Steeds kleur meer winst aan en vormgeving Verkoudheid 'ASPRO' Hiswa - Goed steeds meer Kamp gerief DE BLAUWE TREIN Jaarlijks komen 50.000 ideeën in de bus Nu verloor Nederland van Oostenrijk: 13-2 Indrukken van de Jaarbeurs Herdenkingsfeest geen nabootsing Zware industrie imponeert met manifestatie i,Gekwetste" wist te ontsnappen Ada Kok verbeterde record vlinderslag Engels voetbal Soldaat ging niet naar N.-Guinea Burgemeester ook meester met het tekenpotlood Voor watersport en kamperen Cuthbert verbeterde wereldrecords 7 DINSDAG 12 MAART 1963 Minister De Pous heeft gisteren de voorjaarsbenrs in Utrecht of- cieel geopend door het overhalen van een scheepstelegraaf. Het ligt niet in de bedoeling van de egering de herdenking van het 150- irig bestaan van het Koninkrijk der lederlanden in de loop van dit jaar i hoofdzaak te doen bestaan uit de na- wtsing in een of andere vorm van e slag bij Waterloo. Het comité nationale herdenking 1813- 963 streeft naar een zo groot mogelijke egionale spreiding en waardeert parti- uliere initiatieven voor zover zij de istorie geen geweld aandoen en passen i de sfeer van deze tijd. Voor deze ini- atieven draagt de regering geen ver- itwoordelijkheid, zo zegt de minister resident, minister van algemene zaken, rof. dr. J. E. de Quay in zijn memorie sn antwoord op de begroting van alge- lene zaken voor 1963 tot de Eerste Ka- Prof. De Quay op NIVE-expositie Op de eerste Jaarbeursdag, die zich onderscheidde doordat minister drs. J. W. de Pous 's morgens de openingsrede uitsprak en de minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay 's middags de beurs bezocht, was al tijdig in de ochtend sprake van veel taligheid en levendigheid. Rondom de klok van twaalf had de buitenlandse dienst bezoekers uit achttien landen geregistreerd, maar dat was minder dan verleden jaar, toen de eerste morgen van de Voor- ïaarsbeurs al vertegenwoordigers van zesentwintig landen naar Utrecht bracht Mag deze voorjaarsmanifestatie van binnen- en buitenlandse industrie in het teken van de zware industrie staan waarbij de scheepsbouw een voorname plaats inneemt toch wordt er naast machines en transportmiddelen, techni sche apparatuur en een grote verschel- denheid aan instrumenten en produktie van toeleveringsbedrijven nog zoveel geëxposeerd aan consumptiegoederen, dal het welhaast onmogelijk is. in één dag tijd 'n goede indruk van het geheel te krijgen. Niettemin hebben wij rondgekeken naar nieuwe en belangwekkende zaken, waarbij wij ons vooral bepaalden tot de consumptiegoederen, die de dagbladle zer (es) meer aanspreken dan de inge wikkelde technische aanbiedingen. Toch is het uiterst interessant a de alleen maar kijkende Jaarbeursbe zoeker, eens te wandelen door de grote hallen aan het Croeselaanterrein, waar machines en motoren zoemen en dreu nen en waar de techniek in hoge mate imponeert. Buitenland In.één van die hallen, de Merwedehal, vindt men de collectieve landeninzen- dingen. die er weer hoogst aantrekke lijk uitzien en een onderbreking van de strengste techniek vormen. Alleen Amerika en Noorwegen hebben zich, naar wij reeds meldden, voornamelijk op expositie van technische goederen toegelegd. Prof. dr. J. E. de Quay, minister resident, was gistermiddag op de trechtsc Vooriaarsbcurs aanwezig de officiële opening van het leeënbusexpositie, dat een plaats (eft gevonden in de Merwedehal. it was de eerste maal dat de mi- ister-prcsident in functie de Jaar- eurs bezocht. Deze expositie is ingericht door het IVE-Ideeënbuscentrum en geeft een in. ■uk van de vele kleine uitvindingen die k jaar worden ingezonden door werk- smers in bedrijven en bij instellingen. Bij de versoheidenheid aan goede keen, hier tentoongesteld is ook dat m de heer A, Visser, werkzaam bij een irijndrechtse fabriek, die hiermee een ttdelijke prijs won en nu was uitverko- ii om de beursexposiitie symbolisch te enen door een kleine rotonde in draai de beweging te brengen. Alvorens het zover was. hield eerst de