KRO handhaaft zijn grieven Jjki eeti &a#t£e hij, ÏO.75 Kernstopverdrag is voor VS militair belang Somali wil betrekkingen met Engeland verbreken Lord Home naar Parijs voor NAVO-vergadering Ook 300 dagen vorst Rusland zal maritieme strategie opbouwen „Inbreuk op vrijheid van voorlichting" Onderzoek naar wensen van kijkers en luisteraars Geen ontwikkeling neutronbom 10neCccf Eerste kontakt na Brussels échec Zendtijd voor debat De Kort- Vondeling Nieuwe staten krijgen hulp Geen verplichting jegens Malakka Stevenson wijst op VN-tekort Staking metaal in België afgewend Rusk naar Parijs Syrië en Irak bij de VAR? 5 DINSDAG 12 MAART 1963 Uit een gisteren gepubliceerd com muniqué van de rijksvoorlichtings dienst (een toelichting van de rege ring) en de reactie hierop van de K.R.O. blijkt, dat omroepvereniging en regering de feiten geheel verschillend interpreteren. De grief van de K.R.O. blijft, dat de staatssecretarissen bij hun eerste gesprek over de Bidault-uitzen- ding allerminst dachten aan een rege- ringsingrijpen, maar dat de bewinds lieden later wezen op artikel 4 lid 1 van het televisiebesluit. De uitzending zou toen ineens de veiligheid van de staat en de openbare orde bedreigen. Verder wordt in de toelichting van de regering een onderscheid gemaakt tussen preventief en repressief optre den. Volgens de K.R.O. is dit onder scheid wel bijzonder subtiel, vooral omdat dat telegram met die dreigende inhoud werd ontvangen. Een andere grief van de omroep vereniging is, dat uit dit telegram dui delijk werd, dat de zender zou worden uitgeschakeld onmiddellijk na het be gin van de uitzending, terwijl de in houd van de uitzending de regering niet bekend was. Bovendien gaat de regering in haar communiqué, dat neerkomt op een feitelijke uiteenzetting, voorbij aan het voornemen van de K.R.O. het in terview in te leiden met een zeer kri tisch commentaar. Tevens was de om roepvereniging van plan de zeer kri tische Engelse commentaren, die het interview inkapselden, uit te zenden. Protest Inmiddels heeft het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten het volgende telegram aan de minister president gezonden: „Het bestuur van de Federatie van Nederlandse journalisten, 11 maart bijeen, heeft het regeringsdreige ment tegen de K.R.O. inzake de voorgenomen uitzending van het B.B.C.-interview met Bidault be sproken. Het federatiebestuur acht dit dreigement een inbreuk op de vrijheid van voorlichting en meent dat de norm van art. 4 Televisie- besluit gehanteerd is op een onge oorloofde manier, omdat geen ver band is te leggen tussen enerzijds veiligheid van de staat en open bare orde, al dan niet in onderling verband en anderzijds het vertonen van een in Engeland uitgezonden t.v.-gesprek met Bidault, dat daar een parlementair debat en een openbare discussie heeft uitgelokt. Onderdrukking van de uitzending van deze documentaire gegevens, die in het communiqué van de R.V.D. van 1 dezer onjuist zijn ge kwalificeerd, verdraagt zich niet met de vrijheid van voorlichting, in art. 10 Europese Conventie voor de rechten van de mens. Het Federatiebestuur is veront rust door en verontwaardigd over de toepassing van art. 4 T.V.