Ook voor buitenlanders is het woningprobleem no. 1 Beslaglegging op „plagiaathaard" V ocalistenconcours bestaat tien jaar Betere voorlichting en opvang noodzakelijk Ongemotiveerd uitstel pierbouw Zandvoort bij na Amateur-spion door politie vergeten BUITENLANDSE ARBEIDERS IN NEDERLAND (2) WEEK-END- HUWELIJKEN VOORLICHTING SCHAMEL TELEUR STELLINGEN EXPERIMENT AANPASSEN EEN PROCENT Gaat Bidault naar Portugal iiee nieuwe Mcgl ambassadeur V.S. in Bonn 's Hertogenbosch muziekstad „Zelfs politiek weinig effect'' Deurwaarder op Voorjaarsbeurs DB Soekarno ontkent devaluatie 11 DONDERDAG 14 MAART 1963 'C'R ZIJN IN NEDERLAND enkele tientallen casa, tehuizen waarin hier werkende en woonachtige Italianen en Spanjaarden zijn onderge bracht. De meeste daarvan zijn ontspanningsgelegenheden waar de mensen na het werk hun vrije tijd kunnen doorbrengen. Ze wónen in pensions. En daarmee stuit men direct op een van de grote moeilijkheden, die het te werk stellen van buitenlandse arbeiders met zich brengt: het woning probleem. Dit probleem heeft met name be trekking op de Spaanse arbeiders. Zijn de Italianen voor het merendeel (95 procent) vrijgezel, de meeste Spanjaarden zijn getrouwd en lieten vrouw en meestal ook kinderen ach ter. Met de echtgenoot en vader mee komen verbood de regering. Uit nood zaak. want dat dit een weinig huma nitaire bepaling was, zag de regering duidelijk in. Maar wat kon men 'anders Kon men buitenlandse arbeiders voorrang: geven len koste van de vele duizenden Neder landse woningzoekenden op de wacht lijst. mensen die al jaren op deze lijst stonden ingeschreven De arbeiders werden wèl in het voor uitzicht gesteld van een woning. Maar daarvoor moesten zij eerst geruime tijd in Nederland hebben gewerkt. Voor de Spanjaarden lag deze termijn op twee jaar, waarbij dan werd aangetekend dat men na die twee jaar nog een contract voor een jaar in de zak moest hebben. Voor de Italianen lag de situatie iets gunstiger. Omdat Italië een E.E.G.-land is (zoals bekend wordt binnen de E.E.G. gestreefd streefdatum 1970 naar een vrij verkeer van arbeidskrachten) was de termijn hier op een jaar plus een contract voor een tweede jaar ge steld. Deze bepalingen zijn. zoals men zich zal herinneren enkele maanden gele den enigszins gewijzigd. En wel in die zin, dat de vrouwen wél mogen over komen. mits zij werk vinden in de so ciale sector, de werkgever voor een woning zorgt en het huwelijk op het mo ment dat de vrouw hier aankomt kin derloos is. Erg veel verbetering houdt deze wij ziging echter niet in. Immers, zo de vrouwen al overkomen, is het nog zeer de vraag of zü in dezelfde plaats als de DE HEER B. ALEVEN voorlichting echtgenoot te werk gesteld kunnen wor den. In de meeste gevallen zullen het „gescheiden-van-tafel-en-bed-huwelijken" of „weekend-huwelijken" blijven. Boven dien zijn er maar zeer weinig Spaanse arbeiders zonder kinderen. Behalve dat woningprobleem zijn er ïog tal van vraagstukken op sociaal ge bied, waarmee buitenlandse arbeiders te maken krijgen. Om er zo maar een paar te noemen: onze arbeidsverhoudingen, onze keuken, onze omgangsvormen, ons klimaat. Allemaal zaken waar de Span jaard en Italiaan volkomen vreemd te genover staan. Daarom, zo werd besloten, moesten er organisaties komen, die de buitenlan ders konden opvangen en begeleiden, maatschappelijk begeleiden. Thans zijn er in Nederland verscheidene particulie re stichtingen die met dit doel zijn op gericht. Plaatselijk (regionaal) zijn o m. werkzaam de Peregrinusstichting in Be verwijk, de Circolo Italiano in Rotter dam. de Vestavereniging in Delft en het Interparochieel Sociaal Charitatief Cen trum in Amsterdam. Elders zijn stich tingen in oprichting of worden vanuit bestaande organisaties functionarissen en middelen voor de opvang van bui tenlandse arbeidskrachten beschikbaar gesteld. Het zijn ook deze stichtingen die