Fantastica Nu een politieke benadering Jjx eoa Kij, Op huwelijkse voorwaarden Nauwe samenwerking ANWB en KNAC zeer verheugend Wat paffen willen we of proeven? Amerikanen stonden in dienst van hun land niemand de deur uit zonder een ontbijt Zwijgende Britse journalisten de gevangenis in? Pompidou ontsnapt aan moordaanslag Westen: wat houdt een inspectie in? NOG DEZE WEEK Communistische partij verwerft „alle" stemmen ASPIRIN® Plankton, een rijk maal TOCH IS HET ZO! pagina 5 DONDERDAG 7 MAART 1963 Een constitutionele storm is vandaag Uitgebroken over een van de meest geliefde Britse tradities: de persvrij heid. De kwestie waarom het gaat is of een journalist zijn vertrouwelijke bronnen van informatie bekend moet maken. De controverse woedt om twee journalisten die dit niet wilden doen en daarom tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Brendan Mulholland, 29, van de Daily Mail en Reginald Foster, 58, van de Daily Sketch, hebben geweigerd mee te delen waar zij hun inlichtingen hebben verkregen over de bewegingen van een gevangen gezette spion voor de Sovjet unie, William John Vassal! Het hooggerechtshof heeft hen tot ge vangenisstraf veroordeeld wegens min achting voor het hof omdat zij weiger den hun bronnen bekend te maken. Gis teren werd hun geweigerd een oproep te richten tot het Hogerhuis. En van daag wachten zij in hun huizen op een klop op de deur, arrestatie en een korte rit in een politie-auto naar de Brixton- gevangenis. Mulholland is tot zes maanden. Foster tot drie maanden veroordeeld. Hun werk gevers hebben vandaag aangekondigd dat zij een laatste kans zullen wagen om hun de vrijheid te hergeven een beroep op de minister van binnenlandse zaken. Henry Brooke, voor kwijtschelding van de straffen. In Fleet Street gimg een luid ge schreeuw op en werd verklaard dat het gevangen zetten van de twee mannen, die alleen maar hun ethische plicht als journalist nakwamen, een aantasting is van de wortels van de persvrijheid. De Franse premier, Georges Pompi dou. is op een zondag vorig jaar sep tember aan de dood ontsnapt doordat hij niet in de kerk zat, waarin men hem vermoedde, zo heeft de politie in Parijs gisteren bekendgemaakt. Gilles Buscia, de broer van een uit de ma rine gedeserteerde luitenant Georges Buscia (beiden werden twee weken ge leden als leiders van een O.A.S.-com- mando gearresteerd) heeft toegegeven destijds bevel gekregen te hebben pre- De „Ware Vogel", het opper hoofd van de Crow-Indianen heeft met een groep stamgeno ten een bezoek gebracht aan het grote opperhoofd, president Kennedy op het Witte Huis. Als blijk van hun aanhankelijkheid boden de Indianen een vredes pijp en een Indiaanse pop ten geschenke aan. mier Pompidou te vermoorden. Zij za ten buiten de kerk te Orvilliers bij Pa rijs in hun wagen te wachten tót de premier naar buiten zou komen. Pom pidou verscheen echter niet en nadat een van zijn ,mannen had vastgesteld dat Pompidou niet in het gebouw was gaf men de poging op. De Franse pre mier heeft een landhuis in Orvilliers. SPAANS LIDMAATSCHAP E.E.G. Is de regering zich ervan bewust, dat zowel haar eigen inlichtingen als de van haar ambassade in Madrid afkomstige informaties omtrent de geneigdheid „van Nederland" (dat was de uitgangsstelling van de Spaanse persorganen), Spanje toe te laten tot de E.E.G.. zeer onvolledig ware"T 20 heeft het vaT1 de Tweede Kamer jhr. mr. M van der Goes van Naters (soc.) schriftelijk gevraagd aan de minister van buitenlandse zaken, mr, J. M. A. H. Luns. Erkent de regering, dat de politieke wil „van Nederland" niet alleen door haar zelf, doch ook