-besluit op een situatie waarvoor deze bepa ling kennelijk iniet is geschreven en spreekt de verwachting uit dat be doelde gevaarlijke ingreep ten aan zien van de K.R.O. nooit als prece dent zal worden beschouwd". Het telegram is ondertekend door de voorzitter mr. A. Stempels. De besturen van de Nederlandse Ra< dio Unie en van de Nederlandse Televi sie Stichting, waarin de vijf omroep-ver- enigingen samenwerken, hebben reeds geruime tfld de behoefte gevoeld aan een diepgaand onderzoek naar de luis ter- en kijkgewoonten van ons volk en naar de wensen, die het ten aanzien van de programmering heeft. Zij hebben thans besloten een radio- en televlsleonderzoek te doen Instellen en dit op te dragen aan de centrale voor so ciaal-wetenschappelijk onderzoek (i.o.), waarin verenigd zijn het sociologisch instituut der Nederlandse Hervormde Kerk, het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, het Gereformeerd Sociologisch Instituut en het Humanistisch Instituut voor Sociaal onderzoek. De opdracht is inmiddels door deze centrale aanvaard. De centrale zal te werk gaan aan de hand van een z.g. „program van eisen", dat onder leiding van de voorzitter van de N.T.S., de heer E. A. Schüttenhelm, is opgesteld door een werkgroep van so ciologen, in dienst van de N.R.U., N.T.S. of een van de omroep-organisaties Het onderzoek zal zich richten op het verwerven van een dieper inzicht in de samenstelling van het radio- en televi siepubliek, in de luister- en kijkgewoon ten. in de waardering van het publiek voor de gegeven programma's en de houdingen en verwachtingen, die ten aanzien van radio en televisie leven. De vragen van het onderzoek spitsen zich toe op de programma's van het lange weekeinde, zoals die in het winterseizoen 1963/64 en het zomerseizoen 1964 zullen worden geproduceerd. De opdrachtgevers vragen het onderzoek zodanig in te rich ten en een zodanige uitgebreidheid te geven, dat in de resultaten de versohei- denheid van gedragingen, waarderingen, behoeften en verwachtingen binnen de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk tot uitdrukking komen. Aan de sociologische achtergronden met betrekking tot programma-waarde ring en -verwachtingen was hier te lande onvoldoende of geen aandacht besteed. Aan het eigenlijke onderzoek zal met het oog hierop een „explore rende" fase voorafgaan. Deze eerste fase zal resulteren in een definitieve onderzoekopzet. De centrale verwacht het eindrapport aan de besturen begin 1965 te kunnen uitbrengen. Het Amerikaanse bureau voor ruim tevaart heeft een vliegtuigfabriek op dracht gegeven voor de bouw van een ruimtecabine voor twee personen, die geschikt is voor een landing op de maan. De bouwkosten zijn bijna 388 mil joen dollar. Als voortstuwer wil men de raket Apollo gebruiken. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk, heeft gisteren voor de Senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen verklaard, dat een doeltreffend kernstopverdrag voor de Verenigde Staten in militair opzicht ten voordele zou strekken. Dit is een van de redenen waarom de V.S. er naar moet blijven stre ven met de Russen tot zulk een verdrag te komen. De minister ging evenwel niet in op het gevoel van pessimisme, dat zowel in Genève als in Washintong heerst over de kansen van welslagen. Minister Rusk zei dat de Verenigde Staten over een hoeveelheid kernwa pens beschikken met een kracht vari ërend van het equivalent van enkele tientallen tonnen t.n.t. tot vele mega tons. Het Amerikaanse arsenaal wa pens van middelmatige en geringe kracht is volgens Rusk gevarieerder dan dat van de Sowjetunie. Rusk vertelde dat de Amerikaanse re gering een plan bestudeert volgens het welk de Verenigde Staten en de Sowjet unie zouden moeten overeenkomen hun voorraden verouderde vliegtuigen en andere wapens te vernietigen. Een van de overwegingen die aan het plan