Uw probleem is het onze Systeembouw doet voor traditionele niet onder Ook Roolvink betrekken bij televisiedebat Paus Johannes ontvangt Adzjoebei in audiëntie ANDERZIJDS OCHTENDUREN Soms eerder I goedkeuring Lib. Staatspartij wil meedoen aan de verkiezingen Mr. Van der Sluis meent Moet Mindszenty toch naar Rome? Een woord voor vandaag Film gewijd aan behandeling na „beroerte" Op expositie-Rwanda al 10.000 bezoekers Friese boeren doen beroep op regering Weer 2 c.a.o.'s met /akantieverlenging VRIJDAG 8 MAART 1963 In het christelijk schoolblad Onze Vacatures wordt een plei dooi gevoerd de ochtenduren vooral te benutten, omdat die het meest efficiënt zijn. Op een werkcollege moest een student het obligate referaat hou den. Onmiddellijk spoot hij in rappe zinnen de kern van de zaak op. Na twee minuten onderbrak de hoog leraar hem met een: ..Pardon me neer, u loopt te hard van stapel. Wij weten geen van allen meer waar u het precies over heeft. Ieder is hier binnen gekomen met het hoofd vol van de dagelijkse be slommeringen. We hebben als het ware een isolerende luchtbel om ons heen. Daardoor konden we u niet onmiddellijk volgen. Breng ons lie ver eerst in uw onderwerp thuis". TEDEREEN weet hoe moeilijk ■l het is aan de studie te begin nen. Ook al betreft het een fasci nerend onderwerp, men moet eerst een zekere inertie overwinnen. Geen inertie op zichzelf maar het door- drenzen van de voorafgaande be zigheden. Het schoolwerk, het krantlezen, een gesprek, of alleen maar het denken aan niets. Zo zit ook om negen uur de fris gewassen Jeugd voor ons in een iso lerende luchtbel van de belangrijke zaken op het schoolplein. Wie on middellijk met kracht zijn les in zet. bemerkt dat de eerste zinnen aan dc klas voorbijgaan. En aan gezien ze van het vervolg dan ook niet veel meer snapt, blijft het vrij stil suffen. Men moet nu een maal de aandacht en werkbereid- heid van de jeugd al evenzeer met listigheid vangen als de volwasse ne het zichzelf ten opzichte van zijn eigen studie moet doen. inertie te lijf te gaan is de or ganisatie van de gewoonte. Met een studie-schema. Dat maakt de ver antwoordelijkheid los uit het domein van de wil en vertrouwt haar aan de klok toe. Vele grote geleerden, men zou het niet zeggen, zijn zulke gewoonte-schepselen. In Konings bergen, zegt men, konden de vrou wen hun klok gelijk zetten op de ge woonte van Immanuel Kant. (Dat het creatief-artistiek bezig zijn moeilijk aan zulk een schema ge bonden kan worden is wel juist, maar doet hier niet ter zake). Dat tijdschema gebruike men echter met takt en verstand. Het moet als starter werken en niet als rem. Er is al veel bereikt in dien een mens zijn dagelijkse ronde door de studie ontwerpen, en dan blijve elastisch. Zij moet. als de gelegenheid dat vraagt, volkomen genegeerd kunnen worden. De duur van de werktijd varieert natuurlijk met de aard van het werk. Mechanisch memoriseren is doodvermoeiend. Daarom houde men dit kort. Zo ook de onderdelen die een optimale aandacht en denk inspanning eisen. Het lezen en de praktische oefeningen daarentegen kan men vrij lang volhouden. Maar een iegelijk studeren vijf k ti< nodig. Voor het lerende kind moet dit alles worden omgezet in de termen en categorieën van het rooster. Waarbij men vooral om die vijf minuten rust na elk vak denke. Wie een kind na een uur ingespan nen rekenen zonder meer in een biologieles dompelt is toch eigen lijk wel heel onbarmhartig. Ook mag hij geen grote resultaten ver wachten. Na elk vak vijf minuten gymnastiek, in of naast de bank. Of zomaar wat klessebessen. Dat moest eigenlijk op leder rooster staan. morgenuren voor ieder die gees telijk bezig is, het meest efficiënt. Daarover zijn alle psycho- en fy siologen het (bij uitzondering) eens. Het is dus zaak die gouden uren niet te verlummelen. Laten ze u heilig zijn. Ook op school. De middaguren van twee tot vier schij nen voor mentaal werk beslist niet te deugen. De student kan ze beter wijden aan enige recreatie. Alleen wie de gewoonte traint aan het be gin van de middag twintig minu ten te slapen, of ook maar te doe zelen, brengt van de middaguren nog wat terecht. Op school zijn ze zo goed als verloren. TV7"AREN wU in onze jeugd aan- W dachtiger en geconcentreerder dan de gesmade jeugd van nu? Ik