Jaarbeurs zorgt voor de internationale contacten Samenwerking met Bonn niet te ver doorvoeren „Engeland door domheid nog buiten EEG" Prawda: Dogmatici zijn Trotskisten van toen Sterreschot van reigers Westers employé gedwongen te spioneren Loos alarm: geen bom in vliegtuig Moord op bankier werk van O.A.S.? Jaarbeurs bouwt nieuwe hal, ook voor ijshockey Jaarbeurs vormde nieuw bestuur Na voltooiing van reorganisatie Deelnemers krijgen wat te zeggen NIEUW AEG PERFECT L Stakers verlengen hun actie Jjh een &on£e Ky TOCH IS HET ZO! Prof. Lieftinck wil samengaan EEG en EVA I VRIJ DAO 8 MAART IM3 Gromiko tot Deense premier: Krag in juni naar de Sowjetunie De premier van Denemarken, Jens Otto Krag, zal van 8 tot 18 juni een officieel bezoek brengen aan de Sowjetunie. Premier Chroesjtsjef heeft aan deze data zijn goedkeuring gehecht. Dit maakte minister Gromiko tij dens zijn bezoek in Kopenhagen bekend. Hij heeft Krag gewaar schuwd, dat Denemarken zich bin nen de NAVO niet te sterk moet binden aan West-Duitsland. Ter geruststelling heeft Krag hem ver teld, dat Denemarken in vredestijd geen kernwapens op zijn grond gebied wil hebben. Ook de Zweedse minister van bui tenlandse zaken, Nilsson, zal een of ficieel bezoek aan de Sowjetunie bren gen, en wel van 7 tot 18 mei. De kwestie van een eventueel bezoek van premier Chroesjtsjef aan Denemar ken is bij de besprekingen van minister Gromiko in Kopenhagen niet ter sprake gekomen. Op Gromiko's waarschuwing, dat Denemarken zich niet teveel met West-Duitsland moet inlaten had minis ter van buitenlandse zaken, Haekkerup, (Advertentie) Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft bekendgemaakt dat de Russische geheime dienst had gepro beerd om een employé van de Britse ambassade in Moskou te dwingen voor haar te werken. Men had hem gedreigd een bepaalde gebeurtenis in zijn pri- vé-leven te zullen onthullen. De emplo yé, een vervoersambtenaar, had echter direct de ambassadeur op de hoogte ge steld. Hij is vorige week ,,in het be lang van zichzelf en van het algemeen" naar Groot-Britannië teruggezonden, al dus het ministerie. Een communistische georiënteerde Spaanse organisatie maakt dezer da gen de Europese vliegvelden onvei lig. Herhaaldelijk worden luchtvaart maatschappijen gealarmeerd door anonieme telefoontjes, dat zich aan boord van bepaalde vliegtuigen, meestal Spaanse, een bom bevindt. De politie kan het risico niet lopen dat zich werkelijk een bom in het toestel bevindt en moet de machine op houden voor onderzoek. Meestal blijkt het dan mee te vallen. Ook gisteravond was dit weer eens het geval op London Airport, waar een Spaanse machine met 57 passagiers ruim twee uur lang werd opgehouden. Ook Brit bedreigd Het is niet uitgesloten dat de moord op de Parijse bankier Henri Lafond (woensdag in de voorstad Neuilly) het werk is geweest van een aanhanger van de Franse geheime organisatie O.A.S. Waarschijnlijk is de man door een ge huurde" moordenaar terechtgesteld. Een straatveger heeft gisteren in Parijs ver klaard dat hij de moordenaar eerst buiten van het woningblok waar La- fond woonde had zien wachten. Hij ging later op de "bank zitten tot zijn slachtoffer verscheen. Voordat hij de bankier in diens auto met kogels door zeefde vroeg de moordenaar: ,,U bent de heer Lafond nietwaar?" De niets vermoedende Lafond bezegelde zijn lot door „ja" te antwoorden. Na zijn daad vluchtte de moordenaar in een gestolen auto. Inmiddels zijn ook in Engeland hoog geplaatste functionarissen door O.A.S.