Verhoor gezagvoerder Maasdam fel gelaakt Commentaar Zwavel oorzaak van verkoudheid? Bidault: nog geen verzoek om asiel Parijs: thans gasgebrek is benauwend Burgemeesterlijk J Voorzitter Seeamt stelt suggestieve vragen Havenautoriteiten bleef veel kritiek bespaard Twee arrestaties na dubbele roofmoord in Rotterdam Brandschade: 7 keer zo hoog Politieke activiteiten doorzetten Nieuws in één oogopslag Politie en stakers botsten N.S. dit weekeinde weer normaal Prestatieverlof voor gehele peloton Dronkeman reed in op groep militairen c RITA Papoea's gevlucht uit Hollandia Nieuwe Leidlse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh Is ghebleven mijn hert in teghenapoet" Dinsdag 12 maart 1963, 43ste jaargang Zie pagina 7 Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w: 0,65, p.hri. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uur (Telefonisch van onze speciale verslaggever) ONDER do officieren en de andere leden van de bemanning van het HAL-passagicrsschip Maasdam, die gisteren voor het Seeambt te Bremerhaven (te vergelijken met de Raad voor de Scheepvaart) als getuige zijn gehoord naar aanleiding van de aanvaring op 15 februari j.l. in de monding van de Weser heerst grote ontstemming over de wijze, waarop de felle voorzitter dr. Meinnert de zitting heeft geleid. Zoals we giste ren reeds in een deel onzer edities hebben kunnen melden, is de Duitse loods Melchers, die zich evenals gezagvierder Lagaaij op het moment van de aanvaring op de brug bevond, schuldig bevonden aan deze aanvaring. Er zal echter geen verdere strafvervolging tegen hem worden ingesteld. Vooral de manier, waarop dr. Meinnert kapitein Lagaaij heeft gehoord, is oorzaak van bittere opmerkingen geworden. Men spreekt van „machina tie", van duidelijk suggestieve vragen, van het afkappen van verklarings mogelijkheden ook, met het doel de havenautoriteiten van Breinen, in het bijzonder de betondienst kritiek te besparen. De recherche in Rotterdam heeft vannacht twee Rotterdammers aange houden in verband met de zaak van de dubbele roofmoord in Rotterdam-zuid in de nacht van vrijdag 8 op zaterdag 9 februari j.l., toen in een sigarenwin kel aan het Brekelsveld de weduwe mevr. A. B. van 't Hoff-van Beek en haar achtjarige zoon Marcel om het leven werden gebracht. Het onderzoek wordt intensief voort gezet. In verband met het stadium, waarin het verkeert, kon de politie vanmorgen geen verdere mededelingen doen. De schadeverzekeringsmaatschappijen in Nederland hebben in jan. ƒ30 miljoen brandschade betaald of 6 of 7 maal zo veel als een jaar tevoren. De grote brand bij C. en A. te Amsterdam in februari is dus hierin niet begrepen. De maatschappijen ontvangen jaarlijks 150 miljoen premie. Grote objecten worden dikwijls over de gehele wereld verzekerd. Dit is o.a. het geval met de brand- en bedrijfsschade bij C. en A., aldus meldt de vereniging van brand assuradeuren in Nederland. De schade verzekeraars achten de reserves vol doende. Wat dit laaste betreft, heeft dr. Meinnert o.m. gesteld dat het See amt van mening .is dat de' vaarroutet I naar Bremerhaven even weinig ge- I vaar opleveren als de toegangswegen tot andere havens. Reeds eerder had hij overigens opgemerkt dat het See- j amt als instituut er bij de betreffende instanties op zal aandringen de Weser- 1 monding op zo kort mogelijke termijn wrakvrij te maken. Wat dr. Meinnert bijzonder kwalijk j genomen wordt, is het spervuur van suggestieve vragen, waarmee hij de ge- Getuigen-bemanningsleden tuigen belaagde, in het bijzonder de voor het gebouw van het „See- heer Lagaaij. Zijn hele steltrant was er amt" in afwachting van de uit- op gericht de