door haar evenknie als hoog college van staat, de Staten-Generaal en dan met name door de Tweede Kamer wordt bepaald?, aldus het Kamerlid Was de regering en was haar ambassade bij het opstellen van de voor Spanje bestemde informaties vergeten, dat de Tweede Kamer in juni 1962 met een meerderheid van ruim tweederden een motie heeft 'aan genomen, waarin een eventueel lidmaatschap van Spanje van de E.E.G. afhankelijk werd gesteld van een voorafgaande democratisering van de Spaanse instellingen?, zo wil de heer Van der Goes van Naters weten. Advertentie Kennedy over invasie op Cuba: (Van een onzer redacteuren) Het is al weer een aantal maanden geleden dat een inten sieve samenwerking tussen de ANWB en de KNAC werd aan gekondigd om precies te zijn geschiedde dat in onze kolommen op 30 oktober van het vorige jjaar. Datgene wat toen door som migen gekscherend de verloving van het rijke burgermeisje en de arme baron is genoemd, kan nu zo langzamerhand wel als een huwelijk worden aangeduid, dat overigens in alle stilte is vol- I trokken en niet gepaard is gegaan met een uitbundig bruiloftsver- toon. Een echtverbintenis dan op huwelijk se voorwaarden, want beide „part ners" laten er zeer nadrukkelijk reen twijfel over bestaan dat men thans wel iswaar een efficiënte vorm van samen- werklnr heeft gevonden, maar... met i behoud van beider zelfstandigheid. Het- I reen uiteraard uitsluitend op de KNAC moet slaan, want van dc weldoorvoede *e- De kort geleden tot stand ge komen samenwerking tussen de ANWB en de KNAC. waarvan officieel o.m is gezegd dat ze dient om versnippering van krachten tegen te gaan, waa dit maal voor ons aanleiding tot het vragen van nader commentaar. Het ging ons vooral om achter gronden, welke wellicht een beter inzirht kunnen geven in de stand van zaken zoals die zich op het ogenblik aftekent. Teneinde ons een oordeel te kunnen vormen hebben we ons met enkele deskundigen in ver binding gesteld, die als objec tieve buitenstaanders kunnen worden beschouwd. Uit deze ge sprekken alsmede uit een aantal beschouwingen die elders over deze zaak reeds bet licht zagen, is bijgaand artikel ontstaan. President Kennedy heeft giste ren gezegd, dat de vier Ameri kaanse burgervliegers die in 1961 bij de mislukte invasie op Cuba werden gedood, vrijwil ligers waren die in dienst van hun land zijn gevallen. De vraag die hem gesteld was, luidde: „Werk ten deze vliegers voor de Ameri kaanse geheime dienst". Dit was Kennedy's antwoord en hij wei gerde verder op deze zaak in te gaan. In de afgelopen vijftien jaar heeft een „goed aantal" Amerikaanse burgers het land op verschillende manieren gediend, maai- de Amerikaanse regering heeft het niet in het belang van het land noch in het belang van de strijd tegen de leer die wij overal in de wereld tegemoet treden, geacht om bijzonderheden be kend te maken, aldus president Kennedy. Hij was overigens niet tevreden over het tempo waarin de. Russen uit Cuba terugtrekken. Ook wijst niets er op dat de betrekkingen met Cuba in de naaste toekomst normaal kunnen worden. Cuba heeft inmiddels bij de Vér. Staten georo- testeerd tegen het feit. dat een Ameri kaanse torpedobootjager met opzet een Cubaans kustvaartuig heeft „geramd". De Amerikaanse marine heeft gezegd, dat het incident gebeurde toen de Ameri kaanse fcorpeuobootjager zich gereed maakte het Cubaanse vaartuig te inspec teren. Het anker van het oorlogsschip kwam in aanraking met een der touwen van de mast van de Cubaan, waardoor dit brak. Aangaande de multilaterale kern macht voor dc NAVO verklaarde pre sident Kennedy, dat de V.S. deze