de casa's hebben opgericht, waarbij tevens dient opgemerkt dat eveneens verschei dene bedrijven hiervoor het initiatief namen, in enkele gevallen ook voor de bouw van woonhuizen Die opvang en begeleiding omvat ook de voorlichting, het voorbereiden zowel van de buitenlandse arbeiders als van de Nederlandse bevolking op hun weder zijdse ontmoeting. Dat dit een noodzaak was toonden en kele ongeregeldheden o.m. de relle tjes in Twente duidelijk aan. In vele gevallen zo is wel geble ken is deze voorlichting op zijn zachtst gezegd gebrekkig. Zowel in het land van herkomst als in Nederland zelf. Veel maatschappelijke werkers kun nen vertellen hoe in tal van bedreven nog de idee leeft: ach, ze zijn er toch maar tijdelijk, we hoeven ons niet druk te maken. Wordt wel altijd beseft wat men begint als men aanvragen Indient voor buitenlandse arbeidskrachten Ziet men daarvan de consequenties ook altijd Natuurlijk, met de financiële conse quenties is iedere- werkgever genoeg zaam bekend. Hij weet van tevoren dat zijn buitenlandse arbeiders hem meer kosten dan de Nederlandse. Men bere kent dit op ongeveer 75 cent of een gulden per uur méér, of wel drieduizend gulden per jaar, o.m. als gevolg van het feit, dat de werkgever een belang rijk aandeel in het kostgeld moet beta- leu. Maar aan de andere kant die belangrijker is staan de consequen ties op sociaal gebied. Een buitenlandse arbeider wil niet minder worden behandeld dan zijn Ne derlandse collega. Hij laat zich niet al leen de „vuile karweitjes" aanpraten. En dan: de werkgever dient voor een goede opvang te zorgen. Hoe schamel is deze dikwijls nog Soms worden de arbeiders ontvangen door mensen die geen talen spreken of althans zeer gebrekkig. Het gebeurt dat de mensen na aankomst direct naar de fabriek worden gestuurd om te worden gekeurd, daarna in een taxi worden ge zet en naar hun kosthuis worden ge bracht om de volgende dag al met het werk te beginnen. In de fabriek krijgen ze dan dik wijls tussen neus en lippen door 'n paar gestencilde velletjes in handen ge drukt, waarop vaak in moeilijk te begrijpen zinnen iets wordt verteld over sociale voorzieningen. Zonder dat er rekening mee wordt gehouden dat het hier veelal simpele mensen betreft, mensen zelfs van wie een niet onbelangrijk gedeelte .nog anal fabeet is. Het gevolg is dat de men sen gaan zoeken, wat dikwijls onaan gename „resultaten" heeft In kringen van maatschappelijk wer kers wordt dan ook gepleit voor op vangcentra, waar de arbeiders geduren de geruime tijd voorlichting ontvangen en volledig op de hoogte worden gebracht met de gewoonten en met woon- en werkomstandigheden in Nederland Tevens pleit men voor een betere voorlichting van het Nederlandse pu bliek. De ervaring is, zo kan iedere maatschappelijk werker vertellen, dat de Nederlandse samenleving negatief tegenover de buitenlanders staat. Zodra men van een relletje hoort, waarbij Italianen zijn betrokken, gaat men ge neraliseren, zonder zich af te vragen wie de oorzaak was. Men is bevooroor deeld. Naast die voorlichting aan deze kant van de grens is echter ook voorlichting nodig in het land van afkomst. Natuur lijk. de arbeiders komen niet helemaal onvoorbereid aan. maar in vele geval len is die voorlichting maar zeer gering. Ook de selectie behoeft verbetering, zo valt bij maatschappelijk werkers te be luisteren. Het gebeurt nog steeds, dat er ar beiders aankomen, die na korte tijd weer moeten worden teruggestuurd omdat ze absoluut niet geschikt voor- het werk zijn en zich niet kunnen aanpassen. Uiter aard zijn deze gevallen niet aan de orde van de dag. Het zijn uitzonderingen, die echter evenzoveel teleurstellingen vormen. Een goede voorlichting kan deze teleurstellingen voorkomen. Daar voor Is een goede samenwerking nódig tussen de maatschappelijke instanties en het bedrijfsleven. Een van de belangrijkste moeilijkhe