lorzitter van het Ideeënbuscentrum, jhr r A. J. M. van Nispen tot Pannerdon. korte toespraak waarin hij de minis- -president verwelkomde en een over- c'nt gaf van de activiteit welke deze stelling van het NIVE kenmerkt, laarlijks worden ongeveer 50.000 ideeën nor werknemers uit allerlei bedrijven gezonden. Deze ideeën zijn gebaseerd efficiency en tijdsbesparing. Ongeveer D00 daarvan worden bekroond met ldprijzen. De voordelen, welke deze eeën schenken zün niet direct te bere. enen, maar bewegen zich toch op. een veau van ongeveer tien miljoen gulden ir jaar. Deze praktische winst is echter niet het wnaamste: de belangstelling en de toe- ijding aan het werk. door de ideeën be- ond. is van groter waarde, emier De Quay zeide 't ,,een goed idee vinden, dat men hem voor de opening ze expositie had uitgenodigd, niet leen omdat hij vroeger ook in het be ur van het NIVE heeft gezeten (toen nog niet zulk een grote activiteit ont- uoide als nu), maar ook omdat het be weren van de idee hem zo na aan het rt ligt. Hij complimenteerde het Instituut, dat veel succes heeft op allerlei terreinen n de samenleving, niet alleen in de De 23-jarige Utrechtse schilder B. die van wordt verdacht enige inbraken hebben gepleegd, is aan twee recher- icurs ontsnapt, die hem in het St. ntonius-ziekenhuis bewaakten. Dc jon- hnan is tot op dit ogenblik spoorloos. De schilder verbleef al enige tijd in orlopige hechtenis. De laatste dagen aagde hij over pijn in de pols. Een 'kier die hem onderzocht, kon niets nden, maar adviseerde om een rönt- tafoto te laten maken. Aldus begaf 1 jongeman, geëscorteerd door twee den van de Utrechtse recherche zich het St. Antonius-ziekenhuis. Toen de schilder in het ziekenhuis van In boeien was ontdaan, gereed voor n foto. verraste hij zijn bewakers. Hij nde de kamer uit cn maakte van de ukte van het bezoekuur gebruik om ontsnappen. bedrijven, maar ook in de landbouw en in de huishouding en zelfs in de spreek kamer van de tandarts, door het stimule ren van de efficiency waardoor niet al leen tijd en dus geld wordt bespaard, maar ook het werk zoveel aangenamer wordt gemaakt. „Drie weldaden voor de werknemer zouden zonder het NIVE niet bereikt zijn", aldus de minister-president: „pro- duktieverhoging, verhoging van bikomen cn arbeidstijdverkorting". Het aanmoedigen om tot ideeën te ko men heeft echter een andere en hogero waarde: het voorkomt dat de mens een deel wordt van de mechanische arbeid, die met een lage gTaad van bewustzijn kan worden verricht. Tegen dit euvel, aldus prof. De Quay, vormt de creativi teit van het nadenken over vergroting van veiligheid en efficiënter werken een belangrijke tegenstroom". Na de opening van de expositie bracht de minister-president nog een kort be zoek aan de beurs, waarbij hij o.m. en kele collectieve landeninzendingen be zichtigde. Finland is dit Jaar voor het eerst met een collectieve stand aanwezig en daar om werd er een persconferentie gehou den, waarin de ambassadeur van dit land, de heer Helge von Knorring, mededeel de dat Nederland een van de b*ls»i)°-r»ik- ste afnemers van Finland is. Na Enge land, Rusland en West-Duitsland is Ne derland vierde in de ril. Men denkt wel eens. dat Finland niet veel meer exposeert dan hout en papier, maar na 1945 is ,de Finse industrie en daarmee ook de exDort. sterk ontwik keld. Dit was temeer nodig omdat de bosbouw niet altijd voldoende werkge legenheid scheDt. Thans neemt de me taalindustrie 15 pet van de Finse export voor haar rekening. Wat Finland nog meer kan exporteren werd in de bijzonder aantrekkelijk in gerichte ruime collectieve stand ge toond. Er was om te beginnen een nieuwtje voor de bloemisterij, nl. bloem potten van dunne lagen geperste turf. waarin bloeiende planten uitstekend ge transporteerd kunnen worden. Zet men thuis de plant in een pot dan lost de turflaag op in de aarde. Bovendien is aan het laagje nog een variëteit van voedingsstoffen voor de plant toege voegd. Verder toont Finland o.m zeer