had den voorgesteld om de nauwe betrek- Voor „paffers" een vraag - voor fijnproevers een weet! louter lichte geurigheid 29ct WILLEM II SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD In Genève hebben zowel de V.S. als Engeland er gisteren bij de Sowjetunie op aangedrongen een nadere toelichting te geven op hun opvatting van het be grip inspectie. Zonder een dergelijke definitie is het volgens de westelijke landen onmogelijk te zeggen of de Rus sen akkoord zullen gaan met enige vorm van inspectie van betekenis. Sedert»september 1961 hebben de Rus sen namelijk niet meer gesproken over de organisatie van deze inspecties en bij alle moeilijkheden die er al zijn in Genève. breekt men zich nu het hoofd ook nog over dit probleem. Do reactie van de Russische afge vaardigde Tsarapkin was kort en dui delijk. De Russen wijzen dergelijke technische en,ondergeschikte besprekin gen van de hand, tenzij het Westen eerst i het aanbod van drie inspecties aan vaardt. Nieuwe moeilijkheden dagbladstaking V.S. De vakvereniging van stereotypeurs heeft bekendgemaakt, dat zy zich in sta king acht bij vier grote stedelijke dag bladen. Hierdoor is een nieuwe hinder paal ontstaan op de weg naar de oplos sing van het conflict bij de dagbladen. De stereotypeurs staken bij de New York Times, New York News. New York World Telegram ans Sun en de New York Journal-American. De directe gevolgen van het conflict met de stereotypeurs zijn gering, maar 'tfi-ublif I kingen met de andere landen van de organisatie te handhaven. Indien de Europese landen het huidige stelsel willen handhaven, zullen de V.S. zich daarnaar schikken en indien zij an dere oplossingen wensen zal de Ame rikaanse regering deze gaarne bestu deren. De Amerikaanse regering blijft ech ter bij haar standpunt, dat beter bo venwaterschepen dan onderwatersche pen kunnen worden gebruikt. Deze oplossing is goedkoper, de schepen zijn sneller en zijn ook moeilijk te ontdekken, zoals blijkt uit de Anzoate- gui en de Santa Maria verleden jaar. ,en machtige ANWB kan moeilijk |zegd worden dat diens zelfstandigheid tijdens deze onderhandelingen ook maar één seconde in het geding ls re- weest. Dat alle beeldspraak, dus ook deze van de „echtverbintenis" mank gaat komt naar voren als we eens terug blikken in de historie. Dan blijkt het namelijk zo te zijn, dat de KNAC JWU eigenhjk^al van oudsher familie is van ten taak zou gaan bezighouden: de Ne- derlandsehe Automobiel Club. N.A.C. immers het besluit niet langer meer bezig te houden met sportbelangen als zodanig, omdat het bestuur van mening was dat deze sporttaken zo'n onevenredige hoeveel heid tijd en werk zouden opeisen, dat de ontwikkeling van de ANWB tot toe risten- en verkeersbond daardoor in belangrijke mate zou worden geremd. Een besluit, dat van een visionaire blik getuigde, zoals de feiten later zou den aantonen. IS'AC opgericht Het gevolg hiervan was. dat er nog in het verband van de ANWB een club werd opgericht die zich met deze door de grote organisatie afgesto- de ANWB. en dat nog wel in de eer ste graad.... In 1898 nam de vijftien jaar daarvoor HET DROOGPROBLEEM OPGELOST DRU^DROGER VRAAG BIJ UW HANDELAAR Rol voor Westeuropese Unie Korte tijd later ging deze club een eigen leven leiden, kreeg er in de loop der jaren het predicaat „Konink lijke" bij en is heden ten dage bij iedereen bekend als de KNAC. In de loop der jaren is wel gebleken dat de KNAC haar levensvatbaarheid niet zou verhogen door zich enkel en uitsluitend met genoemde zuivere sporttaak bezig te houden. Vandaar, dat deze club voor haar leden ook ta ken aanvatte die buiten de sport la gen. zoals het samenstellen van reis routes, het afgeven van grensdocu- menten. het organiseren van clubrel- zen, het verrichten van normale on derhoud scontroles e.d. Toeristische en verkeerstaken derhalve, welke de ANWB reeds vervulde. Die ontwikkeling heeft er in de loop der jaren toe geleid dat de grote mas- Advertentie) Het overleg tussen Nederland, België en Engeland over het Britse E.E.G.