geloof het niet. Uw onderdanige pen- nekracht in ieder geval gaf zich op school graag over aan de kreukherstellende bezigheid van lauw suffen. En ook zijn makkers zaten gewoonlijk met glazige ogen. Informatiecentrum scholenbouw (Van onze onderwijsredactie) NU de belangstelling voor nieu we bouwwijzen de laatste tijd groeit, ligt het voor de hand, dat ter voorziening in de nog altijd zeer grote behoefte aan scholen gedacht wordt aan revolutionaire bouwmethoden. Met name de systeembouw heeft daarbij do aandacht getrokken. De Stichting Informatiecentrum voor Scholen bouw heeft dan ook een brochure gepubliceerd die aan de systeem bouw voor scholen is gewijd. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften: J. W. Koppenhol, kand. te Rijswijk: te Tholen: H. Harke- ma. te Zeist: te Maarssen: J. van Wier, te Putten. Aangenomen naar Haaften: J. W. Kop penhol, kand. te Rijswijk. Bedankt voor Langerak en Op-en Ne der Andel: J. W. Koppenhol, kand. te Rijswijk: voor Kamerik (toez.): J. Jon- gerden, te Bruchem en Kerkwijk. Benoemd tot bijstand in het pastoraat (Advertentie) te'Maaren: dr. pred. te Meppol. Frltzsche, a.s. em. Na de oorlog was er een enorme achterstand ontstaan. Een groot ge deelte van het voor de scholenbouw beschikbare bouwvolume moest worden besteed voor de herbouw van verwoeste gebouwen. Boven dien moest het onderwijs een gro-| te toevloed van leerlingen verwer ken als gevolg van de naoorlogse Beroepen te Hillegersberg-Terbregge geboortengolf, terwijl tenslotte het G w RljksCn, te Apeldoorn, tekort aan bouwvakarbeiders zich pijnlijk deed gevoelen. GEREF. KERKEN De „Liberale Staatspartij" onder voor zitterschap van de burgemeester van Gorinchem, mr. L. R. J. ridder van Rappard, heeft een manifest met ur gentieprogramma uitgegeven. Daarin heet het, dat de activiteit van het Li beraal Democratisch Centrum en de sa menstelling van de kandidatenlijst van de WD voor de echte liberalen in de toekomst generlei verbetering doen ver wachten. Een zuiver liberale fractie is uit het parlement verdwenen, waarom liberalen opnieuw in een onafhankelij ke formatie naar voren treden als „Li berale Staatspartij", die Van plan aan de Tweede-Kamerverkiezingen deel te nemen. Op het urgentieprogramma komen o.a. voor: herziening van het belas tingstelsel, drastische maatregelen, die kunnen leiden tot opheffing van de wo ningnood, het scheppen en onderhou den van voorwaarden voor het bestaan van een gezonde middenstand, verzet tegen socialisatie en naasting van be drijven door de overheid, minder, doch beter gehonoreerde ambtenaren, vor ming van districten, waarin kernge meenten en randgemeenten bestuursbe voegdheden krijgen, in overeenstem ming met ieders belang, uitbreiding van het hoger onderwijs en van de mo- Selijkheid tot studeren voor alle begaaf- en, sanering van het radio- en tv-be- stel, hulp aan onderontwikkelde gebie den uitsluitend op bilaterale basis, steun voor uitbouw van de E.E.G. ter voor bereiding van een verenigd Europa, en handhaving van de defensieinspanning die is vereist door verplichtingen NAVO-verband. Opening Horeca-expositie Maaltijden moeten snel verorberd kunnen worden „Onze menu's bestaan over het alge meen uit te zware composities", dat zei gisteren de president van de Ne derlandse club van chef-koks, de heer J. Th. Heering. bij de opening van de internationale horeca-expositie in Val kenburg, de negende B.B.B. De ten toonstelling, waaraan 100 standhouders uit binnen- en buitenland deelnemen, staat in het teken van de Italiaanse gastronomie. De vakman kan kennis ma ken met de lichtere culinaire compo sities uit Italië. De heer Heering maakte zich zorgen over het koksmetier in ons land. „Wij hebben uitstekende koksscholen, maar missen de daarop aansluitende, onmis bare ervaring, waarom velen het vak vaarwel zeggen". De menu's in Neder land hebben behoefte aan lichtere scho tcis, maar evenzeer aan maaltijden, die snel bereid en snel verorberd kun nen worden, nu men niet zoveel tijd meer heeft om te eten. De heer Hee ring vroeg zich af of er over twintig jaar nog ruimte is voor culinaire aan gelegenheden. Het belang van de expo sitie. die tot volgende week dinsdag duurt, achtte hij gelegen in de moge lijkheid. om kennis te nemen van gas tronomie uit het