den is de huisvesting van de arbeiders, zegt de heer B. Aleven, maatschappelijk werker bij het Provinciaal Sociaal Cha ritatief Centrum in Utrecht, een van de Instanties die bij de maatschappelijke begeleiding van de arbeiders zijn inge schakeld. Als de arbeiders niet kunnen worden ondergebracht in wooncasa's zijn ze op pensions aangewezen. De keu ze daarin is echter beperkt. Vooral in plaatsen met universiteiten. We verdelen de pensions in drie categorieën, zegt de heer Aleven: de goede pensions, waar men probeert open te staan voor de aanpassings moeilijkheden van de buitenlanders, de pensions waar men de huisvesting van de arbeiders alleen als een winst object beschouwt en waar men zich dus weinig inspant om het de gast zoveel mogelijk naar de zin te ma in de fabriek: uitleg over de Nederlandse munteenheden ken en dan zijn er, wat wij noemen, dubieuze kosthuizen. Kosthuizen waar het in moreel opzicht niet zo nauw wordt genomen, dikwijls als gevolg van een mislukt huwelijk. Als ik een verdeling zou mogen mi keri, zegt de heer Aleven. dan zou ik zeggen dat hier in Utrecht (waar veel Italianen en Spanjaarden werken) voor 60 procent goede kosthuizen zijn, voor twintig procent dubieuze pensions en eveneens voor twintig procent pensions uit de „midden-klasse". Voor ons is het moeilijk maatstaven aan te leggen voor de huisvesting van de arbeiders. Het zijn de fabrieken die de adressen opzoeken. En die staan dik wijls voor een zeer beperkte keuze. Men kan dikwijls niet anders. Zoveel mogelijk proberen wU als maatschappelijke instelling de mensen te helpen. Iedere maatschappelijk wer ker weet echter dat de hele begeleiding nu nog slechts een experiment is. Men zoekt nog naar wegen; onder dit motto: doe wat gedaan moet worden maar wat dat Is, dat zal al werkend moeten wor den ontdekt, aldus de heer Aleven. Een belangrijk facet van dit werk vormt de vrijetijdsbesteding van de bui tenlandse arbeider. Er zijn bedrijven, die daarvoor zelf de nodige initiatieven ontplooien. Zo is bekend dat een bedrijf speciaal voor de Italianen en Spanjaarden een sportveld liet aanleggen. De stichtingen zorgen o.m. voor de ontspanningstehuizen. Zo wel voor de Italianen als voor de Span jaarden is er zo'n tehuis in Utrecht, zegt de heer Aleven. Het moeten tehuizen zijn, waar de arbeider zich werkelijk thuis kan voelen, waar hij z'n espresso of chianti kan drinken. Regelmatig organiseren wij avondjes. Filmavonden, waar Italiaanse of Spaan se films worden vertoond. Of dansavond jes. Vooral de Spanjaarden zijn trouwe bezoekers, zegt de heer Aleven. De Ita liaan vrijgezel zoekt z'n vertier nog vaak op straat. Het programma moet wel heel bijzonder zijn, wil hij ko men kijken. Op dansavonden is hij echter altijd van de partij. Voor de geestelijke ver zorging is er een zielszorger, die bezoe ken aflegt en zondags diensten houdt. Verder verzorgt het centrum cursussen Nederlands, welke door een student wor den gegeven. De meesten spreken na een jaar wel behoorlijk Nederlands, al zijn diepgaande gesprekken dan dikwijls nog moeilijk te voeren. Aanpassingsvermogen. Er wordt bij de buitenlandse arbeiders veel van ge vraagd. De praktijk heeft geleerd dat dit vermogen bij de Italianen geringer Is dan bjj de Spanjaarden. Het verloop percentage wijst het uit: bjj de Italia nen 27 procent, bij de Spanjaarden slechts 10 procent. Van de 5000 hier wer kende Italianen zijn er Inmiddels 1500 vertrokken; van de 3000 Spanjaarden 300. Definitief, omdat ze niet konden aarden. Meestal is een complex van factoren hiervan de oorzaak. Heimwee, klimaat, eten spelen een belangrijke rol. Wat dit laatste betreft: de Spaanse en Italiaanse maaltijden verschillen veel van de Ne derlandse. Bovendien zijn zowel Span jaarden als Italianen gewend tweemaal per dag warm te eten Inderdaad, in vele pensions wordt ge tracht het de buitenlandse gasten