-lidmaatschap zal niet in zijn huidige vorm worden voortgezet. Aangezien niet econo mische maar politieke over wegingen voor Frankrijk aan leiding zijn geweest, Engeland buiten de E.E.G. te houden, zal voortaan gestreefd worden naar een politieke benadering van de vraagstukken. De Westeuropese Unie, waarvan de zes E.E.G.- landen en Engeland lid zijn, lijkt daarvoor het aangewezen orgaan. Van Duitse zijde was zoals be kend reeds enige tijd geleden voorgesteld, de ministerraad van deze Unie op 28 maart te Bonn bijeen te roepen Het bovenstaande is het resultaat van het gesprek, dat de ministers Luns (Ne derland). Spaak (België en Heath (En geland) gisteravond tijdens een diner tn Brussel hebben gevoerd. Een van de eerst agendapunten op de WEU-confe- rentie zou niet de eigenlijke mislukking van de onderhandelingen in januari, maar wel de gevolgen daarvan voor de toe- •opese s« moeten zijn. Indien Frankrijk aan dit ge sprek zou willen meedoen, zou daarmee althans het politieke contact tussen del Zes en Engeland worden hersteld. Intussen heeft een Britse woordvoer der een verklaring van Adenauer tegen gesproken, volgens welke de Britse re gering al tweemaal te kennen zou heb ben gegeven, niet van plan te zijn del kwestie van de Britse toetreding tot de E.E.G. voor de parlementsverkiezingen in Engeland (die uiterlijk volgend voor jaar gehouden moeten worden) opnieuw in overweging te nemen. Adenauer had dit geschreven in zijn geruchtmakende brief aan vice-kanselier Erhavd, die een fel antwoord uitlokte en aanleiding gaf tot grote deining in de C.D.U. Engeland wil nog altijd meedoen, maar het meent te moeten wachten op een initiatief van de Zes van de E.E.G. Vermelden we nog. dat de ministers van financiën van de E.E.G.-landen op 25 en 26 maart in Baden-Baden bijeen zullen komen ter bespreking van kwes ties die samenhangen met de harmonise ring van de belastingen en financiën in de gemeenschap. De conferentie had al op 31 januari jl. moeten plaats hebtJën. maar zij werd uitgesteld als gevolg van Frankrijks veto over Engelands toetre ding tot de E.E.G. de hervatting van de publikatie bladen kan erdoor vertraagd worden in dien met de di-ukkers overeenstemming I wordt bereikt. De Russische centrale verkiezings commissie heeft meegedeeld, dat bij de zondag gehouden verkiezingen voor de Opperste Sowjet (het parlement) van de Russische federatie, de grootste repu bliek van de Sowjetunie. 99.59 procent van de stemmen is uitgebracht op de officiële communistische en niét tot een ier dag- partij behorende kandidaten. aldus meldt Tass. Van de stemgerechtigden had 99,94 procent aan de verkiezingen deelgenomen. Radio-Moskou meldt dat Chroesjtsjef en andere Russische regerings- en par tijleiders „unaniem" zijn gekozen. Dit geldt onder meer president Brezjnef, eerste vice-premier Mikojan, de vice- I voorzitter van het presidium Frol Koz- lof, en vice-premier Kosygin. Het Israëlische, parle ment heeft gisteren een aanbod voor een televi siestation ter waarde van drie miljoen gul den, afkomstig van de familie Rothschild, aan vaard. Het station is be stemd voor onderwijs- uitzendingen. Een aan tal tegenstemmers was van oordeel dat aan