vele aanwezige journalis- ipraak over het ongeluk van de ten en daarmee dus vooral het Duitse Maasdam. Nederlanders die betrok ken zijn bij het onderzoek naar de oorzaak van de aanvaring die de Maasdam in Bremerhaven zijn ont stemd over de subjectieve wijze waarop de voorzitter van het .Seeambt', dr Meinnert, gisteren het ver hoor leidde. Georges Bidault heeft nooh de Westduitse Bonds regering, noch de regering van Beieren, om asiel ge vraagd. Hij zou daartoe pas willen ovengaan wanneer hem verzekerd werd dat hiij zijn politieke activitei ten in Duitsland mag voort zetten. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse za ken, Rusk, heeft verklaard dat een doeltreffend kern stop venbod voor de Ver enigde Staten in militair opzicht ten voordeel zou strekken. Daarom blijven de V.S. streven naar zulk een verdrag met de Rus sen. De premier van Somali heeft ihet parlement toe stemming gevraagd de di plomatieke betrekkingen met Groot.-Britannië te verbreken. Londen be treurt dit besluit. Het ge schil betreft een deel van Kenia, dat alsof niet bij Somali gevoegd moet wor den. De Britse minister Lord Home zal volgende week in Parijs een uiteenzetting geven van de Britse poli tiek t.a.v. de Europese vraagstukken en het At lantisch bondgenootschap Na vrijdag a.s. in Noord en Zuid-Holland en na 29 maart in de rest van het land mag men met een hond niet op straat komen als de houder geen in- entingsbewijs bezit. Ook bij de Spoorwegen wordt alles weer normaal. Het komende weekeinde zullen voor het eerst sinds zeven weiken weer alle treinen rijden die in het spoorboekje staan. Het regeiringscommuni- qué over het (niet-) uit zenden van het interview met Bidault voor de KRO- tlevisie heeft van verschil lende zijden een weer woord opgeroepen. Gepro testeerd is o.m. door de Federatie van Ned. journa listen. en Nederlandse publiek duidelijk tc maken dat de brug van de Maasdam heeft gefaald. Er zouden volgens hem onvoldoende voorzorgsmaatregelen zijn genomen om via welk soort peilingen ook het afdrijven van de lichtboei en de wrakboei (het moeten er overigens twee zijn geweest;) vast te stellen. Radiopeilingen Aan gezagvoerder Lagaaij stelde hij o.m. de vraag, of er radiopeilingen waren verricht. Het ontkennende antwoord lokte niet de supplementaire vraag: „waarom dan niet?" uit, doch werd voor kennisgeving in dit geval als een be lastende verklaring aangenomen. Zoals uit de stukken blijkt, was er we) degelijk aanleiding om radiopeilingen achterwege te laten. Ze hadden namelijk geen zin. omdat deze op het lichtschip Weser getrokken moesten worden, dat op dat moment omgeven was door voor anker gegane schepen. Behalve dat. door de absorptlg van stralen, het vuur; baken dus niet kon worden bereikt, wa ren er ook nog andere moeilijkheden. De eerste was het zogenaamde nacht effect: de invloed van atmosferische storingen op electronische apparatuur dus, waar men op zee, vooral tijdens het vallen van de avond en het aanbre ken van de dag, last van heefti. De tweede was de door de kapitein van he! lichtschip Weser bevestigde omstandig heid dat zijn vaartuig door het tij wordt heen en weer bewogen aan een anker ketting. die een lengte van 200 meter heeft. In theorie, zo wist men ons gister avond te verklaren, mogen de opmerkin gen van dr. Meinert misschien hout snu- den .getoetst aan de praktijk houden ze geen van alle stand. Ook de suggestie dat er te snel zou zijn gevaren, wordt als het oordeel van een leek uitgelegd. Het laatste bezwaar: het niet verrichten van landpeilingen, vallen, ap de keper beschouwd, onder dezelfde kwalificatie. Het zicht was ten enenmale onvoldoende om het dichtst