- vertegenwoordigers bedreigd. Gisteren kreeg het Britse parlementslid Brock- way een telefoontje met de mededeling: „U bent de volgende op de lijst van de O.A.S. U bent erg op negers gesteld. U hebt niet lang meer te leven". De politie zou een oogje houden op het huis van Brockway. hijzelf nam het telefoon tje niet ernstig op. De Kon. Ned. Jaarbeurs heeft het plan, nog dit jaar op het Croeselaanter- rein te Utrecht een grote nieuwe hal te bouwen, die hal R zal worden genoemd. Hierin wordt behalve 8 h 9000 m2 ex positieruimte (bij de Voorjaarsbeurs 1964 voor het eerst te gebruiken) ook een vergaderruimte en een restaurant geprojecteerd. Het ligt in de bedoeling dat deze hal, waarin een speciale vloer wordt aange bracht, op tijden dat er geen beurs is, beschikbaar wordt gesteld voor het spe len van ijshockey. De hal grenst aan de achterzijde aan het haventje, dat de gemeente Utrecht binnen afzienbare tijd wil dempen. De Jaarbeurs overlegt thans met de gemeente over de mogelijkheid dit ha ventje in bezit te krijgen, om daarvan dan een bij de nieuwe hal R te trekken permanente, overdekte ijshockeybaan te maken. Er zullen dan blijvende tri bunes worden gebouwd en er zullen doorgangen naar het restaurant worden «•maakt. gezegd, dat het gemeenschappelijk Deens-Duitse opperbevel tot de structuur van de NAVO behoort, en dat deze strijd krachten nooit zouden worden gebruikt voor agressieve oogmerken. Handel Wat de handelsbetrekkingen tussen beide landen aangaat, had Haeckkerup verzocht om het openen van onderhan delingen over het volledig ten uitvoer leggen van het Russisch-Deense han delsakkoord dat aan het einde van dit jaar afloopt. Terwijl Denemarken in de Sowjetunie voor de afgesproken bedra gen aankopen heeft gedaan, heeft de Sowjetunie zich hieraan niet geheel ge houden, met name wat de aankopen van schepen en landbouwprodukten betreft. Het onderhoud was overigens in een har telijke sfeer verlopen. Gromiko had toe gezegd over de kwestie van het handels akkoord in Moskou besprekingen te zul len voeren. Wat de vorming van een multilaterale kernmacht betreft de staatslieden hebben bij hun besprekingen alle inter nationale problemen de revue laten pas seren heeft de Deense minister ge zegd, dat zijn regering hierover nog geen concrete plannen heeft. McGhee ambassadeur V.S. in W.-Duitsland President Kennedy heeft besloten de onder-minister van buitenlandse zaken George C. McGhee te benoemen tol Amerikaans ambassadeur in de West- duitse bondsrepubliek. McGhee zal de opvolger worden van ambassadeur Walter C. Dowlin, die een langdurige ziekte lijdt. McGhee, die in november 1961 onder minister voor buitenlandse politieke aan gelegenheden werd, zal opgevolgd wor den door Averell Hamman, de huidige onder-staatssecretaris voor het Verre Oosten. Het nieuwe bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs zal, met inbegrip van twee regering- en een gemeentelijke commissaris uit 14 leden bestaan, t.w. de heren dr. G. van der Wal, voorzitter', J. M. Fentener van Vlissingen en mr. A. E. C. de Groot van Embden, vice-voorzitters, drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen di- decteur en drs. N. P. J. M. Daalderop, ir. J. V. Egberts, Tj. Greidanus, ir. W. van Osselen, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, L. te Strake en H. Zeiler, leden. De raad van commissarissen wordt ge vormd door Z.K.H. Prins Bernhard, ko ninklijke commissaris, mr. J. C. van Al phen de Veer en drs. J. F. H. Wijsen. rege ringscommissarissen en dr. J.deNooij, gemeentelijk commissaris. Het oude bestuur telde 48 leden, het nieuwe 14, inclusief de