vaarding van het aan bod neerkomt op de In voering van algemene televisie in Israël „via een achterdeur" en an deren vreesden geva ren voor het godsdienst onderwijs. Een zakenman uit Attleboro, in de Ameri kaanse staat Massa chusetts, is gisteren uit zijn wiulersportver- blijf ln Zwitserland te ruggekeerd met een niet alledaags souvenir: een Sint Bernardhond, die maar liefst zeventig kilo weegt. Bij zijn aan komst in New York droeg het dier hel ge bruikelijke kruikje cog nac onder dc keel. Dc bond is achtmaal Euro pees kampioen. I In Rome zijn gisteren bij graafwerkzaamhe den twee geheel onbe schadigde kisten bloot gelegd, waarop vijf van de twaalf werken van Heracles staan afge beeld. De kisten, die van grote waarde wor den geacht, dateren uit de tijd van Constantijn in de derde eeuw na Christus. De afbeeldin gen stellen voor: Hera cles die de nemeïsche leeuw en de hydra doodt, de stymphalische vogels verdrijft en die het erymarische ever zwijn en de ceryheïsche hinde vangt, i Een commissie van verkeersdeskundi- gen in Engeland heeft voorgesteld ln de druk ste straten van Londen tol te gaan heffen ten einde het autoverkeer binnen redelijke perken te brengen. Tolmetcrs zouden naar dc mening van deze commissie aangebracht moeten worden op de bumpers van de auto's. De me ters moeten automa tisch het aantal uren op tekenen dat de auto's op dezelfde plaats staan geparkeerd. Studenten in de archi tectuur aan de universi teit van Milaan hebben gisteren een staking die gericht was tegen dc boogleraren gewon nen. Zij hadden geëist dat er in de klassen harder moest worden gewerkt, dat de exa mens strenger zouden worden en er meer le zingen zouden worden gehouden door „ge slaagde" architecten. Na drie weken te heb ben gestaakt vernamen de studenten gisteren triomfantelijk dat dc hoogleraren hun eisen zouden inwilligen. Advertentie) dsdrstaat BAYER, achter 1148.) Wanneer we het plankton als de vorm zeer belangrijke voedings- „het gras van de zee" aanduiden, stoffen bevat. Dit wil echter niet 'moet deze term niet worden ver- zeggen, dat we ons de oceaan moe- ward met de naam „zeegras", want ten voorstellen als een hoeveelheid dat ls heel Iets anders. Onderplank- water waarin een dichte brij drijft ton werd oorspronkelijk verstaan al- zweeft, want uitgestrekte gebic- lcs wat in liet water zweeft, maar den van de open zee blijken soms bij nadere overweging vond men dit nauwelijks één diertje per liter wa- toch wel wat te veel van het goe- te,r te bevatten. D>t klinkt tuur de en werd met plankton ultslui- stellend, maar ln het kleine gebied tend het levend bestanddeel van de door 1 kubieke meter water zwevende massa ln het water be- wordt ingenomen, leven dan toch al doeld. De dode deeltjes organische duizend van die diertjes en op éen atoffen en mineralen vielen dus af vierkante kilometer zeeopper en kregen een afzonderlijke naam, vlakte vele miljoenen. En ln de rij- mair In het plank ton bleef deson danks nog voldoen de over, want zowel de plantaardige al gen, als dierlijke ééncelligen, rader- dlertjes, holtedie- ren, kreeftjes, eie ren en larven van vissen. schelpdie ren. stekelhuidlgen enz, zamen het plankton. vormen te- kere zeegebieden zUn deze aantallen uiteraard aanzien lijk hoger. Het talrijkst zijn ln het plankton de algen vertegen woordigd, kleine zeeplantjes die een bewonderenswaar dige rijkdom aan vormen vertonen, maar toch alle de eigenschap gemeen hebben, dat zij, Dit plankton vormt dc voedings- evenals dc hogere landplanten, met basis voor het leven van alle ho- behulp van kleurstoffen assimileren, gere dieren In de