UIT HET VUISDE Uw probleem is het onze Baptisten willen in de Wereldraad blijven Studieloon moet 3500 per jaar bedragen We erkennen elkaar nu als ware kerken VOORTREKKERS WAJANG Minister Beerman over vreemdelingenbeleid Synode van Duitse Kerk in Bethel bijeen Argumenten contra van dr. Van Huiten Minderheid wil echter uittreden Een woord voor vandaag Europa's lichte geurigea pijptabak DINSDAG 12 MAART 1963 De kosten bij een eventuele 81 invoering van het studieloon zullen geen 60 maar ruim 100 miljoen gulden bedragen. Dit is de mening van dr. M. van Huiten in en artikel „Argumenten con tra het studieloon" in het jongste nummer van „Folia Civitatis", waarin hij commentaar geeft op een beschouwing van prof. dr. J. E. Andriessen over „Enkele con sequenties van het studieloon" in een vorige aflevering van dit weekblad. Praten over het al of niet invoeren van studieloon is een uitzichtloze zaak zolang niet betrouwbaar en exact is vastgesteld hoe de-problemen dienen te worden opgelost, meent dr. M. van (Advertentie) Huiten, die deze problemen dan in zijn artikel nader aangeeft. Volgens prof. Andriessen zijn er twee duidelijke argumenten pro studieloon, namelijk het bijdragen tot de zo hoog noodzakelijke democratisering van ons wetenschappelijk onderwijs. Onder democratisering verstaat prof. Andriessen het opvoeren van het per centage studerenden afkomstig uit een lager milieu en onder rendementsverbe tering het opvoeren van het percentage afgestudeerden binnen een bepaald aan tal jaren. Rendement De allereerst te stellen vraag is ech ter volgens dr. Van Huiten of demo cratisering de rendementsverbetering niet uitsluit of vertraagt. Neen, ant- woordt prof. Andriessen, opvallend is het dat het studierendement -beter wordt naar gelang het milieu Avaaruit de stu denten afkomstig zijn lager is. Geen wonder, reageert dr. Van Huiten, de selectie op die categorie toegepast is wel zo scherp dat alle zwakke broeders er uit gevallen zijn. lang voor de poort van de universiteit bereikt wordt. Zij die de universiteit wel binnen treden torsen volgens hem bovendien in veel zwaardere mate dan de stude renden afkomstig uit de middelbare hogere milieus de druk van een per studiejaar groeiende schuld aan ren teloze voorschotten, terwijl hen boven dien voortdurend de dreiging boven het hoofd hangt van inhouding van beurs en/of renteloos voorschot bij niet tijdig met succes afleggen van het volgende tentamen of examen. Dat zij voortmaken en gemiddeld meer afstuderen dan de anderen is niet varwonderlijk, aldus dr. Van Huiten, die van mening is dat wanneer deze categorie door democra tisering wordt vergroot zij welhaast automatisch dit selecte karakter ver liest. Loon Voor de berekening van de kosten van een eventuele invoering van het studieloon gaat prof. Andriessen uit van minima die wei zeer aanvecht baar zijn, meent dr. Van Huiten, die een studieloon van 3000 per jaar zeer beslist te laag noemt. Het voor de begroting van de kosten van studie loon uitgaan van 45000 studenten ge tuigt naar zijn oordeel eveneens van een minimalisering van het probleem. Hij gaat uit van een totaal aantal studenten van 60000, van wie 55000 met een studieloon van 3500 per jaar. De netto-kosten zouden dan ruim 100 miljoen gulden gaan bedragen, In Folio Civitatis worden nog enkele argumenten die ingaan tegen het be toog van prof. Andriessen. Zo zal bet studieloon een enorme beperking inhou den van elke vorm van studentenleven. Het is bovendien geen uitgemaakte zaak dat de maatschappij het meeste gebaat is bü een dooor ieder zo snel