aparte sieraden van handsmeedkunst, pracht tapijtwerk, lampen, glas- en kristal en fraai ovenvast serviesgoed. Heel aardig dat het informatiecentrum is geves tigd in een reusachtige pakkist voor groot transport Uit Zweden ziin er o.a. weer speci men van houtbewerking en henl aan trekkelijke huishoudelijke apparaten (Zweden staat hiermee altijd vooraan uit Oostenrijk wijnen en borduurwerk. Frankrijk is er met kaas. wijnen en toe ristische propaganda. Tsjechoslowakije met ojn. glas, kristal, keramiek speelgoeddieren en Hongarije met prachtig porselein, veel produkten van kunstnijverheid in hout en keramiek, le derwaren, bont, gebreide confectie, wij nen en voedingsmiddelen w.o. veel ge droogde groenten. Praktisch en mooi Wie goed rondkijkt op de beurs, zal het opvallen, dat de welvaart zich steeds meer afspiegelt in een zekere luxe, die ook het eenvoudige huishoudelijk* paraat en andere gebruiksvoorwerpen kenmerkt. Het is een lust voor het oóg. zo aantrekkelijk van kleur en vormge ving deze goederen worden. Het is duidelijk, dat de fabrikanten in binnen- en buitenland rekening houden met de moderne, lichte woning, waarin fraaie lijnen en tinten zo goed uitkomen. Vorm en HJn gaan nu hand in hand met de steeds praktischer wordende apparatuur die in de huishouding wordt gebruikt, of het nu een schilmesje dan wel een stofzuiger of een wasmachine aangaat. Er is vanzelfsprekend weer allerlei nieuws in toepassing gebracht, al gaat het meer om verbeteringen dan om op zienbare nieuwe vindingen Alles is er op gericht, de huisvrouw zoveel moge- lijk werk uit de handen te nemen dooi efficiënte automatisering. Ook wordt de huishoude'iike appara tuur steeds kleiner van omvang, het geen evenzeer nodig is voor de beperkte moderne woning. Opmerkelijk >s bijv dat de wasmachine niet alleen streds meer kan doen. maar ook geringer van .omvang is en, evenals de stofzuiger, een aardig kleurtje krijgt. Dat het grill-apparaat in Nederlanu een betere toekomst voorspeld wondt, blijkt wel uit de telkens groter wor dende keuze in dit artikel en ook bet kleine verplaatsbare spit krijgt meet aandacht. Rillerig? ÖnRrettig? Vlug: Maar er is voor de liefhebbers ook eer. ballpoint met een meebouwde gasaau- steker. Voor de dames is er een goed nieuw tje: een reinigingsmiddel van Duits fa brikaat, dat alle vlekken uit plastic haalt, zelfs de to' nu toe niet meer te verwijderen vlekken van ballpointinkt. en die van lippenstift of carbonpapier We zagen de nieuwe nylon-paraplu'es met dubbele bekleding en volants ot smockwerk en de moderne auto-koe kast met een capaciteit van 22 litei. Er zijn nu ventilatoren die niet op elektriciteit lopen en we zagen een kleu terstoeltje dat in vijf verschillende stan den kan worden gebruikt. Er is ook iets nieuws voor dc grap penmakers: een papegaai, die door middel van een verborgen kleine hand recorder tien minuten „praten" kan en dan alles zegt wat men van tevoren op de band heeft gesproken. Speelgoed Scliolten nadr Djakarta Kiriliio in Nederland De voorzitter van dc Nederlandse staaf, kundige studentenfederatie, mr. J. N Scholten, vertrekt heden naar Indonesië om culturele en wetenschappelijk contac ten aan te knopen en voor deze zomer een uitwisseling van studenten tot stand te bréngen. Hij wil de belangstelling van Indonesische studenten wekken voor spe cialistische opleidingen in Nederland. HU heeft hierover reeds „prettige contacten" gehad met het ministerie van onderwUs. kunsten en wetenschappen. De Indone- sisehe regering heeft hem naar Djakarta uitgenodigd. Hij zal daar de ministers Soebandrlo en Nasoetion ontmoeten en universiteiten bezoeken. De federatie heeft vorig jaar contact gehad met jonge Papoea's in Nederland onder anderen de heer Frits Kirühio, die gisteren in Neder- land is aangekomen om een regeling te treffen voor veertig Papoea's, die in Ne derland studeren of een opleiding vol gen. Op het ogenblik krijgen zij nog toe. lagen van de Nederlandse regering maar zii weten niet wat