Revolutie in Syrië. Israël bedreigd? Commentaar (3B£> „Wacht maar tot de politie weer verdwenen is flmtoiut Fransen doen meeste uitvindingen VLIELAND Verbindingen verbroken - uitgaansverbod Nieuws in één oogopslag Drie arrestanten hebben méér op hun kerfstok IEMCO N.V. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Gr Zn Welke rol speelde Koekoek bij brand Geen vlootbezoek aan Duitsland Prins beschermheer van Nieuwspoort (RITA) FEIJENOORD-REIMS hit Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 8 maart 1963, 43ste jaargang Drr«et«wfi F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Steenstraat 37 CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastigh l> ghablevan mijn hert in teghenspoet" AvertenÜe BLOEMZADEN GRASZADEN GROENTEZADEN TUINGEREEDSCHAP NIEUWE RIJN 50 J Abonnementsprijzen Klachtendienst bezorging 18 T In de achterhoek is door de grote hoeveelheden dooiwater een kritieke situatie ontstaan. Ver scheidene plaatsen worden met overstroming be dreigd. Om het gevaar te keren zijn honderd mili-i tairen uit de Oranjekazer ne te Schaarsbergen inge zet. Er worden zandzak- dammen opgeworpen en met springstof gaat men de ijslaag te lijf. Door de ijsmassa's worden ook de bruggen ernstig bedreigd. In de Syrische hoofd stad Damascus hebben mi litairen vanmorgen vroeg een staatsgreep uitge voerd. Een „nationale raad van het commando der revolutie" heeft verklaard, de Arabische eenheid te zullen steunen, evenals de revoluties in Jemen en Irak. Verscheidene mili taire commandanten zou den zich bij de staatsgreep hebben aangesloten. Alle grenzen, vliegvelden en havens van het land zijn gesloten. Bondskanselier Aden auer heeft gisteren aan 'n diner verklaard dat als Engeland en ook andere landen niet zoveel domme dingen hadden gedaan, het land allang lid van de E.E.G. zou zijn geweest. Een vloot met Polaris-ra- ketten achtte hij geen op lossing. Hij prefereerde raketten van middelbare reikwijdte te land, die slechts een Russische aan val over land kunnen weerstaan. De secretaris van de A.R.P., mr. W. R. van der Sluis, Is van mening dat het komende debat tussen de socialisten prof. Von deling en Suurhoff en de K.V.P.-ers prof. de Quay en dr. de Kort breder moet worden opgezet. Ook de antirevolutionaire staatssecretaris Roolvink moet erbij worden be trokken. Mr. van der Sluis gelooft namelijk dat de sociaal-economische politiek sterk op de voor grond zal treden. Paus Johannes heeft gisteren de hoofdredacteur van Izwestia, Adzjoebei, in particuliere audiëntie ontvangen. De Paus zou een toelichting hebben ge geven op zijn even tevo ren gehouden rede over de mogelijkheden van de vrede. Adzjoebei en zijn echtgenote waren volgen3 Vaticaanse woordvoerders „diep ontroerd". Prof. mr. P. J. Oud heeft op een persconfe rentie naar aanleiding van het verkiezingsmani fest van de V.V.D. ver klaard, dat het optreden van liberale splinterpar tijtjes een heel gewoon verschijnsel is. Als een partij regeringspartij wordt zo zei prof. Oud, zullen er altijd teleurge- stelden zijn. TTET Syrische leger is vandaag een nieuwe revolutie in Damascus be- gonnen, die klaarblijkelijk tot doel heeft Syrië dichter bij Irak, Alge rije en weer bij de Ver. Arabische Republiek te brengen. Door radio Da mascus werd omgeroepen: „Het leger is opgestaan om het rechte pad van socialisme en eenheid te volgen". Er waren sterke aanwijzingen, dat de Syrische coup werd verricht door de Arabische socialistische partij Baath, die ook vorige maand de leiding had van de opstand in Bagdad. De partij gelooft in sterke banden met de VAR, doch niet noodzakelijkerwijze in een unie met dat land. Omtrent het lot van de regering van premier Khaled el Asem is nog niets bekend. Het is nog niet bekend of de opstan delingen in Syrië verliezen of winnen. Zij hebben de radiostations van Da mascus en Aleppo in handen en zen den hun communiqués uit, maar dp verbindingen te land, over zee en door de lucht met Syrië zijn verbroken en er