regerings- en ge meentelijke commissarissen. De raad van beheer is vervangen door een raad van advies gevormd door acht vertegenwoor digers van de deelnemersgroepen. Na schooltijd drinkt de 16-jarige Deense prinses Anne-Marie graag een kop thee met haar ouders koning Fredervk en koningin Ingrid in het kasteel Amalienborg te Kopenhagen. Prinses Anne-Marie gaat, nu de verlovingsfeesten achter de rug zijn, weer normaal naar school, maar algemeen wordt verwacht, dat zij vol gend jaar in Athene met kroonprins Constantijn in het huwelijk zal treden. Adenauer tijdens diner: (Van onze correspondent te Bonn) Engeland zou al lang lid van de EEG zijn geweest, als er niet zoveel blunders waren begaan. Dit verklaarde Adenauer gisteren tijdens een diner, dat hem werd aangeboden door de buitenlandse persvereniging in Bonn. In ant" woord op een vraag zei hij: „En geland heeft domme dingen ge daan, maar niet alleen Engeland". Adenauer begon zijn opmerkingen met een kleine filosofie over de menselijke domheid: opmerkingen, die typerend zijn voor het soort humor, dgt de kanse lier er als Duits rooms-katholiek op na houdt. „Hoe kan het geloof in een godde lijke rechtvaardigheid in overeenstem ming zijn met het feit, dat God de men selijke wijsheid heeft beperkt, maar geen grenzen heeft gesteld aan de men selijke domheid?", aldus de kanselier, die zich troostte met de gedachte, dat meer mensen in de hemel zouden komen door domheid dan door wijsheid. „Er moeten dus heel wat Europeanen hemel zijn", filosofeerde hij. Moskou (Advertentie) DE nieuwe organisatiestructuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht is voltooid en zal na goed keuring van de algemene leden vergadering op 2 april in werking treden. Hierbij zal de omvang van het bestuur aanzienlijk worden be- jerkt en ontvangt de directie grotere jevoegdheden. Dit heeft drs. J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Jaarbeurs, gisteren medegedeeld in de persconferentie, voorafgaande aan de Voorjaarsbeurs die maandag begint. Met deze reorganisatie zijn de in september 1962 ontvouwde plannen gerealiseerd. Het nieuwe bestuur zal bestaan uit elf leden, één daarvan is de algemeen directeur, die de leiding heeft van het gehele Jaarbeursappa raat. Het bestuur geeft de algemene richtlijnen voor het te voeren beleid, de directeur voert, ah gedelegeerde, het beheer. Een van de eerste taken waarvoor het nieuwe bestuur zich zal zien gesteld is het bevorderen van de vorming van groepsverenigingen die door de deelne mers worden samengesteld en waarvan een vertegenwoordiger afgevaardigd zal worden naar de ledenvergadering, opdat pelijk beleid en een gelijktrekken van de mededingingsvoorwaarden zijn dan noodzakelijk. Immers oefenen nu bijv. de verschil len In sociale lasten, belastingwetge ving, warenwetten cn keuringseisen in niet onbelangrijke mate invloed uit op de concurrentieverhoudingen tussen de E.E.G. -landen. Ook de steunmaatregelen van over langs deze weg de deelnemers medezeg- beidszijde bijv. de subsidiepolitiek genschap kunnen krijgen. De heer Van der Kwast sprak zich opnieuw uit tegen de versnippering in vakbeurzen, welke ook in Europees ver band niet gunstig is. De Russische pers die tot op heden nog op geen enkele ma nier had gereageerd op het opzienbarende manifest in de Rode Vlag, het orgaan van de Chinese communistische partij, waarin de standpunten van de Sowj et-leiders op het ideo logische vlak volledig van de hand worden gewezen, heeft dit stilzwijgen gedeeltelijk verbro ken. De Prawda verscheen namelijk met een