er na 1 mei zal ge- beuren. Staatssecretaris mr. Th. H. Bot heeft geweigerd subsidie te verlenen aan de federatie, die daarom verzocht had omdat de bemoeienissen met de jonge Papoea's veel geld hadden gekost en de bronnen beginnen op te drogen. Als reden gaf de staatssecretaris op dat er haast geen Papoea's meer in Nederland zijn. Nieuwtjes Aan kleine nieuwtjes zagen wij een kookwekker, die maar eenmaal pej maand behoeft te worden opgewonden maar ook een gewone (Zwitserse) wek ker, die acht dagen loopt, elk etmaal wekt en zelf het afgezette wekmechanis me weer in werking stelt. Trouwens, op klokkengebied is er nog meer nieuws: een bureauklok die niet alleen de Nederlandse tijd aanwijst, maar tegelijk ook die in meer dan vijftig andere landen ter wereld en een horlo- in een gasaansteker Ingebouwd. Aan het speelgoed wordt nog steeds veel zorg besteed. Naast de traditionele poppen nemen de looDpoppen een grote plaats In. en het speelgoedbeest krijgt nog fantastische vormen en kleuren. Er zijn nu ook „echte" witte politie, autootjes en zelfs een Rijkspolitie-onee- vallenwagen. winkeltjes als supermar ket ingericht en boerderijen met een dak dat afgenomen kan worden. Het gezelschapsspel, inclusief het oude beproefde kwartetspel doet zich in al- weer nieuwe vormen voor. de bouwpla ten en knipseldozen-collecties zijn uit gebreid. De stand waarin de kunstnijverheid exposeert is als altijd een bezoek mi dan waard en zo is er niet alleen veel nuttigs, maar ook veel moois te zien op deze Utrechtse Voorjaarsbeurs, tot en met 19 maart (niet op zondag) geopend blijft. Zwemmen in Zuid-Afrika Het Ned. zwemteam, dat momenteel een tournee door Zuid-Afrika maakt, ze gevierde maandagavond in het zwembad van Bloemfontein op alle onderdelen waarin Ned. meisjes aan de start ver schenen. Voor de beste prestatie zorgde de 15- jarifee Ada Kok, die op de 100 yards vlinderslag met een tijd van 1 min. 04,6 sec. het allcomers record verbeterde. De beste prestatie ooit door een zwemster in Zuid-Afrika geleverd stond op naam van de Australische Beverly Bainbridge met 1 min. 10,2 sec. Schoolslagzwemster Klenie Bimolt kreeg geduchte tegenstand varr de Zuid- afrikaanse Ria BeyerS Klenie Bimolt won de 220 yards in 2 min 58.- sec. ter wijl Ria Beyers 2 min, 59.6 sec. liet af drukken. Ria van Velsen op de 100 yards rug. slag in 1 min. 06,7 sec. en Erica Terpstra op de 100 yards vrije slag in 59.5 sec., hadden geen tegenstand van betekenis. Middlesbrough heeft zich maandag ge plaatst voor de vierde ronde van het toernooi om dc Engelse voetbaibeker door de replay tegen Blackburn Rovers met 31 te winnen. Middlesbrough speelt in de vierde ronde thuis tegen Leeds United. De voor de vierde ronde gespeelde wedstrijd ManchesterUnited Aston Vil la eindigde in een zege met 10 voor Manchester United, dat in de volgende ronde thuis uitkomt tegen Chelsea. De beslissing in de replay voor de vierde ronde tussen Nottingham Forest en West Bromwich Albion viel eerst in de verlenging. Na tweemaal drie kwar tier was de stand 11. Nottingham Fo rest scoorde in de verlenging hét win nende doelpunt (21) en speelt nu inde volgende ronde thuis tegen de winnaar van Middlesbrough—Leeds United. Voetbal De nieuwe president van de Australische voetbalbond W. G Wal- kley is van plan nog dit jaar naar Euro pa te komen om te proberen de menigs- gescbillen met de Int. Veetbalfederatie op te lossen. Zijn doel is Australië op nieuw lid te maken van de FIFA. Volleybal In de kwartfinales van het toernooi om de Eur. beker voor he- ren-voUeybalteams heeft Boekarest Roemenië) met 15—8, 159, 14—16, 15 —7 gewonnen van PUC (Frankrijk), Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanochtend de dienstplichti ge soldaat B. B veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest omdat hij zich vorig jaar niet te ruggemeld had van inschepingsverlof en zich daardoor onttrokken had aan uit zending naar Nieuw-Guinea. Hij had voor het hof verklaard dat hij zijn vader had