aan tafel naar de zin te maken. Maar dik wijls blijft dit maar een poging. Spanjaarden: grage en hard werkers. Hoezeer de arbeiders aan een goede vaderlandse maaltijd zijn gehecht, blijkt uit de (korte) staking die uitbrak aan boord van het drijvende casa Arosa Sun bij Beverwijk waar enkele honderden Italianen zijn gehuisvest Zij legden het werk neer omdat het eten hun niet r de zin was. Vooral bij de Italianen wordt een j de maaltijd hoog gewaardeerd. Ook Mussolini wist dat en stuurde met de Italiaanse legers die naar Duitsland gin gen speciale Italiaanse koks mee Meestal brengen de arbeiders eens per jaar een bezoek aan eigen land. Id de vakantie. Wanneer ze het contract na een jaar beëindigen, krijgen ze daar voor (contractueel verplicht) van werkgever drie dagen extra verlof plus een enkele reis per trein naar huis Wanneer ze hebben besloten nog een jaar bij te tekenen wordt zes dagen ex tra vakantie gegeven en een treinkaart je heen en terug. Er is vrijwel geen ar beider die van deze gelegenheid geen gebruik maakt. Spanjaarden en Italianen, ze vormei de grootste groepen met georganiseerd* wervingsacties aangetrokken buitenland se arbeiders. Maar er zullen er meer komen. Zolang onze eigen arbeidsmarkt nog gespannen is. zal men een beroep blijven doen op de buitenlandse mark ten. Met Griekenland en Portugal zijn ai concept-overeenkomsten gesloten. On langs zijn 200 Yoegoslaven gearriveerd in de Europoort werken sinds enkele maanden zelfs enkele tientallen TurkeD die helpen bij de bouw van de Gulfraf- finaderij. Daarnaast zijn nog vele andere bui tenlanders (buiten de acties om) in óns land werkzaam. Dat zijn mensen, di? hier al geruime tijd wonen en geheel zijn ge-settled. Onder hen bevinden zich ruim 1500 vluchtelingen vanachter het IJzeren Gordijn. Dan zijn er nog de 300.000 uit Indo nesië en 10.000 uit Nieuw-Guinea gere- natrieerden en de 22.000 Ambonezen. Wanneer men deze repatrianten echter buiten beschouwing laat, kan ruw ge steld worden, dat binnen de Nederlandse grenzen een slordige 35.000 buitenlan ders (inclusief Spanjaarden en Italianen) werkzaam zijn. Dat dit niet zo'n groot aantal is als mischien wel lijkt, wordt duidelijk als men weet dat de beroeps bevolking in Nederland drie a vier mil joen mensen telt. De buitenlanders ma ken dus slechts één procent uit. In tegenstelling met het gros van deze werknemers, zijn de Spanjaarden cn Ita- linane hier echter maar voorlopig. Zij, die willen blijven doordat ze trouwen of door andere omstandigheden zijn te tel len. De meesten komen omdat de om standigheden hen dwongen. Zodra zij een bepaald bedrag bijeen hebben ge spaard keren ze terug. Terug naar hun vaderland. Want al wordt dan ook alles gedaan om een spoedig acclimatiseren te bevorderen, voor hen is er maar één vaderland. En Nederland b il ij f t buitenland. Gesprek toch op t.v. Georges Bidault heeft gisteren laten weten, dat hij misschien naar Portugal gaat om asiel te vragen, als hij niiet in West-Duitsland kan blijven en zijn po litieke activiteit tegen de Franse pre sident Charles de Gaulle voortzetten. De Nederlandse Journalist Heinz van Nouhuys, gastheer van Bidault zei, dat hij een formeel verzoek om asiel zal koppelen aan een verzoek, dat de Beier se autoriteiten hem toestemming verle nen ..voor een beperkte politieke acti viteit." De Beierse autoriteiten hebben echter laten weten dat Bidault slechts twee alternatieven heeft: het aanbod aan vaarden op voorwaarde, dat hij belooft zich geheel uit de politiek terug te trek ken óf West-Duitsland te verlaten. Een commercieel televisiestation m Sydney heeft gisteravondd tweemaal het BBC-interview met Georges Bidault uitgezonden. De regering had eerder een uitzending van het interview door de televisie maatschappij die regerings steun heeft verboden, omdat zij het vraaggesprek beledigend voor een be vriend land