bijzijnde land. het eiland Wangerooge. te kunnen ontdekken. Wat dr. Meinnert eigenlijk van dp ka pitein van een binnenkomend of uitgaand schip verlangt, aldus de Maasdamstem- men, is het voor anker gaan voor elke boei, om metingen te verrichten. Afge zien van alles moet, hoe nauwkeurig de peilingen worden verricht, altijd met af wijkingen rekening worden gehouden, die in de orde van grootte van enkele hon derden meters liggen. In dit verband kan op zijn minst merk waardig worden genoemd dat het het betonningsvaartulg vanwege onvoldoende zicht precies vijf dagen kostte om vast te stellen dat de boeien inderdaad op een verkeerde plaats lagen. Vijf dagen wach ten dus om zekerheid te krijgen? Betonningsdienst Over de betonningsdienst is uit de mond van de voorzitter van het Seeamt geen kwaad woord gezegd. Wat het afdrijven van de boeien betreft, sprak hij over „een bijzondere ongelukkige samenloop van omstandigheden", omdat visueel niets ongewoons was waar te nemen. Was het misschien ook een samenloop van om standigheden. zo vragen de Nederlandse zintuigen zich af. dat de mensen, die tot taak hebben de boeien te controleren dit kennelijk in dagen niet hebben gedaan? Zwaar drijfijs de oorzaak van het afdrijven, was in drie dagen niet meer voorgekomen. Noch aan de loods, noch aan andere zeevarenden was de waar schuwing doorgegeven attent op de be treffende boeien te zijn. (Voor vervolg zie pag.9) /^EORGES BIDAULT, de Franse ex-premier, heeft in tegenstel ling tot vroegere berichten, bij de Westduitse regering nog niet om politiek asiel gevraagd. Ook heeft hij dit niet verzocht aan de Beierse re gering. Junker, de Beierse minister van binnenlandse zaken, had hem gisteren na een tweede verhoor meegedeeld, dat hij kon blijven na een schriftelijk verzoek om asiel mits hij zich verder zou onthou den van politieke activiteiten. Dit schijnt Bidault niet te willen be loven. De ontslagen hoofdredacteur van het Duitse weekblad Revue, Stammler, deel de vannacht mede, dat Bidault nog steeds geen verzoek tot de regeringen had ge richt. Een zegsman van kanselier Aden auer verklaarde gisteravond, dat de kan selier een brief van Bidault, waarin hl) politiek asiel vroeg, ongeopend heeft teruggestuurd. Adenauer zou reeds van de inhoud van de brief op de hoogte zijn geweest. Stammler verklaarde vannacht ech ter, dat Bidault in zijn brief aan Aden auer alleen maar heeft herinnerd aan de Frans-Duitse vriendschap. En Bi dault zal pas om asiel vragen wan neer hem wordt toegestaan zijn poli- yOOR DE EERSTE MAAL in de reeds elf dagen durende staking van Franse mijnwerkers is het tot een botsing gekomen tussen stakers en po litie. Het gebeurde gisteren in Merle- bach, een plaats in het grote steen koolbekken van Lotharingen, toen postende stakers bussen met admini stratief mijnpersoneel tegenhielden. De plaatselijke politie greep toen in. hetgeen menige vechtpartij tot gevolg had. -Niemand werd echter gewond on de rust was in korte tijd weergekeerd. Het was al meer tot opschudding gekomen doordat het kantoorperso neel, na zich een week solidair ie hebben betoond met de stakers, deze week weer aan het werk is gegaan. Zingend en juichend trokken de sta kers naar het hoofdkantoor van de mijnen, dat door politie werd afgezet. Het kantoorpersoneel kwam onder ge juich van de demonstranten het kan toor uit. Vechtpartijen werden niet meer gemeld. Terwijl de voorraden steenkolen zien derogen slinken, loopt de gasvoorziendng in geheel Frankrijk gevaar door de sta king bij de aardgasbedrijven in Lacq, die ongeveer de helft van de gaspro- duktie voor hun rekening nemen. Ar beiders die vier dagen geleden het