweede periode werkte de Bels Noterman de puck achter doelman Van Esch. Onze Zuiderburen hadden het uitslui tend aan hun goed verdedigende goalie Van der Wee te danken, dat zij niet nog duidelijker in punten werden over klast. De scheidsrechters Isotalo (Fin land) en Gross (Oost Duitsland) zagen zich genoodzaakt Van Dommelen. Joop ManueL Ooms '2 maal) en Leo Dijk (drie maal) naar de strafbank te verwijzen. De Ned. ploeg maakte ove rigens een vrij goede indruk en heeft hierdoor de slechte indruk na het duel tegen de Denen goeddeels wegge werkt. Groep A: Zweden—W.-Duitsland 10—2 (12, 30, 60); O.-DuitslandFinland 1—0 (0—0, 0—0, 1—0). 0 10 1 38— 6 32— 9 31—13 34— 6 16—18 10—36 10—45 10—48 ZwitserlandPolen Zweden Tsjecho SI. Canada Rusland Finland Oost-Duitsl. West-Duitsl. Ver. Staten Groep B (l_y. o_i. i_o). Zwitserland Roemenië Polen Noorwegen Zuid-Slavië Frankrijk Gr. Brittannië 4 0 0 4 0 Groep C: NederlandBelgië (40, 21, 70): DenemarkenBulgarije 5—4 (1—1. 3—2, 1—1) Oostenrijk 4 3 0 3 23—12 30— 9 26—13 15—25 6—30 3—35 13—1, Hongarije Denemarken Bulgarije Nederland België 4 2 0 2 4 i— 7 14—23 3 1113 14—11 4 112 3 19—21 4 0 0 4 0 5—75 Prov. damtoernooi Zijlstra bijna winnaar Met nog twee ronden te spelen en cei voorsprong van drie punten lijkt het haast wel zeker dat Zijlstra het Prov. damtoernool gaat winnen. Weliswaar kwam hU in deze zevende ronde tegen Bronstring niet verder dan remise maar ook Van der Staay deelde met Van de Velde de punten, zodat de voorsprong van ZUlstra gehandhaafd bleef. De uitslagen waren: J J C de Koning- L P Kain 11; C Zijlstra-E P Bronstrin 1—1; J Slingerland-B Tims 2—0; F de Jong-F H Boog 20; F L v d Velde- D v d Staay 1—1. De stand luidt: Zijlstra (Alphen a/d Rijn) 11 (7); De Koning (Voorburg) en Slingerland (Alphen a'd Rijn) elk 8 (7>, Van der Staay (Den Haag) 7 (6), Boog (Den Haag) 7 (7); De Jong (R'dam) 6 (6); Bronstring (Leiden) en Van de Velde (Den Haag) elk 6 (7); Tims (Den Haag) 5 (7); Kain (Den Haag) 4 (7). Behalve Feijenoord hebben zich voor de halve-finale om de Europese voetbalbeker gisteravond geplaatst bekerhouder Bcnfica uit Portugal, het Schotse Dundee en dc Italiaanse kampioen Milan. Dc Portugezen schakelden nog op onverwachte wij ze Dukla uit, dat' na dc kleine 2I nederlaag vorige week in Lissabon op eigen veld favoriet werd geacht voor een plaatsje bij dc laatste vier. Dundee gaf Anderlecht geen kans om terug te komen en won na de 41 zege van vorige week hu op eigen veld met 2—1. Tot slot zege vierde Milan -met liefst 50 over de Turkse ploeg Galatasaray, welk team de Italianen op 23 januari reeds met 31 in Istanboel hadden geklopt. Op 26 maart volgt de loting voor de hal ve eindstrijd. Benfica heeft dankzij een verdedigen de taktiek in de wedstrijd tegen Dukla Praag haar kans behouden op het be houd van de Europa-beker. In het tot de laatste plaats 55.000 toeschouwers gevulde stadion van Praag stelde Dukla voor- eigen publiek teleur, want de met zoveel spanning tegemoet ge ziene wedstrijd leverde niet datgene ud wat er van mocht worden verwacht. Al leen voor de rust kwam Dukla, dal hartstochtelijk werd aangemoedigd, by vlagen tot goed spel, terwijl van Por tugese zijde alleen de solo-acties van Eusebio de handen op elkaar bracht. Ook in de tweede helft is de druk od het doel van keeper Costa Pereira vaak zeer groot geweest, maar de soms met negen man in de defensie opererende Benfica-ploeg kon zich staande houden tegen Masapust c.s. Daarbij had men geluk dat de Tsjechen bijzonder slecht schoten, zodat het vele werk van de Dukla-middènlinie geen resultaten oo- leverde. Dukla kreeg achttien hoek schoppen te nemen tegen Benfica een. Pas tegen het eind, toen Dukla moede loos werd,- kwam Benfica wat onder de druk vandaan. Dundee—Anderlecht Evenals vorige week in Brussel heeft Anderlecht tegen Dundee sterk aanval lend gespeeld, terwijl de Schotten met de overwinning gingen strijken. In de eerste helft leken er nog kansen