beschouwing over de omstandig heden die Lenin er toe brachten, oi 3 maart 1918 tegen de zin van Trot sky in het vredesverdrag van Brest- Litovak met Duitsland te sluiten. Hoe wel in het artikel niet de minste ver wijzing naar de aanvallen van Pe king voorkomt, wordt het als een in direct antwoord daarop gezien. Peking heeft Moskou herhaalde malen verweten, in de crisis om Cuba te lankmoedig te zyn opge treden. Moskou verweert zich nu door te wijzen op de noodzaak van een compromis onder bepaalde om standigheden, waarbij het Lenins optreden als voorbeeld stelt en de houding van Mao vergelijkt met het avonturisme van Trotsky. Het verdrag van Brest-Litovsky, schrijft de Prawda, was „vernederend maar noodzakelijk". Door dit verdrag te tekenen vervulde de Russische com munistische partij haar plicht ten op- ziqhte van de internationale communis tische beweging, bleef de jonge Sowjet- republiek behouden en kon die staat een grote socialistische mogendheid wor den. De linkervleugel, waartoe Trotsky be hoorde, predikte de revolutionaire oor log tegen het Duitse imperialisme tot in het uiterste, maar toen de Duitsers in 1918 hun offensief inzetten, deed hij niets om zich ertegen te verzetten. Dat deed Lenin wel. De linkervleugel van destijds, aldus de Prawda, zijn de dog matici van nu, die niet in staat zyn het marxisme aan te passen aan de nieuwe verhoudingen in de internationale poli tiek die een snelle en radicale wyziging van de taktiek vereisen. Advertentie JONG LAND „Wij moeten daarbij in het oog houden dat Nederland industrieel, on danks opmerkelijke prestaties, nog een jong land ls. Van onze industri ële ondernemingen heeft nog geen J pet. een bezetting van meer dan 50 man personeel. De Nederlandse nij verheid is grotendeels opgebouwd uit kleine en middelgrote bedrijven". Juist voor deze bedrijven vervult de Jaarbeurs een onmisbare functie, voeg de drs. Van der Kwast er aan toe, vaak is de Jaarbeurs zelfs hét verkoopme dium gebleken, dat .oor vele onderne mingen bestaan en ontwikkeling mede heeft bepaald. Voor het benaderen van de wereld markt en het vergroten van de export mogelijkheden steunen vele van deze bedrijven op de Jaarbeurs, aangezien het zelf exposeren op 'buitenlandse jaar markten dikwijls een te kostbare zaak is, ook al lenen de produkten zich uit stekend voor export. In het Europees overleg dient daarmee rekening te wor den gehouden. Zo is het streven van de Kon. Ned. Jaarbeurs om aanspraak te maken „op een deel van de Europese beurzenkoek" van nationaal belang: de kwaliteit van haar prestaties zal mede bepalen „of het Europa van morgen rekening met ons zal houden". PROGRAMMA Goede contacten met het eigen, maar ook met het internationale be drijfsleven zijn daarbij onmisbaar, evenals adequate outillage, die waar lijk Europese manifestaties niet kun nen ontberen. De aandacht van de Jaarbeurs blijft daarop gevestigd. Ook in het beurzenprogramma dat dient aan te sluiten op het internatio nale overleg wordt begrip voor de ont wikkelingen getoond. Drs. Van der Kwast merkte op dat om die reden ook, na uitvoerig overleg met de betreffen de deelnemersgroepen besloten is, de bouw- en transportbeurs te verschuiven naar de oneven jaren. Daarom wordt de eerstvolgende beurs voor bouwnijver heid niet in 1964 maar in 1965 gehouden. Aangezien „alle hens aan dek moeten worden geroepen"" om de Nederlandse positie in de E.E.G. te versterken zal de Jaarbeurs gaan samenwerken met andere exportbevorderende instanties en met de Centrale Kamer van Handelsbe vordering. LEVENSSTANDAARD Sprekende