werk neerlegden, besloten gisteren hun actie voor onbepaalde duur te verlengen.' In Parijs wordt de situatie voor wat be treft gas benauwend. Voorts staken in Lotharingen nog 20.000 cokesarbeiders en hun actie is een regelrechte bedreiging voor een van Frankrijks vitale bedrijfstakken, de staal industrie. Duizenden melden zich voor een ..Mars naar Parijs". Ook in de Fran se vervoerssector heerst onrust. Men vreest de komende spoorwegstakingen. De metaalbewerkers hebben be§loten donderdag een dag van „nationale actie" :e houden. Zij zullen dan het werk neer leggen ter ondersteuning van hun eisen, waarvan een betaalde vierde vakantie week op de eerste plaats staat. De Westduitse mijnwerkersvakbond heeft gisteren besloten ter ondersteuning van de Franse staking 100.000 mark ter beschikking te stellen. Het kolen verkoop kantoor van de Ruhr werd gewaarschuwd geen grotere hoeveelheden kolen aan Frankrijk te verkopen. De spoorwegen zullen in het komende weekeinde de reizigersdienst weer nor maal uitvoeren Er is geen enkele beper king meer. Zeven weken hebben de spoorwegen de dienstregeling op de za terdagen en zondagen moeten beperken om voorrang te verlenen aan het goede ren transport. Deze foto werd gemaakt in villa Sonnenwinkel in Steinebach, het toevluchtoord voor Georges Bi dault die wij hier rechtsin ge sprek zien met Oscar Stammler, de vroegere hoofdredacteur van „Revue". Op de voorgrond, zit tend, de Duits-Nederlandse jour- nalist Heine van Nouhuys. Inentingsbewijs is na 15 maart verplicht Na 29 maart mag men in ons land nergens met een hond op straat komen als de houder van de hond niet in het bezit is van een inentingsbewijs, dat tenminste dertig dagen tevoren is afge geven. Voor de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht geldt als datum van ingang vrijdag 15 maart. Het lag in de bedoeling op 15 maart deze regeling voor geheel Nederland van kracht te doen zijn, maar de geor ganiseerde entcampagne in het kader van de hondsdolheidsbestrijding kon niet voor 15 februari worden beëindigd, zo als aanvankelijk was bedoeld. tieke activiteiten in het kader van de Franse politiek voort te zetten. Stammler zei te spreken uit naam van Bidault. Gisteren was Bidault door Junker afgeraden journalisten te woord te staan. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken in Bonn verklaarde maandag, dat het ge val Bidault in eerste instantie onder het Beierse ministerie van binnenlandse za ken ressorteert. Mocht Frankrijk om zijn uitlevering verzoeken, dan zal het ministerie van buitenlandse zaken Bonn dit doorsturen naar het ministerie van justitie. De Oostenrijkse regering heeft gis teren verklaard, dat Bidault onder politie-toezicht zal worden gesteld, wanneer hij naar Oostenrijk zou gaan. Een regeringswoordvoerder in Bonn zei vanmorgen, dat Bidault tot nu toe geen verzoek om asiel aan de Zwit serse autoriteiten heeft gedaan. In Bern werd vanmorgen door gezagheb bende regeringspersonen naar aanlei ding daarvan gezegd, dat de Frans man niet in Zwitserland zal worden toegelaten en dat het verbod hiertoe van Augustus vorig jaar nog steeds van kracht is. Brandstof vervoerd De territoriaal bevelhebber west, bri gade-generaal L. E. Hinricns heeft van- ochtend in de Lunettenkazerne in Vught aan het parate peloton van 832-B.O.S.