oceaan. Talloze Deze plantjes zijn zó nietig, dat ln grotere vissen eten bijv. alleen de een mcr water wel 10.000 hiervan allerkleinste kreeftjes en dat de worden aangetroffen, net water Is grootste dieren op aarde, de reu- dan nog steeds geen dikke brij want zenwalvlssen, zich met dergelijke de levende plantenmassa neemt In plankton-organismen voeden, beboe- dit geval slechts éónvljftlgmlljoenste ven we niet eens te memoreren. Dit van de liter water In beslag. Om zijn de directe plankton-eters, maar een liter algen te hebben moeten ook dc roofvissen die zich met gro- we dus 500 miljard stuks bij elkaar tere dieren voeden, zijn Indirect zoeken. In het plankton zelf vormen toch ook weer van het plankton af- deze nietige plantjes weer de voe- hankelijk. omdat de kleinere dieren dlngsbasls van allerlei planktondier- daarop zijn aangewezen. Zo komt tjes en de hoeveelheid algen ls dus men In de keten van opeten tenslot- eigenlijk beslissend door de rijk- te altijd op soorten die van het dom van dc zee. plankton afhankelijk zijn. Laten we thans eens antwoorden Nauwkeurige onderzoekingen heb- op de vraag, wat sterreschot eigen ben aangetoond dat het plankton lijk ls. van de zee een rijk maal kan op leveren omdat het in geconcentreer- (Nadruk verboden) fl. Pétiilon. sa ANWB en KNAC als gelijksoortig» grootheden is gaan zien. terwijl bei de organisaties dat, zoals boven be schreven werd. in beginsel bepaald niet waren. De KNAC dan meer voor Ie „upper ten" en de ANWB meer voor het „gemene volk", aldus deze gedach- tengang. Ook al was deze visie bepaald niet juist, de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de „concurrentiestrijd", zoals die al meer tussen ANWB en KNAC tot uiting ging komen door het elkaar op allerlei wijzen in de haren zitten, zélfs, als het adviezen aan de overheid be trof over de verkeersveiligheid, er ln belangrijke mate toe heeft medege werkt dat deze misvatting kon ont staan. Wie van dit alles de schuld ls laten we nu maar bulten beschouwing; het doet achteraf weinig ter zake. Ze ker. nu het meer dan verstandige be sluit is genomen om samen te gaan werken, waardoor versnippering van krachten tot het verleden gaat beho ren en eveneens aan het geharrewar over en weer een einde is gekomen. Zijn het uitsluitend „edele" motieven geweest, die beide organisaties tot el kaar hebben gebracht? Zeer zeker speelden deze overwegingen zij het wat laat mede een rol en heeft het inmiddels ontstane intensieve contact er verder toe bijgedragen dat men elkaar veel beter is gaan begrijpen. Ten slotte leven we in een tijd, die het eenheid zoeken eist. Niet voor niets deelde de voorzitter van de KNAC. mr. A. W. baron van Imhoff, in zijn meest recente brief aan de leden, waarin de vorm van de ge vonden samenwerking nader uiteen werd gezet, letterlijk het volgende me de: „Het KNAC-bestuur meent tege moet te komen aan de veelvuldig ge maakte opmerkingen van een aantal leden, die de tot dusverie bestaande versnippering van krachten en de daaruit voortvloeiende extra financiële lasten niet in het belang van de Ne derlandse weggebruiker achten". Ook financieel Maar anderzijds mag worden aan genomen. dat er ook andere, namelijk keihard financiële motieven waren die de KNAC ertoe drongen deze weg in te slaan en die haar tot de stap noop ten zelf het initiatief tot het zoeken van contact met de ANWB te nemen. De financiële situatie bij de KNAC zeker op langere termijn bezien liet het eenvoudig niet meer toe dat op dc oude basis werd doorgewerkt. Voegt men daar dan nog bij het afnemende ledental 1 lat zich. naar men zegt, tus