ten grondslag liggen, is dat dan wordt voor komen dat wapens over de gehele wereld worden verspreid en voorwerp zouden worden van andere bewapeningswed lopen. In antwoord op vragen zei minister Rusk, dat het sluiten van een kernstop verdrag noodzakelijk is om de ontwik keling van de neutronbom, die wel mensenlevens zou vernietigen, doch de industriële installaties onbeschadigd zou laten tegen te gaan. De theorie van deze bom is bekend en men vreest dat als er geen akkoord wordt bereikt landen over zullen gaan tot het maken van de bom. Op de ontwapeningsconferentie in Genève heeft de Rus Tsarapkin het Westen ervan beschuldigd wetenschap pelijke gegevens uit politiek oogpunt te verdraaien. De Rus bestreed namelijk de Amerikaanse bewering dat het weten schappelijk aangetoond is dat een aan tal van zeven inspecties beslist noodza kelijk is om tot een doeltreffende con trole op kernexplosies te komen. De Amerikaan Stelle heeft de Russische be schuldiging resoluut van de hand gewe zen. De constructeurs van de nieuwe, gigantische hangbrug in New York, die straks Brooklyn en Staten Island zal verbinden, mo gen beslist geen last hebben van hoogte- of ruimtevrees. Trou wens, de fotograaf, die deze plaat schoot, beschikte ook over de nodige koelbloedigheid: hij moest helemaal naar het topje van de dragertoren klimmen. DE 1echte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Sallcyl-vrlj en daar door geen maagklachten. WITTE KRUIS Premier Shermake van Somali Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws: 18.15 Eventueel actueel: 18.20 Lichte gram- mofoonmuziek: 18.25 Promenade-orkest en zangsoliste: amusementsmuziek; 19.00 Voor de kinderen: 19.05 Paris vous parle: ge sproken brief uit Parijs; 19.10 Harprecital: moderne muziek; 19.20 Inleiding tot muziek begrip: muzikale lezing: 19.35 Viool en pla no: oude muziek: 20.00 Nieuws; 20.05 Gasten- avond: gevarieerd programma; 21.45 Be kende filmmuziek (gr.); 22.00 Pianorecital: klassieke muziek: 22.30 Nieuws en medede lingen: 22.40 Actualiteiten: 23 00 Moderne grammofoon muziek: 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum U. 298 m. KRO: 19.00 Nieuws; 19.10 Actualiteiten: 19 25 Lijdensmeditatie: 20.00 Cantemus Domino, beschouwing over Gregoriaanse gezangen; 20.20 Manon Les- caut. opera. In de pauze: 21.40-21.55 Klein taaigeding; 22.45 Nieuws- 22.55 Vreemd.... een keuze uit woord, zang en dans van el- janders: 23.25 Lichte grammofoon- VARA: 19.30 Tijdschetsen: NTS: 20.00 Journaal; 80.20 Regen en wind, gevarieerd programma: VARA: 20.50 Ontmoeting met andersdenkenden; 2125 Spiegel der lichte kunsten: 21.55 Ouderavond: NTS: 22.30 Euro visie: Wereldkampioenschappen ijshockey te Stockholm: gedeelte van de wedstrijd Cana da—Rusland; ±23.30-±23.35 Journaal. morgen Hilversum I. 402 in. VARA: 7.00 Nieuws: 7.10 Ochtendgymnastiek' 7 20 Socialistisch Strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.): (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje): 8.00 NieUws en socialistisch strijdlied: 8.18 Lichte grammofoonmuziek; 8.40 Orgelspel: 9.00 Gymnastiek voor de vrouw; 9.10 Koi" Kookpraat- 'aterstanden; 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Specialiteitentheater, gevarieerd program ma (herh. v. zaterdagavond jl.); 12.00 Voor bet platteland: <12.05 Lichte grammofoonmu ziek: (12.30-12.33 Mededelingen t b v. land en tuinbouw): <13.00 Nieuws; 13.15 Tango- Rumba orkest en zangsolisten: 13 45 Gespro ken portret; <14,00 Jeugdconcert: lichte mu ziek: 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15 00 De alleenstaande Moeder en de kinderbij slag, toespraak: 15.10 Voor de jeugd: 17.00 Operamuziek met commentaar; 17.30 Ten toonstellingsagenda: 17.35 Licht instrumen taal trio: 17.50 Regeringsuitzending: Geven en nemen, tips voor en van weggebruikers. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berlchten; 7.10 Dagopening: 7,25 Klassieke grammofoonmuziek: 7.45 Radio- krant; 8.00 Nieuws: 8.15 Lichte grammofoon muziek: 8.45 Gospelsongs (gr 9.00 Voor de zieken; 9.35 Grammofoonmuziek; 9.40 Voor de vrouw; 10.10 Grammofoonmuziek; 10.15 Morgendienst: 10.45 Samenzang: gees telijke liederen (herhaling van vrijdag 8 maart jl.): 11.15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel (deel 9 - herhaling van donderdag 7 maart jl.): 11.45 Lichte grammofoonmu ziek; 12.10 Licht ensemble: 12.30 Mededelin gen t.b.v land- en tuinbouw: 12.33 Meisjes koor en licht instrumentaal kwintet; 12.53 Crfammofoonmuziek, eventueel actualiteiten: I 13.00 Nieuws: 13.15 Licht instrumentaal kwartet: 13 35 Klassieke grammofoonmu ziek; 14.50 Wie luistert mee?: lessen in het muziekbeluisteren; 15.20 Volksliederen: 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd; 16.00 Voor de Jeugd; 17..15 Jazzrubriek: 17.40 Beursberich- tep; 17.45 Licht instrumentaal kwintet: 18.05 Koorzang: 18.30 Het spectrum, lezingen: 18.45 Nieuwe grammofoonplaten. DE Britse minister van buiten landse zaken, lord Home, zal volgende week naar Parijs gaan waar hij op 20 maart in de per manente NAVO-raad een uiteen zetting zal geven van de hoofd lijnen der Britse politiek inzake Europese vraagstukken en het At lantisch bondgenootschap. Volgens gezaghebbende kringen zou minister Home er bij de raad op aan willen dringen het spoedig eens te worden over de multilaterale aspecten van het Amerikaans-Britse voorstel inzake een NAVO-kernmacht. Men acht het „mogelijk", dat lord Home ook een ontmoeting zal hebben met zijn Franse ambtgenoot Couve de Mur- vilie. Dit zou het eerste ministeriële konitakt tussen beide landen zijn na het échèc van Brussel. Kennedy's speciale afgevaardigde. Li vingston Merchant, is op het ogenblik in Engeland. Hij was reeds in Rome, Bonn, Parijs en Brussel. Zijn opdracht luidt de reacties te peilen op het Amerikaanse plan voor een met Polarisraketten en in ternationale bemanningen uitgeruste bo- venwatervloot van de NAVO. Zoals bekend willen de V.S. eerst vol ledig op de hoogte zijn met de Europese meningen over de multilaterale vloot al vorens zicfh te binden aan gedeelde con trole op het gebied van kernwapens. En geland hecht meer belang aan een on middellijk begin met de opbouw door het overdragen van een bestaande kern macht aan de NAVO. De Franse ambassadeur in Washington heeft gisteren in een redevoering ten stelligste ontkend, dat Frankrijk voorne mens is een derde macht in Europa op te richten en daarmee de Atlantische al liantie te vernietigen. Verder dat Frank rijk niet te lui is om zijn verplichtingen voor de defensie te dragen. De Amerikaanse minister van defensie, morgen NCRV: 17.00 Voor de 'kinderen NTS;" 1725- W.