is een uitgaansverbod Ingesteld Alle militaire bevelhebbers is bevolen „geen enkel bevel uit te voeren, ten zij het gegeven wordt door de natio nale raad van het revolutionaire com mando". Een van de eerste boodschappen, waar in steun werd toegezegd, kwam van de vakbond van leraren in Bagdad. Snelle en volledige steun kwam van de revo lutionaire leiders in Irak. De nationale raad verklaarde voorts voor radio Da mascus, dat elke interventie in de bin nenlandse aangelegênheden van Syrië als een interventie in Irak wordt be schouwd. „Het is als gelijkstaand aan een oorlogsverklaring tegen Irak". De verklaring kan een waarschuwing voor Jordanië zijn, waarvan koning Hoessein in de Syrische revolutie een alarmeren de nieuwe bedreiging voor zijn regime kan vinden of een bedreiging van Israel aan de grenzen waarvan de sterkste eenheden van het Syrische leger zijn op gesteld. Israël beschuldigde nog pas giste ren Syrië ervan een nieuwe aanval voor te bereiden langs de zwaar ge wapende Israëlisch-Syrische grens na bij de zee van Galilea. Later begon radio Damascus boodschappen uit t<- zenden van officieren, waarin steun werd verleend aan de revolutie. Daar na: „De Egyptische troepen staan op volle sterkte klaar om dc revolutie in Syrië te verdedigen tegen het Zionis me, het imperialisme en zijn agenten. „Dit zei de minister van voorlichting van de VAR. Er is nog niets bekend over de manier, waarop de staats greep werd uitgevoerd. In Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken verklaard geen onmiddellijk commentaar op de ontwik kelingen in Syrië te hebben. Rust keert weer in Hollandsche Veld ]VA EEN NACHT, die slechts enkele huiverende, diep in hun kraag weggedoken politiemannen gaf te zien, lijkt de rust in het Hoogeveense land te zijn teruggekeerd. Vanmorgen kwam er in Hollandsche Veld slechts één vraag over de lippen: „Staat de boerderij van Van der Sleen nog over eind?" Het bevestigende antwoord lokte nogal tegengestelde reacties uit. De een zei uit de grond van zijn hart: .Gelukkig", de ander siste diep te leurgesteld: „Wacht maar tot ze die politiebewaking hebben opgeheven.." Jazeker, er was weer politiebewaking bij de drie, op last van het Landbouw schap ontruimde boerderijen, waarvan die van Hartman nog slechts geblakerde mu ren te zien gaf. Het risico van een twee de brandstichting wenste de politie niet meer te lopen. Hoewel een van de te hulp gesnelde mobiele brigades van de Serie roofovervallen in Den Haag De drie verdachten inzake de mis drijven moord of doodslag aan de Schapenlaan en de Hugo Verriest- straat in Den Haag, de 19-jarige J. J. H. II., de 20-jarige E. van R. en de 26-jarige H. C. S., hebben bekend nog twee gewelddadige berovingen te heb ben gepleegd, waarvan er écn nooit is aangegeven. De beroving waarvan geen aangifte is gedaan, heeft het drietal omstreeks augustus, september van het vorige jaar gepeegd. In de Raamstraat in Den Haag hielden zij een man staande. Van R greep hem bij de keel en hield deze zo lang dicht tot de man het bewustzijn verloor. Daarop nam Van R. of S. zijn portefeuille met een inhoud van ƒ900 uit de aebtenzaak van de man. Merk waardig is, dat er van deze beroving nooit aangifte is gedaan en de politie verzoekt de betrokkene daar alsnog to* over te gaan. Voor VOL-AUTOMATISCHE WASMACHINES VERFHANDEL OEGSTGEES1 KEMPEN A ERSTR 71 TELEFOON 50105 De tweede beroving heeft plaatsgehad in de nacht van vrijdag 11 januari. D" drie mannen hadden van te voren afge sproken iemand te gaan beroven. H. had daartoe een loden pijp bij zich gestoken Op de Denneweg dachten zij een geschikt slachtoffer gevonden te hebben in de 50-jarige ambtenaar J. F. Obeng. H. liep op de man toe, vixieg hem hoe laat het was en sloeg de man direct met de loden pijp op het hoofd. De man wist toen wel hoe laat het was en probeerde het drietal te ontwijkx door naar de over kant van de straat te lopen. Van R. meende dat H. te zachtaardig gehandeld had en pakte H. de PÜP