over de doelstellingen van de E.E.G. noemde de heer Van der Kwast ook het streven naar verhoging van de levensstandaard. Bij de voor waarden welke hiertoe moeten worden geschapen kan het niet alleen gaan om het tot stand brengen van vrij verkeer van personen, goederen, diensten en ka pitaal; ook vormen van gemeenschap- voor de scheepsbouw in verschillen de landen kan men niet bagatelliseren, evenmin als het kartelwezen. Het toeschrijven van bestaande prijs- verschilllen aan de alleenvertegenwoordi- gingscontracten (een in Europa sterk ingeburgerd verkoopsysteem) noemde drs. Van der Kwast bepaald niet ver antwoord, ook al lijkt het voor buiten staanders alsof de autoriteiten in Brus sel dit als een groot obstakel voor de vrije markt zien. Andere factoren en on gelijkheden in de Gemeenschapslanden spelen mede een roL ONZEKERHEID Uitvoerig ging de heer Van der Kwast in op het echèc van Brussel na de „ijskoude wind die uit Parijs kwam waaien". „Thans verkeren wij In een toestand van onzekerheid voor de toekomst. Meer dan ooit is komen vast te staan dat economie en politiek niet meer zijn te scheiden. Wij zijn beslist voorstander van verdere integratie in E.E.G.-ver- band, maar dit moet nooit betekenen dat wij ons afsluiten van de rest van de westelijke wereld. De gebeurtenis sen in Brussel hebben het vertrouwen in een gezonde geest om samen te wer ken aan het wankelen gebracht." Met enkele cijfers toonde de heer Van der Kwast nog aan, dat het vrije han delsverkeer van de E.E.G.-landen afzon derlijk waarvan Nederland sterk voor stander is van emiment belang is, maar niettemin zeer uiteenloopt. Voor de E.E.G. in zijn geheel bedroeg dit per hoofd van de beroepsbevolking 552 dollar, voor Italië 315 dollar, voor Frank rijk 470, voor Duitsland 638, maar voor Nederland en België-Luxembur.g resp. 1169 en ruim 1039 dollar, dat is meer dan 234 pet. hoger dan voor Frankrijk en dit ülustreert op sprekende wijze de betekenis van het handelsverkeer met de niet bij de Gemeenschap aangesloten landen voor de Benelux. Sprekende in algemene zin zei hij, dat de politici zich altyd moeten afvragen welke weerslag hun houding zal hebben op Moskou. De Sowjetunie kan naar zyn mening niet op eigen kracht het Westen overwinnen. Zy rekent op onderlinge verdeeldheid. Over de EEG zei hy, dat het moeilijk zal zijn, overeenstem ming te bereiken met regeringen, die er afwijkende economische opvattingen op na houden. Na Engeland en Denemarken kloppen misschien nog vijf of zes landen aan. Dat brengt volgens Adenauer het risico met zich mee, dat de gehele orga nisatie van de gemeenschappelijke markt moet worden veranderd. Polaris Over het denkbeeld van een multina tionale zei de kanselier, dat de vorming van een vloot met Polaris-raketten geen afdoende oplossing is. Hij is altyd voor stander geweest van raketten van mid delbare reikwijdte te land, omdat daar- (Advertentie) AUTOMATISCHE PRECISIE-REGELAAR De ongeveer drieduizend arbeiders bij de aardgasinstallaties in Lacq, in Zuid-West-Frankrijk, die een staking van achtenveertig uur hadden afge kondigd en hogere lonen en langere vakanties eisen, hebben besloten him staking met twee dagen te verlengen. De politie beëindigde gistermiddag in Parijs een fel gevecht tussen groepen studenten van links en rechts. De recht se studenten trachtten vlugschriften over de staking te verspreiden. De werknemers in gas- en elektrici teitsbedrijven zouden vandaag staken. De bonden van arbeiders in de staal fabrieken van Lotharigen hebben opge roepen tot een staking van vierentwin tig