- oompagnie een tevredenheidsbetuiging uitgereikt, omdat het in de „sneeuw- en ijsperiode", een groot aantal benzine- trasporten heeft uitgevoerd, zowel voor civiele als militaire doeleinden. Het per soneel van het peloton heeft in totaal 5.000.000 liter brandstof vervoerd, waar- van 3.500.000 liter voor de staatsmijnen en benzinemaatschappijen. Het heeft daarvoor in totaal een afstand van 100.000 km afgelegd. Als blijk van waardering voor zijn optreden in het algemeen zal sergeant der eerste klasse C. Ton ook nog het ere-koord krijgen. Het gehele personeel van het peloton krygt verder twee da gen prestatie-verlof. De 33-jarige kelner G. N. uit Otter- loo is gisteren onder invloed van sterke drank op een motor op een groep van tien miltairen ingereden. Vijf militairen werden gewond, van wie er drie in de ziekenbarak in Harskamp moesten wor den opgenomen. De kelner brak zijn rechterbeen en kreeg een hoofdwond. Hij werd naar het ziekenhuis in Ede overgebracht. TTET BESLUIT van radio en televisie, als vandaag in onze krant aangekon digd, om een onderzoek te gaan instellen naar de luister- en kijkgewoonten, juichen wij toe. De radio en vooral ook televisie zijn ook in ons land machtige media geworden. Welke zijn invloed is, weet men nog slechts ten dele, doclv aangenomen moet worden, dat deze een sterke is. Heeft niet nog dezer dagen onze regering zich, overi gens onvoldoende gefundeerd, gekeerd te gen een televisie-uitzending, omdat zij daarvan kwalijke gevolgen duchtte voor de nationale veiligheid? Kennelijk was zij van mening, dat zij minder bevreesd be hoefde te zijn voor hetgeen de dagbladen reeds hadden geschreven en stellig nog zouden schrijven. Wie een machtige positie inneemt eu dit geldt ook radio en televisie behoort de moed te hebben, de werking en uitwer king daarvan onder het oog te zien. al« het ware aan een onderzoek te onderwer pen. Dit is nu eenmaal een onmisbaar on derdeel van de verantwoordelijkheid die men draagt. Wie bij radio en televisie wer ken, mogen niet onverschillig staan tegen over de werking en uitwerking van het geen zij doen. Zij zenden hun boodschappen niet maar uit in het luchtledige, maar al deze boodschappen zijn gericht tot mensen. Hoe zullen deze boodschappen worden ont vangen, hoe zullen zij worden verwerkt? Eigenlijk is één onderzoek niet voldoende. Want aangenomen moet wel worden, dat hier een nimmer eindigend proces gaande is en dat bijvoorbeeld na een reeks van jaren of zelfs nog spoediger werking en uitwerking anders zullen zijn dan in het prille begin. Elk medium, of het nu het gedrukte woord geldt dan wel luidspreker of beeldscherm, heeft aanvankelijk stellig een magische invloed. Maar op den duur zwakt het af tot meer redelijke proporties. In het begin wil men alles lezen, alles horen, alles zien; later gaat men schiften en kiezen. En dat is goed, want de mens, ook de lezende, luisterende en kijkende mens. moet meester blijven, ook van hetgeen hij tot zich neemt. Daarom zal met één onderzoek moeilijk kunnen worden volstaan. Dit is nochtans geen reden om er niet op behoorlijke schaal mee te beginnen. Hetgeen dan thans in gevolge het besluit van radio en televisie gaat beginnen. Nu reeds zijn we naar de resultaten be nieuwd. Maandag is gebleken, dat twee beken de Papoea's verdwenen zijn met hun ge zinnen en vrijwel hun gehele inboedel. Het zijn het hoofd van de bevolkings voorlichtingsdienst, Dick Sarwon, en het onderhoofd van de radiodienst, Ely Mar- jen, die maandag niet op hun werk ver schenen. Het vermoeden bestaat, dat zij naar het buitenland zijn uitgeweken. Zij ontvingen de laatste maanden her haaldelijk dreigbrieven in verband met hun werkzaamheden in de tijd, waarin Nederland Nieuw-Guinea bestuurde. Het beroemde schilderij van Leonardo da Vinei, de Mona Lisa, is na drie maan den in de Verenigde Staten tentoonge steld te zijn geweest, in Frankrijk terug gekeerd. pen uit de golf van Biscaye afkomstige L-i diepe depressie trok geleidelijk op vullend via het