af. De slag die Van R. de man daarop tegen het voorhoofd toebracht, wat zo hard dat hij in elkaar zakte. Ze sleepten hei lichaam van de ambtenaar wat aan de kant van de weg, waar hij weer bü ken nis kwam en begon te schreeuwen. H.. die inmiddels de pijp weer had over genomen, gaf weer een slag, die weer niet het bedelde effect sorteerde. Voor dc tweede maal greep Van R. in. Deze keer sloeg hy het slachtoffer vier a vijf maal op het hoofd, waardoor de heer Oberg voor dc tweede maal het bewust zijn verloor. De buit die Van R. uit de zakken van het slachtoffer haalde bestond uit een portemonnee met ƒ36, een etui met een ballpoint eneen vulpen en een etui met een zakkammetje. Toen de heer Oberg weer bijkwam is hij naar een vriend, die in een hofje aan de Javastraat woonde gestrompeld. Van daar is hij per auto naar het ziekenhuis gebracht, en vandaar weer naar huis. nadat de doktoren tweëneenhalf uur be zig waren geweest de hoofdwonden van het slachtoffer te hechten. LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 41 (Van onze speciale verslaggever) rijkspolitie al gistermiddag in Leeuwar den was teruggetrokken ook de ge meentepolitie uit Assen, Emmen en Mep- pel keerde naar haar basis teftig wer den eenheden van vijf man op en rond de betreffende erven geplaatst voóf een waahtdiienst, die ook vandaag voortduur de. Kennélijk is de plaatselijke Dolitie van het standpunt teruggekeerd, dat het beschermen van de lege bedrijven bul ten haar taak viel. Gisteravond, in een bijna volslagen duisternis, reden we weer de nodige rondjes langs de sleutelposities van Hol- landsohe Veld, welke door de drie, thans verlaten erven worden gemarkeerd „Alles rustig", bromde de op wacht staande politiemannen, van wie sommi gen een dag of drie bijna ononderbroken in dienst zijn geweest. „Ja, we hebben nog wel een paar „brozems" gesignaleerd, maar de schrik zat er zo in. dat ze op een enkel bars woord al overhaast de vluoht namen. Erg gezellig is het hier overigens niet. Die koude modder lijkt dwars door je schoenzolen heen te trek ken." „NIET BANG" De ploeg, die bij de boerderij van Daniel van der Sleen had gestaan en om tien uur 's avonds was afgelost, had het nog even met vier agressieve boeren aan de stok gekregen, die het erf wilden be treden met kreten als: „Jullie moeten nou echt niet denken dat we bang zijn." Een enkele sabelslag was voldoende om de mannen rechtsomkeert te doen maken, waarna ze bijna in galop het kreupel hout invluchtten. Omdat ze hun auto precies aan de andere kant van de boer derij hadden laten staan, moesten ze over de plaats Hoogeveen terug, waar ze bur gemeester Bakker smeekten hen in staat te stellen naar hun vehikel terug te ke ren. RECHERCHE Heeft boerenleider Hendrik Koekoek geweten dat donderdagnacht brand zou worden gesticht in de ontruimde boer derij van zijn neef Klaas Hartman? De rijksrecherche is gisteren een uit voerig onderzoek begonnen naar een antwoord op deze vraag. Er bestaan zoals reeds gemeld sterke aan wijzingen tegen de voorzitter der Vrije Boeren. Opvallend kort na het uit breken van de brand is hij ter plaatse gesignaleerd. Sterker nog: in Hooge veen was een uur tevoren bij sommige insiders al bekend, dat de rode haan zou gaan kraaien. Op last van de pro cureur-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden, mr Bezier, zullen alle gangen van de verdachte politicus-in- slee worden nagegaan. Duidelijk is. dat zo men hem kan aanhouden, zijn ambitieuze droom om de boerenpartij in de Tweede Kamer te vertegenwoor digen, in rook verdwenen zal zijn. Voor vervolg zie pagina 9 Op 10 mei Op 10 mei zullen zich geen Nederlandse mijnenvegers in Westduitse Rijnhavens bevinden, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Het bezoek, dat vier Nederlandse ondiepwatermijnenvegers van 7 tot 25 mei aan Duisburg, Keulen, Bonn en Koblenz zouden brengen zal thans van 14 tot 31 mei plaats hebben. De oorspronkelijke datum van het vlootbezoek was vastgesteld, zonder