willen helpen bij de opbouw van een nieuwe zaak. Het hof bevestigde hiermee op eis van de advocaat-fiscaal het vonnis van de krijgsraad. (Vari onze parlementsredactie) geweest, de zeer rooms uitgetekende Beel. en nog vele anderen, onder wie AAN de kunstzinnigheid van een drietal Zuidnederlanders, die voor de burgemeester van Gouda, de afscheiding van 1830 de portefeuille Tj- t p. hebben beheerd. Voor de tekening mr. dr. K. F. O. James, heeft het van voigencje oud-minister, mr. ministerie van binnenlandse za- Toxopeus, is reeds het haakje in de ken het te danken, dat de hal muur «ealaien Hat portret zelf if al van het departement aan het bl",t voorlwl' n°£ m Haagse Binnenhof sinds korte tijd Zoals reeds gezegd, veel naspeurin- wordt gesierd door 46 tekeningen e«n moesten worden verrcht om de j beeltenis van de vroegere ministers te van oud-mimsteis van binnen- achterhalen Tot in Duitsland en Bel- landse zaken gjg toe werden contacten gelegd. Van Gisteren gaf de heer James een toe- Ruys de Beerenbrouck. nog niet eens lichting op het werk, waaraan hij ge- zo heel lang geleden gestorven, was durende ruim drie jaar een kleine zes- alleen nog maar een portret op een honderd uur van zijn vrije tijd heeft bidprentje te aohterhalen. Van de besteed. Nadat hij portretten van 28 jonge Heemskerk waren aanvankelijk oud-burgemeesters van Gouda en veer- slechts spotprenten door Braakensiek tien Zuidhollandse commissarissen der besohikbaar, waarop deze bewinds- Koningin ze zullen straks het nieu- man stond afgebeeld als de jolige we provinciehuis sieren had gele- Christen, de hoge hoed op één oor. kend. rijpte bij'hem het plan, eenzelf- de serie te maken van ministers van mr ^ames zlJn potlood van binnenlandse zaken de excellente koppen heeft weten Hij heeft het geweten. Alleen al te maken, dwingt diepe bewondering het verzamelen van conterfeitsels van a'- HlJ heeft een zo natuurgetrouw al deze bewindslieden van 1813 af mogelijke weergave willen geven heeft hem veel moeite gekost. Maar maar men behoeft niet te denken, dat hij is erin geslaagd, alle beeltenissen de oude staatslieden op doodse wijze op een na te reproduceren De ene 7jJn afgebeeld. Integendeel, als een die hij niet heeft kunnen achterhalen waar meester met een zeer fijn gevoel is die van de vroegere secretaris-ge- voor het werk- waaraan hu zich heeft neraal Vollenhoven. die in de eerste gegeven, bracht hij de meest spreken- holft van de vorige eeuw gedurende de karaktertrekken van de oud-mi- enkele maanden minister van binnen- "'s'ers tot leven. Daar in de hal van landse zaken ad interim is geweest *«t departement van binnenlandse za- Op de plaats van diens portret prijkt ken han# een nik bezit, dat met zorg thans zijn wapen geconserveerd dient te worden. Verdere concrete plannen heeft mr. Voor het overige zijn ze allen aan- James nog niet Binnenkort wordt hij wezig, de grote Thorbecke, de gepensioneerd en krijgt hij meer tijd strenge Tak van Poortvliet, de profe- om zich aan zijn liefhebberijen te wlj- tische Kuyper, de vrolijke Theo den. ,.Ik hoop", zo zegt hij. „dat ik Heemskerk, de gemoedelijke Kan, de nog, zij het met heel lange tussenpo- I jonge Burger, die tijdens de tweede zen, een aantal oud-ministers mag wereldoorlog enkele jaren minister is portretteren (Van een onzer verslaggevers) Drs. F. J. W. Gijzeis, staatssecre taris van economiscbe zaken, zal donderdagmorgen 21 maart dc His- wa-Goed Kamp-tentoonstelling ope nen, die tot en met 31 maart in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt gehouden. Dit is de tweede maal dat Hiswa en Goed Kamp gecombineerd exposeren: de Hiswa op het gebied van de watersport, Goed Kamp (ANWB) op het gebied van kampe ren. In totaal zullen op deze tweede ex positie, die vorig jaar ruim 200.000 bezoekers trok, 255 stands worden in gericht, waarin 400 schepen, 200 cara vans en honderden tenten zullen wor den tentoongesteld. Dezer dagen za! met de opbouw van de expositie wor den begonnen. Dit tot grote