buitenland. Bestuursniutatie bij stiehting zenuw- en geesteszieken Dr. Joh van der Spek, sedert de op richting in 1927 bestuurslid en in die periode 15 jaar voorzitter en het laatste jaar vice-voorzitter van de vereniging „Nederlandsche hervormde stichtingen voor zenuw- en geesteszieken" en ir. F. E. D. Enschede sedert 1037 bestuurslid van de vereniging, hebben hun functies in het dagelijks bestuur beschikbaar ge steld In hun plaatsen werden gekozen mr. H. Rljpstra uit Terneuzen en de heer J T Mellema uit Nieuw-Scheemda. Van de vereniging gaan uit zeven in richtingen: te Assen. Amersfoort en Leid- schendam. In aanbouw is een inrichting te Katwijk, terwijl plannen bestaan voor de stichting van nog drie inrichtingen. Naast deze feiten staan de wensen van de onderwijsdeskundigen: Zij vra gen vervanging van oude schoolgebou wen. omdat een aanzienlijk gedeelte als verouderd moet worden beschouwd. De minister van O. K. en W. heeft een ver laging van de leerlingenschaal aangekon digd en de huidige schoolgebouwen mis sen over het algemeen nog de ruimte en de accommodatie die het onderwijs 'ians nodig heeft. Wil nu bij systeembouw aan alle eisen worden voldaan, dan is het wenselijk dat in het beginstadium van de bouw een bouwteam wordt gevormd waarin vertegenwoordigd zijn: de principaal, de onderwijsspecialist, de architect, de hy giënist, de aannemer, de fabrikant, de constructeur, de organisatiedeskundige en de specialisten voor verlichting en verwarming. Beduchtheid In onderwijskringen kan men evenwel dikwijls een zekere be duchtheid constateren ten aanzien van de toepassing van systeem bouw. Men vreest, dat deze bouw wijze zal leiden tot een verlaging van de onderwijskundige kwalitei ten. Vermoedelijk wordt deze vrees veroorzaakt, doordat de doelstellin gen van systeembouw allereerst zijn gericht op produktieverhoging. Het begrip systeembouw houdt in_ zichzelf evenwel geen waardeoor deel in. Daaruit volgt dat er kwali tatief geen verschil behoeft te be staan tussen in traditionele bouw en in systeembouw uitgevoerde pro jecten. Die uitspraak wordt door de reeds in systeembouw uitgevoerde scholen bevestigd. (Van onze parlementsredactie) Het komende televisiedebat tus sen de socialisten prof. Vondeling en de heer Suurhoff enerzijds en de KVP-ers prof. De Quay en dr. De Kort moet breder worden op gezet. Ook de antirevolutionaire staatssecretaris Roolvink moet er bij worden betrokken. Deze me ning werd gisteravond in de veer tiendaagse radiouitzending van de A.R. Partij vertolkt door de secre taris van die partij, mr. W. R. van der Sluis. Gezien de deelnemers aan het de bat is het, aldus mr. Van der Sluis, duidelijk, dat de sociaal-economische politiek sterk op de voorgrond zal treden. De heer Suurhoff is bijvoor beeld geruime tijd minister van so ciale zaken en volksgezondheid ge weest. Bij de tv-kijkers zou echter door de opzet van het debat (socia listen tegen KVP-ers) de indruk kun nen worden gewekt, dat dit belang rijke onderdeel van het beleid van het kabinet-De Quay uitsluitend een KVP-aangelegenheld zou zijn. Dat is, aldus de a.r. spreker, absoluut on juist. .De P.v.d.A. wekt", zo zei mr. Van de Sluis, „de indruk, dat zij het niet aan durft anderen in de uitdaging te betrek ken. met name personen, die niet tot de K.V.P. behoren. Als men de kring wat breder zou maken, zou men ook» recht doen aan anderen, die in het beleid van het kabinet-De Quay een belangrijk aan deel hebben gehad. Staatssecretaris Roolvink heeft vier jaar lang volop meegedaan." Mr. Van der Sluis v.roeg zich af, de P.v.d.A. deze a.r. bewindsman zozeer vreest, dat zij hem niet durft uit te no digen het tournooiveld te betre den. „Kom. kom", vervolgde hij, „men moet niet zo exclusief gaan doen." En hij wees erop, dat bij de forums van de NCRV wel van een bredere opzet sprake is. Zowel de kijkers, als zij. die jarenlang een stuk regeringsverantwoor- bben eedragen, hebben er het televisiedebat over het kabinet-De Quay een b-edere opzet •ijgt, aldus mr. Van der Sluis ln zijn ,dior radiopraatje. Arbeid op de uitdaging van de heer Van der Sluis. De heer Meester liet blijken, dat de PvdA trouwens met alle partijen, met uitzondering van de CPN vnor de beeldbuis wil debatteren, mits het ge zelschap niet te groot is. Maar het