mogelijk volbrengen van de academische vorming. Studiedag docenten in godsd. vakken Op woensdag 17 april aanstaande zal van 1116 uur op ,,De Boerderij" van „Kerk ei. de studiedag docenten verbonden aan het openbaar en christelijk v.h.m.o. en de openbare christelijke kweekscholen gehouden wor den. Thema voor deze studiedag is: „De verhouding godsdienstonderwijs-cate- chese". Dr. N. F. Noordam te Rotterdam, leraar kweekschoolonderwijs en ds. F. H. Kuiper te Leeuwarden, zullen inlei dingen houden. Studiecommissie brengt rapport uit Een studiecommissie van de Unie van Baptistengemeenten zal de komende unievergadering van n 9 mei, die in Sneek zal wor den gehouden, aanraden om lid te blijven van de Wereldraad van Kerken. Deze commissie spreekt evenwel tevens als haar oordeel uit dat het de gemeenten moet worden ontraden mee te doen aan zogenamde „oecumenische avond maalsvieringen" en „kanselruil". Bij het rapport is een minder heidsrapport gevoegd van de Eind- hovense predikant, ds. S. J. Zijl stra, die als zijn mening te kennen geeft dat de bezwaren opwegen tegen de positieve aspecten. Hij raadt aan om uit de Wereldraad en uit de Oecumenische Raad van Nederland te treden. In dit rapport worden naast elkaar ge zet de bezwaren die leven tegen de We reldraad in de kring van de baptistenge meenten en ook de positieve kanten van de Wereldraad. Sommige bezwaren wor den door de commissie onderschreven, andere worden afgewezen. (Van onze kerkredactie) KentuSchoonauwen, Bluefort, Limburgse kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen Ds. H. Siegers overleden In de ouderdom van 79 jaar is te Am sterdam overleden ds. H. Siegers, eme ritus-predikant van de Evangelische Ge meenten. De overledene werd 8 febr. 1884 te Stiens in Friesland geboren en was oorspronkelijk bestemd voor de onder wijzersopleiding. Langs een bijzondere weg kwam hij tot het predikambt waar toe hij werd toegelaten op grond van art. 8 van de Kerkenorde (singuliere gaven). Ds. Siegers was voorganger van de evangelisatievereniging „De Bijbel" te Batavia. Na zijn repatriëring werd hij predikant bij de Nederlands Gerefor meerde Gemeente te Oosterbeek. Tij dens zijn verblijf aldaar kwam hij in contact met de Maranathabeweging. waarvan hij een overtuigd voorstander werd. Op tal van Maranathaconferenties trad hij als spreker op. In 1932 werd hij predikant bij de evangelische ge meente te Utrecht, later bij de her vormde evangelisatie „Moria" te Nieu- wendam. Ds. Siegers was indertijd voor zitter van het comité van de Kleine bond van evangelische gemeenten en re dacteur van de Vredesbode. Enkele van deze gemeenten hebben zich later bij de Unie van baptisten aangesloten. Ds. J. van der Leek met emeritaat BEZWAREN Er zijn zes bezwaren die worden ge opperd: Het bestaan van de oecumenische be weging stimuleert een relativerende zogenaamde oecumenische theologie die „in wezen niet anders dan tot mo daliteit van de „ene kerk" verklaart, hetgeen als eigen en onderscheiden geloofsbezit binnen de verschillende kerken wordt beleefd. De studiecom missie signaleert met bezorgdheid de opkomst van deze theologie als een ernstige bedreiging van de oecumeni sche beweging. 