Engelse Kanaal en het noorden van ons land naar het noord oosten. De kern passeerde juist ten zui den van Den Helder en Leeuwarden, waardoor de zone met sterke winden het noordwesten van het land juist niet bereikte. Achter de kern stroomde bo ven het koude Noordzeewater afgekoel de lucht het land binnen, waarbij ook veel laaghangende bewolking meekwam. Over de Britse eilanden nadert vervol gens een rug van ho gelucht druk, welke ons land morgen met opklaringen zal passeren tijdens welke de middagtempe- raturen weer enkele graden hoger zul len worden. In de loop van de dag zal zich echter een nieuwe Oceaandepressie, welke thans het zeegebied ten noorden van de Azoren passeertover West- Europa gaan uitbreiden, waardoor dc winden weer wat zullen gaan toenemen uit zuidelijke richtingen. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of motregen, en hier en daar mist, later opklaringen. Zwak ke tot matige wind krimpend van noord west naar zuidwest tot zuid. In het alge meen hogere middagtemperaturen. (Op gemaakt te 11.15 uur). Zon en maan u't Is beter zo, dan dat u me zou moeten dragen." Tendens dalend Hoogwater Scheveningen 13 maart: 5.10 v.m. 17.22 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur dag 18 maart: laatste kwartier. F)E AMERIKAANSE open- bare gezondheidsdienst gaat een uniek onderzoek in stellen naar de oorzaak van de gewone verkoudheid in verband met het vermoeden, dat een bepaalde luchtver vuiling zoals men die aan treft in moderne industrie steden, schuldig kan zijn aan het uitbreken van verkoud heden en andere ademha lingsziekten- De dienst gaat experimen teren in bet laboratorium met verschillende dieren, o.a. fretten en apen, die bloot- zullen worden aan Daarna zullen de beesten De zwavel in de lucht ont- apparaten die wel helpen bij worden blootgesteld aan vi- staat uit de verbranding van andere vervuiling dan door russen waarvan bekend is kolen en stookolie in fabrie- zwaveldampen worden vol- dat zij zekere soorten ver- ken en woonhuizen. De zwa- gens de gezondheidsdienst koudheden veroorzaken. Het veldelen ontsnappen groten- onvoldoende toegepast, ten doel is vast te stellen, of le- deels aan de apparaten die dele omdat sommige indus- vende wezens die eerst zijn door sommige industrieën trieën tegen de kosten op- zwavelbestanddelen welke In blootgesteld aan zwavel eer- worden gebruikt om lucht- zien, ten dele omdat de over grote hoeveelheden voorko- der en langer geïnfecteerd vervuiling te voorkomen of heid schroomt de industrieën men in alle fabriekssteden, worden dan anders. te verminderen. Zelfs deze er toe te verplichten. Temper. Station Weers. gesteldh. T3 j 4i SB ETc u ZTS D. Helder zw. bew nw 6 ~2~ 12~ Y penburg regen w 9 9 3 15 Vlisslngen regen wzw 10 8 3 13 Eelde regen 8 9 5 9 De Bilt regen 6 8 4 10 Twente regen 10 10 6 12 Eindhoven regen 12 10 5 9 Zd.-Limb. regen 8 12 3 2 Helsinki windstil -7 -8 1 Stoekh. sneeuw nno 2 -0 -2 3 Oslo sneeuw nno 4 -1 -2 0.1 3 Kopenhagen regen 6 2 0 Aberdeen gh. bew. windstil 10 2 0.1 8 Londen regen 6 11 4 A'dam regen 12 9 3 10 Brussel regen 7 11 5 6 Luxemb. regenbui zw 8 9 4 6 Parijs regen zw 10 6 1 Bordeaux regenbui wzw 8 9 7 Grenoble regen 3 14 6 14 Nice onweer 12 14 10 5 Berlijn l. bew 4 10 3 0.2 Frankfort 1. bew. zw 6 9 4 4 München regen zzw 3 9 3 5 ZUrich regenbui zo 4 4 2 12 Genève gh. bew zzw 5 11 9 4 23 Locarno regen O 1 2 17 Wenen regen nw 1 11 1 2 Innsbruck sneeuw 1 10 1 12 Belgrado zw. bew 5 9 0 Athene h bew 5 22 Rome h. bew zzo 8 17 12 0 Ajaccio zw bew zzw 8 15 12 0 Madrid zw. bew zzw 4 V2 4 7 Mallorca 1. bew. w 2 17 Lissabon niet ontv.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1