aanbod aan de KVP is uit geheel andere overwegingen voortge vloeid. aldus de heer Meester. Ons aan bod kwam nadat op het Overijssels ap pèl van de KVP was beweerd, dat de PvdA de regering zou hebben verwe ten niets tot stand te hebben gebracht en dat geen alternatief Is geboden, din- :en die beslist onjuist zijn, aldus de ieer Meester, die voorts zei, dat PvdA en groot voorstandster is van dergelijke debatten. hebben zelfs pogingen aangewend om de politieke zendtijd op de televisie op een andere wijze te besteden en af en toe een groot debat te wijden aan een actueel onderwerp. Kardinaal Franz Koenig, aartsbisschop van Wenen, zal kardinaal Josef Minds zenty. de rooms-katholieke primaat van Hongarije, een bezoek brengen om hem te „overreden" Boedapest te verlaten en naar Rome te gaan. Dit is donderdag van welingelichte zij de in Boedapest vernomen. Men geloof de, dat de Hongaarse autoriteiten in de afgelopen jaren verscheidene malen aan kardinaal Mindszenty vrijgeleide hebben aangeboden, doch dat hij tot dusver Hon garije onder geen voorwaarde wil ver laten. ZoaJs bekend zocht de kardinaal in 1956 toevlucht in de Amerikaanse lega tie in Boedapest, toen de Hongaarse op stand door Sowjetrussische troepen werd onderdrukt. Hij heeft het gebouw sinds dien nimmer verlaten. Kardinaal Koenig zou reeds van Hon gaarse zijde toezegging voor een visum hebben gekregen. Deze oplossing zou paus Johannes on- langs hebben besproken met een aantal Hongaarse bisschoppen, die het algemeen concilie in Rome bijwoonden. De kardi naal zelf zou tot dusver een dergelijke oplossing in de weg hebben gestaan. Iets anders We zijn ten allen tijde bereid mede te werken aan een televisiedebat met vertegenwoordigers van de ar of de chu. Er is geen sprake van, dat wij bepaal de lieden zouden willen uitsluiten, zo reageerde de heer E. Meester, alge meen secretaris van de Partij van de Dr. Michael Ramsay: wonderen niet altijd letterlijk opvatten De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsay, heeft gisteren in een lezing in het gebouw van de senaat van de Londense universiteit de mogelijk heid geopperd, dat men de in de bijbel beschreven wonderen misschien niet let terlijk moet opvatten. „Zijn ze werkelijk gebeurd? Als de ge schiedenis er voor het christendom op aankomt, moet men de gestrengheid van de historische kritiek volledig onder de ogen zien", aldus de aartsbisschop. „Het is van belang, de historische kri tiek toe te passen op de wonderverha len. Als dit gebeurt kan blijken, dat het waarschijnlijk is dat de verhalen enigs zins ten onrechte als Juist zijn erkend. Het ls bijvoorbeeld mogelijk, dat wat oorspronkelijk een door Jezus vertelde parabel over de vervloeking van ëcn vijgeboom was, is vervormd tot het wer kelijk vervloeken van een vijgeboom". „Het kan zijn dat voor sommige van de verhaalde wonderen natuurlijke ver klaringen kunnen worden gegeven en het kan zijn. dat verhalen over bezeten heid door de duivel te verklaren zijn als uiteenzettingen van psychische storin gen." Eén aannemer Advertentie Is het vragen naar de bekende weg hetgeen de discipelen van Jezus doen aan de laatste maaltijd, die zij op aarde met hun Meester gebruiken? Waar Ik heen ga, daarheen weet gij de weg", zegt Jezus. De discipelen zullen dat moeten toegeven: wie kan jarenlang dagelijks in de onmiddellijke nabijheid van de Heer vertoeven en toch niet weten waar de weg loopt naar het behoud? Het lijkt, alsof Jezus nog eens wil onder strepen wat Hij al eerder heeft gezegd: Ik ga heen om u plaats te bereiden. Plaats in het huis van Zijn Vader, waar vele woningen zijn. Dat is de enige troost in deze verschrik kelijke uren voor angstige volgelingen van Jezus. En het blijft de eeuwen door de troost voor allen, die Jezus willen volgen. Die (met veel schade en schande vaak) elke dag opnieuw moeten afleren, dat de eigen wegen doodlopen, maar dat de weg, die Jezus aangeeft (die Hij zelf is!), zijn eindpunt vindt in het huis van de Vader. Mooie woorden in een wer kelijkheid, die hard en vaak ellendig is? Toch niet: wie niet verder ziet dan de buitenkant inderdaad dikwijls hopeloos die zal de schouders ophalen: „wat koop ik ervoor?" Maar wie met zijn hart Jezus eenmaal heeft ontmoet, die zal, hoe vaak hij of zij ook eigen wegen