2. Deze relativerende theologie vindt zijn meeste aanhangers in de volks kerken. Waar de verschillen het ge makkelijkste gerelativeerd worden, wordt het grootste „ongeduld" gevon den om tot eenheid te komen. De commissie vreest dit ongeduld. Grote vrees wordt tevens geuit voor het volkskerkelijk imperialisme. Symp tomatisch voor dit imperialisme is de dikwijls van volkskerkelijke zijde vernomen uitleg van de verklaring van de Wereldraad, waarin deze proselitis me afkeurt. De studie-commissie merkt echter met klem op dat deze uit leg waardoor alle evangelisatie in gekerstende landen zo goed als onmo gelijk zou worden gemaakt door de Wereldraad niet wordt gedeeld. De Wereldraad zoekt toenadering tot de Rooms Katholieke Kerk. De studie commissie is te dien aanzien ervan overtuigd, dat bij het voortgaande ge sprek van de kerken, indien het zich ontwikkelt in de richting welke thans zichtbaar wordt, de kloof tussen Rome en Reformatie steeds minder diep zal blijken, terwijl tenslotte de doperse richting zich wezenlijk zal blijven on derscheiden van 'de kerktypen, die de ;ing gemeen hebben. Door de toetreding van kerken uit communistische landen heeft de We reldraad van Kerken zich opengesteld voor marxistische infiltratie. De com missie wijst dit argument af. 6. Het ontbreken van toezicht op de na leving van de basisformule, waardoor binnen de Wereldraad ook ruimte wordt verkregen voor de vrijzinnig heid. Hiervan wordt evenwel gezegd dat de studiecommissie herstel van de eenheid van de kerk niet verwacht van een herstelde orthodoxie en een ortho doxe geloofsformulering en daarom dit bezwaar niet als ter zake dienend acht te zijn. POSITIEF De commissie ziet de volgende posi tieve aspecten: 1. In officiële publicaties distantieert de Wereldraad zich van de relativerende, zogenaamde oecumenische theologie. 2. Het lidmaatschap houdt niet in dat leden-kerken elkaar en elkanders amb ten erkennen. Tegenover de wereld legt de Wereld raad een niet licht te onderschatten ge tuigenis af van de ernst waarmee de voor de wereld onbegrijpelijke en al leen maar ergerniswekkende verdeeld heid wordt beleefd en waarmee wordt gezocht naar wegen die aan die ver deeldheid een einde kunnen maken. 4. De Wereldraad heeft mogelijkheden geopend om tot inniger contact met mede-gelovigen achter het ijzeren gor dijn te komen. 5. De betekenis van het werelddiakonaat is van enorm gewicht gebleken. 6. Het ontbreken van een gezaghebben de uitleg van de basisformule moet naar de mening van de studiecommis sie (met uitzondering van ds. S. J. Zijlstra), voor het algemeen baptis- tisch besef als een positieeve tendentie worden aangemerkt. risico's. Er Is geen enkele garantie, dat de Wereldraad zal ieidcn tot de openba ring van de eenheid der nieuwtestamen tische gemeenten. Er is ook geen ga rantie dat deze niet zal leiden tot ont sporingen. Maar niet meedoen bergt even vele zo niet grotere risico's in zich. In verband met het federale karak ter van de Unie der Baptisten Ge meenten komt het de studiecommis sie als juist voor dat niet de Unie lid is van de Wereldraad van Kerken, maar de gemeenten. Om redenen van praktische aard zal de Commissie (het moderamen) der Unie deze aange sloten gemeenten kunnen vertegen woordigen in de Oecumenische Raad van Kerken, die de van deze raad uit gaande stukken kan ondertekenen met: aangesloten baptisten-gemeen ten. Het meerderheidsrapport is onderte kend door de predikant J. van Dam te Sneek, E. J. Huizing te Hoogeveen. Ph. Lindeman te Groningen, H. Ploeger te Zwagerveen. Het minderheidsrapport door ds. S. J. Zijlstra. Er klinkt grote teleurstelling in Jezus' woordenals Hij tot de ontdekking moet komendat een van Zijn discipelen, Philippus, na al die jaren Hem dagelijks te hebben gezien en gehoord, niet blijkt te weten wie Hij in werkelijkheid is. Als Jezus hem, Philippus, maar de Vader wil tonen, is het genoeg. En dan klinkt de teleurstelling door, het verwijt