achtte. Het Witte huis heeft meegedeeld, dat president Kennedy de onder-mi nister van buitenlandse zaken, belast met politieke aangelegenheden, Geor ge C. Mcghee, heeft benoemd tot ambassadeur bij West-Duitsland. De benoeming van Moghee moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. De 51-jarige Mcghee was eerder co ordinator voor de hulp aan Griekenland en Turkije en ambassadeur in Turkije. In een verklaring van president Ken nedy wordt gezegd, dat zijn besluit om Mcghee te verzoeken zijn huidige be langrijke functie te verwisselen voor die van ambassadeur in de Bondsrepubliek een blijk is van het grote belang dat hij hecht aan het onderhouden van nauwe en samenwerkende betrekkingen tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland, in het kader van de Atlantische bondge nootschap. van Reeuvvijk - Rotterdam Europa's grootste woninginrichting „Oude" Binnenweg 26 de expositie ZWITSERSE CREATIES VEROVEREN NEDERLAND Het Internationaal Vocalistencon- :ours bestaat tien jaar en dan is het dus een mooie gelegenheid om stand van zaken op te nemen en eens in de toekomst te gaan zien. Zo gebeurde het ook gistermiddag in Den Bosch, waar burgemeester mr. R. J. J. Lam- booy als voorzitter van de stichting ,,'s-Hertogenbosch Muziekstad" in de statige raadszaal met de vermaarde gobelins op het vocalistenconcours uitvoerig inging. In deze tien jaar heeft het Int. Voca listenconcours een uitnemende naam ge kregen: het staat op één lUn met dat te Genève, te Toulouse, München en Brus sel. En omdat de eisen altijd streng ge bleven zijn, heeft men i nde tien jaar goede resultaten geboekt. Bekijkt men de lijst van de prijswinnaars, dan treft men daarop aan de namen van Annette d^ la Bije, Aukje Karsemeyer en Hans Wilbrink uit 1954, Arjan Blanken uit 1955, Elly Ameling en Ladislaus Mraz uit 1956, Maria van Dongen uit 1957, Ber nard Kruysen uit 1958, Mariette Dierckx uit 1959, en Jules Bastin, die in 1962 een bijzonder goede indruk aohterliet en nu vast verbonden is aan de Brusselse Muntschouwburg. Het is wel een oogst om trots op te wezen. Want al deze prijs, winnaars, die toen aan het begin van hun loopbaan stonden, hebben nu wat bereikt. En dit niveau wordt verkregen, omdat de kandidaten beseffen zich gron- Directie Havenwerkennog geen afstel" De directie van de Kon. Ncd. Maat schappij voor havenwerken heeft een communiqué uitgegeven naar aanlei ding van de mededeling van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouw nijverheid dat de vergunning voor de bouw van een pier in Zandvoort voor lopig niet zal worden afgegeven. De directie deelt mee: „Op 15 april 1962 uerd de aanvrage voor de bouw in gediend. Daarna vond hierover her haaldelijk een presoonlijk contact plaats met de minister. Bij de opzet i het werk is er steeds rekening mee gehouden, dat de bouwactiviteit in het algemeen niet mag worden be- invloed door de uitvoering van dit plan. Daarom, aldus het communiqué, werden uit Portugal van een dochtermaatschap pij de voor de bouw benodigde arbeids krachten gerecruteerd. Hét werk in Zandvoort zou uitsluitend met deze men sen worden uitgevoerd. Daar dit bouw plan echter samenviel met de bouw van een fabriek voor industriële woningen in Zaandam, werd de personeelsopzet ooi' beide projecten gecoördineerd." De directie onderzoekt thans of het wel aantrekkelijk voor hen is de fabriek in Zaandam met buitenlands personeel te bemannen. Over de pierbouw zelf zegt het communiqué: „Uitstel is nog geen afstel!" Na het laatste overleg met de minister werd ten slotte besloten het voorstel ter goedkeuring in te dienen, waarbij de bouw van de pier zou worden opgedragen aan de dochtermaatschappij. Deze zou het werk met eigen personeel en produktiemiiddelen uitvoeren en de Gedesillusioneerd, maar overigens gezond is gisteravond de 33-jarige Nederlandse amateur-spion Cornelis J. zich noemende