uur, die op twaalf maart moet plaatsvinden. In de steenkoolmijnen ligt het werk nog volledig stil. De Franse premier Pompidou zal zo als zijn departement het noemde van avond om 8 uur ,,een praatje bij de haard" houden over radio en televisie. België In het gebied van Luik hebben onge veer negenduizend arbeiders in de me taalverwerkende industrie het werk vierentwintig uur neergelegd. Het was een actie, die uitging van de rooms- katholieke vakbond. I Toeristen op Jamaica die zich vorig jaar kon den amuseren met bok ken- en krabbenrennen, hebben er nu een nieu we vorm van ontspan ning bijgekregen: rat- tenrennen. Op de „ren baan" die een groot ho tel in Kingston hiervoor heeft laten aanleggen worden weddenschap pen met enorme bedra gen afgesloten. Het is gebleken dat stadsratten voor deze sport beter geschikt zijn dan hun verwanten van het plat teland. I Drie vrijwilligers van de Amerikaanse lucht macht zitten sinds vori ge week woensdag in een verzegelde cabine, waarin de door hen uit geademde kooldioxyde door middel van een soort reactor en een elektrolytische cel wordt omgezet in zuivere zuur stof. Zij willen het nog twee weken uithouden. Er wordt geen zuurstof van buitenaf in de ca bine gebracht. I Gisteren is in New York het grootste kan toorgebouw ter wereld in gebruik genomen. Hoewel het met zijn 59 verdiepingen met een totale hoogte van 242 meter niet hoger is dan het Empire State Buil ding, is het wat nuttige oppervlakte betreft met zijn 216.000 vierkante meter groter dan welk gebouw ook. Het ge bouw heeft bijna 400 miljoen gulden gekost. I In Amsterdam worden dezer dagen de eerste taxi's voorzien van een bijzondere alarminstal latie. Als de chauffeur van de taxi door een „passagier" wordt over vallen en hij ziet nog kans op een van de twee in zijn nabijheid aangebrachte geheime knoppen te drukken gaan alle lichten knip peren, treden beide richtingaanwijzers in werking en geeft een dubbele claxon opeen volgend luide signalen. Op het ogenblik is Oostenrijk druk doende Pakistan voor te lichten over de ski-sport zoals dat een halve eeuw ge leden ook met Japan is gebeurd. In een uitvoe rig rapport zetten de Oostenrijkse autoriteiten uiteen wat er voor invoering van ski-sport zoal nodig is. Ook wer den enkele plaatsen op genoemd die voor deze sport geschikt zouden zijn. 1149) Voor de meeste lezers zal de schot een woekering ls van bepaalde vraag, waar het sterreschot vandaan schimmelplanten. Nu komen er ln komt, geen probleem zijn, om de de natuur inderdaad slljmzwammen eenvoudige reden dat ze nooit met voor die een bedrlegelijke gelijkenis deze materie zijn geconfronteerd, met het door ons bedoelde sterre- Buiten in het veld vindt men echter schot vertonen. Maar dit is namaak, af en toe taaie, rubberachtige brok- waardoor we ons niet van de wijs ken of knollen, meestal kleurloos of moeten laten brengen. Het echte en witachtig, die door de bevolking onvervalste sterreschot heeft noch worden beschouwd als overblijfsels met slijmzwammen, noch met hek van vallende sterren en die daarom sen of hemelverschijnselen iets uit- als sterreschot of sterreschietsel be- staande. kend staan. Niet alleen in alle delen Dat Is aangetoond door een nauw- van ons land kan dit zonderlinge goedje worden aan getroffen, maar eveneens in de om ringende landen Denemarken, Duits land, België, Frank rijk, Engeland enz. De opvatting dat het sterreschot van hemelverschijnselen keurig onderzoek, van 1946 tot 1952 ingesteld door de afdeling Natuurbe scherming en Land schap van het Staatsbosbeheer. In de