« Jeugdjournaal De Verrekijker. K.R.O. en V.A.R.A. hebben televisie- tijd beschikbaar gesteld, respectievelijk aan de K.V.P. en de P.v.d.A. voor een televisiedebat tussen dr. W. L. M. M. de Kort, fractie-voorzitter van de K.V.P. en prof. dr. ir. A. Vondeling, fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer. Het is nog niet be kend op welk tijdstip dit debat, waarin beide heren hun standpunt over de af gelopen regeringsperiode kenbaar ma ken, op het televisiescherm zal komen. Robert McNamara. heeft echter gelijktij dig verklaard, dat Frankrijk slechts de helft van de NAVO-btfdrage levert die het zou moeten leveren. Maar hjj voegde er aan toe ervan overtuigd te zijn dat Frankrijk op het kritieke moment zich ruiterlijk achter de Atlantische alliantie zal scharen. West-Duitsland kwam, vol gens McNamara, zijn NAVO-verplichtin- gen beter na. heeft het parlement toestemming gevraagd de diplomatieke be trekkingen met Engeland te mo gen verbreken. De Engelse rege ring heeft onmiddellijk gerea geerd met de mededeling, dat het deze gang van zaken bijzon der betreurt. De Britten hopen dat de regering van Somali op dit besluit zal terugkeren. Aanleiding tot het besluit de betrek kingen met Engeland te verbreken is de Engelse politiek ten aanzien van het noordelijk deel vam Kenia, dat door no maden, voornamelijk Somaliërs, wordt bewoond. Somali eist aansluiting, de En gelse minister voor koloniën en gemene bestzaken, Duncan Sandys, heeft vrijdag echter gezegd dat aan deze Somali's een beperkte autonomie zal worden aange boden in een te vormen zevende gewest van Kenia. De Britse minister zei er nog bij dat niet toegestaan zal worden, dat dit deel van Kenia bij Somali gevoegd zal worden. De Britse regering heeft inmiddels verklaard dat de beslissing het grens gebied aan Kenia toe te kennen moet worden gezien als tijdelijk. Als Kenia onafhankelijk is zullen meerdere rege ringen, waaronder ook Somali en Ethio- 1152) Toegegeven, dat we dit jaar na omstreeks 1600 wederom een kli- een lange winter hebben gehad met maatsverandering moet zijn opge- stevige temperaturen. Maar mogen treden, die door Brooks als „de klei- we de berichten uit Friese bron ge- ne ijstijd" wordt aangeduid en die loven, dan is de winter van het tot ongeveer 1850 zou hebben aange- jaar 620 een ijstijd ln zakformaat houden. geweest, want toen werden in totaal Met deze opvatting kloppen som- 300 dagen vorst geteld. Het is ove- mige verschijnselen, zoals o.a. het rlgens jammer, dat men in die da- feit dat vanaf de tijd van Karei de gen moest volstaan met het maken Grote tot omstreeks 1600, toen Peter van aantekeningen, die vertelden dat het had gevroren, of dat het hard had gevroren, maar dat van wer kelijke tempera- tuurmetingen nog geen sprake kon zijn, omdat de uit vinding van Hondlus in Zeeland zijn kweekproeven nam, in ons land allerlei gewassen wilden gedijen, die aanzienlijk warmere zomers behoeven dan in ons land ge meenlijk voorhan den zijn. Ook het feit, dat tussen 1000 thermometers no, een 1000 jasr op en 1200 op Groenland een aantrekke- zlch zou laten trachten. Hiker klimaat mort hebben geheerst Van een zeer onaantrekkelijke dan daarna het geval was. is hier- lengte schijnt ook de winter van 821 mee ln overeenstemming, evenals le zijn geweest, die op 22 septem- de bekende wind waarnemingen van ber Inzette en pas 12 april eindig. Tycho Br>he, waaruit bleek dat de de. Hoe hard het fn die 200 dagen oostenwinden op het eind van de 16e gevroren heelt, weten we ook in dit eenw veel vaker werden waargeno- geval niet. maar wél wordt verteld, dan tegenwoordig, dat de grote rivieren, zoals de El- A]s m„gei|jke oorzaken van deze be, Donan, Rijn en Seine maanden- klimaatsveranderingen, kan als vrij- lang de zwaarste vrachten konden „el zeker worden aangenomen de torsen. Iets dergeUjks heeft zich „„eanlsche circulatie ln het noorde- eveneens voorgedaan In 1225, toen |,jke deel van de Atlantische de