dat men er in marinekringen bij had stilge staan, dat de tiende mei voor veel Ne derlanders minder prettige herinneringen oproept. Toen dit de staatssecretaris van marine, de heer P. de Jong. ter ore kwam, heeft hij onmiddellijk bepaald, dat zich op 10 mei geen Nederlandse mijnenve gers in Westduitse havens zullen bevin den. Prins Bernliard is voornemens op woensdag 20 maart het internationale perscentrum Nieuwspoort in Den Haag te bezoeken. Tijdens het bezoek zal hy worden geïnstalleerd als beschermheer van het centrum. TJoor de grote hoeveelheden dooiwa- ter, die via de beken over de Duit- se grens de Achterhoek binnenstromen en door het nog vastzittende of ook kruiende ijs is er in dit deel van Nederland pen kritieke situatie ont staan. Een honderd militairen uit de Oran jekazerne in Schaarbergen zijn dan ook in het bedreigde gebied ingezet om het gevaar van overstromingen te bezweren. Waar nodig wierpen de mili tairen zandzakkendammen op en ook bestookten zij de dikke ijslaag met springstof. Vanacht brandde op plaatsen, waar de situatie het meest spannend was een noodverlichting. In Haarloo (gemeente Borculo) werd de strijd tegen het ijs en het opdringende water geleid van een strategisch punt uit. In een café was een commandopost gevestigd, van waar uit de soldaten naar de zwakke punten, werden gedirigeerd. De gehele nacht waren czij in de weer. De strijd van het waterschap Berkel tegen een driegende watersnood is in de nacht van woensdag op donderdag begonnen. Gisteren moest de weg Ruur—Groenlo worden afgezet, omdat ijsschotsen van wel zeventig centime ter dikte over de rijbaan schoven. Behalve het gevaar van de overstro mingen te bezweren hebben de militairen ook de opdracht de bruggen te verdedi gen. De ijsschotsen slaan met geweld te gen de pijlers aan en gisteren bestond even de vrees, dat verscheidene bruggen het zouden begeven. Jongen (9) getroffen door kogel De 9-jarige jongen M. G. uit Beins- dorp (Haarlemmermeer) is, naar eerst thans bekena is geworden, dinsdag door een schot uit een geweer getroffen, waarmee zijn vriendjes aan het spelen waren. De jongen wen$Éin de hartstreek getroffen en is onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar operatief werd ingegrepen. De jongen is thans buiten levensgevaar. Het ongeluk ge beurde in de schuur van een boerderij in Nieuw-Vennep. T)E OVERWEGING, door de secretaris van de A.R. partij geopperd, om het komende televisiedebat tussen leidende so cialisten en leidende K.V.P.-ers minstens uit te breiden met de heer Roolvink, is volkomen redelijk. Dat een van de socialisten in dit debat de heer Suurhoff zal zijn, voorspelt al. dat het voor een belangrijk deel zal gaan om de sociale politiek. Maar achteraf mag rustig worden vastgesteld, dat het econo mische, financiële en sociale beleid van het thans nog zittende kabinet in zeer be langrijke mate een Anti-revolutionaire en Christelijk-Historische aangelegenheid is geweest. Eerst in later stadium is er in breng van betekenis van de zijde der K.V.P. gekomen. Beperking nu van een televisiedebat tot socialisten en K.V.P.-ers moet aan dit niet te miskennen feit te kort doen. Men kan het de K.V.P. gunnen, dat zij gaat strijken met een eer, die haar slechts ten dele toe komt, maar dat lijkt in de politiek toch teveel gevergd. Aan de andere kant zal het de socialisten weinig bevrediging ge ven, dat zij in dit televisiedebat net niet iemand uit deze uiterst belangrijke sector van 't gevoerde regeringsbeleid aantreffen. Bovendien is het niet billijk tegenover het kijkend publiek zelf. ten overstaan waar van immers dit debat gevoerd gaat wor den. De kijker zal zich niet kunnen los maken van de gedachte dat. hoeveel hem misschien gaat geboden worden, hem noch tans iets zeer wezenlijks wordt onthouden. Misschien kan hij zich zelfs niet geheel losmaken van de idee, dat hier enig opzet achter kan schuilen. Over het houden zelf van een televisie debat verheugen wij ons. Waarom ook