verkiest boven die welke Jezus aanwijst, dankbaar erkennen, dat de wetenschap van het huis des Vaders hem of haar troost! Zeg het met bloemen Tegen alle verwachtingen in Bovendien bestaat de mogelijkheid de keuze te laten vallen op dat systeem dat de grootste mate van flexibiliteit ver toont. Tenslotte zij gewezen op een uitspraak van de directeur-generaal voor het on derwijs, die verklaarde: „de ervaring heeft bewezen dat van de besparing (van systeembouw) slechts ten volle profijt kan worden getrokken, indien een reeks scholen volgens hetzelfde systeem door één aannemer wordt gebouwd. De be sparing wordt dan zo groot, dat aan de bouw van scholen op deze wijze van rijkswege voordelen kunnen worden boden. Die voordelen bestaan hierin, het aantal lokalen, dat bij de traditionele bouwwijze binnen een zeker tijdvak ge bouwd zou kunnen worden, bij toepas sing van systeembouw met een factor van bijvoorbeeld anderhalf vermenig vuldigd kan worden: derhalve meer rijksgoedkeuringen dan anders en rijks goedkeuringen voor scholen, waarvoor anders nog geen rijksgoedkeuring zou zijn verstrekt". (Van onze sociaal-economische redactie) Het Bedrijfschap voor het schoenher stellers-, het maatschoenmakers- en het orthopaedisch schoenmakersbedrijf heeft gisteren aan het begin van zijn nieu we tweejaarlijkse zittingsperiode beslo ten het dagelijks bestuur met twee le den uit te breiden. Hiervoor werden ge kozen de heren P. J. de Jong en C. Braspenning als vertegenwoordigers resp. van de Nederlandse Katholieke Bond van schoenmakerspatroons en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale. De heren H. Snieder en M. Tiemens werden herkozen als resp. voorzitter en plaatsvervangend voorzitter van het be drijfschap. De rekening van baten en lasten van het bedrijfschap over 1962 werd afgeslo ten met een voordelig saldo van ruim 64.000. Bejaarden niet zien als probleemgroep Hoewel de bejaarden een deel van on ze samenleving vormen, dat van de zij de van maatschappelijk werk toenemen de aandacht vraagt, dient men er steeds op bedacht te zijn de bejaarden niet te zien als een „probleemgroep": het be jaardzijn is een levensfase, evenals het jongzijn. De bejaarden vragen echter ons inziens (naast andere groepen in deze tijd met hoog tempo en snelle ver anderingen) wel om extra aandacht. De noodzakelijkheid ervan wordt in Neder land nog geaccentueerd door hun snel toenemende aantal. Dit merkt de direc teur van de Stichting Gelderland voor maatschappelijk werk, drs. A. D. W. Ti- lanus, op in zijn thans verschenen jaar verslag. In dit verband wordt verder opge merkt, dat er een verschuiving kan worden geconstateerd in de groepsschei- dingen binnen onze samenleving. Waren vroeger bezit en sociale afkomst oor zaak van velerlei scheidslijnen tussen de verschillende groepen in de maat schappij, thans kan onder meer worden geconstateerd, dat door allerlei oorzaken de scheidslijnen tussen de leeftijdsklas sen scherper worden, zowel in opvattin gen als in leefwijze. Deze ontwikkeling houdt gevaren in, onder meer ten op zichte van de groep aan het einde der maatschappelijk actieve leeftijdsfase, welke assistentie nu eenmaal niet kan ontberen. Een gevaar, dat bovendien in deze ontwikkeling ligt opgesloten is, dat zo de samenleving haar taken ten op zichte van deze groep wel beseft deze voor het grootste deel moeten worden uitgevoerd door specialisten. Specialisa ties. hoezeer ook noodzakelijk en nuttig, hebben nu eenmaal de neiging de scheidslijnen scherper te accentueren en het inzicht in de verantwoordelijkheid van allen voor de totale samenleving, die een onverbrekelijk geheel vormt, dat men niet straffeloos kan verstoren, ver der te doen afnemen. In het kader van het maatschappelijk werk zal daarom ook in de bejaardenzorg de vrijwillige arbeid een belangrijke rol blijven ver vullen, aldus de heer Tilanus. TÉGEN alle verwachtingen in heeft paus Johannes Chroesj- tsjefs schoonzoon Adzjoebei, hoofdredacteur van het Russi sche regeringsblad Izwestia, ir particuliere audiëntie ontvangen Adzjoebei was in gezelschap van zijn vrouw, de secretaris van het genootschap Rusland-Italië, de Romeinse correspondent van de Izwestia en de correspondent van Tass. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling, dat Adzjoebei alleen maar met een groep journalisten de audiëntie voor het comité van de Balzan-prijs, die paus Johannes heeft gekregen, zou bijwonen. Van bevoegde Vati caanse zijde kon men deze opvatting tot het laatste toe horen bevestigen. Op de tweede rij van voren zaten me vrouw Rada Adzjoebei, volgens het pro tocol met een zwarte sluier, en de hoofd redacteur van Izwestia in een donker kostuum. Toen de paus binnenkwam knielde het echtpaar Adzjoebei niet, het maakte slechts een (diepe) buiging. Tot grote verrassing van alle vijftig journalisten die de audiëntie bijwoonden, werden alle gasten met uitzondering van de Russen uit de zaal geleid. Officieel heette het dat de Russische gasten de vertrekken en de bezienswaardigheden van deze verdieping van het Vaticaan wilden bezichtigen, maar het werd al spoedig duidelijk, dat Adzjoebei een ge sprek mét de paus zou hebben. Bij de audiëntie waren geen fotografen en ver slaggevers aanwezig. verkouden.... verkou.... ve.... AKKERTJES i^U/4 cacUU helpen sneller en beter dan ooit Ontroerd Een woordvoerder van het Vaticaan deelde later mee. dat de Adzjoebeis naar de particuliere bibliotheek werden ge leid en dat daar het gesprek werd ge houden. Er zou voornamelijk zijn gespro ken over de rede over de vrede die paus Johannes een paar minuten eerder had gehouden. De paus zou enkele punten uit de rede hebben herhaald en toegelicht. Adzjoebei was volgens Vaticaanse krin gen „diep ontroerd" toen hij vertrok. Hij boog diep toen de paus hem bij het ver trek de hand drukte. Het Vaticaan en de Sowjetunie hebben nooit diplomatieke of andere geregelde betrekkingen met elkaar onderhouden. Een van de zeldzame contacten viel in augustus 1956 toen de Russische ambas sade in Italië het Vaticaan een kopie verstrekte van een Russisch memoran dum over de ontwapening. In sommige Italiaanse bladen, die over het algemeen waardering hadden voor het initiatief van de paus, werd gezin speeld op de mogelijkheid dat president Kennedy, die dit jaar Italië zal bezoeken, dan een ontmoeting zal hebben mer pre mier Chroesjtsjef. In aanwezigheid van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, wordt maandagmid dag 18 maart in het paviljoen „Jan van Zutphen" van het algemeen ziekenhuis „Zonnestraal" te Hilversum, de premiè re gegeven van de film „Hemiplegieën en hun behandeling". De makers van deze film zijn van oordeel, dat de beroer te als ziekte van vooral de oude dag tot dusver te weinig de aandacht van de me dici heeft getrokken. Zij menen dat de sfeer van defaitisme door de feitelijke mogelijkheden niet wordt gerechtvaar digd. De resultaten van vroegtijdige be handeling zijn meestal bevredigend. In het algemeen, zo wordt gesteld, behoeft de lijder aan deze ziekte, althans na een eerste aanval, niet bedlegerig te blijven. De film tracht ook nieuwe wegen te wij zen voor het behandelen van spraak stoornissen. „Hemiplegieën en hun behandeling" is tot stana gekomen door samenwerking van het algemeen ziekenhuis. ,.Zonne-i straal" te Hilversum, de Valeriusklinlek van de Vrije Universiteit te Amsterdam en de Pfizer filmdienst in Rotterdam. Wetenschappeljke adviseurs waren prof. dr. F. C. Stam, hoogleraar in de neu- ro-pathologie aan de Vrije Universiteit, prof. dr. B. G. Ziedses des Plantes, hoogleraar in de radiologie aan de Uni versiteit van Amsterdam en dr. J. Th. R. Schreuder, hoofd van de geriatrische af deling van „Zonnestraal". De in het kader van de actie „Heb het hart eens" georganiseerde tentoon stelling over Rwanda heeft reeds meer dan 10.000 bezoekers getrokken. De eerste expositie van deze Rwanda- tentoonstelling werd, zoals bekend, op 9 november 1962 door ds. G. N. Lammens in Amersfoort geopend. Sinds Amers foort is de tentoonstelling in 10 plaatsen geëxposeerd. In Sneek trok zij meer dan 1600 bezoekers, waarmee de 10.000 werd volgemaakt en Sneek tevens de record houder werd. Tot nu toe was dit Gro ningen met ruim 1500 bezoekers. Was het in eerste instantie de .bedoe ling slechts een kist met foto-matex-iaal over Rwanda rond te zenden, de ten toonstelling bevat thans een groot aan tal originele voorwerpen over Rwanda, waaronder voorwerpen van Nederlan ders, die in Rwanda zijn geweest. Na Sneek gaat de tentoonstelling onder meer naar: Rotterdam 30 maart