ook: Ben Ik zo lang bij u, Philippus, en kent gij Mij niet? Wie Mij gezien heeft, heeft de Vader gezien". Het is dus mogelijk: jarenlang Jezus volgen en Hem toch niet kennen. Denken, dat God de Vader als het ware geheel losstaat van Zijn Zoon. Niet begrijpen, dat de vrede met God onbestaanbaar is zonder de ontmoeting met Jezus, zonder de aanvaarding van Zijn persoon en Zijn werk. Moet Jezus hier, nu Philippus er nog zo weinig van begrepenblijkt te hebben, niet bedroefd zijn, dut al Zijn woorden en tekenen nog zo weinig hebben uitge werkt in het leven van Zijn volgelingen? En toch: in de terechtwijzing van Philippus openbaart zich ook nu weer de vasthoudende liefde van Jezus ten opzichte van een me*ns, die nog zoveel leren moet. Het gaat Jezus niet om het weten als zodanig van de verhouding tussen de Vader en de Zoon. Het gaat Hem erom, dat Zijn volgelingen zullen begrijpen met hun hart dat Hij in de Vader is en dat de Vader in Hem is. Nee, dit is geen spel met woorden. Wie Jezus heeft gezien, wie Hem heeft ontmoet op ogenblikken, dat alles verloren schijnt en elke vastigheid wegvalt, die ziet achter Jezus de Vader Die gaat iets beseffen van wat het zeggen wil: verzoend te zijn door het bloed van Jezus, verzoend met God, de Vader. Chr. geref. en geref. (vrijg.) kerk Amsterdam (Van onze kerkredactie) Na Eindhoven komt nu uit Am sterdam het bericht dat de chris telijke gereformeerde kerk en de gereformeerde (vrijgemaakt) kerk elkaar wederzijds als kerk hebben erkend en wegen zullen zoeken om elkaar verder te vin den. Men gaat daar evenwel nog niet zo ver als in Eindhoven dat men ook heeft besloten samen avondmaal te vieren en tot kan selruil over te gaan. Na een aantal samensprekingen tus sen de predikanten en kerkeraden van beide kerken is een rapport opgesteld dat door de kerkeraden is aanvaard. De beide kerkeraden spreken nu uit: 1. Bij onze plaatselijke samensprekin gen hebben wij met vreugde kunnen vaststellen, dat wij wederzijds geen schriftuurlijke of confessionele bezwa- Ds. J. van der Leek, gereformeerd predikant te Kapelle-Biezelinge. heeft per 1 augustus aanstaande om gezond heidsreden emeritaat aangevraagd. Ds. Van der Leek, in 1898 geboren, werd op 19 februari 1928 in zijn eerste gemeente hij diende tot 1931. Daarna gemeent hij diende tot 1931. Daarna ver- vertrok hij naar Badhoevedorp. Op 20 april 1947 werd ds. Van der Leek predi kant te Kapelle-Biezelinge. Van de classis Goes der Gereformeer de Kerken is hij reeds vele jaren actua ris en deputaat voor de zending. Ook was ds. Van der Leek deputaat voor de hulpbehoevende kerken en de geestelijke verzorging van zeevarenden. Vele malen heeft ds. Van der Leek de classis Goes vertegenwoordigd op de particuliere sy node voor Zeeland. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Grijpskerk-Visvliet: H. Berton, kand. te Amsterdam: naar 's-Gravenmoer (toez.): W. E. Heijboer, te Hollandscheveld; naar Terkaple-Ter- horne- jhr. M. A. de Savornin Lohman: vicaris te Utrecht; naar Rotterdam-Vree wijk: W. Sirag, voorheen pred. te Hol- landia, te Katwijk a. Zee; 's-Grevelduin- Capelle (N.-B.): drs. R. T. Huizinga, te Ouderkerk a. d. IJssel. Bedankt voor Kamperland (toez.): H. Brons, te Nieuw-Vennep-Abbenes: voor Veenwouden (toez.): jhr. M. A. de Sa vornin Lohman, vicaris te Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek onder Akkerwoude: D van Santen, kand. te Schipluiden: te Spijkenisse (2e pied.pl.): G. Oppedijk, te Dokkum. Bedankt voor Hardenberg (vac. D. Pasman): W. Blanken, te Westerbork. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen naar Mariënberg: M. K. Drost, te Enschede-N. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Sliedrecht-Middeldiepstraat: G. de Vries, te "s-Gravendeel en C. v. d. Weele, te Ermelo. Beroepen te Nieuwe-Pekela: H. P. Brandsma, te Rozenburg. Bedankt voor 's-Gravenhage-Ryswijk: J. J. Rebel, te Haarlem-N. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Barneveld: H Ligten- berg, te Oudemirdum; voor Benthuizen. Capelle a. d. IJssel. Kampen. Leiden. Opheusden. Rotterdam-Zuidwijk (2e maal). Veen, Wageningen: P. Blok, te Dirk:land. ren hebben tegen elkanders leer en prediking, al worden wederzijds be paalde accenten verschillend gelegd. 2. Derhalve zijn wij de overtuiging toe gedaan. dat wij de door ons vertegen woordigde kerken wederzijds hebben te erkennen als ware kerken, zoals de desbetreffende artikelen van de Ne derlandse Geloofsbelijdenis hierover spreken, en achten wij het daarom on ze plicht, zulks op grond van de schriftuurlijke roeping tot eenheid en in overeenstemming met de gerefor meerde belijdenis, om de eenwording van de door ons vertegenwoordigde kerken biddend te zoeken. Op grond van het voorafgaande zul len wij al het nodige ondernemen, om onder de zegen van de Here, het sa menleven in één kerkverband te mo gen verkrijgen en bereiken. Advertentie (Advertentie) PLANTEN MARGARINE CONCLUSIE De studie-commissie is van mening, dat op het ogenblik de positieve tenden ties nog overheersend zün. Door daad werkelijk mee te blijven doen aan de oecumenische beweging in de Wereld raad kan een goede bijdrage tot hand having en versterking worden geleverd. De commissie verheelt echter niet dat meedoen betekent het aanvaarden van Adjunct-secretaris Ned. Bijbelgen, overleden Op 57-jarige leeftijd is te Amersfoort overleden de heer P. N. Ruys, adjunct- secretaris van het Nederlands Bijbelge nootschap. De heer Ruys heeft lange tijd een vooraanstaande plaats in het ker kelijk leven van hervormd Amersfoort ingenomen. Hij diende het Nederlands Bijbelge nootschap 20 jaar, was jeugdouderling van de hervormde „Bergkerk" te Amers foort en ouderling van het ziekenhuis „De Lichtenberg". Van het christelijk militair tehuis „Boskamp" was hij oprichter en secre taris en van dat in de Lange Berkstraat penningmeester De hervormde gemeente van Amers foort diende de heer Ruys voorts als no tabel, ook was hij bestuurslid van het prot. chr. ziekenhuis ,,De Lichtenberg". Verder was hij penningmeester van het herv. wijkgebouw: „Uw Koninkrijk Ko- me". Na de rouwdienst die 's morgens in de Bergkerk gehouden zal worden, vindt de begrafenis plaats op de begraafplaats „Rusthof". j Dr. J. W. Doeve: benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der god geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Jodendom in de Hellenistische en Romeinse tijd. I Chr. Hist. Vrouwencentrale (Van een onzer redacteuren) Op de Pietersberg te Ooster beek heeft de Christelijk Histo rische Centrale van Vrouwen haar jaarvergadering en confe rentie gehouden onder leiding van de presidente jkvr. mr. C. W. S. Wttewaall van Stoetwegen. In haar openingswoord maande zij tot bezinning op beginselen en problemen en noemde in het bij zonder de houding tegenover de P.S.P. In verband hiermede wees jkvr. Van Stoetwegen op de zin snede in het verkiezingsmani fest: „Nederland zal in diepe ver ontrusting over de huidige ato maire bewapening met nog meer kracht dan voorheen invloed moeten aanwenden om internatio nale controle van deze ontwikke ling te bereiken." Zondag is in de Duitse stad Bethel de tweejaarlijkse