te zijn voor de Belgen, die met een invaller speelden voor rechtsback Heylens. In de 29ste minuut slaagde midvoor Stock man er namelijk in uit een pass van Van Himst Anderlecht de leiding te ge ven. Voordien had doelman Slater oo voortreffelijke wijze een schot van Stockman gestopt en stond Cox weer eens op de doellijn bij een inzet van Janssens. Hoewel Dundee het accent wat meer op de aanval ging leggen, kon doelman Trappeniers bij de Belgen tot de rust stand houden, mede doordat schutter Gllzean van de Schotten aan zijn voet was geblesseerd. In de tweede helft viel echter de de finitieve beslissing toen rechtsbuiten Smith (38) midvoor Cousin de kans bood om gelijk te maken (11). Met een tweede doelpunt brachten de Schot ten hun totaalscore in de ontmoeting met Anderlecht op 62. Milan—Galatasaray De Italiaanse kampioen heeft wel de minste moeite gehad om de halve-fina- les te bereiken, want de Turkse ploeg Galatasaray heeft in Milaan weinig groots werk laten zien. De 20.000 toe schouwers wisten vrijwel bi) voorbaat dat Milan zich zou plaatsen, want in januari werd reeds met 31 in Istan boel gewonnen. De rust ging in met een 20 voorsprong door doelpunten van Trapatonni en Plva Telli. Na de rust kwam de score op 50 door een hat trick van de Braziliaanse speler Altalini. Voor rond 60.000 toeschouwen hebben de spelers van Feijenoord en Reims gisteravond in Rotter dam soms ook enkele staaltjes voetbalballet gedemonstreerd. Zowel voor dc Engelse league als hel toernooi om dc FA-cup zjjn woensdag avond in Engeland diverse wedstrijden gespeeld. FA-cup (vierde ronde): Manchester CityBury 10; Norwich CityNew Castle United 50: Port ValeSheffield United 12; PortsmouthCoventry City i—l. Tweede divisie: Cardiff CityPlymouth \rgyle 11 (na 53 minuten gestaakt): Leeds UnitedWalsall 3—0. De loting voor de vijfde ronde (achtste finales) van het toernooi om de Engelse voetbalbeker (F.A.-cup) luidt:. Leyton OrientLeicester City; West Ham United Everton; ArsenalLiverpool; Sout hamptonSheffield United; Manchester UnitedChelsea: Portsmouth of Coventry Sunderland; Nottingham Forest Middlesbrough of Leeds United; Man chester CityNorwich City. Valencia deed een belangrijke stap naar de halve finales van het toernooi om de Eur. beker voor Jaarbcurssteden door woensdag in eigen stad met 50 (rust 40) te winnen van Hibernian (Edinburgh). Deze ontmoeting was de eerste in de kwartfinales van het toernooi. Het goede voorbeeld van de Spanjaar den werd in Miinchen door Dynamo Zagreb gevolgd. Dynamo versloeg, eveneens in de eerste .wedstrijd van de kwartfinales het Duitse Bayern (Muen- chen) met 41. De ruststand was 21 in het voordeel van de Zuid Slaviërs. In Zuid-Afrika Het Ned. zwemteam, dat 'n trip maakt door Zuid-Afrika heeft woensdag vijf overwinnngen behaald bü wedstrijden in Kaapstad. Erica Terpstra won de 100 meter vrije slag in 1.06.4; Klenie Bimolt de 100 meter schoolslag in 1.20.1; Ria van Velzen de rugslag in 1.13.0 en Ada Kok de vlinderslag in 1.11.9. In de 4 x 100 meter wisselslag zegevierde de Ned. ploeg met een tijd van 5 min. 9.4 sec. SCHAATSENRIJDEN De Ned schaatsenrijder Klaas Renes, die nog steeds in Noorwegen verblijft, is woensdag tijdens Int. wedstrijden in Notodden als derde geëindigd op de 500 meter. Renes noteerde een tiid van 43 se conden. Het nummer werd in 41.9 sec gewonnen door de Noor Elvenes Elve- nes zegevierde ook op de 1500 meter Hij reed die afstand in 2 minuten en 15.4 sec. Renes eindigde op de 1500 meter, als zesde met 2.23.5. De 14-jarige G uit Utrecht heeft in Utrecht een 26-jarige timmerman enkele slagen met een zware hamer op het hoofd gegeven, vermoedlijk met het doel de man te beroven. De timmerman zakte bloedend ineen, maar riep voor hij bewusteloos raakte, om hulp. Dit deed de jeugdige overval ler ijllings de vlucht nemen. Twee uur na zijn aanval werd hij echter gegre pen De politierechter te Arnhem heeft gis teren de 38-jarige A. F. van