en Den Haag 9 april. Vraag: Is het inenten van drachtige honden onverantwoordelijk en kan het nadelige gevolgen hebben voor de jon gen? Aatwoor* Het ij over het "ïemeen niet bekend of de inenting tegen honds- weigering geschiedt onder ministeriële Vraag: Mag de Koning(in) zijn (haar) handtekening weigeren onder een bepaald staatsstuk? Antwoord: Inderdaad is dit volgens enigszins gerekt wordt en gladgestre ken en zo lang vastgehouden tot de stof droog is. Maar dat is onbegonnen werk en wij vrezen dat het resultaat de grondwet geoorloofd, maar ook de de moeite niet zal lonen. dolheid bezwaarlijk is voor drachtige honden. Er bestaat in Nederland te weinig ervaring op dit gebied. Wel is ons bekend, dat drachtige honden nor maal zijn ingeënt en dat tot nog toe geen klachten hierover zijn ontvangen. Over het algemeen echter kunnen wij wel zeggen, dat het bij een goed gezon de hond waarschijnlijk geen kwaad kan. Laat u de hond niet inenten, dan moet u haar binnenhouden, als ook dat niet verboden is. Verder is het beste de zaak eens met de dierenarts te be spreken, die de verantwoordelijkheid hiervoor draagt. Vraag: Waarom is de familie van Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwe- rin niet bij de begrafenis van Koningin Wilhelmina geweest? Antwoord: Prins Hendrik was de iongste zoon van groothertog Frederik Frans II en prinses Marie von Schwartzburg-Rudolstad, zijn derde vrouw De beide vorige gemalinnen, prinses Auguste von Reusz-Sleitz-Kös- ritz en prinses Anna von Hessen- Darmstadt. overleden resp. twaalf en een jaar na het huwelijk. Prins Hen drik had drie halfbroers en een half zuster uit het eerste, een halfzuster uit het tweede en een zuster en twee broers uit het derde huwelijk. Het is ons helaas niet mogelijk inlichtingen te verstrekken omtrent overlevende fami lieleden. vooral omdat Mecklenburg- Schwerin in de oostzone ligt en het contact met de zich daar bevindende familie is verloren gegaan. Mogeliikr nazaten der genoemde familieleden konden toch niet naar Delft komen. verantwoordelijkheid. Alle besluiten en beschikkingen van de Koning worden namelijk mede ondertekend door een minister of door ministers. Vraag: Ik heb in mijn karpet een schroeivlek gekregen. Ik heb het ge- Erobeerd met hete azijn en daarna met oraxpoeder. maar de vlek vlijft. Be staat er een middel? Men heeft ook waterstofperoxyde aangeraden, maar ik weet nog niet of ik dit kan gebruiken. De kleuren van het kleed zijn terra, donkerblauw, lichter blauw en zwart met beige ondergrond. De beige rand is het meest verschroeid. Antwoord: Heel lichte schroeivlekken kunnen worden verwijderd met lauw warm zeepsop. Daarna spoelt men de plek heel goed uit in schoon water met een scheutje azijn. Zijn er dan nog sporen van een schroeivlek zicht baar, dan kan men desnoods deze een beetje opbleken met een wolbleekmid del. Het gehele karpet is prachtig op te knappen met een droogschuimpre- paraat dat bij een drogist verkrijgbaar is. Vraag: Van een te nauw geworden terlenka-pakje heb ik de naden uitge legd. Het probleem is nu de oude na den weg te krijgen. Hoe moet ik dat doen? Antwoord: Óeze naden zijn niet meer weg te persen. Het zou misschien mo gelijk zijn de vouwen wat minder zicht baar te maken door elke vouw a'zon- derlijk onder een natte doek stevig te persen, terwijl tegelijkertijd de stof Vraag: Weet u een recept voor bis cuits (gewone droge kaakjes)? Antwoord: Nodig zijn: 50 gram bo ter, 125 gram suiker, 1 ei, 1 pakje va nillesuiker, 5 eetlepels melk. 250 gram bloem en een half pakje bakpoeder of 250 gram zelfrijzend bakmeel, 150 gram custard. Roer de boter met een deel van de suiker goed schuimig, voeg dan de vanillesuiker, het ei, de rest van de suiker, de melk en twee derden van de bloem toe, waar het bakpoeder goed doormengd is. Strooi de rest van de bloem op een houten plank of ta fel. leg het deeg er op en kneed alles dooreen. Zorg dat het niet plakt, voeg dan nog wat bloem toe. Rol het deeg dun uit, steek er met een glas rond jes uit en prik er met een vork gaat jes in. Leg de biscuits op een met boter ingesmeerd bakblik en bak de koekjes in een hete oven goudgeel in ongeveer 10 minuten. Vraag: Ik heb een wafelijzer ge kocht en bak nu de wafels volgens re cept. Na het bakken op gas komen