synode van de Duitse Evangelische Kerk met een feestelijke dienst geopend. Deze synode bestaat geheel uit afgevaardigden van de zogenaam de Duitse „Landeskirchen" die zelfstandig zijn maar zich na de jongste wereldoorlog in een over koepelend verband hebben ver enigd. Voor het eerst konden dé 35 afgevaardigden van de Oost- duitse kerken niet aanwezig zijn. In zijn preek zei dr. Wilm de voor zitter van de synode van de roepende kerk Rijnland-Westfalen over het thema van deze synode „Zending en diakonie 'n oecumenische verantwoordelijkheid." Kunnen wij nu over dit thema spreken alsof zij er niet zijn. van ons gescheiden en afgesneden?" Hij wees er echter op dat een synode van een kerk niet door politieke of welke andere menselijke macht ook bepaald wordt en riep de aanwezigen op te luisteren naar de stem van de Goede Herder. De bijeenkomsten werden gisteren of ficieel geopend door de voorzitter, die in die functie indertijd bisschop Dibe- lius is opgevolgd, dr. Kurt Scharf. Hij zei onder meer dat de nood en de schuld van de scheuringen in het christendom nog niet overwonnen zijn. In die stre ken van Duitsland waar verschillende confessies zijn hij doelde op de ge bieden waar naast de protestantse kerk de Rooms Katholieke Kerk ook sterk is zullen de uiteenzettingen van eigen inzichten en ook de onvriendelijke vooreerst niet ophouden. Hij sprak over het veranderde kli maat dat geschapen is door het feit dat de Oosters-Orhodoxe Kerken tot de We reldraad zijn toegetreden en door het rooms-katholie concilie. De tegenstellingen tussen de confes' sies zijn evenwel niet weggenomen. Maar alle kerken zullen wel moeten er kennen dat confessionele rivaliteiten, vooral op de zendingsgebieden, niet in onze tijd passen, want zij brengen de geloofwaardigheid van ons evangelie gevaar en zijn een stimulans voor groei van de sekten, die naar het inzicht van Scharf een groter geestelijk gevaar zijn dan communisme of atheïsme. Scharf ging niet in op de problemen die geschapen zijn door het feit dat de afgevaardigen van Oost-Duitsland geen visum ontvingen om de synode bij té Tot lid van de Unieraad werd geko zen mevrouw J. Lens-Land uit Utrecht. Des avonds sprak de minister van justitie, mr. A. Beerman over het be leid inzake de toelating en uitwijzing van vreemdelingen. Nederland heeft van ouds een gastvrije politiek ten aanzien van vreemdelingen bedreven, zelfs al te tijde van de Republiek der Verenigde Nederlanden. De grondwet van 1848 geeft allen, die i het Rijk wonen recht op bescherming van persoon en goed. Maar het is aan de minister van justitie het beleid te voe- ren. Per jaar passeren een dertig mil joen vreemdelingen de grens. Van mid den 1960 tot juli 1961 werden alleen van de Duitse grens 66000 overgangers ge weerd (meest jongelui); van andere vreemdelingen werden er 2200 niet toe gelaten. Er zijn ih Nederland 141760 vreem- delmgen gevestigd, waaronder: 25000 ?^er,s'J20 000 Bel*en, 10.000 Italianen. 10000 Indonesiërs, 7000 Engelsen, 5000 Amerikanen. Er zijn indertijd 13000 Ambonezen naar Nederland gekomen. Nu wopen er 20000, terwijl plm. 1500 zijn teruggegaan. Nu de controle' op personen aan de binnengrenzen van de Benelux landen opgeheven is, wordt de gemeentelijke controle op het verblijf van vreemde lingen verscherpt. Pleegkinderen «et moeüijkste onderdeel van het be- K»!? ie m'nlster dat betreffende de buitenlandse pleegkinderen. Het aan- niL^nVJagen -van Nederlanders voor S! u iren m het buitenland neemt DuitsSnH6 nngi Pal5istan- Griekenland, Oostenrijk en België blijken de bronnen te