opluchting van de organisatoren, want lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat de vorst in de scheepssector als spelbre ker zou optreden; het ijs had vele jachtwerven geïsoleerd. De dooi heeft het echter mogelijk gemaakt dat alle schepen toch nog tijdig in de RAI kunnen zijn. Wat in de scheepSsector zal opval len is de snelle opmars van het poly ester materiaal. Ongeveer de helft van de ruim 400- geëxposeerde boten rt van dit materiaal vervaardigd. Alu minium begint echter ook steeds meei veld te winnen. Bij de scheepsmotoren, zo zal de tentoonstelling laten zien, maakt de hekmotor grote opgang. Een noviteit: de N.S.U.-wankelmotor met waterstraalaandrijving, ingebouwd in een snelle motorboot. Tenten Op kampeergebied brengt de expositie een grote verscheidenheid aan tenten en kampeerbenodigdheden. Er komt o.m een bungalow-tent met drie slaapkamers een woon- en een keukenruimte terwijl tevens nog logeerkamers kunnen worden ingebouwd. Ook zal een zgn. pneumatische tent worden geïntroduceerd, een tent die wordt opgezet door de luchtbuizen vol ie pompen. Het bezwaar van deze tenten was altijd de slechte ventilatie maar dit schijnt nu te zijn ondervangen. Voor de luxe-kampeerder komen er tal van kam- peer-accessoires, o.m. een slaapzak met eiderdonsvulling en een kampeerschom- Hij bad het papier losgemaakt. Binnenin be vond zich een klein pakje in bruin papier. Ook dit opende hij, keek de inhoud na en pakte het vlug weer in. Op hetzelfde ogenblik klonk scherp een elektrische schel. „De Amerikaan is punctueel", zei Olga, met een blik op de klok. Ze verliet de kamer. Een ogenblik later kwam ze weer binnen met een vreemdeling, een grote, breedgeschouderde man. wiens overzeese af komst duidelijk merkbaar was. Zyn scherpe blik ging van de een naar de ander. Mr. Krassnine?" vroeg hij beleefd. „Die ben ik", z>ei Boris. „Ik moet u excuus vragen voor het weinige comfort hier. Maar de zaak moet absoluut geheim blijven. Het mag niet bekend worden dat ik met deze zaak iets te ma ken heb." „O, zo," zei de Amerikaan beleefd. „U heeft mij op uw erewoord beloofd, niet waar. dat over deze transactie niets gepubliceerd zal worden? Dat is een van de voorwaarden van dc verkoop." De Amerikaan knikte. „Daarover zijn we het al eens" zei hij onver schillig. „Wilt u mij nu misschien de voorwer pen eens laten zien?" „U heeft het geld bij u, in bankpapier?" „Ja", antwoordde de ander. Hij maakte evenwel geen aanstalten het te be wijzen. Na enige aarzeling wees Krassnine naar het pakje op tafel. De Amerikaan nam het op en maakte het pa pier los. De inhoud hield hij onder een kleine elektrische lamp en onderwierp alles aan een nauwkeuri onderzoek. Voldaan haalde hij een dikke lederen portefeuille uit zijn zak en nam er een pak bankbiljetten uit. Deze overhandigde hij aan de Rus. die ze zorgvuldig natelde „In orde?" „Dank u, mijnheer. Het is volkomen in orde." Het geheim van door AGATHA CHRISTIE „Zo!" zei de ander. Hij stak het bruin papie ren pakje onverschillig in zijn zak. Hij maakte een buiging voor Olga. „Goedenavond mademoi selle. Goedenavond, mr. Krassnine." Hij vertrok en sloot de deur achter zich. De ogen van de beide mensen in de kamer ontmoet ten elkaar. De man streek met de tong langs zün droge lippen. „Het zal me verwonderen of hij ooit in zün hotel aankomt," mompelde hij. Door hetzelfde gevoel gedreven wendden zij zich beiden naar het raam. Zij waren nog juist bijtijds om te zien, dat de Amerikaan de straat op stapte. Hij sloeg linksaf en liep met grote passen weg, zonder om te zien. Twee schaduwen kwamen uit een portiek te voorschijn en volgden hem onhoorbaar. Vervolgers en vervolgde ver dwenen in het duister. Olga Demiroff begon te spreken. „Hü komt veilig thuis", zei ze. „Je hoeft niets te vrezen of te hopen, naar je verkiest." „Waarom denk je dat hem niets zaj overko men?" vroeg Krassnine nieuwsgierig. „Iemand die zoveel geld verdiend heeft als hij is niet gek," zei Oiga. „En nu over het geld