meeste gevallen, waarin sterreschot werd gevonden en onderzocht, bleek afkomstig is, deze materie zoals Von Bar cn wordt bevestigd door een leerboek- Cohn een eeuw geleden reeds had- je dat ruim honderd jaar geleden den verondersteld afkomstig te verscheen en waarin de geleerde zijn van eileiders van kikkers, die schrijver spreekt over „een taaie of door reigers waren buitgemaakt. Ook slijmerige stof die men somtijds, na kunnen deze kikkerrestanten afkom- het verdwijnen of uit eenspatten van sll(, zyn van bunzings of bruine rat- grotere of kleinere vuurbollen, in het tell by en in wier nesten dit kikker open veld aantreft". In de Franse sterreschot eveneens werd aangetrof- literatuur van die dagen brengt men fcn. Verteringsproeven hebben voorts het sterreschot echter bi verband bewezen dat deze eileiders in zure met de bliksem en wéér wat oudere verteringssappen niet of nauwelijks opvattingen geven te kennen dat de worden aangetast, zodat we hel taaie of slijmerige substanties door de reiger, bunzing, of rat, echt niel heksen zouden zijn uitgespuwd tij- kwaujk kUnncn nemen dat ze hur den. hun nachtelijke ritten op de be- hlj ,ljd en „.,j|e ran deie on zem* eewenste Inhoud ontlaaten. Met al dergelijke theorleen la de Eo dat dc nu.ns mt, dit ,trr klare wetenschap van ome dagen rc5chot .enwenlane voor een onop nooit erg Ingenomen en hoewel Von ,Ho,t „tob|„m hebben geplaalat. la Bar ln Pelerabnrg en Cohn ln Dnlta- hun achuld, maar nil land reed» ln het midden van de ,,„ltend de ome. vorige eeuw hadden Ie kennen gege- Fn nu de haloveraehljnaelen waar ven dat het sterreaehot afkomstig ,cls wude weten, zou kunnen zijn van reigers, die de onverteerde eileiders van verorberde Daarover een volgende keer! kikkers uitspuwen, waren andere on derzoekers van opvatting dat sterre- (Nadruk verboden) H. Pétlllon door alleen een grote Russische aanval over land weerstaan zou kunnen wordeïW Overigens zou George Ball, de adviseuj van president Kennedy, op dit punt de» zelfde mening zijn toegedaan. Tenslotte liet Adenauer weten dat er geen waar- heid schuilt in de geruchten, als zou hij van plan zijn, een bezoek aan Chroesjt sjef te brengen. Intussen heeft Kal Uwe von Hassel, de Westduitse minister van defensie, bi) zijn terugkeer uit Amerika verklaard dat het denkbeeld om een multinationale Navokernmacht uit oppervlakteaohepeft samen te stellen, afkomstig is van West» Duitsland. Hy zei ook, dat Amerika niet op een uitgebreider vetorecht aanspraak maakt dan de andere landen, die bijdrai- gen aan de voorgestelde kernmacht. Allerlei De Britse minister Heath heeft een suggestie van de hand gewezen om to proberen, spoedig een samenkomst mot president De Gaulle te beleggen. Prof. Hallstein, die teruggekeerd ls van een bezoek aan de Ver. Staten, heen als zijn mening te kennen gegeven, dat ïderhandelii do EEG deze gemeenschap voor de VS niet onderbreking van de onderhal gen over Engelands toetreding tot d$ minder interessant is geworden. De door vloeibare brandstof voortge dreven Korporaal-raketten in Europa zullen binnenkort volledig worden ver vangen door de op vaste brandstof vlie gende Sergeant-raketten. W.