vorstperiode van 9 oktober tot 25 Ocraan. Een versterking van hel aprH duurde. Golfstroomstelsc! brengt met zicb Hieruit mogen we nog niet conclu- mee een milder klimaat op de kus- deren, dat in de middeleeuwen de ten van IJsland en Oost-Groenland, winters langer en kouder waren dan van welke klimaatsveranderingen daarna. Allerlei verschijnselen in tevens onze streken invloed onder- onze streken hebben de weerkundl- vinden, gelijk we vroeger bij een gen gecombineerd met feiten die praatje over de Golfstroom reeds zich in andere delen van de wereld hebben betoogd, hebben voorgedaan, en sommigen staan dan ook op het standpunt, dat Zo sprekend over oude tijden, kun- het ongunstige klimaat dat Caesar nen we best eens herinneringen op- bi het begin van onze jaartelling in halen over het oerwoud dat vele onze streken heeft aangetroffen, miljoenen jaren geleden de Neder- zich omstreeks het jaar 500 is gaan landsc bodem bedekte en Waarvan wijzigen. Ons land heeft toen wel- we de restanten nog herhaaldelijk licht een klimaat van een meer con- tegenkomen. tinentaai karakter gekregen, met H. PÉTILLON koude winters en hete zomers waar- Nadruk verboden. De Engelsen in Mogadisjoe, de hoofd stad van Somali, zijn door hun ambas sade gewaarschuwd niet op straat te ko men. Grote aantallen tanks, troepen en politiemannen patrouilleren door de straten en de toestand is zeer gespan nen. Betogers hebben verschillende consu laten, het Italiaanse en Britse, met ste nen bekogeld en de kantoren geplunderd. Gouverneur Macdonald van Kenia heeft gisteren naar twee plaatsen Noord-Kenia troepen gezonden, omdat daar betogingen zijn gehouden voor af scheiding. Somali werd in 1960 een onafhanke lijke republiek toen het Italiaanse pro tectoraat Somalia en Brits Somaliland werden verenigd. Het is een gebied van ongeveer een miljoen vierkante kilo meter met een voornamelijk nomadische bevolking van 1.870.000. In het omstre den gebied wonen 130.000 nomaden, die voortdurend van woonplaats wisselen en dan weer in Ethiopië en dan weer in Somaliland wonen. Charles Orr-Ewing, burgerlijk lid van de Britse admiraliteit, heeft gisteren bij de behandeling van de marinebegroting in het Lagerhuis verklaard, dat er geen twijfel bestaat dat de Sowjetunie in het kader van haar politiek tot uitbreiding van de communisti sche invloed doende is een mari tieme strategie op te bouwen. De Russische marine beschikt volgens de Britse admiraliteit op het ogenblik over enkele honderden onderzeeboten, waaronder twintig of meer met kern- energieaandrijving en waarvan vele zfjn uitgerust met raketten voor doelen op de grond. oorts heeft de Sowjetunie de grootste visserij vloot ter wereld, die op grote schaal is ingeschakeld bij het vergaren van geheime gegevens. Ook streeft Mos kou ernaar tegen 1980 over een koop vaardijvloot van twintig miljoen ton te beschikken. De levering van Russische materialen en technici aan pas onafhankelijk ge worden landen voor de aanleg van ha vens en het verbeteren van havenfacili- Australische oppositie: De leider van de Australische so cialistische oppositie, Calwell, heeft verklaard dat zijn partij er zich tegen zal verzetten, indien Australië de ver plichting zou aangaan om Malakka of de voorgestelde Maleisische statenbond te verdedigen. De verwarring is ontstaan door een verklaring van de premier van Malakka, Abdoel Rahman, dat Australië en Enge land hadden toegezegd Malakka militaire hulp te verlenen, indien Indonesië tot oorlog overgaat De premier heeft nu ge zegd. dat