gesproken Ze keek veelbetekenend naar Krassnine. „Wat?" „Mijn deel, Boris Ivanovitch." Met tegenzin gaf Krassnine haar twee bank biljetten. Ze knikte als dank, zonder enige emo tie, en verborg ze in haar kous. „Dat is.in orde," merkte ze met voldoening op. Hij keek haar nieuwsgierig aan. „Heb je geen spij-t, Olga Vassilovna?" „Spijit? Waarover?" „Over wat je in bewaring hebt gehad. Er zijn vrouwen ik geloof zelfs de meeste vrouwen, die dol op zulke dingen zijn." Ze knikte nadenkend. „Ja, daar zeg je de waarheid. De meeste vrou wen zijn zo gek. Maar ik niet. Ik ben nu toah nieuwsgierig Ze zweeg. „Nu?" vroeg de ander. „De Amerikaan zal van hen geen last hebben o, daar ben ik zeker van. Maar later „Waar denk je toch over?" „Hij geeft ze natuurlijk aan de een of andere vrouw," zei Olga in gedachten. „Ik ben be nieuwd wat er dan zal gebeuren Ze maakte een ongeduldige beweging en ging naar het venster. Plotseling uitte ze een kreet en riep haar metgezel. Dc Markies De man met het witte haar liep voort, zonder zich te haasten en schijnbaar zonder op zijn om geving te letten. Hij sloeg rechts en toen links een zijstraat in. Nu en dan wuifde hü zich een weinig frisse lucht toe. Plotseling bleef hij onbeweeglijk staan en luis terde ingespannen. Hij had een geluid gehoord. Het kon een band zijn, die sprong, misschien was het ook een schot. Een nieuwsgierig lachje speel de een ogenblik om zijn mond. Toen zette hij zijn rustige wandeling voort. Wordt vervolgd. melstoel. Uit het aantal inzendingen in de kampeersector blijkt wel dat een steeds groter deel van vakantie-vierend Nederland de voorkeur geeft aan de tent boven het hotel. Om deze vorm van vakantiebesteding nog meer te sti muleren wordt thans door de ANWB in samenwerking met TNO een onderzoek ingesteld dat ten doel heeft te komen tot een normalisatie van tentdoek. Caravans Bij de afdeling caravans zal duidelijk een tendens zijn waar te nemen naar seriebouw. Ook hier grote verscheiden- neid. Er komen opklapbare caravans van nog geen f 2000.- maar ook zullen wa gens van over de 20 mille worden" ge- exposeerd. Aandacht wordt eveneens besteed aan de steeds populairder wor dende „living-vans", huisjes op wielen die veelal worden gebruikt om er de weekends in door te brengen. In ver- schillende stands zullen bovendien bouw pakketten worden geëxposeerd. De voorlichting is op deze tweede Hiswa-Goed Kamp-tentoonstelling niet vergeten. In de ANWB-stand zullen de kopers-in-spé aankoop adviezen worden gegeven. Kampeertechnische adviezen verstrekt ook de elf minuten durende nieuwe kampeerfilm (in kleuren) die door Polygoon-Profilti is gemaakt en die elk half uur wordt gedraaid. Voorts zal de ANWB op een aparte stand een enquette instellen onder jongeren van 15 tot 25 jaar over de vraag in hoeverre het wenselijk moet worden geacht de inrichting van een net van jeugdkam- peerterreinen te stimuleren en waar no- dig financieel te steunen. Betty Cuthbert. dc Australische atlete die tijdens de Olympische Spelen 1950 in Melbourne op 18-jarige leeftijd tri omfen vierde en met drie gouden me dailles zich bij grootheden als Fanny Blankers-Koen en Majoric Jackson voegde in de damesatletiek, verbeterde tijdens wedstrijden in Melbourne het wereldrecord op de 440 yards met een tUd van 53,5 sec. Het oude record stond sedert 16 sep tember 1959 (Minsk) op naam van de Russische atlete en Eur. kampioene 400 meter Maria Itkina. Betty Cuthbert faalde volkomen tijdens de Olywipische Spelen 1960, waar zij niet eens door haar series op de 100 meter heenkwam. De grote ster van 1956 verdween volkomen in het niet bij de sprankelend lopende ..gazelle" Wllma Rudolph (V.S) die schijnbaar moeiteloos driemaal „goud" vex'overde. Betty Cuthbert heeft zich in een tijdsbestek van twee jaar omgeschakeld van de sprint naar de langere afstand en boekte nu, 25 jaar oud, haar eerste grote succes. De Australische wil het op de spelen in Tokio nog eenmaal proberen. Naar later bleek verbeterde Betty Cuthbert