-Duitsland sluit verdrag met Polen Gisteren is na ruim drie maanden onderhandelen in Warschau een Duits- Poolse handelsovereenkomst onderte kend. Het belangrijkste feit daarbij 1 dat de Westduitse regering in Warschau een handelsvertegenwoordiging zal ves tigen. Van betekenis is ook, dat West- Duitsland eerst met de Europese Com missie overleg over de overeenkomst moet plegen, voor een deel met het oog op de toekomstige handelspolitiek van de E.E.G. ten aanzien van derde landen. De overeenkomst met Polen Btelt de jaarlijkse invoer van de Bondsrepubliek uit Polen vast op 468 miljoen mark en de uitvoer naar Polen op 390 miljoen mark. De oude overeenkomst vermeldde een jaaromvang van resp. 190 miljoen en 180 miljoen mark maar dit bedrag werd de laatste jaren door de werkelij ke in- en uitvoer aanzienlijk overtrof- fen. Zo was de Duitse invoer in 1962 327 miljoen mark groot en de uitvoer 263 miljoen. In Warschau is men van mening, dat de handelsvertegenwoordiging op zijn laatst in de komende herfst aldaar ge vestigd zal kunnen worden. (Van een onzer redacteuren) Een blijvende splitsing van de Europese Economische Gemeen schap en de Europese Vrijhandels Associatie zie ik als een economi sche kernsplitsing, aldus prof. mr. P. Lieftinck in zijn rede, dia hij gistermiddag uitsprak op de 160ste verjaardag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Voor deze rede van de oud-minister van finan- ciën, die thans directeur is van de International Bank for Recon struction and Development te Washington bestond grote be langstelling. Tal van autoriteiten, onder wie het bijna voltallige col- lege van B. en W. en prominenten uit het bedrijfsleven, hadden aan de uitnodiging de jaardag van de Kamer bij te wonen, gehoor ge geven. De rede had tot titelt „Integratie en desintegratie in de wereldeconomie'*, Uit de recente ontwikkeling van de we reldeconomie blijkt duidelijk, aldus prol, Lieftinck, dat er in tegenstelling tot de internationale economische desinte gratie die voor de periode tussen da beide wereldoorlogen zo kenmerkend was in het vrije deel van de wereld een krachtige integratietendens heeft ge* werkt. In de zin echter van een liberali satie van het internationale handels- en betalingsverkeer, speciaal door de in dustriële landen en de meer ontwikkelde primaire produkten exporterende lan den. Zelfs in het communistische blok is zich een streven tot het opvoeren van de externe handel aan het voltrek ken. Vergelijkt men het resultaat van deze ontwikkeling met de toestand van voor 1914. dan is het misschien beter om wat de vrije wereld betreft te spre ken van een reïntegratietendens. UNIFICATIE In het vervolg van zijn- rede vroeg prof. Lieftinck zich af of de Euromarkt zich in zelfgenoegzaamheid zal afslui ten dan wel extern het liberalisatiewerk zal voltooien. Als stap op de weg naar een verdere integratie van de wereld economie zou unificatie van de Europe se Economische Gemeenschap met de Europese Vrijhandels Associatie van monumentale betekenis zijn. Met een totale bevolking van ruim 250 miljoen inwoners en een nationaal inkomen van gemiddeld per hoofd iets meer dan 850 lollar, zijn de landen die bij deze or ganisaties zijn aangesloten gezamenlijk aansprakelijk voor ruim 45 procent van de wereldhandel. Het is echter duidelijk zei prof. Lieftinck dat de nlet-toelating van Engeland en andere Europese Vrijhan dels Associatie-landen tot de Europese Economische Gemeenschap een streep door deze rekening heeft gehaald en de basis ontnomen aan het streven van de Verenigde Staten om te komen tot één Atlantische economische organisatie. De heer H. Hjorth-Nielsen, than* gezant en gevolmachtigs minister voor handelsaangelegenheden te Londen, zal op 1 juli de heer J. W. H. Eickhoff op volgen als ambassadeur van Denemar ken in Nederland. De heer Eickhoff ver laat de diplomatieke dienst wegens het bereiken van de pensioengerechtigd» leeftijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5