dit belangrijke medium niet benut om de kij kende staatsburger dichter bij de lands- politiek te betrekken? Waarom hem ook niet op deze wijze in de gelegenheid ge steld tot het zich vormen van een oordeel? En een debat heeft, anders dan een in eenzaamheid uitgesproken redevoering, iets onontkoombaars. Wat gezegd moet worden laat zich niet langer ontwijken. Dit zo zijnde, heeft de kijker des te meer recht op alzijdige voorlichting en informa tie. Bij de thans beraamde opzet schort het daaraan wezenlijk. Maar wellicht is corrigerende aanvulling nog mogelijk. Een produkt van de Sikkens Groep. „Gaat u maar bij tante Marie binnen, ik praat wel met hem tot u terug komt..." MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA Nü Aristona kopen om straks te genieten van op woensdag 13 maart a.s. rpEN ZUIDWESTEN van Ierland ont. wikkelde zich in de afgelopen nacht een actieve depressie, die de luchtdruk in West-Europa vanmorgen snel deèd dalen. In ons land veroorzaakte de de pressie een toenemende zuidelijke wind, die vanmorgen zachte lucht begon aan te voeren. Achter het koufront van de depressie dat vanavond met buien ons land zal passeren, draait de wind naar zuidwest en neemt tot hard of storm achtig toe. Dc zuidwestelijke wind zal weer iets minder zachte lucht aanvoe ren, zodat de temperaturen morgenmid dag minder hoog zullen zijn dan vandaag. Ook morgen overdag zal er nog een straf, fc zuidwestelijke wind Tendens stationair HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 7.15. Zondag 10 maart: volle maan Hoogwater Schevenlngen 9 maant: 2.56 v.m.; 15.09 n.m. ÜEN machine om te leren zwemmen, een koffer met ingebouwde wieltjes, 'n schep met hefboom (geen rugpijn meer) en een apparaat dat van een piano in een hand omdraai een spinet maakt, zijn met ongeveer 900 andere nieuwigheden te bewonderen op de 12de internationale uitvinderssalon, die deze week in Brussel wordt ge houden. Zoals gebruikelijk zijn dc Fransen weer het vinding rijkst gebleken, althans het aantal inzendingen be treft. Uit Frankrijk kwamen er niet minder dan 183. Ne derland staat op de zeven de plaats met 31 inzendingen. De Verenigde Staten, Vene zuela en Luxemburg stonden met één uitvinding. rondzaag, boor-, schaaf- en zij een apparaat geconstru- beitelmachine blijkt te zijn. eerd, dat op de autoradio Vrijwel geen terrein is onbe- aangesloten alle gewenste in- uitvindmgen, vaak proefd gelaten: geneeskunde, lichtingen doet horen: of zijn van Columbus", lo- sport, mode-artikelen, land- accu goed bijlaadt, of zijn pen uiteen van een nieuwe bouwmachines en natuurlijk snelheid niet te hoog is of versie van een absoluut vei- ook de veiligheid op de weg. hij nog voldoende benzine hge reddigboot tot een inge Voor dit laatste hebben heeft en of de temperatuur wikkeld apparaat, dat bij twee Fransen zich bijzonder van zijn motor goed is, om nadere kennismaking een ingespannen. Na noeste ar- gecombineerde rechtzaag, beid van twee jaar hebben De De Bilt verwacht tot donderdagavond Wisselend bewolkt en hier en daareen station bui. Vry krachtige tot harde, aan de kust wellicht tijdelük stormachtige zuid westelijke wind. Over het algemeen lets D. Helder lagere middagtemperaturen. (Opgemaakt Ypenburg te 11.15 uur). i*?- Eelde Zon en maan: zaterdag 9 maart: zon Tw^'ti op: 7.10, onder 18.32. maan op 17.36, onder Eindh Zd.-Limh. Helsinki Stockh. Oslo Kopcnh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxerob. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchon ZUrich Genève Locarno Wenen Lnnsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Maltorca Lissabon maar enkele dingen te noe men. I. bew. mist rw bew zw. bew. mist h. bew zw bew zw bew sneeuw sneeuw gh. bew regen zw bew. zw bew. zw bew h. bew. h bew zw. bew. 1. bew. zw bew. h bew 1. bew. on bew onbew onbew onbew zw bew onbew onbew onbew 1 bew h. bew. niet ontv. t. bew regen veran. 1 11 windstil 17 -1 zw 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1