het hem bijzonder spijt indien hij Australië in verlegenheid heeft ge- braoht. Hij heeft alleen willen laten uit komen, dat Australië lid is van het Brit se Gemenebest en uit dien hoofde de stichting van Maleisië openlijk steunt. Hulp in geval van oorlog zou dus duide lijk zijn. Rahman zei verder, dat er ech ter geen overeenkomst met Australië be staat volgens welke Australië Malakka militair steunt. De Australische regering zou thans al les op alles zetten om te pogen het ge schil tussen Indonesië en Malakka te overbruggen. Premier Menzies had geen commentaar op de rede van Rahman. Maandag is te New York van welinge lichte zijde vernomen dat de leider der Amerikaanse afvaardiging naar de Vere nigde Naties, Adlai Stevenson, in de ko mende weken verscheidene Westeurope- se hoofdsteden zal bezoeken, waar hij over financiële en andere vraagstuk ken der Verenigde Naties zal spreken. De algemene vergadering der V.N. komt veertien mei bijeen om te beraad slagen over de financiële crisis, waar tegenover de volkerenorganisatie zich. als gevolg van de weigering van vele harer leden om bij te dragen aan de kosten der V.N.-operaties in Kongo er het Midden-Oosten, gesteld ziet. Volgens een schatting van secretaris generaal Oe Thant zal het tekort op de V.N.-begroting <-ind juni a.s. een bedrag van 127 miljoen dollar belopen. teiten geschiedt volgens Orr-Ewing met voor de hand liggende oogmerken. Vel» van deze havens zijn gelegen in gebie den, die van bijzonder strategisch be lang zijn. Zo moet de Sowjetunie b.v. in Jemen meer dan veertig miljoen gul den hebben besteed aan de haven van Hodeida. Volgens Orr-Ewing zou de ont wikkeling van deze haven een belang rijke invloed hebben gehad op de strijd in Jemen. Ook levert de Sowjetunie oorlogs schepen en onderzeeboten aan „nieuwe" landen. Zo kregen Egypte en Indonesië praktisch een complete vloot. Van bij zonder belang noemde het lid van de ad miraliteit tenslotte nog de snelle pa trouillevaartuigen. geschikt voor het af vuren van raketten, die de Sowjetum» reeds aan Cuba heeft geleverd en di® zij op het punt staat aan de Indonesisch» marine te verstrekken. (Advertentie) OLIFANT CADEAU! Moet U ze zien glunderen, als U thuis Uw gasten op zo'n echte OLIFANT-BORREL (oud of jonge) trakteert, onder het motto: Wees gezellig en pak 'N OLIFANTJE. Proost! Door een gisteren in Brussel bereikt akkoord tussen werkgevers en werkne- r ers is een algemene staking in de Bel gische metaalverwerkende industrie af gewend. Beide partijen aanvaardden een compromisvoorstel van de Belgische re gering dat neerkomt op een loonsverho ging voor de periode tot 1 januari 1964 van 5,5 procent. De twee grote Belgische vakbonden, de roomskatholieke en de socialistische, hadden gedreigd met een algemene sta king indien hun eisen niet zouden wor den ingewilligd. De afgelopen weken heb ben zich plaatselijk reeds stakingen en andere acties voorgedaan. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk gaat begin april naar Parijs voor een bijeenkomst van de ministerraad van de ZOAVO. de Zuid- oostaziatische-Verdragsorganisatie. De vergaderingen zullen van acht tot tien april gehouden worden. De organisatie omvat de Verenigde Staten, Groot-Bri- tannië. Frankrijk, Pakistan, Thailand, de Philippijnen, Australië en Nieuw-Zee- land. Advertentie (Advertentie) elke woensdag Jongeasmarkt Téhlmka PANTALONS houden de plooi erin. Ze hebben een prima pasvorm - smal model zonder omslag - echt voor jongens van deze tijd. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar met kleine stijging per moot b.v. 10 jaar I3.7S SPD over Der Spiegel: vijftien leugens sociaaldemocratische partij, de Westduitse oppositiepartij, heeft gisteren in een document over de Spiegelzaak gezegd, dat de Westduitse regering in de zaak van „Der Spiegel" 15 maal onwaar heid heeft gesproken, waarvan kanselier Adenauer eenmaal, ministers van bin nenlandse zaken Hoeeherl vijf maal en de minister van defensie, Strauss, die door deze zaak moest aftreden, negen maaL Verder wil de SPD bewijzen dat acht onduidelijkheden tot nog toe niet zijn opgehelderd en dat vijf maal de wet is overtreden. Het 200 pagina's tellende document bestaat hoofdzakelijk uit re- geringsantwoorden op parlementaire vragen, met als slot de vaststelling van de onjuiste antwoorden, onduidelijkhe den en wetsovertredingen. Irak, Syrië en de Ver. Arabische republiek (Egypte) zullen defini tief verenigd worden, zo heeft de Iraakse vice-premier El Saadi in Damascus verklaard, nadat hij urenlang had vergaderd met de nieuwe leiders van Syrië. Het merkwaardige is echter, dat pre sident Nasser van Egypte pas gister avond van dit voornemen van Irak en Syrië op de hoogte is gesteld en dat nog geen antwoord is ontvangen. In de drie landen moet eerst gestreefd worden naar het scheppen van identie ke voorwaarden, die later zouden kun nen leiden tot een unie of een federa tie. Gedacht wordt vooral aan de op richting van een verenigd legercomman- do voor de vijf „bevrijde Arabische landen", Egypte, Syrië, Irak, Algerije en Jemen. Tienduizend Zweedse kronen per jaar is een aardig loon voor een on geschoolde bouwvakarbei der, speciaal als hij een gevangene is. Volgend jaar zal een aantal geselecteer de gevangenen op een ex perimentele gevangenis- boerderij de schuld aan de staat gaan afbetalen met het bouwen van mon tagewoningen. Zij zullen dan ongeveer 7200 gulden per jaar gaan verdienen Zij hebben eigen sleutels voor hun kamers die geen tralies hebben. De boerde rij heeft een symbolische omheining. M In Le Soir, het Brussel se dagblad, werd gisteren een schilderij aangeboden van Hans van Meegeren voor 150.000 francs. Het 1.30 bij 2.05 grote doek is getiteld: „Uit de diepte heb ik geroepen". De naam van de eigenaar werd niet vermeld. De politie in Tokio heeft twee mannen gear resteerd die worden be schuldigd van het op on wettige wijze verdienen van ongeveer 100.000 gulden door alleen maar op het juiste moment te kuchen. Gedurende twee jaar heb ben de mannen met succes de truc toegepast om exa menkandidaten voor een rijbewijs te begeleiden en iet juiste antwoord op een vraag door kuchjes aan te ïeven. Het Japanse rij-exa- men bestaat uit 20 vragen ;n voor elke vraag zijn drie mogelijkheden. Van .evoren spraken de ,,ma- telaars" met de kandidaat het r.antal kuchjes af en tegen betaling kwamen zij dan de examenzaal bin nen. Ongeveer 2000 chauf feurs hebben via deze be middelaars hun examen gehaald. Het grote budgetonder zoek, dat het C.B.S. in 1963 en 1964 instelt, is begon nen. Elke veertien dagen komen 200 gezinnen aan de beurt, waarbij onder meer wordt gevraagd twee we ken lang de inkomsten en uitgaven van het gezin nauwkeurig bij te houden. Een hotelhonder uit Glanerbrug weigerde gis teravond bier te schenken voor acht mensen die zijn hotel binnenkwamen. HIJ ging het achttal voor naar de deur, werd daarbij door een der mannen gehaakt en vervolgens met een sti letto gestoken. De mannen slaagden erin te ontkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5