zijn. Enerzijds is er het ziids dpan de ieële aanvragen, ander zijds de verantwoordelijkheid dat de met Jn verkeerde gezinnen te recht komen. In dit laatste geval is het ^namelijk. dat uiteindelijk deze kinde.en weer voor rekening van Ne- ziln^l^ gestichten komen. Bovendien "e kwesties steeds emotioneel en S1'0""1 2waar waardoor de Kiem der argumenten nauwelijks meer kan optornen tegen de publieke opinie. De woningnood is een der argumenten s™ ïrbeider*81 m°rWen van buitenland- Li i uSl 'Italianen en Spanjaar den) slechts beperkt toe te laten. Vele werkgevers hebben de neiging de bui tenlandse arbeider met gezm eerder aan een woning te helpen, dan de Neder" landse arbeider, die toch wel blijft. Van- f*a_r £e. voorwaarde, dat eerst na twee nlf n/ii gezni over ma2 komen. Voor h L Tag de vrouw alleen komen in dien zij hier in een verzorgend beroet) werkt en geen kinderen heeft. Ten aanzien van de buitenlandse stu denten en dit geldt ook voor die uit Su- de *nt,l,en is «en zorgvuldig beleid nodig, wil men voorkomen dat de gegadigden te hoog grijpen en daarna rtn.t hl w"; ?et Universitair Asylfonds doet hier uitstekend adviserend werk. hoofdpijn..... hoof dp.....' ho... AKKERTJES L^Uht cficUU helpen sneller en beter dan ooit De spijtoptanten, die aldus de minis ter, hem „vier jaar nachtmerries heb ben bezorgd" hebben een royaal beleid ontmoet. Zeker wanneer men dit verge lijkt met België tegenover de Kongo, onnn sen beeft Nederland thans weer 8000 mensen uit Nieuw Guinea gekregen wa^£2?d?r slechts 1 Pet. Nederlanders en 4000 Ambonezen. Bij dit alles moet men, aldus minister Beerman, er rekening mee houden, dat de spanning op de arbeidsmarkt een tij delijke zaak is, die over twee jaar, w neer de geboortegolven van 1946 en zich doen gelden, hoogst waarschijnlijk opgeheven zal zijn. Vraag: Gaarne zouden we het werk van een testamenteur willen weten. Wordt dit door de notaris of door de erflater opgedragen aan de persoon, die alles in orde moet maken? Antwoord: De executeur-testamentair wordt door de erflater benoemd. Dit kan geschieden bij testament. Het is echter ook mogelijk dit te doen bij een codicil. Dit is een zelf geschreven, zelf gedagtekend en zelf ondertekend worden gemaakt, dat het wegraakt, verduisterd of vernietigd wordt. Kosten bespaart men er niet mee, omdat het stuk na het overlijden van de erflater aan de kantonrechter wordt overhan digd en daarna in handen van een no taris wordt gesteld. Men kan ieder tot executeur benoe men. die men maar wil, mits men dit niet aan een onbevoegd persoon op draagt. Ook is het raadzaam goed te letten op de persoonlijke bekwaamheden van de betrokkene. Vandaar dat men het werk dikwijls aan een notaris opdraagt. Het voordeel is dat een notaris, die een goede haam heeft bij de fiscus geld kan besparen bij de aangifte voor de successierechten. De executeur moet zorgen voor alles wat met de afwikkeling van de boedel samenhangt, maar heeft voor verschil lende daden machtiging van de erf genamen nodig. Hij moet de boedel verzegelen als er minderjarigen of cu randi onler de erfgenamen zijn, een boedelbeschrijving opstellen, de erfge namen oproepen en het testament (zo aanwezig) uitvoeren. Men kan hem het recht geven de boedel in bezit te nemen, doch slechts voor één jaar en mits eventuele legitimarissen daar niet te gen op komen. Hij kan dan de schuld vorderingen innen. Hij mag zijn onkos ten in rekening brengen en als belo ning voor zijn diensten 2% pet. van de inkomsten en 1% pet. van de uitgaven in rekening brengen. Tegenwoordig is het gebruikelijk