eveneens het wereldrecord op de 400 m. De juryleden die haar tussen tijd opnamen lieten de chronometers stilstaan op 53,1 sec. Het oude record stond met 53,4 eveneens op naam van Maria Itkina. Naast de recordprestaties van Betty Cuthbert, zegevierde George Holdsworth met een lichte wind in de rug op de 100 meter in 10,2 sec. over de sterkt sprinter uit Kenya Antao (10.3). Goede resultaten zagen de toeschou wers in Perth, waarbij Margaret Burvill de 100 yards afroffelde in 10,7 sec, ter wijl Joyce Bennett en Margaret Burvill een harde strijd voerden op de 220 yards die door eerstgenoemde in 24,7 met 0.1 sec verschil werd gewonnen. Dixie Willis won zowel de 440 yard» en de 880 yards in resp. 54 en 2.09.6 sec. De hoogspringster Helen Frith wonde vijf kamp met een totaal van 4374 pun ten. IJSHOCKEY IN STOCKHOLM Het Ned. U-s- hockeyteam heef» maandagmiddag voor de tweede maal een nederlaag moeten incasseren Tegen Oostenrijk werd met 13—2 ver loren. De Oostenrijker* met in hun midden o.a, de tot Oosten rijker genaturali seerde Canadees De) St. John, die enkele jaren geleden nog deel uitmaakte van het Haagse HokiJ- team, hadden weinig moeite om tot een ruime overwinning te komen. Met snelle aanvallen overrompelden zij de Neder landse verdediging keer op keer drie minuten keken onze landgenoten al tegen een 20 achterstand aan toen Wechselberg en Spielmann in resp. de tweede en derde minuut doel troffen. De Ned. aanval trachtte wel het spel te verplaatsen maar tegen de robuust doch bijzonder sportief spelende Oosten rijkse verdediging kreeg men weinig kans. Aan de andere zijde sneden de Oostenrijkers echter keer op keer door da Ned. defensie, waarbij keeper Van Esch, die overigens een voortreffelijke partij speelde, twee keer de puck uit hei net moest halen. Kort voor het einde van de eerste periode scoorde Hendriks het eerste tegenpunt uit een goede past van Van Dijk. In de tweede periode speelden de Oos tenrijkers wat meer ontspannen, waar door Nederland, dat eerst nog twee doel punten had moeten toestaan, enigszim onder de druk uitkwam. Het Ned, offen- sief werd bekroond met een treffer van Bakker in de tiende minuut. Hierna bleek de Ned. aanval echter al zijn kruit te hebben verschoten: de Oostenrijkers scoorden in de slotfase van de tweedr periode nog liefst vier maal. In de laatsti speeltijd kwamen onze landgenoten er praktisch niet meer aan te pas. Vin Neuwirth. Del St. John (2) en Spielmann liep Oostenrijk uit tot 13—2. Bakker har) de score voor Nederland een nog wat draaglijker aanzien kunnen geven wan neer hij niet voor open doel had gefaald. Groep A: Canada-Amerika 104 (1—3 41 51); Finland-W. Duitsland 44. Tsjechoslowakije Canada Zweden Rusland Finland West-Duitsland Oost-Duitsland Ver. Staten 3 3 0 0 6 28—5 3 3 0 0 6 27—0 3 3 0 0 6 11—2 3 2 0 1 4 22—8 4 112 3 16—17 3 0 0 3 0 3 0 0 3 0 8—35 9—21 8—31 Groep B: Zwitserland-Frankrijk 5—8 (20 1—0 20); Roemenië-Zuid-Slavié 1 4 fl1 21 42); Noorwegen-Engc- land 9—2 (2—0 4—1 3—1). Zwitserland 4 3 l Roemenië 4 3 1 Polen 3 2 0 Noorwegen 3 2 0 Zuid-Slavië 3 1 0 Frankrijk 3 0 0 Groot-Brittannië 4 0 0 Groep C: Oostenrijk-Nederland 13—2 (4—1 5—1 4—0) 3 25—5 23—12 19—8 19—10 12—18 5—20 3—35 Oostenrijk Hongarije Denemarken Bulgarije Nederland België 10 12 2 0 0 1 2 29—5 21—4 6-14 3—3 6—20 1—20 Academische examens rtreAtM^TEI!D^M Vrije Un. Geslaagd: a nC0 8 i, B Ro«crs (Lincoln. USA) cn A Borman (Den Haag) l. a5is7!ERDAM Gem. Un. Gelaagd- dim»- ",eo'°«le:K W G van Pijpen (An^rl dam), doet rechten: mcj. A A C Hendriks (Amsterdam); kond. soc. aardr.: mej J G P HeerhuismclM Aft Campo. j G Hulsman I re>. 116 (Amsterdam); kand fva -dr.; Th Fabcr (Amsterdam»: V/ Het Deense vrachtschip Biscaya heeft gisteravond de negen bemanningsleden aan boord genomen van het Nederlandse Lissabon gebracht. kuitvrertulj Brethelle z*) worden neer De Bichelle, die m de Atlentiiche haviê"h'eWeg ÏT "edertandee Wlopï'n va» '"toen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7