Fred van B. uit Amsterdam van zijn Berlijnse avontuur op Schiphol teruggekeerd. Hem werd door de koninklijke mare chaussee geen stroobreed in de weg gelegd. Hij werd niet eens onder vraagd. Masseur - cosmetoloog - haarkun- digc - yogatherapeut en saunaprakticus Van B. heeft zich nl. wel ingelaten met de Oostberlijnse Staatssicherheitsdienst SSD, doch zijn spionage-activiteiten zijn door de Westberlijnse veiligheidsdienst dermate onbetekenend geacht, dat hij uit de gevangenis werd ontslagen en op een vliegtuig naar Hamburg werd gezet. Op het verblijf van de ietwat stotte rende en slecht ziende Amsterdammer werd in Berlijn niet langer prijs ge steld: Hij werd teruggestuurd naar Am sterdam, waaruit hij op 30 november wegens particuliere moeilijkheden was weggevlucht zonder, naar ook zij zelf zegt, zijn vrouw, ex-fotomodel Hetty van Beek-Larsen, over zijn plannen in te lichten. Op de vraag waarom men hem nu feitelijk anderhalve maand in West-Ber- lijn had vastgehouden, zei hij: „Ze heb ben me verkeerd begrepen. Ik heb al leen gezegd, dat ik aan de Oostduitsers het adres had verstrekt van een in West-Berlijn wonende Pool. Dat was ook zo. Maar ik moest dat doen voor mijn eigen veiligheid. „Fred was trou wens slechts twee maal verhoord, de laatste maal drie weken geleden. Het leek wel of de politie hem helemaal vergeten was. Maar nu is hij dan toch vrijgelaten en weer terug in Neder land. contractuele verplichtingen op zdch ne men direct noch indirect personeel aan de Nederlandse arbeidsmarkt te onttrek ken. Het ligt voor de hand dat een der gelijke opdracht aan de dochteronderne ming in Nederland haar positie in Por tugal belangrijk zou hebben versterkt," aldus het communiqué. „Wij erkennen ,dat elke niet beslist noodzakelijke activiteit, die de bouw nijverheid in Nederland belemmert of zelfs beïnvloedt, op dit ogenblik dient te worden geëlimineerd in Nederland. Maar als vaststaat, dat dit beslist niet het geval is, heeft het niet verlenen van de vergunning en publikatle van deze weigering zelfs politiek weinig effect," zo besluit de directie van de Maatschappij voor Havenwerken het communiqué. dig te moeten voorbereiden. Daarom ook wordt de jury met opzet gekozen uit vocalisten van grote internationale er varing en zij maken vele jaren achter een deel uit van de jury om zodoende de continuïteit in de beoordeling te handhaven. Nu is dan het tiende jaar bereikt en nu heeft men op grond van de gegevens gemeend aan de eisen iets te moeten veranderen. Er zal nu niet meer van da kandidaten gevergd worden, dat zü even goed thuis zijn in opera, als In lied en oratorium. Zij kunnen nu een keuze doen tussen oratorium lied of opera lied. of lied oratorium (waarbq op het eerste dan de grootste nadruk valt). Dit is inderdaad een billüker regeling, om dat van jonge vocalisten niet een derge- lüke alzijdige begaafdheid verwacht mag worden. De jury bestaat voor dit 10e concours, dat van 2 tot 7 september ge houden zal worden, uit de dames Annie Delorie, Ilse Hollweg, Elisabeth Höngen en Janine Micheau en uit de heren Manus YVillemsen (voorzitter), Frans van Amelsvoort, Lode Devos, Kleth Falkner, Domenico Messina en Frans Vroons. Als pianobegeleiders treden op George van Renessc en Gerard van Blerk. Zomercursus Heeft het concours dus stimulerend gewerkt op het niveau der resultaten, dit niveau heeft ook aanleiding gegeven tot het stichten van een zomercursus voor vocalisten, die onder leiding van Clara Ebers, Herman Schey en Georg Hartmann van 30 juni tot 20 juli in Huize Bergen te Vught gehouden zal worden. De stichting ,,'s-Hertogenbosch Muziekstad", die ook deze zomercursus organiseert, weet wel het strijdende met het pedagogische element te verbinden! Natuurlijk zijn er ter ere van dit tien jarig bestaan enkele bijzondere mani festaties gepland. Frans van Amelsvoort, op zoek naar werken van