dat de activa van de nalatenschap als inkomen en de passiva als uitgaven worden opgebracht. Dit is een natuurlijke ontwikkeling nu de beloning van alle werkzaamheden zo hoog gestegen is, en er veel werk aan vast zit. - Vraag: Is het mogelijk een stofzuig- motor te gebruiken om lucht in de balg van een harmonium te draaien? Antwoord: Hoogstwaarschijnlijk is een stofziger niet geschikt om aan een harmonium te koppelen. De lucht druk moet in* een harmonium vrij hoog zijn en een stofzuigermotor kan daar voor niet zorgen. Probeer het eens en dan horen wij gaarne nader nieuws. Vraag: In Kopenhagen kwam ik in het bezit van een klein (men zou bij na zeggen „Delfts blauw) wandbordje met het randschrift: „Giv Tid og Hvad Du drömte skönt Du skal I Sandhed skue" en het jaartal 1919. In het mid den ziet men een Deense vlag naast een schoorsteen (of altaar?) en daar naast een weg of beek. die zich in de verte verliest, en op een weiland (wij zouden zeggen) een - '''ak ge zg. Nis sen-hut met vlagt >-ist en gehesen vlag er naast. In de lucht ziet men de omtrekken van een eiland of heu vel met witte flank omgeven door stra len. Het is mij nog niet gelukt te ont dekken voor welke gelegenheid dit bord je vervaardigd is en wat het randschrift betekent? Op de achterkant staat: Royal Copenhagen met daaronder drie golflijntjes en het getal 178. Antwoord: De spreuk betekent letter lijk: Geef tijd en wat je zo mooi droom de. zal je in waarheid aanschouwen. Vrij vertaald: Gun u de tijd en uw fraaie dromen zullen bewaarheid wor den. In 1919 kwam een deel van het verloren gebied van Sleeswijk Holstein aan Denemarken terug. Waarschijnlijk slaat het daarop. Vraag: Uw vragenrubriek lees ik al tijd met belangstelling. Nu wilde ik zelf iets vragen: Een paar dagen ge leden heb ik een grammofoonplaat ge kocht met de titel „Manon Lescaut" van de componist Puccini. Op deze in het Italiaans gezongen plaat staan vier fragmenten: „Donna non vidi mai", „Ah, non v'avvicinate", „in quelle tri ne morbide" en „Sola, perduta, abban- donnata". Antwoord: „Donna non vidi mai, be tekent: Nooit zag ik een vrouwAh. non v' avvicinate" Och, kom niet dichterbij, „In quelle trine morbide" in die zachte kanten kledingSola, Serduta, abbandonnata" alleen ver- )ren, in de steek gelaten.... Vraag: Wij zijn inwonend in een ge meentewoning. De hoofdbewoonster is onlangs gehuwd en de man is in het huis getrokken zonder dat er kennis is Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. gegeven aan de gemeente, afdeling be volking. Is dit niet clandestiene inwo ning en is dit niet strafbaar? Kunnen zij er nu uitgezet worden? Antwoord: De toestemming van de gemeente is nodig, niet als verhuurster maar als overheid. Inderdaad is dit feit strafbaar en de man zou er uitgezet kunnen worden, Het is vreemd dat de toestemming van de gemeente niet ge vraagd is. want de gemeente zal in dit geval een redelijk verzoek niet weige ren. Ook zijn er veel mensen, die be reid zijn als verklikker op te treden. De vrouw heeft vergunning om in'dit huis te wonen en dit is voor de onder huurder het voordeligst omdat uitzet ting van de hoofdbewoonster de ge meente als verhuurster het recht zou geven de onderhuurders er uit te zet ten. Vraag: Is het waar dat een 65-jarige, die heel zijn leven rentezegels heeft ge plakt, geen recht op ouderdomsrente heeft, wanneer hij aangeslagen is in de vermogensbelasting? Antwoord: De ouderdomsrente krach tens de invaliditeitswet is onafhanke lijk van de vraag of men vermogen bezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2