de wafels er weliswaar prachtig goud bruin uit, maar zacht. Hoe komt het dat deze niet bros willen worden. Zij blijven na afkoeling zacht. Antwoord: Dat u de wafels niet knappend krijgt, is te wijten aan te dik beslag. Het beslag moet erg dun zijn en zodra de wafels gebakken zijn, moeten ze onmiddellijk in een bus. Is deze bus vol dan moet deze onmiddel lijk goed worden afgesloten, liefst nog met een plakband er omheen, want anders worden ze slap. Een goed oud- Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet I beantwoord worden. Geheimhou ding: verzekerd. Vragen, die niet I onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. hollands recept luidt (we herhalen het nog eens): 200 gram bloem, 100 gram boekweitmeel, 150 gram roomboter, tVi gram gist, 5 eieren, melk naar behoefte (beslag moet dun zijn) en wat zout. Zout toevoegen nadat het be slag gerezen is. De wafels moeten dun gebakken zijn. Vraag: Hoeveel premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering mocht de werkgever inhouden over 1961 en 1962. toch niet ongeveer 43 over 625 bruto per maand salaris? Antwoord: De premie bedroeg in '61 en 1962 2,4 procent en is in 1963 2.45 firocent. Het genoemde bedrag is dus nderdaad te hoog, doch vermoedelijk omvat het nog andere premies en in houdingen. Informeer eerst eens bij de boekhouding van uw bedrijf, voordat u stappen onderneemt. Vraag: Indien de klok een vol uur slaat, wanneer is het dan precies het aangegeven uur, bij de eerste of bij de laatste slag? Antwoord: Bij de normale klokslag van een omroepklok, geeft de eerste slag na het voorspel de juiste tijd aan. Bij het precisietijdsein (morseteken) is de laatste fluittoon het ogenblik, waarop het nieuwe uur ingaat. Door de luidspreker hoort men vaak de laat ste fluittoon bij de eerste klokslag. De Friese Maatschappij van Land bouw heeft gisteren in haar te Leeuwar den gehouden algemene voorjaarsver gadering een motie aangenomen waarin zij haar grote ongerustheid uitspreekt over de noodtoestand waarin volgens haar zeer veel landbouwbedrijven Friesland zijn komen te verkeren, sloten werd voorts zich hieromtrent met de minister van landbouw en visserij te verstaan en de leden der Staten-Gene- raai in te lichten. De motie zal ter ken- nis worden gebracht van het kabinet en de leden van de Eerste en Tweede Ka mer. De voorzitter van de Friese Maat schappij van Landbouw, ir. G. J. A Bouma, constateerde dat de stemming onder de boeren de laatste tijd bijzon der somber is, hetgeen naar zijn mening geen verbazing behoefde te wekken: stijgende kosten en dalende inkomsten een te grote veestapel, te weinig ruv» voeder, hoge voerrekeningen en een lan ge strenge winter hebben de situatie er voor de meeste boeren niet rooskleuri ger op gemaakt. De hoop op hogere vee- prijzen ls niet in vervulling gegaan en vele boeren werden de dupe van de propaganda voor meer koeien per man Ir. Bouma deed een beroep op de boe ren eensgezind te zijn in hun organisa ties en het Landbouwschap teneinde kunnen bereiken wat noodzakelijk is. (Van onze sociaal-economische redactie) De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het grafisch bedrijf heb ben thans ook overeenstemming be reikt over de beide collectieve ar beidsovereenkomsten voor het admi nistratief personeel „grafisch bc drijf" en „dagbladbedrijf". Evenals bij de c.a.o. voor het tech nisch personeel in het grafisch bedrij werd overeengekomen, dat de vakanti nog dit jaar met één dag zal worden uitgebreid en dat aan vakantie-uitbrei ding met nóg een dag bij de onderhan delingen over de volgende c.a.o. voor rang zal worden verleend. Gezien he verzet in de Stichting van de Arbeid en in het College van Rijksbemiddelaars te- Sen vakantieverlening in 1963 ls het nog e vraag of de overeengekomen arbeids tijdverkorting wel gerealiseerd kan wor den. In elke geval zullen de salarissen over de gehele linie met 2pet. om hoog gaan, waarbij dan nog komt de compensatie voor de verhoogde premies A.O.W. en A.W.W. Voorts werd o.m. be sloten de gemeenteklassenafstand in 1e krimpen, waardoor salarisverschillen, die thans meer dan 5 bedragen tot dit be drag worden teruggebracht. De c.a.o.'s hebben een geldigheids duur tot 1 februari 1964. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2