A. directeur van het pedagogische instituut K. W. te Arnhem en zijn broer, de 41-jarige do cent aan dit instituut A. A. J. van A. ver oordeeld tot een geldboete van f 500- ieder, wegens mishandeling van een aan tal jongens in de jaren 1959 en 1960. Zo zou een jongen een hersenschudding hebben opgelopen en een andere ge kneusde ribben. Bloedneuzen zouden aan de orde van de dag geweest zijn. Beide broers ontkenden echter dat zij zich zo te buiten waren gegaan. Ouders bleken ook weinig geloof te hebben ge hecht aan uitlatingen van hun kinderen over het instituut. Ter zitting kwam nog ter sprake dat leerlingen tot diep in de nacht strafwerk zouden hebben moeten maken. De officier van justitie, mr. J. van IJsendoorn had tegen ieder van de ver dachten een voorwaardelyke gevange nisstraf van drie weken met een proef- tyd van drie jaar en een boete van f 1000 gevorderd. De planmen van de landelijke culturele en sociale vereniging „Tempo Doeloe" een Indisch Madurodam op te richten, dat „Gordel van smaragd" gaat heten, nemen vastere vormen aan. De beschik king kan worden verkregen over een tachtig hectare groot heuvelachtig terrein in de gemeente Nymegen, de stad, waar de eerste zetel was van het K.N.I.L. Op het terrein, bij het Afrika-museum en de Heilig-Land-stichting, kunnen dc plannen kosten vier tot vijf miljoen gulden, uit te voeren in vijf jaren worden ver wezenlijkt. De bond van oud-strijders van de zeven december divisie heeft verzocht een mi niatuur van het ereveld .Menteng Poeloe' In Djakarta te mogen aanleggen. Een oliemaatschappij heeft aangeboden de aSnleg van miniatuur-olievelden voor haar rekening te nemen. De „Ambonese gemeenschap" heeft gevraagd Ambon te mogen verzorgen. Ook is aangeboden een restaurant in Indische stijl te bouwen. Het bestuur van „Tempo Doeloe" heeft het voornemen een prijsvraag uit te schrijven voor het omwerp van 'n bouw plan, waarvoor als trofee in het uitzicht wordt gesteld 'n „zilveren Boroboedoer". „Tempo Doeloe" heeft reeds een ere lid: Anneke Grönloh. De vereniging be oogt Indische Nederlanders en Nederlan-. ders, die Indonesië slechts uit school boekjes kennen, dichter bij elkaar te brengen, en de culturele en sociale be langen te behartigen van de uit Indo nesië en Nieuw-Guinea gerepatrieerden. By een aanrüding in de Hoofdstraat te Vlaardingen is gisteren de 6-jarige Cornells van der Klooster verongelukt. Hü zat op de fiets bü zün achtjarig broertje Mannus. De jongens werden door een achteropkomende truck met oplegger gegrepen. Daarbü kwam het kind onder een achterwiel terecht en was vrijwel op slag dood. Zijn broer tje werd licht gewond. Voetbal Peru heeft woensdag in een te Cochabama gespeelde voetbalinterland Argentinië verslagen met 21. De rust stand was 0—0. De wedstrijd gold voor het Zuidamerikaanse kampioenschap. De baten van het Rotterdamsch Beleg gingsconsortium Robeco zijn in 1962 ge stegen tot f 45.09 (vorig jaar 43.18) min. De onkosten bedroegen f 1.06 (0,79) min., belastingen f 13.712 20.633),' waarna f 44.02 (42.36) min winst overblijft. Reeds voorgesteld is f 9.25 (9,25) dividend per aandeel, waarvan f 4 interim. Er was geen aanleiding voor een uitkering in aandelen (v.j. 2%% agiobonus). Te Amsterdam was Robeco naar nominale waarde na Koninkliike het meest ver handelde aandeel. Het geplaatste kapitaal is f 251,6 (200,1 min. Eind 1962 waren 5,03 (4) min. aandelen van f 50 ge plaatst, Het vermogen bedroeg f 996 (961) min., de waarde per aandeel f 208 (246). Er was een goede samenwerking met De Waerdye De aandelen worden ook ge noteerd te Parijs. Brussel. Antwerpen en Londen In het zeer onstuimige beursjaar 1962 met sterk schommelende koersen werd eerst de beleggingswerkzaamheid beperkt en de middelen bleven onbelegd, doch daarna kon men van het lagere koers- peil gebruik maken én aandelen van on dernemingen met stijgende winsten ko- pen. terwijl ook valuta en rendement een betrekkelijk grote rol speelden. In