zijn geliefde componist Cimarosa, heeft uit allerlei partituur- en tekstfragmenten een opera van deze laat-18e-eeuwer samengesteld, nl. „Gli Orazi e i Curiaci", een verhaal uit de ontstaanstijd van Rome. Deze opera zal nu in mei 1964 in concertvorm worden gegeven, waarbij prijswinnaars van de afgelopen concoursen als solisten zullen optreden. Hein Jordans dirigeert. Dan zal het 10e concours besloten wor. den met een concert, door de juryleden te geven. Zij zullen uitvoeren de Liebes- lieder van Brahms. En de derde activiteit zal bestaan uit een internationaal concours voor koren. De Federatie, die ilus de vijf grote bon den van de Nederlandse zangverenigin gen omvat, zal de organisatie ter hand nemen en „Den Bosch-Muziekstad" zal de plannen uitvoeren. Dit grote koor festijn zal plaats vinden in mei-juni 1965, omdat de voorbereidingen heel veel tijd kosten. Maar nu al is de belangstelling uit de koorwereld bijzonder groot. ,E komst van de Utrechtse deur waarder verleende de voor- jaarsbeurs dinsdag een geheel apart tintje. Hij kwam daar niet als be zoeker, integendeel, getooid met de versierselen, die zijn eerbiedwaar dige ambt extra luister bijzetten, kwam hij in de Julianahal „in volle beurs" beslag leggen op een daar geëxposeerde kolenhaard. De haard moest dit lot ondergaan, omdat hij een getrouwe kopie zou zijn van een model van een andere fabrikant, die ook ten beuze exposeerde. Gistermiddag kreeg deze beslaglegging een vervolg voor de president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plugga. De vervaardiger van de haard, de fa. Teldam uit Hamersveld, had namelijk een kortgeding aangespannen tegen de N.V. Bronco Haardenindustrie uit Maars- sen om de president om opheffing van het beslag te vragen. Mr. W. J. Bink trad in deze zaak op als vertegenwoordiger van de fa. Tel dam. HU stelde dat het beslag alleen dan rechtsgeldig was wanneer er sprake zou zijn van een overtreding van de auteurs wet en zo dit het geval was daarenboven sprake was van een „slaafse navolging" Mr. Bink zei van mening te zijn, dat er in dit geval geen sprake is van naboot sing omdat de haard die zou zUn nage maakt Bronco-Pasja genaamd geen oorspronkelijke en originele creatie was. die zich wezenlijk van andere modellen onderscheidt. HU gaf toe dat de haarden op het eer ste gezicht veel op elkaar lijken, maar legde er de nadruk op dat zü op detail punten verschillen. Mr. Th. Limperg uit Amsterdam trad op als advocaat voor de N.V. Haarden industrie Bronco uit Maarssen. Hü deelde mee, dat de beide firmanten van de fa. Teldam vroegere werknemers zyn van de N.V. Bronco. Zü hebben aan de ont wikkeling van de bewuste haard zelf meegewerkt. HU was van mening dat de firmanten het ontwerp eenvoudig hebben meegenomen en het zich wederrechtelüfc hebben toegeëigend. Nauwehjks twee weken geleden toonde de fa. Teldam de omstreden haard op een show in Leusden. De N.V. Bronco kreeg hier lucht van en maande de firma om de vervaardiging van de haard te staken. De firmanten lieten hun vroege re werkgever daaop schrifteiyk weten, dat zü de produktie inderdaad zouden stopzetten. Des te groter was de veront waardiging van de Maarssense N.V., ai- dus mr. Limperg, toen men de haard toch op de Voorjaarsbeurs aantrof. Soekarno heeft gisteren de geruchten tegengesproken, dat de Indonesische rege ring een geldhervormlng wil uitvoeren ter stabilisatie van het economische leven. Hü liet de minister van voorlichting, Roeslan Abdoelgani. een verklaring voor lezen. waarin hü mededeelde: „De Indo nesische regering verklaart met nadruk dat dergehjke berichten niet juist zijn. De commissaris der Koningin in Limburg, dr. F. J. M. A .H. Houben, heeft zich desgevraagd bereid verklaard na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd (in mei) nog enige tijd aan te bhjven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11