sen de 13.000 en 16.000 beweegt), waar mee dc club worstelt, alsmede tegen vallers met een project als de anti slipschool en een sterke stijging van de lasten-in-het-algeméén en het is dui delijk dat de KNAC eigenlijk weinig keus meer overbleef. Uit een oogpunt van louter eigen be lang had de ANWB. die. zoals we allen weten met zijn 520 000 leden, waarvan er 380.000 automobilist, zijn. een rijk geschakeerd bestaan leidt, er helemaal geen behoefte aan zich de zorgen van •„een ander" op de hals te halen. Zui ver zakelijk bezien zat men in het gro te gebouw aan de Wassenaarseweg in Den Haag, waar men in een goede zo mermaand misschien evenveel nieuwe leden inboekt als de KNAC in totaal hééft, bepaald niet op de aangeboden samenwerking te wachten. Niet genoeg kan daarom worden ge waardeerd dat de ANWB ervoor open bleek te staan de KNAC de helpende hand toe te steken. In feite heeft deze bond het de KNAC mogelijk gemaakt zonder gezichtsverlies en op elegante wijze zichzelf tot reallatlacher propor ties terug te brengen. Zoals men weet gaat praktisch de ge hele administratie van de KNAC over naar de ANWB. Datzelfde geldt voor de algemene dienstverleningen. Het uit gangspunt hierbij was het bereiken van de hoogst mogelijke graad van efficien cy. Wat blijft is. dat de KNAC exclu sief en autonoom haar sportbelangen op de oude voet zal behartigen, haar clubreizen zal organiseren, haar week blad „De Auto" zal laten verschijnen, en, uiteraard haar eigen beleid zal voe ren. Rooskleuriger, maar Nu er aldus een gezondere financiële basis ls geschapen door de besparingen dank zij de samenwerking, mag gezegd worden dat de KNAC. althans op het ogenblik de toekomst wat rooskleuriger ln kan zien. De vraag blijft evenwel van kracht of de teruggang In ledental tot staan kan worden gebracht en of op langere termijn die teruggang ooit nog kan worden omgezet In een ledenwinst. De jaarcontributie van 50 tegen 10 bij de ANWB ls niet zo aantrekkelijk en nog afgewacht moet worden ln hoe verre dc onlangs bij de KNAC gescha pen mogelijkheid om voor 17.50 per jaar lid te worden, maar dan alleen tot 30 jaar. In deze gunstig zal wer ken. Daarbij kan men zich ook nog af vragen of het „pré" van de KNAC, namelijk de exclusieve behartiging van de autosportbelangen, een zodanige aantrekkingskracht zal blijken te bezit ten om daar grote aantallen leden mee te winnen. Voorts lijkt de vraag gewettigd of de beslissing van het KNAC-bestuur om haar wcekorgaan „De Auto' in zijn huidige vorm te doen voortbestaan, wei in overeenstemming met de werkelijk heid is. In een tijd dat andere autobla den tot concentratie menen over te moe ten gaan teneinde hun exploitatie met succes voort tc kunnen zetten, lijkt dit besluit over het overigens uitstekende weekblad „De Auto" op het eerste ge- zicht nogal aan de optimistische kant. Hoe dit alles ook zij, het KNAC-bestuur heeft door de laatste ontwikkelingen de handen meer vrij gekregen om zich op al deze en nog andere problemen te bezinnen. Gehoopt mag worden dat die nog bestaande interne vraagstukken kunnen worden op gelost en de KNAC erin zal sla gen zijn vertrouwde plaats in den lande te handhaven. Want het zou bijzonder triest zijn indien deze al vele tientallen jaren bestaande organisatie, wel ke niet ten onrechte het predi caat „Koninklijke" siert en die resp. als beschermvrouwe en be schermheer over niemand min der dan Hare Majesteit koningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid prins Bernhard be schikt, haar activiteiten nog eens zou moeten staken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5