Zuidafrikaanse miinen werd f 32 min. belegd. In Amerika werden aandelen van olie en nutsbedrijven gekocht alsmede van spoorwegen. Het belang bij Ko ninklijke Olie is vergroot. Van de claims Philips is gebruik gemaakt en bovendien is nog bijgekocht. De verdeling van het vermogen in pro centen is: Ncd internationale concerns 18,86 (19,44). Nederland 12,92 (14,53), Duitsland 7,23 (8,01), Engeland 4,98 (431), België 2,3 (1,56). Franknjk 1,92 (1,12), Zweden 0.57 (0,67), Zwitserland 0 03 (0,11), Italië 0.09 (0,05). Ver. Staten 38,6 (40,7), Canada 2.79 (3,27). Venezuela 0.02 (0,03), Australië 0,65 (0,29), Afrika 3,27 i. liquide middelen 5,72 (5,91), voe dingsmiddelen 14.55 (16,76), nut 14,23 (13 06), olie 13,92 (10.05), fin. instellingen 12,45 (12,65), metaal en machines 9,15 (11,54), el. industrie 9,09 (10,28) handel en verkeer 5.13 (5,14), chemie'en glas 4,59 (5.75), goudmünen 3,29 onroe rend goed 0.46 (0,3), 7.42 (8,56) overige industrie Voetbal De Spaanse bekerhouder Atletico Madrid heeft zich woensdag in madrid geplaatst voor de halve finale van het toernooi om de Eur. beker voor nationale cupwinnaars. De Spanjaarden versloegen, na een 2—0 ruststand. Bo- (Plovdif) met 4—0. De eerste wed strijd was in een gelukspel (1—1) ge ëindigd. Certificaten van de N V Deli-mü. die gisteren ter beurze 2.50 hoger openden op ƒ147. daalden later fors tot 140 door aanhoudend aanbod tegenover onvol doende vraag tengevolge van geruchten als zou de maatsohappü het dividend verlagen, alsmede dat de tabaksoogst in Italië zou zij-n mislukt De directie kon zich over een moge lijke dividend verlaging niet uitlaten, doch zeide dat mislukking van de oogst in Italië onmogelük het geval kon zün, om dat de uitzaai in april/mei begint en de tabak in juli/augustus geoogst wordt. Er zit niets in de grond. Een dividend voor stel kan over zes weken worden ver wacht. De aanval op het pond sterlng, die twee dagen heeft geduurd was gisteren te«Londen uitgewerkt en het pond bleei op dc wisselmarkt op pan met een no- tering van 2,80. De markt was nog zenuwachtig maar het leek wel alsol kopers en verkopers zich teruggetrok ken hadden. Holl. sociëteit De Hollandsche Sociëteit van Levens verzekeringen heeft in 1962 een record- produktie geboekt van ƒ431 (vorig jaar 377) miljoen en ondanks de daling van de Canadese dollar een netto-vooruitgang van ƒ266 (193) min tot ƒ2560 min ver zekerd kapitaal, waarvan $65 (57,5) min in Canada. De premiereserve vermeerder de tot ƒ641,7 (584.3) min tegenover ƒ688,7 min beleggingen. De gekweekte rente was 4,26 pet, terwyl de rentemarge 1,23 (1,18) pet bedroeg. De vrüe reserves beliepen 38.9 (38,7) min. De winst daalde tot f 7.8 (8,4) min door de recordproduktie, gestegen salariskosten en uitbouw van de elektronische apparatuur. In de eerste twee maanden van 1963 nam de produktie toe. De baten bedroegen p.m. in miljoenen guldens: Premies eigen rekening 54,4 (45), premies ineens 18,2 (17,5), interest 27 (24.4), netto-opbrengst vaste eigendom men 1,7 (1,7), de lasten: Vermeerdering premiereserve 57 (46,5). uitkeringen 19,8 (18.5), afkoop 2,2 (2,3), onkosten 13,2 (12), winstbijschrijvingen 0,24 (0,14), belasting 1.5 (0,9). De beleggingen waren: Vaste eigendommen 27.7 (26,3), hypotheken 70,7 (60,5), effecten 60,7 (67.1), schuldbeken tenissen 388.2 (349,6), polisbeleningen 1.7 (1,7), deposito 1 saldi 0,5 (0,5), an dere 137,7 133,3'. De bouw van 89 woningen en 10 win kels te Deventer is begonnen, terwijl bouwplannen te Amsterdam en Vlaar dingen werden opgehouden door het Rijk en plannen te Delft en Ryswijk in voor bereiding zün. Het aantal woonhuizen is 2354, der winkels 78, beide onveranderd. De daling van het effectenbezit is voor f 4 min gevolg van koersdaling. Voorgesteld wordt 14 (14) pet dividend. Grand Hotel Krasnapolsky zal in mei 17%dividend contant voorstellen (v.j. 17%%, waarvan 12y« in aandelen uit de 1 agioreserve).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13